DE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAG 8 MEI 1956 No. 17947 - 112e jaargang ZIER1KZEESCHEWNIEBWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr, 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. DE STRIJD IN N00RD-AFRIKA Ontvoeringen en schietpartijen aan de orde van de dag 32 Franse militairen gesneuveld De afgelopen 24 uur zijn in Al gerije gekenmerkt door overvallen, hinderlagen en ontvoeringen. Bij Tizi Ouzou ten westen van Algiers zijn acht inheemse militairen in een hinderlaag gereden. Zij werden door de opstandelingen doodgescho ten en met hun auto verbrand. Twee jonge mensen die op een scooter een tochtje in de omgeving van Tizi Ouzou maakten, zijn ont voerd. In het noorden en westen van het departement Constantine hebben opstandelingen drie mohammeda nen ontvoerd en vier gedood. In Kabylië zijn acht mohamme danen door verzetslieden vermoord en vier rebellen bij zuiveringsope raties gesneuveld. Een dertigtal verdachte personen is aangehouden en een hoeveelheid munitie buit gemaakt. In het Aurès-gebergte zijn twin tig verzetslieden door ordetroepen gedood. Volgens de laatste berichten zijn in de afgelopen 48 uur in Algerije 32 Franse militairen gesneuveld en 18 door de rebellen gevangen geno men. De opstandelingen verloren 256 doden en 105 gevangenen. Bij de aanvallen van rebellen op boerderijen in het gebied van Ain Tremouchet zijn 17 Europeanen onder wie verscheidene vrouwen, gedood. Twee kinderen werden ge wond. Een twintigtal mohammeda nen is verdwenen. De ordetroepen die onmiddellijk met behulp van de luchtmacht een tegenactie begonnen, hebben meer dan honderd rebellen gedood. Nog incidenten aan Israëlische grens Een woordvoerder van het Isra ëlische leger heeft maandag mede gedeeld, dat Egyptische troepen in de streek van Birim, bij Gaza, op Israëlische arbeiders hebben ge vuurd. Het vuur werd beantwoord. Later overschreden Egyptische militairen de grens maar trokken zich terug bij de nadering van een Israëlische patrouille. Europeanen vermoord in Algerije In de vorige nacht is in Algerië een 20-tal Europeanen vermoord bij aanvallen op boerderijen in het westelijk deel van het departement Oran. Een stuk of veertig boerde rijen zijn door de opstandelingen aangevallen en in brand gestoken. Midden-Oosten geen casus belli De recente Brits-Russische be sprekingen in Londen hebben het gevaar voor een plaatselijke oorlog in het midden-oosten, waardoor een algehele atoomoorlog zou kun nen worden veroorzaakt, vermin derd, aldus heeft Butler, Lord Groot-Zegelbewaarder in de Britse regering, in een toespraak te Pres ton verklaard. Hoewel het gevaar voor een to tale oorlog is afgenomen doordat zowel communistische als kapitalis tische landen erkennen dat een atoomoorlog slechts algehele ver nietiging kan brengen, zou een plaatselijke oorlog toch altijd tot een door niemand gewenste atoom oorlog kunnen uitgroeien. Dit ge vaar is, wat het midden-oosten be treft, afgenomen door de verkla ring die na de recente besprekingen van Eden met Boelganin en Chroesjtsjef is uitgegeven, zo meen de Butler. Schip in Het Kanaal vloog in brand 36 overlevenden van de Noorse tanker „Erling Borthern" zijn za terdagavond in Dover aan wal ge bracht. De „Erling Borthern" is za terdagmorgen in dichte mist in aanvaring gekomen met het Libe- rische schip „Santa Rosa", onge veer acht mijl ten oosten van Ports mouth. Het Noorse schip, dat ruim 9000 ton meet, vloog direct in brand doch bleef drijvende. Brandende olie vloeide over het Liberische schip, waardoor zes zeelieden zwa re