DE ONVERBREEKBARE BAND ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 24 APRIL 1956 No. 17938 Nederlands arts bracht rapport uit over Jungsehliiger's dood Vrijdag toch zitting van gerechtshof De Nederlandse arts, dr. D. K. Wlelinga, die Jungschlager gedu rende de zes dagen, die hU In het ziekenhuis heeft doorgebracht, be handeld heeft, Is maandagmorgen op het bureau van de procureur- generaal verhoord. Gedurende een uur werd dr. Wlelinga in aanwe zigheid van de procureur-generaal, Suprapto, en de officier van justi tie, Sunarjo, verhoord over het ver loop van de ziekte van de over ledene. Na dit verhoor verklaarde Su narjo aan journalisten, dat Jung schlager een natuurlijke dood was gestorven. Gevraagd, of er enige verdenking was over de oorzaak van de dood, zei Sunarjo: nee, nee. Enkele kranten hebben gesugge reerd, dat de dood van Jungschlager opzettelijk was teweeggebracht en hebben een beroep gedaan op de regering om een nauwkeurig on derzoek naar de doodsoorzaak in te stellen. De Indonesische arts, die Jung schlager de laatste dagen heeft be handeld, prof. Sla met Imam San- toso, zal vandaag door de procu reur-generaal worden gehoord. Hij heeft reeds een overlijdensattest overgelegd, waarin wordt verklaard dat Jungschlager is overleden als gevolg van een hersenbloeding. Inmiddels heeft rechter Maeng- kom medegedeeld, dat de zitting van het proces-Jungschlager van vrijdag a.s., waarop hij uitspraak De Amerikaanse hulp verlening aan het buitenland Krachtiger standpunt verwacht Naar verluidt overweegt presi dent Eisenhower het volgen van een andere koers bij de hulpver lening aan het buitenland, waarbij het voor de landen uit het Midden- Oosten en voor andere staten moei lijker zou worden gemaakt deze hulp te verkrijgen, indien zij tevens steun der communistische staten aanvaarden. Deze koerswijziging zou zijn in gegeven door de waarschuwing van de Egyptische premier, luitenant kolonel Nasser, dat hij, indien En geland en de Verenigde Staten zijn eisen om hulp bij het bouwen van de dam van Assoean niet wilden inwilligen, nog altijd een Sowjet- Russisch aanbod kon aanvaarden. POES EN HAASJE De heer K. Tolsma te Arum vond een jong haasje in het weiland en nam het ter ver zorging mee naar huis, waar poes (die „aanstaande moe der" is) zich over het diertje heeft ontfermd. Poeslief kan haar pleegkind weliswaar nog niet zogen, maar behan delt het verder alsof het een jong poesje was. De heer en mevr. Tolsma zorgen nu, dat het diertje op tijd zijn „nat je" krijgt. Zolang loopt poes dan miauwend rcmd. Ze is niet eerder gerustgesteld dan wanneer langoortje weer veilig bij haar in het mandje ligt. Grensgeschillen in Brits protektoraat Ongeregelde troepen van Jeme- nitische stammen hebben zondag de Britse post Manawa in het gebied van de sjeik van Behan, een Brits protectoraat ten westen van Aden, aangevallen. De Britse bevelhebber te Aden heeft de stammen aangezegd, dat zij zich over de grens moeten terug trekken. De regering van Jemen is medegedeeld, dat tegen de stam men zal worden opgetreden als zij het gebied van Behan niet geheel ontruimen. Vijf jaar geleden hebben de Brit ten in dit gebied bij een soortge lijke grensschending vliegtuigen te gen de Jemenitische stammen ge bruikt. Jemen erkent de grens van het Britse protectoraat niet en meent, dat het deel uitmaakt van Jemeni- tisfch grondgebied. 