Sowjet-regering zal iedere aktie derV.N. in Palestina steunen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Jungschlager-actie in Zweden V.S. pogen Arabische leiders te matigen De rassenscheiding in Amerika NIEUWE ONTWIKKELING DAAGS VOOR AAN KOMST VAN DE SOWJET-LEÏDERS IN LONDEN DE ONTWAPENING Japanse munitie voor Syrië JUNGSCHLAGER HEDENMORGEN IN TJIKINI- ZIEKENHUIS TE DJAKARTA OVERLEDEN BOELGANIN: „WIJ MOETEN TESAMEN OP EEN PLANEET LEVEN" DONDERDAG 19 APRIL 1956 Z1ER1KZEESCHE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijj per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: I Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. li Tdle(oon>!. nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.vVOiukkeiij ■--- voorh. Lakenman 6t Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Verrassende verklaring van het Kremlin e Russische belofte met twijfel ontvangen Radio-Moskou heeft dinsdag een verklaring van het Sowjet-ministerie van Buitenlandse Zaken omgeroepen, waarin wordt gezegd, dat de toe stand, die zich thans in het Midden-Oosten ontwikkelt, „de aandacht verdient van alle mogendheden, die belang hebben by vrede en ont spanning". In de verklaring wordt de „noodzakelijke steun" beloofd voor maat regelen van de V.N. voor het tot stand brengen van vrede tussen Israël en de Arabische staten. In de verrassende verklaring van het Kremlin wordt een beroep op de landen van het Midden-Oosten gedaan zich te onthouden van ac ties, waardoor de toestand aan de Arabisch-Israëlische grenzen erger zou kunnen worden. De Sowjet-regering is van me ning, dat een conflict in het Mid den-Oosten kan worden voorkomen en dat de staten in het betrokken gebied zich niet tot een vijandige actie moeten laten verleiden. De Sowjet-regering zal iedere ac tie der V.N. ter versterking van de vrede in Palestina steunen. De Pa lestijnse kwestie moet worden op gelost met inachtneming van de belangen van alle partijen. In de verklaring wordt geen par tij gekozen voor een der staten in het Midden-Oosten, maar het Wes ten wordt ervan beschuldigd de toestand in het gebied te hebben verergerd door de oprichting van militaire blokken. Het verrassende in de verklaring is, dat op beide zijden van het conflict een beroep wordt gedaan, realistische vredespogingen te on dernemen. De Sowjet-Unie heeft al geruime tyd de Arabieren gesteund. In de huidige verklaring onthoudt de Sowjet-regering zich van aan moediging van do Arabische be schuldigingen jegens Israël. De Russische belofte tot steun aan vredesmaatregelen in het Mid den-Oosten is door delegaties bij de V.N. met belangstelling maar ook met aanzienlijke twijfel ont vangen. Men vraagt zich af, of de Russische leiders bij hun bespre kingen in Engeland met concrete voorstellen zullen komen. Nederlandse echtparen in Sumatra aangehouden Twee Nederlandse echtparen, die met een auto van een weekend-va- cantie in Brastagi (noord-Sumatra) naar Medan terugkeerden, zijn door een gewapende bende aangehouden, aldus berichten die Djakarta heb ben bereikt. Het waren de echtpa ren A. G. Goddin en G. J. R. De heer Goddin werd gewond door een kogel, die een van de ban dieten afvuurde, nadat de bende het gezelschap van al hun bezittin gen en kleren had beroofd. Het hoofd van de plaatselijke po litie, Sutan Mompong, verklaarde tegenover de pers dat de activiteit van de benden in oost-Sumatra groter is geworden. Het nationaal contact-comité Jungschlager deelt mede, dat ook in Zweden een Jungschlëger actie comité is opgericht, dat handteke ningen inzamelt