brandwonden opliepen. De eer ste stuurman van de „Santa Rosa" sprong over boord en men neemt aan dat hij verdronken is. Het Li berische schip meldde geen schade en kon de reis voortzetten. Op de „Erling Borthern" is een scheeps jongen omgekomen, 36 opvarenden die in sloepen ronddreven werden door het Britse kustvaartuig „Har- brook" opgepikt en in Dover aan wal gebracht. VROUWENHAAR Britse mannen maken meer en meer gebruik van valse baarden en snorren om in druk te maken op hun vrien dinnen en zakenrelaties. De directeur van een Lon- dense pruikenmakersfirma zegt dat er de laatste tijd vooral veel vraag is naar het zg. „imperiale" baardje, zo als dat door premier Boel ganin gedragen wordt. De cliënten zijn afkomstig uit alle lagen van het volk en meestal Is het hun wens om er „wat mannelijker uit te zien". Wat zij echter waar schijnlijk niet weten, is, dat hun baarden en snorren uit vrouwenhaar bestaan. Het meeste is afkomstig van Zwitserse en Italiaanse meis jes die hun haar offeren voor zij in een klooster gaan. Lof voor Nederlandse froepen in Duitsland De Nederlandse troepen, die in de afgelopen weken in de Lünebur- gerheide ten zuiden van Hamburg, oefeningen hebben gehouden, heb ben, naar het oordeel van burge meesters van hier gelegen Duitse plaatsen, een gunstige indruk ach tergelaten. De burgemeesters waren alge meen van mening dat de Neder landse soldaten zich gedurende de eigenlijke oefeningen en bij het verkeer op de weg zeer gediscipli neerd hebben gedragen. „Ook buiten de dienst gedroegen de Nederlandse militairen zich zeer correct en zij stonden dan ook met de burgerbevolking op goede voet", aldus deze Duitse burgemeesters. 8 Mei Wereld Rode Kruis-dag Wereld-Rode-Kruisdag, op 8 mei, is een gelegenheid om zich de prachtige staat van dienst van des mensen menselijkheid jegens el kander, die zo dikwijls door nieuwe ondervindingen van 's mensen on menselijkheid worden overscha duwd", te binnen te brengen, aldus een boodschap van de V N.-secre- taris-generaal Dag Hammarskjoeld bij gelegenheid van Wereld-Rode- Kruisdag. Hij herinnert daarbij speciaal aan de rol welke het Rode Kruis - het Internationaal Comité van het Rode Kruis en de Liga van Rode-Kruis-verenigingen met meer dan 100 miljoen aangeslotenen in 74 landen - heeft gespeeld bij het dagelijks werk in overeenstemming met „de waardigheid en waarde van de menselijke persoon" zoals in het Handve«t van de V.N. om schreven. Een „hartige hap" voor op dieet-gestelden Voor de op zoutloos dieet-gestel- den, in ons land ongeveer 7 procent van de bevolking, is er goed nieuws Een vleeswarenfabriek in het oos ten des lands is er na jarenlange proefnemingen in geslaagd vlees waren te bereiden, waaruit het voor op zoutloos-dieet gestelden scha delijke zout is verdwenen en die toch goed houdbaar, snijdbaar, goed van smaak (hartig) en van kleur zijn. Het is jarenlang een probleem geweest om vleeswaren te fabrice ren, die deze eigenschappen bezit ten, aangezien vlees en zout onaf scheidelijk aan elkaar waren ver bonden. Tegen vlees of vleeswaren op zichzelf bestaat uit diëtistisch oogpunt geen bezwaar, omdat de vertering van het vlees-eiwit de bloeddruk niet verhoogt en de nie ren niet overbelasten. Maar het zout, dat het voor de op zoutloos dieet-gestelden schadelijke element natrium bevat, is de boosdoener. „WEEK VAN DE FOTOGRAFIE" Er wordt nog te weinig gefotografeerd Van 12 tot 19 mei a.s. zal in Ne derland voor het eerst een „Week van de fotografie" worden gehou den. Deze „week" gaat uit van de Stichting tot bevordering van de