JE 1W NIEUWERKERK BELEEFDE U.N.A-DAG Jubilerende afdeling had geanimeerde feestavond iVOROL: De Tandpasta van standing DE ONVERBREEKBARE BAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 19 APRIL 1956 a No. 17936 GEMEENTERAAD ZIERIKZEE Zeventien woningwetwoningen worden overgedragen aan „Beter Wonen" Grondaankoop voor uitbreidingsplan Op woensdag 25 april a..s zal een vergadering worden gehouden van de Zierikzeese gemeenteraad. De agenda telt een negental punten. Ten behoeve van het uitbrei dingsplan dient ongeveer 2.04.09 ha te worden aangekocht van het per ceel kadastraal bekend gemeente Zierikzee, sectie E nr. 113, in eigen dom toebehorend aan jhr. A. van Citters te Burgh. Verzocht wordt medewerking te verlenen voor de aanschaffing van gordijnen, klr.ssemeubelen en elek trische verlichting ten behoeve van de twee noodleslokalen van de chr. school in 't Vrije. Ter zake van overdracht van woningen aan de woningbouwver eniging „Beter Wonen", geeft het college van b. en w. de volgende toelichting: „Van de in 1948 door deze gemeente gebouwde comple xen van 33 en 5 woningwetwonin gen zijn de stichtingskosten defini tief vastgesteld door de minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting bij schrijven van 22 juli 1955. Deze wel zeer late vaststel ling is een gevolg van de aan de afwikkeling van de onteigenings vergoedingen voor de grond ver bonden langdurige tijdsperiode, waardoor de zuivere grondkosten niet eerder bekend waren. Van het complex van 33 woningen werden op haar verzoek 17 woningen over gedragen aan de woningbouwver eniging „Beter Wonen", terwijl de overige 16 woningen met het com plex van 5 tot een complex van 21 woningen werden verenigd, in be heer en exploitatie bij deze ge- Russisch bezoek aan Sonsbeek Hedenmiddag (donderdag) is de nationale bloemententoonstelling „Sonsbeekflora" bezocht door een klein gezelschap Russische deskun digen op het gebied van parkaan- leg, dat op het ogenblik in Neder land verblijft. Het zijn de heren Latin, directeur van de botanische tuin in Moskou, Karchirsky, hoofd van de plantsoenendienst in de Russische hoofdstad en Lukkianov, de tuinarchitect van Moskou. Deze heren worden vergezeld door de handelssecretaris van de Russische ambassade, de heer Jouravlev. Van Nederlandse zijde waren aanwezig dr. Verhagen, voorzitter van de ver eniging „De Nederlandse Bloemis terij" en de heer Vermeer, secreta ris van het Produktschap Sierge wassen. De bevolking van Nederland Volgens opgave van het C.B.S. bedroeg het aantal huwelijken in Nederland in de eerste 2 maanden van dit jaar 10,761 tegen 10.773 in de eerste 2 maanden van 1955. Het aantal levendgeborenen bedroe; 37,987 tegen vorig jaar 37,461 en het aantal overledenen 15,744 tegen 15,203. Voorts emigreerden in de eerste 2 maanden van dit jaar 9,359 personen tegen vorig jaar 8,393, ter wijl het aantal immigranten 6,903 bedroeg tegen vorig jaar 6,341. Op 1 maart jl. telde Nederland 10,841,117 inwoners. Een week vakantie opgeofferd voor blinden Negen personeelsleden van de Haagse Tramweg Maatschappij, die tezamen het H T.S. dans- en show orkest vormen, zullen elk een week verlof opofferen voor de Neder landse Blindenbond. Zij gaan na melijk een achtdaagse tournee door Nederland maken en de baten hier van zijn bestemd voor een rust- ei vakantie-oord voor de Nederlandse Blindenbond. Organisator van de tocht is de heer L. W. Wemmers. Het orkest staat onder leiding van Frans de Bruyn. Het eerste optreden in deze tour nee is vrijdagavond 20 april a.s. in „Padro" te Scheveningen. Vervol gens treedt het orkest