DE ZIERIKZEESCHE COURANT AMERIKA ZAL ALLES DOEN OM RUSLAND TOT CONTROLE OVER TE HALEN Churchill naar Beieren Massale vergiftiging De begrafenis van Jungschlager HET VOORLOPIG VERSLAG VAN DE TWEEDE KAMER OP ONTWERP-DELTAWET Vereniging van Ned. Gemeenten V.S. HOUDEN „SUBTIELE" POLITIEKE METHODE VAN RUSLAND IN HET OOG MAANDAG 7 MEI 1956 Nd. 17940 - 112 Jaargang ZIERIKZEESCHESNIËUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 1 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag e.i Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKT1E EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. De ontwapening Westelijke wereld teleurgesteld President Elsenhower heeft vrij dag op z(jn wekelijkse persconfe rentie verklaard dat de Ameri kaanse buitenlandse hulp hoofdza kelijk moet worden gegeven op bi laterale of verbondsbasis en niet als een grootscheepse actie vla de Verenigde Naties. De president gaf verder uiting aan zijn teleurstelling over het mis lukken van de ontwapeningsbe sprekingen te Londen. Hij voegde hier echter aan toe, dat de Ver. Staten al het mogelijke zullen doen om de Sow jet-Unie over te halen de Amerikaanse suggestie voor een uitvoerbaar controlesysteem op de ontwapening te aanvaarden. De president werd gevraagd naar zijn mening over de vooruitzichten op nieuwe stappen in een poging om een verbetering te brengen in deze fase van de betrekkingen tus sen Oost en West. Hij antwoordde dat het juist zou zijn te zeggen dat de westelijke wereld teleurgesteld is, aan de zijde van de Sowjet-Unie geen grotere bereidheid te hebben gevonden om iets toe te geven in de richting van het idee van in spectie-controle. In antwoord op vragen over de produktie van vliegtuigen voor de Amerikaanse luchtmacht, zei de president het natuurlijk te betreu ren dat de produktie van B 52 bom menwerpers op het ogenblik ver traagd wordt, doch hij merkte hier bij op dat iedereen de kwestie van de verdediging van de V.S. in zijn geheel „met een wat bredere blik" moet bezien. De Verenigde Staten, zo zei hij, hebben de sterkste ma rine ter wereld met een flinke eigen luchtmacht. Ook hebben de V.S. over de gehele wereld bases voor middelzware bommenwerpers, zo dat het land niet direct afhankelijk is van intercontinentale bommen werpers die in de V.S. zelf zijn ge stationeerd. De Beierse stad Mindelheim, in Zwaben, heelt pogingen in het werk gesteld om te bereiken dat sir Winston Churchill ook een be zoek aan Beieren brengt wanneer hij volgende week naar Aken komt om de Karelsprijs in ontvangst te nemen. Churchill is namelijk „vorst van Mindelheim". De heerlijkheid Mindelheim werd 250 jaar geleden door keizer Jozef I aan John Chur chill, hertog van Marlborough, ge schonken wegens diens verdiensten bij de slag tussen Höchstaedt en Blenheim. De hertog verkreeg de erfelijke titel „Vorst van Mindel heim". Achttien naturellen zijn te Dur ban overleden na het drinken van houtgeest; 54 personen zijn in een ziekenhuis opgenomen en 27 ande ren zijn vrijdag niet op hun werk gekomen. Men vreest dat deze laat- sten eveneens overleden zijn. De meeste van de slachtoffers zouden de methyl-alcohol gedronken heb ben toen zij een tankwagen van de spoorwegen aan het schoonmaken waren. Verder wordt er nog een vat met dezelfde dodelijke vloeistof vermist en de politie stelt alles in het werk om te voorkomen dat er nog meer slachtoffers zullen vallen. Geluids wagens rijden door de gehele streek om de naturellen te waarschuwen tegen het drinken van de alcohol. Zon, wind en zee als energiebronnen De economische en sociale raad van de Verenigde Naties heeft aan de secretaris-generaal der volke ren-organisatie, Dag Hammars- kjoeld, verzocht een rapport uit te brengen over het