DE ZIERIKZEESCHE COURANT Mr. FRANS THE0D00R DIJCKMEESTER Mr F. Th. Dijckmeester: „Ik gevoel mij on weerstaanbaar tot Zeeland aangetrokken" Brits-Russische besprekingen geëindigd Het K.N.M.I. verwacht DONDERDAG 26 APRIL 1956 No. 17940 - 112e jaarganr ZIERIKZEESCHEMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: PrIJ» per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. t5 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, BIJ DE VAATE - Tel. 309. voorh. Zierikzee - Redakteur: M, Mc. Fcans Theodooc Dijckmeester de nieuwe Burgemeester van Zierikzee ••X"X"XK~XK~X"X"X~X"X"X«X~X~X~X"X~X"X**X~X"X"X"X"X**I Bij Koninklijk Besluit van 24 april 1956 v is benoemd ;i; tot burgemeester van Zierikzee te 's Gravenhage Administrateur van bet Kabinet van H.M. de Koningin Mr. Dijckmeester werd geboren op 23 juni 1917 te Haarlem, als zoon van de heer mr. Joh. Dijckmeester, die in de bezettingstijd door de Duitsers werd gefusi- leerd en mevrouw Emma v. d. Lek de Clercq, die van Zierikzee geboortig is. Mr. Dijckmeester doorliep met gunstig gevolg het gymnasium te Zuthpen in welke plaats zijn vader burgemeester was en behaalde het diploma in juni 1935. Hij studeerde rechten aan de universiteit te Utrecht, waar hij in 1939 het kandidaats-examen be haalde, terwijl hij in 1943 het doktoraal examen deed. Van 1943 tot mei 1945 was mr. Dijckmeester agent parachutist in dienst van het Bureau Inlichtingen der Nederlandse regering te Londen en als zodanig werk zaam in Nederland. Van mei 1945 tot 1 december 1946 was hij als attaché (Hoofd Bureau Inlichtingen) verbonden aan H.M. Gezantschap te Stockholm. Op 1 december 1946 werd hij benoemd tot Hoofdcommies verbonden aan het kabinet van H.M. de Koningin. Op 1 januari 1950 volgde zijn benoeming tot referendaris en op 1 januari 1955 tot administrateur van genoemd kabinet. Mr. Dijckmeester is gehuwd met Jvr. L. A. de Brauw en heeft twee kinderen. Hij belijdt de Ned. Hervormde godsdienst. Over de politieke richting van de nieuw benoemde burgemeester werden officieel nog geen inlichtingen verstrekt. De grootvader van mr. Dijckmeester mr. H. J. Dijckmeester was Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland in de periode van 1906-1921. Mr. Dijckmeester is reserve-ritmeester der huzaren en drager van de volgende onderscheidingen: de Bronzen Leeuw, het Kruis van Verdienste en het Military Cross, terwijl hij Ridder is in de Orde van Wasa van Zweden. •X"X"X"X~:-X«X"X"X"X"X'*X"X"X"X"X»X"X"X"X"X"X"X"X"X" Gesprek met nieuwe magistraat ,Burgemeestersvakature van Zierikzee was voor mij een unieke kans" (Van onze redacteur). „Juist omdat ik mij zo onweer staanbaar aangetrokken gevoel tot Zeeland in het algemeen en met name Schouwen en Duiveland, zag ik de burgemeestersvakature van Zierikzee als een unieke kans, die ik met beide handen heb aange grepen." Zo opende mr. F. Th. Dijckmees ter, de nieuw benoemde burgemees ter van Zierikzee woensdagavond ccn gesprek, dat hij ons zeer wel willend toestond in zijn gezellige flat aan de Balsemienlaan met het uitzicht op de hobbelige duinenrij onder Kijkduin Inderdaad zeer welwillend, want een voortdurend rinkelende telefoon verklapte dat op deze dag wel heel vaak aan de jas van de nieuwe burgemeester werd getrokken. Een bescheiden blik in het smaakvol ingerichte huis, verried dat Zeeland een be langrijke plaats moet innemen in de harten der bewoners. Opmer kingen over Zierikzee zijn niet schaars in deze woning en een schemerlamp droeg als versiering Kerk en Slot van Haamstede, een beeld dat de Schouwen-Duivelan- der aan het uiterste randje van Den Haag niet zo gauw zoeken zou. Maar reeds oud is de band tussen de familie Dijckmeester en Zeeland. Be grootvader van de nieuw be noemde magistraat, mr. H. J. Dijckmeester, was van 1906 tot 1921 Commissaris der Koningin in onze provincie. Het is bovendien wel een zeer gelukkige coïncidentie dat ook de echtgenote van mr. Dijckmeester Jonkvrouwe F. de Brauw („Mijn echtgenote is