DE ZIERIKZEESCHE COURANT WOENSDAG 2 MEI 1956 No. 17913 - 112e ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBO» ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijn! Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesje* (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikiee, Postbus nr. 1, |elef<Atff!,£ ftiw(*"n8 nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Hlei voorh. Lakenman Ochlman - Lange NobellUft*iLi»r- Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Verwondering in Israël HAMMARSKJOELD's VERTREK DOOR MOEILIJKHEDEN UITGESTELD Besprekingen worden voortgezet Israëlische functionarissen heb ben dinsdag verklaard zich te ver bazen over het feit dat niet alle Arabische buurlanden een verkla ring over het staalct-het-vuren uit gegeven hebben. Israël, van z(jn zjjde, heeft zich reeds bereid ver klaard een overeenkomst hierom trent aan te gaan. Men verwachtte dinsdag een ver klaring van Hammarskjoeld, dat Israël en zijn Arabische buren een overeenkomst over de strenge na leving van het staakt-het-vuren waren aangegaan. Hammarskjoeld verklaarde echter dinsdag in een communiqué slechts dat Israël en Egypte een derge lijke overeenkomst waren aange gaan. De Israëlische functionarissen vrezen nu, dat hij Syrië, Jordanië en Libanon niet bereid heeft ge vonden het voorbeeld van Egypte te volgen. Hammarskjoeld heeft besloten woensdag nog niet naar Rome te rug te keren. Er schijnen zich op het laatste ogenblik nog moeilijk heden te hebben voorgedaan t.a.v. zijn plannen voor een staakt-het- vuren tussen Israël en de Arabische landen. Hij is nu heden naar Da mascus gevlogen om besprekingen De toestand op Cyprus Het hoogste gezagsorgaan van de Griekse kerk op Cyprus heeft maan dag besloten zijn campagne van „passief verzet" tegen de Britse autoriteiten te intensiveren. Dit is bekend gemaakt na een bijeenkomst van dit gezagsorgaan Verder is besloten strikt de ge dragslijn te volgen die door aarts bisschop Makarios is uitgestippeld Akkoord tussen Israël en Egypte De secretaris-generaal der V.N., Dag Hammarskjoeld, heeft een ak koord tussen Israël en Egypte tof stand gebracht over strikte nale ving van het staken van het vuren langs dc bestandslijn van Gaza, al dus is dinsdagochtend in een com muniqué van de bestandscommis sie der V.N. in Palestina meege deeld. 1 mei-viering te Moskou „Ons volk wenst in vrede vriendschap met alle andere volken te leven", aldus verklaarde minis ter maarschalk Zjoekof onder meer in een toespraak, die hij hield op een tribune die was opgericht voor het Mausoleum van Lenin en Sta lin te Moskou, ter gelegenheid van de 1 mei-viering. Hij vervolgde: „De volkeren der Sowjet-Unie zien in de besluiten van het twintigste Sowjetrussische partijcongres een uitdrukking der gemeenschappelijke wijsheid van de partijleiding. Wij hebben successen behaald door het volgen van het door Lenin aangegeven pad en wij zullen vast houden aan Lenin's beginsel van een vreedzaam naast elkander be staan van staten met verschillende politieke en maatschappelijke stel sels. Doch bepaalde imperialistische kringen houden nog steeds vast aan de politiek van de koude oorlog en daarom moeten de Sow jet-volkeren op hun hoede zijn", aldus Zjoekof. Oorlogsgevaar in de wereld verminderd De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft verklaard dat het ge vaar voor een algemene oorlog schijnt te zijn afgenomen. In een toespraak tot de commis sie voor buitenlandse betrekkingen van de Amerikaanse senaat, waar hij het jongste programma voor buitenlandse hulpverlening van president Eisenhower steunde, schreef minister Dulles het ver minderde oorlogsgevaar toe aan het westelijke netwerk van onderlinge veiligheidsverdragen gesteund door Amerikaanse hulp. De Amerikaanse directe of in directe defensiehulp maakt onge veer 83 procent uit van de totaal begrote Amerikaanse hulp aan het buitenland tijdens het komende jaar, zo zei hij. met de Syrische