100.000 brieven Een jongeman uit Scheveningen, de 191jarige A. den Heijer, werk zaam bij de Aramco te 's Graven- hage, is de 100.000ste briefschrijver geweest naar „Letters Abroad", een Amerikaanse instelling, die inter nationaal correspondentie-contact en daarmee een betere internatio nale verstandhouding wil bevorde ren. Ter gelegenheid daarvan zal op 25 april te New York in het bu reau van „Letters Abroad" een bij eenkomst worden gehouden, waar o.m. het woord zal worden gevoerd door de heer R. C. Pekelharing, di recteur van het Nederlandse infor matiebureau in New York. De ontvanger van de 100.000ste brief was Norman R. Stlmson, een 17-jarige scholier in Tulsa (V.S.). zou doen, niet zal worden afgelast. Op deze zitting zal nu de officier van justitie, Sunarjo, een officieel rapport uitbrengen over het over lijden van Jungschlager en een overlijdensattest overleggen van de arts die hem heeft behandeld. Vele wervelstorm slachtoffers Volgens officiële cijfers zijn in het Zuidafrikaanse protectoraat Nuassaland tweehonderd personen door de wervelstorm, die Lurio en andere plaatsen in het centrum van dit gebied heeft geteisterd, om het leven gekomen. Men heeft de plaats Lurio tot nu toe niet kunnen bereiken. Verwacht wordt, dat het aantal om het leven gekomenen de 250 te boven zal gaan. „Weetals" vau de Britse pers weten alle details... Twee correspondenten van het Sowjet-partijblad „Prawda" hebben maandag kritiek geleverd op de Britse verslaggeving van het be zoek der Russische leiders. „Hoewel er officieel niets bekend gemaakt is over de bespreking die tussen de Britse en de Sowjet-lei- ders gevoerd zijn, beschrijven de weetals van de Britse pers in alle details wat er in de vergaderzalen besproken is", zegt het blad. Ook zou de Britse pers verant woordelijk zijn voor de berichten volgens welke de Sowjet-Unie aan de spanning in het midden-oosten schuld heeft. Ongekende overstromingen teisteren Afghanistan Ongekende overstromingen van de rivier Helmoend hebben in Af ghanistan een honderdtal doden geëist. Volgens radio Kaboel zijn duizenden personen dakloos gewor den en is in vele streken de oogst vernield. Uit dezelfde bron wordt gemeld dat de Afghaanse regering Perzië verantwoordelijk stelt voor de overstromingen. Perzië heeft na melijk in de delta van de Helmoend vlak bij de Perzisch-Afghaanse grens, een stuwdam gebouwd, die de waterloop verstoren zou. 6 Amerikaanse militairen, die gelegerd waren in de omgeving van de Franse stad Angoulème, zijn Zondagochtend om het leven geko men doordat hun auto nabij het kamp verongelukte. Saoedi-Arabië, Jemen en Egypte hebben zaterdagavond een militair verbond aangegaan. Dit is door radio-Cairo bekend gemaakt. Koning Saoed van Arabië, de imam van Jemen en kolonel Nasser had- den in de loop van zaterdag een ontmoeting te Djeddah. „DE NATUUR ALS KUNSTENARES" Uit vergroeide eiketakken ontstond merkwaardige collectie plastieken In de Emmer dennen bij Emmen werkt de heer Koos Naber - eige naar van een theehuis (Zandmeer) - geregeld aan de uitbreiding van zijn uniek museum „De natuur als kunstenares". De inhoud bestaat op het ogenblik uit ongeveer twee honderdvijftig houtplastieken, die alle op merkwaardige manier tot stand zijn gekomen. De heer Naber trekt het bos in met als trouwe begeleiders zijn twee honden en een gans. Op zo'n speurtocht kan het gebeuren, dat hij plotseling iets ziet in een of an dere vergroeide boomtak of half verrotte boomstam, die hij dan meeneemt naar zijn zelfgebouwd atelier. Hij maakt een kopje aan het boveneinde