met melk meer mans DE ONVERBREEKBARE BAND (oelteröet NYLONS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 4 MEI 1956 No. 17944 CLOSE UP UIT HET MIDDEN-OOSTEN Afschuwelijke uioordorgien speelden zich af te Marrakesj Bloeddorstige menigte maakte amok Er zijn thans nadere bijzonder heden ontvangen over de moord partij in Marrakesj, waar in de nacht van woensdag op donderdag twee en twintig voormalige volge lingen van de overleden Pasja van Marrakesj, de befaamde „El Gla- wi", op gruwelijke wijze door een duizendtal Marokkaanse nationalis ten om het leven zijn gebracht. De moordpartij begon, toen een menigte Arabieren de auto aan hield, waarmede een vroegere me dewerker van de overleden Pasja van Marrakesj, Si Dris Omar Sek- tani, de stad verliet. De Arabieren beledigden en bespuwden Sektani en een Marokkaanse geleerde, die zich ook in de auto bevond. Ver volgens werden belden uit het voer tuig gesleurd, geslagen en doodge stoken. Overwinningskreten sla kend overgoten de moordenaars de auto en de twee lijken met benzine en staken ze in brand. Inmiddels was de moordzuchtige bende tot een duizendtal personen aangegroeid, die werden aange voerd door gillende en met messen zwaaiende Arabieren. Het volgende doelwit was het huis van Si El Beb Mekki, een gewezen medewerker van El Glawi. Si Mekki wist de deuren van zijn huis te sluiten, voordat de bende het bereikte. Daarop schoot hij op de aanvallers. Hij wist er twee te doden en ten minste vijf te verwonden voordat de bloeddorstige menigte hem in handen kreeg. Si Mekki werd ge slagen, vertrapt en doorstoken. Zijn lijk werd met een bijl in kleine stukjes gehakt. Deze werden op een hoop afval geworpen, waarna het geheel werd verbrand. Daarop trokken de moordenaars, die met kleine, met bloed doortrok ken stukjes van Si Mekkl's kleren zwaaiden, weer naar de brandende auto van hun eerste slachtoffer. Andere moordlustigen hadden in middels El man Soer, een voorma lige lijfwacht van de overleden Pasja van Marrakesj, in handen gekregen. El Man Soer heeft inder tijd een man, die Si Mohammed Ben Moelay Arafa, sultan tijdens de ballingschap van de huidige vorst, wilde vermoorden, neerge schoten. El Man Soer werd achter een auto gebonden, die hem ver volgens langzaam door de over volle Arabische wijk sleurde. Tie rende Arabieren wierpen zich op El Man Soer, sloegen en martelden hem en brachten hem tenslotte om het leven. Ook zijn, verschrikke lijk verminkt, lijk werd op een vuilnishoop geworpen en verbrand. Nog vier voormalige aanhangers van El Glawi werden afgeslacht, voordat de gouverneur van Marra kesj de orde kon herstellen. In de Ver. Staten zijn tot op heden 78 straalbommenwerpers voor lange afstanden van het type B-52 vervaardigd. De luchtmacht heeft 41 van deze vliegtuigen over genomen, de rest is afgekeurd. Ingezonden mededeling Ontloop die pijn van brandend ma&gxnnz, Heem Rennlesl Alsof de maag uit Uw lichaam brandt, zo'n pijn veroorzaakt over tollig maagzuur. De remedie is een voudig en afdoende: Rennies. Die helpen dadelijk. Gewoon, zonder water of wat ook, op de'tong laten smelten, 't Kan niet missen, de brand is gedoofd! Eet onbevreesd waar U trek in hebt, maar steeds Rennies bij de hand. „Voor zover ik het bezien kan, bouwt de Sowjet-Unie zware bom menwerpers in een iets hoger tem po dan de V.S." Dit is te Washing ton op 'n persconferentie verklaard door de Amerikaanse minister van Defensie, Charles Wilson. Hij voeg de hier aan toe dat de V.S. naar schatting binnen vier jaar formaties robotvliegtuigen in gebruik zal hebben en dat hij er daarom hui verig van was vergelijkende voor spellingen te doen over de toekom stige sterkte van de luchtmachten van de beide landen. Deze 1oto geeft een beeld van de jaarlijkse 1-mei-parade van het Rus sische leger, welke dinsdag op het Rode Plein in Moskou werd gehouden. Al hingen op het plein alleen maar de portretten van Marx en Lenin en was dat van Stalin in verband met de laatste ontwikkelingen in de Sowjet-Unie verdwenen, toch reden in de parade nog de beruchte „Stalin-orgels", de gevreesde batterijen van mortieren mee Ingezonden mededeling c^39fi —(O)^ i_ \J/ 3> OM HET LEVEN VAN EEN MEISJE „Willem Ruys" jakkerde op topsnelheid drie etmalen over de oceaan Schip won zes uren op vaartijd De Russische politiek De Russische diplomatie is slechts gericht op vernietiging van de een heid van de vrije wereld door mid del van „afzonderlijke onderhande lingen", aldus de Amerikaanse on der-minister van Buitenlandse Za ken Robert Murphy. Het bezoek van de Russische lei ders Boelganin en Chroesjtsjef had aangetoond, dat de Russische lei ders zich ook tot het naar zij hoop ten slecht ingelicht publiek poog den te richten. Afzonderlijke on derhandelingen en propaganda had den louter ten doel de regeringen van de vrije landen tot toegeven aan de Russische wensen te bewe gen. Voor het Westen, aldus Mur phy, betekent vreedzame samenle ving iets anders dan „leven in een wereld zonder oorlog". Dit samen leven zou moeten berusten op een reële hoop op vrede en een duur zame verbetering der betrekkingen in economisch en politiek opzicht. Emigranten in Nieu w-Zeeland doen het goed Bij zijn vertrek uit Oakland heeft de commissaris voor de Emigratie, mr. Ir. B. W. Haveman, na een ver blijf van veertien dagen in Nieuw- Zeeland, de volgende verklaring af gelegd: „Tijdens mijn bezoek heb ik vele honderden Nederlandse emigranten ontmoet. Zij maken het, over het algemeen genomen, bijzonder goed. Zij groeien op voortreffelijke wijze in de Nieuwzeelandse gemeenschap in, waar zij over het algemeen bij zonder welkom zijn. Er zijn in de laatste vier jaar vele vriendschaps banden ontstaan en verscheidene zijn met Nieuwzeelandse meisjes getrouwd. Toch blijft het vraagstuk van ongehuwde Nederlandse emi granten een groot probleem. Be sprekingen met de Nieuwzeelandse regering over een nieuwe emigra tie-verdrag zijn zeer bevredigend verlopen." Grotere consumptie, dan produktiestijging Na een periode, waarin de con sumptie van de Nederlandse bevol king vrijwel op gelijk niveau bleef, is in 1953 een stijging begonnen, welke thans nog voortduurt. Tussen 1953 en 1955 steeg de con sumptie per hoofd met niet minder dan 10 Het Centraal Bureau voor de Statistiek wijst er in het laatst verschenen maandschrift op, dat de stijgingsgraad van de con sumptie sinds enkele maanden - voor het eerst na de oorlog - die van de industriële produktie over treft. Vader en moeder waren aan het praten over hun aanstaande kope ren bruiloft, maar ze konden zich nauwelijks verstaanbaar maken. Basje en Pop hadden als gewoon lijk het hoogste woord aan tafel. Eerst hadden ze gekibbeld om het laatste balletje in de soep en toen wilden ze allebei tegelijk een ver haal vertellen. Vader had al een paar maal verboden, maar het la waai ging ongestoord zijn gang. Zusje liet haar eten koud worden en tenslotte liet ze zich door moe der voeren hoewel ze al vijf was. Basje, die al zeven was, morste op zijn servet en op het tafellaken en tenslotte stootte hij zijn waterglas om. Moeder onderdrukte een zucht. Dat ging nu elke dag zo. Zij be greep niet hoe andere moeders het klaar speelden om rustige welop gevoede kinderen te hebben. Zij deed er toch van alles aan - ten minste dat meende zij. De waar heid was, dat de kinderen precies deden wat zij wilden, dat er nooit werd gestraft en dat zij hard bezig waren op te groeien tot een paar on verdragelij ke kleine lastposten. Het was gekomen nadat zij an derhalf jaar geleden ternauwer nood aan een ontzettend ongeluk waren ontsnapt. Sedertdien was het gedaan geweest met alle gezag. Juist wilde Bas opnieuw van leer trekken toen hij zijn vader hoorde zeggen: „en dan gaan we een paar dagen met de auto de grens over". Kletterend viel de vork van Bas op zijn bord, zodat de jus en de spinazie over de tafel spatten. „Paps, mogen we ook mee?" riep hij met volle mond. Veel te ongemanierd Vader keek Bas aan en toen zei hij het zo maar alsof het iets heel gewoons was: „Geen sprake van! Jullie zijn veel te ongemanierd!" Pop vergat te happen en keek een