voor het nationaal manifest. Reeds meer dan de helft van de elfhonderd in Zweden woon achtige Nederlanders heeft zijn handtekening voor het manifest ge plaatst. Het comité, dat zich thans onder auspiciën van het nationaal contact-comité Jungschlager heeft geschaard, heeft ook en met succes getracht de aandacht van de Zweed se pers op de zaak-Jungschlager te richten. In verscheidene Zweedse bladen hebb enreeds artikelen over deze zaak gestaan. Nederlands-Israëlische handelsbesprekingen Op 1 mei a.8. vangen in Den Haag besprekingen aan tussen een Ne derlandse en een Israëlische dele gatie ter regeling van het handels- en betalingsverkeer tussen beide landen voor de periode 1 mei 1956 tot 1 mei 1957. De invoer in Nederland uit Israël bestaat voornamelijk uit citrusfruit Van de totale waarde dezer invoer over 1955, ten bedrage van 11,8 mil joen gulden, omvatte de po9t si naasappelen en ander citrusfruit alleen reeds een bedrag van 8.3 mil joen gulden. De Nederlandse uitvoer naar Is raël, die in 1955 37,1 miljoen gulden bedroeg, laat daarentegen een grote verscheidenheid van produkten zien Volgens het regeringsgezinde blad „Abadi" is de Indonesische regering vastbesloten niet de schul den aan Nederland te betalen, die Indonesië bij de souvereiniteits- overdracht van het Nederlandse goevernement had overgenomen. „Abadi" zegt dit vernomen te heb ben in kringen van het ministerie van Buitenlandse Zaken. De Verenigde Staten hebben be kendgemaakt, dat zij lid worden van de Economische commissie van de organisatie van het verdrag van Bagdad. De Verenigde Staten hebben een grote groep waarnemers gezonden naar de huidige bijeenkomst van de Raad van het pact.. Zij hebben duidelijk gemaakt, dat de Verenigde Staten voorlopig niet als volwaar dig lid tot het pact zullen toetre den. De Verenigde Staten willen nauwe betrekkingen onderhouden met Egypte en Saoedi-Arabië en pogen hierdoor een matigende in vloed op Arabische nationalistische leiders uit te oefenen. De directeur van de staatsparken in de Amerikaanse staat Georgia, Roy Chalker, heeft negen parken aan particulieren verhuurd om te voorkomen, dat er negers in wor den toegelaten. Het federale gerechtshof heeft namelijk besloten, dat de negers toegang tot de staatsparken moe ten hebben. De gerechtelijke auto riteiten van Georgia bepaalden daarop, dat de parken aan parti culieren mochten worden verhuurd om zodoende de federale uitspraak te omzeilen. In Virginia daarentegen is be paald, dat negers in alle openbare parken moeten worden toegelaten, verhuurd of niet- Vakature klokkenluider In het tot Ede behorende dorpje Otterlo is de functie Pan klokkenluider vakant. Het gemeentebestuur, aan wie de toren behoort, zoekt nu een gegadigde om het oude gebruik, het met de klokken van de dorpstoren luiden en overluiden van een overledene, zo de nabestaan den de wens daartoe te ken nen geven, in stand te hou den. Per begrafenis biedt men voor het luiden en overluiden f 2,40 en boven dien brengt het dagelijks op het middaguur luiden van de klokken en het opwinden van het torenuurwerk nog f 215 per jaar op. Bij een parade in Damascus ter gelegenheid van de Syrische onafhankelijkheidsdag zijn dinsdaj voor het eerst Russische wapens in het openbaar getoond, aldus meldt radio-Cairo. Verrassende politieke stappen Russen zullen iets ter tafel brengen De Sowjet-Unle heeft dinsdag twee verrassende politieke stappen gedaan, die ongetwyfeld van in vloed zullen z(jn op de besprekin gen die premier Boelganin en par tijsecretaris Chroesjtsjef dezer da gen met