van de tak, brengt soms hier en daar een kleine cor rectie aan, voorziet het voorwerp daarna van een lichte of donkere lak en het beeldje is klaar. Op deze wijze maakte de heer Naber een „Dame in de storm" - een slank vrouwenfiguurtje met wapperende haardos - een escu laap, een Indisch danseresje, hert jes, paardjes, een voetballer, een pinguin en meer van dergelijke fi- gurèn. Zelfs is er een Fanny Blan- kers-Koen, fier aan de start, te be wonderen en zijn museum bevat verder allerlei vogels uit boomwor tels, torren en schildpadden uit zo genaamde maserkropjes en beeld jes uit 1000-jarig kienhout, dat in het veen is gevonden. Een ogen schijnlijk doodgewone vergroeide eikentak werd door de kunstenaar omgetoverd in een zeeleeuw, door er alleen maar een snuitje aan te fabriceren. Een speerwerper ont stond uit een door de kamperfoelie vergroeid beukenboompje en een aapje werd gehaald uit een grillige boomtak. Slechts een kopje plaat ste de kunstenaar er op, de rest is zuiver natuur. Dr. Drees houdt radiotoespraak Naar vernomen wordt zal de mi nister-president, dr. Drees, op 30 april, ter gelegenheid van de ver jaardag van H.M. de koningin, een radiotoespraak houden. Op 1 mei zal dr. Drees spreken in het televisieprogramma van de VARA. „Olympic Challenger" aan de ketting gelegd Zeven Noorse rederijen, die zich bezig houden met de walvisvaart, hebben beslag laten-leggen op het fabrieksschip „Olympic Challen ger", dat vorige week met een tien tal jagers de Nieuwe Waterweg is binnengelopen. Toen het schip aan de ketting werd gelegd, waarvoor de presi dent van de rechtbank te Rotter dam, mr. J. van Vollenhoven, zijn toestemming heeft gegeven, zou het nog een lading aan boord hebben gehad van 300 ton ruwe traan en 800 ton spermolie. Vanmiddag zou voor de president van de recht bank in kort geding opheffing van het beslag worden gevraagd. Reeds vrijdagmiddag is de „Olym pic Challenger", die eigendom is van de „Olympic Whaling Co" te Panama, aan de ketting gelegd. De Noorse maatschappijen hebben dit laten doen, omdat ze, zo zeggen zij, schade hebben geleden door de ma nier van zaken doen van de tegen partij gedurende het seizoen 1952- 1953. Verkoop „Rembrondt- zegels" begonnen In het Rembrandthuis aan de Jo- denbreestraat te Amsterdam is maandagmoi-gen de verkoop van de nieuwe serie zomerpostzegels, de zogenaamde „Rembrandtzegels", of ficieel begonnen. Omdat de opbrengst van deze zo- merzegels gedeeltelijk ten goede komt aan het erefonds oud-ver pleegsters, verkocht de jonge zus ter N. A. Holtzappel van de zieken verpleging aan de Prinsengracht de eerste zegels aan de heer F. A. Hofman, hoofddirecteur van de posterijen. De zegels zijn uitgegeven in de waarden van 2, 5, 7, 10 en 25 cent met opslagen van respectievelijk 3, 3, 5, 5 en 8 cent. Als motieven heeft men details van etsen van Rembrandt gekozen, namelijk uit „Jonge Tobias en engel", „Pers met bonten muts", „De oude blinde To bias", „Boer met hoge muts" en „Zelfportret'. Korte berichten uit het binnenland UTRECHT. Het nieuwe station der N.S. te Vlaardingen-oost zal op zaterdag 5 mei in dienst gesteld worden. Dit nieuwe station was no dig door het in gebruik nemen van een nieuwe onderdoorgang voor het wegverkeer, die onlangs door de Commissaris van de Koningin in Zuid Holland werd geopend. BERGEN OP ZOOM. Bertha Her- togh is in Bergen op Zoom in het huwelijk getreden met de heer Jo- han Wolkenfelt. Na de huwelijks voltrekking ten stadhuize