ORCAM DOUWE EGBERTS de pittige zware shag! jf ,0E MAGNEET' - Tel. 255 - Nieuwerkerk Koningin Elizabeth van Engeland ontving Russische leiders DE ONVERBREEKBARE BAND Stoffelijk overschot van Jungschlager naar Nederland Het stoffelijk overschot van de heer Jungschlager zal - naar ver nomen wordt - Ingevolge de wens van de nabestaanden naar Neder land worden overgebracht. De Nederlandse regering heeft hiertoe de familieleden ln staat ge steld. Het stoffelijk overschot van de heer Jungschlager zal naar Neder land worden overgebracht om in zijn geboortegrond te worden be graven. Dit is door de weduwe van Jungschlager besloten, nadat zij hierover het afgelopen weekend met de naaste bloedverwanten van de overledene in Nederland en de Verenigde Staten overleg heeft ge pleegd. Inmiddels is het nog steeds ge heim, waar het stoffelijk overschot zich bevindt. Autoriteiten zeiden hedenmorgen, dat een mededeling over het vervoer eerst kon worden gegeven, nadat de lijkkist buiten Indonesisch grondgebied is. Vogel-woningnood Woningnood schijnt ook in de vogelwereld voor te ko men. Bij de heer B. Bakker in het Friese plaatsje Lol- lum delen nl. een eend en een houtduif hun nestplaats, een zg. eendenkorf, gezus- terlijk en deponeren er om de beurt een ei in. Dit kan wel eens aanleiding geven tot moeilijkheden, want een hoiitduif legt gewoonlijk maar twee eieren achter elkaar, terwijl het broedsel van een eend wel 12 d 16 eieren kan bevatten. Ingezonden mededeling Z.L.M. SPREEKT ZICH UIT OVER JONGSTE LOONMAATREGELEN Gelijkstelling van lonen is verdwenen STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Dr Cuche komt perJ51 vliegtuig Wij vernemen dat de burgemees ter van St. Hilaire in verband met de Frans-Nederlandse sportmani festatie tijdens de pinksterdagen, eveneens naar Zierikzee komt. Dr. Cuche maakt de reis per vliegtuig naar Schiphol en zal worden afge haald door leden van de Franse de legatie, die reeds eerder met hun auto's in Zierikzee zullen zijn aan gekomen. Ook enkele inwoners zul len de burgemeester afhalen. Op deze wijze kan de aankomst van dr. Cuche, binnen het raam van de vriendschappelijke verhouding Zierikzee-St. Hilaire, in welk teken de sportdagen ongetwijfeld zullen staan, met enige luister gepaard gaan. Propaganda-bijeenkomst padvindstsrs In een. goed gevuld verenigings gebouw in 't Vrije vond zaterdag avond een propaganda-bijeenkomst plaats van het plaatselijk vendel van het Nederlands Padvindsters Gilde. De distrikts-commissaresse, mevr. du Croo-Vogelenzang, open de de bijeenkomst met een harte lijk welkomstwoord. Zij bracht dank aan bestuurders, leidsters en padvindsters, die zich veel moeite hebben getroost bij de voorberei dingen tot deze bijeenkomst. Spr. zag de noodzaak tot het maken van propaganda nog altijd in en deelde mede, dat vooral het verkrijgen van goede leidsters een probleem vormt Ieder is overbezet in deze tijd en het valt niet mee mensen te vin den, die zich voor het p.v.-werk be schikbaar stellen. Met enkele woor den herdacht spr. tenslotte wijlen hopman Goettsch. Een vlaggewacht van padvindsters hees daarna de driekleur, terwijl de kleuters zich presenteerden met een aardig let- terspel en het dansen van de „Fee- enring". Charmant was het schetsje „Koning Blauwbaard", dat vlot ten tonele werd gevoerd. Veel tijd nam een verloting in beslag. Enkele ar tikelen werden nadien Amerikaans verloot. Tot slot werden enkele pro paganda-films vertoond. Het dagelijks bestuur van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij is van oordeel, dat de jongste re geringsmaatregel ten gevolge heeft dat de gelijkstelling van de landar beidersionen met de lonen in an dere bedrijfstakken verdwenen is. Reeds bij de eerste geruchten over een zekere differentiatie in de lonen heeft het dagelijks bestuur op deze consequenties gewezen en zich