Belangrijkheid taak van gemeenten en waterschappen is duidelijk gebleken Op 1 Mei 1956 zal de gehele Nederlandse veestapel t.b.c.-vrij zijn DE ONVERBREEKBARE BAND ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 17 APRIL 1958 No. 17935 Commissie Oud rapporteert Wie zullen de dijklasten moeten dragen De door het bestuur der Vereni ging van Nederlandse Gemeenten ingestelde commissie, welke zich onder voorzitterschap van prof. mr. P. J. Oud heeft bezonnen op de verhouding van gemeenten en wa terschappen, komt In haar thans gepubliceerde rapport tot de hier ondcrvermelde conclusies: Het grote gewicht van de taak van gemeenten en waterschappen is tijdens en na de ramp van 1 februari 1953 eens te meer over tuigend aan het licht gekomen. Het is wenselijk dat er bij beide soor ten van openbare lichamen meer besef ls van de gemeenschappe lijkheid in wezen van belde taken en dat uit dat besef meer samen werking voorkomt. De voorzitters der waterschappen behoren verplicht te worden de burgemeesters te waarschuwen in dien een ramp dreigt of zich vol trekt. De voorzitters zullen wette lijk verplicht worden binnen het gebied van hun waterschap te wo nen, behoudens door Ged. Staten te verlenen ontheffing. De gemeenten behoren q.q. een of meer zetels in de waterschapsbesturen te kunnen krijgen. Mogelijkheid voor samenwerking De wet behoort de mogelijkheid te openen voor samenwerking in publiekrechtelijke vorm - anders dan de waterschapsvorm, derhalve in de trant van de wet gemeen schappelijke regelingen - van ge meenten en waterschappen. De vraag wie de dijklasten zullen moeten dragen behoort in verband met de zich ontwikkeld hebbende verhoudingen van de Nederlandse samenleving opnieuw onder ogen te worden gezien; het verdient aanbe veling het belang van de gehele Nederlandse volksgemeenschap bij een deugdelijk dijkenstelsel in die regeling door middel van een fi- nanciële-verhoudingsregeling rijk waterschappen tot uiting te doen komen. Uitkeringen op grond van zulk een regeling aan de water schappen behoren op objectieve normen te rusten. De vraag naar de wenselijkheid van verdere toepassing van het stelsel van heffing van water schapslasten ook van „gebouwde eigendommen" moet bezien worden in verband met bovenbepleite an dere maatregelen ter zake van de waterschapsfinanciën. Beraad kan nuttig blijken over de vraag of administratieve of be stuurlijke scheiding van dijkbeheer en andere waterschapstaken aan beveling verdient en over de ver dere vraag of het wenselijk kan worden geacht het dijkbeheer op te dragen aan lichamen, tot stand ge komen door samenwerking van wa terschappen met andere openbare lichamen. Financiën en Economie Naarmeer samenwerking Het Russische voorstel tot slui ting van een Pan-Europese over eenkomst voor economische samen werking, dat vrijdagochtend offi cieel bij de economische commissie voor Europa van de Verenigde Na ties is ingediend, is door de wes telijke delegaties in het algemeen met een zekere terughoudendheid, maar toch stellig niet afwijzend ontvangen, zo meldt de speciale correspondent van het A.N.P. De meest veelvuldige' westelijke reactie tijdens de besprekingen van de laatste dagen was dat de Russi sche omschrijving van het karakter der voorgestelde overeenkomst te vaag was, dat een meer gedetail leerde toelichting gewenst zou zijn en dat de regeringen meer tijd no dig hadden om het plan grondig te bestuderen. De economische wedloop De „Prawda" van zaterdag bevat een artikel, waarin wordt beweerd, dat het economische stelsel der so cialistische landen superieur is aan dat van de kapitalistische landen. Volgens dit artikel zal de Sowjet- Unie de Verenigde Staten spoedig op het gebied der produktie inha len. Sedert het einde van de tweede wereldoorlog heeft men, aldus