werd het kerkelijk huwelijk ingezegend in de kerk van Onze Lieve Vrouw van Lourdes. Zoals bekend heeft Bertha Hertogh in 1950 in het middelpunt der publieke belangstelling gestaan door haar huwelijk met Mansoer Abadi. Na een rechtsgeding in Sin gapore is dit volgens de Moham medaanse ritus voltrokken huwe lijk ongeldig verklaard. SCHIEDAM. De 7-jarige Gerar- dus Klein uit de Willem Brouwer straat te Schiedam is in de buiten- sluis aldaar verdronken. Een jon gen waarschuwde omstreeks vijf uur de politie, dat er een jongetje in het water was gevallen. Op aan wijzingen van een 5-jarig knaapje, dat het ongeluk had gezien, ging de politie aan het dreggen. Na enige pogingen werd de drenkeling op gehaald en naar de dr. Nolet-stich- ting vervoerd. De levensgeesten waren reeds geweken. BAARN. In de ochtend van Ko- ninginnne-verjaardag zal 't gebrui kelijke défilé langs het paleis Soest- dijk worden gehouden, waaraan ditmaal alleen de burgerij van Baarn en Soest kan deelnemen. De muziekgezelschappen „Voorwaarts" en „Concordia" uit Baarn en „P.V. O." uit Soest maken deel uit van de stoet. Het corps van de rijkspo litie uit Den Haag concerteert in de paleistuin. BOLSWARD. Juist tegen de tijd, dat het zoeken naar kievitseieren ook in Friesland wordt verboden, had de 14-jarige Kees van Dijk uit Cubaard nog een dubbel geluk. Hij vond nl. in een nest met kievits eieren er een kanjer tussen van niet minder dan ruim 45 gram, minstens twee maal zo dik als normaal. AMSTERDAM. Via een onbe woonbaar verklaarde verdieping van een huis in de Kolksteeg te Amsterdam hebben dieven zich zondagmorgen toegang verschaft tot de ernaast gelegen woning van een slager. Uit een geldkistje (dat werd opengebroken), namen zij het hondelsgeld van de slager, 12.000 gld. en een gouden damespolshor loge mee. Landbouwers dringen aan op rechtmatige plaats in ekonomisehe samenleving Produktiekosten zijn aanmerkelijk gestegen Het Drents landbouwgenoot- schap, de Groninger Maatschappij van Landbouw en de Veenkoloniale Boerenbond hebben besloten in een adres aan de Tweede Kamer uiting te geven aan hun ongerustheid en ongenoegen over het gedurende de laatste jaren gevoerde landbouw beleid. In het adres wordt aangedrongen op maatregelen, die er toe kunnen leiden, dat ook de boer zijn recht matige plaats in de huidige econo mische samenleving zal krijgen. In het adres wordt opgemerkt, dat het sinds de bevrijding ge voerde actieve landbouwbeleid ge richt is geweest op de garantie voor een redelijk bestaan aan de wer kers in de landbouw. Dit beleid hebben de boeren geaccepteerd, enerzijds met het offer van een af roming van in het verleden ge maakte exportwinsten, terwijl an derzijds hiertegenover werd gesteld dat bij een economische neergang door de regering maatregelen zou den worden genomen ten behoeve van de boerenstand, die deze zou den behoeden voor ondergang. Maar nu is er een staat van welvaart be reikt, die zich reeds enige jaren openbaart in nagenoeg alle secto ren van het Nederlandse bedrijfs leven. Het adres zegt dan verder o.a. dat met name in de landbouw de produktiekosten aanzienlijk zijn ge stegen, terwijl de prijzen van de Leeftijdsgrens bloedgevers tot 65 jaar verhoogd Naar aanleiding van de toene mende verbetering van de gezond heidstoestand van het Nederlandse volk, acht de centrale medische bloedtransfusiecommissie van het Nederlandse Rode Kruis het ver antwoord, de leeftijdsgrens van do nors te verhogen tot 65 