daarom ook tegen een derge lijk beleid verklaard. Het bestuur is van mening, dat de landbouw ze ker de verhogingen in andere be drijfstakken zou moeten volgen in dien er maar doorbex-ekening zou plaats vinden. Men sprak ook over de interna tionale tax-we-overeenkomst, waar over de besprekingen in Engeland zullen worden voortgezet. Er sprake dat dat de grote exporte rende landen thans akkoord gaan met een verlaging van minimum- en maximumprijzen van vijf dol larcent per bushel ten opzichte van de prijzen volgens de thans gel dende overeenkomsten. Een volgende bespreking werd gewijd aan de aardappelexport. Uit de door inventarisatie verkregen cijfers blijkt, dat de maatregel van minister Mansholt niet onredelijk is te noemen, wanneer de binnen landse bevoorrading tot aan de nieuwe oogst gewaarborgd dient te worden. Ingezonden mededeling Moskou wil Duitsland verdeeld houden De Sowjet-leiders Boelganln en Chroesjtsjef zjjn zondag door ko ningin Elisabeth ontvangen op Windsor Castle. Tijdens een onder houd van een uur boden zjj de vor stin, die zaterdag dertig jaar was, een prachtige omslagdoek van sa belbont aan. Prins Charles en prinses Anne waren met hun vader, de hertog van Edinburgh, aanwezig, toen de Sowjet-leiders aankwamen. Zater dag hadden de Russen een hengst voor de hertog en een pony voor prins Charles laten bezorgen bij Buckingham Palace, de koninklijke residentie in Londen. Prinses Anne kreeg een bruin beertje van Kau- kasisch ras, dat in februari jl. in de dierentuin van Moskou was ge- box-en. Men was dagenlang in het onzekere geweest over de bestem ming van deze dieren. De dieren tuin van Londen heeft het beertje onder zijn hoede genomen en het zal spoedig aan het publiek wor den getoond. Een officiële woox'dvoerder ver- Koningin en Prins verlieten Amsterdam na vijfdaags bezoek Kleurrijke stoet trok door de Jordaan Koningin Juliana en Prins Bern- hard hebben zondagmiddag even voor half vjjf per auto, op weg naar palels Soestdyk, Amsterdam verla ten en was het vijfdaags bezoek van het koninklijk paar aan de hoofdstad ten einde. Na de kerkdienst ontvingen H.M. en Z.K.H. de predikant, ds. A. T. W. de Kluis, op het paleis en na dien boden zij de leden van het dagelijks bestuur der stad en de gemeentesecretaris met hun dames een noenmaal op het paleis aan. Vele honderden Amsterdammers en talloze vreemdelingen hadden zich tegen kwart voor drie op de zon overgoten Dam verzameld om het vertrek van 't koninklijk paar in een open, la daumont bespan nen galeche, voor de rijtoer door de Jordaan en de staatslieden buurt gade te slaan. Dit kleurrijke schouwspel van het koninklijk cor tege ontlokte aan het publiek een gejuich toen vorstin en prins het paleis verlieten. Langs de route stond veel publiek uit de beide stadswijken en evenzo bij 't waag gebouw op de Nieuwmarkt, waar het koninklijk paar tot slot een be zoek bracht aan het hier onderge brachte Joods historisch museum. Zaterdag tevoren werd een be zoek gebracht aan het pedologisch instituut van prof. dr. J. Waterink, aan de Vossiusstraat, waar konin gin en prins kennis namen van de bijzondere methodes die worden toegepast om de kinderen op te voeden en al spelende tot zelfex pressie te brengen. klaarde dat Boelganin aan konin gin Elisabeth een officiële bood schap van de president der Sowjet- Unie had overhandigd. „Ruilhandel" Volgens de diplomatieke corres pondent van het Londense zondags blad „People", hebben Boelganin en Chx-oesjtsjef in hun geheime be sprekingen met Eden aangeboden te helpen bij het bewaren van de vx-ede in het Midden-Oosten, ruil voor Britse hulp om Duitsland blijvend verdeeld te houden. Pre mier Eden zou dit aanbod echter hebben afgeslagen. De beide Russische leiders heb ben zaterdag een bezoek aan Ox ford gebracht. De vrij luidruchtige ontvangst werd gekenmerkt door het zingen