DE ZIERIKZEESCHE COURANT MAANDAG 23 APRIL 1956 No. 17088 - 112* jaargang ZIERIKZEESCHEHNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Chroesjtsjef in Londen: „HET HEEFT GEEN NUT ALS KEMPHANEN TEGENOVER ELKAAR TE STAAN" Openhartige bespreking over Midden-Oosten Tijdens het gesprek van de Rus sische leiders heeft partijsecreta ris Chroesjtsjef een nog al opval lende rede uitgesproken, die gehee! stond ln het teken van het vreed- zaam-naast-elkaar-leven, het be vorderen waarvan doel was van de reis naar Engeland. „Het heeft niet veel nut voor onze volkeren, dat wij als kemphanen tegenover elkaar staan, u verenigd in de NAVO en wij in het Pact van Warschau. Als mensen ln staat zijn hun gedachten en handelingen te beheersen, kunnen zij slechts één uitweg zien, d.w.z. de oorlog ge heel opgeven, instemmen met een vermindering van do bewapening als eerste punt, dan de omvang van de strijdkrachten verminderen en deze vervolgens geheel afschaffen." De partijsecretaris zei dit op een diner, dat hem en premier Boelga- nin door de Britse marine in het „Royal Naval College" te Green wich werd aangeboden. Ook de Sowjet-premier hield een rede, die in hoofdzaak een historisch betoog was. De kern van het betoog van Chroesjtsjef was, dat een bewape ningswedloop geen zin heeft en dat de communistische en de kapita listische landen, met behoud van hun eigen stelsel, moeten trachten vreedzaam naast elkaar te leven. „Wij betreuren het zeer, dat de banden, die in de strijd tegen onze gemeenschappelijke vijand werden gelegd, in de na-oorlogse jaren niet zijn blijven bestaan en het doel van ons bezoek is te trachten, de gere zen belemmeringen uit de weg te De komende verkiezingen in de V.S. Minister Dulles heeft de Ame rikaanse diplomatieke vertegen woordigers in het buitenland last gegeven, zich buiten de komende verkiezingscampagne te houden. Volgens functionarissen te Was hington is deze instructie niet van toepassing op Cabot Lodge, die als hoofdvertegenwoordiger van de V. S. bij de Verenigde Naties de rang van minister heeft. Minister Dulles zal zelf geen ver kiezingstoespraken houden, omdat hij hiervoor geen tijd heeft en bo vendien niet betrokken wil worden in de aktlviteit der politieke par tijen. Sowjet-encyclopedie over de V.S. In het zojuist verschenen nieuwe deel van de Sowjet-encyclopedie zijn 97 bladzijden gewijd aan de Verenigde Staten. Hierin komt de beschuldiging voor dat Amerika de ..koude oorlog" begonnen zou zijn. De encyclopedie vermeldt, dat na de verkiezing van Truman tot pre sident de invloed van reactionaire kringen in de Amerikaanse rege ring toenam. „Reeds voor het ein de van de tweede wereldoorlog weigerden de V.S. de samenwerking van hen die tegen Hitier streden voort te zetten. In het tijdperk na de oorlog hebben de V.S. openlijk gestreefd naar het leiderschap over de wereld". Volgens de encyclope die vormen de V.S. een „bourgeois republiek". 75000ste emigrant naar Australië Met de „Waterman" die heden uit Rotterdam vertrok, zal de 75 duizendste Nederlandse émigrant naar Australië gaan. Wie van de zeshonderd emigranten aan boord nu precies die 75.000ste is, zal wel nooit bekend worden, want het Australische emigratiebureau ln Den Haag Is van plan pas bijzon dere aandacht te schenken aan de honderdduizendste, die, naar ver wacht wordt, tegen het einde van het volgende jaar ons land zal ver laten. Als de „Waterman" het zee gat uit is zullen sinds 1950 75.293 Nederlanders naar Australië zijn geëmigreerd. Hare Majesteit de Koningin zal donderdag 26 april a.s. een be zoek aan oostelijk Flevoland bren gen. Gezien het karakter van dit werkbezoek: een indruk te krijgen van de dagelijkse gang van zaken te Lelystad en bij de dijkwerken, zullen feestelijkheden achterwege blijven. •uimen en te pogen tussen onze anden vertrouwen te kweken, ver- rouwen dat mettertijd tot werke- 'ijke vriendschap zal groeien", al ius omschreef de Russische partij- ;ecretaris de opzet