STAD EN PROVINCIE DullesDuitsland's hereniging boven ontwapeningsvraagstuk OVEREENKOMST INZAKE VREEDZAAM GEBRUIK VAN ATOOMENERGIE Ouders offerden kind aan godsdienstig fanatisme „De dokter laten komen is de duivel in huis halen" GRACE KELLY EN PRINS RAINIER GETROUWD Het K.N.M.I. verwacht Coöperatieve Boerenleenbank Nieuwerkerk betrok nieuw gebouw De ontbinding van de Kominform Communistische partijen in kapitalistische landen sterk genoeg In welingelichte kringen te Boe dapest is meegedeeld, dat de Ko minform, de internationale orga nisatie van communistische partij en, dinsdag op een bijeenkomst in de Hongaarse hoofdstad is ont- bonden. Het orgaan van de Italiaanse communistische partij „Unita", heeft woensdagochtend het besluit van de centrale comité's der aan gesloten partijen om de Kominform te ontbinden, gepubliceerd. Daarin heet het, dat de Komin form, in 1947 opgericht om de leem ten die tussen de communistische partijen van verschillende landen was ontstaan sedert de opheffing van de Komintern op te vullen, niet meer beantwoordde aan de huidige toestand in de wereld, doordat in de afgelopen jaren het socialisme buiten de grenzen van geen enkel land getreden is en een wereldstel sel is geworden en doordat naast een „vredeszóne" van socialistische en niet-sociallstische landen in Europa en Azië de communistische partijen in veel kapitalistische lan den versterkt zijn, zijn nieuwe voorwaarden geschapen voor de activiteit van de arbeiders- en de communistische partijen, aldus het besluit. De ontbinding van de Komin form is dinsdagavond door Anastas Mikojan, vice-premier der Sowjet- Unie, bevestigd. i Voor wie is <le beer Men vraagt zich in Engeland af voor wie de tien weken oude Siberische beer is, die in het begin van de week uit Moskou in Londen is aange komen. Het dier - Nikki ge naamd - loopt rond op de Russische ambassade, wach tend tot h\j door de Sowjet- leiders wordt weggeschon ken. Men denkt aan prinses Ann en prins Charles, of misschien zelfs sir Anthony Eden. De Australische inboorling die door de vrouwen van zijn stam „doodgezongen" zou worden, heeft maandag voor de eerste maal sinds hij in het ziekenhuis opgenomen werd om voedsel en water ge vraagd. Hij is tot nu toe kunstma tig gevoed. Hij bleef 25 minuten buiten de ijzeren long en had de grootste moeite het water dat hem gegeven werd op te drinken. De artsen vermoeden dat hij vergif tigd is. ZIERIKZEE S.I.M.A.V.I.-kollekte De alhier gehouden SIMAVI-col- lekte heeft het mooie bedrag op gebracht van f 228,71. Namens de initiatiefnemers brengen wij gaar ne de hartelijke dank over aan allen die tot het welslagen van deze in zameling hebben medegewerkt. DREISCHOR Vergadering Coöp. Boerenleenbank De Coöperatieve Boerenleenbank „Dreischor" te Dreischor hield za terdagavond jl. in hotel „De Drie Schapen", onder voorzitterschap van de heer M. J. Padmos haar al gemene vergadering. De rekening en balans over 1955 (52e boekjaar) werd door de vergadering vastge steld, waaruit bleek dat de inkom sten en uitgaven der rekening plm. f 8.000.000 belopen tegen 7 miljoen in 1954. De balans is in 1955 plm. f 300 000 toegenomen tegenover '54. Wegens periodieke aftreding van de heren L. M. Moermond en P. J. van Langeraad werden beide heren herkozen. Na afloop der vergadering wer den door de heer J. G. van Liere, hoofd-assistent van de R.L.V.D. te Goes de films vertoond, de oester film „Imperialen 00" en de film „Nederland linnenland". Voor de aanwezigen was laatstgenoemde film zeer interessant, omdat deze liet zien de gehele vlasbewerking, vanaf de