De kerkelijke huwelijksvoltrekking van prins Rainier en Grace Kelly NATIONAAL FONDS TEGEN DE KINDER VERLAMMING OPGERICHT Leiders van Engeland en Rusland spreken openhartige taal te Londen VBIJDAG 20 APRIL 1936 No. 17937 - 11 ZIERlKZEESCHEgNlEUWSBOl^ Wile ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijj per 3 maanden bij vooruitbetaling 3,50, per week 27 cent. Loise nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjas (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. Stalin zou agent van tsaristische geheime politie zijn geweest Verklaring van ex-generaal van het Rode Leger WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Een vroegere generaal van het rode leger, Alexander Orloff, heeft woensdag op een persconferentie In de kantoren van het Amerikaan se tijdschrift „Life" te New York de sensationele onthulling gedaan dat wijlen Josef Stalin vroeger agent Is geweest van de tsaristische geheime politie. Orloff, die tevens een hoge func tionaris van de N.K.V.D. - de ge heime dienst van Sowjet-Rusland - is geweest zei dat dit „vreselijke geheim" de oorzaak is geweest van de liquidatie van maarschalk Toek- hattsjefsky en zijn vrienden en uit eindelijk ook de aanleiding is van de huidige anti-Stalin campagne in Rusland. Volgens Orloff is uit oude tsa ristische documenten, die door de N.K.V D. zijn gevonden, gebleken dat Stalin lang voor de revolutie inlichtingen over de activiteit van de bolsjewisten verstrekte aan de tsaristische geheime dienst, de „Okhrana". Van deze vondst zou, volgens Orloff, mededeling zijn ge daan aan een van de belangrijkste communistische leiders in de Oekraine, Stanislas Kossior, en aan generaal Jakir. Maarschalk Toek- hattsjefsky zou, na de inhoud van deze documenten te hebben verno men, een complot hebben gesmeed om Stalin te arresteren en te li quideren. De ontdekking van dit complot zou, volgens Orloff, voor Stalin aanleiding zijn geweest om zich te De krachtsverhoudingen der luchtmachten „De Amerikaanse luchtmacht is vele duizenden straalvliegtuigen achter bij de Russen, die ons eigen lijk overtreffen, of kunnen over treffen, in alle klassen behalve in die van de middelzware B-47 bom menwerper", dit heeft de gewezen Amerikaanse onderminister van Luchtvaart, Trevnor Gardner, in een artikel ln het tijdschrift „Look" verklaard. Ook op het gebied van geleide projectielen zou de Sowjet-Unie de V.S. voorbijstreven. In zijn artikel beschuldigde Gard ner het ministerie van Defensie er van „verontrustende feiten" aan het Amerikaanse volk te onthou den Deze feiten zouden betrekking hebben op de krachtsverhouding op het gebied van de luchtmacht. De nationalistische Chinezen hebben volgens eigen zeggen voor de kust van noord-Foekien in een zeegevecht van twintig minuten een communistische kanonneerboot tot zinken gebracht. Zij maakten zelf gebruik van eveneens kanon neerboten. ontdoen van allen die dit geheim kenden. Orloff zei, dit „geheim" nooit te hebben durven onthullen doch nu wel te durven spreken omdat de Russische leiders een anti-Stalinis tische campagne zijn begonnen. De huidige campagne is, volgen.' Orloff, het gevolg van het feit dal Chroesjtsjef en zijn volgelingen var het „geheim" op de hoogte zijn ge bracht, waarschijnlijk door gene raal Zoekof. Deze laatste zou di' geheim sinds de grote zuivering van 1937 angstvallig hebben be waard en het nu hebben onthulo' om de huidige Russische leiders tc dwingen hun zienswijze te veran deren. Bloemencorso opnieuw een week uitgesteld Het koude voorjaar en de nacht- varsten hebben de bloei van de hyacinten sterk vertraagd en wel zo, dat de laatbloeiende kleuren onder andere geel en oranje, op 28 april niet in voldoende hoeveelheir aanwezig zullen zijn. Op gronc' hiervan heeft het centrale comit-' Bloemencorso besloten het corso ir de bollenstreek uit te stellen tot f mei a.s. Er is deze week zondag op dr velden nog niet bijzonder veel tf zien. Enkele blauwe en roze velden hyacinten staan al een week lang te kleuren, maar het gebrek aan zon verhindert hen ln volle bloei te komen. De trompetnarcissen wor den nu opgevolgd door andere en meerkleurige variëteiten, zodat deze bolsoort de meeste kleur aan de streek aanbrengt. De heer Leon Nicolaas Hubertus Jufigeschlager is donderdag om 