Smalstad Brouwershaven wordt mooier (en moderner) dan voor de ramp DE ZIERIKZEESCHE COURANT Na twee en een half jaar opbouw DONDERDAG S MEI 1966 No. 17914 - 112e jaargang ZIERIKZEESCHEMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. DE JEUGD IN DE VAKANTIE Vijf en veertig procent der schoolkinderen blijft met vakantie thuis Het blijft b(J enkele dagtochtjee Van de 1.8 miljoen schoolkinde ren b(J het lager onderwas, die in ons land z(jn, brengt één miljoen of 57 procent de vakantie thuis door. Daarvan heeft een aantal wel enkele dagtochtjes gemaakt, maar 850.000 of 45 procent van al de Ne derlandse kinderen zjjn in de zo mervakantie van het vorig jaar vrjjwel steeds thuis geweest. Twee derde van het aantal kinde ren van ouders met een inkomen beneden de f 5.000,zijn met de vakantie niet buiten de woonplaats geweest. Bij de hogere inkomens is dit éénderde deel. Voor de vrije beroepen is er geen vakantieprobleem, want in deze groep van de bevolking gaat 80 pro cent van de kinderen met de ouders op vakantie. Het vakantieprobleem voor de kinderen geldt door elkaar geno men voor het gehele land, doch het meest voor het platteland. 85 pro cent van de kinderen van boeren en landarbeiders verlaten in de va kantie de woonplaats niet. Voor alle arbeiderskinderen is dit in de grote steden 55 procent en in de kleinere steden 62 procent. De kin deren van arbeiders en kleine zelf standigen uit de steden, die wel met vakantie gaan, doen dit voor namelijk door te kamperen. Brits-Duitse besprekingen Hereniging van Duitsland blijft doel Aan het eind van de Brits-Duitse besprekingen, die drie dagen in be slag hebben genomen, is woensdag een communiqué uitgegeven waarin wordt gezegd dat Engeland „de her eniging van Duitsland in vrede en vrijheid" als één der belangrijkste doelstellingen blijft zien. In het communiqué wordt ge zegd dat bij de besprekingen rege lingen zijn getroffen om de onder handelingen over de kwestie van de Duitse betalingen voor de Britse bezettingstroepen te doen voortzet ten. Beide regeringen, zo vervolgt het communiqué, zijn van mening dat een oplossing van dit probleem essentieel is in het belang van de Duits-Britse vriendschap en de N.A.V.O. Het communiqué werd uitgege ven na afloop van een serie bijeen komsten tussen de west-Duitse mi nister van Buitenlandse Zaken, dr. Heinrich Von Brentano, en enkele Britse ministers, onder wie premier sir Anthony Eden en de minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd. Deze mededelingen werden ge daan door drs. A. van Braam van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, op een woensdag te Utrecht gehouden conferentie van het Cen traal werkcomité vakantie, aan de hand van de verkregen resultaten uit de door het C.B.S. in 1955 ge houden enquête inzake de vakan tiebesteding. Op de conferentie zijn besprekin gen gevoerd om te trachten voor het grote percentage van de kinde ren dat niet met vacantie gaat, methoden te vinden om deze in de activiteiten van het werkcomité te betrekken. Straaljager stortte neer en vernielde hoogspanningsleiding Piloot gedood Omstreeks 1 uur woensdagmid dag is een Gloster-Meteor straal jager van de vliegbasis Twente na botsing met een vliegtuig van het zelfde type, bij de brug over de zijtak van het Twente-kanaal in de weg Delden-Goor, neergestort. De beide toestellen waren bezig duik vluchten te maken toen zij met el kaar in botsing kwamen. Eén toe stel is behouden op zijn basis te ruggekeerd; de piloot ervan bleef ongedeerd. Het neergestorte toestel vernielde een aantal draden van de hoog spanningsleiding, zodat op vele plaatsen in Twente de stroomvoor ziening werd gestoord. In Enschedé staan vele fabrieken stil. De brok stukken van de neergestorte straal jager lagen over een grote afstand verspreid. Een brandstoftank is te recht gekomen tegen de achterkant van een perceel in de Deldener- straat te Hengelo, sprong daarna weg en vernielde de serre van een aangrenzend pand. De piloot heeft zich niet kunnen redden. Door po litie en militairen werden zijn stof felijke resten spoedig gevonden. Atoomontploffingen en het weer Het bestuur van de te Genève ge vestigde internationale organisatie voor weerkunde - de „World Me- teorologica Organisation" - heeft heeft medegedeeld na bestudering van alle gegevens, waarop zijn se cretariaat de hand had kunnen leg gen, tot de slotsom te zijn gekomen dat er géén reden is om aan te ne men, dat proefontploffingen met atoomwapens enige merkbare in vloed op het weer hebben gehad. Woensdagmiddag is de zoon van wijlen de hevr Jungschlüger vanuit Amerika op Schiphol aangekomen. De heer Jv.ng, wiens naam werd veranderd toen hij tot Amerikaans staatsburger werd genaturaliseerd, dient momenteel in het Amerikaanse leger, en hoeft dertig dagen verlof gekregen om de begrafenis van zijn vader, dié één dezer dagen zal plaats vinden, bij te wonen. - De foto toont de hber Jung in een Ame rikaans legeruniform tijdens zijn aankomst op het vliegveld. Prins Bernliaril opeiit nieuwe zeegangstank Woensdagmiddag heeft Z.K.H. de Prins der Nederlanden de nieu we zeegangstank van het Neder lands Scheepsbouwkundig Proef station te Wageningen geopend door de golfopwekker in beweging te stellen. Op verzoek van de voor zitter van de raad van beheer, ir. J. Verschoor, en de directeur van het proefstation, prof. dr. ir. W. P. A. van Lammeren, draaide de Prins aan een handwiel op de sleepwagen en het onmiddellijk resultaat was, dat het bassin in heftige beroering kwam. Even later zond de door de Prins inbeweging gezette golfop wekker flinke golven uit, die dia gonaal door de tank liepen. Prinsessen bij onthulling Dani-monumcnt De prinsessen Irene, Margriet en Marijke zullen op 4 mei a.s. aan wezig zijn bij de onthulling van het Nationaal Monument op de Dam te Amsterdam. Hammarskjoeld terug in Jeruzalem Hammarskjoeld heeft doensdag 2Vz uur met de Syrische leiders ge sproken en is des avonds naar Je ruzalem teruggevlogen. Politieke kringen in Jeruzalem geloven dat Hammarskjoeld de im passe over de Jordaan-kwestie niet heeft kunnen doorbreken. Radio-Damascus heeft woensdag avond bekend gemaakt, dat de toe stemming van Syrië in een bestand nog steeds afhankelijk is van een Israëlische verplichting om de re soluties van de Veiligheidsraad, in het bijzonder die betreffende het staken van de werkzaamheden aan het Jordaan-project, na te leven. Onnoemelijk zwaar lijdt de bevolking van het Britse eiland Cyprus onder de strijd, die daar reeds zo lang wordt gevoerd tussen nationalis tische elementen en vertegenwoordigers van het Britse gezag. In Nikosia de hoofdstad van het veelomstreden eiland, werden vorige week weer zware gevechten geleverd, waarbij een Turks-Cyprisch politieman werd neergeschoten. - De foto toont de vader van de verslagene rouwend bij het met een Turkse vlag bedekte stoffelijke overschot van zijn zoon, temidden van de voortwoedende strijd. K.L.M.-Dakota iu Israël vrijgegeven De foto-Dakota van de K.L.M die door Israëlische straaljagers werd gedwongen in Lydda te lan den, is door de Israëlische autori teiten vrijgegeven. Het was de be doeling dat het toestel nog gisteren naar Cairo zou terugkeren. Egypte heeft, naar aanleiding van het opbrengen van het K.L.M -toe- stel, een protest-nota ingediend bij de gemengde Egyptiseh-Israëlische waoenstilstandscommissie, zo heeft een woordvoerder van het Egypti sche ministerie van Oorlog mede gedeeld. Prof. Auguste Piccard heeft op een persconferentie in Mann heim meegedeeld, dat hij bezig is een duiktoestel te bouwen voor diepten tot 2.000 meter. Het biedt plaats aan twee personen en wordt een soort helicopter voor onder water, zei hij. Een Franse vriend, wiens naam hij niet wilde noemen, zou binnenkort tot 30.000 meter de stratosfeer in gaan om sterren te observeren. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De toil om zijn plicht te vol- brengen maakt de mens los van I persoonlijke ambities. De bouwvakvakantie '56 verlengd De Bedrijfsraad voor het Bouw bedrijf heeft medegedeeld dat de bouwvakvacantie 1956, die inge volge een eerder door hem geno men beslissing aanvankelijk was bepaald op 30 juli tot en met 4 augustus en 6 augustus tot en met 11 augustus 1956 - respectievelijk voor het noorden en voor het zui den des lands - met de zaterdag voor en de maandag n a de ge noemde data is verlengd. De daartoe strekkende overeen komst van partijen heeft inmiddels ook de vei-eiste goedkeuring ont vangen van het college van Rijks bemiddelaars. Modelvliegtuigen Tijdens modelvliegtuigwed strijden van de K.N.V.V.L. blijken 2 nieuwe afstands records te zijn gevestigd. L. van den Akker uit Nijme gen kreeg uit Werkendam bij Gorkum bericht, dat zijn model daar, 80 km. van de startplaats op de Rosendaal- se heide bij Velp, terecht was gekomen. De „Vliegende Vleugel" van C. ten Hagen uit Den Haag kwam bij Tiel terecht, een afstand van 40 kilometer. Beide records zullen aan de commissie voor sportzaken. van de Koninklijke Neder landse Vereniging v. Lucht vaart ter erkenning worden voorgelegd. Begrip reconstructie krijgt zinvolle inhoud (Van onze redacteur) ZOALS ONDER DE BEITELENDE HAMER VAN EEN BEELD- houwer de trekken in het gezicht van het beeld ontstaan, zo ontstaat ook onder de hamerslagen van de werkende mens het gezicht van het „nieuwe Brouwershaven". Het lied van de arbeid weerklinkt hier in velerlei toonaarden en het is een openbaring te ontdekken hoe zinvol in de smalstad Brouwershaven inhoud wordt gegeven aan het begrip reconstruktie en herstel. Enerzijds bedachtzaam, omdat men een oude stad snel pijn kan doen, maar anderzijds met een zekere resoluutheid wordt hier afgerekend met hetgeen het verleden naliet aan slechte, on volkomen en onvoldoende dingen. Brouwershaven heeft met overgave een stap gezet op de weg der modernisering en hoever het reeds gevorderd is, bleek op een door de gemeente onder leiding van burgemeester J. L. van Leeuwen gehouden excursie voor de leden van de gemeenteraad en de pers. Slotconclusie van deze excursie kan slechts zjjn dat in de toch altjjd maar kleine stad Brouwershaven „iets groots" wordt verricht, waarvan de huidige en de toekomstige generatie zullen kunnen profiteren. Als een trots symbool van het herstel staat aan de rand van de gemeente de trotse baselikale kerk, een bezit dat vele oude steden Brouwershaven kunnen benijden. De ramp gaf de stoot tot grondige restauratie van het monumentale gebouw en binnen de muren van de kerk, waarin tastbaar de sfeer der eeuwen, hoort men thans het strijkend geluid van de troffel en het roffelen van de hamers. Hoge stellingen rijzen op naar het koor, arbeiders lopen af en aan en de vfat muffe geur van oude bedaagde stenen vermengt zich met de verse lucht van specie en hout. Brou wershaven gaat in totaal f 500.000 aan de kerk ten koste leggen. Aan vankelijk was dit bedrag veel la ger, maar al restaurerende is de mogelijkheid geschapen te gaan tot een half miljoen. Natuurlijk moet de gemeente dit zelf niet geheel op brengen, maar laat een ruimere subsidiëring deze ten kostelegging toe. Het geld wordt goed besteed. Reeds van buitenaf gezien blijkt de restauratie de oude schoonheid van het gebouw inniger te doen flonke ren. Zo werd de ruimte waarin het koor, buitenwaarts hersteld en een nieuw raam ingezet van gekleurd vierkant glas-in-lood, een trou vaille, die ook op andere ramen zal worden toegepast. Stijlloze weelderigheid wordt zodoende ver vangen door stille en voorname schoonheid. Helaas kan de houten wand niet uit de kerk. Dat zou te koud zijn. Wel krijgt het orgel een beurt. Vlak bij de kerk zit men ook al dadelijk midden in de gemeen telijke wederopbouwproblematiek. Naast het huis grenzend aan het gemeentehuis, grijnst een open gat, ontstaan door afbraak van een wa- terbeschadigd pand. Op deze ge voelige plek krijgt „Brouw" er een aardig huis met een topgevel (ge heel in stijl dus) bij. Dan rest er nog enige ruimte, maar met begrip voor moderne eisen zal hier een wachthuisje verrijzen voor de bus sen die halt houden op het Haven plein. De Poortdijkstraat krijgt één richtingsverkeer en de Kerkstraat twee trottoirs en misschien een klein plantsoentje, zodat het een mooie brede straat kan worden. Doelmatige gymnastiekzaal Dat er ook wat voor de sportbe oefenaars wordt gedaan blijkt uit de fraaie gymnastiekzaal in het ge bouw van de openb. lagere school. Hierin is een fraaie splintervrije vloer gelegd en een Zweedse spring- kast bewijst dat ook de outillage hier tip top is. Wel prettig, want jong en oud, van kleuter tot platte landsvrouw, is hier op zoek naar soepele spieren. Met afmetingen van 15 bij 6 meter mag deze zaal er zijn. In de school is trouwens nog meer gebeurd. Moderne toiletten zijn aangebracht en het onderwij zend personeel kreeg de beschik king over modern materiaal. De 3 scholen mogen gemeenschappelijk beschikken over een projektor en meester was juist bezig Nieuw- Guinea in plaatjes af te doen toen wij er kwamen en ons nog net kon den overtuigen van de tropische be langstelling der jongelui, die met stralende ogen zaten te kijken on der deze bioscopelijke les. In de school bevindt zich ook de Nuts- bibliotheek, die met drieduizend uitgeleende boeken per seizoen ge tuigenis aflegt van de leesgraagte der Brouwenaren. Eenmaal weer buiten blijkt dat het dak van het raadhuis dringend restauratie behoeft. Het ligt er nu wat opgelapt bij, maar herstel is op handen. De brandweermannen bleken hun garage netjes opgepoetst te hebben en het materiaal fonkelde schoon en onderhouden. Via Schendersweg leidde de ex cursie naar de Herenweg, die haar naam met ere draagt. Nieuwe hui zen zijn aan deze weg gebouwd, li guster en bomen Ingeplant en „over de jeugd hebben we geen klagen", zo zei de burgemeester ons. Dit laatste moet er wel bij, want jeugd kan de plannen van boomplanters (al of niet gemeentelijk) wel eens aardig dwarsbomen. De riolering zit al in de weg en om het extra mooi te maken zou het fijn zijn als het einde werd afgesloten door een „plukje bomen". Aan het eind van de Herenweg vindt men een lastige knik en als eerste deel van de rondweg rond Brouwershaven, ligt het nu in de bedoeling de Grachtweg te verbre den en linea recta verbinding te geven met de Zuidwal De Zuidwal zelf is reeds geheel ingeplant en er overheen komt een weg(getje), want het gemeentelijk streven is Brou wershaven zoveel mogelijk wandel gelegenheid te geven. Het Bostonplein Brouwershavens „nieuwe gezicht" krijgt de duidelijkste trekken door het Bostonplein, een terrein dat voorheen niet zo voor bebouwing in aanmerking bleek te komen, maar het is toch maar goed dat men hier het uitbreidingsplan het zwaarste accent heeft gegeven. Ge heel volgebouwd zou het Boston^ plein niet minder dan 70 woningen kunnen bevatten. Zover is men na tuurlijk niet, maar men moet ook denken aan „planning" op lange termijn. In ieder geval kwam er reeds een reeks degelijke huizen (die geen hoge huur doen) klaar en aan elf andere wordt hard gewerkt. Deze kunnen in juli voor bewoning gereed zijn. Een royale toets zal ongetwijfeld aan het plein geven de nieuwe kerk van de gereformeerde (synodale) gemeente, waarvan de fundering reeds is gestort. Met uitgangen aan verschillende zijden tot een breedte van 5 Vz meter, zal - als eenmaal de bestrating gereed is - het Boston plein een nieuw respektafdwingend middelpunt zijn van Brouwersha ven. Het is, zoals de burgemeester opmerkte: „Wij zijn er in geslaagd de lelijke kanten van de gemeente door het Bostonplein af te dekken". Maar ook het oude trouwe Ha venplein krijgt de aandacht, ook al staat Jacob Cats er nog wat zielig verstoken achter de lrieidam, die eerst kan worden opgeruimd als de sluis is voltooid. Het Havenplein wordt „vastgelegd", zoals het in vakjargon heet, of te wel het wordt bestraat en dat zal een verbetering zijn, waarvoor Zierikzee Brouwers haven kan benijden. In keurig uit gespaarde afgezette carré's zijn iepen rond het plein ingeplant. De bestrating zal worden uitgevoerd in overleg met Monumentenzorg. Jammer alleen dat de Tamarisken rond de muziektent zijn bevroren. Deze begroeiing zal natuurlijk wor den vervangen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1