Winston ORCAM DOUWE EGBERTS S Van 12 Juni tot 27 Juli Andermaal komt groep vluchtelingen kinderen naar Schouwen-Duiveland b-e-t-e-r-e KING SIZE Steengoed de pittige zware shag! S DE ONVERBREEKBARE BAND Hulp van Schouwen-Duivelandse bevolking dringend nodig ANDERMAAL WORDT EEN BEROEP GEDAAN OP DE BEVOLKING van Schouwen-Duiveland zodanige medewerking te verlenen, dat weer een groep oost-Europese vluchtelingenkinderen hier een vakantieperiode zal kunnen doorbrengen. De komst naar hier van de kinderen verleden jaar is uitstekend ver lopen en de leiding van het desbetreffende vluchtelingenkamp in west- Duitsland was uiterst dankbaar voor deze royale geste. Prompt kwam dan ook het verzoek of dit jaar andermaal de groep naar Schouwen- Duiveland zou mogen komen. Het is duidelijk dat de Werkgroep Vluch- telingenactie geen vrijmoedigheid had de kampleiding ginds teleur te stellen. Trouwens, men wilde dit ook helemaal niet. Integendeel, ook dit jaar wordt de kans met beide handen aangegrepen een groep vluch telingenkinderen weer enkele onbezorgde weken te bieden. De daad werkelijke belangstelling van de bevolking is hiervoor echter dringend nodig. De groep zal bestaan uit 46 vluch telingenkinderen, die van 12 juni tot 27 juli naar hier komen. Opzet telijk zijn deze weken gekozen, om de vakantieplannen van de gast vrijheid biedende gezinnen, niet al te veel in de klem te doen geraken. Reeds konden adressen voor de kinderen worden gevonden. 15 jon gens en meisjes komen op de oude adressen van verleden jaar, terwijl 11 nieuwe adressen werden bijge zocht. Het comité van aanbeveling bestaat uit de heren A. A. van Eeten, burgemeester der gemeente Ingezonden mededeling de Nieuwerkerk, de heer M. Krijger te Bruinisse, ds. M. v. d. Klis te Zierikzee, pastoor J. Dekker te Zierikzee en ds. F. Mallan te Brui nisse. Voorzitter-secretaris van de Werkgroep is ds. H. W. Buinink, ned. herv. predikant te Npordgou- we. Andere leden van de Werk groep zijn: ds. P. L. Schuddebeurs te Brouwershaven, de heer H. W. Bossers, gemeentesecretaris van Burgh, de heer C. Kloet te Zierik zee, mej. L. van 't Hoff te Ooster- land, de heer N. Siese te Scharen- dijke en de heer H. M. Boogert te Oosterland. Veel geld is nodig om ook dit jaar de actie weer te doen slagen. Zij, die zich daadwerkelijk achter de actie hebben gezet, doen dan ook een warm beroep op de bevolking van het eiland het gulle hart te to nen en de kans te grijpen iets te doen voor de kinderen, die slacht offer werden van de politieke te genstellingen in de wereld. Als ver leden jaar wordt hierdoor tevens de gelegenheid geboden iets terug te doen voor het vele, dat het bui- tenland deed voor Schouwen-Dui veland na de ramp van 1953. Het is met vrijmoedigheid dat wij het verzoek ondersteunen. Hier moet andermaal een daad gesteld worden. Giften worden gaarne ingewacht op giro 2 5 48, t.n.v. Werkgroep Vluchtelingenactie, Ned. Herv. pastorie te Noordgouwe. Ook reisbonnen zijn weer van harte welkom. Het comité heeft het voornemen zich weer te wenden tot de scholen, met het verzoek om medewerking en ook de verschillende kerken te benaderen met deze plannen, die een zo edele charitatieve instelling hebben. De groep is wat kleiner ge worden dan verleden jaar, omdat enkele kinderen in wat betere om standigheden zijn komen te verke ren. In het algemeen echter zijn de toestanden in de kampen nog be droevend, zoals een der leden van het werkcomité heeft kunnen con stateren, toen hij met vakantie een bezoek aan het kamp bracht. Hulp is nodig. Hier ligt een duidelijke taak voor Schouwen-Duiveland! Nationaal fonds voor bestrijding van kinder verlamming Het nationaal fonds voor bestrij