MOCCONA JAWA JUNIOR STAD EN PROVINCIE Anti-honger-campagne van Bond zonder Naam INDONESIË NIET MEER BEREID TOT UITWISSELEN VAN AMBASSADEURS? pure koffie Het K.N.M.I. verwacht CONFERENTIE OORD „DE KOEBEL" VERHUIST VAN ZIERIKZEE NAAR BURGH Het wordt daar conferentie- en vacantle-oord Aan het begin van de Zandstraat in Burgh wordt momenteel 't con ferentie- en vacantle-oord „De Koe bel" gebouwd. Dit gebouw was na de ramp oorspronkelijk een ge schenk van de Zwitserse kerken via de Stichting Oecumenische hulp aan kerken en Vluchtelingen aan Schouwen-Dulveland geschonken en te Zlerlkzee geplaatst en bedoeld als noodhotel voor sociale arbeid. Omdat het weinig meer gebruikt werd, is „De Koebel" aangeboden aan de Herv. gemeente te Burgh, die het gaarne heeft aanvaard en het als verenigingsgebouw en als conferentie- en vacantie-oord hoopt te gebruiken. Het gevormde be stuur, waarvan ds. J. Swaak voor zitter is, hoopt in dit gebouw iets van een dorpshuis te verwezenlij ken, waarom het toegankelijk en te gebruiken is door alle gezindten. Omdat in geheel Noord-Zeeland geen conferentie-oord is verwacht het bestuur dat „De Koebel" als zo danig van belang gaat worden. Ge hoopt wordt dat het gebouw op 1 juli in gebruik kan worden geno men, wat door de aannemer, de firma Bijkerk-Steur, is toegezegd. „De Koebel" is een groot houten gebouw met een grote recreatie zaal, twee slaapzalen, een zaal die zowel als slaapzaal als voor dag- ZIERIKZEE Afd. Kon. Nederlandse Middenstandsbond Voor de culturele vergadering van de afd. Zierikzee van de Kon. Ned. Middenstandsbond, welke woensdagavond in de bovenzaal van het „Huis van Nassau" werd gehouden, onder voorzitterschap van de heer M. J. Snoek, bestond behoorlijke belangstelling van de zijde der leden, die met hun dames waren opgekomen. Na opening wer den enkele zakelijke kwesties be handeld en o.m. een commissie in gesteld die tot taak zal hebben, om door middel van huisbezoek, de op komst naar de verenigingsavonden te versterken en do persoonlijke contacten met de leden onderling te versterken. Mr. D. Kluiver hield een causerie, waarin hij er vooral op wees dat de middenstanders meer contact moeten zoeken ten einde hun organisatie hechter op te bouwen. Zo is indertijd een water snoodcommissie ingesteld die nuttig werk voor de leden heeft kunnen verrichten. Het verdere deel van deze culturele avond werd gevuld met het vertonen van enkele inte ressante films welwillend afgestaan door de Amerikaanse ambassade. Aan het slot dankte de heer Snoek de leden voor de opkomst en de heer Kluiver voor zijn uiteenzettin gen. Het ligt in de bedoeling in de toekomst meerdere avonden als de ze te houden, ter versteviging van de onderlinge banden. Auto reed lantaarnpaal kapot Dinsdagavond reed een vracht auto, bestuurd door M. H. te Mid delburg over de Balie in de rich ting van de Varremarkt. Op de aar den baan aan de Balie waren en kele kinderen aan het spelen, die plotseling uit elkaar stoven en zon der uit te kijken de straat over staken. Een kind passeerde enkele meters voor de vrachtauto en om een aanrijding te vermijden, was de bestuurder gedwongen scherp naar de linkerzijde van de rijweg uit te wijken, met als gevolg dat de auto tegen een daar staande gas lantaarn reed, die ongeveer een halve meter boven de begane grond afbrak. De politie stelde onmiddel lijk het gasbedrijf in kennis van uitstromend gas, waarna de leiding werd afgesloten. De vrachtauto liep schade op. Wonder boven wonder werd geen der kinderen gewond. Andermaal is echter gebleken het grote gevaar van spelende kinderen die zich onbesuisd op de rijweg begeven. Ge9te van stedelijke Kunstkring Toneelvoorstelling op dag van burgemeestersinstallatie WU vernemen dat de Zlerikzeese Kunstkring aan de gemeente het aanbod heeft gedaan van een to neelvoorstelling in de avond van