Amateurfotografie, die is samen gesteld uit leden van de leveran ciers-vereniging „Foto Cine" en de Bond van Nederlandse fotohande laren. Men heeft de bedoeling in deze week „aan te tonen dat foto grafie geen overbodige luxe is, maar een integrerend bestanddeel van het moderne leven uitmaakt". De stichting meent dat er in Ne derland nog te weinig wordt gefo tografeerd. Op de 2% miljoen ge zinnen in Nederland bevinden zich 1,3 miljoen camera's. 4,8 miljoen rolfilms worden per jaar gebruikt. Korte berichten uit het binnenland 'j-GRAVENHAGE. De heer W H. Schuster uit Loosdrecht, deskun dige op het gebied van de binnen visserij, is in opdracht van de voed sel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties (F.A.O.), naar Ni caragua, Honduras en Guatemala vertrokken. ROTTERDAM. Zaterdag jl. is uit Hampton Roads te Rotterdam aan gekomen het onder Liberiaanse vlag varende, 7151 brt. metende s.s. „Wolna Polska". Officieel is als eigenaresse vermeld de Cambridge S.S. Corp. te Panama, een onder neming, die in het leven geroepen is door enkele uitgeweken Polen. Kapitein is Jan Gwiklinski, een uit geweken Pool, die gedurende de oorlogsjaren in Nederland onder gedoken is geweest. DEN HAAG. Het afgelopen week end hebben drie zweefvliegers t.w. A. Dekkers, A. Eikelenboom en S. van Noorden van Teriet bij Arnhem een vlucht van 326 km. gemaakt naar het vliegveld Boberg oost van Hamburg, dat zij vór de start als doel hadden opgegeven. Daarmee hebben deze zweefvliegers het Ne derlands record voor doelvluchten dat een jaar geleden door Ordel- man op 316 km. was gebracht, met bijna precies 10 km. overtroffen. UTRECHT. De 32-jarige hoofd agent W. B. uit Utrecht is zondag middag omstreeks half drie door een auto aangereden en aan de be komen verwondingen overleden. BRITS MINISTER OVER VERBAND TUSSEN ROKEN EN LONGKANKER Nog geen nationale oampagne tegen het roken De Britse minister uan Openbaar Welzijn, Robert Turton, heeft in het Lagerhuis verklaard dat in tabaks rook twee kanker verwekkende be standdelen zijn ontdekt. De rege ring acht het echter, bij de huidige kennis over het verband tussen ro ken en longkanker, (nog) niet ge schikt een nationale campagne te gen het roken te beginnen. Minister Turton verklaarde dat in 1931 2.286 mensen aan longkan ker zijn overleden, tegen 17 271 in het afgelopen jaar. Het aantal vrou wen, dat aan deze ziekte overlijdt, vormt slechts een fractie van dit totaal. „De voorzitter van een ingestelde medische commissie van onderzoek heeft medegedeeld dat statistisch gebleken is, dat er een onloochen baar verband bestaat tussen het voorkomen van longkanker en het roken van sigaretten. De verhou ding van het aantal sterfgevallen aan longkanker bij rokers en niet- rokers is twintig tegen één. Pijp rokers lopen meer gevaar dan niet- rokers ,doch duidelijk minder dan zij, die veel sigaretten roken. Er bestaan aanwijzingen, dat het ge vaar voor longkanker vermindert, naarmate rokers het roken opge ven", aldus minister Turton, die ook mededeelde dat ongeveer twintig miljoen van de vijftig miljoen Brit se burgers roken. De leden nart de Vereniging „Stad en Lande nan Schomuen- Duiveland", verheugen zich thans reeds op de algemene vergadering, die - zoals reeds gemeld - zal worden gehouden op zaterdag 16 juni te Veere. Zo ergens de geëigende sfeer aanwezig is, om oudheidkundige problemen te bespreken, dan is het wel in het schone Veere. De foto geeft een beeld van het fraaie, in ongeschonden staat bewaard gebleven historische stadhuis. CENTRAAL SOCIAAL WERKGEVERSVERBOND Goede verhoudingen