ook zeer ingenomen met deze benoeming", zo vertrouw de mr. Dijckmeester ons toe) ban den met Zeeland heeft. Zo toonde de burgemeester ons een artikel van de hand van wijlen de heer P. D. de Vos, waarbij een foto van deze mr. W. M. de Brauw stond af gedrukt, een figuur die na de Fran se tijd in de regering der stad Zie rikzee een grote rol speelt. „Het is dus geen wonder dat mijn vrouw en ik ons onweerstaan baar tot Zeeland voelen aangetrok ken. Ergens heeft de mens in de wereld misschien een plekje waar van hij zeggen kan: „Hier ben ik thuis", en voor ons is dat Zeeland", aldus vervolgde mr. Dijckmeester het geanimeerde gesprek, waarin hij uiting gaf aan zijn grote liefde voor de zee. Eer. bijzonder motief bij het din gen naar het burgemeesterschap is voor mr. Dijckmeester geweest het feit, dat hij in Zeeland in het alge meen en Schouwen-Duiveland in het bijzonder aantrekkelijke pers- pek'ieven liggen in verband met het Delta-plan. „Veel is uiteraard nog onvoox-zienbaar, maar het moet heel interessant zijn om aan de ver wachte ontwikkeling te kunnen medewerken, ten bate inzonderheid van de gemeente Zierikzee", aldus de ourgemeester, die erkende dat stad on eiland staan op de drempel van een nieuwe tijd. Komend op de levensloop van mr. Dijckmeester, hebben wij beschei denlek gevraagd naar diens rol in de bezettingstijd. Al te vluchtig wilde de burgemeester hier over heen lopen, maar juist deze perio de toch is typerend voor het ka rakter van deze wilskrachtige per soonlijkheid, die tijdens de oorlog via Frankrijk en Gibraltar naar Engeland reisde en daar kontakt opnam met de Nederlandse rege ring. Hij verbleef slechts korte tijd in Londen, zo deelde hij ons mede en werd daarna „gedropt" boven bezet gebied, waar hij verbinding zocht met de ondergrondse: „Toen hebik gewerkt met een zender en meer van dat soort zaken", com mentarieerde onze zegsman de spannende episode in zijn leven, die hij moest betalen met een ern stig riekte na de bevrijding, waar van iiij echter geheel mocht her stellen. „Bijzonder zwaar is mij ge vallen het verlies van mijn vader, die in een concentratiekamp om het leven werd gebracht. Vooral voor mijn moeder is dit een zware en moeilijk herstelbare slag geweest", zo voegde hij hier nog aan toe. Verbonden als attaché aan Hare Majesteit's gezantschap in Stock holm, heeft mr. Dijckmeester na de ooi'log een schat van internationale ervaring opgedaan, al kwam voor hem het moment waarop hij inzag dat hij liever deze weg niet verder moest inslaan. Verbonden aan het kabinet van Hare Majesteit de Ko ningin is mr. Dijckmeester zeer nauw in kontakt geweest met Hare Majesteit, want het kabinet is een trait d'union tussen de landsvrouwe en de regering. In de onderschei dene funkties heeft mr. Dijckmees ter Hare Majesteit herhaalde ma len begeleid op haar buitenlandse reizen. „Uiteraard heb ik in deze periode veel geleerd", aldus de bur gemeester, die het pok nog bijzon der gelukkig vond dat Schouwen en Duiveland nauwe betrekkingen on derhoudt met Zweden in verband met de schenking van het Rode Kruis-ziekenhuis. De Brits-Sowjet-Russische be sprekingen zijn geëindigd, zo is of ficieel te Londen medegedeeld. In het desbetreffende communi qué Van premier Eden luidt het, dat het resultaat van de besprekin gen morgen, vrijdag, na het bezoek van de Sowjet-leiders aan Scotland Yard bekend gemaakt zal worden. Rumoer om de 3 procent Dinsdag heeft een aantal arbei ders van de Machinefabriek van de Pol N.V. aan de Langstraat te Nijkerk het werk neergelegd we gens het niet-uitkeren van de drie procent loon over 1955. De werk nemers hadden maandag een ul timatum aan de directie gesteld, om te vernemen, of deze bereid was de drie procent uit te keren. Toen de directie weigerde hierop in te gaan, legde men het werk neer. In de loop van de middag hebben en kele arbeiders het werk weer her vat. 