DE ZIERIKZEESCHE COURANT N.A.V.O.-DOELSTELLINGEN KRIJGEN EEN ECONOMISCHE UITBREIDING DODENHERDENKING Hainmarskjoeld brengt rapport uit Groene Kruisgebouw, jeugdgebouw en visafslag belangrijke objecten VRIJDAG 4 MEI 1956 No. 17945 - 112e Jaargang ZIERIÏZEESCHEfflNIEllWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Uosse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE, VAATE - Tel. 309. Russische militaire dreiging afgenomen Aan de vooravond van de NAVO- I planvorming binnen deze organlsa- btfeenkomst hebben de Britse en tie. Amerikaanse ministers van Buiten landse Zaken te Parijs een bespre king gehouden. Volgens diploma tieke kringen is hierbij gebleken dat Groot-Brittannlc en de Ver enigd Staten het In grote lijnen eens zijn over de wijze waarop de NAVO-wcrkzaamheden uitgebreid kunnen worden. Zowel Dulles als Selwyn Lloyd zijn van mening dat economische hulp aan niet-NAVO-leden geen taak voor de Atlantische Verdrags organisatie moet worden. Weste lijke staatslieden zijn het er over het algemeen over eens dat de Rus sische dreiging, waartegen de NA VO als bolwerk opgericht werd, af genomen is. Zij zijn van mening dat na de nadruk gelegd moet wor den op economische en politieke De NAVO-raad zal op zijn twee daagse bijeenkomst dan ook de nieuw rol bespreken die de NAVO de wereldpolitiek kan spelen. Deze rol wordt gezien als een te genwicht voor het streven van de Sowjet-Unie om het communisme met politieke en economische mid delen te verspreiden. De west- Duitse bondsrepubliek zal in dit economische offensief graag een be langrijke rol spelen en zal hiertoe in staat zijn omdat west-Duitsland op het ogenblik een tijd van grote welvaart doormaakt en omdat dit land van alle NAVO-leden de ge ringste bewapeningslasten draagt. ONTWAPENINGS CONFERENTIE MISLUKT De ondercommissie van de V.N. voor ontwapening, die zes weken in Londen heeft vergaderd, heeft geen overeenstemming bereikt. Vandaag kwam men voor de laat ste keer bijeen, zo wordt van ge zaghebbende zijde vernomen. De leden van de subcommissie, Amerika, de Sowjet-Unie, Frank rijk, Canada en Engeland, hebben donderdag het ontwerp-rapport over de beraadslagingen besproken. Verwacht wordt, dat dit zal worden goedgekeurd, waarna het naar de ontwapeningscommissie van de V. N., waardoor de subcommissie is ingesteld, zal worden gezonden. De ontwapeningscommissie bestaat uit de elf leden van de Veiligheidsraad plus Canada. Vandaag zal het Nederlandse volk weer staan aan de graven van hen die het hoogste offer brachten in de gruwelijke wereldoorlog, die ieder jaar opnieuw weer verder uit onze gedachtenwereld raakt. Aan één kant is dit gelukkig. Voor al in de eerste tijd na de oorlog hebben wij gevoeld, hoe moeilijk het is en hoe onmogelijk tevens, de zware last van veel leed mee te dragen. De bevrijding was er voor al ook één van de geest, die zich zelf in vrijheid omhoog wilde trek ken. Iedere dag vol herinnering aan spanning en gevaar, aan honger en leed, het kon niet, omdat het leven nieuwe eisen stelde en de reusach tige wederopbouwtaak slechts met enthousiasme en idealisme kon worden aangevat. Maar tegenwoordig zou men zich af kunnen vragen, of de gedachte aan het leed uit de oorlog niet al te drastisch uit de gedachten ge bannen wordt. Vooral op Schou- wen-Duiveland - dat getuige was van veel ander leed - kan dit ge vaar maar al te gemakkelijk ont staan. Daarom is het goed dat ook hier de doden uit de oorlog worden herdacht en dat de levenden getui genis afleggen van het trieste feit, dat zij niet altijd waardige navol gers zijn geweest