tussen werkgevers en werknemers vergt voortdurende zorg Bond achter S.E.R. en Stichting van de Arbeid Aan het verslag over 1955 van het Centraal Sociaal Werkgevers- Verbond is Het uolgende ontleend: De bereidheid tot aaneensluiting is, naar de geschiedenis leert, wel eens groter in jaren van tegenslag dan in tijden van voorspoed. Het is mogelijk dat door deze omstan digheid, maar ook wellicht door een natuurlijke reactie, de laatste tijd soms hier en daar stroevere verhoudingen aan de dag treden. Het verbond ziet hierin echter geenszins eert symptoom van een veranderend getij, maar slechts een waarschuwend teken, dat goede verhoudingen tussen werkgevers en werknemers een voortdurende zorg behoeven. Nodig is daarbij ook dat men met veel realiteitszin blijft letten op de beperkingen, die steeds in de economische moeilijkheden zijn opgesloten. Het verbond is van oordeel dat voor deze beide taken in ons huidige bestel de Stichting van den Arbeid en de Sociaal-Eco nomische Raad waardevolle dien sten kunnen bewijzen. Aan het werk in beide organen verleent het verbond zijn volledige steun. Op 1 januari 1956 waren bij het C.S.W.V. aangesloten 34 industri ële werkgeversverenigingen, 22 or ganisaties, die optreden op de ge bieden van verkeer, handel, bank bedrijf, verzekeringswezen en vis serij, benevens 3 regionale vereni gingen. Daarnaast waren (als bui tengewone leden) rechtstreeks aan gesloten 253 ondernemingen en in stellingen. Het verslag constateert dat we derom een goede samenwerking met de andere centrale werkgevers organisaties, ook met die voor de middenstand en de landbouw, mo gelijk bleek. Afzonderlijk noemt het verslag daarbij de nauwe samen werking met het Verbond van Ne derlandse Werkgevers, die in over eenstemming is met de grotendeels verwante samenstelling van de bei de organisaties. BIJ een autobotsing in de buurt van Perthes in Frankrijk zijn zondagavond zeven Ameri kaanse militairen om het leven ge komen. Veertig rovers hebben bij een overval op een geldkonvooi van een plantage bij Saigon acht men sen gedood en acht gewond. Zij maakten 40 miljoen frank buit. In oost-Oeganda zijn vier vol wassenen en zes kinderen verdron ken, toen een vrachtauto in een ri viertje reed. Slechts vier van de veertien inzittenden konden zich redden. De beide rapporten - het Stich tingsrapport van '54 en het S.E.R- advies van '55 - kregen de algeme ne instemming ten aanzien van de daarin uitgesproken drie beginse len: a. De primaire verantwoordelijk heid voor de loonvorming dient zo veel mogelijk te berusten bij het bedrijfsleven, waarbij de overheid als hoedster van het algemeen be lang een aanvullende taak heeft. b. Het algemene loonniveau dient steeds in overeenstemming te zijn met de fundamentele economische en sociale factoren (werkgelegen heid, betalingsbalans, ruilvoet, een sociaal verantwoord loonbeleid). c. Een zo groot mogelijke vrijheid moet worden gegeven tot differen tiatie in de lonen en de andere ar beidsvoorwaarden als nog met de coördinatiegedachte is in overeen stemming te brengen. André Louis Dubois, de Franse hoge commissaris in Marokko, heeft van de Marokkaanse vice-premier, Zeghari, de vrijlating geëist van een groep Senegalezen, die bij Kara Ba Mohammed in het gebied van Feze door een gewapende bende werden ontvoerd. Dubois deelde Zeghari mede, dat als de vrijlating niet zeer spoedig zou geschieden, hij een militaire actie zou moeten over wegen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Samenwerking lost alle pro blemen op. Geen krant op Hemelvaartsdag Op donderdag 10 