ding van de kinderverlamming, dat, zoals onlangs is gemeld, in oprich ting was, is dezer dagen door de directeur-generaal van de Volks gezondheid prof. dr. P. Muntendam officieel geconstitueerd. In de stich- tingsraad van het fonds hebben zit ting vertegenwoordigers van ver enigingen en instellingen, die op het gebied van de volksgezondheid werkzaam zijn, alsmede van de werkgevers- en werknemersorga nisaties. In zijn eerste vergadering besloot de stichtingsraad tot het instellen van een geneeskundig adviescolle ge dat tot taak krijgt te adviseren over de besteding van de gelden. Reeds werd besloten tot het doen van een eerste uitgave namelijk ter ondersteuning van het onderzoek van de immuniteitstoestand tegen over de kinderverlamming. Op gironummer 969 van het Kin derverlammingsfonds te 's-Graven- hage zijn onmiddellijk na het be kend worden van de plannen tot oprichting van het fonds spontaan vele kleinere en grote bedragen ge stort. De Westduitse Bondsraad heeft vrijdag zijn goedkeuring gehecht aan een wetsontwerp op basis waarvan het dragen van ijzeren kruisen en andere decoraties uit en van voor de tweede wereldoorlog zal zijn toegestaan. In deze deco raties mogen zich echter geen ha kenkruisen bevinden. Het wetsont werp moet thans nog door de Bondsdag worden goedgekeurd. DE DODEN WERDEN HERDACHT MET STILLE OMGANG EN SAMENKOMST Geringere belangstelling dan op andere jaren Te Zierikzee werden vrijdag tra ditiegetrouw de doden herdacht uit de tweede wereldoorlog. Een stille omgang werd gehouden, die via Meelstraat - waar werd halt ge houden voor de gedenksteen van de gevallen verzetsstrijders - de weg vond naar de r.k.- en de alge mene begraafplaats. De stoet was in vergelijking met verleden jaar weer aanmerkelijk geslonken. Om acht uur precies werden de gebruikelijke twee minuten stilte in acht genomen. Velen stonden eerbiedig stil, maar lang niet alle rumoer was verstomd helaas. Men sen rond de Z.-Havenpoort hebben zich geërgerd aan een man, die juist in deze minuten dwaas doend per fiets de Z.-havenbrug over reed. Enkele automobilisten stoorden zich ook niet aan de gewijde minuten. Wij spreken de wens uit dat op andere jaren strenger toezicht zal worden gehouden, zodat de stilte om acht uur volledig kan zijn. Na afloop van de stille omgang werd in de Grote Kerk een samen komst gehouden, die helaas ook niet druk bezet was. Er zijn jaren ge weest, dat de gehele kex*k gevuld was. Nu stopte het met plm. 150 mensen, zulks toch wel in tegenstel ling met andere steden in ons land, waar duizenden zich geroepen ge voelen de doden eer te bewijzen. In de samenkomst ging voor ds. J. P. van Roon, ned. herv. predi kant alhier. Na gezamenlijk zingen van het „Wilt heden nu treden", las de predikant voor uit Deut. 8 en bepaalde nadien zijn gehoor bij de tekst Deut. 8 11, waarin het volk van Israël wordt gewaar schuwd niet de Here God te ver geten. Ds. van Roon wees op de ge varen verbonden aan een herden king der bevrijding. Oude wonden worden weer opengereten, terwijl men zo gemakkelijk bij de mens kan blijven staan. Er is ook een te genstelling tussen bezinning op de avond van 4 mei en de „pret" op bevrijdingsdag. Ook kunnen oude haatgevoelens weer worden aange wakkerd. Toch is herdenken goed, als men zich wil plaatsen voor Gods aangezicht. Dan is herdenken zelfs ontzettend hard nodig. Na de po sitie van het volk Israël na de door tocht door de wqestijn te hebben geschetst, trok spr. een vergelij king met ons volk, dat gered werd na druk en terreur. Spr. wees er op hoe goed wij het thans hebben als Nederlandse volk en nam de waar- schuwing over uit Deuteronomium: „Wacht U dat ge de Here Uw God niet