het artikel, een aanzienlijke stijging kunnen waarnemen van het aandeel der socialistische landen in de in dustriële wereldproduktie en 'n da ling van dat der kapitalistische lan den. De schrijver van het artikel geeft als zijn oordeel te kennen, dat de vitaliteit van een economisch stelsel niet zozeer uit het produktie- peil als wel uit het tempo der eco nomische ontwikkeling blijkt. Wetenschap en Techniek Auto loopt op aardnotenolie. De „General Motors Corporation" heeft een nieuwe automotor ont wikkeld die als brandstof walvis traan, olie uit aardnoten of andere plantaardige en minerale oliën kan gebruiken. De maatschappij heeft bekend ge maakt dat het experimentele model van de auto uitgerust met deze mo tor, dat bekend staat als XP-500, op 13 mei bij het in gebruik nemen van het nieuwe technische centrum van de maatschappij in het open baar zal worden getoond. Bij proefnemingen met de nieu we motor tijdens de afgelopen drie jaar is met succes gebruik gemaakt van alle soorten minerale oliën, van benzine met een hoog octaangehal te tot de zogenaamde bunker „C" of bijprodukt-brandstoffen. Blijf niet doorlopen met die Rhenmatische Pijnen. Roei ie uit met wortel en tak. Neem Kruschea Salts. De zes minerale zouten, die Kru- schen bevat, wekken lever, nieren en ingewanden weer tot nieuwe energie. Het bloed wordt weer ge zuiverd èn zuiver gehouden en zo ls er dan geen oorzaak meer voor stramheid, scheuten, steken en pijn. Koop vandaag Kruschen bij uw apotheker of drogist en begin mor genochtend die heilzame kuur. STAD EN PROVINCIE N'IEUWERKERK Plaatselijke afdeling van de V.I.R.O. vergaderde In het gebouw van de Ger. Kerk alhier werd vorige week een bij eenkomst gehouden, uitgaande van de plaatselijke afdeling van de V.I. R.O. (Vereniging voor Internationa le Rechtsorde). Ds. "Wesierhof, voorzitter der af deling, verwelkomde de vele aan wezigen, in het bijzonder het ge meentebestuur, mr. Yoedo, 2e secre taris van de V.I.R.O. en de buiten landse gasten. Het doei van de ver eniging is het bevorderen van de rechtsorde en het wekken van be langstelling daarvoor en verder het contact bewaren met de organisatie van het U.N.A.-kamp. In april werd een wereldgezondheidsdag gehou den en in verband daarmede werd aantal films vertoond, wel ke door mr. Yoedo telkens werden ingeleid. Het doel van deze films is het gezondheidspeil in de wereld op een hoger niveau te brengen, o.a. door de insectenbestrijding als overbrengers van ziekten. Een vol gende film vertoonde de malaria bestrijding in Sardinië, een reus achtig werk, doch waar prachtige resultaten zijn bereikt, mede door de hulp van andere landen, de UN- RA en het Marshallplan. Waar eer tijds uitgestrekte delen van 't land onbewoonbaar waren door de mala riamug is door allerlei bestrijdin gen een vruchtbare en bewoonbare streek ontstaan. Een zelfde beeld vertoonde ook Griekenland. Nu het verkeer over de gehele wereld zo gemakkelijk is geworden daar is ook de verspreiding van ziekten ge makkelijker geworden. Door sa menwerking van verschilende lan den op medisch gebied is het mo gelijk om de samenstelling van af weermiddelen internationaal te re gelen. Vertoond werd nog de mooie film „Strijd zonder einde", nl. het bestrijden van de sprinkhanenplaag en de strijd voor de gezondheid. Het kinderfonds yan de Ver. Naties „UNICEF" neemt een groot aandeel in de strijd voor de gezondheid, een fonds bestaande voor een deel uit vrijwillige giften. Ds. Westerhof dankte na afloop mr. Yoedo voor de schitterende keuze van films. Zij gaven een beeld van wat samenwerking ver mag, en verder de filmoperateur de heer R. ten Kate en alle aanwezigen Mr. Inebnit dankte namens zijn vrienden alle autoriteiten voor de gastvrijheid hier genoten, als kleine groep van verschillende