Logische indeling en harmonische inrichting kenmerken van nieuw raadhuis ZWITSAL Gezonde Bab/es Rijke aanwinst voor Oosterland Pronkjuweel symbool van na-ramps herstel (Van onze redacteur) Btfna gaat men grijpen naar sterke superlatieven b(j het beschreven van het nieuwe raadhuis van Oosterland, want deze zeer bekwame ver bouwing van villa tot raadhuis is uitermate geslaagd. Een smaakvolle en artistieke verzorging van het interieur daarbij gevoegd, geeft een treffend geheel dat - zonder overdriving - Oosterland het mooiste raadhuis van Schouwen-Duiveland, zo niet van de provincie bezorgde. Het mag ook wel, want deze njjvcre gemeente had voorheen feitelijk geen gemeentehuis. Tot aan de oorlogsinundatie behielp men zich met het gebouw dat thans als conferentiekamcr wordt gebruikt. Nadien werd gastvrijheid genoten in de thans tot raadhuis omgebouwde villa, die eigeni(jk voor dit doel zonder meer niet geschikt was. Na de ramp moest men zich behelpen met de noodbarak achter het raadhuis. Begrijpelijk is dan ook de vreugde over deze nieuwe aanwinst - een stijlvol raad huis - dat woensdagmiddag door de burgemeester van Soest, mr. S. P. Baron Bentinck, officieel werd geopend. LAND- EN TUINBOUW Appelprijzen zeer sterk gestegen Op de dinsdag in Zeeland gehou den fruitveilingen te Goes en Ka- pelle zijn de prijzen van de appels sterk gestegen. Vorige week was de prijs ook reeds vast maar de prijzen welke deze week werden besteed lagen over de gehele lijn 15-20 ct. per kg. hoger. De hoofdras sen van dit ogenblik zijn in Zee land Jonathan en Golden Delicious. Voor de Jonathans exportkwaliteit werd tot 90 ct per kg. betaald en voor de Golden Delicious export kwaliteit tot f 1,20 per kg. Ook voor het niet exportabele fruit waren de prijzen hoog. Zo werd voor de keu kenkwaliteit Jonathan rond 65 ct. per kg. betaald en voor de keuken kwaliteit Golden Delicious rond 75 ct. per kg. Van de talrijke journalisten, die naar Monaco zijn gekomen voor het huwelijk van prins Rainier en Grace Kelly, zijn er reeds twee overleden aan de gevolgen van een hartaanval. Enige dagen geleden was een Amerikaan het slachtoffer en dinsdag overleed een 34-jarige Portugese correspondent. Voorwaarde voor een gezonde huid is de juiste reiniging er van Voor het slapen gaan aangewezen ogenblik neemt, welke het lichaam dage lijks nodig heeft. In die tijd zijn de stoffen, die door de zweet- en talg- klieren van het lichaam zijn afge scheiden, op de huid ingedroogd en hebben zij gedeeltelijk de poriën verstopt, daarbij nog vermeerderd met het stof en vuil, dat zich van buiten op de huid heeft vastgezet en de crèmes en de poeders van de make-up. En dat is niet weinig als men eens nagaat hoevele malen per dag vele vrouwen haar neus poe deren en de lippenstift gebruiken. In die tussentijd zijn de zenuwen, die de huid met haar uitgebreide netwerk van bloedvaten en capil- lairen verzorgen, vermoeid gewor den - de bloedvaten zijn gaan ver slappen en laten vocht en witte bloedlichaampjes op abnormale wijze door. De functie van de huid- klieren wordt hierdoor weer an ders. Kortom er heeft zich aan het einde van de dag een toestand ont wikkeld, die dringend herstel nodig heeft, willen er niet blijvende weef selbeschadigingen uit voortvloeien. Maar dan komt de nacht en daarin zal de huid, evenals het gehele ver dere lichaam, gelegenheid krijgen om zich volledig van alle vermoeie nissen en kleine beschadigingen te herstellen Maar om dat te kunnen doen moet zij vooraf in een zo goed mogelijke conditie worden gebracht. Een volledig herstel is niet moge lijk als een laag van poeder en schmink, stof en afgestoten epi- theelcellen de oppervlakte van de huid bedekt, waarin bacteriën zich rustig kunnen ontwikkelen of wan neer de poriën verstopt zijn met in gedroogde afscheidingsproducten der huidklieren, waardoor de adem haling der huid onmogelijk wordt gemaakt. De huid moet dus gereinigd wor den en het aangewezen ogenblik daarvoor is: 's avonds voor het sla pen gaan. Dr. P. H. VAN DER HOOG, huidarts. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Sommelsdijk: J. Zwijnenburg, Klnderdijk-Nw. Lek- kerland. Aangenomen naar Zutphen: P. J. v. d. Vange, Oosterwolde (Fr.); naar Dantumawoude: vikaris D. J. Klein Onstenk, Markelo; naar Emmel- oord: B. Albada, IJlst. Bedankt voor Oldebroek (toez.): J. Zwijnenburg, Kinderdijk-Nieuw Lekkerland. Ger. Kerken Aangenomen de benoeming als docent aan de theologische oplei dingsschool te Hollandia (Nieuw- Guinea): ds. K. A. Schipper, Erme- lo; naar Barendrecht: A. C. Scher- penisse, Treebeek; naar Onderden- dam: kand. J Rinzema, Groningen. Bedankt voor Dussen (N.Br.), Na- gele (N.O.P.), Hemelum, Zaltbom- mel-Gameren, Nieuwolda en Gies- sendam-Nederhardinxveld: kand. A. L. Janse de Jonge, Heerjansdam; voor Knijpe, Jutrijp-Hommerts, Sellingen, Nieuwe Pekela en Wet- singe-Sauwerd: kand. J. Rinzema, Groningen. Ger. Kerken (art. 31 K.O.) Beroepen te Baarn: J. Faber, De venter; te 2e Exloërmond: kand. K. C. Smouter, Breda; te Rotter- dam-Charlois: K. J. Dijkema, Tree beek. Aangenomen naar Amersfoort- west: J. J. Arnold, IJmuiden. Chr. Ger. Kerk Beroepen te Zwolle: A. Bikker, Amsterdam; te Delft: B. Bijleveld, Noordeloos. Aangenomen naar Maarssen (2e beroep): P. H. Seggelink, Zaandam. Bedankt voor Hengelo (O.): D. Henstra, Oud Beijerland. Ger. Kerken in Nederland ZIERIKZEE. Zaterdag 21 april 7 uur: ds. E. du Marchie van Voort - huijsen uit Leersum. Het Deense eiland Bornholm is dinsdag door een sneeuwstorm geteisterd, elektriciteitskabels bra ken, busdiensten moesten worden gestaakt en vliegtuigen konden niet landen Op sommige plaatsen lag de sneeuw een meter hoog. Bijna vierduizend mensen zijn dakloos geworden als gevolg van een brand in de Japanse stad To- kiwa. Van persoonlijke ongevallen is geen melding gemaakt. Ingezonden mededeling Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten SPORT VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I. Het programma voor zondag 22 april a.s. luidt: 3e klasse C: Zierikzee-Virtus (half 3, scheidsr. J. Tange); GUDOK -RKC; DHV-VES '35; De Schutters- ESC; WSC-RWB. 4e klasse G: Halsteren-HSC '28; RSV-Steenbergen; DEVO-NSV. Afdeling Zeeland. 2e klasse C: Dreischor II-Brou- wershaven I (half 3, scheidsr. A. de Looze); SVOWK I-Zierikzee III (half 3, scheidsr. P. J. Rieteco). Zaterdag 21 april Bij het betreden van het impo sante gebouw komt men in de voor hall, afgesloten met een fraaie, zware deur. Boven de deur bevindt zich een halfcirkelvoi-mig glas-in- lood-raam, waarin de wapens van Oosterland, Sirjansland en Oos- tersteyn, een trouvaille, die men rustig symbolisch noemen kan voor de gehele inrichting van het ge bouw, waarin de Dienst voor Pu blieke Werken van de adoptiege meente Soest een grote dosis stijl gevoel en artistiek inzicht heeft ge spuid. In de grote hall, waarop de deuren naar de verschillende ka mers en afdelingen uitkomen, treft de ruime fraaie trappenopgang, de moderne betegeling van de muren en de „spinnekop"-lamp (de licht punten gemonteerd op rechte ko peren houders naar verschillende richtingen). Links treft men de bur gemeesterskamer aan, een juweel van artistieke inrichting. De lam- brizering en het notehouten deux-- paneel, geven een voornaam accent aan het geheel. Boven de deur is het wapen van Oosterland aange bracht. De vloerbedekking bestaat uit een helderblauw tapijt, dat zich combineren laat met een gebogen bureau en een apart "zitje", waar van de stoelen een grijze bekleding kregen. Gordijnen en verdere in richting van de kamer zijn met dit alles in volledige -harmonie. De Ambachtsheer van Oosterland gaf een pendulestel ten geschenke, be staande uit antieke klok en twee kandelaars, dat een plaatsje vond in de ingebouwde muurkast. Secretarie en secretariskamer Zowel de secretarie als de kamer van de secretaris en ontvanger munten uit door een praktische in richting. Zeer logisch zijn bv. de tegenoverelkaar aangebrachte lo ketten, zodat het publiek staande op een plaats zich van twee zijden kan laten bedienen. De kluis, waar van de deur toegang geeft tot de financiële afdeling, is zeer ruim. In de verschillende afdelingen zijn de vloeren uitgevoerd in mar- moleum, terwijl een kruisverlich- ting van T.L.