Nederland herdacht de doden uit de oorlog JOH. DE VRIES BON COLLECTIEVE VERDEDIGINGSINSPANNING WEERHIELD SOWJETS VAN AANVAL Programma gereed voor zilveren jubileum brandweercorps O SOBER MAAK INDRUKWEKKEND Op de Grebbeberg werd de jaar lij kse herdenkingsplechtigheid ge houden ter nagedachtenis aan allen, die gedurende de laatste wereld oorlog hun leven hebben geofferd voor de vrijheid van het konink rijk. Als spreker trad naar voren de hoofdlegeraalmoezenier kolo nel mgr. H. J. J. M. van Straelen. Uit de graven, zo sprak mgr. van Straelen, roepen de stemmen van de gesneuvelden ons toe, eerbied te hebben voor de menselijke waar digheid. Nog roepen de stemmen tot ons te blijven strijden voor de vrijheid. Voor die redelijke vrijheid zijn zij gevallen, die wij gedenken. In de grote kerk te Haarlem, wa ren vrijdagavond velen bijeengeko men voor een herdenkingsdienst, waarop dr. G. Snijders, hervormd predikant te Haarlem, het woord heeft gevoerd. Een muziek-ensem- ble en een koor van leerlingen van middelbare scholen brachten het eerste deel van de cantate,, Herbo ren Nederland" van Jos. de Klerk, ten gehore. Ook Rotterdam heeft de door het oorlogsgeweld gevallenen herdacht. Klokgelui klonk sonoor over de stad, koraalmuziek uitgevoerd door de marinierskapel van de Konink lijke Marine zweefde over de bin nenstad, tot klkoslag acht uur een immense stilte over de stad viel. Rotterdam herdacht de doden. Toen in de stad Groningen om klokslag acht uur in een beklem mende stilte de gevallenen uit de oorlogsjaren werden herdacht, ston den op de Grote Markt duizenden bijeen met het gezicht naar het tij delijke monument dat uit groen en bloemen was opgetrokken voor het stadhuis. Sober en indrukwekkend is de plechtigheid die zich elk jaar op de avond van de 4e mei op het Sta tionsplein te Baarn voltrekt, waar H.M. de Koningin met Z.K.H. de Prins der Nederlanden en de Baarnse bevolking de nagedachte nis van de gevallenen eren. Ook vrijdagavond nam H.M. de Konin gin die in het zwart gekleed was en een grijze bont droeg, met Prins KERKNIEUWS Bezwaren tegen algemene ouderdomsvoorziening De classis Hardenberg van de ger. kerken onderhoudende artikel 31 k.o., heeft aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal een adres gezon den, waarin eij uiting geeft aan haar bezwaren tegen het wetsont werp „Algemene Ouderdomsvoor ziening", zoals dit onlangs door de 2e Kamer is aangenomen en thans aan de Eerste Kamer is voorge legd. Adressante merkt op, dat on der deze wet alle ingezetenen des lands zonder enige uitzondering zullen vallen, dus ook de predikan ten van deze kerken waardoor deze premieplichtig worden en uitkering mogen ontvangen. Deze regeling, aldus het adres, doorbreekt wat de kerken onderling ten aanzien van hun predikanten hebben neergelegd in artikel 13 der Kerkenordening, terwijl wat de emeritus-predikan ten betreft, de zaak in artikel 11 der k.o. is geregeld. Ned. Herv. Kerk De centrale kerkeraad van Den Haag heeft in zijn vergadering dr. C. P. van Andel te Borne verkozen, zodat de kerkeraad van wijkge- meente 20 binnenkort deze predi kant zal beroepen in de vacature- dr. W. J. de Wilde. Beroepen te Franeker (toez): H. Gietema, Britsum. Aangenomen naar Kralingseveer (toez.): W. Radstake, Oosterland. Ger. Kerken Tweetal te Utrecht-west: dr. J. C. Gilhuis, Amsterdam-oost en G. Meijnen, Hilversum. Beroepen te Giessendam-Neder- hardinxveld: P. Joziasse, Ternaard (Fr.). Bedankt voor Lemmer: C. Bril man, Oosternijkerk; voor Amster dam-west: H. Sweepe, Leiderdorp. Bernhard die in generaalsuniform gekleed was, deel aan deze her denking. Enkele uren heeft Den Haag een stil herdenken en diepe dankbaar heid, gewijd aan de mannen en vrouwen, die stierven voor de vrij heid. Bij het monument aan de muur van de gevangenis aan de Van Alkemadelaan heeft het dage lijks bestuur van de stichting „Oranjehotel" een krans gelegd. In de stad heerste toen nog de bedrij vigheid van alle dag. Vele honderden zijn vrijdagmid dag in een stoet naar het oorlogs monument op de fusilladeplaats te Vught gegaan. Het muziekcorps van de genietroepen heeft daar treur muziek gespeeld en een koor van zangers en zangeressen uit Den Bosch en Vught heeft enkele liede ren ten gehore gebracht. Ingezonden mededeling S dagen een Show van 30 Pas-Aan serviezen Gratis bij U thuis! Geel even Uw naam en adres aan ons op en U ontvangt gratis en zonder enige verplichtingde iraaie cassette met Serviezen 5 dagen op zicht. Kunstenaars ontwierpen de modellen van de Pas-Aan serviezen. Aan de onderkant van kwall- telts-porseleln slaat het be kende Pas-Aan merk. z PAS AAN£ s a I ;pas§ n mPAS AAN z Verkrijgbaar blji Garantie-merk van echt Pas- Aan Porselein (onder elk stuk) Havenplein Stuur mij gratis en zonder enige verplichting de PAS-AAN show cassette vijf dagen op zicht. Naam: - Adres: Plaats; VISSERIJBERICHTEN Bevredigende mosselzaadvangst op Waddenzee De eerste berichten over de mos selzaadvangsten op de Waddenzee zijn tamelijk bevredigend. De mees te mosselkwekers zijn er in ge DE N.A.V.O. Werkzaamheden organisatie worden uitgebreid De raad van ministers van Bui tenlandse Zaken van de Noordat- lantischc Verdragsorganisatic heeft zondagochtend vroeg in een slot communiqué verklaard, dat beslo ten is tot het nemen van een reeks maatregelen om dc gemeenschap pelijke belangen van de ledenlan- den doeltreffender dan tevoren te bevorderen. De maatregelen zijn: de perio dieke onderzoekingen van de poli tieke aspecten van economische vraagstukken; versterking van de economische samenwerking tussen de leden-landen en stappen om te genstellingen in hun internationaal economisch beleid uit te sluiten. De permanente vertegenwoordi gers in de Raad zal worden opge dragen economische vraagstukken te onderzoeken in het licht van de in de jongste conferentie geopperde denkbeelden en van het plan om de diensten in te roepen van een commissie van technische adviseurs onder het gezag van de vaste ver tegenwoordigers. De conferentie heeft een com missie van drie ministers benoemd, die de Raad moet adviseren over wegen en middelen ter verbetering en uitbreiding van de samenwer king in de NAVO op niet-militair gebied. Geconstateerd wordt, dat de col lectieve verdedigingsinspanningen van de Atlantische mogendheden niet vergeefs zijn geweest. Zij had den de Sowjet-Unie weerhouden van een aanval in Europa en er toe bijgedragen, dat de Sowjet-rege- ring een politiek van vreedzame samenleving had aanvaard. slaagd toch wel een behoorlijke hoeveelheid te vangen en de be richten variëren voor de eerste da gen van 1000 tonnen (de gelukki gen) tot 300 tonnen (de gematigden) per