groei van het vlas tot aan de verbruiksgoederen toe. De collecte ten bate van het Leger des Heils heeft in deze ge meente opgebracht de som van f 50,66. BRUINI88B „De Bruse Trekker" De postduivenhoudersvereniging ,De Bruse Trekker" hield deze week, nu de wedvluchten weer gaan beginnen, een zeer opgewekte en goed geslaagde vergadering in het Centrum", onder leiding van de heer C. J. Maas. Aan de leden wer den verschillende wenken gegeven voor het aanstaande seizoen, de hok-ordinaten werden uitgereikt, terwijl medegedeeld werd dat de medewerking van St. Philipsland werd verkregen voor het verzenden (op de trein zetten) der ingekorfde duiven, die door IJzelenberg op St. Philipsland worden gebracht. De heer Maas sprak de wens uit dat in het aanstaande seizoen zou mo gen blijken, dat de moeilijkheden na de ramp en als gevolg daarvan ontstaan volledig waren overwon nen. Tot rekenaar werd opnieuw benoemd de heer van Es uit Yer- seke. Voorbereidingen tot Deltaplan Voor de wal van Bruinisse wor den regelmatig stroomopmetingen gedaan, nodig voor de voorberei dingen van het Deltaplan. Op de slikken is een peilschaal neergezet, terwijl een aantal verschillend ge kleurde vlaggen de raaien aange ven. Vorige week werd te Zierikzee het nieuwgebouwde winkelpand geopend van de fa. Joh. den Boer. De interieurfoto geeft een beeld van de fraaie teakhouten trap, die naar de tweede verdieping voert. De open trap geeft aan de zaak een sterke ruimtelijke werking. (Eigen foto). Het loonbeleid in de landbouw Landbouwschap onthoudt zich van aanbeveling voor uitkering ineens Loonsverhoging van 3 pet. per 1 Mei geadviseerd Urenlang heeft woensdagmorgen het Landbouwschap zich beraden over het loonbeleid en het loonpeil in de landbouw. Men is het er wel unaniem over eens dat loonsver hogingen zonder doorberekening in de prijzen niet wel mogelijk zijn. De voornaamste diskussies tus sen vertegenwoordigers van werk gevers- en werknemersorganisaties betroffen het voorstel van de afde ling Sociale Zaken om minister Mansholt voor te stellen een alge mene loonsverhoging per 1 mei van drie percent in de contracten te verwerken. Nevensdien was het vooral de voorzitter van de Alge mene Nederlandse Landarbeiders- bond, die er op aandrong dat de vakantietoeslag zo mogelijk ook per 1 mei van twee percent op vier percent zou worden gebracht, zo mogelijk hieraan verbonden een verlenging van de vakantie van twaalf tot vijftien dagen. Van land arbeiderszijde werd daarbij Op vragen naar aanleiding van de verklaring van de Franse premier Mollet, dat op de Geneefse minis terconferentie van vorig jaar de ontwapening de voorrang had moe ten hebben, antwoordde de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles dinsdag op zijn wekelijkse persconferentie, dat volgens hem de westelijke ge allieerden bij hun onderhandelin gen met de Sowjet-Unie terecht vasthouden aan voorrang van de kwestie van Duitslands hereniging boven het ontwapeningsvraagstuk. Hij geloofde voorts niet, dat W. Duitsland directe onderhandelingen met de Sowjet-Unie over hereni ging van Duitsland zou voeren. Hij wees op de recente verklaring van zijn Westduitse collega, van Bren- tano, dat alle Westduitse stappen ten aanzien van de hereniging van Duitsland in overeenstemming met de andere westelijke mogendheden gedaan zouden worden. Sowjet-Unie deed concessie De Verenigde Staten, de Sowjet- Unie, Frankrtyk, Groot-Brittannlë en acht andere landen zijn het woensdag te Washington eens ge worden over de tekst van een hand vest van het toekomstige interna tionale atoomorgaan. Dit