-lampen is aange bracht. Een aparte kamer is ingericht voor de technische dienst. Hier Baggermolen op thuisreis Dinsdag is uit Freemantle (Aus tralië) de 1080 ton metende bagger molen „Ham 301" vertrokken op weg naar Nederland. Deze bagger molen, die in exploitatie is bij de Hollandse Aannemingmij, was in december 1951 naar Australië ge gaan om daar samen met de in 1952 gearriveerde baggermolen „Ham 2", kanalen in Cockburn op een voor zeeschepen toereikende diepte te brengen. Met het gereedkomen van dit projekt is de Kwinana olie raffinaderij bereikbaar geworden voor zeeschepen. De „Ham 301" stond onder bevel van kapitein J. Kikkert. komt de opzichter van de Centrale Dienst te zitten. Parterre vindt men verder een ruim toilet met urinoir, closet en, vaste wastafel. In de kelder onder! het gebouw is de stookinrichting van de centrale verwarming onder gebracht (oliestook). De bovenverdieping Een ruime open groenbeloperde trap geeft toegang tot de boven verdieping. Een werkelijk indruk wekkend dubbel deurpaneel geeft toegang tot de monumentale raads zaal. Een volmaakt evenwichtige indeling vooropstellend, wordt niet temin in deze zaal de aandacht di- rekt geboeid door een fresko, aan- Een miljoen gladiolen- knollen voor Franse kwekers De voorzitter van de „Franse groep" van de Bond van Bloembol lenhandelaren te Haarlem en de directeur van het Produktschap voor Siergewassen, boden woens dag te Parijs een geschenk aan in de vorm van één miljoen gladiolen- knollen ter waarde van 7 miljoen frank aan de Franse federatie van tuinbouwers en boomkwekers. Het geschenk is bedoeld als tege moetkoming in de zeer ernstige schade, welke bollenkwekers in het zuiden van Frankrijk als gevolg van de vorstperiode hebben ge leden en tevens als blijk van waar dering voor de grote steun, die ons land tijdens de watersnood o.a. ook uit Frankrijk mocht ontvangen. Voetballende jongens aanleiding tot doodslag Bij een ernstige vechtpartij - het tragische gevolg van een woorden wisseling - is de 32-jarige onge huwde houtbewerker B. D. te Bus- sum, met een knuppel doodgeran seld. Tegen omstreeks acht uur dins dagavond waren kinderen aan het voetballen achter een woning, in een gang die uitkomt tegenover de woning van mevrouw D. in de Flo- ralialaan te Bussum. Mevrouw D. - welke reeds eerder last van de kinderen had gehad - tikte tegen het raam om de jongens het spel te doen staken. Toen hieraan niet direkt voldaan werd kwam haar zoon met een grote zaag naar bui ten Dit werd opgemerkt door de 25-jarige draglinemachinist J. H., die een grote knuppel hanteerde. Tussen beide mannen ontstond een woordenwisseling, waarbij D. met de zaag naar H. sloeg. Deze ontstak hierover zo in woede, dat hij met de knuppel op D. lossloeg totdat deze ineenzeeg. Een geneesheer achtte onmiddellijke overbrenging naar de „Majellastichting" noodza kelijk. In de loop van de avond is D. overleden. H. is in arrest gesteld. geboden door de gemeenten Soest en Rijssen, dat de gehele achter muur beslaat. Het fresko is ver vaardigd door de kunstenaar Stok- hof de Jong te Soest, die een oud procédé toepaste, nl. een mengsel van waterverf en caseïne. Het kunstwerk is een versymbolisering van de vrede, uitgebeeld door een vrouw zittend aan een fontein. De welvaart wordt gesymboliseerd door een vruchtenplukkende man. Wie deze indrukwekkende afbeel ding aanschouwt, voelt wel zeer direkt de waarde van deze voor Oosterland zo zinvolle in kleuren gestolde gedachte. De gemeente im mers heeft veel leed over zich heen zien gaan en op vrede en welvaart kunnen hier wel in het bijzonder voor de toekomst