DE ZIERIKZEESCHE COURANT VRIJDAG 27 APRIL 1956 No. 17941 - 112e jaargang ZIERIKZEESCfflEWNlEUWSBOD ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. De nieuwste officiële foto van H.M. de Koningingemaakt ter gelegen heid van Haar verjaardag op 30 april a.s. (Foto Meyboom). Bevan gaf karakterschets van de Russische leiders B. en C. Er bestaat groot contrast tussen beldo mannen Aneurin Bevan, de leider van de linkervleugel van de Britse Labour- partij, heeft donderdag in de „Daily Express" de indrukken weergege ven, die hij van de Russische lei ders Boelganin en Chroesjtsjef ge kregen heeft. Na te hebben opgemerkt, dat er een groot contrast tussen beide mannen bestaat, beschrijft Bevan de Sowjet-premier als „charmant, beschaafd en een weinig gereser veerd". „Hij houdt met groot ge mak en steunend op een prettig ge voel voor humor kleine toespraken van zuivere vorm, zijn lichamelij ke vitaliteit is nooit erg groot en hij moet dan ook voor de eindeloze conferenties, lunches, diners en re cepties veel putten uit zijn geringe energiereserves. Bijgevolg geeft hij de indruk in zichzelf gekeerd te zijn, alsof hij slechts half aanwe zig is". Bevan ziet Chroesjtsjef daaren tegen als een man vol dynamiek en met een grote dosis energie. „Hij geeft de indruk tegelijk massief en licht te zijn. Hij is zeker van zich- Leden Russische V.N.-delegatie door V.S. uitgewezen Twee leden van de Russische de legatie bij de Verenigde Naties zijn woensdagavond door de Ameri kaanse regering uitgewezen omdat hun aanwezigheid in de V.S. „niet langer gewenst" is in verband met hun activiteit in de zaak van de vijf Russische zeelieden die oor spronkelijk asiel in de V.S. hadden gevraagd doch onlangs plotseling weer naar Rusland zijn terugge keerd. In een aan de Sowjet-ambassa- deur te Washington overhandigde nota beschuldigt de Amerikaanse regering Alexander Goeryanof, een attaché, en Nikolai Toerkin, derde secretaris van de Sowjet-delegatie, van bijzonder laakbaar gedrag, daar zij hun officiële bevoegdheden te buiten waren gegaan. Niemandsland in Nicosia De Britse autoriteiten hebben tussen de Turkse en de Griekse wij ken In Nicosia een niemandsland van vier meter breed en ruim an derhalve kilometer lang afgezet om botsingen tussen de beide bevol kingsgroepen te voorkomen. In het niemandsland wordt door Britse militairen gepatrouilleerd. zelf, zonder teveel tevreden met zichzelf te zijn Hij heeft de nel- ging zich zozeer door de kracht van zijn argumenten te laten meesle pen, dat het denkbeeld dat iemand een andere mening zou kunnen hebben, hem bijna een belediging toeschijnt". „Hij houdt in zijn ma nier van spreken in het geheel geen rekening met de etiquette en hij onderbreekt anderen zo, dat hij hen schijnt uit te nodigen hetzelfde te doen. Zo kan hij de indruk wekken onbeleefd te zijn zonder dat het zijn bedoeling is". Russische atoomreaktor in China Radio-Moskou meldt, dat Sowjet- geleerden en ingenieurs in commu nistisch China een atoomreactor met een vermogen van 60.000 lcwu zullen bouwen. Hiertoe is in december jl. beslo ten. De Sowjet-Unie en China te leenden toen een overeenkomst voor wetenschappelijke" en technische sa menwerking. De bouw van de reac tor is echter pas nu bekend ge maakt. Er worden door radio-Mos kou geen verdere bijzonderheden gegeven. Marokko verantwoordelijk voor veiligheid De verantwoordelijkheid voor de binnenlandse veiligheid in Marokko is heden door Frankrijk aan de Ma rokkaanse autoriteiten overgedra gen. Dit geschiedde op grond van de jongste Frans-Marokkaanse over eenkomst, waarbij een eind werd gemaakt aan het 42 jaar oude Franse protectoraat. De Franse po litie zal haar „traditionele" plich ten ln Marokko blijven vervullen totdat haar toekomstige status in een Frans-Marokkaans protocol wordt vastgelegd. Algemene amnestie in oost-Duitsland D© Oostduitse ministerraad heeft een algemene amnestie afgekon digd, behalve voor hen die wegens de ergste