13.45 uur Javatijd in het Tjikini- zlekenhuis te Djakarta overleden. Eerder had de heer Jungeschl'dger reeds het H. Sacrament der ster venden ontvange-n. In kathedraal gelegen op een rots In de kathedraal, die op een rots staat, die uitzicht biedt over de Middellandse Zee, waren een kleine vijfhonderd gasten, onder wie twee ex-konlngln - Faroek van Egypte en Peter van Zuld-Slavië - en ver tegenwoordigers van vUf en twin tig landen verzameld voor de ker kelijke Inzegening van het huwe lijk van Grace Kelly en Prins Rai nier van Monaco. De nieuwe prinses van Monaco, Grace Kelly, had zich getooid ln een gewaad van witte zijde. De bruidsmeisjes en bloemenmeisjes droegen japonnen van witte organ die en tafzij. Grace schikte zenuw achtig haar sluier terwijl zij onder aan de marmeren trap ln het palels met haar vader, John Kelly, wachtte. Op het met vele bloemen beladen bordes van de kathederaal wachtte mgr. Gilles Barthe, de bisschop van Monaco, de trouwstoet op. Ere wachten van Franse, Britse en Amerikaanse matrozen stonden aan weerszijden van een breed rood karpet voor de ingang van de ka thedraal. Prinses Grace arriveerde in een dichte Rolls Royce. Zij schreed langzaam in de richting van het altaar, met haar vader aan haar zijde. In haar gezelschap be vond zich' ook haar biechtvader uit Philadelphia. Terwijl de erewacht stram ln de houding stond, trad enkele minuten later prins Rainier de kathedraal binnen. Hij was gekleed in een blauw goud-zwarte militaire uni form. Hij werd binnengeleid door zijn hofkapelaan Francis Tukker, zijn kamerheer graaf Fernand d'Alllières en mgr. Barthe; da ge- tulgen volgden. De prins stelde zich ter rechter zijde van zijn gemalin en samen namen zij plaats voor het altaar. Ernstig en met ogen die naar het leek vol tranen waren, keek de prinses recht voor zich uit, terwijl bisschop Barthe haar eigenschap pen van hart en ziel prees. De prins met zijn borst vol onderscheidin gen, luisterde aandachtig Zich tot de prins wendend, zei mgr. Barthe: „Christus heeft u macht gegeven". Sprekend tot Grace riep de bis schop Sint Patrick, de patroons heilige van Ierland, waarvan de familie Kelly stamt, aan en haalde de woorden van de heilige aan: „Ik ga mijns weegs, gelovend in God mijn toeverlaat". Nadat de prins en Grace elkaar de geloften gedaan hadden, nam prins Rainier de trouwring van een zilveren schaal en schoof deze aan de vinger van zijn bruid. Donaeraayocnzenct werd nee KerKeiyn nuweiyk voltrokken lussen prins Rainier en Grace Kelly in de katherdaal van Monaco. - Op de foto ziet men de bruid en bruidegom zitten en op de achtergrond een aantal bruidsmeisjes. Beginkapitaal van één miljoen gulden nodig In de loop van de volgende week zal de stichtingsakte worden ver leden van het Nationaal Fonds voor de Kinderverlamming, tot de oprichting waarvan vorige maand, onder leiding van de directeur-ge neraal van de volksgezondheid, prof. dr. P. Muntendam, in een bij eenkomst met vertegenwoordigers van organisaties, die op een of an dere wijze zijn betrokken by dg zorg voor hen, die door kinderver' lamming worden getroffen, werd besloten. Met de fondsvorming - naast het door de overheid voorlopig be schikbaar gestelde bedrag is een beginkapitaal van tenminste één miljoen gulden noodzakelijk - wil men de strijd tegen de kinderver lamming aangaan, zoals dat ook reeds geschiedt tegen de tubercu lose, rheuma en kanker. Het Nationaal Fonds voor Kin derverlamming ziet gaarne bijdra gen tegemoet op gironummer 969, op zijn naam, Zeestraat 73, 's Gra- venhage. Prinses Beatrix heeft reeds in be ginsel haar goedkeuring willen ge- Bollenstreek wacht* op lenteweer Alles in de bollenstreek wacht op enkele dagen zacht lenteweer om In uitbundige kleuren los te breken. De bloei van de bollenvel den verloopt zeer langzaam en er is ln de afgelopen week maar weinig veranderd. Vele narcisvelden staan thans in bloei, met name in de om geving van het vriendelijke water sportplaatsje Warmond Ook de te re pasteltinten van de hyacinten voegen zich al hier en daar bij het zonnige geel der narcissen. Keukenhof heeft reeds vele mooie hoekjes, maar ook daar wordt het bloeiproces vertraagd. De grote kassen blijven echter een prachtige compensatie voor hetgeen buiten nog ontbreekt. Bij een