van de negro spiritual „Poor old Joe", een pijnlijke toe speling op de ontluistering van Stalin. Studentenvrolijkheid uitte zich in het afsteken van een donderbus, waardoor de Britse en Russische lijfwachten kennelijk even uit hun evenwicht raakten, en in de teksten van spandoeken, zoals: „Stalin als professor" en „Grote broer ziet u'" (dit laatste slaat op de dictator uit Orwells roman „1984"). KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Benoemd tot vikaris te Weesp: kand. H. E. Vermeulen, Amster dam-zuid. Beroepen te Wijk bij Heusden en te Ede: J. Zwijnenburg. Nieuw Lek- kexiand-Kinderdijk. Aangenomen naar Midlum: vi karis M. J. Gols, Eindhoven. Ger. Kerken Bedankt voor Drachten: J. Wol ven, Grootegast. Chr. Ger. Kerk Aangenomen naar HaaiTem-noord (2e beroep): D. H. Blesma, Hooge- veen; naar Veenendaal: W. Heer- ma, Groningen. Bedankt voor Toronto (Ontario, Canada): W. Heerma, Groningen. Remonstrantse Broederschap Bedankt voor Haarlem: W. Aal- ders, Ned. Herv. pred., 's Graven- hage. SEKOOSKERKE Veertigjarig bestaan Groene Kruis-afdelingen werd herdacht Nog overleg inzake wijkgebouw te Renesse Onder presidium van de heer J. M. de Nooijer vergaderden de af delingen Renesse, Noordwelle en Serooskerke van het Groene Kruis in café Ligtendag te Serooskerke. In zijn openingswoord wees de voorzitter allereerst op het enigs zins feestelijke karakter van deze algemene ledenvergadering. Deze dag was het nl. 40 jaar geleden dat de vereniging werd opgericht. Hier om des te meer betreurde hij de geringe opkomst van de leden. Met enkele woorden herdacht de heer de Nooijer het onlangs over leden bestuurslid, de heer A. G. de Ruiter. „Zijn persoon en zijn werk als bestuurslid zullen in dankbare herinnering blijven voortleven", al dus de voorz. Vervolgens schetste de heer de Nooijer de groei van de vereniging in de afgelopen 40 jaar. Spreker sprak de wens uit dat de vereniging mag bloeien tot heil van de inwoners. Bij de behandeling van de reke ning 1955 merkte de penningmees ter op dat de opbrengst van de „Emmabloem-kollekte" voor de t.b.obestrijding in zijn geheel ten goede komt aan de vereniging en niet zoals velen veronderstellen aan een landelijke instelling. De rekening toonde de volgende cij fers: Gewone dienst, inkomsten f 9.050,97, uitgaven f 8.136,77, voor delig saldo f 914,20. Kapitaaldlexxst, inkomsten f 6.483,56, uitgaven f 5.441,17, voordelig saldo f 1.042,39. Bij monde van de heer Reinhoud adviseerde de financiële commissie tot goedkeuring, na verslag uitge bracht te hebben van haar werk zaamheden. Het jaarverslag Uit het iaarverslag bleek dat het ledental per 31 december jl. 463 be droeg. Door de wijkverpleegster zr. Gersom werden in 1955 de volgen de bezoeken afgelegd: ziekenver pleging: 2642; preanatale zorg: 36; kraamzorg: 54; zuigelingenzorg: 351; schoolkindex-enzorg: 6; t.b.c.- bestrijding: 54. Vermeld werd dat het herstel van de stormvloedscha- de van het wijkgebouw te Noord^ welle is voltooid. Niettegenstaande de financiële positie van de ver eniging bevredigend te noemen is - verhoging van de rijkssubsidie en invoering van gezinskontributie zal in verband met de fe verwach ten stijging van prijzen en lonen, een kontributieverhoging in de toe komst onvermijdelijk zijn. Met het gemeentebestuur van Re nesse is men nog in ondei'hande- ling in verband met het aldaar op te richten wijkgebouw. De begro ting 1956 werd behandeld, men ver wacht een batig saldo van f 578,98 De voorzitter dankte sekretaris en wijkverpleegster voor het vele werk door hen verricht. Ter sprake kwam o.a. nog de te vei-wachten contributiestijging en de vervoers- mogelijkhëden voor de wijkver pleegster. Bij de gehouden bestuursverkie zing werd in de door vertrek van mevr. Fokker-de Oude naar elders ontstane vakature benoemd mevr. Steur te Noordwelle, in de vaka ture