oorlogsmisdaden veroor deeld zijn Dit is donderdag door het Oostduitse persbureau A.D.N. bekend gemaakt. Volgens dit bericht zou de am nestie betrekking hebben op 698 personen die door Russische mili taire en Oostduitse burgerlijke autoriteiten veroordeeld zijn. \lgerijns opstandelingen leider gepakt De Franse autoriteiten hebben teden (vrijdag) meegedeeld, dat jeiligheidseenheden in de nacht Jan 20 op 21 april Souyah Aouari, én van de hoogste opstandelingen- eiders in Algerië, hebben gearres teerd. aouari was bevelhebber van de opstandelingenstrijdkrachten in het departement Oran, waar onlangs enige der bloedigste gevechten met de Fransen zijn geleverd. Hem wor den vele aanvallen op Franse pos ten cn colonnes toegeschreven en ook het recruteren van verschei dene nieuwe guerillatroepen. In Constantine in oost-Algerië is in de Europese week de activiteit der opstandelingen plotseling opge laaid. Hier werden bij aanvallen van de opstandelingen donderdag avond twee personen, onder wie een Europese vrouw, gedood en veertien gewond. Er werden gra naten geworpen in twee café's en in de drukke straten werd gesche ten. Franse kolonel ontvoerd In Oejda (Marokko) is donderdag op klaarlichte dag een Franse ko lonel ontvoerd. Toen hij een mili taire kantine verliet werd hij door vijf onbekenden aangesproken. Van hen waren enige gewapend. Zij dwongen hem in een gereedstaande vrachtwagen plaats te nemen onder de bedreiging dat zij anders zouden schieten op de kinderen die juist uit een naburige school kwamen Naar aanleiding van deze ont voering zijn er in Oejda strenge veiligheidsmaatregelen genomen. Een eenzaamheids premie Op het jaarcongres van de vakvereniging, van de werk tuigindustrie te Eastbourne in Engeland heeft een afge vaardigde opgemerkt, dat de automatisering van de in dustrie wellicht met zich zal brengen dat de arbeiders om een nieuw soort premie gaan vragen, namelijk een een zaamheidspremie. Naar hij meende te weten was een dergelijk verzoek reeds ge daan door arbeiders van een olieraffinaderij, waar slechts enkele mannen de wacht houden bij een heel machine park op een uitgestrekt ter rein. Wederzijdse geschenken De Russische leiders hebben als herinnering aan hun bezoek lady Eden een stola van sabelbont aan geboden. Sir Anthony Eden kreeg een schilderij, een bureaugarnituur en een fraaie gelakte doos. De Britse regering heeft Boelga nin en Chroesjtsjef een cassette van zilver en goud geschonken, waarop een gravure van het Britse Lager huis en een toepasselijke inscriptie zijn aangebracht. De salariëring van overheidspersoneel Hét Algemeen comité ter behar tiging van de belangen van over heidspersoneel (A.C.O.P.), de chris telijke centrale van overheidsper soneel en de r.k. centrale van over- helds- en semi-overheidspersoneel hebben een verzoek ingediend bij de voorziter van de centrale com missie van overleg, om de salarië ring van het overheidspersoneel in bespreking te brengen. De door de regering toegestane loonsverhoging over 1956 en de in verband daarmede genomen loon maatregelen ln het vrije bedrijf, zijn aanleiding tot deze stappen. De vriendelijke ontvangst in Edinburg en wellicht ook de whis key die zij gedronken hadden, wa ren er de oorzaak van dat Boelga nin en Chroesjtsjef hun bezoek aan Schotland in een uitstekend hu meur besloten. De gemengde Israëlisch-Jor daanse bestandscommissie heeft donderdag Jordanië verantwoorde lijk gesteld voor een aanval, maan dag jl., op een Israëlische autobus in het Arabadal. Bij de aanval kwamen vier Israëliërs om het le ven. De commissie noemde de aan val een ernstige schending van de bestandsovereenkomst. Zij sprak haar bezorgdheid uit over het toe nemend aantal incidenten langs de Israëlisch-Jordaanse grens. 