gevecht tussen Franse militairen en Algerijnse opstande lingen op ongeveer zes kilometer van Sebabna in Constantine (Al- gerië) zijn elf militairen gedood en twee gewond. De Fransen waren betrokken bij een watertransport toen zij door een bende van 150 op standelingen werden aangevallen. Nadat versterkingen ter plaatse waren aangekomen, werden aan de opstandelingen zware verliezen toe gebracht. ven het beschermvrouwschap van het fonds op zich te nemen. Later zal worden bekend ge maakt op welke wijze door de stichting acties zullen worden on dernomen, om behalve door de giro-bijdragen tot de fondsvorming te komen. Korte berichten uit liet binnenland 's-GRAVENHAGE Het Neder- landse Padvindstersgilde zal ter ge legenheid van zijn „Jubeldag" op 22 mei a.s. een aantal baby-uitzet ten overdragen aan het Kinder fonds der Verenigde Naties. Deze uitzetten, die bestemd zijn voor het werk van de „Unicef" in Tessalië in Griekenland, worden op het ogenblik door de padvindstersgroe- pen in vele plaatsen gemaakt en samengesteld. ROTTERDAM. Donderdagmorgen vroeg is het 6.0Ö0ste schip van dit jaar de Rotterdamse haven binnen gelopen. Het was het 692 brt. me tende m.s. „Nieuwland", van de Scheepvaart en Steenkolen Maat schappij N.V. te Rotterdam. Het schip kwam met een lading kolen en stukgoed uit Grangemouth en koos ligplaats in de Merwehaven. Vorig jaar was het het Engelse schip „Melrose Abbey", dat op 24 april, dus vijf dagen latar, d« 6.000 vol maakte. ROTTERDAM. De 20-jarige glas zetter A. K uit de Paarlstraat in Rotterdam is bij werkzaamheden bij de Rotterdamse Droogdok Maat schappij om het leven gekomen. Hij was er ruiten aan het Inzetten op het dak van een ketelmakerij. Door een windstoot verloor hij zijn evenwicht en viel met de grote ruit die hij droeg door een raam. 15 meter lager kwam hij op de vloer van de ketelmakerij terecht. Hij is in het ziekenhuis overleden. 's-GRAVENHAGE. Onvoorzich tig oversteken op de Laan van Meerdervoort te 's-Gravenhage heeft het leven gekost aan de 34- jarige mevrouw A. C. T. K. Op de hoek Laan van Meerdervoort-Hoef- bladlaan kwam zij vanachter een geparkeerde auto vandaan op het moment dat een personenauto, be stuurd door de 38-jarige C. H. uit Rijswijk, met vrij grote snelheid over de Laan van Meerdervoort in de richting stad reed. Mevr. K. werd overreden en kreeg een sche- delbasisfractuur, en bleek bij aan komst in het ziekenhuis te zijn overleden. Nabij Trier botste donderdag een auto tegen een boom. De beide inzittenden werden zwaar gewond. De piloot van een Amerikaanse hi- licopter die vanuit de lucht het on geluk zag gebeuren, landde ogen blikkelijk en verleende eerste hulp. Deze zomer zullen ongeveer 1 700 Russische toeristen deelnemen aan reizen langs Europese havens met het Sowjet-passagiersschip „Pobeda", zo heeft radio-Moskou bekend gemaakt. Zij zullen havens in Griekenland, Italië, Frankrijk, Nederland en Denemarken aandoen. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraai 6, Zisrikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochiman - Lange Nobelslraat 6, Zierikzee - Redakleur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Te veel lof is even schadelijk f als te weinig erkenning. f Raketontploffing te Woomera eist vele slachtoffers De Australische minister van Be- oorrading, Howard Beale, heeft andaag (vrijdag) bekend gemaakt, at James Edward Lister, een voor- anstaande Britse deskundige die le leiding had van raketproeven te '/oomera in zuid-Australië, over een is aan verwondingen die hij londerdag door het ontploffen van en projectiel had opgelopen. Ver- Ier werden onder meer ernstig ge zond twee ingenieurs van de Brit- e vliegtuigenfabriek De Havil- ands, John McLoughin en Herbert Viliam Hart, en de hoofdopzichter >ij de proeven, James Stanley Price. Jeze is een door de Britse regering .uitgeleende" officier. Australiërs die bij de ontploffing •rnstige verwondingen opliepen, rijn dr. John Johnstone Graydon van de „Commonwealth Serum La- loratories" te Melbourne en een lid 'an de Australische luchtmacht, Horace Charles Adams. Pluimveehouders kregen te hoge aanslag Ten gevolge van een fout in de nechanische administratie van het '.andbouwschap hebbenden duizen den landbouwers-pluimveehouders in het gehele land een