Waterschap Schouwen komt tot conclusie dat Langedijk moet versterkt Maar zou het millioenprojeki zelf moeten betalen Tijdens en na een dinsdagmiddag door de hoofdingelanden van het Waterschap Schouwen gemaakte trip door het poldergebied is ernstig gesproken over de steeds duidelijker blijkende noodzakelijkheid van dijkverzwaring en -versterking, speciaal van de Lange Dijk, zodat de noordelijke kant van het eJland waarachter zich immers de gehele polder uitstrekt een afdoende beveiliging krijgt. De grondtoon der bespreking besluiten konden uiteraard nog niet worden genomen laat zich het best illustreren door een uitspraak van de voorzitter de heer J. Klompe, „dat het in Nederland als een koene en verstandige daad zou worden uitgelegd ais Schouwen overging tot dijkversterking". Verstandig omdat de Lange Dijk als het er op aankomt en men verge lijkingen gaat maken met nieuwere typen dijken, maar een mager profiel heeft en als extra beschermiug slechts een muur heeft, die er al vijftig jaar op staat en neiging heeft wat te gaan overhellen. Koen omdat onder de huidige omstandigheden Schouwen in het onzekere leeft over de eventuele subsidiëring van een dergelijk werk, dat zeker f 2 miljoen zal gaan kosten. Dit onzekere wordt veroorzaakt door het feit dat Rijkswaterstaat in principe geen bezwaar heeft tegen ver zwaring van de Lange Dijk, als Schouwen het zelf wil uitvoeren, maar niet bereid is subsidie te verlenen. Rijkswaterstaat heeft n.l. een eigen plan, de aanleg van een slaperdijk achter de Lange Dijk, een werk dat voor 80 A 90 procent zou worden gesubsidieerd. Rijkswaterstaat is n.l. met het gebeurde aan de haven Kloosternol voor ogen beducht voor dakvallen, die ook by dijksverzwaring niet zou uitblijven, een mening overigens die door Schouwen beslist niet wordt gedeeld. Dak vallen aan de noordkant zijn weinig of niet waarschijnlijk, terwijl de historie heeft uitgewezen dat middels bezinking van de vooroever vallen uitstekend kunnen worden voorkomen. Zo goed als met de kwestie van de delingsdjjk, staan de standpunten van de regionale waterschapsinstantie en Rijkswaterstaat dus tegenover elkaar. De inlaagdijk had Rijkswater staat gedacht van Kloosternol tot Den Osse. De Langedijk zelf acht ten de deskundigen van Rijkswater staat nog niet in zo slechte staat. Gelet evenwel op het grote gebied dat er achter ligt en enkele critie- ke afschuivingen in het verleden, vindt het waterschapsbestuur het onbegrijpelijk dat niet alle kracht wordt aangewend om deze belang rijke dijk zo sterk mogelijk te ma ken. Om tegemoet te komen aan het plan van Rijkswaterstaat had Schouwen dan nog gedacht aan een veel kleiner inlaagdijkje bij Kloos- ternol, om zodoende tot een com- promis te komen. Wat de aanvallen op de voor oever betreft, is wel gebleken dat de plaat voor de kust zich ver plaatst, maar dat de zg. dieptelijn op dezelfde plaats is gebleven, het geen bewijst dat de bezinkingen de vooroever van de Lange Dijk uit stekend beschermen. Een typische dijkval is er aan de Lange dijk dan ook nooit geweest. Het argument van de mogelijke vallen wordt dan ook door Schouwen uiterst zwak geacht, temeer daar Rijkswater staat bv. de dijk van de Suzanna- polder heeft versterkt en bv. op Flakkee alle dijken zijn verzwaard. In eerstgenoemde polder ligt er achter de buitenste wering wel de gelijk een inlaagdijk, maar dit be lette Rijkswaterstaat niet de zee dijk te versterken. Deze lijn door trekkend zou het dus volmaakt lo gisch zijn - naar inzicht van Schou wen - ook de Lange dijk te verster ken. Juist dit gebrek aan een kon- sekwente lijn in de overwegingén van Rijkswaterstaat, werd door de hoofdingelanden betreurd. Ziet men de kwestie in verband met de plan nen tot aanleg van een delingsdijk door Schouwen, dan neigt men tot de conclusie dat Rijkswaterstaat de