3 loonsverhoging in de landbouw een feit Verhoging wordt In de pr(jzen doorberekend Naar het A.N.P. verneemt heeft het college van rijksbemiddelaars donderdag een loonsverhoging van drie procent in de landbouw goed gekeurd. Deze 3 °/o is dus de helft van het maximum van 6 dat de regering onlangs heeft toegestaan voor een algemene loonsverhoging. Deze loonsverhoging van 3 is in over eenstemming met het advies van het bestuur van het Landbouw schap. Daarbij speelde de grootste rol de overweging dat deze 3 in de prijzen zullen mogen worden doorberekend, terwijl een hoger percentage niet in de lonen zou mo gen worden doorberekend. Verwacht kan worden dat deze loonsverhoging zal doorwerken in de prijzen van basisprodukten en ;peciaal in de garantie- en verre- STAD EN PROVINCIE 40-jarig jubileum Precies op Koninginnedag maan dag 30 april - zal het 40 jaar gele den zijn, dat mej. C. J. den Boer in dienst trad van de firma Johs. den Boer, manufakturenhandel al hier. Gedurende al die jaren heeft de jubilaresse zich doen kennen als een nauwgezette kracht, die met volle toewijding zich gaf aan haar taak' in deze textielzaak. Er is dan ook:alle reden om aan te nemen, dat het mej den Boer op deze gedenk waardige dag niet aan belangstel ling'zal ontbreken. REN ESSE Verkeers-examen O.L.-schoo! Aan het te Renesse gehouden verkeersexamen namen 22 leerlin gen van de o.l. school deel. Hiervan vielen bij het schriftelijk gedeelte 3 kandidaatjes af. De overige 19 slaagden ook voor het praktische deel. Het waren: Ria van Splunter, Cato van Splunter, Dientje Verton, Adrie Stoutjesdijk, Lenie Meganck, Dineke Padmos, Mattie Haringman, Henny Roseboom, Adrie de Vos, Adrie Padmos, Piet Dalebout, Bart de Jonge, Harman Fasol, Jan de Vrieze, Leendert Hendrikse, Jaap van den Hoek, Anton Kooman, Adrie v. Strien en Otto Hoogerhuis. ELLEMEET Door outo gegrepen Donderdagmorgen omstreeks 11 uur werd de 13-jarige leerling J. C Hanse bij de o.l. school tijdens het oversteken van dè Kuierdamseweg gegrepen door een auto (Volkswa gen), komende uit Sliedrecht. Dok ter Simons uit Renesse was direct aanwezig om geneeskundige hulp te verlenen. Met een ernstige hoofd wond werd het jeugdige slachtof fer per ziekenauto naar het zieken huis te Noordgouwe overgebracht De oorzaak is te wijten aan on voorzichtigheid bij het oversteken van de weg tijdens een balspel. kenprijzen van melk. Zo kan ver wacht worden dat de verrekenprijs van melk met in gang van 1 mei a.s. verhoogd zal worden tot 26 cent, hetgeen zou betekenen dat consumptiemelk eveneens met één cent per liter in prijs zal worden verhoogd. Deze loonsverhoging, die volgt op een verhoging van de uurlonen in februari jl. in de landbouw, zal weinig of niet bemerkt worden in de brood- en suikerprijzen. leggii ZONNEMAIRE Sirene in gebruik gesteld Donderdag is de van gemeente wege aangeschafte sirene in ge bruik genomen. Zij zal dienst doen in geval van ramp en als brand melder. Bij de aankondiging van rampen zullen ongelijkmatige kor te tonen worden gegeven en in ge val van brand gelijkmatige lang gerekte tonen. In de toekomst zal steeds op zaterdagmiddagen wor den „proefgedraaid" om precies 12 uur. DREISCHOR Concert „Crescendo" Het harmoniegezelschap „Cres cendo" zal ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin maandagavond a s. bij gunstig weer een concert geven in de muziek tent. Bij ongunstige weersomstan digheden zal een rondgang door het dorp worden gemaakt. 008TERLAND Twoe eerste steen gingen Een tweetal eerste steenleggin gen vórmden deze week'weer een mijlpaal in de wederopbouw onzer gemeente. Deze symbolische han deling geschiedde dinsdag bij de bouw van het woon- en winkelhuis voor rekening van de heer P. Kes- teloo bij het Marktplein door diens dochter mej. Betsy Kesteloo, ter wijl woensdagmiddag de eerste steenlegging plaats vond bij de bouw van een boerderij voor de heer Krijn Goudzwaard Johz. nabij de Eendenkooi. Hier vond deze verrichting plaats door het jongste zoontje de zevenjarige Adria Goud zwaard. Tweede kapperszaak Op 1 mei a s. zal de heer W. Stou ten Janz. alhier een kapsalon ope nen in de door hem gehuurde voor malige molenaarswoning aan