van hen, die het waagden met hun overtuiging en hun hartstochtelijk geloof in het recht en gerechtigheid. Wij allen staan schuldig en iedere gevallene zou ons ter verantwoording kun nen roepen. Opnieuw moeten wij daarom de beloften vernieuwen en ons voornemen ons meer te her inneren het offer dat zij brachten, die het licht van de bevrijding niet meer mochten aanschouwen. Het tumulteuse geweld van de wereld raast voorbij de graven, ook in ons land met zijn 1500 doden ieder jaar, die het monster verkeer opeist Zo gaat het immers, we ra ken gewend aan geweld in allerlei vorm. De weg is er vol van en de kranten staan er vol van en de na tuur was er vol van. Hoe licht kan aan het offer der gevallenen tekort worden gedaan. Maar goed te pra ten zal het nimmer zijn. Zij, die voerden de edele strijd, hebben recht op onze onverflauwde dank baarheid. Zij wilden niet als hel den bewierookt worden, maar zij vragen slechts begrip voor datgene wat zij in heilige overtuiging deden en zij vragen ons hun voetsporen te drukken. Vandaag beieren de doodsklokken. „Lest we forget". Opdat wij niet vergeten. Dan eerst kan en mag het op zaterdag bevrij ding voor ons heten! De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammars- kjoeld, heeft donderdag de Veilig heidsraad zijn eerste rapport over zijn vredesmissie naar het midden oosten toegezonden. Hammarskjoeld zei in zijn rap port dat zijn onderhandelingen met Israël en de vier betrokken Arabi sche landen „in alle gevallen met positieve resultaten zijn bekroond". Hij zei met de vijf regeringen de mogelijkheid te hebben bestudeerd van een „opnieuw volledig in acht nemen van de verschillende arti kelen van de algemene wapenstil standsovereenkomsten". De wens hiertoe werd door alle vijf partijen gedeeld, zo zei hij. De secretaris-generaal zei dat hij aan de vijf regeringen voorstellen had voorgelegd voor plaatselijke regelingen binnen het kader van de wapenstilstandsovereenkomsten en de resoluties van de Veiligheids raad die daarop betrekking hebben. In belangrijke gevallen is met de betrokken partijen overeenstem ming bereikt, in andere gevallen worden de onderhandelingen nog voortgezet". lijst van gevangenen aan Russische leiders? Het Britse dagblad „Manchester Guardian" heeft donderdag gemeld dat premier sir Anthony Eden aan de Russische leiders tijdens hun re cente bezoek aan Engeland een lijst heeft overhandigd met de namen van meer dan 200 politieke gevan genen in Oosteuropese gevangenis sen. Op deze lijst zouden zich namen bevinden van politici, militaire lei ders en geestelijken, onder wie de primaat van Tsjechoslowakije, mgr. Josef Beran. Bij het overhandigen van de lijst zou premier Eden hebben opge merkt dat het zijns inziens niet juist is mensen wegens hun poli tieke overtuiging gevanen te zetten. Ongeveer zestig rebellen zijn donderdag in het Algerijnse depar tement Constantine in gevechten met de Franse veiligheidstroepen gesneuveld, aldus wordt te Algiers vernomen. Er zijn gevechten leverd te Divivier, Kentsjela en El Milla. ZIERIKZEE Fraaie producten van handenarbeidles op openbare lagere scbool Veel belangstelling op „k\jk"-avond In tegenstelling met de andere „gewone" avonden, was het gebouw van de openbare lagere school aan de Nieuwe Boogerdstraat alhier donderdagavond hel verlicht. Ach ter de gesloten gordijnen van de vele klaslokalen kon men een niet alledaags schouwspel waarnemen. Op de (te kleine) schoolbanken zaten vele vaders en moeders stu derende in de schriften van hun kinderen of in gesprek met de on derwijzer. Donderdag was