vrijdag 18 mei, de dag waarop mr. F. Th. Djjckmcester zal worden ge ïnstalleerd als burgemeester van Zierikzee. Voor deze bijzondere to neelavond is aangezocht het toneel gezelschap „Theater" te Arnhem, dat het stuk „De dochter van de bronnenmaker" zal opvoeren. Voorts vernemen wij verder nog dat hedenmiddag een bespreking zal plaats hebben tussen het ge meentebestuur en het bestuur van de Z.O.V., ter opstelling van een passend programma voor de in stallatiedag. Uiteraard zal tijdens deze samenspreking worden voor gesteld het toneelstuk in het pro gramma in te lassen. verblijf kan worden ingericht, ter wijl er voorts nog twee kamers zijn en een volledig ingerichte keu ken. Er zijn vaste wastafels, ka pokbedden en kleerkasten bij de bedden, kortom alles om een ver blijf 20 geriefelijk mogelijk te ma ken. Bij het gebouw is een speel terrein, terwijl de duinen vlak bij zijn. Gelet op het feit dat een ruim strand en bossen in de onmiddel lijke nabijheid gelegen zijn, ver dient „De Koebel" als vacantie- oord zeker aanbeveling. Er is nor maal plaats voor 45 personen, doch dit kan zonodig opgevoerd worden tot 60 personen. Van de zijde van de Bond zonder Naam wordt medegedeeld: Zaterdag jl. heeft pater Loop de eerste opbrengst afgedragen van een door hem georganiseerde anti- honger-campagne. De opbrengst, groot f 75.000,werd overhandigd aan de Nederlandse vertegenwoor diger van de „Unicef", het kinder fonds van de Verenigde Naties. Deze som geld zal besteed wor den voor aankoop van melk ten be hoeve van 40.000 kinderen en 10.000 moeders in Korea. De actie zal met kracht worden voortgezet. Nieuwe initiatieven zul len binnenkort ondernomen wor den. Een aanbod van Indonesië om met Nederland ambassadeurs uit te wisselen, vervat in een nota van 3 maart aan de Nederlandse regering, moet thans als „verlopen" worden beschouwd, aldus heeft de corres pondent van het A.NP. vandaag uit gezaghebbende bron te Dja karta vernomen. Het aanbod was door de vorige Indonesische regering gedaan, na de eenzijdige opheffing door Indo nesië van de Nederlands-Indone sische Unie, waaronder de beide landen hoge commissarissen uit wisselden. Nu het parlement het wetsont werp tot opheffing van alle R.T.C. overeenkomsten heeft aangenomen, wordt het uitwisselen van zaakge lastigden meer geschikt geacht, al dus voegde men in regeringskrin gen hieraan toe. Z.E. S. L. Mansholt, de Nederlandse minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, kreeg woensdag vóór zijn vertrek naar Parijs, polis no. 1 uit de nieuwe verzekerings-automaat, die het de luchtreizi gers mogelijk maakt zich op Schiphol, ook voor vluchten boven Europa, te verzekeren. Tentoonstelling in „De Lichtboei" Blijkens mededeling van het Le ger des Heils is het jeugdclubhuis „De Lichtboei" in het afgelopen winterseizoen door ongeveer 1.200 jongelui wekelijks bezocht. Dit be trof scholieren die er de middag pauze doorbrachten en in de avond uren de jongens en meisjes van de verschillende handenarbeidclubs. Op woensdag 16 en donderdag 17 mei a.s. zal een tentoonstelling in het gebouw worden georganiseerd van artikelen die op de handenar- beidcursussen zijn gemaakt. Hier aan zal tevens een bazar worden verbonden en voor het verkrijgen van materialen hiervoor wordt een beroep op het publiek gedaan. Het is met vrijmoedigheid dat wij deze bazar in de belangstelling van het publiek aanbevelen. KERKWERVE Aanbesteding scholen en woonhuis Op woensdag 16 mei a.s. -zal al hier in het verenigingsgebouw wor den aanbesteed het bouwen van twee lagere scholen en een woon huis voor het hoofd der chr. lagere school alhier in drie percelen. Burgerlijke stand en loop der bevolking over april. Gehuwd: Cornells Jan van de Panne en Joppa de Vlieger. Ingekomen: Cornelis van IJssel- dijk en gezin uit de Noord-Oost polder; Jacoba Keijzer van Maas- land. Vertrokken: Dirkje A. Rijnberg naar 's Her togen bosch; Pieter de Jonge naar Renesse. BURGH Burg. Stand over april. 