de Molenweg. Zulks in afwachting tot zijn zaak, die gebouwd zal worden in de Kerkstraat, gereed is. Zo doende krijgt onze gemeente een tweede kapperszaak Onze dorpsgenoot de heer M. Bolle Lz. slaagde dezer dagen te Krommenie voor het diploma Ll- noleumleggen, zomede Colorite- en Colovinyl-tegels. Hij is thans werk zaam als stoffeerder bij de firma J K. Deurloo en Zoon's meubel bedrijf alhier. In de ambtswoning van de ambassadeur van India te Wassenaar is donderdagavond een zware brand uitgebroken. Materieel van de brand weer uit Den Haag en Wassenaar bestreden het vuur Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De mode oefent haar invloed j niet slechts uit op hoeden cn jassen, maar ook op wat daar onder zit. t Geen krant op Koninginnedag i In verband met het ontbreken 1 van postbestellingen op 30 april 1 (Koninginnedag) die in het al- i gemeen Is voorgeschreven als i verplichte vrfje dag, krachtens 1 de collektieve arbeidsovereen- r komsten, zal de Zierikzcesche Nieuwsbode maandag 30 april NIET verschijnen. f Arbeidsvoorwaarden inde kruidenierswarenbranche In het georganiseerd overleg, be staande uit de vertegenwoordigers van alle vakorganisaties van werk gevers en werknemer, in de krui denierswarenbranche,' zijn de vol gende besluiten genomen betref fende de arbeidsvoorwaarden. 1. Het georganiseerd overleg ont houdt zich van advies over een mo gelijke uitkering in eens over 1955. Een regeling van deze aangelegen heid wordt derhalve overgelaten aan het ondernemingsgewijze over leg. 2. De vakantietoeslag over 1956 wordt verhoogd van 2 pet. tot 4 pet het wordt aan de ondernemers overgelaten desgewenst 2 pet. te betalen bij de vakantie en 2 pet. omstreeks de Kerstdagen. 3. De vakantieduur wordt ver lengd van twaalf tot vijftien dagen, met dien verstande, dat daarvan tenminste zes dagen aaneengeslo ten vakantie dient te worden ge geven De besprekingen over verhoging van de thans geldende lonen wor den op korte termijn voortgezet. Overdenking zo zend ik U" Joh. 20 21. Na de Paasmorgen hadden de discipelen zich opgesloten. De deu ren van het huis waar ze waren, goed gegrendeld. Ze waren bang voor de Joden, de vijanden van Jezus, die nu ook de vijanden van Zijn discipelen waren. Hier binnen is 't veiliger dan buiten. Maar dan staat plotseling Jezus, hun Heer, in het midden: „Vrede zij U. Gelijk de Vader Mij uitgezonden heeft, zo zend Ik U". Hun Heer beveelt hun er op uit te trekken. Weg moeten ze uit de veilige beslotenheid van 't huis. De wereld moeten ze in. De wereld, die hun vijandig gezind is. Hun Heer, die over hen te beve len heeft leeft, maar die levende Heer legt nu ook volledig beslag op hen. Hij legt net zo beslag op hen al9 de Vader op Hem gedaan heeft, Dat geldt voor allen die zich zijn volgelingen noemen. Toen en nul In Jeruzalem en op Schouwen- Duiveland Dat is niet gering. Dat betekent: absolute gehoor zaamheid. Met al je hebben en houden gericht zijn op Hem. Zijn knecht, Zijn dienstmaagd. Dat betekent: net zo in de we reld staan zoals Hij er in stond. Kruis dragen, jezelf verlooche nen. Getuige zijn, met inzet van je leven, van de blijde boodschap van de vergeving van zonden en het eeuwige leven. Lakse dooie dienders kan Chris tus niet gebruiken. En noem je anders niet naar Hem een Christen! Hoe dat mogelijk is? Bij geen mens mogelijk! Maar wel bij God! Jezus, de levende Heer, staat ge heel achter elke volgeling Wij zijn 't niet di e't doen, maar Hij doet 't door ons. Hij vraagt van ons, met dezelfde grote liefde als Hij 't deed, te gaan staan midden in de wereld, midden tussen de mensen van de wereld. Maar zelf geeft Hij, wat Hij ons vraagt. Door Zijn Heilige Geest vult Hij ons met Zijn liefde. Zo worden we in de wereld ge zet. Dat ls niet gering! Maar de levende Heiland is met ons. En dat is ook niet gering. ,,'t Was en is Pasen voor de wé- reld! Laat de wereld het weten!" Noordgouw». B.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1