wijlen de heer A. G. de Ruiter de heer B. Th. Boot te Renesse. De aftredende bestuursleden, de he ren S. Hart te Renesse en M. J. Bouwman te Serooskerke werden herkozen. Overgegaan werd tot be noeming van een kommissie tot na zien van de rekening 1956. Tijdens de rondvraag bracht de heer J. C. Hendrikse de deze zomer te hou den bazar te Renesse ter sprake. De voorzitter van de bazarkommis*- sie gaf hierover nadere uitleg. De avond werd besloten met een film over de uitvinding van de stethos coop. In noord-Chili zijn zaterdag 38 arbeiders om het leven gekomen toen de vrachtauto waarin zij ver voerd werden van een brug reed en in een rivier stortte. Twee van de inzittenden werden zwaar ge wond. Zaterdagavond is te Wouw in het huis van de familie P. Moer- kens in de Roosendaalsestraat het dochtertje Dini van acht jaar door brand om het leven gekomen. Het meisje lag op de bovenverdieping van het huis te slapen, toen er brand uitbrak in de woning. Het K.N.M.I. verwacht tot dinsdagavond: Noordoostelijke wind Overwegend droog weer met over drijvende wolkenvelden; zwakke tot matige noordoostelijke wind; weinig verandering in temperatuur. 24 april 2.20 v.m. 14.41 n.m. Maan op 19.43, onder 4.47. Volle maan: 25 april te 2.40. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 24 april 2.45 v.m. 15.21 n.m. BROUWERSHAVEN: 2 4april 2.20 v.m. 14.41 n.m. Springtij: 27 april. Weinig verandering Een hogedrukgebied, dat zich za terdag boven het Noordzeegebied bevond, trok, in betekenis afne mend, naar Scandinavië. Tegelij kertijd breidde een depressie zich van het westelijk deel van de Mid dellandse Zee naar het Alpenge bied en de Balkan uit. Dit veroor zaakte daar op veel plaatsen lang durige regenval. In ons land had dit tot gevolg dat de noordooste lijke winden zondag wat in kracht toenamen. Daarbij werd droge lucht aangevoerd, waarin weinig bewol king voorkwam. Overdag steeg de temperatuur op de meeste plaatsen in het binnenland tot omstreeks 13 graden. Alleen langs de kust bleef het wat kouder bij aanvoer van lucht overzee. In de nacht daalt de temperatuur opnieuw sterk en komt nog steeds op verschillende plaatsen nachtvorst voor. De veranderingen in de algemene luchtdruk verdeling voltrekken zich overigens maar uiterst langzaam, zodat in het nu heersende weer type ook maar geringe veranderin gen zullen voorkomen. Krijgt Zeeland provinciaal studiefonds? De vergadering van de afdeling Zeeland van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten heeft zich unaniem uitgesproken voor de stichting van een provinciaal stu diefonds. Tevoren had drs. A. A. Verdijk, secretaris van de Stichting Noord-Brabant's studiefonds de waarde van een dergelük fonds uiteengezet. De commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, brak een lans voor de totstandkoming van een studiefonds in Zeeland. Hij schetste het gebrek er van als een tweesnijdend zwaard. De bekwame Zeeuwen krijgen geen kans om te studeren, leiding ge vende Zeeuwen trekken weg om hun kinderen in de gelegenheid te stellen te studeren. Het lid van Ged. Staten, mr. dr. A. J. J. M. Mes, deelde mede, dat het provinciaal bestuur sympathiek staat tegenover de oprichting van een dergelijk fonds; hij meende dat thans de eerste stap zou kunnen worden gezet. Deze mening werd met applaus onderschreven door de vele burgemeesters, wethouders en secretarissen, die tijdens de jaar vergadering in het dorpshuis te Kruiningen aanwezig waren. De gedachten gaan uit naar een provinciaal subsidie van f 25.000, per jaar. Van de gemeenten zal dan getracht worden hetzelfde bedrag te krijgen, hetgeen neerkomt op een subsidie van 4 tot 5 cent per in woner. FEUILLETON 54 door MAARTJE ZELDENRIJK 21. Jaap Bosgraaf was niet gauw uit het veld geslagen, maar ditmaal stond hij als aan de grond gena geld en wist niet, wat hij moest