orgaan zal tot doel hebben het vreedzame ge bruik van atoomenergie te bevor deren. De tekst zal voorgelegd worden aan de deelnemers van de algeme ne internationale conferentie over het gebruik van atoomenergie die in september te New York gehou den zal worden. De Sowjet-Unie heeft een aan zienlijke concessie gedaan, waar- De officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam mr. G. R. Nube, heeft woensdagmorgen tegen een echtpaar uit Weesp, volgelingen van Lou - een Huizense visboer die zich uitgeeft voor God - voorwaar delijke en onvoorwaardelijke ge vangenisstraffen geëist. De man, de 46-jarige fabrieksarbeider M. H H. hoorde een maand onvoorwaarde lijke gevangenisstraf tegen zich eisen, tegen zijn vrouw - die niet verschenen was - werd een maand voorwaardelijke gevangenisstraf geëist. Het echtpaar was ten laste gelegd dat zij hun één-jarig zoontje dat longontsteking had, iedere me dische hulp hadden onthouden. Het kind is gestorven. Als motief voerde de vader gis teren aan dat hij en zijn vrouw „Lou beleven". Lou belooft zijn volgelingen onsterfelijkheid. Wan neer zij toch sterven, is dat te wij ten aan hun eigen kleingelovigheid. „De dokter laten komen, is zoveel als de duivel in huis halen" leraart Lou. Trouw aan deze leer hadden de ouders de waarschuwingen van een wijkverpleegster in de wind geslagen. „Het is te gek dat deze mensen hun kinderen offeren op de altaren van dit aan godsdienstwaanzin grenzende fanatisme", aldus de of ficier. Hij was van mening dat eigenlijk Lou zelf had moeten te rechtstaan. „Maar die weet zich bulten schot te houden". Eén van de rechters trachtte nog de volge ling van Lou tot rede te brengen. De vader zei toen nog: „De twijfel is de stem van de duivel. Nu spreekt satan door u". Waarop de rechter gelaten zuchtte: „Dat is dan jam mer". door men het eens kon worden over de tekst van het handvest. Tot nu toe had de Sowjet-Unie verlangd dat het orgaan ondergeschikt zou zijn aan het veto van de grote mo gendheden in de Veiligheidsraad. Nadat de S.U. deze eis had laten vallen heeft men het handvest zo danig opgesteld dat het orgaan wel aan de Veiligheidsraad en aan de Algemene Vergadering verslag uit brengen moet, maar niet onder di- rekte controle van deze lichamen staat. dat men zeer wel begreep, dat deze verhoogde vakantietoeslag gezien de verhoogde produktenprijzen, niet zonder doorberekening zou kun nen gaan. Ook na het middaguur heeft het bestuur van het Landbouwschap zich nog uitvoerig beraden over de lonen en arbeidsvoorwaarden in de akker- en weidebouw en in de vee houderij. In het bijzonder werd hierbij ook nagegaan in hoeverre het door het Landbouwschap steeds ingenomen standpunt van de rela tieve gelijkstelling van de landar beiders door een en ander wordt bedreigd. In verband met de economische situatie in de betrokken bedrijfs takken, namelijk veehouderij er akkerbouw, heeft het Landbouw schap gemeend zich te moeten ont houden van een algemene aanbe veling tot het toekennen van een uitkering ineens drie percent van het jaarloon over 1955. De vrijheid tot het doen van deze uitkering wordt voor de individu ele ondernemer door het ontbreken van een algemene aanbeveling uiteraard niet aangetast. In die ge vallen waar een uitkering van drie percent over 1955 mogelijk is, ver trouwt het Landbouwschap er op dat zuks zal geschieden, echter aan de hand van het uitgegeven rege- ringscommuniqué dienaangaande. Deze formulering werd na uitvoe rig beraad en na verwerping van een verder gaand voorstel aange nomen met negentien tegen vier stemmen. Daar naar mening