autoriteiten te voe ren. Hammarskjoeld zou dinsdag tegenover Israëlische leiders ver klaard hebben, dat Syrië slechts in een staakt-het-vuren toe zal stem men op voorwaarde dat Israël het werk aan het Jordaan-project niet hervat. Deze werkzaamheden wer den verricht bij Benot Jakof, in de gedemilitairiseerde zone ten zuiden van het Hoeleh-meer. De Israëli sche leiders zouden gemeend heb ben dat het staakt-het-vuren tus sen Israël en Syrië onvoorwaarde lijk zou zijn, evenals dat tussen Egypte en Israël. Hammarskjoeld heeft dinsdag besprekingen ge voerd met Ben Goerion en Mosje Sjaret. Rumoer op 1 mei-dag in Frankrijk Noordafrikanen, die een vlag van de Algerijnse opstandelingen droe gen en op weg waren naar een één mei-bijeenkomst, zijn slaags ge raakt met de politie. Hierbij wer den vijftien personen gewond. Ne gen Noordafrikanen werden aange houden. De bijeenkomst was door het algemeen vakverbond georga niseerd, dat onder communistische leiding staat. In Metz, oost-Frankrijk, arres teerde de politie' vijf man bij een overval in verblijfplaatsen van Noordafrikanen. Onder de gearres teerden bevond zich een man, die gezocht werd wegens moord en brandstichting in Algerië. De economische en sociale raad van de Ver. Naties heeft maandag ?en voorstel van Nederland, Enge land, Ecuador en Frankrijk goed gekeurd om deze zomer in Genève oen wereldconferentie te beleggen ter voltooiing van het ontwerp voor oen aanvullende conventie op de af schaffing van slavernij. De stem verhouding was twaalf tegen één 'Indonesië) bij vijf onthoudingen (Tsjecho-Slowakije, Egypte, Grie kenland, de Sowjet-Unie en de Ver. Staten). Ook de Antillen vierden feest op Koninginnedag Koninginnedag is dit jaar op de Antillen weer even vreugdevol als andere jaren gevierd, misehien zelfs wel uitbundiger, omdat de herinne ring aan het koninklijk bezoek nog zo helder voor de geest van allen hier staat. Er was een aantrekkelijk pro gramma op alle eilanden met zang, dans, sport enz. In de Annabaai van Curagao werd een gondelvaart gehouden, die veel belangstelling trok Ook werd in de Annabaai ge demonstreerd met waterski's. De officiële programmapunten vormden een voortzetting van de traditie. Er waren militaire para des, een taptoe, speciale kerkdienst en het openbaar gehoor, op Cura- Cao afgenomen door de waarne mend gouverneur, mr. v. d. Valk. op Bonaire en St. Maarten door de plaatselijke gezaghebbers. Middenstaiulscongres P.v.d.A. Op 23 mei zal de Partij van de Arbeid, in samenwerking met de Sectie Middenstand van de dr. Wiardi Beekman-stichting, in het N.V.-Huis te Utrecht een midden standscongres houden. Op dit congres zal het woord ge voerd worden door de heer J. v. d. Kieft, minister van Financiën, over het onderwerp: „Financieel beleid, belastingpolitiek en de midden stand". Voorts bevat het programma een inleiding van de heer H. Peschar, middenstandsdeskundige van de P- v.d.A. in de Tweede Kamer, over: „Verleden en toekomst van de mid denstand". De heer J. J. A. Berger, directeur van het Gemeenschappe lijk Administratiekantoor te Am sterdam, zal spreken over „De so ciale voorzieningen in de midden stand". De voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer Evert Vermeer, zal het congres openen. De volgende gewone zitting van de algemene vergadering van de Verenigde Naties zal op 12 no vember te New York geopend wor den, inplaats van zoals gebruikelijk op 20 september. Israël en Egypte gaan akkoord met plan der Verenigde Naties V.N.-waarnemingsposten in Gaza's grensgebied Israël en Egypte hebben inge stemd met een plan der Verenigde Naties, dat voorziet in het instellen van waarnemingsposten in 't grens gebied van Gaza, die door perso neel der internationale organisatie rullen worden bemand, aldus is medegedeeld In een dinsdag te Je ruzalem van V.N.-zUde uitgegeven bekendmaking. De waarnemers zullen, indien noodzakelijk, door snel verplaats bare patrouilles der Verenigde Na ties worden bevoorraad. In de bekendmaking wordt ook gezegd dat maatregelen zijn geno men om de extra-waarnemers in dienst te nemen, die voor de uit voering der overeenkomst nodig zijn. De bekendmaking werd uitgege ven door secretaris-generaal Ham marskjoeld. Er wordt ook in gezegd dat het plan voor de overeenkomst afkomstig is van generaal-majoor Burns, le leider der waarnemers van de Verenigde Naties in Pales tina. De droefgeestiggte mensen ter wereld Twee Amerikaanse ontdekkings reizigers zeggen de droefgeestigste mensen ter wereld te hebben aan getroffen, namelijk de leden van de Phi Tong Loeang-stam, die in een afgelegen wildernisgebied van Thailand leven. Robert Weaver, leider van een door het Amerikaanse museum voor natuurgeschiedenis uitgezon den expeditie, verklaart dat de le den van deze stam nooit boos wor den, nooit bang zijn, nimmer glim lachen, kortom geen enkele der voornaamste gemoedsbewegingen vertonen. De Amerikaanse onderzoekers achten het mogelijk, dat de gehele stam door op roof uit zijnde tijgers zal worden uitgeroeid. Voor het definitief van kracht worden der overeenkomst is het noodzakelijk, dat zij door de ge mengde Israëlisch-Egyptische be standscommissie wordt goedge keurd. Opzienbarende verwach tingen van vooraanstaan de Britse socialist Sow jet-troepen uit oost-Duitsland? „Het zou mij niets verwonderen, indien de Sowjetrussische regering zeer binnenkort een besluit bekend zou maken om de Russische strijd krachten met een miljoen man te verminderen en de Sow jet-troepen in oost-Duitsland terug te trekken", aldus heeft Kenneth Younger, een voormalige socialistische minister van staat, tegenover een correspon dent van A.F.P. verklaard. Younger verklaarde zijn menin gen te grondvesten op uitlatingen van Chroesjtsjef op het diner, dat hem te Londen door de Britse so cialistische partij werd aangebo den, en op hetgeen hem ter ore is gekomen over hetgeen door de eer ste Sowjetrussische partijsecretaris met Stassen, de Amerikaanse ver tegenwoordiger op de ontwape ningsbesprekingen in de Britse hoofdstad is besproken. Koning Mahendra van Nepal is woensdagochtend op het binnen plein van het paleis van de als aap voorgestelde god Hanoeman in de hoofdstad Katmandoe gekroond, omgeven door de schitterende praal van het oude hindoeritueel. De 35- jarige vorst besteeg de troon met zijn juwelen en veren versierde kroon op zijn hoofd, om precies 17 minuten voor elf plaatselijke tijd. Dit ogenblik was door de astrolo gen gekozen als het gunstigste tijd stip. Maandagochtend werd de traditionle bloemenhulde gebracht aan de jarige vorstin. - De foto toont de Koninklijke Familie op het bordes van paleis Soestdijk terwijl de treden van het bordes met bloemen worden gevuld. Nederlandse Dakota door Israëlische luchtmacht opgebracht Bemanning onder toezicht in vliegveld-hotel Van de K.L.M. wordt het volgen de vernomen: Gistermorgen is de PH-DAW, een foto-dakota van de K.L.M. Aerocarto N.V., die sedert september 1955 karteringswerk- zaamheden ten behoeve van de Egyptische regering verricht, ten dienste van irrigatie- en landver- beteringsobjekten, in een gebied, dat de Nijldelta omvat van de Mid dellandse Zee tot de grens van Su dan, en dat ten oosten begrensd wordt door de Rode Zee, terwijl het schiereiland Sinai, aan de oostgrens begrensd door Israël, eveneens ge karteerd wordt, door vliegtuigen van de Israëlische luchtmacht ge sommeerd en gedwongen zich te begeven naar en te landen op de luchthaven van Lydda. De gezagvoerder van de foto-da kota PH-DAW van de K.L.M.-Aero- Korte berichten uit het binnenland ZAANDAM. Na het uitgaan der school waren enige kinderen te Zaandam op een kolenauto geklom men. Toen de achtjarige Johanna Helweg van de rijdende auto wilde springen bleef zij met haar voet haken en viel voorover op straat. Met een gebroken halswervel en een schedelbasisfraktuur werd het meisje naar het ziekenhuis vervoerd waar zij bij aankomst overleed. PURMEREND. Het goudsprookje van de Renate Leonhardt herleeft. De heer P. Visser, voorzitter van de coöperatieve bergingsmaatschappij „Renate Leonhardt" heeft medege deeld, dat de kans bestaat dat over enige weken de werkput de haven van IJmuiden zal uitvaren om het goud binnen te halen Op het ogen blik worden nog enige herstelwerk zaamheden aan de put verricht. 