worden gehoopt. De tegenovergelegen wand in eikehout heeft een bovenpaneel ongeveer tot op een vierde van de muurhoogte, waaruit indirekt licht straalt. Stijlvol zijn de in zwart en goud uitgevoerde plafondlampen en lampen aan de zijmuur. Het ge schuurde plafond geeft een inzicht in de gevarieerde middelen die zijn aangewend om werkelijk een har monisch geheel te scheppen. Een fraai stuk houtwerkerskunst is de speciaal ontworpen tafel, waaromheen met licht leder be klede stoelen staan gegroepeerd. In de leuning van de voorzittersstoel is het wapen der gemeente inge legd. Een conciergetafel en een perstafel completeren het geheel. Stalen ramen en natuurstenen ven sterbanken getuigen hier - zo goed als in het gehele gebouw - van de degelijkheid der uitvoering. Op de bovenverdieping is verder een keurige commissiekamer inge richt, waar ook het college van b. en w. kan vergaderen. Tevens treft men op deze verdieping, maar ge heel er van gescheiden, de con ciërgewoning, die is ingericht over eenkomstig de standing van dit bijzonder fraaie raadhuis. Staande op de tweede verdieping heeft men een fraai gezicht op het trappehuis (een derde trap geeft toegang tot de zolder), dat als hét ware bij iedere trede herinnert aan de solide en voorname uitvoering van dit nieuwe raadhuis, dat ge bouwd werd door aannemer Stou ten te Brouwershaven en de ver schillende onderaannemers. De bouw was mogelijk door de rijke steun van de genoemde adop tiegemeenten en vormt een afslui ting van de na-rampse hulp, die respekt afdwingt. Met het nieuwe raadhuis heeft het nieuwe Oostei;- land er een trots symbool bij ge kregen van het na-ramps herstel Twee mille voor herstel ooievaarsnesten De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels te Amster dam heeft van het te Eindhoven gevestigde comité, dat in de afge lopen winter een grote actie heeft gevoerd voor de voedering van hon gerende watervogels in de Biesbos, bericht ontvangen dat het een be drag van f 2.000 beschikbaar stelt' voor het herstel van ooievaarsnes ten in het land van Heusden en Altena en de Langstraat teneinde voor dit gebied maatregelen te ne men opdat gevechten tussen paar tjes ooievaars om nesten, zals die verleden jaar o.a. in Dussen en Almkerk zijn geconstateerd, wor den voorkomen. Het Eindhovens comité ziet zijn geste als een ver lengstuk van de in de afgelopen winter gevoerde actie. In overleg met deskundigen van het Staatsbosbeheer zal zo spoedig mogelijk worden begonnen met de reparatie van bestaande en de op richting van nieuwe ooievaarsnes ten in de genoemde gebieden. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Ongeluk met dragline Dinsdagmorgen is bij herverka velingswerkzaamheden in de Gou we Veerpolder een ernstig ongeluk gebeurd met een dragline, waar door L Fluijt te Sirjansland vier vingers van de linkerhand verloor. De dragline werd bediend door J. Smit te Oosterland. Toen deze een volgetrokken bak naar rechts wilde zwenken, hoorde hij plotseling gil len. Hij bracht ogenblikkelijk zijn machine tot stilstand en ontdekte tot zijn schrik dat F. met de lin kerhand tussen de tandwielen van de machine was geraakt. Vier vin gers van de hand bleken te zijn af- gekneld. Met een G.M.C. werd het slachtoffer naar het ziekenhuis te Noordgouwe overgebracht De po litie te Zierikzee stelde een onder zoek in naar de juiste toedracht van dit ongeluk. In Tokio wordt gevreesd, dat als een gevolg van een hevige storm in het zeegebied van Hokkaido 46 Japanse vissers om het leven zijn gekomen. Voor de vrouw J (2). In een vorig opstel heb ik be loofd het een en ander te zullen vertellen over schoonheidsverzor ging van de huid en de verschillen de preparaten, die daarbij gebruikt worden. Speciaal dit laatste is daarom zo belangrijk, aangezien op het gebied van de huidverzorging in de laatste jaren enkele zeer belangrijke ont dekkingen zijn gedaan welke tot fundamentele veranderingen-in de samenstelling van