van het be stuur van het Landbouwschap de situatie in de landbouw geen loons verhoging zonder prijsconsequenties toelaat, heeft het Landbouwschap - opnieuw na uitvoerige discussies - besloten om, hiermede blijvend binnen het raam van de regerings beslissing, te adviseren tot een loonsverhoging per 1 mei a.s. van drie percent, ten aanzien waarvan overeenkomstig de tekst van deze regeringsbeslissing doorberekening in de produktenprijzen zal worden gevraagd. Zoals men weet, is de minister van Landbouw bereid de consequenties van deze drie per cent loonsverhoging in de garantie prijzen te aanvaarden. Besef - aldus de slotconclusie van het bestuur van het Landbouwschap - dat een duurzame sociale ach terstand der agrarische bedrijfsge- noten in ieder geval dient te wor den vermeden, heeft het Land bouwscliap aanleiding gegeven te besluiten tot een nadere studie van de sociaal-economische grondsla gen, waarop de toekomstige land- bouwloonpolitiek dient te worden gebaseerd. „Het Manneke" als geestelijk ambassadeur Er zijn nog wel andere symbolen van België dan het „Manneken Pis" Welk land - als het zich tenminste niet aan kleinheid en banaliteit wil overgeven - zou zich een dergelijke geestelijke ambassadeur kiezen?, aldus baron Nothomb, lid van de Koninklijke academie van Franse Taal en Letterkunde. De baron kwam namelijk op tegen de plech tige onthulling van een afbeelding van het befaamde Brusselse „Man neken" te Düsseldorf bij gelegen heid van de daar georganiseerde „Belgische week". „Ik zal mij blij ven verzetten tegen die manie van het „exporteren" van dat Brusselse manneken waarin van tijd tot tijd zelfs mensen, die overigens wel ge voel voor nationale waardigheid bezitten, plezier hebben", aldus ba ron Nothomb. Boze koning De 80-jarige ex-koning Otto I van Albanië, die op het ogenblik in Hamburg op treedt als degenslikker en vuurvreter, is boos op prins Rainier van Monaco, omdat hij niet is uitgenodigd voor de bruiloft. Het antieke beeldje, dat hij aan het bruidspaar had willen geven, heeft hij woedend kapotge slagen. Otto I is aan de vooravond van de eerste wereldoorlog vijf dagen koning van Al banië geweest, zo tekent A. F.P. hierbij aan. Zijn koning schap is, dat geeft hij zelf toe, het gevolg van een per soonsverwisseling geweest. Hij was namelijk enthousiast als de echte koning inge haald, toen hij op een sta tion in Albanië aankwam, gekleed in een fantasie-uni form van een rondtrekkend circus Hedenmorgen werd kerkelijk huwelijk voltrokken in de kathedraal Woensdag om 11.07 hebben Grace Kelly en prins Ralnier bjj de bur gerlijke huwelijksvoltrekking het traditionele „ja" uitgesproken. Lang voor de eerste gasten was de prins in het palels aangekomen. Slechts een 600-tal mensen had zich voor het paleis verzameld om de gasten te zien. De meeste Mone- gasken hebben er de voorkeur aan gegeven de plechtigheid op de tele visie te zien, In bioscopen en café's. Grace Kelly antwoordde meteen nauw verstaanbaar „oui", 't Franse „ja"-woord, op de formele vraag of zij prins Rainier tot echtgenoot wenste. Zij zat rechtop en had blijkbaar moeite om haar ontroe ring te bedwingen. Ook de prins was gedurende de plechtigheid zeer ernstig en zijn manier van doen gaf van zenuwachtigheid blijk. De prins stond als eerste van zijn zetel op om het register te tekenen, dat daarna aan de bruid werd voor gehouden. Dan volgden de ouders en de getuigen. De huwelijksinzegening Hedenmorgen stelde de inwoners van Monaco, de meer dan 1.300 journalisten uit de gehele wereld en de duizenden toeristen die voor de huwelijksfeesten naar het prinsdom gekomen waren, zich reeds vroeg op langs de weg van het paleis naar de kathedraal, waar het huwelijk kerkelijk ingezegend werd. Onder de genodigden bevon den zich de familieleden van het bruidspaar, vrienden, ministers en officiële gezanten uit vele landen. Om 10.35 uur, na de aankomst van mgr. Marella, die als persoon lijk vertegenwoordiger van de Paus het paar de apostolische zegen gaf, kwam het prinselijk paar in -de ka thedraal aan. Toen volgden toe spraken van de bisschop van Mo naco, mgr. Barthe en mgr. Marella, terwijl na de huwelijkszegen de Mis opgedragen werd door mgr. Barthe. Om 11.45 uur verliet het jonge paar de kerk. In een zware Roll- Royce reden de prins en prinses naar de kapel van Sainte Devote, waar de prinses haar bruidsboeket neerlegde als hulde aan de patro nes van Monaco. Vandaar begaven de prins en de prinses zich naar het paleis voor de verdere feeste lijkheden. - Een Israëlische mil. woord voerder heeft woensdagavond mee gedeeld, dat infiltranten uit Jorda nië bij de nederzetting La Haf een pijpleiding van de watervoorzie ning op drie plaatsen hebben ver nield. tot vrijdagavond: YeranderlUke bewolking Veranderlijke bewolking en over wegend droog; vannacht plaatse lijk lichte nachtvorst, morgenmid dag ongeveer dezelfde temperatu ren als vanmiddag; zwakke tot ma tige wind uit noordelijke richtingen. 20 april. Zon op 5.35, onder 19.48. Maan op 14.40, onder 3.20. Volle maan: 25 april te 2.40. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 20 april 11.18 v.m. 23.54 n.m. BROUWERSHAVEN: 20 april 10.54 v.m. 23.41 n.m. Doodtij: 20 april Springtij: 27 april. Toenemende bewolking Boven Engeland handhaaft zich een hogedrukgebied, onder invloed waarvan de wind in onze omgeving uit noordelijke richtingen blijft waaien. In de bovenlucht draaide de wind naar het oosten waardoor de temperatuur in de hogere ni- veau's - door aanvoer van wat war mere lucht uit oost-Europa - iets is gestegen. Daarmede samenhangend nam ook de stabiliteit toe hetgeen de ontwikkeling van buien thans onderdrukt. Met de oostelijke bo venwind dreef hogere bewolking het land binnen. In de nacht van donderdag op vrijdag zal daardoor slechts lichte nachtvorst optreden. Om het hogedrukgebied boven En geland stroomt thans in de onder ste luchtlagen iets vochtiger lucht naar het noorden van de Noordzee. Met de noordelijke wind kan deze vochtiger oceaanlucht vrijdag latei- op de dag ons land bereiken het geen met toenemende bewolking gepaard zal gaan. Een depressie, die donderdagmor gen voor de kust van Noorwegen was gelegen, koerst in de richting van Finland. Deze storing heeft echter geen directe invloed op het weer in onze streken. SPORT KORFBAL S.D.K.B. 3e klasse B: DSS II-MEVO I 1-1. Stijging rundvleesprijs wordt verwacht Nederlandse consument minder rundvlees moeten gaan gebruiken zal Tijdens een woensdagmorgen ge houden openbare vergadering van het Produktschap voor Vee en Vlees, heeft de voorzitter, de heer Joh. de Veer, gesproken over een te verwachten stijging van de prijs van het rundvlees. Naar zijn mening zal de Neder landse consument minder rundvlees moeten gaan gebruiken om te voor komen, dat de prijs van het rund vlees dezelfde hoogte gaat krijgen als bv. in België. Medegedeeld werd, dat de sla- gersbedrijven binnenkort de prijzen van de fijnere vleessoorten zullen gaan optrekken, om deze aan te passen bij de hoge inkoopprijs. De heer de Veer zeide, dat met betrekking tot de rundvleespositie een taak voor het Produktschap is weggelegd, die naar zijn mening geen wijziging in