van het Sowjet- bezoek aan Engeland. Het Midden-Oosten De Britse en Sowjet-leiders heb ben vrijdag hun besprekingen in Londen voortgezet, 's Morgens heb ben zij een „openhartige en nut tige" gedachtenwisseling gehad be treffende het Midden-Oosten; inde middag spraken zij over de ontwa pening. De besprekingen werden in ?en vriendschappelijke atmosfeer gehouden, aldus is in een gezamen lijk communiqué bekendgemaakt. Wat het Midden-Oosten betreft, is premier Eden met zijn Russische gasten overeengekomen, dat beide oartijen „op basis van deze nuttige bespreking toepasselijke voorstellen voor verder overleg dienen voor te bereiden." Tijdens het weekeinde werden de besprekingen voortge zet. Oude tijgerdoder Een Indische boer van 60 jaar, die in het dorp Digauti (Uttar Pradesj) woont, heeft deze maand reeds twee tij gers gedood met behulp van een puntige stok, die hij als speer gebruikte, en stenen, waarmee hij de gevelde tij gers doodsloeg. Het gevaar bestaat evenwel, dat hij gaat denken dat de tijgerjacht een ongevaarlijke sport is. Nederlandse bloemen in Moskou Op 20 april zal te Moskou een Russiseh-Nederlandse bloementen- :oonstelling worden gehouden. De Nederlandse bloemeninzending - zal worden gemaakt door zes arran geurs, onder leiding van de heer A. J. Stemerding Jr. uit Voorscho ten. Een oppervlakte van 150 m2. zal voornamelijk door bolbloemen, in het bijzonder tulpen en hyacin then, worden ingenomen. Voorts zal een weelde aan snijbloemen, bestaande uit anjers, rozen, serin gen, gerbera, iris, freesia, anemo nen, cyclamen en nog 15 andere soorten bloemen en een aantal planten een volgende 150 m2. vul len. K.L.M. maakt het instappen gemakkelijk Aan de 1.100 voertuigen en voer tuigjes die de K.L.M. nodig heeft voor het grondtransport op Schip hol zijn er dezer dagen twee toe gevoegd die een speciale functie krijgen. Het zijn twee zogenaamde opstapwagens, die.zullen gaan die nen voor het vervoer van passa giers lussen de vliegtuigen en het stationsgebouw en omgekeerd. In deze platformwagens kunnen 48 passagiers tegelijk vervoerd wor den Door de geringe instaphoogte en de zeer brede, door middel van luchtdruk bediende deuren aan bel de zijkanten en aan de achterkant kunnen de passagiers snel en com fortabel in- en uitstappen. „Wij hebben de Verenigde Naties verzocht, in het kader van technische hulp Russische deskun digen op het gebied van olie en wa terkracht naar Israël te zenden", zo is vrijdagavond door de Israëli sche minister voor economische ontwikkeling bekend gemaakt. De Amerikaanse Senaat heeft een wetsontwerp goedgekeurd ter verhoging van de straffen voor sa menzwering en aanzetting tot sa menzwering tegen de staat tot 20 jaar gevangenisstraf en (of) 20.000 dollar boete. KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM Beursmensen staakten hun werk toen vorstelijk paar kwam Vrijdagmiddag hebben koningin Juliana en prins Bernhard een be zoek gebracht aan de Effectenbeurs en de Koopmansbeurs te Amster dam. Bjj de hoofdingang van de Effectenbeurs werd het koninklijk paar ontvangen door het dagelijks bestuur. De 10-jarige Woudlen van Marken bood H.M. bloemen aan. Over de beursvloer, waar het handelsverkeer in volle gang was, begaven de vorstelijke personen zich naar de galerij van waar zij de bedrijvigheid gadesloegen. Nau welijks waren de koningin en de prins op de galerij verschenen, of het oorverdovend handelsgedruis verstomde en honderden sonore mannenstemmen hieven het Wil helmus aan. Hierna brachten de effectenhandelaars een driewerf „hoera" op de landsvrouwe uit. De laatste juichkreet was nog niet ver klonken, of een lange uithaal „tien bieden" luidde de hervatting van de normale bedrijvigheid in. In de bestuurskamer werden le den van het bestuur aan H.M. en prins Bernhard voorgesteld. De heer William Schrlkker, voorzitter Het 5000 jaar oude koningsgraf in Saqqara Zoals deze rdagen werd gemeld, Is te Saqqara een graf gevonden uit de tijd van