situatie in Schouwen toch fei telijk zelf niet vertrouwt. Des te meer reden is er dan echter om de Lange dijk aan te pakken en deze meest elementaire wering een grondige verzwaring te geven. G.S. van Zeeland willen m.b.t. het plan tot verzwaring of het plan tot aan leg van een inlaagdijk, geen voor keur uitspreken. Weinig vertrouwen Van de zijde van Schouwen werd ook nog gewezen op de enorme kosten die de delingsdijk met zich brengen zal. Deze worden getax eerd op circa f 7 miljoen. Onver klaarbaar is derhalve de „zuinig heid tegenover de polder", nu (ove rigens met minder kosten) de bui tenste wering aan de noordkant sterk kan worden gemaakt. Het lijkt er na de ramp evenwel op, dat noch bij G.S. noch bij Rijkswater staat voldoende vertrouwen in het waterschapsbestuur bestaat en de voorzitter sprak hierover zijn te leurstelling uit. Het is nu eenmaal een beproef de stelling dat dijkvallen moeten worden beteugeld met bezinkin gen en niet met slaperdijken. Het verantwoordelijkheidsgevoel van Schouwen wordt bepaald door de overweging dat de zwakste scha kel in de dijkring, nu enmaal de veiligheid (of onveiligheid) be paalt. Dientengevolge gaf de ver gadering - in afwachting van in september te nemen besluiten - als haar mening te kennen, dat verzwaring van de Lange dijk noodzakelijk moet worden geacht temeer daar na uitvoering van De poorten van Zierikzee MET DE STADSMUREN VERDWENEN OOK DE WEERTORENS EN WALMOLENS „Open steden", gevaarlijk om te wonen In de middeleeuwen, toen het mensdom in deze en andere west- Europese christenlanden verdeeld was in nobilas, liberi en lites, dat zijn: edelen of adel-vrijen en lijf eigenen voelde de eerste categorie zich alleen maar lekker en veilig, als het beschikte over pantserkle- ding, schild, speer en zwaard en wonen kon op een slotburgt, of kas teel met metersdikke en hoge mu ren, omringd door brede en ondoor waadbare grachten. Ze vreesden hun adellijke rivalen, maar niet minder hun vrije, of onvrije - vaak geknevelde onderdanen - die tot amok, opstand en revolutie in staat waren en dan gevaarlijk konden zijn door hun aantal. De steden in die tijden - bewoond door vrije, nij vere en deels vaak rijke poorters - hadden het ook niet op onbe schermde, zg, open steden, begre pen. Zo gauw ze het konden en van de landbestuurders (graven) daar voor (tegen de nodige contanten) toestemming verkregen, gingen ze' er toe over hun steden te omringen met hoge, dikke weermuren en bre de, diepe watergrachten. Wat de adel meestal individueel deed op dit gebied, deed de stad collectief en op groter, uitgebreider schaal. Zierikzee een vestingstad. Zierikzee was ook al vroeg een ommuurde en dus weerbare (ves tingstad en doorstond reeds in de prille aanvang der 14e eeuw onder de bezielende leiding van de Hol landse graaf Willem een harde be legering van de Vlamingen (1303- 1304). De nieuwe haven was er des tijds nog lang niet. Die kwam eerst drie eeuwen later (1602) en waar nu deze haven ligt, vond men toen een stadsgracht en een muur met poort of poorten - zoals die thans nog be staat - minus de stadsmuur aan de noord- en westzijde der veste. Wanneer precies de stad „beves tigd" is geworden, schijnt niet ze ker te achterhalen. Hoe de aard der versterking was - vooral in de 16e en 17e eeuw - is echter geen ge heim. De nieuwe haven is gegraven van 1597 tot 1602. Toen Mondragon het beleg om de stad sloeg van 1575-1576 was deze haven er dus1 nog niet en bestond nog de oude Zuidergracht met muur en poort- (en). Na 1602 was de toestand vrijwel gelijk wij die thans kennen, behou dens de nu verdwenen muur met enkele weertorens en windmolens en een paar poorten, t.w. de Hoofdpoort (westzijde), de West- poort, bewesten het Marktplein en St. Lievenstoren en de Zuid-Welle- poort. De stadsmuur is afgebroken en ingestort. Hij had