DE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAG 1 MEI 1956 No. 17912 - 112e jaargang ZIERIMZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 1 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraot 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr, 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Oostenrijker meldt guerilla-aktiviteit iu de Oekraïne Partisanen overdag gewone burgers Een Oostenrijker, die na een ver blijf van elf jaar uit de Sowjet- Unie is teruggekeerd, heeft meege deeld dat er in de Oekraine door goedgewapende nationalisten een guerilla wordt gevoerd. De teruggekeerde, een zekere Theodor Krislaty, vertelde dat hij op 16-jarige leeftijd in Polen ge vangen was genomen. Nadat hij twee jaar te Stalino als mijnwerker had gewerkt, was hij in 1947 ont snapt tijdens de verwarring veroor zaakt door 'n tyfusepidemie, waar door ruim duizend van de 1.400 be woners van het gevangenkamp om het leven kwamen. Via een boerin was hij in contact gekomen met de Oekrainse partisanen, die overdag als gewone burgers hun werk had den. Krislaty zei deel te hebben ge nomen aan een aanval op ongeveer honderd Russische militairen die in vrachtauto's werden vervoerd. En kele Russen overleefden het ma chinegeweervuur van de partisa nen. Nadat hij gedurende twee jaar verscheidene malen tevergeefs had getracht over de grens te komen had hij zich bij de dichtstbijzijnde Sowjet-politiepost gemeld als Oos tenrijks burger. Daaima had hij een aantal jai'en als houthakker De strijd in Noord-Afrika In betrouwbare kringen in Al giers is vernomen dat de Franse autoriteiten een „niemandsland" zullen scheppen langs de grenzen van Algerië met Tunesië en Ma rokko om aanvoer van wapens naar de rebellen te verhinderen. Alle inwoners zouden uit een strook van verscheidene kilometers bireedte geëvacueerd worden en het reizen in de grensgebieden zou ver boden worden. Bij gevechten txxssen Franse troe pen en opstandelingen zijn vrijdag in Algerië bij elkaar 53 rebellen gesneuveld. Nationale herdenking 1956 De officiële herdenking van de slachtoffers van de oorlog, het ver zet, alsmede de gesneuvelden in In donesië, zal ditmaal vallen op vrij dag 4 mei 1956. Om 18.00 uur wordt de klok van het stadhuis geluid en worden de vlaggen halfstok gehesen. Op dat uur sluiten de winkels, bedrijven en openbare vermakelijkheden, ter wijl de café's tot 21.00 uur dienen gesloten te blijven. Om 19 00 uur wordt men uitge nodigd zich te verzamelen op het „kerkplein" bij de Grote kex-k, ten einde deel te nemen aan de „Stille omgang", welke om 19.15 uur, van af dit plein via de Meelstraat, de beide Nobelstx-aten en de Gracht- weg naar het R.K. kerkhof vertrekt en vandaar naar de Algemene be graafplaats, terug naar het kerk- plein, waar de stoet ontbonden wordt. In aansluiting hierop volgt een interkerkelijke samenkomst in de Grote kerk. Iedereen wordt uitgenodigd aan deze stille omgang deel te nemen. Zij kent rang noch s'tand en alleen de naaste bloedverwanten .van de gesneuvelden hebben een" plaats aan het hoofd van de stoet, welke in langzaam tempo onder volkomen stilte voortgaat. Op de kerkhoven wordt niet ge sproken. Vaandels noch vlaggen worden medegevoerd. Het leggen van bloemen op de graven van de gevallenen wordt op prijs gesteld. Van 19.45 uur tot 19.57 uur zul len de klokken van het stadhuis en de r.k. kerk worden geluid. Om 20.00 uur precies zullen twee minuten volkomen stilte, waar men ook is, in acht worden genomen. Alsdan zal alle arbeid worden neergelegd, zullen alle verkeers middelen tot stilstand gebracht moeten worden en worden, hetzij in huis hetzii buitenshuis, de doden staande herdacht. Het ogenblik van algemene stilte wordt aangegeven door de op de stadhuistoren aanwezige sirene. De burgerij wordt vex-zocht op deze avond te 18.00 uur tot zons ondergang de vlaggen halfstok uit te hangen. Zierikzee, 1 mei 1956. De