jaar. Tot nog toe golden voor donors de leef tijdsgrenzen van 18 tot 60 jaar. Het voorschrift van de bloedtransfusie dienst is dienovereenkomstig ge wijzigd. Steeds minder „Jansen's" in Nederland Velen vertrokken met emigranten- schip naar Australië Het emigrantenschip „Waterman" - eigendom van de Nederlandse re gering en in beheer bij de Kon. Rotterdamse Lloyd - vertrok gis termiddag onder commando van kapitein P. Olivier uit den Haag, opnieuw met Nederlandse emigran ten naar Australië en Nieuw-Zee- land. Bijna 400 hebben Nieuw Zee land tot bestemming, ongeveer 300 vertrekken naar Australië. Het grote contingent Jansen's of Janssen's in Nederland wordt ta melijk uitgedund. Niet minder dan passagiers dragen die naam, nl. vijf gezinnen en negen alleenrei- zenden. De 21-jarige Rotterdamse electro- monteur J. Quartel gaat naar zijn Ni'euw-Zeelandse correspondentie- vriendin, die hij nog nooit eerder heeft gezien. Oudste passagier is de 77-jarige heer P. Liefting uit Egmond aan den Hoef. Hij keert naar Nieuw- Zeeland terug, waar hij reeds eer dér verbleef. Op het laatste ogenblik heeft een vader van een gezin met twee kin deren afgebeld, omdat zijn vrouw 's morgens plotseling zo hyper ner veus was dat zij niet mee wilde. „Maar misschien verandert zij nog wel van gedachten", zei papa erbij. agrarische produkten dalen en zich grotendeels bewegen langs mini mum grenzen, die men veeleer zou kunnen verwachten bij een alge mene economische neergang. „Het is ons nu ten enen male on duidelijk, waarom wij als boeren genoegen dienen te nemen met de prijsgrenzen van een crisispolitiek, terwijl de rest van het nationale bedrijfsleven zich in het klimaat van een hoogconjunctuur bevindt. Wij menen, dat het agrarische be drijf niet buiten dit klimaat mag en kan worden gesloten", aldus het adres. Financiën en Economie Er komt overproduktie van koffie In een rapport dat in januari jl. werd uitgebracht aan de organisa tie van Amerikaanse staten en tot nu toe geheim is gehouden, wordt in 1960 een aanzienlijke overpro duktie van koffie in de wereld ver wacht. Er moet volgens het rapport een rampspoedige daling van de prijzen gevreesd worden, wanneer er voor die tijd geen geneesmiddel gevonden wordt. Het rapport stelt het sluiten van een internationale overeenkomst voor koffie voor. Het zojuist gemaakte rapport is opgesteld in januari jl. door een bijzondere subcommissie van de in ter Amerikaanse economische en sociale raad van de organisatie van Amerikaanse staten. LAND- EN TUINBOUW Oudere houtopstanden tot grotere produktle gebracht In de houtvesterij „Assen-Oost" van het Staatsbosbeheer worden op het ogenblik voor het eerst in ons land oudere houtopstanden met behulp van een zogenaamde kunst- mestverstuiver tot grotere produk- tie gebracht. Aldus een mededeling van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Tot dusverre was het nagenoeg onmo gelijk in dergelijke bossen kunst mest rationeel toe te dienen met behulp van de in land- en tuin bouw in zwang zijnde methoden en werktuigen voor het verspreiden van kunstmest. De kunstmestver- stuiver maakt het thans mogelijk de kunstmest in oudere bossen doeltreffend fe deponeren. Onze behoefte aan hout bedraagt jaar lijks ongeveer 5 miljoen kubieke meter, tegen een produktie van cir ca 3/4 miljoen kubieke meter per jaar. Verwacht kan worden dat ook partikuliere bosbezitters deze mo gelijkheid tot verhoging van de produktie van hun bossen zullen! aangrijpen. Ontwerp