het nl. een zg. „kijkavond", een gelegen heid voor de ouders kennis te ne men van het werk van hun kinde ren en hun vorderingen te bespre ken met de verschillende onderwij zers. Niet alleen voor de ouders was het een nuttige en aantrekke lijke avond, ook voor hen die geen kinderen op de school hebben was er - speciaal in het lokaal van de handenarbeid - veel te zien. In dit uitstekend geoutilleerde lokaal wa ren de werkbanken voor de gele genheid herschapen in toonbanken. Vele produkten van kleine nijvere handen trokken de aandacht, en ge tuigden van de fantasie en soms van technisch inzicht. Dat men niet chroomt tot het gebruik maken van moderne materialen bewezen de vele draadfiguren en touw-poppen. Zo waren er bv. schepen te zien, gebogen uit een enkel stuk „was- lijn"-ijzerdraad en Chinese water dragers van touw en pitriet. Spe cifiek voor de jongensaard waren de bruggen, vliegtuigen, pijperek- ken en zand- „elevators". In de leuke gelijmde schelp-figuren, thee blaadjes en ceintures herkende men de zachtere hand en toewijding van de meisjes. In het speciaal in gerichte handwerklokaal voor meis jes waren vele moeders (en oen en kele vader) trots op de dikwijls prachtige voorbeelden van bordu ren en de leuke kleurschakeringen door hun dochtertjes gevonden. Schemerlampen, voorzien van kap pen in leuke dessins, mutsjes, bood- schappen-netten en zakdoekenmap jes, alles deed al erg „groot" aan. Gevoel voor décor en praktisch nut bleek ook uit de Zeeuwse boerin nen. De kroon werd gespannen door een tweetal zeer mooie en grote sierkleden, welke de aandacht trokken van de vele bezoekers. FINANCIEEL NIEUWS Nutsspaarbank Zierikzee Bij de Nutsspaarbank te Zierik zee werd in de maand april inge legd f 111.385,80 (april '55 f 75.303,80) Terugbetaald werd in hetzelfde tijd vak f 95.989,61 (april '55 f 78.062,58). Per 1 mei 1956 bedraagt het inleg- gerstegoed f 3.841.333,66 (1 mei '55 f 3.162.517,81). Het aantal rekeninghouders ver meerderde in de maand april 1956 met 48, terwijl door vertrek en op name 12 rekeningen werden af voerd. HET NIEUWEBROUWERSHAVEN Visafslag-gebouw groter dan te Harlingen (Slot) (Van onze redacteur) Ook de andere helft van Brouwershaven wordt flink onderhanden genomen. Feitelijk Is de gehele gemeente in vvederopbouwsfeer en be langrijke objekten zullen binnenkort gereed komen, als het Groene Kruisgebouw, het jeugdgebouw van de Ned. Hervormde gemeente en de visafslag, welke laatste vooral economisch voor de stad van zeer grote betekenis is. Voor het eerst sinds jaren zal Brouwershaven binnen kort een minimale outillage bezitten, waarover dankbaarheid zal be staan, al blijven er natuurlijk wensen. Maar In welke gemeente is dat niet? Een voor de Noorddijkstraat fel-' telijk veel te grote dragline doet daar grommend zijn werk, want in deze belangrijke straat wordt een riolering gelegd die uitsluitend ge bruikt wordt voor de afvoer van regenwater. In deze straat staat het oude Groene Kruisgebouw dat niet langer dienst behoeft te doen, want het nieuwe staat op de nomi natie gereed te komen. Het oude gebouw zal worden ingericht tot woning. Een tweede belangrijk gedeelte van Brouwershaven dat een gron dige vernieuwing heeft ondergaan en ondergaat, is de zg. Nieuwstad. Feitelijk was dit voorheen een ach terbuurt, maar er is al heel wat ten goede veranderd. Zo heeft men de weg opnieuw kunnen bestraten terwijl langs de bermen rozen en meelbessen zijn aangeplant. Een belangrijke plaats neemt hier in het nieuwe jeugdgebouw van de ned herv. kerk. Dit gebouw is vrijwel gereed en zal binnenkort