'sAvonds is een bespreking ge houden, waarbij de werknemers voor de keuze werden gesteld het werk te hervatten of te worden ontsiagen. De directie overweegt thans nog of en zo ja wanneer zij de 3 procent zal uitkeren. Gisteren hebben alle arbeiders het werk hervat. Reddingsploeg van 80 man in gevaar De reddingsploeg van 80 man - militairen, politie en alpinisten - die in de Zillertal alpen (Oosten rijk) heeft gezocht naar acht ver miste skiërs, is zelf in moeilijkhe den geraakt. Zij heeft nog voor 2 dagen voedsel en 27 man lijden aan uitputting en sneeuwblindheid. Bo vendien wordt het lawinegevaar elk uur groter. Door zware sneeuw val kan men hen niet bereiken. Vliegtuigen heeft men tot nu toe wegens de harde wind ook niet kunnen gebruiken. Er bestaat ech ter goede kans, dat het weer spoe dig gunstiger zal worden. De hoop voor de acht skiërs waar naar gezocht werd, is opgegeven. Dr. W. P. Berghuis voorzitter A.R.-partij Tijdens de gisteren in Utrecht gehouden deputaten-vergadering van de anti-revolutionaire partij is dr. W. P. Berghuis, burgemeester van Kampen, benoemd tot voorzit ter van het centraal comité der a.r. partij. Door een ontploffing in een steenkolenmijn In noord-Anatolië zijn acht mijnwerkers om het leven gekomen en vele gewond, aldus meldt radio-Ankara. De opengeslagen étude van Cho pin op de vleugel verried al de grote liefhebberij van mr. Dijck meester: de muziek. Maar daarbij bleef het niet. „Vooral het buiten leven interesseert mij, inzonderheid de vogels" aldus de burgemeester, die grif inging op onze verwachting dat wij de burgemeester van Zie rikzee nog wel eens in de duinen van de Westhoek zullen ontmoeten. Ten slotte heeft mr. Dijckmeester een uitgesproken historische be langstelling en het is dan ook geen toeval dat hij de hoogste magistraat is geworden van een stad die op een rijke historie bogen kan. Vermelden wij nog dat een groot bloemstuk de kamer, waarin het gesprek plaats vond, sierde, een fleurige felicitatie aangeboden door het gemeentebestuur van Zierikzee. De wil om zijn plicht te vol brengen maakt de mens los 1 van persoonlijke ambities. 1 Mr. J. A. Heyse Rode Kruis kringcommissaris Bij K.B. is met ingang van 1 ja nuari 1956 voor een periode van vijf jaren herbenoemd als kringcom missaris van het Nederlandsche Roode Kruis in de kring Zeeland mr. J. A. Heyse, te Middelburg. ZIERIKZEE Chr. Gereformeerde kerk Zierikzee De kerkeraad van de chr. ger. kerk van Zierikzee heeft de classis Middelburg toestemming verleend te mogen overgaan tot kerkinstitu- ering te Haamstede. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's tot vrijdagavond: Weinig verandering Wisselend bewolkt en bijna overal droog; weinig wind; weinig veran dering in temperatuur. 27 april. Zon op 5.20, onder 20.00. Maan op 22.59, onder 6.22. Laatste kwartier: 3 mei te 3.55. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 27 april 4.48 v.m. 17.14 n.m. BROUWERSHAVEN: 27 april 4.15 v.m. 16.33 n.m. Springtij: 27 april. Het blijft nog te koud Terwijl boven Europa de lucht- drukverschillen uitermate gering zijn, handhaafde zich op het noor delijk deel van de oceaan een flinke depressie-activiteit. De depressies worden nog steeds gestuurd door een ten westen van de Azoren ge legen gebied van hoge druk, dat zich met een barometerstand van 1036 mb. in zijn centrum vrijwel onverminderd wist te handhaven. De woensdag ten zuiden van IJs land gelegen depressie is nu in de Golf van Biscaye aangekomen en volhardt nog in zijn zuid-zuidoos telijke koers. Nabij New-Foundland kwam een nieuwe depressie tot ontwikkeling, die naar het noorden beweegt in de richting van Groenland. In onze omgeving kwamen slechts kleine veranderingen in de druk- verdeling voor. Het in de hogere luchtlagen aanwezige lagedrukge bied verplaatste zich iets naar het noorden, waardoor de onstabiliteit van de atmosfeer afnam. Langdu rige opklaringen hadden tot gevolg dat de afgelopen nacht op vele plaatsen weer nachtvorst voor kwam. ir» Er»lde daalde de tempe ratuur op waamemingshoogte tot 1 graad onder nul. In De Bilt en