burgemeester van Zierikzee, A. M. DEN BOER, lo. werkt. Tenslotte was hij in een re patriëringskamp terechtgekomen, vanwaar hij met zes andere Oos tenrijkers naar Wenen werd ge stuurd. Hij had een lijst met namen van Oostenrijkers, die nog in Rus land worden vastgehouden meege smokkeld. Opstand op Cuba Newyorkse radiostations melden dat in Matanzas (Cuba), honderd km. ten oosten van Havanna, een opstand is uitgebroken. Militairen en burgers vallen een kazerne aan. President Batista zou pex-soonlijk de leiding hebben genomen bij het onderdrukken van de revolte. Het presidentiële paleis wordt door loyale troepen versterkt met zand zakken en mitrailleurposten. In de x-adioberichten wordt ge zegd, dat elf personen het leven hebben verloren. De opstand had drie uur geduurd. Een honderdtal burgers in uniform had de kazerne van Matanzas bij vex-rassing geno men en had het uit kunnen houden tot er troepenversterking kwam. Nieuw grensdokument voor Duitsland Het ligt in de bedoeling dat bin nenkort voor Duitsland een nieuw grensdokument voor motorrijtuigen zal worden ingevoerd. Dit doku- ment, dat uitsluitend kan worden gebruikt voor reizen van niet-com- merciële aard en dat dus niet kan worden afgegeven voor bv. vracht auto's, autobussen, taxi's enz., zal t.z.t. verkrijgbaar zijn bij de kan toren van de A N.W.B. en de K.N. A.C., alsmede bij een aantal in te richten afgifteplaatsen van deze verkeersbonden vóór de Duitse grens. Met nadx-uk wijzen A.N.W.B en K.N.A.C. er op, dat deze dokumen- ten niet bij de Nederlandse douane kunnen worden verkregen en dat een ieder alvorens de grens te pas seren zich van een grensdokument in het bezit dient te stellen. Het systeem van onder garantie van de verkeersbonden afgegeven triptieken blijft bestaan, terwijl voor reizen naar meer landen het cax-net de passages het aangewezen grensdokument blijft. President Tito van Zuid-Sla- vië heeft Koningin Juliana geluk gewenst met haar verjaardag. Bij een botsing tussen een taxi en een autotrein op een overweg bij Cairo zijn zaterdag acht mensen om het leven gekomen en 18 ge wond. Drie Israëlische militairen door Egyptische mijnen gedood Nieuwe incidenten nab(j Gaza Een woordvoerder van het Isra ëlische ministerie van Buitenlandse Zaken heett medegedeeld, dat zon dag jl. drie Isx-aëlische militairen om het leven zijn gekomen, doordat Egyptenaren in het grensgebied van Gaza mijnen op Israëlisch gebied hadden gelegd. Hij beschuldigde Egypte van het „met voorbedachte rade om het leven brengen van Is x-aëlische soldaten". Deze incidenten wax-en de eerste, die uit het gebied van Gaza wor den gemeld, sinds de secretaris generaal der Ver. Naties Haramars- kjoeld dertien dagen geleden van Egypte en Israël schriftelijke ver zekeringen ontving, dat beide lan den zich in het vervolg van vijan delijke daden zouden onthouden. Een vierde Israëlische dode is een kolonist, die, als zondag jl. gemeld, werd ontvoerd. Deze man is, naar de Isx-aëlische woordvoerder mede deelde, door de Egyptenaren om het leven gebracht, terwijl zijn stoffe lijk overschot werd geschonden. „De bedrijvers van deze walge lijke daad werden door Egyptische troepen beschex-md. De Egyptische aanvallen wekken ernstige twijfel aan de welgemeendheid der ver zekering van Egypte aan de secre taris-generaal der Verenigde Naties dat het zich van verder vijandelijk optreden jegens Israël zou onthou den", aldus de woordvoerder. De strijd in Algerië Franse veiligheidstroepen in Al gerië hebben in de afgelopen 24 uur bij gevechten 83 opstandelin gen gedood. Dit blijkt uit berichten die maandag in Algiers zijn ont vangen. Opstandelingen hebben bij indi viduele aanvallen tenminste 17 Mo hammedanen gedood. Verder heb ben rebellen aanvallen gedaan op scholen, boerderijen en politiepos ten. Naar verluidt zouden meer dan 100 mensen zijn omgekomen bij vechten tussen verzetsgroepen noordoost-Algerië. In Oran