zondag 22 april op in Vlissingen en de daarop volgende dagen achtereenvolgens in Dieren, Ede, Gulpen, Sittard: Boxmeer en Spekholzerheide-Ter- winselen. Adviesbureau Stichting voor de Landbouw In verschillende delen der lands houdt het Adviesbureau voor Oor- logs- en Rampschade zitdagen in de maand mei. Getroffenen uit de provincie Zeeland, die ernstige moelijkheden hebben, kunnen zich wenden tot het Adviesorgaan via het secretariaat van de Geweste lijke Raad van het Landbouwschap in hun provincie. In verband met het feit dat vóór 1 juli a.s. in bepaalde gevallen een extra-bijdrage voor het herstel van oorlogsschade aan tuinbouwopstal- len aangevraagd dient te worden, zullen er ook in Zeeland binnen kort speciale zittingen worden ge houden. De betrokken tuinders zul len schriftelijk uitgenodigd worden daarheen te komen. meente. Doordat echter de stich tingskosten niet bekend waren, kon de officiële overdracht van de 17 woningen aan de woningbouwver eniging „Beter Wonen" niet plaat hebben. Niettemin is de exploitatie daarvan van de aanvang af dooi de woningbouwvereniging gevoerd. Thans wordt voorgesteld de wonin gen aan de vereniging over te dra gen voor de werkelijke stichtings kosten en tot dezelfde bedragen aan do vereniging voorschotten toe te kennen. De werkelijke stichtings kosten hebben de in het exploita tietekort in aanmerking genomen stichtingskosten overschreden." Verder komt nog een uitbreidinr van het vakantieverlof, de verho ging van de vakantietoelage en een uitkering van 3 ineens aan het personeel in bespreking. Nieuwe Navo-comman- dant in Zuid-Europa De Amerikaanse vice-admiraal Robert Briscoe is, met ingang van 1 juli 1956, benoemd tot opperbe velhebber van de Navo-strijdkrach- ten in zuid-Europa. Briscoe was in de tweede wereld oorlog bevelhebber van een flot tielje torpedoboot jagers en latei- van een speciale vlootgroep in het verre oosten. Onderaardse grotten-zalen ontdekt In de grotten van Remouchamps hebben speleologen onlangs een nieuwe zaal ontdekt, die 25 meter lang en 10 meter breed is en een hoogte heeft van ongeveer 2,5 me ter. De zaal heeft een prachtig ge vormd gewelf en grenst aan twee meertjes, waarin het zuiverste wa ter stroomt, dat ooit in grotten als deze is aangetroffen. Toen de ontdekkers een gat in een der wanden boorden, zagen ze nog een tweede zaal, waarin zich twee indrukwekkende zuilen ver hieven, elk van een verschillende kleur. Op het ogenblik .is men bezig, een opening tussen beide zalen aan te brengen, die groot genoeg is, om een uitgebreider onderzoek van de ze belangrijke vondsten mogelijk te maken. Zaterdag beleefde Nieuwerkerk een U.N.A.-dag. De door de vrijwillig sters en vrijwilligers van het V.N.A.-kamp gebouwde bejaardenwoningen werden overgedragen. Op de foto het keurig complex, staande aan de U.N.A.-straat. De onthulling van de gedenksteen, aangebracht in de muur van één der huizen, werd verricht door de Engelse professor Inebnit (midden), die de harten der Nieuwerherkers veroverde. Links burgemeester A> A. van Eeten tijdens zijn toespraak, waarin hij dank bracht aan de U.N.A.- leden voor 'het gepresteerde. Rechts in volgorde ds. M. C. Westerhof en mr. Joekes, die de V.I.R.O. vertegenwoordigde. NIEUWERKERK Opbrengst collecten De alhier gehouden huis-aan-huis collecte voor SIMAVI heeft f 39,68 opgebracht. Het comité dankt alle gevers alsook de jongedames die colecteerden, nl. W. v. d. Cingel, N. Flikweert, T. Folmer, J. v. Gees- bergen, R. den Haan, W. den Haan, R Heijboer, L. Jumelet, I. Peute, E. Radewalt, K. Radewalt en L. Stoutjesdijk. De openbare geldinzameling, ten bate van de Nationale arbeid voor het Leger des Heils heeft al hier opgebracht een bedrag van f 111,85. Eén der geschenkbomen werd geplant door de dochter van de kamp leider miss Inebnit. Het geld voor de bomen werd geschonken door mr. Carpenter, vorig jaar leider van het U.N.A.