vergeet". Wil er toekomst zijn voor ons volk, aldus ds. van Roon, dan zal er een terugkeer dienen te zijn naar de vreze des Heren en naar een leven uit de Schrift. De samenkomst werd besloten met ge zamenlijk zingen van het „Mijn schildt ende betrouwen". AANBESTEDINGEN Verhogen en verzwaren zeedijk waterschap „Nieuw-Bommenede" In café Flohil te Zonnemaire had vrijdagmorgen de aanbesteding plaats van het verhogen en ver zwaren van de ieedijk van het wa terschap „Nieuw-Bommenede", het maken van een nieuwe haventoe gang nabij de haven van Zonne maire en het maken van een duiker van beton. De uitslag was als volgt: E. Blok, Rotterdam f 3.047.000; Dirk Ver stoep, den Haag f 3.037.000; Fa. den Breejen-v. d. Bout, Aerdenhout f 2.997.000; van Oord, Werkendam f 2.644.000; S. A. Sanders, Rijswijk f 2.565.000; J. G. van Oord, Utrecht f2.493.000; Aann.bedrijf Oosterwijk, Rotterdam f 2.442.000; D. Blanke voort Zn., Bloemendaal f 2.398.000, Combinatie Geluk en Bagger mij. Holland f 2.194.000; R. Boltje Inter nationaal aannemingsbedr., Zwolle f 1.947.000. John Gilbert Graham is te Denver in de Amerikaanse staat Colorado door een jury ter dood veroordeeld wegens moord op zijn moeder. Door het leggen van een tijdbom in haar bagage had hij vol gens-de jury de ramp veroorzaakt, waardoor 44 mensen aan boord van een vliegtuig van de „United Air lines" om het leven zijn gekomen. Het toestel, dat op weg was van Denver naar Portland in Oregon, stortte één november jl. elf minu ten na zijn vertrek neer. Ingezonden mededeling rf* 85c t. - STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Vergadering gemeenteraad Op dinsdag 8 mei a.s. zal de ge meenteraad van Zierikzee bijeen komen in openbare vergadering. Aan de orde komt het voorstel de gasstraatverlichting te vervangen door een elektrische straatverlich ting. De commissie voor de gasfa briek en straatverlichting, heeft het college voorstellen doen toekomen om te komen tot een betere straat verlichting. Tankwagen zakte in sleuf Vrijdagmiddag is een ongeveer 13 Vz meter lange tankwagen van de Caltex met zijn rechter achter wielen weggezakt in een vanwege de gasfabriek aan de Watermolen alhier gegraven, ongeveer 50 cm. diepe sleuf. De weggezakte wagen versperde volkomen de doorgang voor het overige verkeer. Met veel moeite is het gelukt - de overigens vrijwel onbeschadigde - tankwagen uit de sleuf omhoog te brengen. Na dien is echter de Watermolen nog voor het verkeer afgesloten, dit om herhaling te voorkomen. Onthulling herinneringsplaat Wij vernemen van de zijde van de V.E.R.O.N. (Vereniging voor Ex perimenteel Radio Onderzoek in Nederland), dat de herinnerings plaat in de hall van het stadhuis te Zierikzee, op zaterdag 12 mei a.s. zal worden onthuld door de Com missaris der Koningin, Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Geslaagd kinderfeest Begunstigd door zeer fraai weer hield de buurtvereniging „De nieu we wijk" (Slabberswerf, P. D. de Vosstraat) Zaterdagmiddag het fei telijk voor Koninginnedag bestem de kinderfeest. Het was een geluk kige coïncidentie, dat het nu juist op Bevrijdingsdag viel. Een veer tigtal kinderen (tussen vijf en twaalf jaar) versierden eigenhan dig een aantal feestmasten in de P. D. de Vosstraat, waarna de wed strijden een aanvang namen. Niet alleen de kinderen, maar ook de ouderen waren er spoedig in, zo zelfs dat een tweetal nummers dei- kinderspelen door de ouderen wer den overgenomen. De heren be- kampten elkaar in een kruiwagen race, terwijl de verschillende da mes met het koekhappen niet on der wilden doen voor hun respec tievelijke dochtertjes en zoontjes. Voor elk der vier kindergroepen waren twee spelen georganiseerd, zodat