in gebruik worden genomen. Dit nieuwe jeugd gebouw, opgetrokken in hout, valt op door een zeer doeltreffende en fraaie inrichting. Behalve de ruime zaal bevat dit jeugdgebouw een royaal toneel, met aan weerszijden twee kleedkamers, een keuken en een bibliotheek. Bovendien kan de grote zaal door middel van harmo- nikadeuren in drie kleinere wor den verdeeld. Aan de overzij d^'^iln de Nieuw stad ziet men het Groene Kruisge bouw, van een type dat wij ook wel elders op het eiland hebben aan getroffen. Het bevat een grote wachtruimte, een ruimte met box en waar baby's kunnen worden be handeld, een dokters-spreekkamer enz. .Nieuwe wijk" Een tweetal krotwoningen in de Nieuwstad vormt nog een pro bleempje, maar dit zal te zijner tijd ook wel worden opgelost. De Nieuwstad is inderdaad een nieuwe wijk geworden met een behoorlijke riolering en verder niet veel meer dat aan de vroeger toch wel erg deprimerende toestand herinnert. Via de Nieuwstad bereikt men de Noordwal, die er ook al weer keu rig bij ligt, evenals de Zuidwal is de Noorwal ingeplant en op dit punt heeft men een fraai uitzicht op Schouwen aan de ene kant. Rechts vraagt de uit 1724 daterende molen alle aandacht Deze is ook wel nodig, want de molen verkeert niet in zo beste staat, maar geluk kig is er een plan tot restauratie, zodat er een kans bestaat dat deze molen voor Brouwershaven behou den blijft. Staande bij de molen heeft men ook precies een uitzicht op het punt waar de nieuw te bou wen schutsluis aan de dijk zal wor den vastgehaakt. Het is begrijpe lijk dat met het oog op de noodza kelijkheid van een gemakkelijke doorvloeiing van het verkeer de uit Schouwen komende weg zal worden doorgetrokken. Brouwershaven stelt zich veel voor van de nieuwe havensluis, waarvan de eerste damwand deze week werd ingebracht. Het baggeren van de haven ging aan het begin van de bouw vooraf, het waterpeil werd gebracht op 2.25 min N.A.P. In het huidig sta dium is er natuurlijk van de sluis bouw nog niet veel te zeggen. Eerst moet er een poosje gebouwd wor den voor er tekening in het onge twijfeld grote projekt komt. Het is grappig te zien hoe de schepen ter wijl de plaats waar de sluis komt is afgepaald, rechts kunnen passe ren, zodat ze voor leke-ogen wel angstig dicht bij de dijk komen. Bij opkomend water blijkt het echter uitstekend te gaan, zodat althans hierdoor het werk geen remming zal ondervinden. De havendijk is verzwaard met grind van de tram banen. Wij vonden dit een lako- nieke en ekonomische oplossing. In het centrum van Brou wershaven zelf vraagt het nieu we gebouw van de vis-afslag de aandacht. Het is op verant woorde wijze ingelast in de be staande gevelrij en wie bedenkt dat deze uis-afslag zelfs groter is dan in Harlingen moet wel toegeven dat Brouwershaven op dit punt nogal royaal in de beurs heeft getast. In het gebouw zijn de werklieden nog bezig als nijvere bijen om met het werk zo snel mogelijk klaar te komen, want eind mei moet de vis afslag gereed zijn. Er komt een nieuwe tegelvloer in en opvallend is de zorgvuldige bewerking van de kap die geheel wordt geolied. Nu ruikt het er nog naar cement en verf, maar straks zal de vislucht de geur van het nieuwe gebouw wel snel verdrijven. Een nog storende krotwoning op de hoek van de Baanstraat zal ver dwijnen. Wandelend in de richting van het Slingerbos ziet men rechts de vrij grote oude R.T.M.