het beleid van het Produktschap behoeft te beteke nen. De toekomst zag de heer de Veer niet zo somber in, gezien een verschuiving die merkbaar is van de melkveehouderij naar de vlees- produktie. Een regelmatige produk- tie van rundvlees is daardoor, vol gens hem, voor de toekomst wel gewaarborgd. De bank staat er gunstig voor In „de Meebaal" te Nieuwerkerk werd de 31ste jaarvergadering van de Coöp. Boerenleenbank gehouden. Aanwezig waren 56 leden. De voorzitter, de heer C. J. van Westen sr., opende de vergadering met een welkomstwoord tot de aan wezigen. Op 3 april 1925 werd ten huize van de kassier bank ge houden; later werd een pand aan gekocht en ingericht tot kantoor. Nu is sedert enige tijd het nieuwe pand betrokken, waarin een naar de eisen des tijds ingericht kan toor, dat kan concurreren met de kantoren van zusterverenigingen. De voorzitter brengt dank aan de kassier en de wnd. kassier voor het vele werk dat zij gedaan hebben gedurende de nieuwbouw in een houten barakje en vaak onder moeilijke omstandigheden. Tot secretaris werd aangewezen de heer W. Flikweert Azn. Door de kassier werd de reke ning over 1955 gedaan: in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 23.626.443,93. De balans gaf aan een bedrag van f 3.184.768,55. Hier in is begrepen de winst over het afgelopen jaar van f 9.011,68. Met algemeen goedvinden werd deze ge stort in het reservefonds, dat thans groot is f 58.366,59. Hierna volgde het jaarverslag over 1955. Allereerst een overzicht van do financiële toestand van de Centrale Bank, waarna een over zicht van de plaatselijke bank. Hoe wel soms onder moeilijke omstan digheden is gewerkt, is de kassier zeer tevreden met de resultaten van het afgelopen jaar. Het aantal leden steeg van 188 tot 202. Het aantal spaarders bedroeg 900; het ge spaarde bedrag was f 1.369.606,51 Verstrekt werden 20 voorschotten tot een bedrag van f 88.518,52. Het aantal dagboekposten was 19060, dat is 4500 meer dan in 1954. Uit gegeven zijn 127 spaarbusjes. Ver strekt werden 49 bouwcredieten tot een totaalbedrag van f2.100.000, in twee jaar tijds. De voorzitter dankte de kassier voor zijn gehouden beheer en uit gebracht verslag. In de vacature in het bestuur door het overlijden van de heer A. J. Lievense werd met 37 stemmen benoemd de heer A. N. Steendijk: de heer J. A. van Nieuwenhuyze verkreeg 16 stemmen. In de plaats van de heer H. C. van de Zande, die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd benoemd diens zoon de heer J. van de Zande. In de Raad van Toezicht werd herbe noemd de heer J. A. van Nieuwen huyze en in de vacature in de Raad van Toezicht werd benoemd de heer J. H. Kooyman. Tot plaats vervangend bestuurslid werd ge kozen de heer R. P. Gaanderse. Allen namen hun benoeming aan. In hartelijke woorden dankte de voorzitter de heer H. C. van de Zande voor het enorme werk dat hij voor de bank gedurende 31 ja ren heeft gedaan. Bij de rondvraag dankte de kas sier de heer H. C. van de Zande voor de steun die hij van hem ge noten heeft toen hij min of meer onvoorbereid tot kassier werd be noemd. De voorzitter herinnerde er aan dat. de afgelopen winter zonder zware stormen is voorbij gegaan, zodat de dijkwacht geen dienst be hoefde te doen. De polder staat er goed voor; alles is ingezaaid, zodat, onvoorziene omstandigheden voor behouden, een goede oogst ver wacht mag worden. Nogmaals be val hij de bank in ieders gunst aan en wees op de vele mogelijkheden die de bank zijn leden biedt. De rentevoet werd onveranderd vast gesteld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2