-kamp, die in Engeland een collekte hield voor het mooie doel. Links bij de boom wethouder S. Ouerbeeke. Bij de overdracht van de bejaardenwoningen, waren natuurlijk de be jaarden zelf present. Op de foto ziet men hen, wachtend op de komende dingen. Verrassend waren de vier mutsdragende bejaarden op een rijtje. Zo vaak treft men dit niet meer. (Eigen foto's). Verkeer en vervoer evident maatschappelijk belang Burgemeester van Arnhem bepleit gemeentelijke verkeerscommissies Men dient het verkeer niet alleen als een technisch, maar ook als een maatschappelijk verschijnsel te be schouwen. De gemeentebesturen en andere lagere bestuursorganen moesten zich in de laatste halve eeuw in toenemende mate met het verkeer bemoeien. Deze bemoeienis grijpt in het dagelijks leven in. Daarom acht burgemeester Ch. G. Matser varr Arnhem het samenstel len van gemeentelijke verkeers commissies noodzakelijk. Het zijn namelijk niet alleen de OUWERKERK 25 JAAR A.N.A.B. In café Vijverberg herdacht de afdeling Ouwerkerk van de Alge mene Nederlandse Agrarische Be- drijl'sbond haar 25-jarig jubileum. De voorzitter, de heer Raamsdonk, verwelkomde in het bijzonder de heer en mevrouw van Immerzeel, de familie Lïnders - welke het mu zikale gedeelte zou vullen - en ver der de heren de Roo en Hoek, dis- triktsbestuurders. Verder waren o.m. aanwezig de oud-voorzitter de heer Kuijper en de heren Koster, Bal en van de Kommer van de Fe deratie. Hierna verkreeg het woord de heer C. Zorge met het voordragen van een zelf gemaakt gedicht, waarin de vergleden periode weer hreleefde. Vervolgens verscheen een aantal personen op het podium welke ter ere van hun 25-jarig lid maatschap gedekoreerd werden door de heer de Roo. De gedeko- reerde veteranen waren de heren W. C. Ruijtenburg, C. M. Zorge, C. B. Boogerd, C. Zorge, A. M Boo- gerd, J. M. Helmstrijd, P. W. van den Bos en J. C. van de Zande. De heer de Roo overhandigde voorts een enveloppe met inhoud aan de heer Raamsdonk en feliciteerde al len namens het distriksbestuur. Het woord was vervolgens aan de distriktsbestuurder, dhr. C. Hoek, welke een propagandistische speech hield. Spreker beklemtoonde voor namelijk de behaalde resultaten in de afgelopen periode. Spreker las als voorbeelden hoe het eertijds was, een gedicht voor uit de Zierik- zeesche Nieuwsbode uit het jaar 1855, getiteld „De peinzende werk man". Vervolgens feliciteerden vele zus- terafdelingen van het eiland, o.m. de afdeling Nieuwerkerk, de Vara- afdeling Ouwerkerk en van het Fe deratie-bestuur, en de afdeling Schouwen-Duiveland. De eerste twee felicitaties gingen vergezeld van een bloemstuk. Hierna sprak de heer C P. Kuij per, die o.m. zei, dat men de orga nisatie niet meer missen kan. Deze spr. wenste de afdeling bij voort during groei en bloei toe en sprak ook zijn gelukwensen uit namens het gemeentebestuur. In de pauze vond ten bate van het t.b.c.