het eerste konings huis van Egypte, ongeveer 3000 jaar vóór Christus. Dit graf heeft toebehoord aan koningin Hemelt. Saqqara is de necropool van de oude hoofdstad Memphis en ligt een dertig kilometer ten zuiden van Cairo. De expeditie, die dit graf vond, was een Engelse en stond onder leiding van prof. Emery uit Londen. Het bewuste graf, een gekanteel- de mastaba uit kletstenen gebouwd, is 38 meter lang en 16 meter breed. Het bevat, naast de grafkamer, die 5 meter diep in de rots is uitge hakt, nog 29 kamers, bestemd voor de voorraden aan spijs en drank, die aan de dode werden meegege ven in kruiken en schalen van aar dewerk en steen, voornamelijk al bast. Dit graf met zijn voorwerpen cn inscripties, werpt een geheel nieuw licht op de vroegste periode van de Egyptische geschiedenis. van het bestuur van de Effecten beurs, sprak de vorstelijke perso nen toe. Hij zei o.m. dat dank zij de noeste vlijt van de Nederlan ders en de door de Nederlandse re gering en de Nederlandse Bank ge troffen maatregelen, de Nederland se munt wederom het vertrouwen van het buitenland geniet. „Dit geeft ons de gelegenheid om stap voor stap aan de Amsterdamse Ef fectenbeurs haar internationaal ka rakter te hergeven." Na de toe spraak van de heer Schrikker te kenden koningin en prins het gou den boek van de beurs. Scheveningen krijgt zee-aquarium Tegen Pinksteren zal te Scheve ningen een zee-aquarium worden geopend. Het zal gevestigd zijn in de Palacestraat en het staat onder directie van de Haagse kunstschil der Joh. C. Jager, die reeds een. der gelijk aquarium in Bergen aan r in bedrijf heeft, Het Scheveningse zee-aquarium beoogt nog groter en aantrekkelij ker te zijn dan dat van de bad plaats Bergen. Het zal in totaal 42 bakken omvatten, d.i. 6 meer dan het Bergense aquarium. Onder de ze 42 is een zeer grote bak voor haaien en roggen met «en inhoud van 8500 liter. Oud graf van ruiter en paard gevondert Bij de aanleg van een waterbas sin op het terrein van de Emma- schacht IV in Schinnen (L.) zijn de laatste weken historische vondsten gedaan. Zo zijn ongeveer 80 cm. onder het maaiveld enkele hoef ijzers, beenderen van een mens en een dier, een stuk lood, een ijzeren slagzwaard en talrijke scherven van tegels gevonden. Dit was voor bouwkundig opzichter Moers aan leiding om de stadsarchivaris van Heerlen, drs. W. van Hommerich op de hoogte te stellen. Na zich ter plaatse te hebben georiënteerd meente drs. Hommerich te mogen vaststellen, dat men hier te doen heeft met de overblijfselen van de begraafplaats van een ruiter en zijn paard, vermoedelijk uit de laat- romeinse tijd. -y -i. Donderdag werd de grootste cutterzuiger ter wereld, de „Brasil", offi cieel in gebruik genomen. Op de scheepswerf „De Merwede" te Har- dinxveld werkten ongeveer 200 mensen ruim een jaar aan de bouw van dit 70 meter lange schip, dat een capaciteit van 7200 pk. heeft. Via de ziclgbuizen, welke een doorsnede van 70 cm. hebben, kan zeker 1500 kub. meter normaal zand circa negen kilometer ver weg gebracht wor den. Aan boord zijn 24 slaapplaatsen in keurige hutten en verder is er centrale verwarming en een geluidsinstallatie. - De Brasilkan zijn werk doen tot op een diepte van 16 meter. Momenteel wordt 13 meter aangehouden voor de grote havens, zodat de boot nog een paar meter over heeft als in de toekomst nog diepere bassins vereist zullen zijn. Op de foto ziet men de „Brasil" ln zijn element. Korte berichten uit het binnenland ROTTERDAM. De Lemster aak, die aan HK.H. prinses Beatrix als verjaarsgeschenk is toegezegd door het comité „Varend Nederland", zal de prinses de naam „De Groene Drêteck" geven. In onze geschiede nis. ter zee heeft een schip van deze naam een grote rol gespeeld. „De Groene Draeck" was het admiraals schip van Piet Hein, waarop deze zijn laatste roemrijke strijd tegen de Duinkerkers in 1629 streed. 