1956. Gi boren: 10. Stoffel, z. van Jan L. Boot en Pieternella van der Linde. Gehuwd: 27. Pieter Heijboer, 23 j. j.m. en Elsje Johanna Overbeke, 23 j. j.d. Loop der bevolking over april 1956 Ingekomen: M. C. Ignatius en 2 kinderen, echtg. van Johan Over beke uit Rotterdam. Vertrokken: 20. Marinus van Diest en zoon naar Biervliet. HAAMSTEDE Miniatuur kievits-eitje Vorige week werd gemeld, dat in de omgeving van Bolsward een kie vitsei van minder dan 45 gram ge vonden werd. Schouwen-Duiveland lacht wat om dit „rekord", want de heer J. Geleijnse alhier vond op het vliegveld een kievitseitje van slechts 5 gram. Bazar Ger. Jeugdgebouw Hoewel de bazar, welke vrijdag en zaterdag in het geref. jeugdge bouw gehouden werd, eenvoudig van opzet was, heeft deze toch ten volle aan zijn doel beantwoord, want de netto-opbrengst was niet minder dan f 700, een bedrag, dat boven verwachting van de organi satoren was. Dank wordt dan ook gebracht aan allen, die tot dit re sultaat iets hebben bijgedragen. DREISCHOR Lelijke val Dinsdagmorgen kwam mevr. A. J. K.-van B. alhier bij het ophan gen van de was zo ongelukkig te vallen dat zij een been brak. Op- Ingezonden mededeling Het fijnste uit direct klaar Wkop Met Moccona, de fijne, oplosbare koffie van Douwe Egberts, hebt U in 'n handomdraai een lekker k°Pjek0ffie! 1 ^pïosbare ROFF®. name in het ziekenhuis te Noord- gouwe was noodzakelijk. Burg. stand en loop der bevol king over april 1956. Geboren: 15. Johannes Theodorus Maria, z. van H. J. ten Buuren en W. J. Vossebeld. Overleden: 5. Krien Telle, 61 j., wdn. van N. B. Hulshoff (overl. te Noordgouwe). Vertrokken: 21. Johannes Dooge en echtg. naar Middelburg; 24. Hen drik P. Kik naar Middelburg; 27. .Leendert M. van Bloots en gezin naar Espel (N.O.Polder). NIEUWERKERK Burg. Stand over april 1956. Ge boren: 8. Catharina, d. van C. Bom en S. Verstraaten; 24. Alida Cornelia d. van H. M. J. Wandel en I. Tanis; 29. Arie Jan, z. van J. Folmer en C. Robbemont. Gehuwd: 24. P. A. van 't Haaff, 27 j. j.m. en A. Eveleens, 27 j. j.d. DOSTERLAND Feestprogramma Bevrijdingsdag Op de bevrijdingsdag 5 mei a.s., hoopt de Oranjevereniging alhier een feestprogramma af te werken zoals volgt: 2-3 uur Optocht met versierde rij wielen, tevens ballonwedstrijd. Vertrek vanaf de Conferentieka mer. Na afloop optocht tractatie der deelnemende kinderen aan ballonwedstrijd. 3-4 uur Autoped-race in het Groe- nendaal voor kinderen van 6-80 jaar. 4-5 uur Kinderspelen voor meisjes. 5-6 uur Gecostumeerde voetbal wedstrijd op de weide bij de heer Zeijler. 6-7.30 uur Pauze. 7.30-8 uur Concert zangvereniging V.Z.O.S. op de tent. 8-8.30 uur Kruien met paren. 8 30-9 uur Koekhappen v. ouderen. 9 uur Lampionoptocht. Hierna zal de muziekvereniging „Oosterland's Fanfare" (dir. de heer M. Dorst), op de tent concerteren. Wind en weder dienende belooft het een mooi feest, te worden. De burgerij, zonder uitzondering, wordt verzocht te vlaggen, en diegene die nog geen vlag rijk is, vooral in de nieuwbouw, worden dringend aan geraden er nog één voor a.s. zater dag aan te schaffen. BRUINISSE Burg. stand en loop der be volking over april 1956. Geboren: 6. Adriaan Urbanus, z. van M. C. Dorst en P. de Jonge; 8. Abraham, z. van M. L. van Donge en E. M. Jumelet; 20. Pieter, z. van P. Maaskant en S. de Ronde; 24. Leunt je Jacoba, d. van W. v. d. Have en Jac. Kik; 26. Daniël Jo hannes, z. van Anth. Jumelet en P. van Duivendijk; 27. Jacobus Fran cois, z. van C. Goud en J. A. West- strate. Overleden: 18. Christina v. Gilst, 79 jaar, wed. van Th. Kik. Gehuwd: 3. Leendert Hage, 24 j. j.m. (Rotterdam) en Johanna Ver spoor, 23 j. j.d.; 12. Jacobus Meer- tens, 23 j. j.m. en Elisabeth Kos- tense, 24 j. j.d.; 26. Willem