bedrijf. Daar het zaad en de halfwas mosselen verspreid zijn over tamelijk ver uit elkaar gele gen banken is de hoop gegrond, dat ook in de volgende week nog wel met bevredigende resultaten kan worden gewerkt. Enkele kwekers waren wel zeer gelukkig, daar zij zaadval aantroffen op een bij hen ingebruik zijnd perceel. BRUINISSR Hoofd Chr. school Tot tijdelijk hoofd der chr. school in verband met het vertrek van het hoofd der school de heer C. Zwart, is benoemd de onderwijzer aan deze school de heer P. van de Woestijne. Het nieuwe hoofd de heer Brilman zal eerst in de twee de helft van juni hier arriveren. Fraai weer lokte velen naar de Westhoek Het warme en zonnige weekein de heeft al heel wat mensen er toe gebracht de Schouwse Westhoek op te zoeken. Op verschillende strandgedeelten is het bepaald druk geweest en er waren reeds tal van vreemdelingen, die zich van het jaar voor het eerst lieten zien. Zo hebben velen geprofiteerd van zon en strand en zijn dan ook rood ver brand een nieuwe week begonnen. Enkele sportleven namen reeds een duik in de kalme golven die de in zonnehitte blakerende stranden omspoelden. De temperatuur van het water was echter nog niet van dien aard, dat men tot echt zwem men verlokt werd. In de vele zo merhuisjes werden de voorberei dingen getroffen voor het a.s. sei zoen. Dat dit eerste weekeind sym bolisch moge zijn voor de vele nog komende! Alle brandweercorpsen van het eiland komen naar Zierikzee Zoals reeds gemeld zal op vrijdag 11 en zaterdag 12 mei a.s. het zil veren jubileum worden gevierd van het stedelijke vrijwillige brand weercorps. Twee dagen zal het ac tieve corps, dat in onze provincie een goede naam heeft, in het cen trum van de belangstelling staan. En terecht, want een goed brand weercorps is het waard bij het pas seren van een mijlpaal te fêteren. Op vrijdag 11 mei zullen de leden van het corps officieel ten stad- huize worden ontvangen door het college van b. en w. Hierna volgt (eveneens in het stadhuis) een re ceptie van half vier tot vijf uur. Deze receptie mag door iedereen worden bezocht, die zich gedrongen voelt het corps met het vijf en twintigjarig jubileum te feliciteren. Hierna zullen de mannen een maaltijd gebruiken, waaraan in to taal plm. 150 personen aanzitten. In de avonduren vindt een gezellig samenzijn plaats. Een gezelschap uit Amsterdam zal voor de nodige ontspanning zorgen, maar ook de „eigen krachten" komen vanzelf sprekend aan bod. Zaterdag 12 mei komen alle brandweercorpsen van de verschil lende gemeenten op Schouwen- Duiveland naar Zierikzee, compleet met manschappen en materieel. De organisatie is dusdanig, dat alle brandweercorpsen gezamenlijk en file Zierikzee zullen binnenkomen, d.w.z. de corpsen uit Schouwen - die zich verzamelen aan de Blok- weg en de corpsen uit Duiveland, die zich verzamelen tegenover het Havenplein (zuidzijde). Reeds heeft „Kunst en Eer" toe zegging gedaan voor een muzikale entree in Zierikzee. Een Bussumse firma zal hierna demonstraties ge ven met moderne brandblusmidde- len, als koolzuursneeuw, droogpoe- der e.d. Het Zierikzeese corps zal hierna springoefeningen demon streren. De gezamenlijke corpsen werken tenslotte mee aan het leg gen van een watergordijn, waar schijnlijk boven de Oude Haven. Niet minder dan 50 60 stralen zullen het gordijn formeren. Na af loop wordt de deelnemers een con sumptie aangeboden. De brandweercommandanten en de burgemeesters van alle gemeen ten op Schouwen-Duiveland zijn voor de demonstraties uitgenodigd. OOSTERLAND VIERDE OP WAARDIGE WIJZE HET BEVRIJDINGSFEEST Lampionoptocht besloot geslaagd feest In een zonovergoten, van feest vreugde tintelende gemeente, vier den de Oosterlanders zaterdagmid dag en -avond het bevrijdingsfeest. Door de kleintjes werden ballon netjes opgelaten voorzien van een label met naam en adres en een kleurige stoet vertrok even voor twee uur, voorafgegaan door „Oos- terlands Fanfare" vanaf de Confe rentiekamer. De leuk versierde fietsen van de kinderen trokken zeer de aandacht, de kinderen werden na afloop van de optocht getrakteerd. Omstreeks 3 uur werden in het Groenendaal autoped-races verreden voor klein en groot. Hiervoor waren enkele prijzen beschikbaar gesteld. Op de muziek-tent werd door de meisjes gestreden wie het vlugst haar pop kon aankleden. Op de weide van de heer Zeijler werd een voetbalmatch gespeeld tussen SSS en de vetera nen, welke eindigde met een over winning voor de laatsten (1-3). De zangvereniging V.Z.O.S. concerteer de met enige vaderlandse liederen in de tent en vervolgens werd - wederom in het Groenendaal - het nummer „Kruien met paren" afgewerkt. Dit nummer behaalde de vereiste hilariteit evenals het „Koelchappen voor groten", dat op de muziektent plaats vond. Een tra ditionele lampion-optocht besloot ook dit feest, nadat door de fanfare nog verscheidene feestmarsen in de tent ten gehore waren gebracht. Even half twaalf was het gedaan met de feestelijkheden. MARKTBERICHTEN Eierprgzen V.E.C.E. In de periode van 30 april tot 5 mei heeft de Coöperatieve Ver koopcentrale voor eieren (V.E.C.E.) uitbetaald aan pluimveehouders f 1,96 per kg. Veemarkt ROTTERDAM, 7 mei. Aanvoer: 1906 stuks dieren, t.w.: 1170 vette koeien en ossen en 736 varkens. Prijzen per kg: vette koeien en ossen f 3,20-3,40, f 2,90-3,20, f 2,80- 2,90, varkens (levend gew.) f 1,73- 1,71-1,68. Vette koeien en ossen: aanvoer als vorige week, handel goed, le kwaliteit prijshoudend, verder voor al niet hoger in prijs, enkele prima's boven notering. Varkens: aanvoer iets meer, handel willig, prijzen hoger, zware varkens moeilijk te plaatsen. SPORT VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I. 3e klasse C: Zierikzee-VES '35 2-2; Virtus-HERO 7-1; BSC-WSC 2-3; GUDOK-RWB 1-1; Veerse Boys-De Schutters 5-4. 4e klasse G: Steenbergen-SC Gastel 1-1; DEVO-Grenswachters 2-4 (Grenswachters kampioen). Promotie 4e klasse Renesse I-Lewedorpse Boys I 4-5 Afdeling Zeeland. 2e klasse C: Zierikzee III-SVO- WK I 1-0. Zaterdagmiddagcompetitie 5 mei 2e klasse C: SVD I-MEVO I 6-3 (SVD I kampioen). 2e klasse D: MEVO II-Brouwers- haven II 10-4; MEVO III-SINOTO I 5-5 (SINOTO I kampioen). J uniorencompetitie MEVO B I-Dreischor B I 10-2; Burgh B I-Zierikzee B II 12-0; Burgh B II-Zierikzee B I 1-12. Vriendschappelij k Zierikzee U-Brouwershaven 1 uitgesteld. KORFBAL S.D.K.B. 5 mei le klasse: Brouwershaven I-Uni- tas I 4-4; Renesse I-DSS I 5-2; Ve- locitas I-Burgh I uitgesteld: Zee meeuwen I-Die Gouwe I 6-2. 