op Schiphol werd op 10 cm boven de grond een laagste temperatuur van 3 graden onder nul waarge nomen. Belangrijke veranderingen in het thans heersende weertype zijn er nog niet te verwachten. De kans op buien is klein en het blijft te koud voor de tijd van het jaar. Goede opvoering van Shaw's „PYGMALION" door amateur-gezelschap Sluitstuk van het Nuts-seizoen Met een opvoering die ongetwij feld zeer goed genoemd mag wor den, heeft woensdag het amateur toneelgezelschap, de koninklijke rederijkerskamer „Inter Amicos" uit Dordrecht, met G. Bernhard Shaw's „Pygmalion" het Nutssei- zoen afgesloten. De heer D C. A. Lugt, voorzitter van het departe ment Zierikzee van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, opende de zeer druk bezochte avond - de Con certzaal was tot de laatste plaats bezet - en leidde met enkele woor den het blijspel in vijf bedrijven in. Het thema van „Pygmalion" behan delt de problemen die ontstaan door het herscheppen van een (in nerlijk gevoelig) straatmeisje in een beschaafde dame. Dit thema loopt als een boeiende en geestige lijn door het gehele stuk, vaak om speeld met plastische humor uit de volksmond. Het bewuste straat meisje, Eliza Doolittle, ondergaat haar metamorfose in de ietwat brute handen van een tweetal ver stokte vrijgezellen, professor Hig- gins en kolonel Pickering. Higgins heeft met de kolonel een wedden schap afgesloten dat hij in zes maanden tijds het meisje zal her scheppen in een dame, welke zich vrij in zelfs de hoogste kringen zal kunnen bewegen. Hiertoe gaan de beide vrijgezellen samenwonen en Eliza komt hij hen in huis. Als Hig gins tenslotte de weddenschap glansrijk wint - na vele geestige scènes is het zover - blijkt Eliza echter naast haar uiterlijke goede manieren te beschikken over een aangeboren dosis grote innerlijke beschaving. Dit heeft zij ten enen male niet geleerd van professor Higgins, welke zich gedraagt als een brute egoïst, naast zijn goede uitspraak slechts beschikkend over de manieren van een ongelikte beer. Als Higgins echter ook tot de re sultaten van zijn lessen de inner lijke beschaving van Eliza wil eisen, ontstaat tussen hem en zijn leerling een verwijdering. Iedereen," behalve hijzelf, begrijpt dat hij er volkomen naast is! Verstokt vrij gezel als hij is, is het hem onmo gelijk voor Eliza meer te gevoelen dan voor een proefkonijn. In een pakkende slotscène echter blijkt Higgins over een groot vertrouwen te beschikken over een durende vriendschap - waarin hij haar ove rigens volkomen vrij laat - met Eliza. Op prachtige wijze wordt het hoofdthema omspeeld door het le ven van de vuilnisman, Eliza's va der. Wat de opvoering betreft was de regie in de kundige handen van Bert Dijkstra. Een enkele aarzeling hier en daar deed overigens hoege naamd geen afbreuk aan het spel. De hoofdrolspelster, Leny Pot-van den Heuvel als Eliza, leverde knap toneel. Voortdurend overtuigend, gespeend van iedere onnodige emo tionaliteit, werd haar rol tot een glansrol. Haar tegenspeler, B. A. M. Knüppe als prof. Higgins deed het niet minder goed. Hij was een dik wijls onuitstaanbare, volkomen in zichzelf opgaande „man van de wetenschap". Uitstekende rollen zagen wij verder van Jac. van der Laan als Doolittle, Jenny Moole- kamp als mevrouw Higgins (Hig gins' moeder) en M. Th. v. Brug gen als kolonel Pickering. De bij rollen waren in goede handen. Door de voorzitter van het depar tement werd een slotwoord gespro ken. De dames-medewerkers van „Inter Amicos" werden bloemen aangeboden. De heer Knüppe sprak namens het gezelschap een dank woord. Een ongelukkige omstan digheid was wel dat de oud-Zie- rikzeeënaar van het gezelschap, de heer J. C. A. Ribbens wegens ziekte niet in zijn geboorteplaats heeft kunnen optreden. (Zijn rol werd overgenomen door regisseur Bert Dijkstra). Een viertal stedelijke firma's werd nog dank gezegd voor hun medewerking, verleend bij de aankleding van het toneel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1