mogelijk gebruik van de energie van zon, wind en zee. Hammarskjoeld zal dit rapport aan de raad moeten uitbrengen in de zomer van 1957. Daarna zal een Frans voorstel in overweging geno men kunnen worden om een we reldconferentie te doen houden met betrekking tot het scheppen van nieuwe energie door eventueel ge bruik te maken van de energie van zon, wind en getijden. Ten noordwesten van Wenza nabij de Algerijns-Tunesische grens 4 zijn zware gevechten geleverd tus sen Franse troepen en een grote bende Algerijnse opstandelingen. De rebellen leden zware verliezen. Te Ainbeida zijn drie jonge Euro peanen, die een fietstocht in de omgeving van de stad maakten, door verzetslieden ontvoerd. De Westduitse Bondsdag heeft vrijdag in eerste lezing zijn goed keuring gehecht aan een wetsont werp van de regering om een dienstplichtperiode van 18 maan den in te voeren. De Bondsraad had reeds eerder besloten dat 12 maan den voldoende Is. Kandidaatstelling en verkiezing voor de beide Kamers In het Staatsblad is opgenomer het Koninklijk Besluit van 4 me 1956 betreffende de sluiting van d< zitting der Staten-Generaal en dc ontbinding der beide Kamers. Ir dit besluit wordt de dag der kan didaatstelling voor de verkiezing van de leden van de Tweede en de Eerste Kamer gesteld op respectie- vzlijk 8 en 22 mei a.s. De verkiezin gen zullen worden gehouden op 13 juni voor de Tweede Kamer en op 14 juni voor de Eerste Kamer. De Staten-Generaal zullen wor den ontbonden met ingang van 2 juli, waaraan voorafgaat de sluiting van de huidige zitting, welke zal geschieden in een verenigde verga dering der beide Kamers op 30 juni, des namiddags te drie uur. Deze sluiting zal namens H.M. de Koningin door de minister van Binnenlandse Zaken worden ver richt. De eerste samenkomst van de nieuw samengestelde Kamers zal plaats hebben in verenigde verga dering op 3 juli a.s. De plechtige uitvaartdienst van Leon Nicolaas Hubert Jungschlager zal woensdag 9 mei a.s. te 11.00 uur in de hoofdparochiale kerk van St. Servaas te Maastricht worden ge houden. Van 10.00 uur tot 13.30 uur is er gelegenheid de familie te con doleren in de chapelle ardente van het voormalige ziekenhuis „Calva- riënberg" te Maastricht. De ter aardebestelling zal geschieden op het rooms-katholieke kerkhof aan de Tongerseweg te Maastricht. Het stoffelijk overschot zal van dinsdagmiddag af opgebaard zijn in „Calvariënberg". Weinig aandacht werd besteed aan menselijke factoren Zoals reeds in onze vorige editie gemeld, Is verschenen het voorlopig verslag van de Tweede Kamer op het ontwerp-Deltawet. Eén der le den van de Tweede Kamer-com missie achtte de voorgenomen volg orde onbevredigend. H(j vraagt een contra-rapport, waarin zeer veel leden geen enkel heil zien. Een der gelijk tweede onderzoek zou tot zeer grote vertragingen aanleiding geven en daarom reeds niet ver antwoord z(jn. Naar mening van zeer vele leden van de Tweede Kamer is^ gezegd, dat de voorgestelde werken niet de enige oplossing, maar uit veilig heidsoogpunt wel de beste oplos sing bieden. Men realiseert zich, dat de regering op dit ogenblik slechts een principiële beslissing van de Kamers vraagt. Vele onder delen van de uit te voeren werken zijn nog niet bekend. Naast gere geld overleg tussen regering en Kamer, wordt inschakeling bij het overleg van belanghebbenden open bare en maatschappelijke organen reeds in een vroeg stadium wense lijk geacht. Naar analogie van de Zuiderzee raad denkt men hierbij aan een breed samen te stellen Deltaraad. Naar mening van verscheidene le den is dit te meer wenselijk, om dat de regering blijkbaar weinig aandacht heeft voor de sociologi sche gevolgen der Deltawerken. Men betreurt, dat de Memorie van Toelichting