geen prakti sche betekenis meer in de nieuwere tijd, kostte te veel aan onderhoud en ligt nu goeddeels begraven in 't Slingerbos, de voormalige stads wallen. Het was oudtijds een ge metselde muur - vermoedelijk van Schouwse moppen - van voldoende hoogte en sterkte, om Vlamen en Spanjaarden uit de stad te houden. Met de muur zijn ook de ronde weertorens en enkele walmolens (graan-, gort-, zaag- en runmolens) die een sieraad en noodzakelijkheid voor de stad waren, gesloopt. Wat er nu van de vroegere stadsverde diging nog over is, zijn de grachten en een drietal poorten. De Nobel- (Adel) poort, de Noord- en Zuid- Havenpoort. (Slot volgt). het Deltaplan - blijkens de we tenschappelijke publikaties - de toestand wat betreft de water hoogte zelfs nog wat ongunstiger worden zal. Herinnerd werd in verband met de thans overheersende moeilijkhe den. aaiijret uitstekend overleg, dat destijds Destond bij uitvoering van het ontwateringsplan door de Cul tuur Technische Dienst. Toen was er regelmatig overleg en werden door openhartige gesprekken, af wijkende standpunten altijd tot el kaar gebracht. M.b.t. de kwestie der dijkverzwaring is daarvan evenwel geen sprake. Onderstreept werd de financiële absurditeit dat Rijkswaterstaat bereid is tezamen f 14 miljoen (inlaagdijk en delings dijk) ten koste te leggen aan secun daire weringen (die eerst als het kwaad ener calamiteit is geschied dienst gaat doen), terwijl er geen bereidheid is de mindere kosten voor versterking van de buitenste wering te dragen. Minstens merk waardig is ook dat de interpretatie „zwakke plek" afhankelijk is van uiteenlopende faktoren, die van plaats tot plaats anders blijken te zijn. Toch vonden de hoofdingelan den als voorbeeld van een zwakke plek, typisch de dijk bij Oosterland, waarachter geheel Duiveland wordt beschermd, want de Rampaartse- dijk ,is een hoopje zand", aldus de voorzitter. Andere plaatsen Intussen was de Lange dijk niet het enige objeki, dat tijdens de oriëntatietrip de aandacht vroeg. Rijdend over de voet langs de Schouwse dijk naar Brouwershaven werd opgemerkt, dat de eventuele delingsdijk zeker een zelfde hoogte zou krijgen, nl. 5 m. pi. N.A.P. Het nog aan de Schouwse dijk aanwezi ge rijsbeslag wordt opgeruimd door Rijkswaterstaat. Schouwen krijgt er een deel van. Hoewel Schouwen officieel niet op de hoogte is ge steld van de hoedanigheden van de (ongewenste) delingsdijk, werd me degedeeld dat over de kruin van drie meter een weg zou worden aangelegd. Onder Brouwershaven werden de dijkverzwaringen in uitvoering, in ogenschouw genomen. De dijk wordt hier gebracht op 4 meter plus, zonder muur. Bij de noordsluis zal in juni een zuiger worden gestationeerd. De glooiing van de dijk wordt wat hoger opge trokken. De dijk is thans bijna aan de hoogte. Gepoogd zal worden het werk door de provincie gesubsidi eerd te krijgen. Bezichtigd werd verder de bouw put van het gemaal aan Den Osse. Het gemaal krijgt de allure van het voormalge gemaal aan Schelphoek. De (geborgen) pomp is in restaura tie. De elektrische installatie kon droog worden geborgen. Het ge maal zou tegen het eind van het jaar klaar komen. Door aanhouding van de bemalingen bij Den Osse en Flaauwers voorlopig, zou de nood- bemaling bij de Prommelsluis weg kunnen. Bij de Plompetoren (dijk bij Burghsluis) viel op dat het gedeel te tot aan de inlaagdijk rond Schelphoek wel buitengewoon zwak is, in vergelijking met de verzwaar de resten van de oude dijk, waar tegen aan weerszijden water op loopt. Deze gedeelten hebben een forse kruin en een flinke binnen- berm. Het genoemde stuk buiten ste wering echter heeft een „akelig" steil talud en is maar smalletjes. Over een eventuele dijkweg (ter vervanging van de weg door de in lagen) werd opgemerkt, dat hier voor slechts estetische en toeristi sche motieven