nationali teiten hebben zij geholpen met het planten van bomen en het bouwen van verschillende objecten. Hun werk is bedoeld als vriendschap. De Ver. Naties hebben de samenwer king van node. Hij besloot met te zeggen: „Wij hopen elkander nog maals te zien als de bomen groot zullen zijn". LAND- EN TUINBOUW Bescherm u tegen gifstoffen Het uitvoeren van bespuitingen is één van de vaste werkzaamhe den van boer en tuinder. Men weet, hoe gevarieerd het aantal zeer gif tige bestrijdingsmiddelen is, dat ons ten dienste staat. Dit betekent, dat naast de mogelijkheid tot in tensieve bestrijding, de risico's veel groter worden. Het is duidelijk en bij herhaling gebleken, dat ve len uit nonchalance of geringschat ting van het gevaar zichzelf en an deren blootstellen aan een ernstige bedreiging van gezondheid en leven. Laten alle gebruikers van ge vaarlijke spuitmiddelen toch de grootste voorzichtigheid betrach ten. Velen gewennen maar al te gauw aan het grote gevaar van het spuitwerk. Goede rubberkleding is een eer ste vereiste, volledige hoofdbedek king, bv. een zuidwester, hand schoenen met kap, laarzen en een goed sluitende jas kunnen hier uit stekende diensten bewijzen. Het gebruik van mond- en neus- bedekkend masker is, naast het in vetten van de huid, zeer aan te bevelen. Nogmaals willen wij er met de meeste nadruk op wijzen, alle voor zorgsmaatregelen te nemen en niet menen, dat het gevaar niet zo groot omdat men nooit enige hinder hiervan heeft ondervonden. Men zij gewaarschuwd, ook hier geldt: „Voorkomen is beter dan ge nezen". Paus Pius XII heeft zondag geprotesteerd tegen het vasthouden van krijgsgevangenen in Rusland en drong aan op hun vrijlating. Hij deed een beroep op Rusland in een toespraak tot vroegere Italiaanse krijgsgevangenen die in Rome wa ren samengekomen om het feit te herdenken dat zij tien jaar geleden zijn vrijgelaten. Zij werden ontvan. gen in de St. Pieter. gen werd Gezang 53 1 en 2. Ver volgens werd door de kinderen een drietal liederen ten gehore ge bracht, o.a. „Zie de Landman". Een dubbel kwartet en koor zongen ver volgens „Waarom, crocus glanst je kelkje?" Na traktatie van alle kin deren werd overgegaan tot opvoe ring van het Paasspel „Ik zeg het allen, dat HIJ leeft", door leerlin gen van de hoogste klas van de Vrijz. Herv. Zondagsschool. Het spel in drie delen, nl. „Na Jezus' dood", „Bij het graf" en „Jezus leeft" werd met een drietal liederen opgeluisterd. Het spel werd aanne melijk ten tonele gebracht. Hierna werd door de kinderen nog een tweetal liederen, o.a. „Luister naar ons Paaslied blij" ten gehore ge bracht. In zijn slotwoord bracht ds. C. J. van Royen dank aan de heren dr. J. C. Röhner, M. J. Snoek en J. Luykenaar, welke hun beste krach ten bij de voorbereiding van het spel gegeven hebben. Na gebed van de kinderen en slotzang werd de Paasviering besloten met gezamen lijk zingen van Gezang 94. KERKNIEUWS Feestviering Vrijz. Herv. Zondags school - Zierikzee Zondagmiddag werd alhier in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw het Paasfeest gevierd vanwege de Vrijz. Herv. Zondagsschool. De middag werd geopend door ds. C. J. van Royen, waarna gezamenlijk gezon- SPORT KORFBAL S.D.K.B. Burgh I-Brouwershaven I 4-2 Burgh heeft het korfbalseizoen ingezet met een overwining op Brouwershaven I, maar zij heeft deze niet cadeau gekregen, want de gehele wedstrijd hebben de bezoe kers krachtig tegenstand geboden. Voor de rust had Burgh een licht veldoverwicht, maar gevaarlijk wa ren haar aanvallen slechts spora disch. Bij Brouwershaven was het vooral J. Bokelaar die steeds wist in te grijpen en talrijke Burgh-aan- vallen onderschepte. Hoewel de aanval van Brouwershaven ook niet stil zat, misten haar schoten de juiste richting en op vrij gemakke lijke wijze wist de Burgh-verdedi ging het spel steeds te verplaatsen. Pas 2 minuten voor de rust wist de nieuwe aanwinst van Burgh, Wen tel, met een fraai schot zijn ploeg de leiding te geven (1-0). Direct na de rust had dezelfde speler opnieuw succes (2-0), maar Brouwershaven liet zich niet ontmoedigen en 5 mi nuten later was het J. Bokelaar, die met een mooi schot de achterstand wist te verkleinen (2-1). In de Bürgh-aanval wilde het samenspel niet bijster vlotten en steeds kon de snelle Brouwershaven-verdediging haar aanval aan het werk zetten. In de 9e minuut na de hervatting gelukte het J. Bokelaar de partijen op gelijke voet te brengen (2-2). Na de vakwisseling kreeg Burgh het beste van het spel. Bij Brouwersha ven ondervond J. van Schelven te LANDBOUW EN VEETEELT Belangrijk onderzoek aan Landbouwhogeschool De subsidie ad 10 miljoen wélke gegeven is aan de Stichting NatiO' naai Fonds Rundertuberculosebe- strijding maakt deel uit van een over een termijn van 5 jaren be' schikbaar gesteld bedrag ad 50 mil joen der financiering van de be' striding der runder tuberculose. Verwacht mag worden, dat op 1 mei 1956 de gehele Nederlandse veestapel vrij van t.b.c. zal zijn. In aansluiting daaraan is nog een periode van 5 jaar voor nazorg uit getrokken. Het laboratorium voor fysiologie der dieren van de landbouwhoge school heeft onder artikel 166 a een bedrag van f 24.000 toegewezen gekregen ter uitvoering van onder zoekingen naar de samenstelling van de zetmeelachtige stoffen en de ruwe celstof, de diëtetische eigen schappen van voederplanten en weidekruiden, de kalk- en fosfor- wisseling bij runderen en naar sporenelementen in ruwvoeder. De uitkomsten van deze proef nemingen resulteren in een diepere kennis van de. samenstelling, de voederwaarde en de verwerking Stamvrouwen pogen inboorling „dood te zingen" De artsen van een ziekenhuis in Darwin, Australië, hebben de strijd aangebonden met de zwarte kunst in de hoop het leven te kunnen red' den van een inboorling die door de vrouwen van zijn stam wordt „doodgezongen". De inboorling, die bekend staat onder de naam „Charlie", bevindt zich in kritieke toestand in een ijzeren long doch schijnt in feite volkomen gezond te zijn. Doordat liij echter door de vrouwen van zijn stam in Arnhem Land (noordoost Australië) op aandringen van zijn schoonmoeder wordt doodgezongen kan hij niet eten, niet drinken en zelfs niet ademhalen. Daarom ligt hij nu in een ijzeren long. Volgens berichten uit het gebied vanwaar „Charlie" afkomstig is, heeft zijn schoonmoeder het „do- denlied" geïntroduceerd omdat zijn vrouw haar „favoriete" dochter is. De vorige echtgenoot van deze dochter schijnt ook reeds op vreem' de wijze aan zijn eind te zijn ge komen. Behalve het dodenlied dat nu reeds verscheidene weken wordt gezongen (telkens maar weer de naam „Charlie") hebben de vrou wen van de stam hun slachtoffer nog getroffen door zijn woomera (werpstok) en speer te stelen en met veel plechtigheden in een hol houtblok te verzegelen. Desondanks doet „Charlie" alle mogelijke moeite om te blijven le ven, doch de „dodenzang" schijnt wel erg krachtig te zijn. Het is voor het eerst dat een in boorling die wordt doodgezongen naar een ziekenhuis is overgebracht Meestal verloren de slachtoffers zelf de wil om te leven en gingen dood. van het ruwvoeder en daardoor in een intensievere benutting daarvan. Ten einde een inzicht te verkrij gen in de mogelijkheden van een rationele voederwinning en voede ring van rundvee, is op 250 boeren bedrijven (verdeeld over 10 provin cies van ongeveer 25 bedrijven) een 5-jarig zg. rendementsonderzoek opgezet. Gebleken is, dat het ren dement van de stalvoeding en de beweiding een sterke spreiding ver toont ten gevolge van oneconomisch voederen en een verkeerde bewei dingstechniek. weinig steun om gevaarlijk te kun nen zijn. Aan de andere kant kreeg Burgh enige fraaie kansen. Zij mis te tot tweemaal toe een strafworp, maar 14 minuten voor tijd, nadat 2 schoten van de mand in het veld waren teruggesprongen, had St. Roos succes (3-2) en 2 minuten later wist hij de zege voor zijn ploeg vei lig te stellen, toen v. d. Wielen ver zuimde hem af te dekken (4-2). Met deze stand kwam het einde. Die Gouwe I-Velocltas I 1-3 In het veld waren beide twaalf tallen aan elkaar gewaagd, doch Die Gouwe maakte de tactische fout door eerst tegen de wind in te willen spelen. Dit kwam haar te gen de gevaarlijkste aanvalspe.ler der bezoekers, H. Geluk, duur te staan, daar geen harere verdedigers bij machte bleek deze te houden. Reeds In de 7e minuut gaf Geluk zijn ploeg de leiding met een fraai schot (0-1) en kort hierop maakte hij handig van een verwarring in de Die Gouwe-verdediging gebruik om de stand op 0-2 te brengen. Na de vakwisseling wist de nieuwe Velo-aanval niet over voldoende schutterscapaciteiten te beschikken om de voorsprong te vergroten. Na de rust stelde Die Gouwe alles in het werk om de bakens te verzet ten en na enkele vergeefse pogin gen gelukte het haar met een mooi doelpunt de achterstand te ver kleinen (1-2). Daar nu nog alles mo gelijk was werd het spel iets har der. Uiteindelijk was het P. de Rij ke die met een mooi schot aan alle onzekerheid een einde maakte (1-3) Met deze stand kwam het einde en had Velocitas, dank zij haar betere schotvaardigheid een verdiende overwinning behaald. DOSKO I-Burgh II 1-2 Op een slecht bespeelbaar terrein zijn de Burgh-reserves er in ge slaagd op DOSKO I een geflat teerde overwinning te behalen. Een puntenverdeling had de verhouding juister weergegeven. Aan weerszij den liet het schieten veel te wensen over. DOSKO, dat voor het eerst na de ramp weer in eigen gemeente speelde, wist de score te openen door L. Hart (1-0). Hierna kwam Burgh wat meer in de aanval en J. Boot wist gelijk te maken (1-1). Na de vakwisseling daalde het spel peil aanzienlijk. Op fortuinlijke wijze wist J. Dalebout zijn ploeg hierna de leiding te geven (1-2), met welke stand de rust inging. Na de rust deden beide aanvallen nog talrijke pogingen om te doelpunten maar zij slaagden daarin niet en met onveranderde stand kwam het einde. Zeemeeuwen II- Br'haven II 7-0. In een aardige wedstrijd is het de kampioenen van vorig jaar gelukt, de eerste thuiswedstrijd in een klinkende overwinning om te zet ten. Het werd uiteindelijk 7-0 na dat de rust met 3-0 was ingegaan. Direkt na de afworp ontspon zich een levendige wedstrijd, waarbij zich beurtelings skoringskansen voordeden, zodat nog niet zichtbaar was dat de balans zodanig ten gun ste der Meeuwen zou overslaan. Nadat aanvoerder van Sluijs een doelpunt van hem zag afgekeurd, was het hek van de dam en met de regelmaat van een klok door boorde de bal nu de korf, waarbij we het doelpunt van W. van Zalm willen vermelden, zo ook het soe pele spel dat de jeugdige van Don gen ten beste gaf. De pas weer in gevoerde maatregel die getroffen wordt bij in gedekte positie doelen, welke scheidsrechter Steur toepaste zal, zo te zien, veel meningsverschil kunnen veroorzaken. INGEZONDEN STUKKEN Herstelkosten en inkomstenbelasting Uw blad van 5 april jl. bevatte met dik gedrukte letters een mede deling vanwege de stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland" over herstel- kosten en inkomstenbelasting. De strekking van dit stuk waa to taal onjuist en geeft daardoor aan leiding tot onnodig werk en teleur stellingen. Hoewel mij vanwege genoemde stichting werd toegezegd, dat voor een afdoende ratificatie zou worden gezorgd, heeft men tot dusverre nog steeds die moeite niet genomen, zo dat ik mij nu wel genoodzaakt zie hiervoor thans plaatsruimte in Uw blad te vragen. In de eerste plaats heeft de mi nister van Financiën niet beslist, dat herstelkosten (daaronder niet begrepen zg. verbeteringskosten) van beschadigde, niet verwoeste, onroerende goederen, niet behoren de tot een bedrijfs- of beroepsver- mogen, als verwervingskosten af trekbaar zijn om de doodeenvoudige reden, dat dit niet beslist behoefde te worden, omdat die aftrek altijd mogelijk is geweest, nl. uit het Be sluit op de inkomstenbelasting zelf voortvloeit. Hier staat vanzelfsprekend tegen over (ook hierop wijst de publikatie niet), dat de toegekende en uitge keerde schadevergoedingen voor de hiervoor genoemde panden als opbrengst dienen te worden opge geven. In de tweede plaats merk ik op, dat het logisch is, dat herstelkosten niet ambtshalve in mindering wor den gebracht, maar de belasting plichtige hiervan zelf aangifte zal moeten doen, immers al weet „de belasting" volgens het publiek veel, helderziende is ze toch nog niet! "Wat de minister nu wel heeft goedgekeurd is het volgende: Ingevolge het Besluit op de in komstenbelasting zijn de herstel kosten resp. de schadevergoedingen (waaronder ook de voorschotten) van de hiervoor bedoelde onroeren de goederen in het algemeen eerst aftrekbaar resp. belast in het ka lenderjaar, waarin zijn worden be taald resp .ontvangen. Wanneer deze feiten nu niet in hetzelfde kalenderjaar plaats von den, bestaat de mogelijkheid van een zeer ongelijke inkomensverde ling, waardoor als gevolg van de progressie in het tarief onbillijkhe den kunnen ontstaan. Onder bepaalde voorwaarden heeft de minister nu goedgekeurd, dat op verzoek van de belasting plichtige herstelkosten (dus niet kosten van verbetering, die nim mer aftrekbaar zijn) tot ten hoogste het bedrag van de vergoeding wor den beschouwd als te zijn betaald in het jaar, waarin de schadever goeding (waaronder de voorschot ten) is genoten. Overigens moge ik opmerken, dat het publiek met onjuiste voorlich ting op fiscaal gebied zeker niet ge diend wordt en dat het juister was geweest als deze stichting zich voor de publikatie met mij in verbinding had gesteld, waardoor deze ondes kundige publikatie voorkomen had kunnen worden. De inspecteur der belastingen, L. M. SILIAKUS. FEUILLETON door MAARTJE ZELDENRIJK „Ja, maar, Jaap, er zit toch iets scheefs in dit alles". „Wat zullen we nu hebben?" „Ja. Hoe jij er over denkt, weet ik niet. Maar ik voel toch, dat het niet helemaal comme il faut is, dat jij, als getrouwde man, mij, een vrijgezelle-vrouw, op deze wijze hebt geholpen". „O, ik had dus eerst moeten scheiden „Ach nee, Jaap, je begrijpt best wat ik bedoel. Ikik kan dat niet zo uitleggenIk kan het niet onder woorden brengen Maar ik voel toch, dat het niet he lemaal in de haak is". „Dat is een ouderwets gevoel, Elsje. We leven niet meer in de middeleeuwen, kom nu. Ik ben veel te blij, dat ik financieel in staat was om je te helpen en nu wil ik er verder geen woord meer over ho ren. Jij bent weer kerngezond, Hol lands welvaren. En als je een der komende dagen gelegenheid hebt, ga je eens naar je hulsarts om je te laten keuren. Ik ben er van over tuigd, dat hij zal zeggen: Gefelici teerd, juffrouw Voortman. Nu kunt U er weer tegen en nu een beetje beter oppassen met uw gezondheid" „Jaap, je bent een schat „Dank je, Elsje, als het uit jouw mond komt, weet ik, dat het echt gemeend i6". Zwijgend liepen ze terug naar het dorp en daar gaf Elsje nogmaals te kennen, dat ze meteen naar huis wilde. „Je bent er nu toch, dus Ik kan mooi meerijden naar Amster dam". En Jaap kon haar eigenlijk geen ongelijk geven. In de namiddag reden ze terug naar de hoofdstad en ondanks Els- je's protesten, gingen ze eerst in „De Poort van Cleve" eten. „Be schouw het als het sluitstuk van je vakantie, