Verenige Staten zien uit naar de dag van vriendschap met Rusland GEMEENTERAAD ZIERIKZEE Werkzaamheden Jannewekken en verbetering straten vormden hoofdschotel van vergadering j Hop gesignaleerd Polen aan het begin van „grondige zuivering" Oe wereldscheepsbouw Sowjet-greep op satellieten wordt losser Verklaring van Dulles Op zijn jongste persconferentie heeft Dulles, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, als zijn mening uitgesproken, dat de greep van de Sowjet-Unie op de „satellietstaten" van midden- en oost-Europa losser wordt. Dulles ontkende, dat de Verenig de Staten de koude oorlog met de Sowjet-Unie aan het verliezen zijn. liet westen had een grote zege in de koude oorlog behaald als de Sow jet-Unie vedraagzamer werd en als zij in haar optreden soepeler begon te worden. Het doel van de koude oorlog was niet het in stand hou den van de haatgevoelens jegens de Sowjet-Unie of het ontzeggen van enige toegang tot de vrije wereld aan de Russen. Dulles sprak over de Oosteurope- se landen toen hem gevraagd werd of er enige aanwijzing was, dat de Russen zelf hun heerschappij over deze landen matigden. Dulles ant woordde, dat geen tekenen hiervan te bespreuren waren. Wel waren er tekenen, dat de greep van de Sow jet-Unie zwakker werd. Dit was het gevolg van veranderingen in de Sowjet-politiek, die een zekere premie gesteld had op het titoïsme. De „satllieten" waren van mening, dat president Tito van Zuidslavië het meeste voordeel verkreeg uit zijn betrekkingen met de Sowjet- Unie en de westelijke wereld en vroegen zich af, waarom zij dit ook niet konden doen. Het belangrijkste kenmerk van het titoïsme achtte Dulles, dat het erkende, dat het communisme een nationale en niet een internationale organisatie kan zijn. Zonder recht streeks te doelen op het onlangs genomen besluit om de Cominform te ontbinden, zei Dulles, dat als de Sowjet-communisten thans zeggen, dat communisme op nationale grondslag goed is, dit de Polen, Tsjecho-Slowaken en anderen, die liever hun eigen nationale soort communisme wilden hebben, dan aan de leiband van Moskou te Jo pen, grote vooruitzichten bood. Dulles besloot zijn verkering over dit onderwerp met de woor den dat de Verenigde Staten uitzien naar de dag waarop de Sowjet- Unie en de Verenigde Staten elkaar als vrienden en niet als vijanden beschouwen. Nationalisatie spoor wegen in Indonesië? De secretaris-generaal van het Indonesische ministerie van Ver bindingen, heeft medegedeeld, dat hij een voorstander is van het na tionaliseren zonder enige vergoe ding van de spoorwegen in Indo nesië, die Nederlands bezit zijn. Dit kon ten uitvoer gebracht wor den met het opheffen van de Ne derlands-Indonesische overeenkom sten, zei hij. „Tot dusver hebben de pogingen om deze spoorwegen te nationaliseren geen resultaat opge leverd, omdat de Nederlanders te hoge prijzen vroegen voor ver ouderd materiaal. De Indonesische regering betaalt thans jaarlijks 5 miljoen gulden voor het gebruik van dit materiaal door de staats spoorwegen", zb voegde hij hieraan toe. Oost-Duits protest tegen Amerikaanse inbreuk „De splonnagc-tunnel" Voorstel B. en W. inzake straatnamen in bouwplan-Malta thans aanvaard Syrië belooft naleving van bestand Syrië is bereid een staakt-het- vuren in acht te nemen langs de Syrisch-Israëlische grens, als Israël de verzekering geeft dat de resolu ties van de Veiligheidsraad der Verenigde Naties nageleefd zullen worden Dit is in Damascus door de Syrische regering bekend gemaakt. De Syrische belofte is een gevolg van de besprekingen die de secreta ris-generaal der Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld, in Damascus heeft gevoerd. Hammarskjoeld heeft de vorige week een dergelijk bestand tussen Israël en Egypte tot stand gebracht. De secretaris-generaal zal nu het Syrische standpunt met de Israë liërs bespreken. De missie De Oostduitse regering heeft woensdag geprotesteerd tegen de „inbreuk die op het gebied van de Duitse democratische republiek door de Amerikaanse autoriteiten begaan is". Dit is door het Oost duitse persbureau bekend gemaakt. Reeds op zondag, zodra de Sow- jet-autoriteiten de ontdekking van een „Amerikaanse spionagetunnel" bekend maakten, heeft premier Grotewohl een commissie ingesteld die de „aanval op belangrijke tele foonverbindingen' moest onderzoe ken. 48 uur voor het Oostduitse protest hebben de Sowjet-autori- teiten een protest gepubliceerd, waarin zij het Amerikaanse leger er van beschuldigden een tunnel onder de oostelijke zóne van Ber lijn gegraven te hebben voor het .aftappen" van Oostduitse en Rus sische militaire telefoonkabels. In het Oostduitse protest wordt gezegd dat de Amerikanen West- berlijn als een illegale Navo-basis gebruiken. Vrijdag officieel rapporf over Jungschlager's dood De officier van justitie, Sunarjo, heeft medegedeeld, dat hij het of ficiële rapport over de dood van Jungschlager a.s vrijdag op de zit ting van het Landgerecht te Dja karta zal overleggen. Professor Sla- met Imam Santoso, plaatsvervan gend deken van de medische facul teit, die Jungschlager heeft behan deld en die het overlijdensattest op gemaakt heeft, is door de procu reur-generaal ondervraagd. Hij heeft de technische termen in het overlijdensattest uitgelegd, aldus Sunarjo. Na de uitleg van profes sor Slamet kwam men tot de ge volgtrekking, dat de ziekte van Jungschlager niet het direkte resul taat is geweest van het feit, dat hij twee jaar in de gevangenis heeft doorgebracht. Hij leed reeds gerui me tijd aan verhoogde bloeddruk, aldus Sunarjo. l Als zeer grote ornitologi- I1 ische bijzonderheid kan toor- I1 den gemeld, dat dinsdagmid- dag in het ongerepte rond I1 Renesse een HOP is waarge- nomen. De hop komt zelfs l' in Nederland slechts zelden voor. De hop is een fraaie vogel, zo groot als een lijs- 11 ter. Zij heeft op de kop twee 11 rijen veren, die als een kuif opgezet kunnen worden. Ver- der een lange gebogen bek, want de hop is een insecten- eter. Broed uiterst zeldzaam in deze streken. Amerikaan verdween in onderaards fort Even een kijkje nemen. Leden van de Amerikaanse genie zijn met hulp van tweehonderd Franse vrijwilligers dag en nacht bezig met het opsporen van de Amerikaanse militair Gerald Dun- nigan, die zaterdag verdween in een onderaards fort nabij Verdun. Na drie dagen van koortsachtig graven werd dinsdagavond een ge deeltelijk ingestorte gang openge maakt, waarin men dacht, dat de vermiste zich zou bevinden, maar de moeite was tevergeefs geweest. Nu probeert men het met een an dere gang in het voormalige fort. dat nog uit 1749 stamt. Aan hel reddingswerk nemen in totaal on^ geveer 500 mexisen deel. Dunnigan ging zaterdag jl. „even 'n kijkje nemen" in het fort en liet; zijn vrouw met hun twee dochter-; tjes, van vijftien en vier maanden bij de ingang achter. Zijn vrouw is| sindsdien vrijwel voortdurend ter: plaatse gebleven maar men laat' haar niet aan het zoeken deelne men. Hoewel de agenda voor de woens dagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad niet groot was, heeft deze vergadering toch nog plm. anderhalf uur in beslag genomen, wat zijn oorzaak vond in de lange rondvraag, waarin de werkzaamheden in het Jannewek ken, aangesneden door de heer Verheljen en voor de zoveelste maal de straten, ter sprake gebracht door mr. Kenning, een grote plaats innamen. Loco-burgemeester, weth. A. M. de Boer, opende de vergadering, waarin alle leden aanwezig waren, met de mededeling dat het ge meentebestuur de mededeling had ontvangen dat m i.v. 16 mei a.s. is benoemd tot burgemeester der ge meente mr. F. Th. Dijckmeester te 's-Gravenhage (Applaus). Beëdiging gemeente-ontvanger Hierna volgde beëdiging van de gemeente-ontvanger, de heer NL. Wieringa. Nadat deze de beide eden had afgelegd, werd hij toegespro ken door de voorzitter, die namens het gemeentebestuur uiting gaf aan de hoop dat de heer Wieringa, on danks de zware taak die hem wacht hier voldoening in zijn werk zal vinden en dat straks de achterstand in de administratie ingehaald zal zijn. Bij de beantwoording van de in de vorige vergadering gestelde vra gen, merkten B. en W. op dat hun niet is gebleken dat de notulen het in de raad gestelde onvoldoende weergeven, zulks n.a.v. een opmer king van de heer Rameijs. Over het schilderwerk van de gemeentewo- ningen in de Molenstraat, waarop de heer v. Gastel had geattendeerd, iijn inlichtingen gevraagd aan de Centrale Dienst „Noord Zeeland". Mr. Keuning verklaarde vernomen e hebben dat de woningen inder- ijd niet afgeschilderd zijn gewor den. De voorzitter gaf uitvoerige belichting en zegde toe dat het werk nog dit jaar zal worden uit gevoerd. Wat betreft het ledigen van de rioolputten in de St. Domusstraat, waarover de heren v. Gastel en dimmers klachten hadden geuit, deelden B. en W. mede dat aan de •Centr. Dienst „Noord Zeeland" op dracht is gegeven deze putten te la- en schoonmaken. Aangaande de if gevaren vloedpaal bij het Luitje, 'er sprake gebracht door de heer bij de Vaate, werd geantwoord dat opdracht tot herstel is verstrekt en dat de 3 vloedpalen bij de aanleg plaats der mosselboten tegelijker tijd zullen worden vernieuwd. Ingekomen stukken Tot de ingekomen stukken be hoorden o m. een aantal goedkeu- -ingen door de Kroon en Ged. Sta ren, o.a. aankoop van grond ten be hoeve van de verbreding van het Jannewekken, verkoop van grond aan de Coöp. Boerenleenbank en aan de heer J. J. T. Tromp, aan koop van een woonbarak met schuur. De heer J. Pomper te Di-achten had bericht gezonden dat hij op 1 mi a.s in functie hoopt te treden als bedrijfsleider-werkmees ter voor de werkplaats voor minder validen. Ged. Staten hebben inge stemd met zijn salariëring over eenkomstig de salarisschaal voor commies A ter secretarie. Op voorstel van de directeur van de Centrale Dienst „Noord Zeeland" benoemde de raad m.a.s. tot typiste mej. M. J. Th. v. Velthoven te Zie- rikzee, zulks m.i.v. 1 juli a.s. N.av. een schrijven van de N.V. P.Z.EyM. over aansluiting van eni ge percelen op de electriciteitsnet- 'en deelde de voorzitter mede dat dit 6 of 7 percelen betreft, en dat de aansluitingskosten rond f 8000 zullen bedragen. De raad ging er mee accoord dat dit bedrag zal wor den gevoteerd. Een voorstel tot het aangaan van 2 geldleningen resp. ad f 500 000 (looptijd 5 jaar 3 pet.) en f 200.000 (looptijd 40 jaar 3% pet.) ont moette evenmin bezwaar, nadat de heer v. d. Doel was ingelicht over de korte looptijd van de eerste le ning. De raad besloot voorts tot aan koop van een perceel grond aan de Lange Blokweg ten behoeve van het uitbreidingsplan, van Jhr. A. van Citters te Burgh, groot 2.04 09 hectare. Opnieuw de straatnamen Vervolgens werd opnieuw ge stemd over het voorstel van B. en W. inzake het geven van straatna men in het bouwplan Malta, waar over in de vorige vergadering de stemmen staakten (6-6). Mr. Keu ning wees er tevoren nog op dat de straten in het bouwplan Buysc ook niet burgem. d'Ailly en burgem. Raveslootstraat heten. Het voorstel werd nu aangenomen met 8 tegen 5 stemmen. Tegen de heren Sim mers, Keuning, Verheijen, Rameijs en de Moor. Op een verzoek van het bestuur van de chr. lagere school om mede werking te verlenen voor de aan schaffing van gordijnen, school- meubelen, elektrische verlichting, papierbakken, enz. (totale kosten f 1.047,50) werd gunstig beschikt. Aan de woningbouwvereniging „Beter Wonen" zullen 17 woning wetwoningen worden overgedra gen. De overige 16 van het complex van 33 zullen met het complex van 5 worden verenigd en komen in be heer en exploitatie bij de gemeente. Het voorstel tot toekenning van 3 salarisverhoging over 1955 aan het gemeentepersoneel, alsmede een verhoging van de vakantie-uitke ring voor 1955 tot 4 °/o en uitbrei ding van het minimum-vakantie verlof voor dat personeel van 14-15 dagen, ging onder de hamer door. De rondvraag Bij de rondvraag kwamen ver schillende aangelegenheden in be spreking. De heer Uijl informeerde namens enige bewoners van de Ra venstraat of in de toekomst de brandpad aldaar in de oorspron kelijke staat terugkomt en weer voor gebruik wordt opengesteld. De voorzitter antwoordde dat reeds een schriftelijk verzoek is ingeko men, dat naar de Centrale Dienst is doorgezonden. De heer Simmers zou het ver keersbord op de hoek Sint Domus- straat-Visslop naar de andere kant verplaatst willen zien, daar het nu vaak voorkomt dat vreemde auto mobilisten het Visslop inrijden, wat gevaar en moeilijkheden kan op leveren. Doordat het bord te hoog hangt is het moeilijk zichtbaar. De voorzitter zal onderzoeken wat hier aan gedaan kan worden. De heer v. d. Doel bracht een grond taxatie ter sprake n.a.v. een grondverkoop aan de heer Moer- mond, welke gedeeltelijk te laag zou zijn geweest. Spr. vroeg of b. en w. de taxatiecommissie willen verzoeken een verbeterde taxatie uit te brengen, waarna de raad eventueel op deze grondaankoop kan terugkomen. De voorzitter gaf een uitvoerige toelichting op deze zaak, waaruit bleek dat het slechts een klein gedeelte bouwgrond be trof. B. en w. hadden dhr. M. ge adviseerd zich met de Kamer voor Grond- en Pachtzaken te verstaan, doch zij zullen opnieuw een onder zoek instellen. Vei'der zeide de heer v. d. Doe] het vreemd en ook onjuist te vin den dat de brandpad in de Venkel afgesloten is. De voorzitter deelde mede dat deze gedeeltelijk gemeen telijk en gedeeltelijk particulier eigendom is. De naast wonende schijnt veel last van de jeugd te hebben gehad, waarna de deur (die van de gemeente is) weer is aange bracht. die de naast wonende blijkt te hebben afgesloten. B. en w. zul len een nader onderzoek instellen. De straatverlichting De heer v. d. Doel bracht ook de plannen voor een nieuwe straat verlichting ter sprake, waarin zo spoedig mogelijk een beslissing ge nomen dient te worden i.v.m. stij ging van materiaalpi-ijzen en lonen Hij vroeg zo mogelijk behandeling in deze vergadering. De voorzitter antwoordde dat b. en w. nog geen besluit hadden genomen. De heer Simmers sloot zich bij dhr. v. d Doel aan. De heren Rameijs en Keuning opperden bezwaar tegen behandeling op deze vergadering daar dit punt nog maar alleen technisch bekeken is. Ook de heer de Moor zou deze zaak wel een? rustig willen bestuderen. De voor zitter zegde toe dat dit punt op korte termijn in de raad zal wor den behandeld. De heer de Moor informeerde naar het houten bouwsel vlak ach ter de Zuidhavenpoort. Dit blijkt particulier eigendom te zijn. B. en w. hebben al enige malen getracht het aan te kopen, wat tot heden nog niet gelukt is, doch zullen het opnieuw proberen. De heer Rameijs zou gaarne ver nemen of de proef met het twee maal per week ophalen van huis vuil In de gemeente als geslaagd mag worden beschouwd. De voor zitter antwoordde dat er enige klachten en moeilijkheden zijn. doch dat inlichtingen zijn ingewon nen te Goes, Middelburg en VI is- singen. Binnenkort kan een voor stel worden verwacht, waarin ver beteringen die aangebracht kunnen worden, zijn verwerkt. Het twee maal ophalen blijft echter gehand haafd. Dc werkzaamheden (n het Jannewekken De heer Verheijen komt nog eens terug op de werkzaamheden in het Jannewekken, daar hij vernomen had dat het werk daar stilligt, om dat er een nieuwe riolering gelegd moet worden. De voorzitter beaamt dit laatste, doch het werk ligt hier door niet stil. Wel zijn er enkele moeilijkheden door ontstaan. Bij onderzoek is gebleken dat de riool buizen vol zaten. Het is z«?er ge wenst dat tegelijk met de bestra ting het riool wordt vernieuwd van de Lange Nobelstraat. tot de Touw- baan. In besloten zitting zou spr. dit nader willen behandelen. De heer Verheijen meende dat dit al eerder had kunnen gebeuren en dat nu weer gegraven moet worden, wat tijd en geld kost. Voordat de boel dicht ging had de uitvoerder moeten waarschuwen. De voorzit- er merkte op dat nog geen werk was verricht dat nu "ongedaan moet worden gemaakt. De heer Verheijen klaagde er ook over dat een stuk trottoir te smal wordt. De voorzitter gaf dit toe, doch betoogde dat geen andere op lossing mogelijk is. De heer Ver heijen had het beter gevonden als de straat dan wat smaller was ge worden. De voorzitter antwoordde dat b. en w. het ook wel anders ge wild hadden, maar dat het niet kan. De heer van Gastel informeerde wanneer de fontein in het Haven park in orde zal worden gemaakt. Hierop antwoordde de voorzitter dat getracht zal worden deze vóór het zomerseizoen in orde te krijgen. De straatverbetering Mr. Keuning kwam nog eens te rug op het geven van namen aan straten en vroeg de konsekwenties hiervan goed te overzien. Verder besprak spr. de op handen zijnde aanbesteding van straten verbete ring, waarover hij in de krant had gelezen. Hij was geschrokken van het woord „keien". De voorzitter zette uiteen dat deze aanbesteding 3 hoofdaders betreft, nl.: Ie Kar- seil-St.. Domusstr.-Rgenboogstr. en zijstraten; 2e de Oude Haven; 3e de Lange en Korte Nobelstraat met aansluitingen. De St. Domusstraat wordt doorgetrokken met klinker keien. Voor ander herbestratings- werk worden de uitkomende mate rialen gebruikt. Er wordt een be langrijk bedrag aan rampschade- geld verwerkt, waarvoor precieze voorschriften zijn gegeven. Het werk is per straat opgenomen. De. heer v. d. Doel vroeg mr Keuning middelen aan te wijzen om het an ders te doen. Dit is een noodge dwongen oplossing, waarbij de kans bestaat dat de bestrating wat beter wordt. Mr. Keuning bleef er bij dat keien geen oplossing geven en vond het „weggegooid geld". De voorzit ter meende te mogen constateren dat in elk geval verschillende stra ten beter worden. Weth. Catshoek sloot zich hierbij aan en vulde nog aan dat de ronde keien er uit gaan "n de vlakke weer worden gebruikt. De putten gaan in elk geval uit de straten en dat is bij het zware ver keer een voordeel, ook voor de hui den De gemeente doet wat zij kan, maar B. en W. zijn tot deze oplos sing gekomen. Mr. Keuning zou verschilende keien willen laten ver kopen. De voorzitter wees nog op het Vrijpoortje dat een goede be strating heeft. De heer Uijl vrees de dat nog verschillende opgravin gen verricht moeten worden. De voorzitter deelde nog mede dat de gemeente thans 2 bekwame straat makers heeft die verschillende kleine straten zullen gaan opknap pen. Mr. Keuning: „Star standpunt" Mr. Keuing herinnerde aan de verkiezingspamfletten, waarin alle oartijen over straatherstel spraken, maar zij zien er geen van alle kans voor. Spr. moest deze machteloos heid betreuren. Dat alles per straat bekeken wordt vindt hij een star standpunt. Weth. Catshoek zette vervol gens uiteen hoe het vroeger ging, oen ieder jaar voor herstel en ver nieuwing van straten een zeker be drag kon worden besteed. Spr. wees er op dat bv. de Mol al jaren goed ligt met keien. Later werden de gelden geschrapt en ook in de oor log kon er niets aan de straten ge daan worden. Na de oorlog is men zo spoedig en zo goed mogelijk weer - begonnen, maar men moest zich beperken tot het ophalen van put- •en. Ook nu is het uit financieel oogpunt nog niet mogelijk alle stra ten ineens te verbeteren. Niet alles kan tegelijk De voorzitter besloot het debat met de opmerking dat B. en W. al blij zijn dat zij een belangrijke ver betering kunnen doen uitvoeren. Alles kan nu eenmaal niet tegelijk, daar grote kapitaalswerken in uit voering zijn. Zo zal in augustus de persleiding gereed komen tot de Zuidwellebrug. Voorts moet er een rioolwaterzuiveringsinstallatie ko men en vergt het industrieterrein ook veel uitgaven. Ten slotte zeide mr. Keuning niet direct een andere oplossing te zien, maar z.i. had onderzocht moeten zijn of de keien verkocht kunnen worden en dienen de raadsleden steeds goed op de hoogte gehouden te worden over dergelijke aangele genheden. De voorzitter merkte op dat de raadsleden steeds alle gewenste in lichtingen kunnen krijgen Hierna ging de raad in besloten zitting. Na heropening bracht de voorzit ter een voorstel van B. en W. ter tafel om het bedrag dat nodig is voor vernieuwing van de riolering in het Jannewekken van de Lange Nobelstraat tot de Touwbaan be schikbaar te stellen en dit werk te doen uitvoeren. De raad ging z.h s. hiermede accoord. Hierna sluiting. van Hammarskjoeld Dag Hammarskjoeld, de secreta ris-generaal der V.N., heeft giste ren gesproken met Jordaanse lei ders en volgens een regeringscom muniqué alle aspecten behandeld van de resolutie van de Veiligheids raad van 4 april op grond waarvan Hammarskjoeld met een vredesop- dracht naar het midden-oosten ge zonden werd. Naar verluidt heeft Hammars kjoeld met de Jordaanse premier de kwestie van het verminderen van de spanning aan de Israëlisch- Jordaanse bestandslinie besproken. Wie is nu aan de beurt? De politieke commentator van radio-Warschau heeft woensdag verklaard dat Polen „eerst aan het begin van een uitgebreide en gron dige zuivering" staat. Men meent in Warschau dat de maatregelen, die tegen functiona rissen van de staatsveiligheids dienst en justitiële gezagsdragers genomen zijn, slechts een eerste stap zijn en dat thans andere delen van het staatsapparaat aan de beurt zijn. Gemeend wordt, dat In de ko mende zitting van het Poolse par lement zal blijken wie thans aan de beurt is om het veld te ruimen, en wanneer. Politieke waarnemers te Wenen maken uit kritiek welke in de laat ste tijd in Poolse dagbladen is ge uit, op dat nu de ministers voor de Buitenlandse Handel en Bosbouw, Dabrowski en Dabkooiol, aan de beurt zijn. Dabrowski is tevens lid van het centrale comité van de Poolse communistische partij. Koning Hoessein heeft woens dag het ontslag van de Jordaanse minister van Buitenlandse Zaken, dr. Hoessein Fachri El Chalidi, aan vaard. De minister is om gezond heidsredenen afgetreden. Op 2 mei zal Prins Bernhard het nieuwe zeegangs-laboratorium van het Nederlands Scheepsbouw kundig proefstation te Wageningen officieel openen. De toestanc Britse troepen doorzoe Tweeduizend man Britse troepen zijn wcensdag begonnen de straten van Nicosia stelselmatig te door zoeken. Deze maatregel volgde op het afkondigen van een uitgaans verbod en het bijeenbrengen van de mannelijke Griekse Cyprioten in omheinde ruimten, waar zjj worden gefotografeerd en vingerafrdukken van hen worden gemaakt. Twee ontploffingen waren aan dit stelselmatig straat-voor-straat- onderzoek voorafgegaan. Over balkons leunende Cyprische Nederland vijfde bij dc in aanbouw zijnde tonnage Volgens Lloyd's register waren per einde maart in de wereld 1.530 schepen in aanbouw van tezamen 7 009.179 bruto ton of 396 538 ton meer dan aan het einde van 1955. Deze cijfers omvatten echter niet de scheepsbouw in de Sowjet-Unie, China en Polen, waarvoor geen cij fers beschikbaar zijn. Wat de in aanbouw zijnde tonnage betreft neemt Nederland per einde maart jl. de vijfde plaats in met 477.258 ton of 31.772 ton minder dan per einde 1955. De eerste plaats wordt weer ingenomen door Engeland met 2.260.949 ton of 34.759 ton meer dan per einde 1955, gevolgd door Japan met ruim 9 miljoen ton of 169.754 ton meer dan per einde 1955. west-Duitsland met 770 865 ton of 22.191 ton meer dan per einde 1955 en Italië met 505.559 ton of 46.669 ton meer dan per einde 1955. Na Nederland komen onder meer nog Frankrijk, Zweden, Noorwegen, Spanje, België, de Ver. Staten, Denemarken, Joegoslavië on Fin land. „Nieuw China", meldt dat een boerin uit de Chinese provincie Tsjekiang het leven heeft geschon ken aan een manlijke vierling. Van staatswege wordt toegezien op het welzijn der jonggeborenen. I op Cyprus ken straten van Nicosia vrouwen riepen de Britse militai ren toe: „wij hebben geen brood meer in huis". De Britten zegden daarop toe voor brood te zullen zorgen. Een Londense politiehond heeft valschermtroepen op het spoor ge bracht van een grote opslagplaats van door de verzetslieden verbor gen ammunitie en springstoffen. Britse metaalbewerkers eisen hogere lonen De gedelegeerden van de Britse Bond van Metaalbewerkers, welke 950.000 leden telt, hebben een aan zienlijke loonsverhoging geëist voor 3 miljoen arbeiders in de Britse machine- en scheepsbouwbedrijven Zij gaan hierdoor rechtstreeks in tegen het verzoek van de Britse re gering tot matiging in de loon eisen van de werknemers. De ge vraagde looneisen komen neer op een bedrag van pdst. 150 miljoen per jaar. Nog geen twee maanden geleden hebben deze arbeiders loonsverhogingen ontvangen tot een bedrag van pdst. 70 miljoen. Belangrijke olielagen ontdekt in Noord-Perzië Voor het eerst sedert de tweede wereldoorlog laat de Sowjet-Unie zonder protest toe, dat de regering van Perzië in de noordelijke pro vincie Mazanderan, bij de kust van de Kaspische Zee, een gebied, dat in de onmiddellijke nabijheid van de grens tussen beide landen is ge legen ,naar olie laat zoeken. De administrateur van de Natio nale Perzische Oliemaatschappij, de heer Saham Soltan Bayatt, heeft bekend gemaakt, dat sedert bijna twee maanden twee ploegen geo logen, een Amerikaanse en een Zwitserse, in opdracht van de maatschappij in Mazanderan ex ploratiewerkzaamheden verrichten. De onderzoekingen zjjn met wel slagen bekroond, want er zijn vol gens de heer Bayatt reeds belang rijke olielagen gevonden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2