beetje verschrikt naar vader. Ba8 werd vuurrood. „M-maar, wij kunnen hier toch niet alleen blijven als jullie weg gaan!", riep hij. „Natuurlijk niet", zei vader. „Er komt een juffrouw om op jullie te passen". Bas kon het niet zo gauw verwerken. Vader en moeder weg met de auto en zij hier alleen met een vreemde juf frouw Vader zat geanimeerd plannen te maken. Het beloofde een bijzonder gezellig uitstapje te worden. Mis schien zouden ze naar Düsseldorf gaan of anders naar Brussel. Daar was toch zoveel te zien! Ze zouden in een groot hotel logeren en daar was een lift waarmee je naar de daktuin kon gaan. „Ik wil ook mee!", riep Basje. Moeder begon de tafel af te ruimen en vader ging in zijn grote stoel zitten en als elke avond nam het tweetal bezit van een van vaders knieën. „Pappie", vroeg Basje be dremmeld, „als we nou erg zoet zijn, mogen we dan ook mee?" Va der sloeg een arm om elk van zijn belhamels. „Het duurt nog meer dan vier weken eer we gaan", sprak hij, „en nu zal ik jullie eens wat vertellen". Pretjes moeten worden verdiend „Als jullie over vier weken keu rig nétjes alleen kunt eten zónder morsen, als jullie kunt zwijgen als grote mensen praten, als jullie je zonder hulp aan- en uitkleden en wassen kunt en als jullie niet meer zo hinderlijk met elkaar kibbelt, dan mag jullie mee! Elke dag dat jullie goed oppast, kom je er een stapje dichterbij. Op het schoolbord kan je het zien, kom maar meel" Vader tekende op Pops zwarte schoolbord bovenaan rechts een auto met koffers beladen en onder aan links stonden twee poppetjes, een jongetje en een meisje. „Hoe meer jullie je best doen, hoe dich ter zij bij die auto komen", wees vader. „En als ze bovenaan zijn, dan mo gen we mee?" vroeg Basje er al he lemaal „in". „Zo is het", knikte va der. „En begin jullie nu meteen maar met moeder te verrassen, door jezelf vast uit te kleden en pas op als ik hoor kibbelen, dan rijdt de auto door!" Als de fantasie van het kind is gegrepen Het werd een opwindend spel. Elke morgen holde het tweetal naar het schoolbord om te kijken of de poppetjes al iets verder waren. Op een keer- dat ze erg stout waren geweest, was er de volgende dag van de auto nog maar een heel klein stukje van de achterkant te zien en toen zij eens op het kippen hok waren geklommen en hun kle ren deerlijk hadden gehavend, lie pen de volgende morgen - o schrik - de poppetjes de verkeerde kant op, wèg van de auto! (historisch). Maar toch deden ze braaf hun best en natuurlijk kwam alles best in orde. Moeder, die niet veel fidutie had gehad in het experiment, moest vol mondig toegeven: „Je hebt gelijk gekregen vader, het is boven ver wachting gelukt". Wat met verbie den en vermanen niet was bereikt, werd glansrijk tot 6tand gebracht door het in beslagnemend spel, dat tot de kinderfantasie sprak. Moge deze ware geschiedenis voor vele ouders een aanwijzing zijn: menig kind, dat zich aan ver bod noch vermaan schijnt te sto ren, geeft zich gewillig gewonnen als zijn fantasie is gepakt en dan is het opmerkelijk hoe grif het de konsekwenties van zijn gedrag aan vaardt. Wij zullen er goed aan doen te onthouden, dat het visuele ster ker aanspreekt dan het woord. Amy Groskamp ten Have. (Nadruk verboden). „Halen wat er te halen is, al kost het een paar duizend gulden", zei kapitein de Jonge van de „Willem Ruys" op zijn nu volbrachte 50e reis, toen veertien meevarende dok ters om het ziekbed hadden gestaan van de negenjarige Elsbeth Dek kers, die op onverklaarbare wijze bloed in het lichaam verloor. De dokters waren eenparig van oordeel, dat alleen door spoedige bloed-transfusie hier een leven ge red kon worden. „Halen wat er te halen is", dit betekende dat alle acht hoofdmotoren bijgezet moesten worden, op volle kracht, en zonder onderbreking drie etmalen doorjak keren om Colombo te halen. Dat betekende óók voor duizenden gul dens méér aan olieverbruik. Maar er werd in totaal zes uur gewonnen. De vader van het kind, zelf arts, bevond zich reeds op Sumatra, waarheen ook het meisje met de meereizende moeder ging. Hij was radiotelegrafisch gewaarschuwd, nam het eerste het beste vliegtuig naar Colombo en kon daar juist meemaken, dat een 16e arts, een vroegere scheepsdokter van de „Willem Ruys", die er voor de Ver enigde Naties werkt, Elsbeth het 50ste reis van de „Willem Ruys" Ctfferdans der miljoenen Toen de „Willem Ruys" donder dag feestelijk verwelkomd werd door de harmoniekapel en de drum band van de Llyod en hiermee de vijftigste reis van het vlaggeschip was volbracht, hadden de beide schroefassen sinds de eerste vaart samen-jneer dan 620 miljoen om wentelingen gemaakt, ruim 1.6 mil joen km was afgelegd en ongeveer 87.400 passagiers werden vervoerd, zodat het schip 2.975.000 pension- dagen te verwerken kreeg. Een hotel met 150 bedden, iedere dag volgeboekt, zou hiervoor driekwart eeuw nodig hebben. De veestapel, die in deze tijd aan de culinaire aspiraties van passa giers en de 477 bemanningsleden tegemoet moest komen, bestond, naar men verzekerde, uit 3680 koeien, 4120 varkens, 1050 kalve ren, 3150 lammeren, 405 wilde zwij nen, 306 reeën, 85.000 kippen en 51.250 piepkuikens. De aan boord opgerookte sigaretten zouden, in de lengte aan elkaar geregen, met 5.400 km bijna de vliegafstand Am sterdam-New York beslaan. Gedu rende de vijftig reizen sneuvelden er aan boord omtrent 92.000 bor den, 73.000 koppen en schotels en 124.000 glazen. FEUILLETON Ze gaat langzaam zitten en tuurt voor zich uit. „Nu zijn we weer net zo ver als van 't voorjaar, Jaap. Nu kunnen we weer opnieuw beginnen. Van voren af aan". Hij komt bij haar staan en lief koost haar. „Ach, wat geeft het, Elsje, wat kunnen we er aan doen. We houden beiden van elkander en daarom worden we naar elkaar toe getrokken. Jij hebt ook naar me verlangd, hé? Al die maanden Toe, Elsje, wees eens eerlijkjij hebt ook naar me verlangd, hé?" Ze knikte. „Het is verschrikke lijk, maar het is waar. Ik heb je uit mijn gedachten willen bannen, maar ik kon het niet. Na alles, wat je voor me gedaan hebt. Ikik. jij bent de eerste man, die in mijn leven is gekomenDat vergeet je zo maar niet Jaap knielde bij haar neer, pakte haar handen en nam die in de zij ne. Toen keek hij naar haar op. „Mensen, die elkaar liefhebben, worden vanzelf naar elkaar gedre- ven, Elsje. Daaraan ontkomt nie mand". „Maar jij „Toe, nu, Elsje, kom nu niet al tijd met een „maar". Dit is ons uur, dat niemand ons kan afnemen. De hele wereld valt naast ons weg. En voor ons bestaat alleen onze liefde: jij en Ik, anders niets meer. Lieve- reddende bloed toediende. Dit laat ste was in Colombo eerst nog een probleem geweest vanwege de bij zondere bloedgroep, maar toevallig behoorde een kennis van de kapi tein tot dezelfde groep. En zij gaf het spontaan. Intussen is Elsbeth aan de bete rende hand en uit het ziekenhuis ontslagen. Zij schreef een kinder lijk eenvoudig briefje van dank baarheid aan gezagvoerder de Jonge. Nieuwe veerboot voor Flakkee De directeur van de Rotterdam- sche Tramweg Maatschappij heeft aan het bestuur van de „Flakkee- sche Gemeenschap" een ontwerp Met een stemverhouding van 41 voor en 35 tegen heeft de Tweede Kamer zich deze week uitgespro ken voor het wetsontwerp tot han delingsbevoegdheid van de gehuw de vrouw. Dit houdt in dat de ge huwde vrouw zelfstandig kan be slissen over haar inbreng in het huwelijk, hetgeen ook betrekking heeft op het geval, dat het huwe lijk in gemeenschap van goederen is gesloten. In een vurig pleidooi heeft vooral de socialistische ver tegenwoordigster mej. Tendeloo gepleit voor gelijke verhouding tus sen man en vrouw in het huwelijk. Het wetsontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De a.r.-fraktie stemde tegen het voorstel. Strijd werd vooral gevoerd om de bepaling in het Burgerlijk Wet boek, dat de man het hoofd is van 60 ling, dit is het gelukkigste ogen blik van mijn leven. Jou alleen wil ik bij me hebben, anders niets meer. En nu heb ik je weer, mijn kleine schat". Werktuigelijk streek Elsje hem over zijn hoofd. Ja, het is goed, dat hij er weer is. Nu is dat wilde, on begrepen verlangen naar hem tot rust gekomen. Ze heeft zijn lippen weer op de hare gevoeld en zijn armen hebben haar weer omkneld. Had ze hiernaar niet al die weken verlangd? 's Avonds kon ze de slaap niet vatten, omdat ze steeds maar weer aan Jaap moest denken. Aan dat gelukkige moment, dat bei den tot de ontdekking kwamen, dat ze van elkaar hielden. Wat was het leven toch dor en eenzaam, doel loos en leeg zonder liefde. Die vreemde pijn ,toen hij de vorige maal was weggegaan. Weggestuurd had ze hem en ze had gehoopt, dat ze hem zou kunnen vergeten. Maar dat verlangen was gebleven en steeds heviger geworden. Ook deze dag had ze aan hem gedacht en als ze haar ogen sloot, zag ze zijn lieve glimlach en voelde ze nog zijn brandende lippen. Niet wetende, dat bij hem datzelfde verlangen brandde. Als een verterend vuur. Ze boog zich over hem heen en kuste hem op zijn hoofd. Hij greep haar armen en drukte haar weer tegen zich aan, terwijl hij opstond. gestuurd van een te bouwen veer boot, waarmee de veerdienst tus sen Voorne en Goeree-Overflakkee intensiever dan nu zou kunnen worden uitgeoefend. De veerboot is ontworpen door het technisch bureau voor scheeps- en werktuigbouw van ir. W. den Boer, en zal ingericht worden voor zij lading. Voor de voortstuwing van het schip zullen twee motoren, van 400 500 pk. elk, worden gebouwd. De directie voorlichting van het Egyptische ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft woensdag bij de Nederlandse ambassade te Cairo een protest ingediend tegen de „vij andige houding" van de Neder landse pers tegenover Egypte. Ingezonden mededeling in elk huisgezin: de echtvereniging. De vaste Com missie voor Justitie wilde deze be paling handhaven. Mej. Tendeloo kwalificeerde deze bepaling als een leeg gebaar. Prof. Gerbrandy wees op de ongelijkheid en gelijkwaar digheid, die toch in het huwelijk samen gaan. Ook Jvr. Wttewaal van Stoetwegen (c.h.u.) en mej. de Vink (k.v.p.) spraken zich uit voor een mandement deze bepaling te handhaven. De minister van Jus titie, minister van Oven, meende dat domme mensen misbruik zou den kunnen maken van de omstre den bepaling. Het amendement van de antirevolutionair mr. Verkerk behelsde nl. de bepaling dat de man het hoofd van de echtvereniging is, zoals het B.W. het thans omschrijft. Dit amendement werd verworpen met eerder genoemde stemverhou ding. En zo gebogen over haar, beroerde zijn lippen haar overal: op haar lip pen, haar wang, haar hals 24. Op straat gingen de lantaarns branden en één van hen wierp nu een zwak schijnsel in de kamer, waar de twee gelieven elkaar weer omstrengeld hielden. Toen stond Elsje op. Ze sloot de overgordijnen en stak een schemer lamp aan. Toen keek ze naar de man, die daar nog steeds midden in de kamer stond. Als in een droom trok hij zijn regenjas uit en Elsje bracht die naar haar slaapkamer. „Ik zal koffie klaar maken, Jaap" zei ze zacht, nog niet geheel her steld van de emoties. „Ik ben zo terug". Hij zag haar de kamer uitgaan en zelf ging hij in een leunstoel zit ten, stak een sigaret aan en keek naar het radiotoestel op het tafel tje bij het raam. Een ouderwets dingetje, dacht hij. Hij zou haar een nieuw, modern toestel geven. Ze was toch al zoveel tekort geko men in haar leven. Hij draaide de knop om en keek de kamer eens rond. Ondanks het feit, dat de meeste meubelen zeker twintig of dertig jaar oud waren, was het toch gezellig. Hier woon de een vrouw, dat zag je aan zoveel kleinigheden: het bloemetje op ta fel, de goed verzorgde planten voor het raam, de leuke kussens op de divan, de harmonie van kleuren Een stem kwam uit dp radio en Jaap zocht een station, aat muziek uitzond. Weldra klonken er vrolij ke tonen in de kamer. (Wordt vervolgd). TWEEDE KAMER VROUW TOT HANDELEN BEVOEGD VERKLAARD Man bl(jft hoofd van het gezin door MAARTJE ZELDENRIJK Ingezonden mededeling. passend en verrassend elegant In alle soorten en maten verkrijgbaar bij: A. L. BAKKER ZONEN modes en manufacturen BURGH, Tel. 50

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5