ieder kind een prijs kon be machtigen. Tussentijds kregen de kinderen versnaperingen. Namens de ouders dankte de heer C. Veling aan het slot het actieve bestuur voor de genoeglijke en goed geslaagde feestmiddag. RENESSE De jaarlijkse vergadering van de Vereniging van Onderwijzers en Onderwijzeressen, zal alhier gehou den worden op 1 juni a.s. Gevraagd zal worden een on,derwijsautoriteit om te spreken over een met het on derwijs verband houdend onder werp. OOSTERLAND Het verkeers-examen Het vorige week gelanceerde be richt betreffende de verkeersexa- mens behoeft nog enige aanvulling daar vergeten is te vermelden de leerlinge Mieneke Bolle uit de 7e klas der chr. school. Verder was abusievelijk gedrukt als no. 6 uit de zesde klasse Jannie v. Dijke, dit moet zijn Jannie v. Dijk, dochtertje van het hoofd der school de heer P. v. Dijk. SIRJANSLAND Verkeers-examen Een aantal leerlingen van de hoogste klas der openbare lagere school legden 6 maart jl. met goed gevolg het theoretisch gedeelte van een verkeersexamen af. Dezer da gen werd dit gevolgd door het prak tijk-gedeelte, waarvoor alle leer lingen slaagden. Daar door onkun de veel bijgedragen wordt tot de vele verkeersongevallen op de weg, kan niet genoeg gewezen worden op het nut van een gedegen kennis van de verkeers-reglementen en voorschriften. De uitslag van 't gehouden exa men was als volgt: Cobi Noort- hoek, Jan Olree, Mineke Bal, Mar- tien de Kamper, allen 0 strafpun- ten. Janny Fluit, Toos Kraak, Willy Felius en Cris Klink hadden resp. 3, 2, 1 en 1 strafpunten. De arbeidsmarkt op Schouwen-Duiveland Op 1 mei jl. stonden bij het Ge westelijk Arbeidsbureau te Zierik zee ingeschreven 197 mannelijke werkzoekenden. Hier stonden te genover 184 aanvragen van de zijde der werkgevers. Voor vrouwen be droegen deze aantallen respektieve- lijk 54 en 50. Er was vraag en aan bod in de verschillende branches en beroepen. Het K.N.M.I. verwacht tot dinsdagavond: Droog weer Droog weer met zonnige perioden; zwakke tot matige zuidwestelijke wind; weinig verandering in tem peratuur. 8 mei. Zon op 4.57, onder 20.18. Maan op 3.36, onder 18.05. Nieuwe maan: 10 mei te 14.04. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 8 mei L29 v.m. 14.01 n.m. BROUWERSHAVEN: 8 mei 1.06 v.m. 13.26 n.m. Doodtij: 19 mei. Springtij: 12 en 26 mei. Zonnige perioden Het warme voorjaarsweer be reikte zondag zijn hoogtepunt, toen de temperatuur voor het eerst dit jaar op enkele plaatsen in ons land tot boven de 25 graden steeg. Het hogedrukgebied dat al dagenlang het weer beheerst, verplaatste zich gedurende het weekeinde naar het zuiden en had zijn centrum vanmor gen in het Alpengebied. Een oce aan-depressie trok langs de Noord zeekust van Schotland in de rich ting van Scandinavië. Zij deed op de Britse eilanden en in het Noord zeegebied de wind toenemen uit het zuidwesten. Ook in ons land nam de wind wat toe. Er stroomde bo vendien iets minder warme lucht van oceanische oorsprong binnen. Wolkenvelden die samenhangen met het front van genoemde depressie dreven voornamelijk over het noor den van het land. Het front wordt gevolgd door een rug van hoge- druk die vanmorgen de Britse eilanden bereikte. Een diepe de pressie op de oceaan blijft op grote afstand van ons land. De regenkan sen blijven daarom klein en morgen zullen opnieuw zonnige perioden voorkomen. Een ondercommissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft zaterdag in een rap port aan het Congres verlangd, dat Israël wapens zullen worden gele verd ter neutralisering van de Tsje- choslowaakse wapenleveranties aan Egypte. Aan de andere kant legt de commissie de nadruk op de nood zakelijkheid, dat