sir Anthony Eden zullen voeren. De stappen zijn: de ontbinding van het communistische internatio nale bureau, de Cominform, zo op het oog een concessie aan de mlet- communistische wereld, en een ver klaring over het Midden-Oosten, een bevestiging van de Sowjet-aan- spraken om een rol te spelen bij het handhaven van de vrede al daar, waarmee een nieuwe slag wordt toegebracht aan de drie- mogendhedenverklaring van 1950, waarmee Amerika, Engeland en Frankrijk zichzelf het recht toe kenden om agressie in het Midden- Oosten een halt toe te roepen. Deze nieuwe ontwikkeling kwam daags voor de aankomst van de Sowjet-lelders in Londen voor een bezoek van tien dagen. Op aan dringen van premier Eden zal veel tjjd besteed worden aan officiële besprekingen. De Sowjet-leiders hebben zich minder verlangend naar bespre kingen getoomd als de Britse. Vol gens hen is het program van hun bezoek te officieel en kunnen zij niet met gewone mensen in aan raking komen. Zij hebben evenwel ingestemd met zes lange perioden van besprekingen, waaronder een verblijf van 24 uur op het buiten verblijf van premier Eden, en zij hebben duidelijk te verstaan gege ven, dat zij dan zelf iets ter tafel zullen brengen. Zij hebben de na druk gelegd op hun verlangen om de handel uit te breiden en te spre ken over de ontwapeningskwestie De besprekingen over dé ontwape ning in de V.N.-subcommissie zijn vrijwel vastgelopen. De Amerikaanse minister van Ju stitie, Herbert Brownell, heeft op een bijeenkomst te Houston (Texas) verklaard, dat de V.S. bereid zijn de Sowjet-Unie halverwege tege moet te komen op het punt van de ontwapening. Om tot een ontwapeningsover eenkomst te komen is „aanhoudend zoeken, een eerlijk compromis en zeer veel geduld" nodig, aldus Brownell. Hij bracht in herinnering, dat de Sowjet-Unie vier maal Eisenho wer's plan voor internationale vreedzame ontwikkeling van de atoomenergie had verworpen, voor zij op de Geneefse conferentie van vorig jaar met het plan instemde. Zo zou het ook*wel eens lang kun nen duren voor het plan van pre sident Elsenhower voor wederzijdse luchtverkenning aanvaard wordt, zo voegde de minister hieraan toe. De overplanting van het hoorn vlies van een der ogen van de Ita liaanse geestelijke Don Carlo Gnoc- chi, die de vorige maand overleed, op het 12-jarig jongetje Silvio Co- lagrande, een van de bescherme- lingetjes van Don Carlo, is mislukt. Het hoornvlies heeft zijn doorzich tigheid verloren. De Japanse regering zal waar schijnlijk de verkoop van munitie aan Syrië goedkeuren, zo heeft woensdag een woordvoerder van het Japanse ministerie van Buiten landse Zaken medegedeeld. Voor dat een definitief besluit wordt ge nomen zal het overleg tussen ver scheidene regeringsinstanties nog voortgezet moeten worden. Wash ington had evenwel reeds te ken nen gegeven een dergelijke trans actie goed te keuren. Vijf duizend jaar oud graf ontdekt Een Britse oudheidkundige, die ongeveer 30 km ten zuiden van Cairo opgravingen verricht, heeft een vijfduizend jaar oud koninklijk graf uit de tijd van het eerste Farao-geslacht gevonden. Het graf is van koningin Her Nit. Het is 30 meter lang, 12 meter breed en be staat uit een gekanteelde mastaba. De mastaba (stenen graftombe) is verdeeld in kamers waarin aarde werk en albast gevonden zijn. 4000 jaar oude sarcofaag in Egypte gevonden Een granieten sarcofaag, 4.000 jaar oud en voorzien van inscrip ties, is gevonden in de grafkamer van de piramide van Howare in het gebied van Fayum, ten zuidwesten van Cairo, aldus meldt het Egyp tische ministerie