te hoge hef fingsaanslag met betrekking tot de aanwezige pluimveestapel gehad. Het Landbouwschap heeft inmid dels deze aanslagen herzien en de pluimveehouders die hun aanslag reeds hebben voldaan, krijgen het te veel betaalde terug. Bij de aanslagen was er namelijk geen rekening mede gehouden, dat per hectare grond voor een bepaald aantal kippen geen heffing behoeft te worden betaald, en ze waren dus berekend over het totale aantal kippen. Aangezien het hier gaat om een bedrag van drie cent per kip, betekent dit dat per kippen houder ongeveer tien vijftien gul den te veel werd betaald. Moskou acht overeenstemming mogelijk Premier Boelganin van de Sow- jet-TJnle en party secretaris Chroesj tsjef zyn donderdag In Londen, na een zeer koele ontmoeting met het Britse publick, hun eerste bespre kingen begonnen met premier Eden. zy arriveerden in Eden's ambts woning na een lunch op de Rus sische ambassade, 's Ochtends had den zy een rit door de stad ge maakt. Overal waar zy kwamen stonden menigten nieuwsgierigen, doch niemand juichte. De eerste besprekingen ginger over de betrekkingen tussen Enge land en de Sowjet-Unie, zoals dir zich sedert de oorlog ontwikkeld hebben. Beide partijen hebben hel verlangen uitgesproken om hei dieptepunt, waarin deze betrekkin gen in de laatste jaren van Stalin's bewind zijn geraakt, te overwin nen. Donderdag ls voorts gesproken over het handelsverkeer, over de moeilijkheid van normaal contact tussen gewone Britse en Russische burgers en de vooruitzichten op een nieuwe Brits-Russische visserij overeenkomst. Een van de onderwerpen van ge sprek zal voorts zijn het storen van westelijke uitzendingen door Rus sische zenders. In dit verband merkt men in gezaghebbende krin gen op, dat sedert de aankomst van Boelganin en Chroesjtsjef het sto ren van B.B.C.-uitzendingen voor de Sowjet-Unie met circa 40 ls afgenomen. Wel worden de uitzen dingen van de „Stem van Amerika" en B.B.C.-uitzendingen die bestemd zijn voor Oost-Europese landen nog steeds gestoord. Sir Anthony Eden verklaarde, dat zijn regering oprecht verheugd ls over het bezoek. Als de besprekin gen zouden slagen, zouden derge lijke bezoeken over en weer in de toekomst veelvuldiger kunnen wor den afgelegd. Rede van Chroesjtsjef Partijsecretaris Chroesjtsjef zei, dat Boelganin en hij „met oprechte harten" naar Engeland zijn geko men, geleid door de hoop dat de betrekkingen tussen de Sowjet- Unie en Engeland verbeterd kun nen worden. Wij begrijpen, zo zei hij, dat niet ledereen dezelfde houding ten aan zien van ons bezoek inneemt. Zo wel in de conservatieve partij alg 'n de labouropposltie heeft men ich voor en tegen ons bezoek uit gesproken. Die oppositie vinden wij natuurlijk en zij verontrust ons niet. Wij zijn politieke personen en "tegrijpen, dat er geen uniform tandpunt kan bestaan met betrek- ring tot zulke gecompliceerde n-aagstukken als de betrekkingen 'ussen onze landen. Wij geloven dat ons bezoek aan Engeland positieve ï'esultaten zal opleveren, zo vervolgde hij. Wij we- Len, dat er onder de Britten weinig mensen zijn die ons zonder enige ympathie bezien. Doch zelfs onder lie mensen zullen er niet veel zijn lie geschillen door wapengeweld -villen regelen - en dat is het voor- aaamste. U, mijne heren, houdt niet van het communisme. Wij weten dat en vij verbergen niet dat wij niet van het kapitalisme houden. Wij moe- len echter in vrede met elkaar le ven. Wij kunnen natuurlijk geen bijzondere liefde van u voor ons opeisen, doch u zult moeten erken nen dat de Sowjet-Unie bestaat en lat land wenst vrede en geen oor- 'og. Het spreekwoord zegt: „men moet niet alleen leven met de bu- -en die men kiest, doch met de huren die God geeft." Als wij de "egeling van internationale vraag stukken van dit standpunt uit be naderen, ls overeenstemming altijd mogelijk, aldus Chroesjtsjef. De proefexplosie van de Ame rikaanse waterstofbom, die om streeks één mei teweeg gebracht zou worden, is wegens technische moeilijkheden tot acht mei uitge steld. Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft meegedeeld, dat acht mei de streefdatum is doch dat de ontploffing nog wel uitge steld kan worden, bijvoorbeeld we gens ongunstige weersomstandig heden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1