alle diplomatieke middelen worden aangewend om een regeling van het geschil tussen Israël en de Arabische landen tot stand te brengen. FEUILLETON door MAARTJE ZELDENRIJK Elsje kwam binnen met twee koppen koffie. Hij zag brandende plekken op haar wang en ze lachte even, toen ze op het kleine tafeltje de koppen neerzette. „Zal ik wat lekkers halen bij de koffie?" vroeg hij. Ze schudde haar hoofd. „Ik heb koek in huis". Ze opende een kast en haalde er een trommeltje uit. Even later zaten ze dicht naast el kaar te luisteren naar de muziek. Hij legde een arm om haar heen en trok haar naa rzich toe. „Tevreden, mijn kleine vrouwtje?" Ze knikte. „Ja, als jij er bent, voel ik me volkomen gelukkig, en tochaan de andere kant „Laat die andere kant er nu eens buiten, lieveling. We heben elkaar en dat is voldoende. Nu laat ik me niet meer wegsturen, Elsje". Ze keek hem verschrikt aan. „Wat wil je dan? Je kunt hier toch niet blijven? Je moet toch weer naar huis?" Hij haalde zijn schouders op. „Thuis? Waar is mijn thuis? Daar, waar ik liefde ontmoet". „Is je vrouw dan niet lief voor je?" ,Ze weet alles al- maanden". „Goeie, Jaap, hoe kan dat nu?" „O, dat jong, dat hier inwoont, die Flip, schijnt alles aan mijn vrouw overgebriefd te hebben. Waarschijnlijk nijdig op me ge worden, omdat ik indertijd wat ge zegd heb van zijn studeren in deze kamer. En nu die knip op de tus sendeur zit, kan hij er natuurlijk niet meer in". „Zoiets kan Flip niet'gedaan heb ben". „Nee? Nou, ik ben er van over tuigd. Toen ik die avond, nadat ik je uit Wijk aan Zee heb opgehaald, naar huis had gebracht, toen ben ik hier nog een uurtje geweest, weet je wel? Ik heb je meermalen ge kust en omhelsd. M'n vrouw zat me 's nachts, toen ik thuis kwam, op te wachten en wist alles, tot in de kleinste bijzonderheden. Wie kan het dan anders doorgegeven heb ben dan Flip?" „O, zeg, wat gemeen! Dat had ik nooit achter hem gezocht". „Mischien was hij op zijn manier wel een beetje gek op je". „Wie, Flip? Ga nou, zo'n blaag. Amper twintig jaar Jaap keek eens naar de tussen deur, waarvoor een gordijn hing. „Kan hij ons nu niet afluisteren?" Ze schudde haar hoofd. „Uitge sloten. Hij is in militaire dienst en komt zaterdagmiddag pas thuis. En meneer en mevrouw Dirks zijn ook uit". „Zoveel te beter". „Zeg Jaap, is je vrouw nog boos?" Hij haalde zijn schouders op. „O, we zijn heel gewoon tegen elkaar. Ook al om wiUe van de kinderen. Maar laten we daar niet over pra ten, lieveling. Ik ben nu bij jou, en dat is voor ons het belangrijkste". Hij kuste haar en keek haar in haar ogen. „Jaap, het is toch niet goed We moeten toch op de een of an dere manier definitief een einde maken aanaan deze verhou ding". „Waarom, liefje? En je hebt zelf gezegd, dat je je gelukkig voelt, nu ik er weer ben". „Ach, Jaap, het is allemaal zo moeilijk. Ik denk dat er twee wil len in mij zijn. De ene zegt: „Ik wil gelukkig zijn met Jaap en ik ben blij als hij er is". Maar dan komt die andere, en die zegt: „Het mag niet, want Jaap is getrouwd en jij staat nu lussen hem en zijn vrouw in". „Liefje, het lot heeft ons tot el kaar gebracht". „Noem het liever het noodlot, Jaap. Wat moet dat nou worden, Jaap?" Hij kuste haar opnieuw. „Stil, vrouwtje van me, laten we daar over nu niet praten. Ik ben nu bij je en ik blijf bij je „Nee, Jaap, dat kan niet „Toe, Elsje, jaag me niet weer weg „Ik.... JaapHij trok haar op z'n knieën en nam haar in zijn armen. Nadat hij haar lippen weer bedekt had met brandende zoenen, legde hij haar hoofd tegen het zij ne en zei: „Elsje, lieveling, laat ons ge,luk nu volkomen worden". „Dat is het toch al, Jaap (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2