voor Oudheidkun de. Men ontdekte de sarcofaag, na dat een van de kalkstenen blokken i'n het midden van de piramide, die geheel vervallen is, was verwijderd. Fr is ook een prachtige zilveren kom, een halve meter hoog, gevon den in een hoek van de grafkamer. Inscripties duiden er op, dat de kom dateert van omstreeks 2.000 jaar voor Chr., in de tijd van de twaalf de dynastie. De veiligheid van de Betuwe Da Marschpolder zal als een vluchteiland voor mensen en vee fungeren, indien het land tussen Rijn en Waal - de Betuwe - over stroomd mocht geraken in tijd van oorlog. Dit blijkt uit de commen taar van gedeputeerden van Gel derland aangaande de kosten van herstel van de windwatermolen te Lienden. Deze molen zal in oor logstijd dienst kunnen doen als re servegemaal en genoemde polder kunnen drooghouden. Deze maat regel is genomen in overeenstem- min gmet de hoofdingenieur-direc teur van de Rijkswaterstaat, waar bij er nog op kan worden gewezen dat de Betuwe in de afgelopen oor log deels ook reeds onder water kwam te staan, als gevolg van het doorsteken van de dijken door de vijand. Julian Huxley, de Britse bio loog, heeft verklaard dat een we reldramp slechts voorkomen kan worden als de kennis van geboorte beperking wijder verspreid wordt. Hij voegde er aan toe, dat per dag de bevolking van een flinke stad aan de wereldbevolking toegevoegd wordt. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Slectts weinigen vestaan de kunst oud te zijn. De linker foto toont de japon die de Amerikaanse actrice Grace Kelly droeg tijdens het burgerlijk huwelijk met prins Rainier III van Monaco op woensdag, 18 april. Vandaag (donderdag) is zij in een bruidstoilet, zoals op de rechter foto te zien is, met prins Rainier naar de kathedraal van Monaco gegaan voor het kerkelijk huwelijk. Het geheel van japon, sleep en sluier is roomkleurig uitgevoerd. Beide modellen zijn ontwor pen door de Amerikaanse mode-ontwerpster Helen Rose. Hij werd door enkele beroertes getroffen De heer Leon Jungschlager is vanmorgen om 13.45 uur Javatyd in het TJikini-ziekenhuis te Dja karta overleden. Vanochtend (donderdagmorgen) werd de heer JungschRiger twee maal getroffen door een beroerte. Sindsdien is hy niet meer bü ken nis geweest. Zijn vrouw bevond zich aan zijn ziekbed in het TJikini- ziekenhuis te Djakarta. Jungschlfiger werd om 4 uur in de ochtend getroffen door de eerste aanval, die binnen twee uur werd gevolgd door «en tweede. Hij is sindsdien niet meer bij kennis ge weest. De behandelend geneesheer, dr. Wielinga, waarschuwde een pries ter, die Jungschlager na zijn eerste aanval de sacramenten der sterven den toediende. Russische leiders in Engeland Geen grote opwinding bij rit door Londen De Sowjetrussische premier maar schalk Boelganin en eerste party - secretaris Chroesjtsjef werden bij hun aankomst uit Portsmouth op het Londense Victoriastatlon, door de Britse premier Eden en diens minister van Buitenlands» Zaken, Selwyn Llyod, begroet. Boelganin verliet de trein het eerst. Glimlachend schudde hij Eden de hand. Daarna volgde Chroesjtsjef en vervolgens do ove rige leden der Russische delegatie, die allen aan de Britse ministers werden voorgesteld. De ontvangst werd gadegeslagen door een menig te, die door de politie op afstand werd gehouden. De reactie der toe schouwers was gemengd; er werd zowel gejuicht, als van afkeuring blijk gegeven, Premier Boelganin zei, dat het van wezenlijk belang was de be trekkingen tussen oost en west te verbeteren. „Doch er moet nog veel worden gedaan. De Sowjet-Unie zou gaarne haar economische be trekkingen met Groot-Brittannië uitbreiden. Ook zou zij gegevens op technisch, wetenschappelijk en cultureel gebied willen uitwisselen. De maatschappelijke en politieke stelsels van Groot-Brittannië en de Sowjet-Unie verschillen, doch wan neer wij slechts voor ogen houden dat wij tezamen op één planeet moeten leven, is het duidelijk dat deze verschillen geen hinderpaal mogen vormen voor een naast el kander leven als goede buurstaten, die er daadwerkelijk naar streven, hun betrekkingen te verbeteren", aldus Boelganin, die hieraan nog toevoegde dat Sowjet-Rusland er evenzeer naar streeft vriendschap pelijke betrekkingen met de Ver enigde Staten, Frankrijk en andere landen te onderhouden. Na het houden der toespraken vertrokken de Russen naar hun hotel. Letlandse uitgewekenen over handigden toeschouwers in de om geving van Claridges pomfletten, waarin werd gezegd „Weest op uw hoede voor Boelganin en Chroesjt sjef. Achter hun glimlach schuilt verraad". Doch over het algemeen was het een goedmoedige menigte, die de rit der Russen van het Vic toria-station naar Claridges gade sloeg. Leon Nicolaas Hubertus Jung schlager werd op 31 januari 1904 in Maastricht geboren. Na de H.B.S. in zijn geboorteplaats te hebben ge volgd vertrok hij naar Amsterdam, waar hij op de kweekschool voor de zeevaart een opleiding voor koopvaardijofficier volgde. Als leer ling stuurman voer hij du rna voor de stoomvaartmaatschappij „Neder land". Na deze periode trad hij als stuurman in dienst van de Konink lijke Paketvaart Maatschappij. Na alle rangen te hebben doorlopen volgde tenslotte zijn benoeming tot gezagvoerder bij deze maatschappij. Bij het uitbreken van de oorlog met Japan was hij luitenant ter see II bij de marine-luchtmacht in Nederlands-Indië. Na de slag in de Tavazee, waaraan ook hij deelnam, en de overgave aan Japan, week hij met het overgebleven deel van da luchtmacht uit naar Australië. Tijdens de oorlogsjaren kreeg hij sen opdracht naar de Verenigde Staten te gaan, waar hij de functie bekleedde van hoofdinstructeur voor navigatie in Jackson (Missis sippi), een kamp voor de opleiding van oorlogsvliegers. Na enige tijd werd hij benoemd tot commandant van dit opleidingsinstituut. Leon Tungschlëger was toen inmiddels bevorderd tot kapitein-luitenant ter zee. Na vervolgens in opdracht van de Nederlandse regering in Londen een cursus te hebben gevolgd aan de school voor officier van de in lichtingendienst in New York, werd hij commandant-navigator van een eskader van de Nederlandse lucht macht. Met dit eskader stak hij nog tijdens de oorlog over naar Austra lië. Van hieruit nam hij met de En gelse en Amerikaanse luchtmacht deel aan de vele bombardementen. Nog vóór de Japanse overgave kwam Leon Jungschlëger bij de Nederlandse inlichtingendienst. Bij het einde van de oorlog met Japan was hij met de Engelse generaal Christeson in Batavia, nog voordat de Nederlandse troepen daar aan kwamen. Toen generaal Spoor de inlichtingendienst - de N.E.F.I.S. - verliet, werd Jungschlëger in zijn plaats tot hoofd benoemd. Na de overdracht van de soevereiniteit aan Indonesië werd hij in Neder land gedemobiliseerd. Als burger keerde hij daarna naar Indonesië terug, waar hij werd opgenomen in de directiestaf van de K.P.M. als chef van de nautische dienst. Leon Jungschlager droeg naast een hoge Nederlandse onderschei ding - hij was officier in de orde van Oranje-Nassau met de zwaar den - een Amerikaanse en een En gelse onderscheiding.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1