zijn zondag dx-ie schepen met versterkingen gearriveerd. Receptie in Ned. ambassade te Moskou De Nedex-landse ambassadeur te Moskou en mevr. von Balluseck hebben maandag ter gelegenheid van de verjaardag van Koningin Juliana een receptie gehouden op de Nedex-landse ambassade, die door talx-ijke Sowjet-autoriteiten, onder wie de minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, en de eerste vice- premier Kaganowitsj, en alle leden van het diplomatieke korps werd bijgewoond Het is de eerste keer sinds de oorlog, dat hoge Sowjet- leiders een bezoek aan de Neder landse ambassade hebben gebracht. DE WERELDBEVOLKING Het zielental van de belangx-ijke gebieden stijgt voortdurend Azië: Jaarlijkse aanwas van 21 miljoen Uit het zojuist verschenen demo grafische jaar boek 1955 van de Verenigde Naties blijkt dat de we reldbevolking medio 1955 2.652 miljoen groot was. Dit jaarboek is het eerste dat statistieken bevat over volkstellingen. Er blijkt uit, dat de bevolking van alle belang rijke gebieden sneller toeneemt dan ooit tevoren en dat er aanzienlijke verschillen in levenswijzen bestaan. Van het aantal van 2.652 miljoen pex-sonen, dat de wereld medio 1954 telde, woonden er 1.451 miljoen of omstreeks 55 in Azië (zonder in begrip van de Sowjet-Unie), 404 miljoen in Europa, 375 miljoen in de beide Amerika's, 214 miljoen in de Sowjet-Unie, 210 miljoen in Afrika en 14.4 miljoen in Oceanië. Op het genoemde tijdstip waren de meest bevolkte landen in de we reld het Chinese vasteland met 583 miljoen inwoners, India met 377 miljoen, de Sowjet-Unie met 214 miljoen, de Verenigde Staten met 162 miljoen, Japan met 88 miljoen, Indonesië met 81 miljoen en Paki stan met 80 miljoen. Uit een vergelijking van de te genwoordige verdeling der bevol king met de toestand van 30 a 40 jaar geleden bljjkt, dat de betrek kelijke omvang van de bevolking voortdurend veranderd, hetgeen af hangt van vruchtbaarheid, sterfte en migratie, factoren die het ge volg zjjn van plaatselijke en sociale omstandigheden, alsmede van oor logen en politieke spanningen. In de periode van 1950/54 nam de bevolking van Azië toe met 21 mil joen per jaax-, die van Latijns-Ame- rika met 4 miljoen, die van noord- Amerika, Afrika, Europa en de Sowjet-Unie elk met 3 miljoen en die Van Oceanië met 325.000. Mannen en vrouwen Uit de statistieken blijkt, dat er in de Amerikaanse en Europese grote steden meer vrouwen dan mannen wonen en dat in de Ara- bische landen en Azië het omge keerde het geval schijnt te zijn. Zo zijn er bv. in India en op Ceylon resp. 127 en 173 mannen tegen 100 vrouwen in de steden met 100.000 of meer inwoners. In Denemarken, Zweden, Engeland en Wales zijn er ongeveer 89 mannen per 100 vrou wen in de grote steden en in de beide Amerika's vax'ieert de ver houding van 73 per 100 voor Haïti tot 97 per 100 in Argentinië. In 1950/54 was het aantal huwe lijken per 1.000 inwoners het grootst in Europa (uitgezondex-d Ierland), de Verenigde Staten, Canada, bij de Europese bevolkingen van de Unie van Zuid-Afrika en zuidwest- Afrika en op Formosa. In het Hollands Diep, bij de Moerdijkbrug, hebben deskundigen van het Nederlandse leger proeven genomen met een nieuw model jeep, dat door een speciaal aangebrachte lucht-inlaat en een hoog uitmondende uitlaat geschikt is gemaakt voor het rijden onder water. Het voertuig roordt dan bestuurd door een kikvorsman. De amfibiejeep verdwijnt onder water. Défilé voor Koningin PLAATSELIJKE HULDIGING GROEIDE UIT TOT NATIONALE HULDEBETOGING Grootse stoet trok voorbij Naar schatting hebben 15- tot 20.000 Nederlanders gistermorgen deelgenomen aan het défilé voor H.M. de Koningin, en minstens evenveel belangstellenden stonden buiten de paleishekken. Hiermede is de huldiging, die oorspronkelijk voor de Baarnse en Soester bevol king bedoeld was, uitgegroeid tot r-Ai nationale huidebetoging. Dank zij de hulp van de mare chaussee, die