internationale tarwe- overeenkomst een feit Op de internationale tarwe-con- ferentie, die onder auspiciën van de Verenigde Naties staat, is dezer dagen overeenstemming bereikt over een ontwerp voor een nieuwe internationale tarwe-overeenkomst die op 1 augustus 1956 (de datum, waarop de huidige overeenkomst afloopt) in werking zou moeten tre den, aldus heeft het uitvoerende comité van de tarwe-overeenkomst medegedeeld. De besprekingen van de internationale tarwe-conferentie werden 28 maart jl. in Genève ge schorst en 16 april in Londen her vat. Het ontwerp voor de nieuwe overeenkomst voorziet in een mi nimumprijs van 1.50 dollar en een maximum-prijs van 2 dollar per bushel voor de beste kwaliteit Ca nadees tarwe, opgeslagen aan de grote meren. In Nederlands geld, en per 100 kg. uitgedrukt, is dit on geveer f 21 en f 28. Om tot een prijs in Nederland te komen moeten hier de vervoerskosten nog aan worden toegevoegd. De minimumprijs en de maximum-prijs in de nog lopende overeenkomst bedragen respectie velijk f 1,55 en f 2,05 per bushel. De duur van de overeenkomst zal drie jaar zijn. RADIONIEUWS VARA zendt hele dag op 1 mei Door ruil van zendtijd met de Avro zal de Vara nu de gehele dag kunnen uitzenden op dinsdag 1 mei. De Avro krijgt woensdag 2 mei de gehele dag de zender ter beschik king. Tezamen met de radio-omroepen van Denemarken, Westduitsland, Oostenrijk en België zal de Vara op dinsdag 1 mei 's avonds e enpro- gramma uitzenden van internatio nale arbeidersliederen, te zingen door arbeiderskoren uit deze lan den. MARKTBERICHTEN Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 23 april. Binnen landse granen (officieuze noterin gen per 100 kg. franco Rotterdam). Tarwe: rode tot circa f 28,50 (ook in de voedersector werd in het al gemeen op deze prijs gehandeld), witte f 28,75-29. Voedergranen: zomergerst vast, naar kwaliteit f 27,50-28,75, prima f 29,25; haver, bij ruim aanbod moeilijk te plaatsen, naar kleur en droogte f 26,75-27,25; rogge niet ge toond. Peulvruchten met flink aanbod. Groene erwten, met minder atten tie ca. f 39,50; schokkers iets beter f 44; bruine bonen ca. f 47,50. Aardappelen ROTTERDAM, 23 april. KI ei- aardappelen, 35 mm opw.: Eigen heimers f 19-21, Bintjes f 23-24, Bevelanders f 19-20, Furore f 23- 24, eigenheimers afwijkende kwa liteit f 10-15, Bintjes afwijkende kwaliteit f 16-20; z a n d aardappe len, 35 mm opw.: Noordeling f 12- 13, Libertas f 12-13; voer aard appelen f 2,50-3. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastge steld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. Wegens exportstop geen notering voor export. SPORT AUTOMOBILISME Twee coureurs dodelijk verongelukt De Amerikaanse coureur McAfee werd op slag gedood toen de rem men van zijn Ferrari blokkeerden en de wagen in een scherpe bocht met een snelheid van honderd kilo meter per uur tegen een boom botste. In Vallejo, eveneens in Califor- nië, is bij een wedstrijd de coureur Walt Faulkner dodelijk veronge lukt, toen hij de macht over zijn wagen verloor en deze verscheidene malen over de kop sloeg. Hetzelfde overkwam in deze race de rijder George Amick. Hij kwam er met een hersenschudding en een gebro ken pols af. - De tienjarige Lenny Ross heeft zaterdagavond een televisieprijs van 100.000 dollar gewonnen. Hij beantwoordde vragen op finan- cieel-technisch gebied. Zijn vader is accountant in Californië. FEUILLETON door MAARTJE ZELDENRIJK Met een ruk stond ze op