Stouten, 25 j. j.m. en Martha Kik, 21 j. j.d.; 27. Jan Verkamman, 23 j. j.m. en Wilhelmina den Herder, 25 j. j.d. Ingekomen: M. F. van der Gijp uit Rotterdam. Vertrokken: Gerrit v. d. Sluis en gezin naar Kraggenburg (N.O.P.); Tonis J. Capelle naar Kraggenburg; Jacoba Gunter naar Oost Kapelle; Stoffel Schikker en gezin naar Har- lingen; Martha Kik naar Ooster- land; Cornelis Zwart en gezin naar Appingedam. ANNA JACOBAPOLDER Wedstrijden op Koninginnedag Door het Oranjecomité werden ook hier op Koninginnedag ver schillende spelen georganiseerd, 's Middags werd eerst begonnen voor de schooljeugd, het program ma was zo vol dat de gehele middag spelletjes gedaan konden worden, 's Avonds was het feest voor de ouderen. De prijzen waren als volgt: Ringrijden: le pr. Kees Moer land, 2e pr. Izak Bolier, 3e pr. Joh. v. d. Velde. Verspringen: le pr. Piet Hameling, 2e pr. Kees Moerland, 3e pr. Jacob Bolier. Hoogspringen: le pr. Jan Zuidv/eg, 2e pr. Bram Quist, 3e pr. Bram van Strien. Stoktrekken: le pr. J. Verhage, 2e pr. Joh. v. d. Velde, 3e pr. Bram van Strien. Stoelendans: le groep: le pr. mevr. Quist-Abrahamse, 2e pr. mevr. van Dijke, 3e pr. mevr. Quist-Everaers; 2e groep: le pr. Coba Lindhout, 2e pr. Adriana v. d. Reest, 3e pr. Maatje Quist. Ingezonden mededeling de BESTE en GOEDKOOPSTE volwaardige duo-motor, met zweefarm-vering en buddy-seat f 1245,- Garage C. v. d. BOUT Mol 11 - Zierikzee Acht aanhangers van wijlen de pasja van Marrakesj, El Glawi, zijn woensdag in Marrakesj door een woedende menigte van naar schatting duizend mensen, om het leven gebracht. Floepend licht - Vlieger - Kip en Hond - Sprakeloos en Vreedzaamheid tot vrijdagavond: VrU zacht Over het algemeen weinig bewol king en di-oog weer; tijdelijk, voor al langs de kust, hier en daar mist; zwakke tot matige zuidwestelijke wind en weinig verandering in temperatuur. 4 mei. Zon op 5.04, onder 20.11. Maan op 2.10, onder 13.14. Nieuwe maan: 10 mei te 14.04. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 4 mei 9.45 v.m. 22.10 n.m. BROUWERSHAVEN: 4 mei 9.18 v.m. 21.57 n.m. Doodtij: 5 en 19 mei. Springtij: 12 en 26 mei. Fraai lenteweer blijft Ons land bevindt zich nu in de zachte en betrekkelijk vochtige oceaanlucht waarin afgelopen nacht tengevolge van de sterke afkoeling op tal van plaatsen mist ontstond. Ook dreef in de kuststrook tijdelijk mist binnen die in de warme lucht boven het koude Noordzeewater was ontstaan. De mist loste echter in de ochtend weer vrij spoedig op. Het weer in west-Europa wordt verder bepaald door een gordel van hoge luchtdruk die zich uitstrekt van de Azoren tot noord-Rusland. Langs zijn noordwestflank trekken over de Britse eilanden enkele fron tale storingen die evenwel niet erg actief zijn. Ook de komende 24 uur blijven we in een zwakke zuid westelijke luchtstroming zodat het fraaie lenteweer voortduurt. De temperaturen lopen daarbij overdag plaatselijk tot ongeveer 20 graden op. De komende nacht kan hier en daar weer mist ontstaan of kan weer mist uit zee binnendrijven. De kans op regen is de komende 24 uur gering. Schilderijen uit Leningrad naar hier Uit de beroemde schilderijenver zameling in de Ermitage te Lenin grad, welke grotendeels in de acht tiende eeuw door Catharina II bij eengebracht werd, zullen zes schil derijen van Rembrandt in bruik leen worden afgestaan. KERKNIEUWS Ger. Kerken Afgevaardigden Particuliere Synode De classis Zierikzee heeft als af gevaardigden naar de eerstkomende Particuliere Synode benoemd: als primi-predikanten: ds. Y. J. Tie- mersma te Zierikzee en ds. A. J. Radder te Kamperland; als primi- ouderlingen: de heren W. v. d. Berg Dzn. te Bruinisse en J. M. de Waal te Oosterland; als secundi-predi kanten: ds. P. L. Schuddebeurs te Brouwershaven en ds. J. H. Meijer te Haamstede; als secundi-ouder lingen: de heren K. van Dijke te