DE ZIERIKZEESCHE COURANT SOWJET-UNIE KRIJGT BESCHIKKING OVER RAKET MET WATERSTOFBOM-LADING PREMIER EDEN UITGENODIGD TOT BEZOEK AAN RUSLAND GEEN VERS BROOD OP KONINGINNEDAG 'füfKKT 1 4 tcü f ftt J f Sö "k li „HET IS BEST MOGELIJK DAT WIJ BEIDEN SCHULD HEBBEN" -. aldus Boelganin De „zwarte" lonen RUSSEN ONTDEKKEN TUNNEL MET AFTAPINSTALLATIES IN BERLIJN Vanmorgen zonk Zweedse kustvaarder op Westerschelde Nog acht opvarenden worden vermist N.A.V.O. KAN EN MOET MEER ZIJN DAN MILITAIR BONDGENOOTSCHAP DINSDAG 24 APRIL 1938 No. 17930 - 112e Jaargan* ZIER1KZEESCHEWNIEBWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,» per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Chroesjtsjef over de H-bom Pleidooi voor uitgebreider handel „Slechts de Sowjet-Unle is tot nu toe ln staat geweest een waterstof bom door een vliegtuig te laten af werpen en ontploffen", aldus heeft de Russische eerste partijsecretaris Cbroesjtsjcf maandag ln een toe spraak te Birmingham verklaard. Chroesjtsjef, die dit zei in een toespraak bij de opening van de door hem en Boelganin bezochte nijverheidstentoonstelling, voegde hieraan toe: „De Amerikanen heb ben tot nu toe slechts het voorne men om dit te doen. Hun jongste ontploffing betrof die van een ont ploffingsinstallatie voor een water stofbom, doch niet van de bom zelf." Chroesjtsjef sprak zijn afkeuring uit over het door de westerse lan den uitgevaardigde verbod op het vervoer van strategische goederen naar de Sowjet-Unle. Hij vervolgde: „De nadruk wordt thans gelegd op de vervaardiging van raketten. Wij kunnen ook op dit gebied wedijveren en ik ben er zeker van dat de Sowjet-Unie de beschikking zal krijgen over een raket met een waterstofbom-lading in de kop, welke naar elk punt in de wereld kan worden afgescho ten." De vllegtuigproduktle Chroesjtsjef trok voorts een ver gelijking tussen de produktie van vliegtuigen in Groot-Brittannië en ln de Sowjet-Unie. „Rusland staat in geen enkel opzicht bij Engeland achter en toch wilt u geen handel met ons drijven. Ik wil er in dit verband op wijzen dat de westerse beperkingen op onze wederzijdse handel ons in geen enkel opzicht zullen verhinderen vorderingen te maken bij onze bewapening. Slechts een uitgebreide handel kan de weg banen naar het ontstaan van een wezenlijke en krachtige vriend schap tussen onze beide landen. Bij een dergelijke handelsontwik keling zouden wij Britse machines kopen, in plaats van deze, zoals thans geschiedt, zelf te vervaardi gen, en dit zou voor onze beide landen voordelig zijn. Doch indien u weigert ons deze machines te ver kopen, dwingt u ons onze productie uit te breiden en ze zelf te ver vaardigen. Wij zijn niet langer van Engeland afhankelijk voor het ko pen van machines en wij menen, dat deze toestand voor geen van ons beiden voordelig is", aldus de Sowjetrussiche eerste-partijsecre- taris Nikita Chroesjtsjef. De missie van Hammarskjoeld De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld, is maandag uit Beiroet in Damas cus aangekomen voor besprekingen met de Syrische autoriteiten over vermindering van de spanning langs de grens van Syrië rnet Isra ël. Men verwacht, dat hij zal trach ten tot een onvoorwaardelijk be stand te komen, zoals ook door zijn bemiddeling tot stand gekomen is aan de grens van Egypte met Is raël. Spiros Theotokis, de Griekse minister van Buitenlandse Zaken, heeft zijn ontslag aangeboden. Hij heeft de laatste tijd in Grieken land en Cyprus bloot gestaan aan scherpe kritiek over de wijze waar op hij het geschil met Groot-Brit tannië over Cyprus, heeft behan deld. Moskou wil regelmatig contact Maarschalk Boelganin en Nikita Chroesjtsjef hebben premier sir Anthony Eden uitgenodigd nog dit jaar een bezoek aan Rusland te brengen, aldus Is m?,andag ln di plomatieke kringen te Londen ver nomen. Volgens