zweeg over het effect, dat opheffing van het isolement zal hebben op de menselijke verhou dingen in de sterk in zichzelf be sloten maatschappij der eilanden. Verscheidene andere leden drin gen aan op een sociaal-economische raad voor het Deltagebied. Ter voorkoming van bureaucratische rompslomp wensen sommige leden naast de Deltacommissie een veel zijdige commissie uit de raad van de waterstaat, waarin vertegen woordigers van boeren- en arbei dersorganisaties zouden moeten worden opgenomen. Andere waterstaatswerken Een gehele reeks vragen wordt gesteld over de samenhang met an dere waterstaatswerken. Zal de drooglegging van de Zuiderzee niet vertraagd worden door de Delta werken en zo niet, hoe luidt dan het tijdschema? Liggen kortere ra mingen dan 25 jaar voor de ver wezenlijking van het Deltaplan bin nen het technisch mogelijke? Wel ke zijn de verwachtingen ten aan zien van de werkgelegenheid? Zal een commissie worden uitgezonden naar de in uitvoering zijnde Sow- jet-Russische waterwerken? Zullen er, behalve voor Deltaplan, Zuider zeewerken, Rijn-Lekkanalisatie e.d. voldoende werkkrachten zijn voor bouwnijverheid en wegenaanleg? Indien de afsluiting der zee-armen ten koste van andere werken zou gaan, dan zouden vele leden dit een ernstig nadeel voor het gehele land vinden. Vele leden hopen, dat de Rijn-Lek-kanalisatie in werking zal treden, zodra de Haringvliet- dam, Grevelingendam en Volkerak- dam gereed zijn. Het uitblijven de zer kanalisatie is een ernstige te genvaller voor het noorden en het oosten van het land. Men is blij dat drooglegging van de Wadden een reëel vraagstuk wordt geacht. Uitvoerige aandacht wordt be steed aan de vraagstukken rond de Waterweg en de Westerschelde. Vele leden menen, dat de belangen van Rotterdam en Antwerpen bij een open vaarweg buiten twijfel staan. Verzoeting van de Water weg zou grote voordelen voor de ten noorden daarvan gelegen gebie den hebben. Indien men er zeker van is, dat de zouttong tot voorbij de Rotterdamse Parksluizen wordt teruggedrongen, zal dan de verzil- ting van Schieland en Delfland af doende bestreden kunnen worden? Zal de veiligheid van deze en an dere gebieden door dij ksverhoging voldoende gewaarborgd zijn? Met instemming begroet men het onder zoek van regering en gemeente Rotterdam naar de mogelijkheid van een stormwaterkering in de Waterweg. Verscheiden leden uit ten hun teleurstelling, dat de Wa terweg geen afsluitdam met slui zen krijgt. Van vele zijden werd hiertegen aangevoerd, dat sluizen een zodanig nadeel voor de scheep vaart op zouden leveren, dat daar aan niet kan worden gedacht. Vele leden vragen of de voorbe reidenden formatie van Waterstaat na het tot stand komen van de wet zal worden omgezet in een aparte „Dienst voor de Deltawerken" en of deze dienst, gelijk de Dienst Zui derzeewerken, ook een driemaan delijks verslag zal gaan uitbrengen. Vorige week gebruikte H.M. de Koningin de lunch in de woning van de familie Verb ruggen te Dreumel, Betuwe. - Op de foto ziet men v.l.n.r. Frans Verbruggen, 12 jaar, een onbekende, mevrouw Quarles van Ufford, echtgenote van de Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, de burgemeester van Dreumel, de heer Th. J. Kooijmans, H.M. de Koningin, de heer Verbruggen (half zichtbaar). Jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin in de provincie Gelder land (staand). Rechts op de voorgrond Sjef Verbruggen, 23 jaar oud. „VERLOST VAN ONDERWERELD" H.M. de Koningin onthulde Nederlands Nationaal monument te Amsterdam Plechtige trots ln harten der duizenden Op de mooiste dag die 1956 tot dusverre had gehad, werd vrijdag middag op de Dam te Amsterdam Nederland's Nationaal Monument onthuld. Om precies 22 minuten over twee