2e klasse: NO AD I-WIK 1 7-5; Zwaluwen I-DES I 10-2; DOSKO I-Stormvogels I 3-4; Burgh II-SV- OWK I 5-5. ZIERIKZEE MET DE HAKKEN OVER DE SLOOT IN ZEER MATIGE WEDSTRIJD De gelijkmaker kwam in de laatste minuten In een zeer matige wedstrijd heeft Zierikzee ternauwernood een punt aan het bezoekende VES kun nen ontfutselen. Zierikzee nam al spoedig de leiding toen uit een af geslagen aanval van VES de bal bij Simmers kwam, die fraai voor het doel plaatste, waar D. de Boer met een keihard schot via de paal kee per de Veth passeerde (1-0). Na dit doelpunt kwam VES gevaarlijk in de aanval doch Zierikzee wist, soms met kunst en vliegwerk, stand te houden. Aan de andere kant kreeg Simmers een fraaie kans van D. de Boer, doch alleen voor de keeper staande schoot hij recht in diens handen. Even later moest de Veth weer ingrijpen bij een schot van D. de Boer, wat hij nog juist tot cor ner kon verwerken, welke niets op leverde. Na de rust kwam VES gevaarlijk in de aanval. Zij kregen de kans op de gelijkmaker door een indirecte vrije schop, welke echter door van Aken, die een zeer goede partij speelde, resoluut uit de gevaarlijke zóne werd geschoten. Even later maakte VES echter toch gelijk door J. de Wild, die een fout van Raap resoluut afstrafte en met een kei hard schot Hage het nakijken gaf (1-1). Zierikzee probeerde het spel wat te verplaatsen, wat hen echter maar ten dele gelukte. Bij een fraaie aanval van Zierikzee schoot B. de Zeeuw hoog over. Bij een vol gende aanval brak de Vlieger door doch de VES-keeper wist de ba 1 corner te werken, die op niets uit liep. VES nam de leiding door W. Buijs, die in samenwerking met A. Bol de Zierikzee-keeper het nakij ken gaf (1-2). In de laatste 10 mi nuten kwam Zierikzee nog sterk in de aanval om de gelijkmaker te forceren wat hen in de laatste mi nuten nog gelukte ook, toen Sim mers met een keihard schot de Veth het nakijken gaf (2-2). Zierikzee protesteerde na het einde van de wedstrijd tegen het laatste doelpunt van VES, wat in duidelijke offside-positie gemaakt zou zijn. Ook haar tweede promotiewedstrijd leverde Renesse geen winst op De kans op promotie nu praktisch verkeken In een doelpuntrijke wedstrijd is Lewedorpse Boys er in geslaagd te Renesse een kleine, maar kostbare overwinning uit het vuur te sle pen. Bij Renesse faalde de verde diging volkomen en zeker drie van de vijf doelpunten kregen de gas ten cadeau. Zodoende is de kans op promotie dit jaar voor Renesse zo goed als verkeken. Onbegrijpe lijk was het ook dat enkele spelers van Renesse in deze belangrijke wedstrijd slechts een minimum aan wilskracht wisten op te brengen. Renesse begon goed, want uit een goede, open aanval over rechts be landde de bal bij Vasseur, die on houdbaar inschoot (1-0). De gasten zetten hierna enkele tegenaanval len op, waarbij alras bleek dat de Renesse-verdediging niet bijster safe was. Na ver uitlopen van Krij ger wist Wandel op de doellijn red ding te brengen. Verseput raakte hierna gewond en werd vervangen door G. Prummel. Bij een schijn baar ongevaarlijke aanval van de Boys schoot linksbinnen P. Raas van ver op het doel en tot veler verrassing verdween de bal in de touwen (1-1). De spil der bezoekers H. Moreau, die een beste wedstrijd speelde, zette zijn voorhoede steeds weer aan het werk en toen de Re- nesse-verdediging eenmaal de bal onvoldoende wegwerkte kwam deze bij M. Raas, die vrij gemakkelijk de stand op 1-2 kon brengen. Re nesse zette hierna alles op alles om gelijk te maken