antwoorden. Wel drong onmiddel lijk tot hem door, dat zij met alles op de hoogte was, want hoe kon zij anders weten, dat hij enkele uren tevoren Elsje had gezoend? Hij herstelde zich en antwoord de op rustige toon: „Zo, zo, me vrouw Bosgraaf is dus op het spi- onnagepad?" Ze schudde energiek haar hoofd. „O, nqe, spionneren ligt niet in mijn lijn. Ik heb je altijd vertrouwd. Tot vanmorgen. Ik ben een idioot ge weest, want als ik wat beter had nagedacht, had lk kunnen begrij pen, dat het daarop eens moest uit lopen, al je bemoeienissen met die meid". „Waarop uitlopen?" Ze lachte spottend. „Dat je ver liefd zou worden op dat naaister tje. En zij natuurlijk op jou". „Over dat al of niet verliefd wor den zullen we maar zwijgen. Mag ik misschien weten, hoe je een en ander te weten gekomen bent?" „Wie het is, die me ingelicht heeft, doet weinig terzake. Naar alle waarschijnlijkheid een jaloer se medeminnaar of iets dergelijks. In leder geval iemand, die een he kel aan je heeft. Fris je geheugen maar eens op. Dan zul je zelf wel weten, wie zo vriendelijk is ge weest om mij schriftelijk en telefo nisch in te lichten". Jaap ging zitten en stak een si garet op. Zo zo, dus iemand had zijn verhouding met Elsje Voort man verraden. En wie zóu dat kun nen zijn? Een medeminnaar... Onzin, Elsje had geen mannelijke kennissen behalve hem. Of die me debewoonster, die mevrouw Dirks? Wacht eenswat drommel. dat kan niemand anders gedaan hebben dan dat jong, die snotneus, die hij een paar malen in Elsje's kamer had betrapt. Natuurlijk nie mand anders dan hij kon het ge daan hebben. Uit wraak, omdat hij een knip op de tussendeur had ge maakt, zodat de familie Dirks niet meer ln Elsje's vex-trekken kon ko men. Misschien was dat jong op zijn manier nog wel verliefd op Elsje Dinertjes met het juffertje in „De Poort van Cleve" hé? En een maand pension in Wijk aan Zee. Hebben jullie je nog al vermaakt aan het strand? Misschien nog een beetje koud, hé, in deze tijd van het jaar. Maar liefde verwarmt wel. En op haar kamer zal het ook wel pret tig geweest zijn, zo met z'n twee tjes. Vooral vanavond, hé?" En met een gemaakte stem imiteerde ze: „Ik houd van je, lieve Elsjeik bemin je ook, lieve Jaap „Mevrouw is nog al behoorlijk jaloers, niet?" spotte Jaap, die z'n evenwicht weer hervonden had. „Wat ik ben. Ik ben je vrouw, je wettige echtgenote, met wie je ruim vijftien jaar getrouwd bent, weet je? Mischien ben je dat de laatste weken vergeten, en daarom help ik je even herinneren. Ik ben je vrouw, bij wie je vier kinderen hebt. En ik ben bovenal de vrouw, die zich niet zal laten verdringen door zo'n ouwe schoolvlam van vroeger, versta je?" „Je neemt het nog al hoog op. „Hoog op?" Ze kwam een pas dichter bij. „Schaam je je niet? Wat ben jij voor een man? Vijftien jaar getrouwd en gaat zich nu af geven met een meid in Amsterdam! En als ik daar, als je vrouw, wat van zeg, dan vind jij, dat ik dit hoog opneem. Wat voor mentaliteit houd jij er tegenwoordig op na?" Hij zuchtte en klopte de as van zijn sigaret. „Laten we maar op houden met discusseren, Gré, want het helpt geen zier. Kan ik het hel pen, dat ik van dat meisje ben gaan houden?" Ze zakte neer in de stoel, die te genover hem stond en schudde niet begrijpend het hoofd. „En dat zegt meneer me zo maar doodgemoede- reerd alsof het iets heel gewoons is. Ik tel zeker niet meer mee, hè?" „Onzin, Gx-é, ik houd van jou ook" „Zeer verplicht, heer gemaal. Dus ik mag je liefde delen met die ik wil het woord liever niet uitspreken in deze kamer. Dank je wel voor de eer, hooi*. Maar ik zal je eens wat vertellen; ik vex-tik het om met haar te delen, versta je? Ik wil niet hebben, dat je ooit nog naar haar toe gaat!" Hij lachte spottend. „Hoe wil je dat bereiken? Ga je me soms aan de ketting leggen?" (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2