-fonds een verloting plaats van 2 taarten, een fles boerenmeis jes en een rollade. Twee jongedames en mevr. Lin- ders gaven nu blijk van hun kunnen op het gebied van accordeonspel. Na de pauze kreeg dhr. van Im merzeel gelegenheid de voorbijge gane kwarteeuw te belichten. Hij deed dit in dichtvorm op een wijze, die aller bewondering wegdroeg. Ook gaf hij een schets in het Zeeuwse dialekt over de oorlogs periode 1914-18, die handelde over het stiekeme slachten in die tijd. Een tussenschetsje volgde, getiteld „De slaapwandelaarster", waarna dhr. van Immerzeel weer optrad met de Zeeuwse schets uit de laat ste wereldoorlog „De baeken spek". In zijn slotwoord dankte dhr. Raanmsdonk allen, inzonderheid de heer van Immerzeel, hartelijk voor hun medewerking, waardoor deze avond een bijzonder mooie en ge slaagde geworden is. In Frankfurt heeft een vluch teling uit de Sowjetzöne zich twee maanden lang verborgen gehouden in de verwarmingskokers van een groep flatgebouwen. Hij bracht daar de dagen door zonder licht en water bij een temperatuur van 35 graden Celsius, 's Nachts ging hij op rooftocht en voorzag zich van levensmiddelen uit de ijskasten van de flats. verkeers- en veiligheidsbelangen, doch eveneens bv. economische be langen, die met het oplossen van verkeersvraagstukken samenhan gen. Openbare werken, politie, mid denstand en anderen zullen hun vi sies op vraagstukken'moeten geven alvoi-ens besluiten kunnen worden genomen. Men kan overal wel bor den plaatsen en regelingen treffen, maar daarmee zou, zelfs tegen de achtergrond van het algemene wel zijn, dit welzijn nog geenszins ge- diendJcunnen zijn. Burgemeester Matser, die sprak voor het Ned. Verkeersinstituut te den Haag over de „Taak van het gemeentebestuur bij het huidige verkeer", zeide, dat verkeer en vervoer van evident maatschappe lijk belang zijn. De daarmee sa menhangende vraagstukken zijn natuurlijk gegroeid. Eensdeels moet zeker zover worden vooruitgezien, dat zo weinig mogelijk moeilijk heden in de toekomst zullen kun nen ontstaan. KERKNIEUWS Generale Synode Geref. Kerken De synode is haar derde zittings- week aangevangen met de behan deling van vraagstukken van maat schappelijke aard, in verband waar mede ook de diakenen ter synode waren uitgenodigd. De stichting „Gereformeerd sociologisch insti tuut" had een verzoek ingediend om morele en financiële steun voor haar arbeid. De rapporteur, ds. A. G. v. d. Stoel, stelde voor het ver zoek om jaarlijks een halve collecte niet in te willigen, doch een aanbe veling tot het geven van giften aan deze zaak van de synode te doen uitgaan. Na enige diskussie verenig de de synode zich met de voorge stelde conklusies, behalve die in zake de collecte, waarover nog na der een beslissing zal vallen Vervolgens werd behandeld een schrijven van de 4 classes in zuid oost Drente en oost Overijssel over de industialisering, waarin aan dacht gevraagd werd voor de vra gen die i.v.m. dit probleem rijzen, richtlijnen te willen geven voor de arbeid'in deze sektor en deputaten te benoemen met opdracht verder te onderzoeken hoe deze arbeid het beste kan worden angevat. Hier over ontstond een uitgebreide dis cussie. Ten slotte aanvaardde de synode de 7 richtlijnen, die de com missie heeft vooi'gesteld, welke aan de kerken zullen worden toegezon den. Ook zullen deputaten worden benoemd. Verder werd besloten het alge meen diaconaal bureau tot een ker kelijk bureau te maken, waarvoor ook deputaten zullen worden be noemd. Een voorstel om in de Raad voor Gereformeerde sociale arbeid 3 deputaten te benoemen en een collecte voor de arbeid van deze raad af te staan vond algemene in stemming, doch werd voox-lopig aangehouden. Ineezonden mededeling FEUILLETON door MAARTJE ZELDENRIJK „Moest je vandaag in de stad zijn?" „Nee. Maar ik kon niet langer wachten, Elsje. Ik verlangde naar je. Daarom ben ik vanmorgen met een nadat ik de post had afgewerkt weggereden". Ze zocht een station op, dat po pulaire muziek