-remise en het is maar goed dat de gemeen te in deze hoek een gedeelte van het industrie-terrein heeft „ge- planned", want het gebouw lokt als het ware uit om er een fabriekje van te maken. Een poging om er een karosseriebouw in onder te brengen schijnt te zijn mislukt. Maar we geloven wel dat dit ge bouw nog wel eens een goede be stemming zal krijgen. Een heel wat artistieker objekt overigens is het miniatuurmolentje dat met Konin ginnedag al weer zo lustig in de lampjes stond. En daar aan de rand van het Slingerbos - waarop iedere Brouwenaar terecht zo trots is - doet het molentje het wel bijzon der best. Het Slingerbos kreeg - zoals be kend - door de adoptieve hulp van Voorburg nog een behoorlijke uit breiding en het moet gezegd wor den dat het er alles keurig bij ligt. De bomen zijn nog weinig uitgelo pen, maar de narcissen lichten geel op tussen het bruin van de takken en de paden zijn geharkt. Het is hier goed toeven in dit intieme stukje Brouwershaven. De sportvelden Staande aan de uiterste rand van het Slingerbos heeft men een voor treffelijk uitzicht op de nieuwe sportvelden, ingeklemd tussen de verhoogde wal die het Slingerbos afsluit en de zeedijk. Het linkerveld wordt voortdurend bespeeld maar de kwaliteit is niet al te best. Een groot nadeel voor het sportveld is dat de vruchtbare erf is afgespoeld tijdens de ramp, maar door een zorgvuldige behandeling (voortdu rend wordt kunstmest toegevoegd), zal de grasmat het toch wel doen op de duur. Is het eenmaal zo ver dan kan men er van verzekerd zijn dat in deze vrij onvruchtbare grond de zode stevig ligt verankerd. Maar voor de grote velden kunnen wor den gebruikt wordt het wel 1958. naar men ons verzekerde. Overi gens mag Brouwershaven trots zijn op deze keurige velden, die er ver zorgd bijliggen. Inmiddels is men dan reeds de tennisbaan gepasseerd waarvan heiaas niet zo bijzonder druk gebruik wordt gemaakt, het is begrijpelijk dat vooral gelet op de noodzakelijkheid van school zwemmen, de gemeente gedacht heeft aan de mogelijkheid om in de Spuiboezem die aan het Slinger bos grenst een zwembad te maken Dit zou gemakkelijk te doen zijn, want men kan het water peil nog wat verhogen terwijl bovendien in het nieuwe ge deelte van het Slingerbos een ideale zonneweide aan het wa ter grenst. Dit zijn alles nog maar plannen, maar Brouwers haven heeft de realiserings mogelijkheden en dat wil al heel wat zeggen. Merkwaardig is dat aan de over kant van de zeedijk op dit punt een klein badstrandje zich ontwikkelt, waarvan in de zomermaanden reeds druk gebruik wordt gemaakt. De Spuiweg volgend passeert men dan de fraaie ijsbaan die bijzonder gun stig is gelegen. Geen wonder dan ook dat hier in de afgelopen winter druk werd geschaatst. Vooral daar de nog niet begroeide zijde van de Spuiweg inmiddels is ingeplant kan de ijsbaan op de duur geheel in het lommer schuil gaan. De Spuiweg vervolgend tot aan de straatweg ziet men de keurig onderhouden en nieuw aangelegde begraafplaats die evenwel zal worden uitgebreid met een geheel nieuw gedeelte. Tenslotte ligt het in de bedoeling de straatweg vecht door te trekken naar de haven, waarbij gebruik zal worden gemaakt van de oude trambaan. Dit wordt onderdeel van de grote rondweg rond Brouwers haven die een gemakkelijke ver werking van het verkeer mogelijk maakt en bovendien én door Noord- èn door Zuidwal èn door het Slin gerbos met Spuiweg ideale wandel gelegenheden schept voor de be volking. Brouwershaven komt er een eindweegs „boven op". Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Onrecht is veel zwaarder te dragen dan onheil. Het Nederlandse vliegtuig in Israël Egypte wil niet dat de Dakota van de K.L.M., die in Israël is ge dwongen te landen, over Egyptisch grondgebied vliegt of daar landt, tenzij met de voltallige bemanning, waartoe ook een Egyptenaar be hoort Uit officiële bron verneemt AF.P., dat de Nederlandse beman ning het daarmee eens is en niet uit Lydda wil vertrekken zonder hun Egyptische collega. „Thunderjef'-straal jager stortte nabij Ouddorp in zee Piloot bleef ongedeerd Om kwart voor acht donderdag avond is een F-84G „Thunderjet" straaljager van de Koninklijke Luchtmacht en thuishorende op de vliegbasis Eindhoven ten noord- noordwesten van de lichttoren te Ouddorp in zee gevallen. De vlie ger heeft zich door middel van de schietstoel en de parachute kunnen redden Van Ouddorp uit zag men het valscherm in zee drijven. Een uit Ouddorp uitgevaren boot heeft de vlieger aan boord genomen, hij had het zeer koud maar schijnt on gedeerd te zijn. De „Thunderjet" is in zee ver dwenen. Het ongeluk is vermoe delijk een gevolg van motorstoring. De vlieger is de vaandrig-vlieger Tombal uit Amsterdam. De vlieger is uit het water opgevist tussen de havens van Ouddorp en Goederee de door de zandschipper van Zan ten, die op de kop van de haven van Ouddorp lag en er het eerste bij kon zijn De reddingboot „Wil- helmina" is naar de haven van Stellendam teruggekeerd. iidiDiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiüiiiimii'ui Geroepen tol- Vrijheid (Gal. 5 13). Morgen herdenken we de bevrij ding van ons vaderland, nu elf jaar geleden. Onze nationale vrijheid waarderen we in de eerste plaats als een ons geschonken gave, waar voor we niet dankbaar genoeg kun nen zijn. Vandaar dat deze dag een feestdag voor ons is. Maar bij alle feestvreugde mogen we toch zeker ook niet vei'geten, dat onze vrijheid tevens een opga ve bevat. De apostel Paulus zegt in het hierboven genoemde vers: „Ge bruikt uw vrijheid niet als een ge legenheid voor het zinnelijk leven, maar dient elkander door de liefde" We zijn geroepen om in liefde ei kander te dienen. En daarom ook om - allen tezamen - ons land en ons volk te dienen. We moeten - als volk - één zijn, de eenheid van het volksgeheel bewaren. Geen „ka daver-discipline", geen eenheid van „bloed en ras", geen van-boven-af- opgelegde eenheid van denken, ge loven en handelen. Daarvoor is on ze nationale vrijheid voor ons be sef te nauw verbonden met onze vrijheid van godsdienst, van gewe ten en van denken. Met de eenheid van ons volksge heel bedoelen we een „eenheid in verscheidenheid". Een eenheid, waarin plaats is voor de verschil lende godsdienstige richtingen en opvattingen; waarin plaats is ook voor vrijheid van denken; waarin de gewetensvrijheid als een kost baar goed wordt bewaard. Maar tenslotte toch een éénheid! Het mag nooit zo zijn, dat door de verscheidenheid de eenheid teloor gaat. Dat de band, die ons allen sa menbindt, niet meer gevoeld wordt. Dat verdeeldheid, afgunst en haat komen, waar eenheid, samenwer king en liefde moeten zijn. Dat een geesteshouding voortwoekert, die om de een of andere vreemde ide ologie de eenheid van het volks geheel verbreekt. Het mag ook nooit zo zijn, dat de persoonlijke vrijheid (die ons dier baar is) verwordt tot losbandigheid. „Gebruikt uw vrijheid niet tot een gelegenheid voor het zinnelijk le ven". zegt Paulus Dit legt ons grote verantwoordelijkheid op, zowel aan de gemeenschap als aan een ieder persoonlijk! Dit alles doet ons vragen naar normen en grenzen. Waar ligt de grens tussen verscheidenheid en verdeeldheid? En waar die tussen vrijheid en losbandigheid? Normen en grenzen. Waar zullen we ze be ter vinden dan in Gods Woord! O- Franke.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1