deze kringen hebben de Russische leiders deze uitnodiging gedaan omdat zij van mening zijn dat verdere besprekingen op top niveau beter internationaal begrip zullen bevorderen. Het is nog niet bekend wat premier Eden heeft ge antwoord. In diplomatieke kringen werd verder verklaard, dat de Russische regering belang stelt in regelmatig Foto boven: de leider van de „Vrije Polen" tijdens de tweede wereld oorlog, generaal Anders (midden) gefotografeerd tijdens de protestmars van duizenden vluchtelingen van achter het ijzeren gordijn in Londen tegen de aanwezigheid van de Russische leiders in Engeland. De stoet, met aan het hoofd de generaal, trok naar de cenotaaf, het Londense gedenkteken voor de gevallenen, om daar kransen te leggen. Foto onder: een beeld van de demonstratietocht; jonge, oost-Europese bannelingen marcheren, in het uniform van de organisatie van vluch telingen van echter het ijzeren gordijn, mee in de lange stoet. contact met Engeland ter bespre king van de belangrijkste interna tionale problemen. Zij baseren deze mening op de inhoud van een lang artikel in het dagblad van de Rus sische communistische partij, de „Prawda", dat vermoedelijk is ge schreven door de correspondenten van dat blad in Londen onder de persoonlijke leiding van de Rus sische leiders. In het artikel werd gezegd dat met de besprekingen te Londen een goed begin is gemaakt doch dat het ..kinderlijk" zou zijn aan te nemen dat de ingewikkelde problemen, waarvoor de beide landen zich bij de besprekingen, te Londen zien ge plaatst, in een paar dagen tijds vol ledig zouden kunnen worden op- Volgens sommige diplomatieke kringen beschouwen, de Russische leiders de besprekingen die zij te Londen hebben gevoerd als van het grootste belang voor hun huidige politiek. Mis opgedragen voor Jungschlager De biechtvader van Jungschlager, pater Cornells Droog, heeft heden morgen in de Joseph-kerk te Dja karta een mis gelezen voor de ziele- rust van Jungschlager. De plech tige mis werd bijgewoond door de weduwe Jungschlager, de plaats vervangend hoge commissaris, Her man Hagenaar, leden van zijn staf en door vele stafleden van het hoofdkantoor van de K.P.M. De lijkkist bevond zich niet in de kerk. Het stoffelijk overschot van de heer Jungschlager zal op speciaal verzoek van zijn 82-jarige vader per vliegtuig naar Nederland A\'or- ien vervoerd. Het is nog steeds niet bekend wanneer de lijkkist, die zich thans in het K.P.M.-hospitaal be vindt, vervoerd zal worden. In het bakkersbedrijf zal op Ko ninginnedag (30 april) niet worden gebakken en bezorgd. Ook de win kels zullen op deze dag zijn ge sloten. In verband hiermede kun nen de bedrijven, die sluiten, ge bruik maken van de speciale ar beidsvergunning, welke normaliter geldt voor Pasen. Op 5 mei zal het bakkersbedrijf normaal werken. 1 In het koninklijk paleis te Djedda, in Saoedi Arabië, is een drievoudig pact ondertekend tussen Jemen, Saoedi Arabië en Egypte, waarbij o.m. wordt bepaald, dat de strijdkrachten van de drie landen onder één opperbevel komen te staan. Tijdens de ondertekening werd bovenstaande foto gemaakt: we zien v.l.n.r. de kroonprins van Jemen, Mohammed Elbadr; imam Ahmed van Jemen; sjeik Joessef Jassin - de ondersecre taris voor Buitenlandse Zaken van Saoedi Arabië koning SaoedAli Sabri, de politieke adviseur van premier Nasser en premier Nasser van Egypte. De Russische staatslieden in Engeland De Sowjet-Russische premier maarschalk Boelganin en eerste partijsecretaris Nikita Chroesjtsjef hebben maandag Birmingham, de tweede industriestad van Groot- Brittannië bezocht. Buiten het door hen bezochte stadhuis had zich een grote menig- te verzameld. Enkele toeschouwers hadden spandoeken met in het Rus sisch en het Oekraines gestelde leuzen bij zich. Twee dezer leuzen luidden „Weg met het imperialis me