gelden, die niet zwaar wegen. De nieuwe inlaagdijk achter de dijk bij Burghsluis, aan sluitend op de Meeldijk, is op 5 m. plus gebracht. Tenslotte werden de werken bij Borrendamme bezichtigd. Een ge deelte van de glooiing is geheel ge asfalteerd, een ander deel is voor zien van Vilvoordse steen, dat is volgewassen met asfalt. Een bin nendijk met een draai uitkomend bij Pikgat, is voldoende stevig. Een behandeling, vergelijkbaar met Borrendamme, krijgt de buitenste wering aan het einde van „Levens strijd". Het gedeelte vanaf het af sluithek tot aan het havenhoofd zal niet worden gewijzigd. Eerst na een jaar is over kleinere oppervlakte wat gras te verwachten. In de toe komst wordt de zwemmerij - in af hankelijkheid van toestemming uiteraard - dus niet geheel onmo gelijk, zij het hier en daar wat moeilijker. Gedurende de werk zaamheden zal er echter nauwelijks sprake van kunnen zijn. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Jaarvergadering Ver. van Rechtzinnig Heivormden Dinsdagavond hield de Vereni ging van Rechtzinnig Hervormden te Zierikzee haar jaarvergadering in het ned. herv. verenigingsgebouw Nadat gezongen was Gez. 136 1, 2 en 5 opende de voorzitter, de heer A Jonker, de vergadering met ge bed en een woord van welkom tot de ruim 70 aanwezigen, in het bij zonder tot de aanwezige jonge lid maten. Hierna hield de heer K. T. Postma een bijbelinleiding n.a.v. 2 Koningen 2 23 t.m. 25, in aan sluiting waarop werd gezongen Ps. 36 1 en 3. Het jaarverslag van de secretaresse, mej. A. G. Hack en dat van de penningmeester, de heer P. de Bokx, werden gelezen. De re kening 1955 wees een nadelig saldo aan ad f 7,11. Het ledental daalde van 273 tot 263. De heer L. M. Steendam deed vervolgens enige mededelingen inzake het rechtzin nige pastoriefonds, dat omgezet wordt in een Stichting. De perio diek aftredende bestuursleden, de heer A. Jonker en mevr. T. Beije- Kunst werden met grote meerder heid van stemmen herkozen. In plaats van de heer B. W. Schot Wz„ die zich niet meer herkiesbaar stel de, werd, na enkele stemmingen ge kozen de heer A. v. d. Berg. Alle gekozenen namen hun herbenoe ming en benoeming aan. Vervolgens vroeg een filmstrook over „Bun- yan's Christenreize naar de eeuwig heid" de aandacht, waarbij de heer Steendam toelichting gaf. Tot slot volgde een forum, bestaande uit 2 dames en 4 heren, onder voorzitter schap van ds. J. P. van Roon; dat een vijftiental vragen ter beant woording kreeg. Nadat de voorzit ter een woord van dank had ge licht tot de aanwezigen voor hun opkomst en de heer Schot dank ge bracht had voor hetgeen hij als be stuurslid in het belang der vereni ging had gedaan, werd gezongen Gez. 244 4, waarna ds. van Roon met dankzegging eindigdè. Op het negende internationale filmfestival, dat thans te Cannes wordt gehouden, kreeg de Neder landse documentaire film „En de zee was niet meer" aanzienlijke bij val. De film is vervaardigd door de 39-jarige Bert Haanstra, die vijf jaar geleden te Cannes grote lof verwierf met zijn film „Spiegel van Holland". Het hoofd van het Openbaar Ministerie in de Sowjet-Unie heeft officieel het recht gekregen, toe zicht uit te oefenen op de metho den van onderzoek van de staats veiligheidsdienst. In een decreet van de Opperste Sowjet wordt ge zegd, dat het bureau van de open bare aanklager een speciale afde ling hiervoor heeft gekregen. Koninginnedag - Oranjedag Op feestelijk Oranjemarkt op Havenplein zal men origineel kunnen kopen Standwerk en „ape"-werk Voor Konniginnedag, maandag 30 april a.s., heeft de Zierikzecse Oranjevereniging een aantrekkelijk programma opgesteld. De hoofd schotel van vermaak zal in de avonduren liggen. In die uren, n.l. (tussen 7 en 11) zal men 't Haven plein herschapen vinden in een feestelijke markt. Vyf en dertig kraampjes waarvan het zeildoek vervangen