trok Hare Majesteit de Koningin voor haar zetel op het platform het touw los, dat over de brede trappen naar het monument gelegd was en waaraan om de zuil en de beeldengroepen heen de plas tic doeken waren bevestigd. Enkele minuten later declameer de mevr. Charlotte Kbhler: „Zoek troost hier Nederland". Zij was eenzaam de treden opgeschreden en stond vlak voor de 22 meter hoge zuil, alwaar zij het gedicht van Martinus Nijhoff voordroeg. Bijna voelbaar was de plechtige trots, die in vele duizenden harten van de op de Dam verzamelde me nigte moet zijn opgestegen, toen burgemeester Arn. J. d'Ailly met een schone volzin voor Amsterdam het nieuwe monument aanvaardde: „Vervuld van trots op dit schone monument, dat door de samenwer king van alle ingezetenen van Uw rijk, Majesteit, is tot stand geko men, verklaar ik als burgemeester van de hoofdstad, ten aanhore van het gehele volk, dat Amsterdam, zich bewust van zijn verantwoorde lijkheid voor dit symbool van onze strijd in de jaren 1940-1945, de zorg voor dit gedenkteken op zich neemt, ten eeuwigen dage". Behalve door Koningin Juliana werd dit historische moment der onthulling ook door Prins Bern- hard en de drie prinsessen Irene, Margriet en Marijke bijgewoond. Onze vorstin droeg een zwarte tail leur met een witte hoed, de Prins was gekleed in het tenue van lui tenant-generaal van de Koninkijle Landmacht, de jongste twee prin sessen waren in het grijs gekleed en prinses Irene verscheen in een vlot black watch costuum met een klein hoedje in dezelfde geblokte kleuren. Links en rechts van het gedenk teken waren tijdelijke tribunes aan gebracht voor 1200 genodigden. On der hen bevonden zich de voorzit ters van Eerste en Tweede Kamer, de ministers, de Commissarissen der Koningin, de burgemeesters van De achtjarige Marieke van Dijk, het Nederlandse meisje, dat van Australië naar Stockholm reist om daar aan een hersentumor te worden geopereerd, ls met haar moeder en vierjarig broertje van Schiphol naar Zweden vertrokken. Op 15 april jl. is mevrouw van Dijk met haar kinderen uit Australië in Nederland aangekomen waar zij bij haar moeder aan de Amstelveense- weg in Amsterdam heeft gelogeerd. alle provinciale hoofdsteden en een bijzonder uitgebreide vertegen woordiging van alle vormen van verzets-organisaties. Verder was o.m. aanwezig de dichter A. Roland Holst, van wiens hand de lange tekst, achter de zuil op de ronde urnenbewaarplaats ge grift, gevloeid is: „Nimmer, van ert» tot arend, was enig schepsel vrij onder de zon, noch de zon zelve, noch de gestern ten. Maar geest brak wet en stelde op de geslagen bres de mens. Uit die eersteling daalden de ontel- baren. Duchtend zijn hoge blik deinsden hun zwermen binnen de wet terug en werden volken en stonden elkander naar het leven: onder nachtgewolkt en verward treurspel, dat wereld heet. Sinsdien werd geen mens vrij dan ontboden van boven zijn dak, geen volk dan beheerst van boven zijn torens. Blijve dat ons bij, verlost als wij werden uit het schrikbewind van een onderwereld. Niet onbeheerst, doch enkel beheerst van boven de wereld blijft vrijheid ons deel". f De ontevredene is blind voor (i i het goede in eigen omgeving. Hammarskjoeld terug in New-York De secretaris-generaal der Ver enigde Naties, de Zweed Hammars kjoeld, is zondag per vliegtuig van het bezoek, dat hij in opdracht der internationale organisatie aan het midden-oosten heeft gebracht, te New York teruggekeerd. Hij had het rapport bij zich van zijn beraadslagingen met de rege ringen van Israël en zijn vier Ara bische buurstaten: Egypte, Syrië, Libanon en Jordanië, die ten doel hadden de spanning aan de grenzen van Israël te verminderen en, zo mogelijk, hiervoor een oplossing te vinden. De