van Moskou" en „Vrijheid voor Letland". Een leuze in het Engels luidde „Houdt het communisme er uit". De Sowjet-Russische leiders be zochten onder meer een nijver heidstentoonstelling en een lucht vaartdemonstratie, die op een ba sis van de Britse luchtmacht werd gegeven. Negerpretlikaut doodgegooid Vier blanken zijn maandag in Huntsville (Alabama) gearresteerd nadat zij een negerpredikant met een zware steen hadden doodge gooid. Een der arrestanten heeft reeds bekend dat hij vanuit een passe rende auto een steen van ongeveer vijf kilogram naar de wandelende predikant heeft geworpen. Deze werd aan het hoofd getroffen en overleed in het ziekenhuis. De plaatselijke politiechef ver klaarde te geloven dat de daders „het meer als een kwajongensstreek bedoeld hadden". De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft de Tweede Kamer ter vertrouwelijke kennis neming aangeboden een nota met enige bijlagen omtrent de zoge naamde „zwarte" lonen. De minis ter heeft daarmee voldaan aan een toezegging, gedaan bij de monde linge behandeling van de begroting 1956 van zijn departement in de Tweede Kamer. Ontoelaatbare daad Amerikaanse autoriteiten De Russische autoriteiten hebben maandag bekend gemaakt een tun nel te hebben ontdekt tussen de Amerikaanse en de Russische zones van Berlin, die Is aangelegd met het doel de oost-Duitse en Rus sische militaire telefoonverbindin gen af te tappen. Dit Is onthuld op een haastig belegde persconferentie op Karlshorst, het Russische hoofd kwartier in oost-BerlJjii. De waarnemende Russische com mandant in Berlijn, kolonel I. A. Kotsoeba, verklaarde aan verslag gevers dat generaal-majoor I. L. Zamrenko, de chef staf van de Rus sische strijdkrachten in Duitsland, over dit onderwerp een brief heeft gezonden aan de chef staf van de Amerikaanse troepen in Europa. De ontdekte tunnel, zo zei hij, was 300 meter lang en bevatte in stallaties waarmee verbindingen tot stand konden worden gebracht met Russische militaire telefoonlijnen. Premier Boelganin van de Sow jet-Unie heeft maandag op een ont vangst op het stadhuis van Bir mingham verklaard, dat men moet trachten de oorzaken te vinden van de meningsverschillen die na de oorlog geleid hebben tot het ver slechten van de Brits-Russische be trekkingen. „Het is best mogelijk, dat wij beiden schuld hebben", zeihij. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Er gaat veel in het leven i verkeerd als gevoel over ver- i stand triomfeert. i Zitting in zaak-Schim (lt uitgesteld De 46e zitting ln de zaak-Schmldt die vandaag zou worden gehouden, is uitgesteld tot 7 meJ. In de rechtszaal deelde rechter Rochjani mede, dat de getuigen, die vandaag zouden worden gehoord, liet aanwezig waren en dat hij daarom had besloten de zitting uit 'e stellen. Hij voegde hieraan toe, dat twee getuigen ziek waren en dat de derde te laat was opgeroe pen. Deze drie getuigen zijn in ar rest sedert januari 1954, toen zij, samen met 34 andere Nederlanders, werden aangehouden. Zij zouden vandaag voor het eerst sedert hun arrestatie voor de rechter zijn ver schenen. Het zijn de heren P. J. H. Wiersma, die een zenuwinstorting zou hebben gehad, H. de Braai en Dumais, die naar wordt vernomen aan hoge bloeddruk zou lijden. Mevrouw Bouman deelde aan de correspondent van het A.N.P. ln Djakarta mede, dat alle drie getui gen bij het verhoor door de politie, hebben verklaard onder dwang van een zekere sergeant Peltzer aan wezig te zijn geweest bij een ille gale „dropping" op de hellingen van de Tangkuban Prahu, nabij Ban dung. Zij zullen opnieuw worden opgeroepen om op de volgende zit ting te verschijnen. Rechtèr Rochjani heeft voorts vier andere getuigen opgeroepen, indien de getuigen, die vandaag zouden verschijnen, ook niet op 7 mei aanwezig zullen kunnen zijn. Mevrouw Bouman verklaarde, dat