diverse schoon heidsmiddelen hebben geleid. Om die reden heeft de cosmetische in dustrie, die langzaam tot een van de belangrijkste wereldindustrieën, is uitgegroeid, zich de medewer king verzekerd van talloze chemici, medici, biologen en pharmaceuten, om haar van raad en voorlichting te dienen. Wanneer er een behan delingsmethode van de huid be staat, die voor de goede functie en de gezondheid ervan absoluut noodzakelijk en van het allergroot ste belang is, dan is het zeker wel de reiniging er van. Want de huid is een van de belangrijkste li chaamsorganen, welke wij bezitten. De gehele dag door heeft zij diver se zaken te verrichten Zij moet het lichaam beschermen tegen alle be schadigende invloeden van de om geving, alle gevoelsindrukken ver werken, diverse stoffen, die voor het lichaam van geen nut zijn, af scheiden en de lichaamstempera tuur onder controle houden. En dat alles doet zij dikwijls onder de on gunstigste omstandigheden van slechte belichting en onvoldoende ventilatie. De ultra-violette stralen van het zonlicht, die zo'n buiten gewone uitwerking op de levende cellen van de opperhuid hebben en die het ergosterol, dat in kleine hoeveelheden in het vet van de huid aanwezig is, omzetten in vita mine D (hetwelk op zijn beurt weer nodig is voor de absorptie en be nutting van de kalkzouten in de li chaamshuishouding) kunnen de huid dikwijls maar spaarzaam be reiken. Een groot deel van de dag wordt doorgebracht in een wolk van si- garettendamp, in slecht geventi leerde ruimten (zoals in spoorweg coupés, waar alle oude mensjes de raampjes dicht willen hebben) en te midden van de uitwasemingen van talrijke andere personen. En dat alles ondanks het feit, dat de huid ook deelneemt aan het adem halingsproces en gemiddeld 2 pro cent van de zuurstof in zich op- Ineezonden mededeling; DTUA'AN DER IIOOG zijn verkrijgbaar bij KAPSALONS FRANS MURK Havenplein 18 - Tel. 230 - Zierikzee 2e klasse C: MEVO I-Kloetinge I (5 uur, scheidsr. J. de Wit); SVD I- Wissekerke I. 2e klasse D: MEVO III-Brouwers- haven II (3 uur, scheidsr. N. Speel man); Bruse Boys I-MEVO II (4 uur, scheidsr. Th. Sies). Juniorencompetitie: Zierikzee B I-MEVO B I (2 uur, scheidsr. P C. W. v. d. Ende); Dreischor B I-Zie- rikzee B II (3 uur, scheidsr. moet zelf worden aangewezen); Renesse B I-Burgh B I (scheidsr. moet zelf worden aangewezen). DE BROEDERSCHAP VAN DE BRONZEN DRAAK 50. „Waar ik geweest ben?" zegt Angelo lachend, „dat zal ik u gauw vertellen. „Ofschoon ik vermoeid was na de doorwaakte nacht, kon ik de slaap niet vatten. Ik ben daarom maar wat rond gaan kijken in de stallen en daar heb ik een bijzondere ontdekking gedaan." - „Wat dan wel?" vraagt Aram nieuwsgierig. „In de stallen staat het paard van mijn broeder Balthazar. Hij moet dus in het kasteel zijn en zich voor ons verborgen houden." - „Ge vertelt mij daarmee niets nieuws", zegt Aram grimmig. „Balthazar heeft mij zojuist een flinke kaakslag toegediend, omdat ik mij uw vriend waagde te noemen.'" - „De schurk", roept Angelo woedend uit. „Zodra wij in Napels zijn zullen we hem bij mijn vader, de koning aanklagen." - „Dat zal dan een valse aanklacht zijn", klinkt plot seling de rustige stem van Bizzi. De oude graaf treedt de kamer binnen en plaatst zich recht voor prins Angelo. „Het is waar, dat Balthazar Aram in het gezicht geslagen heeft, maar hij was tot het uiterste gedreven door uw valse streken", barst hij woedend los. „Ik zal voor de rechterstoel des konings getuigen, dat uw broeder in mijn kasteel vertoefde, toen gij met een valse snor en baard als Balthazar vermomd aan die schurk Aiglon de opdracht gaf heer Aram van de rotsen te werpen- „Zwijg", dondert Angelo de oude man toe. „Gij spreekt tegen de prins van Napels, onbe schaamde gek. Kom mee, Aram, wij zullen ons niet langer laten beledigen door deze boef en mijn schurkachtige broer. Wij verlaten terstond dit kasteel."

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 6