's-GRAVENHAGE. Op 27 april 1656 overleed te 's-Gravenhage de schilder Jan van Goyen (1596-1656). Burgemeester en wethouders van 's-Gravenhage willen op vrijdag 27 april dit feit herdenken door het aanbrengen van een gevelsteen aan het huis Dunne Bierkade 16, de plaats waar Jan van Goyen drie honderd jaar geleden leefde en werkte. PURMEREND. Woensdagavond a.s. zal in het clublokaal van „De gesellighe dampkring' te Purmer- end, de 25ste april officieel worden geproclameerd tot wereldpijprook- dag 1956, „een symbool van inter nationale vriendschap". „Op die dag zal aan een zeer hoog geplaatst persoon een vriendschapspijp wor den aangeboden wegens de wijze waarop hij de wereld-vriendschaps gedachte in het afgelopen jaar ge diend heeft", aldus opa (N. G.) Klij- zing en A. J. Poot, voorzitter en secretaris van de genoemde damp kring. 'e-GRAVENHAGE, Op de och tend van 30 april, ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin en op 5 rriei ter gelegen heid van de nationale feestdag zul len de klokken ln de gemeente 's-Gravenhage worden geluid. Van gemeentewege zullen de luidklok- ken van de St. Jacobstoren worden geluid. HOLTEN. De Canadese gevalle nen in de tweede wereldoorlog zul len op zaterdag 5 mei a.s. op de Canadese begraafplaats op de Hol- terberg te Holten worden herdacht. Om elf uur zullen vertegenwoordi gers van H.M. de Koningin en van de Nederlandse regering en de am bassadeur van Canada, de heer Stone, kransen leggen aan do voet van het op de begraafplaats opge richte gedenkteken, waarbij de Ko ninklijke Militaire Kapel, onder leiding van majoor R. van Yperen, haar medewerking zal verlenen. E en delegatie van het Sowjet- parlement zal begin mei een bezoek aan Brussel brengen op uitnodi ging van de voorzitters van de Bel gische Senaat en de Kamer van Volksvertegenwoordigers, Robert Gillon en Camille Huysmans. De Sowjet-delegatie zal geleld worden door de voorzitter van de Raad van de nationaliteiten, Latzis. Het dagblad van de Russische vakverenigingsfederatie, „Troed", heeft zaterdag verklaard dat het bezoek van de Russische leiders aan Engeland grote mogelijkheden voor het uitbreiden van de Brits-Rus sische samenwerking opent en voor het consolideren van de vrede. Miereneters in „Blijdorp" Diergaarde Blijdorp is weer enige dieren rijker geworden, namelijk een drietal miereneters en wel één volwassen, één halfvolwassen en één jong exemplaar. Deze dieren, die uitsluitend in Z.-Amerika voor komen, behoren tot de „tandarme' zoogdieren en voeden zich met ter mieten, mieren, larven etc. Zij kun nen hun bek niet opendoen en dus ook niet bijten, want hun kaken zijn vergroeid tot een koker, een buis, waardoor de lange, kleverige tong glijdt, waaraan de insekten blijven kleven. Die tong is zo lang, dat de spieren ervan met het borst been verbonden zijn, terwijl de speekselklieren tot de schouderbla den reiken. Uiteraard zijn dit moei lijke kostgangers, echte dleetpa- tiënten. Op een „hapje" van gema len hart, lever, melk en vitaminen kunnen ze het echter een hele tijd houden. Door een lange cilindrische kop, met heel kleine ogen en oor tjes, hebben deze wezens wel het vreemdste aangezicht, dat men zich kan voorstellen, aldus deelt d« diergaarde mee. Een afstraffing van een 1 vriend is beter dan gevlei van 4 een tegenstander. 4 Eisenhower: „Nog geen verslapping van waakzaamheid" „Het nieuwe Sowjet-reglem is nog steeds dictatoriaal, ondanks het collectieve leiderschap en de ver oordeling van Stalin". Dit heeft president Eisenhower zaterdag ver klaard in. een toespraak te Wash ington voor de Amerikaanse ver eniging van hoofdredacteuren. De rede, die aangekondigd was als een belangrijke verklaring over de bui tenlandse politiek, werd over het gehele Amerikaanse radio- en te levisie-netwerk uitgezonden. „De Sowjet-politiek zal meer fundamentele veranderingen moe ten ondergaan voordat de vrije vol keren hun waakzaamheid kunnen laten verslappen", vervolgde de president. „Ondanks de veranderingen die onlangs aangekondigd zijn, is er niet veel veranderd in de buiten