dit jaar voor de eer- ste keer werd ingeschakeld, is nie mand van de duizenden deelnemers teleux-gesteld en kon ieder zijn bloe menhulde aan de Koningin brengen op deze dag. Er woei een gure noordenwind toen de paleishekken klokslag half elf open gingen en de Leidse stu denten in estafetteverband startten om als eerste H.M. de Koningin te huldigen. Op het bordes hadden de Ko ningin, gekleed in bruine bontman tel, Prins Bernhard, die zich enkele keren in het paleis terugtx-ok we gens een zware verkoudheid, en de vier prinsessen zich opgesteld, ter wijl Prinses Wilhelmina dit défilé van achter een der ramen gak sloeg. Er waren dit jaar vijf grote de- „Darul Islam" pleegde overval op Atjeh Gewapende leden van de „Darul Islam" hebben een overval gepleegd op de aan de staat toebehorende onderneming „Lama Langsa" in At jeh. Dertig ondernemingshuizen werden in bi-and gestoken en een groot aantal werd geplunderd. De schade wordt geschat op 300.000 rupiahs. De opstandelingen in Atjeh heb ben vlugschriften onder de bevol king verspreid, waarin zij aankon digen dat spoedig aanvallen op grote schaal tegen het gebied, dat onder controle van de regering staat, zullen beginnen. Ook hebben zij medegedeeld, dat zij niet langer wensen te onderhan delen met de huidige Indonesische regering met het oog op haar po litiek ten aanzien van het herstel van de veiligheid, die niet strookt met de wensen van de Darul Islam. Waterstofbommen in bestuurbare projektielen Generaal-majoor S. R. Brentnall, hoofd van de afdeling bestuurbare projectielen van de Amerikaanse luchtmacht, heeft in een Congres commissie verklaard dat thans een manier gevonden is om waterstof bommen zo klein te maken, dat zij door intex-continentale projectielen kunnen worden meegenomen. Hij noemde dit een belangrijk resultaat van de wetenschap, waardoor het aspect van een toekomstige oprlog zou worden gewijzigd. De luchtmacht heeft bekend ge maakt dat rapporten van de gehei me dienst over Russische vorderin gen op het gebied van lange-af- stands-bommenwerpers en projec tielen de ontwikkeling van lucht- afweerprojectielen in Amerika ver sneld heeft. putaties die het hoofddeel van de kilometers lange stoet vormden. De Kon. Ned. Bond van oud-ondei-offi- cieren uit Leiden was een der eer ste, die H.M. een speciale bloemen hulde bracht. Direct op deze vete ranen volgde als grote tegenstelling de jeugd- en show-drumband van Glanerbrug, een pittig in het blauw gestoken kox-ps van jongens, dat een uitstekende indruk maakte. De groepen werden afgewisseld door muziekkorpsen. Zo trokken o.m. voorbij de gerepatrieerden uit Driebergen en afgevaardigden van de Nedex-landse Christelijke Vrou wenbond. De winnaax-s van de scholente kenwedstrijd boden de Lands vrouwe tekeningen aan en vier Australische dames de vlag van hun land in bloemen. Hierna kre gen de drumband en vendel- zwaaiers „De Trommelai-en van Roozendaal" gelegenheid hun vaar digheid te tonen in het vendel- zwaaien. Vierjarenplan voor immigranten in Israël De Israëlische minister van Fi nanciën, Eshkol, heeft zondag op het Zionistische wereldcongres te Jeruzalem, dat door 500 afgevaar digden uit zestig landen wordt bij gewoond, *een vierjarenplan inge diend voor de toelating van een kwart miljoen immigranten in Is raël. Er is een miljard dollar mee gemoeid. Dit bedrag wordt als volgt bijeengebracht: een derde uit Duit se herstelbetalingen, een derde uit bijdragen van joden uit de gehele wereld en een derde uit een bin nenlandse lening. Komplot tegen B. en C. verijdeld Naar uit welingelichte bron ver luidt zou Scotland Yard op de hoog te zijn geweest van plannen van een groep oost-Europese ballingen buiten Engeland om de Russische leiders Boelganin en Chx-oesjtsjef tijdens hun verblijf in Engeland om het leven te brengen. De samen- zweex-ders hadden besloten een aan tal agenten naar Londen te sturen, die zich als