en zij wist hierin te slagen toen bij een fraai voor het doel geplaatste dieptepass Vas seur op het juiste moment toeliep en zuiver inschoot (2-2). Tot twee maal toe kwam hierna P. Jonker, bij gevaarlijke doorbraken voor het doel ten val. Aan de andere kant miste de linksbinnen een opgelegde kans toen hij alleen voor Krijger gekomen zijnde, naast schoot. De gasten namen opnieuw de leiding toen hun rechtsbuiten een hoge voorzét gaf, waaruit J. Vermeulen inkopte (2-3). In de laatste minuten voor de rust passeerde P. Jonker een drietal spelers en met een mooi schot bracht hij de partijen opnieuw op gelijke voet (3-3). Na de rust waren de Boys het meest in de aan val zonder echter veel gevaar voor het Renesse-doel te scheppen. Zo er gevaarlijke situaties ontstonden kwam dit hoofdzakelijk door slecht ingrijpen of plaatsen der Renesse- spelers. In de 22e minuut na de hervatting gaf P. Raas met een schot van buiten het strafschopge bied zijn ploeg opnieuw de leiding (3-4). Even later schoot Vasseur hard op het doel, waarna de doel- verdediger de bal niet klemvast had, maar geen der Renesse-aan- vallers wist van deze fraaie kans te profiteren. Een tweetal hoek schoppen van J. Dalebout werden weggekopt en een mooi schot van J. Jonker ging net naast. Vijf mi nuten voor tijd plaatste P. Jonker uit een hoekschop de bal mooi voor het doel der gasten en met een kop bal scoorde Prummel de gelijkma ker (4-4). Direkt na dé aftrap for ceerden de Boys ook een hoek schop, waaruit de bal hoog voor het doel kwam, waarna Krijger de ze wegsloeg voor de voeten van een der Boysspelers, die de bal naar H. Moreau plaatste, waarna deze met een hoog schot over P. Wandel heen het winnende doelpunt scoorde (4-5) Hoewel Renesse nog enkele pogin gen deed om althans een gelijk spel te behalen, mocht haar dit niet ge lukken en met onveranderde stand kwam het einde. DE BROEDERSCHAP VAN DE BRONZEN DRAAK 60. „Inderdaad, zo is het gegaan", beaamt Aram, als Angelo in geuren en kleuren hun belevenissen van de laatste dagen aan de oude koning verteld heeft. „En de man die in opdracht van prins Balthazar mij van het rotspad wilde werpen, staat hier als ge vangene voor uwe majesteit." - „Leugens, niets dan doortrapte fantasie en gemene laster", klinkt plotseling een scherpe stem. Het is Balthazar, die driftig komt binnenstuiven. „Mijn zoon", roept de oude koning ontroerd. „Ik hoop dat je woorden waarheid be vatten, het is mij liever dat Angelo lastert en liegt, dan dat Bal thazar de misdaden beging, die mij zojuist ter ore kwamen". Aram kijkt getroffen naar de grijze monarch en beseft opeens ten volle hoe deze vete tussen zijn zonen de oude man moet aangrijpen. Daar door ziet hij niet hoe prins Angelo een stille wenk geeft aan de geketende Aiglon. En plotseling stort de gevangen roofridder zich naar voren en wild aan zijn ketenen rukkend schreeuwt hij woedend tot de verbaasde Balthazar: „Schurk, doortrapte ver rader die ge zijt. Ge had beloofd m(j te zullen beschermen als onze plannen mochten mislukken. En wat doet ge? Terwijl ik hier ge ketend sta tracht ge met uw toneelkunsten uw eigen huid te redden en ge laat mEen geweldige kaakslag van Balthazar onder breekt de woordenstroom van de roofridder en als een blok stort hij ter aarde!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 3