is door oranje crèpe- papier zullen noden tot kopen Ongetwijfeld een goed idee om de plaatselijke winkeliers via deze „oranjewinkeltjes" hun waren aan de man te laten brengen. Dit aan de man brengen zal niet op „winkelmanier" geschieden, maar op meer originele en feeste lijke wijze. Zo zal men kunnen touwtjetrekken, of b.v. via een bal lenspel de begeerde artikelen kun nen bemachtigen. Voor een passen de verlichting van de kramen zal worden zorggedragen en schijn werpers zullen de markt in het zonnetje zetten. Aan weerszijden van de Oranjemarkt worden piere menten opgesteld, „Kunst en Eer" speelt op de tent en akkordeonis- ten (in zigeunerkostuum) zullen met de nodig vrolijke wijsjes de marktbezoekers muzikaal verma ken. Bovendien zal een bereleider uiteraard met beer en een aap met begeleider, voor de nodige humoristische kapriolen zorgen. Zo zal men dus kunnen genieten van standwerk to apewerk. voor ieder wat wils. Mocht de Oranjemarkt een succes worden wat in de handen van de marktbezoekers zelf ligt dan ligt het in de bedoeling hiervan een jaarlijks weerkerend evenement te maken. De kleintjes. In deze marktdrukte zijn de kleintjes niet vergeten. Voor hen zal in de morgenuren de bekende goochelaar Peter Oran in de Con certzaal een tweetal voorstellingen verzorgen. Bovendien worden de hele klein tjes leerlingen van de kleutex*- scholen bezig gehouden en ge trakteerd op het Havenplein. Dit alles zal geschieden nadat de dag passend is ingeleid met carillon- spel in de morgen om 8 uur. Tus sen 2 en 4 uur vinden er op het stedelijk sportterrein kinderspelen plaats voor de 'leerlingen van alle lagere scholen in Zierikzee, onder leiding van het onderwijzend per soneel. Hiertoe vertrekt men om 2 uur van het Havenplein met mu ziek voorop. De kinderen zullen door de Zierikzeesche Oranjever eniging getrakteerd worden. Een aantrekkelijk en origineel programma is dus opgesteld. Aan groot en klein nu de daad om deze dag tot een waarlijk Oranjefestijn te maken. Dat veel voldoening het resultaat zal mogen zijn van de vele voorbereidingen verzet en kos ten gemaakt door de Zierikzeesche Oranjevereniging. Nadei- vernemen wij nog dat de Oranjemarkt 's avonds om 7 uur geopend zal worden door de loco- bui'gemeester van Zierikzee, de heer A. M. den Boer. SPORT WANDELSPORT 3e Luctor et Emergo-wandcltocht De wandeltochten van de w.s.v. „Kruiningen" genieten reeds een vrij grote bekendheid en het staat vast dat de deelnemei's die eenmaal geweest zijn telken jare terugko men. Dit jaar worden voor de derde maal de „Luctor et Emergo" toch ten georganiseerd op Hemelvaarts dag 10 mei te Kruiningen. Openbare kennisgeving De burgemeester van Zierikzee brengt ter algemene kennis, dat de Minister van Oorlog bij zijn be schikking van 17 april 1956, nr. 709642, afwijzend heeft beslist op het verzoek van JACOBUS QUIST, wonende te Zierikzee, Bxeedstraat 7, om vrijstelling van de militaire dienst wegens aanwe zigheid van een bijzonder geval. Tegen deze uitspraak kan Iedere belanghebbende uiterlijk de tiende dag na de dag, waarop de uitspraak ter algemene kennis is gebracht, in beroep komen. Het verzoekschrift, dat met rede nen omkleed moet zijn, wordt In gediend bij de burgemeester. Zierikzee, 24 april 1956. De loco-burgem. van Zierikzee, A. M. den Boer. LAND- EN TUINBOUW De wering en bestryding van het „ringrot". Dinsdag is in het Staatsblad ver meld het besluit van 10 april jl., houdende bepalingen tot wering en bestrijding van het ringrot. In dit besluit zijn om. de vol gende artikelen opgenomen. Het vervoei-, planten en oogsten van ingevoerde aardappelen is slechts toegestaan met toestemming door of vanwege de directeur van de Planlenzieklenkundige dienst. Indien op een perceel, geheel of gedeeltelijk beteeld met aardappe len, aantasting door ringrot wordt aangetroffen, is de teler verplicht van dat perceel afkomstige aard appelen te behandelen of te vernie tigen op een door of vanwege de directeur van deze dienst aangege ven wijze en binnen een daarbij te stellen termijn. Het wederom plan ten van aardappelen op dit perceel is slechts toegestaan met toestem ming door of vanwege de directeur van de Plantenziektenkundige dienst. Het besluit treedt in werking met ingang van heden. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 24 april. Aange voerd 5295 dieren (weektotaal 7330) t.w.: 610 vette koeien en ossen, 1902 stuks gebruiksvee w.o. 1597 tbc- vx-ij, 70 vette kalveren, 303 graskal veren w.o. 233 tbc-vrij, 2031 nuch tere kalveren, 99 varkens, 167 big gen, 136 paai-den, 7 veulens, 150 schapen en lammeren, 95 zuiglam- meiden, 30 bokken en geiten. Prijzen per kg: vette koeien en ossen f 3,10-3,34, f 2,86-3,08, f 2,70- 2,80, vette kalveren f 2,90-3,00, f 2,60-2,80, f 2,20-2,50, slachtpaar- den f 2,60-2,46-2,26; prijzen per stuk: graskalvex-en f 500-400-300, nuchtere kalveren f 60-54-50, big gen f 58-50-45, schapen f 150-120- 100, lainmeren f 140-110-90, kalf- en melkkoeien f 1200-980-750, vare koeien f 900-775-600, vaarzen f 875- 725-600, pinken f 600-450-375. Deze tochten zijn uitgezet langs de Wester- en Oosterschelde en langs de vele bloeiende boomgaar den die deze streek van Zeeland zo'n grote bekendheid gegeven heb ben. De afstanden bedragen: 5, 10, 15 en 25 km. De startgelegenheid is per trein of bus gemakkelijk te be reiken. Alle inlichtingen verstrekt J. v. d. Parel, Schoolstraat 51, Krui ningen DUIVENSPORT. P.V. „Gevleugelde Vrienden" Zierikzee Wedvlucht uit Vilvoorde. Afstand 73 km. In concours: 184 duiven. Gebrs. Dalebout 1, 2, 6, 14, 21, 27; K. Dekker 3; J. M. Feleüs 4, 7, 10, 17,19; A. Bakker 5, 16, 22; Fr. Maijs 8. 9, 12, 13, 30, 32; A. Koster 11; H. Koster 15; R. Merle 18; A. Hage- rieijn 20; J. ten Haaf 23, 37; J. Leij- dekkers 24; W. van den Ende 25; G. Kristalijn 26; C. van den Hoek 28; C. Krijger 29. 35, 36; C. Seijbel 31: C. Bex-revoets 33; J. Vex-west 34. Vrijdag 27 april inkorven voor de prijsvlucht uit Saint Ghislain. DE BROEDERSCHAP VAN DE BRONZEN DRAAK 54. Als Aram, Px-esto en Angelo van hun paard stappen en op de rare man in het voetblok toetreden, barst deze plotseling los in een stortvloed van jammerklachten. „Oh, Bliondcllo", roept hij kx-eunend uit, terwijl hij wild, met zijn vuisten in de lucht zwaait, „welk een kwelling doet gij mij aan, door deze edele heren getuigen te doen zijn van mijn afschuwelijke vernedering. Riddex-s! Breekt u het hai"t niet in de nobele borst in duizend stukken bij het aan schouwen van dit gruwelijk toneel? Hoe nu? Wat zie ilc? Gij staat daar kalm te kijken, gij stort u niet handenwringend ter aarde, gij slaat niet uw handen voor de ogen om dit mensonterend tafreel niet te hoeven zien? Klopt er dan een straatsteen in uw boi-st?! Beseft ge niet, dat hier voor u zit, tot vennaak van elke grove of bui'ger, niemand minder dan Tobias Bluff, jonker van Plaudex-stein??" - „Maar wie heeft u dan hier gevangen gezet?" vraagt Angelo ge amuseerd. „En waarom?" voegt Aram er aan toe. „Wie dat gewaagd heeft?" briest jonker Tobias woedend. „De schout yan dit ver duivelde gehucht heeft me in het blok gesloten op last van die zwijnkop van een burgemeester. En waarom? Omdat ik muilen dx-aag waarvan de punten langer zijn dan zestien duim. Het dragen van muilen met een punt langer dan zestien duim is alleen toege staan aan edellieden. Een zeer goede bepaling. Maar die os van een burgemeester gelooft niet dat ik, jonker Tobias Bluff van Plauderstein, van adel ben. Ha, daar komen die melkmuilen juist aangelopen." En hij wijst driftig naar een tweetal mannen, die met dreigende blikken komen aanlopen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 6