mei a.s. (Hemelvaartsdag) zal de Zie- rikzeesche Nieuwsbode niet verschijnen. De „Rembrandt" vliegt Rembrandts Van de luchthaven Schiphol is dinsdag de KLM-convair „Rem brandt" vertrokken met aan boord twee schilderijen van Rembrandt, n!. ..De Pauwen" en het portret van Ephraim de Bueno, bestemd voor een Rsmbrandt-expositie in Lenin grad. Op znij reis naar de Sowjet- Unie zal het toestel in Stockholm nog vier schilderijen van de grote meester inladen, nl. „De Anatomi sche les van dr. Dijman", „De Ste nen Brug", „De man met de rode muts en het laatste zelfportret. Al deze kostbare Nederlandse kunst werken worden naar Moskou ver voerd onder het toeziend oog van dr. A B. de Vries, directeur van het Mauritshuis te Den Haag. Woensdagmiddag zal de „Rem brandt" op de Nederlandse haven terugkeren met aan boord zes Rem- brandlschilderijen uit de Eremita- ge in Leningrad en bestemd voor de Rembrandt tentoonstellingen in ons land. Verscheidene autoriteiten zullen op Schiphol aanwezig zijn bij de aankomst van de „Rembrandt" met de Rembrandts. Dieren ontvoeren kinderen In de provincie Oettar Pra- desj, India, zijn in de afge lopen maanden een veertig tal kinderen door wolven en hyena's ontvoerd. In deze streek zijn derge lijke ontvoeringen geen on- gewoon verschijnsel. Een be kend voorbeeld was destijds het „wolvenkind" Ranu. Dit knaapje werd door wolven ontvoerd toen hij pas enkele maanden oud was en door de wolvenmoeder gezoogd met Haar jongen. Toen men Hem enkele jaren geleden in de jungle aantrof, liep hij op handen en voeten en gedroeg zich ook in andere opzichten als een dier. De Amerikaanse proef met een waterstofbom die uit een vlieg tuig zal worden geworpen, is maan dag voor de tweede keer uitgesteld wegens ongunstig weer. De uitvoe ring is nu op donderdag vastge steld. Volgens de eerste berichten uit de verschillende strijdgebieden zijn de afgelopen twee etmalen 233 op standelingen gedood en 105 gevan gen genomen. Aan Franse zijde sneuvelden 22 man en werden er 18 gevangen genomen. Eisenhower tot Congres AANZIENLIJKE HOEVEELHEID „NIEUWE WAPENS" VOOR DE N.A.V.O.-LANDEN Binnen raam programma onderlinge veiligheid In zijn toespraak tot het Congres (waarvan iri ons nummer van gis teren reeds een gedeelte is gepubli ceerd), uitgesproken ter gelegen heid van zijn halfjaarlijks verslag over het programma van onderlinge veiligheid, deelde Elsenhower ver der mede dat de Verenigde Staten voornemens zijn hun Navo-bond- genoten van wapens te voorzien. De directeur van het Amerikaan se bureau voor internationale sa menwerking John Hollister, heeft verklaard dat het hier zou gaan om een bedrag van 500 miljoen dol lar voor „nieuwe wapens". De president onthulde, dat Ame rika in de afgelopen zes jaar vlieg tuigen, tanks, kanonnen en ander oorlogsmateriaal, ter waarde van meer dan 12.400.000.000 dollar, naar bevriende landen hebben gezonden. De president zei ook nog dat het bezwaarlijk was een groter gedeel te van de verleende Amerikaanse hulp in de vorm van leningen (ip. v. schenkingen) te verlenen, dan Ihans geschiedde. Hij verklaarde ook dat de Ame rikaanse particuliere bedrijven niet snel reageerden op beroepen om een grotere rol te spelen bij het tot economische ontwikkeling brengen van buitenlandse gebieden. Lord Ismay, de secretaris-ge neraal van de Navo, heeft een tele gram ontvangen van Abd El Krim, de leider van de Marokkaanse Rif opstand in 1920, waarin deze waar schuwt „voor het gevaar dat de toestand in noord-Afrika oplevert voor de Navo".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1