uitzond, en nadat ze het zacht had gezet, kwam ze weer terug naar tafel, waar ze aar zelend bleef staan. „Jaap, ikik hoop, dat je me niet ondankbaar vind. Je hebt zo veel voor me gedaan. Ik weet niet, wat ik had moeten beginnen zon der jou. Misschienwas het wel zo gegaan, zoals je vanmiddag in Wijk aan Zee zei. Maar toch.... het lijkt me beter, dat je na van avond niet meer komt". Hij keek haar verbaasd aan, ter wijl hij zijn kopje neerzette. „Wat krijgen we nu? Waarom niet, Elsje?" „Och, Jaap, laten we elkaar niet voor de gek houden. Vriendschap is een mooi ding. Maar vriendschap tussen een getrouwde man en een ongetrouwde vrouw is gevaarlijk. Dat is niet alleen zo In de boeken, maar ook in werkelijkheid. Dat loopt vroeg of laat uit op „Brokken", vulde hij aan. Ze knikte, terwijl ze naar het ta fellaken keek. „Ikik mag jouw huwelijk niet kapot maken. Met een ruk stond hij op. „Elsje", riep hij verrast uit. En toen ze haar hoofd ophief, zag hij, dat er tranen in haar ogen stonden. Met een ruk trok hij haar naar zich toe en druk te een brandendde zoen op haar bevende lippen En toen nog één. Ze zuchtte en legde haar armen om zijn hals, waarna ze zijn kussen be antwoordde. Na een poosje liet hij haar los en keek haar aan „Je houdt ook van mij, hé Elsje, zoals ik van jou houdt?" Ze knikte. „Ikik heb er te gen willen strijden. Maar jij bent altijd zo goed voor mijen er is nooit iemand geweesteen man die wat om me gegeven heeft. Ik was altijd zo alleengeen fa milie meer.helemaal geen ken nissenEn toen kwam jij, op*die réunie in Purmerend. Ik was er zo moederziel alleenen toen zei je, dat ik maar bij je moest komen zittenEn het werd zo'n gezelli ge avond Hij ging zitten en trok haar op zijn schoot, terwijl hij haar zacht streelde. „En de volgende dag, toen we samen koffie dronkenEn die Sinterklaasverrassingdat diner al die dingen deden me zo goed. Ik vind het zo prettig, ein delijk eens iemand te hebben, die me een beetje verwende. En toen later, toen ik ziele was en jij met een alles in orde maakte voor dat rusthuis en zoIk ben van je gaan houdenJij was altijd zo lief en zo attent.In mijn jonge jaren heb ik altijd gedroomd van een man, die me zou verwennen en liefkozen, maar nooit kwam er zo iemand in mijn leven. Ik had me er al mee verzoend, dat zoiets voor mij niet weggelegd was. Tot jij in mijn leven kwamEn toen werd het alles zo anders.... Als jij bij mij bent, voel ik me altijd zo ge lukkig en dan kan al het andere me niets schelen.... Jij bent altijd zo lief voor me. Hij custe haar in zijn armen als een klein kind. „Nou, lieveling, dan is het toch in orde, niet?" Ze schudde haar hoofd en keek hein door haar tranen aan. Even streek ze met haar vinger over zijn wang en opnieuw schudde ze haar hoofd. „Het kan toch niet, Jaap. Wat moet dat nu met ons? Jij bent toch getrouwd?" „Laten we daarover niet spreken, Elsje. Laten we alleen denken aan het geluk van dit ogenblik. Wij houden van elkander. Er gebeurt niets bij toeval in de wereld. Het heeft zo moeten zijn, dat wij elkaar op die schoolréunie hebben ont moet, dat wij van elkaar zouden gaan houden Nu hebben we el kaar. Hij suste haar in zijn armen als toe en kuste haar innig. Geleidelijk aan kalmeerde Elsje en schuchter kuste ze hem terug. Maar op een gegeven ogenblik maakte ze zich los en stond op. „Nee. Jaap, het kan niet. Dat zou iets verschrikkelijks worden. Het is al erg genoeg, dat ik me heb laten gaan. Jij hebt in Groningen, jc vrouw en je kinderen. Je moet weggaan. Voorgoed". „Maar Elsje...." (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5