Zonnemaire en J. C. van den Doel te Zierikzee. De weduwe van Leon Jung- schlager is donderdag uit Djakarta naar Nederland vertrokken. Men had haar vertrek geheim gehouden om demonstraties te voorkomen. - Volgens het Britse blad „Dai ly Telegraph" zou Tsjecho-Slowa- kije zes weken geleden een contract met Syrië gesloten hebben over wa penleveranties. Volgens dit contract zou Syrië 50 Duitse tanks, 50 tanks van een Russisch model, 25 Mig straaljagers en diverse andere wa pens ontvangen. GESPREKKEN VAN EILANDMAN Slechts een draai aan de num merschijf en aan de andere kant meldt zich de telefoonabonnè. Het begin van dit technisch sprookje heeft „Bru" beleefd, waar werke lijk nog wel iets anders aan de orde is dan zoveel „tunnen" mossels of andere schelpdieren. Zoals een schoonmakende huisvrouw op een ontdekte mot afspringt, hebben de P.T.T.-technici zich geworpen op de centrale, waar een flink brok stuk technische geheimzinnigheid zich aan de leek voordoet middels een woud van draden, buizen en lampen. Toen vlak voor de opening van de centrale de gezichten een teclir nische zorgenrimpel hadden en alle zenuwen gespannen stonden, kwam - als een poes in een volle kerk - een klein incident er aan herinne ren, dat mensen mensen blijven. Het licht floepte uit, de stroom ivas afgesloten. Eilandman is onzegbaar dankbaar geweest voor dit gebeu ren, want bijna was hij gaan gelo ven aan de volmaaktheid van de techniek, met de burgemeester en met alle telefoonabonnè's op het visrijkste dorp van Schouwen-Dui veland, die allemaal even moesten proberen „of het gaet". Kijk, ook tot dankbaarheid stem mend- is, dat het juist een vlieger moest zijn, die weer heel andere (maar ook knappe) technische men sen er toe dwong de stroom uit te schakelen, net op ddt kardinale moment. Die vlieger (hoeveel be wuste vreugde heeft het knaapje er aan beleefd?) kwam terecht in de bovenleiding van het telektn'ci- teitsnet en dan wordt altijd de stroom uitgeschakeld. Eilandman vindt dat logisch, maar die vlieger daar net op dat moment, nee dat is hoogst merkwaardig. Trouwens dat is ook de Zlerik zeese hond, die een alleropvallend ste vriendschap heeft gesloten met eenkrielkip. Ondanks ver uit eenlopende afkomst en stqrke bio logische verschillen is er tussen hond en kip een genegenheid ge groeid, die zich o.m. manifesteert in het gezamenlijk de nacht door brengen in de hondemand. Hierin steekt een bijna opdringerige sym boliek voor de verhoudingen in de wereld, waarin de politieke hon den en kippen samen moeten leven. Maar of ze ooit wel srtmen in de mand zullen gaan? Trouioens beer en aap mogen ook samenleven als 't nodig is. Samen werken deden de beer: en de aap op Koninginnedag te Zierikzee en het verheugende was, dat deze die ren zoveel menselijke trekken had den. Alweer symboliek, zou Eiland man menen, die voor de rest vol maakt sprakeloos is over de uni formen van „Witte van Haemstede". Laten we de zaak nu niet overdrij ven, maar het zijn net filmsterren, zo weggestopt uit een rolprent over een luchtmachtbasis in de South Pacific. Na het diepe blauw van de pakken, het zilver van de schou derbedekkingen en het wit van de petten, voor Eilandman voortaan altijd „Witte van Haemstede", om dat het corps er zo piekfijn uitzag, omdat het zo stoer spelende ver trok van het raadhuis, omdat het „er altijd bij is" en omdat het een pittig accentje geeft op alles, wat zich in de Westhoek afspeelt. En ten slotte nog iets van dank baarheid over het vreedzaam ka rakter van de onderioerpen dit keer een vlieger, een krielkip en een goedspeels muziekcorps. Het is om stil van te worden, maar dat was Eilandman al door de kop van het weerbericht: „Lenteweer". Het is dus toch gekomen. Welja, het komt altijd, als men maar gedxild heeft. Straks is het zomer

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2