's-GRAVENHAGE. De Koningin zal op vrijdag, 18 mei, des namid dags half drie, de tentoonstelling van schilderijen van Rembrandt in het Rijksmuseum te Amsterdam openen. PURMEREND. De 18-jarige J. Oostwouder uit Beemster is op zijn bromfiets met grote snelheid tegen een boom gereden. De jongeman was op slag dood. ROTTERDAM. Evenals in 1954 zal er dit jaar te Rotterdam - vorig jaar te Amsterdam - weer een vlootrevue worden gehouden en wel van 18 tot 25 juni. Niet alleen zal een aantal oorlogsbodems van de Koninklijke Marine ligplaats kiezen op de rivier maar de gehele stad zal in het teken staan van de marine. ROTTERDAM. Twee mensen zijn gedood en twee gewond toen op Koninginnedag op de rijksweg Rot terdam-Den Haag ter hoogte van Overschie door nog onbekende oor zaak de personenauto waar zij in reden, tweemaal over de kop sloeg. Alle vier inzittenden werden uit de auto geslingerd. VOORTHUIZEN. Het Koningin- nefeest heeft in Voorthuizen wel een bijzonder tragische afloop ge had, door een auto-ongeluk, waar bij een dode is te betreuren en waarbij twee mensen zwaar wer den gewond. carto is de 34-jarige vlieger derde klasse L. Ph. Reyntjes, die sedert 1950 in dienst is van de K.L.M. De overige bemanningsleden zijn: foto vlieger D. E. Schagen, radiotele grafist tweede klasse C. H. Jansen, navigator en cameraman P. Van- denborn. Naar verder vernomen wordt is de bemanning van het vliegtuig in het comfortabele hotel op het vlieg veld Lydda ondergebracht. Zij staat onder toezicht van Israëliërs Op het ogenblik wordt nagegaan of er een onopzettelijke afwijking in de navigatie is opgetreden. De prijs van zelfstandigheid i 4 is verantwoordelijkheidsgevoel. 1488 doden bij verkeers ongevallen in 1955 Vorig jaar hebben in ons land 1488 personen bij of na verkeers ongevallen het leven verloren. Dat betekent ten opzichte van 1954 een stijging van ruim 9 Voorts wer den bij verkeersongevallen in 1955 19.125 personen ernstig en 14.346 licht gewond. Dat is respectievelijk ruim 16 en ruim 11 meer dan het jaar tevoren. Deze cijfers komen voor in het statistisch bulletin van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het bu reau heeft berekend, dat de 34.959 verkeersongevallen met lichamelijk letsel slechts een fractie zijn van het totale aantal ongelukken. Dat bedroeg namelijk 113.461. Hiervan hadden 82.912 uitsluitend materiële schade tot gevolg. RECHTZAKEN Vonnis in zaak Veenestraat: vier jaar gevangenisstraf De rechtbank te 's-Gravenhage heeft hedenmorgen (1 mei) de 22- jarige behanger A. M. L. uit Rot terdam veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf en vijf jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid, omdat hij op zaterdagavond 24 september van het vorig jaar het ernstige auto-ongeluk in de Veenestraat had veroorzaakt. De rechtbank achtte het primair ten laste gelegde, de opzettelijke doodslag, niet bewe zen. Wel achtte zij bewezen het subsidiair ten laste gelegde, dat in hield opzettelijk wederrechtelijk gebruik van een andermans auto, het schuldig zijn aan het toebren gen van zwaar lichamelijk letsel aan anderen ten gevolge van een aanrijding onder invloed van drank, meermalen gepleegd, en het schul dig zijn aan de dood van anderen onder dezelfde omstandigheden. Zomerseizoen houdt weer goede beloften in ts Renesse voor Veel aktiviteit van V.V.V.