vijf betrokken landen hebben zich, als gemeld, bereid verklaard de vijandelijkheden in de grensge bieden te staken. Hammarskjoeld zal hun schriftelijke verklaringen terzake, te zamen met zijn rapport, in de loop van deze week aan de veiligheidsraad overleggen. De jaarvergadering van de Ver eniging van Nederlandse Gemeen ten, die, zoals gemeld, op 16 en 17 mei a.s. in Breda zal worden ge houden, zal wegens het behandelen van huishoudelijke aangelegenhe den op 16 mei een besloten karak ter hebben. Op de congresvergadering op 17 mei zal door vijf preadvlseurs met een aantal daartoe uitgenodigde deskundigen een zg. „forum" wor den gehouden over het onderwerp „De gemeenten en de structuurwij zigingen van het bij het Deltaplan betrokken gebied". Mr. B. Kolff, burgemeester van Vlissingen, zal optreden als voorzitter van het fo rum. Nadat speciale facetten van de stof der preadviezen in de vorm van een gesprek met vragen en ant woorden zullen zijn behandeld, zal gelegenheid worden geboden aan de overige aanwezigen om aan de discussies deel te nemen. Eén preadvies is o.m. uitgebracht door: ir. M. A. Geuze, voorzitter van de Zeeuwse Landbouw Maat schappij. Radio-Marokko heeft vrijdag een regeringsverklaring omgeroe pen, waarin de moordpartij te Mar- rakesj in krachtige bewoordingen wordt afgekeurd. De regering heeft een diepgaand onderzoek gelast. De schuldigen zullen voorbeeldig ge straft worden, aldus de verklaring. De Opperste Sowjet heeft bij speciaal decreet alle speciale be voegdheden ingetrokken die bij het begin van de zuiveringen aan do Russische veiligheidsorganen waren toegekend voor het onderzoeken van beschuldigingen van spionnage en terrorisme. Eisenhower tot Congres Buitenlandse hulpverlening op lange termijn President Elsenhower heeft heden ln het Amerikaanse Congres ver klaard dat de V.S. nauwlettend de verandering gadeslaan van de Rus sische politiek van dreigingen en geweld ln „meer subtiele metho den" om de doelstellingen van het communisme te verwezenlijken. Elsenhower sprak het Congres toe ter gelegenheid van zijn half jaarlijkse verslag over het pro gramma van onderlinge veiligheid. Zijn verslag betrof de tweede helft van 1958. Hij zei dat „de döelstel- lingen die aan de veranderingen in de Russische politiek ten grondslag liggen nauwkeurig bestudeerd die nen te worden, in het bijzonder ln het licht van de vroegere Russische politiek van kunstmatige infiltratie en subversie als middel tot uitein delijke overheersing van het leven ln een land." De president verzocht het Con gres in te stemmen met het prin cipe van een programma voor bui tenlandse hulpverlening op lange termijn om de nieuwe Russische campagne tegen te gaan. De rege ring, zo zei hij, moet in staat zijn aan speciale omstandigheden het hoofd te bieden en verplichtingen op lange termijn aan te gaan met betrekking tot minder-ontwikkelde gebieden. Eisenhower meldde „goede vor deringen" in het versterken van de defensieve en economische positie van de niet-communistische lan den. Doch, zo zei hij, enige tech nische projekten overzee worden vertraagd door gebrek aan specia listen. Praktische papegaai Een bankinstelling te Gae- vle in noord-Zweden is een papegaai aan het opleiden die bij het loket een plaatsje moet krijgen om de klanten te begroeten met de woor den: „Leg hier uto geld maar neer". De politie in Rome heeft zon dag een vrouw gearresteerd die er van wordt verdacht haar tien maanden oude zoontje in een een zaam bos bij Rome levend te heb ben begraven. De politie zei dat het jongetje er in was geslaagd met zijn hoofd boven de grond te komen en dat hij 36 uur later door een pas serende jager werd bevrijd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1