landse politiek zoals die door Stalin gevoerd werd." Loonsverhoging in het slagersbedrijf Het georganiseerd overleg ln het slagersbedrijf heeft besloten de loonsverhoging van 6 over 1956 ook voor deze bedrijfstak door te voeren, evenals de veiTioglng van de vakantie-toeslag van 2 tot 4 °/o, met dien verstande, dat de helft van deze toeslag zal worden uitbe taald bij het ingaan van de va kantie en de andere helft in de derde loonweek van december. Voorts werd besloten de werk gevers in het slagersbedrijf te ad viseren, de 3 °/o loontoeslag over 1955 uit te keren aan die werkne mers, die over 1955 een loon heb ben ontvangen volgens de richtlij nen van de collectieve arbeidsover eenkomst voor het slagersbedrijf. In oost-Nigeria zijn ten ge volge van een mijninstorting zeven mijnwerkers om het leven geko men; drie en veertig mijnwerkers zijn gewond. Men heeft alle hoop opgege ven dat acht toeristen, die woens dagmiddag in het Zillerdal ln Oos tenrijk door een reusachtige la wine bedolven werden, levend te ruggevonden kunnen worden. IN POLEN ZULLEN DERTIGDUIZEND GEVANGENEN WORDEN VRIJGELATEN Algehele amnestie voor politieke misdaden Krachtens een wetsontwerp in zake amnestie zullen ln Polen der tigduizend gevangenen onmiddel lijk worden vrijgelaten en van ze ventigduizend andere zal de straf worden verminderd, aldus meldt radio-Warschau. Het ontwerp werd zondag door de juridische en ad ministratieve commissies van het parlement besproken. Voor de eerste maal sedert de oorlog zal algehele amnestie voor politieke misdaden worden ver leend of ln sommige gevallen zul len de straffen worden verzacht, aldus de radio. De straffen van spionnen en ter roristen zullen worden verminderd. De prijs van de melk Als gevolg van de verhoging van de kostprijs van de melk, door de verhoging van de lonen ln de land bouw die op 13 februari 1956 is in gegaan, is de garantieprijs voor al le door de veehouders afgeleverde melk voor de periode november 1955 tot november 1956 verhoogd van 22,4 tot 22,8 cent per kg. melk met een vetgehalte van 3,7 pet. De toeslag van 1,7 cent voor de vee houders in bepaalde gebieden blijft onveranderd. De nieuwe garantie prijs leidt tot een verrekenprijs voor de consumptiemelk van 26 ct. Dat betekent een verhoging van de verrekenprijs met éón cent, die, naar het ministerie van Landbouw, Visserij cn Voedselvoorziening ten slotte meedeelt, met ingang van 29 april a.s. in de melkprijs voor de consument kan worden doorbere kend. Personen, die ondermijnende acti viteit bedreven, illegaal de grens overschreden of niet voldeden aan hun plicht om een misdadiger aan te geven, zullen gratie krijgen. Straffen van vijf jaar zullen wor den kwijtgescholden, die van tien jaar met de helft en hogere straf fen met een derde worden vermin derd. Levenslang wordt 12 jaar en doodstraffen worden veranderd in vijftien jaar. Wat gewone misdaden betreft worden straffen tot twee jaar kwijtgescholden. Misdaden, door emigranten begaan, zullen hun niet meer worden aangerekend, in dien zij vóór 22 juli van dit jaar - de Poolse nationale dag - naar hun land terugkeren. Een functionaris van de ker kelijke werelddienst en een uitge weken Russische zeeman hebben de Sowjet-afgevaardigde bij de Ver. Naties Sobolet er van be- schuddigd, dat hij de „heimelijke ontvoering" van vijf Russische zee lieden uit de Ver. Staten heeft ge organiseerd. De Franse strijdkrachten heb ben in de afgelopen 24 uur 178 re bellen gedood, waardoor de op standelingen in de afgelopen twee maanden naar schatting 1500 man hebben verloren. Zaterdag werd hevig gevochten in noord-oost Al- gerië. De opstandelingen hebben in de afgelopen 24 uur acht Franse soldaten gedood en 21 Mohamme daanse burgers om het leven ge bracht. Ten minste vijftien Franse militairen werden gewond, waar mede de Franse verliezen in de af gelopen twee maanden tot naar schatting 73 man zijn gestegen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1