en Jaap dat ze ziedde van woede: „Ik ik ken je niet meerIk....Be grijp je dan niet, welk een beledi ging het voor mij, als je vroiiw, het is, dat je je afgeeft met een ander? Heb je dan geen greintje fatsoen meer? Geen eergevoel? Wat is dat voor een vrouw, die drommels goed weet, dat jij getrouwd bent en vier kinderen hebt, die zich laat aflikken door jou?" Langzaam kwam hij overeind. „Nu is het wel genoeg, Gré. Jij kent Elsje niet en jij begrijpt er niets van. Daarvoor ben je te be krompen. Jij kunt je niet voorstel len, dat een man wel eens iets an ders wil dan een vrouw die altijd en eeuwig in huis zit en er nooit wat voor voelt om met haar man ergens heen te gaan. Ik weet wel, dat het niet in de haak is. Per slot van rekening ben ik ook niet ach terlijk. Maar het feit ligt er nu een maal. Je weet het, welnu, waarom zullen we er dan over redeneren?" „Waarom? Omdat ik dit niet wil. Je bent van mij en van niemand anders. En ik wil ook geen schan daal in de familie. Gelukkig is Am sterdam ver van Groningen. Je maakt aan die verhouding een eind en anders „Nou? Ga verder. Wat anders?" Ze liet haar armen, die ze in woede tegen hem opgeheven had zakken. Ze viel op haar stoel neer en barstte in een hartstochtelijk snikken uit. Jaap keek verbaasd op haar neer. Was dat zijn rustige, nooit uit haar, evenwicht te bren gen vrouw? Die zelfs geen onver togen woord ooit tegen het dienst meisje zei, omdat dit je prestige een knauw zou geven? En die zat hier als een zielig hoopje verdriet te huilen? Ach, ze was toch zijn vrouw en ondanks alles hield hij van haar. Hij liep naar haar toe en legde een arm om haar heen. „Toe nou, Gré, neem het niet zo tragisch op ik. Ze duwde zijn arm weg en wend de zich geheel af. „Ga wegga maar naar die meid van je in Am sterdamen vergeet mij maar. Wat ben jij me tegen gevallen En ik heb altijd zo hoog tegen je opgezienToen alvroeger, toen je bij vader werkteen de fabriek van de ondergang redde En later, toen je met mij trouwde We zijn toch gelukkig geweest met elkaarWaarom heb je dit gedaan?" Hij haalde zijn schouders op. „Waaromach, laten we er niet verder over redeneren, Gré, wat heeft het voor zin. Het feit ligt er nu eenmaal Ze keek met haar betraand ge zicht op en langzaam kwam ze weer overeind. „Als je maar weet", zei ze op ongewoon zachte toon, „dat ik nooit zal scheiden, hoor? Versta je me? Nooit zal ik in een scheiding toestemmen!" En voor Jaap bekomen was van de schrik, die deze nieuwe wending veroorzaakte, verdween Gré uit de kamer en hoorde hij haar de trap oplopen naar de slaapkamer. Hij zakte terug in zijn stoel en stak een nieuwe sigaret op. Dat lamme jong van Dirks ookHad natuurlijk vanavond alles afgeluis terd aan de tussendeur en daarna aan het telefoneren gegaan. Mis schien had hij al eerder geschreven naar zijn vrouw. Misschien was hij er persoonlijk wel geweest. Van zo iemand kon je natuurlijk alles ver wachten. Hij rookte zijn sigaret op en draaide toen de schemerlamp uit. Op de tast, in het donker liep hij naar boven. Gré zou nu wel in bed liggen. Toen hij de deur van de slaapka mer wilde openen, kwam hij tot de ontdekking, dat zij die aan de bin nenkant op slot had gedaan. Even bleef hij aarzelend staan. Een wil de woede laaide in hem op en een ogenblik was hij in staat om het paneel er uit te trappen. Maar de gedachte aan zijn kinderen weer hield hem. Die nacht sliep hij in de logeer kamer. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5