journalisten zouden voordoen. Enkele dezer agenten, wie het gelukt was in Engeland te komen, zouden zich nog in het land bevinden. Een en ander zou een verklaring zijn voor de buitengewoon strenge vooi-zorgsmaatregelen van de En gelse politie tijdens het bezoek van de Russische leiders. AFP merk' op, dat het bezoek van de Russische leiders zonder een moordaanslag is verlopen. De federatie van Israëlische vakbonden heeft bepaald dat de Israëlische arbeiders zich op de één mei-dag in groten getale naai de grensgebieden zullen begeven om aldaar aan verstei-kingen tr werken. De viering van de één mei dag zal 's avonds, na het wei-k, ge schieden. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Een seconde tegenwoordig- heid van geest is soms meer waard dan een uur verstandig zijn. i Woensdag verschijnt de krant Ter compensatie van het ge miste nummer op Konin ginnedag zal ook morgen - Woensdag 2 mei - de Zicrik- zcesche Nieuwsbode ver schijnen, zodat deze week toch liet gebruikelijke aantal nummers zal worden uitge geven. Sigaren voor prins Bernhard Een deputatie van de veteranen, die woensdag jl. in Amersfoort „op herhaling" zijn geweest, heeft aan Prins Bernhard een kist sigai-en aangeboden. Dit geschiedde op de Zwaluwenberg onder de Hollandse Rading waar de staf van de Prins als inspecteui'-generaal van de Ne derlandse strijdkrachten is geves tigd. De deputatie bestond uit de heren Haes, Hoes, Valk en Robben, allen uit Tilburg. Het'geschenk was bedoeld als blijk van dankbaarheid voor de medewerking die Prins Bernhard aan het toestaan van deze herhalingsoefeningen heeft ver leend. Personenwagen botste tegen een boom Zondagnamiddag omstreeks half vijf is te Stedum een vijf-persoons luxe auto met tien inzittenden te gen een boom gebotst. De bestuur der moest ter plaatse een flauwe bocht naar rechts maken. In plaats daax-van is hij rechtdoor gereden. De wagen reed tegen een links van de weg staande boom. De inzittenden, afkomstig uit Delfzijl en Garsthuizen, kregen alle min of meer ernstige verwondin gen. Op medisch advies werden al- 'en naar het Academisch zieken huis te Groningen overgebracht. Ernstig gewond wei-den de bestuur der de heer Keiler uit Delfzijl, zijn 18-jarige zoon en een 9-jarig doch tertje van de familie Haan uit Garsthuizen. Met ziekenauto's en luxe auto's uit Appingedam en Uit- huizermeeden werden de gewonden vervoerd. Vijf artsen verleenden da eerste hulp. Hammarskjoeld te Jeruzalem De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammar skjoeld, is maandagavond in Jeru zalem aangekomen. Hij zei vandaag officiële bespre kingen met de Isx-aëlische leiders te zullen voeren, doch had reeds maandagavond een onderhoud met 4e Israëlische minister van Buiten landse Zaken, Sjax-et. Men neemt ilgemeen aan dat in dit gesprek de incidenten die zondag aan de Egyp- Msch-Israëlische gx-ens plaats von ten, ter sprake zijn gekomen. Hammarskjoeld wordt vei-gezeld door generaal. Burns, de leider van de commissie die namens de V.N. oezicht op het nakomen van de wapenstilstandsvoorwaarden uit oefent. Hammarskjoeld zelf heeft geen verklaring uitgegeven over zijn be- px-ekingen in Egypte, maar de Egyptische minister van Buiten landse Zaken, Mahmoet Fawzi, zei dat „Egypte met de secretaris-ge- leraal samenwerkt om vrede en veiligheid in het Midden-Oosten te handhaven." Miljoenen gevangenen in Rood-China Volgens een rapport van een spe ciale commissie van onderzoek, dat spoedig zal worden gepubliceerd, bevinden zich een twintig miljoen nensen, onder wie vijf miljoen in- 'ellectuelen, zich in 297 concentra- iekampen in China. Dit werd be kend gemaakt op een persconferen- ie aan het slot van een te Brussel gehouden bijeenkomst van de com- -nissie. Het rapport wordt gepubli ceerd door de internationale com-, nifesïe ter bestrijding van concen- .ratiekamp-gebruiken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1