zij tenminste zeven getuigen decharge zou oproepen. In de rechtszaal was vandaag nauwelijks enige publieke belang stelling. Hedenmorgen om tien voor acht meldde de „Dongendyk" van de Holland-Amerika Lijn, dat op de Westerschelde ter hoogte van Hoe- dekenskerke een schip is gezonken. Dit schip is een kustvaartuig, dat de naam „Karen" draagt en van Zweedse origin® is. Even later seinde het Noorse schip „Spind", dat het een aantal mensen uit zee heeft opgepikt. De „Dongedijk" trachtte ook assistentie te verlenen. Het Noorse schip „Hei- lo" heeft geseind ook bijgedraaid te hebben om hulp te verlenen Vijf van de opvarenden zijn on geveer om kwart over acht aan wal gezet te Hoedekenskerke door een boot yan de provinciale veer dienst, die de verbinding tussen Hoedekenskerke en Terneuzen on derhoudt. Nog acht opvarenden worden vermist. Onder de geredde opvarenden zijn twee jongens van zestien jaar en een Belgische ri- viei-loods. Van de in totaal 13 op varenden was één een vrouw, de stewardess. De „Karen" is gezon ken, nadat het schip in de mist te gen de „Dongedijk" was gevaren. Uit Terneuzen is een sleepboot vertrokken om naar de vermisten te zoeken, die mogelijk in een sloep ronddrijven. Het blijkt, dat niet twee, maar één Noors schip assis tentie heeft verleend, namelijk de „Heilo", die de vijf gei-edden uit het water schijnt te hebben opge pikt en daarna te hebben overgezet op de boot van d© provinciale veer dienst. Omstreeks half negen hedenmor gen zijn twee helikopters van de opsporings- en reddingsdienst van de Mai-ine Luchtvaartdienst opge stegen van het vliegveld Valken burg om mee te helpen bij het zoe ken naar overlevenden van de „Karen". Uit Terneuzen zijn uitge varen de sleepboten „John P. Best" en de „Holland". Ook van Antwer pen zijn sleepboten vertrokken. Rede van Dulles Meer bouwen op hoop en minder op vrees John Foster Dulles, de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft maandag in New York op een bijeenkomst van „Verenigde Pers" verklaard, dat de Noordatlan- tlsche verdragsorganisatie meer dan een zuiver militair bondgenoot schap zou kunnen cn moeten zjjn. De tijd is gekomen om van de beginfaze over te gaan tot de „to taliteit" van de betekenis der N.A. V.O., aldus Dulles. De recente wij zigingen in de Sowjet-Unie hebben de sfeer van vrees die vroeger de vrije wereld beklemde, weggeno men. „Onze nieuwe taak is om meer te bouwen op hoop en minder op vrees", zo betoogde hij. „De Sowjet-heersers en hun agen ten zijn ln hun nieuwe kleed wat meer aanvaardbaar en zij hebben hierdoor meer kans om kwaad te doen. De bondgenoten gevoelen niet langer de zelfde dwang om over hun onderlinge verschillen heen te stappen, zoals toen zij zich tezamen geplaatst zagen tegenover een dui delijk aanwezig gevaar. Regelingen voor collectieve beveiliging, die ooi'spronkelijk geboren werden uit A'rees voor agressie, schijnen som migen nu minder belangrijk dan vijf jaar geleden. Onder deze om standigheden ls onze taak moei lijker - zo zeer dat sommige men sen de recente ontwikkelingen be treuren omdat hiei'door het beeld, dat tot dusver tamelijk eenvoudig was, wordt vei-ward", aldus de mi nister. „Dit is echter niet onze op vatting. Natuurlijk maakt oorlog, een gevaar voor oorlog, de zaken eenvoudiger". Doch de V.S. wensen geen eenvoudigheid tegen zulk een prijs, noch wensen zij nodeloos wees en een gevoel van paniek te wekken. „Omdat de militaire vermogens van de Sowjets zo groot blijken en omdat hun bedoelingen onderhevig zijn aan snelle verandei-ingen. moe ten wij onze waakzaamheid en onze kracht handhaven. Maar wij moe ten ook de eenheid en de dynamiek van de vrije wereld vergroten door meer nadruk te leggen op samen werking voor iets dan louter en al - leen tegen Iets."

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1