-attraktiecommissie De jaarlijkse algemene vergade ring van de V.V.V. „Renesse Voor uit" werd dezer dagen gehouden in hotel „Het Wapen van Zeeland". De vergadering stond wegens ziekte van de voorzitter de heer J. Ste- vense, onder presidium van de vice-voorzitter de heer M. C. van den Bout. Deze sprak een openings woord, waarbij hjj o.m. herinnerde aan de vele zaken die in de na jaarsvergadering de aandacht vroe gen en die nu ter hand zijn ge nomen. In dit verband noemde hij de aanleg van het zwembad, waar aan druk wordt gewerkt. De sekretaris, de heer J. H. Borg- meijer, las het jaarverslag. Hieruit bleek o.m. dat Renesse door een groot aantal gasten in het vorige seizoen bezocht werd. Het bezoek vooral van de Belgen nam toe; daar stond tegenover dat het aantal Duitse gasten in vergelijking met het jaar tevoren iets af nam. Onder de Belgen begint zich een vaste kern bezoekers te vormen. Het aan tal Nederlanders echter bleek de meeste overnachtingen geboekt te hebben. Het ledental van de V.V.V. is weer gestegen, nadat dit door de contributieverhoging iets was te ruggelopen. Het ledencijfer ligt thans hoger dan ooit tevoren. De financiën gaven over het af gelopen jaar een geringe achteruit gang te zien, nl. f 2,25. De penning meester, de heer J. P. Berrevoets, werd décharge verleend en dank gezegd, nadat door de kascommis- sie bij monde van de heer L. Bod bijl hiertoe .gunstig advies was uit gebracht. De begroting 1956 werd zonder aanmerkingen vastgesteld. Grote aandacht werd besteed aan de vakantiespreiding. Nog steeds is er een te grote opeenhoping van aanvragen voor de laatste weken van juli en geheel augustus. In dit verband werd een schrijven ge richt aan de A.N.V.V., waarin werd voorgesteld om de propagandagel- den zoveel mogelijk te besteden aan het voor- en na-seizoen. De heer C. M. Hoogenboom twijfelde aan het nut hiervan, daar er reeds jaren in deze richting wordt ge werkt. Vele aanvragen Voor het a.s. seizoen werden reeds meer dan 600 schriftelijke aanvra gen door de sekretaris behandeld. Zowel de schrifteLijke als monde linge aanvragen nemen nog staeds toe, men ziet dan ook het komende seizoen met vertrouwen tegemoet. Behoefte wordt gevoeld aan een specifieke Renesse-folder. Besloten werd hierover in de najaarsverga dering een beslissing te nemen. De vergadering was buitengewoon te spreken over de nieuwe verhuur- lijst. Hiervan zijn 2000 exemplaren verschenen. Bij de bestuursverkiezing werden de periodiek aftredende bestuurs leden, de heren J. Stevense en M. C. van den Bout met grote meer derheid van stemmen herkozen. Door de voorzitter van de attrak- tie-kommissie,. de heer L. de Ruiter, werd vervolgens verslag uitge bracht van de door de kommissie gedane werkzaamheden binnen het raam van het programma voor het komende seizoen. Zowel op de fi nanciële begroting als op het uit gebreide programma dat de heer L. de Ruiter naar voren bracht wer den geen aanmerkingen gemaakt. De attraktie-kommissie werd door de heer van den Bout dank gezegd voor de vele verrichte werkzaam heden. Ook op het verslag van de kontakt-kommissie werden geen op- of aanmerkingen gemaakt. Van de rondvraag maakte de heer C. M. Hogenboom gebruik het voorstel om in den vervolge aftre dende bestuursleden - met uitzon dering van bv. het dagelijks be stuur - niet meer voor de komende periode herkiesbaar zouden zijn. Spreker motiveerde dit voorstel met te wijzen op het feit dat de'oudere bestuursleden nimmer uit het be stuur worden gestemd om beleefd heids-redenen. Zodoende krijgen de jongeren geen kans zitting te ne- m enin het bestuur en hun ideeën naar voren te brengen. In de a.s. najaarsvergadering zal dit. voorstel nader onder de loepe worden geno men. Ook de kontributie-regeling zal dan worden besproken. In verband met de rommelige in druk welke het dorp maakt zal ge tracht worden het materiaal voor de rioleringswerkzaamheden te verza melen op een centraal punt. Verder werd nog aandacht gevraagd voor het plaatsen van een bord in de kom van de gemeente welke de richting naar het strand aangeeft en om de borden aan het strand van buitenlandse tekst te laten voorzien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1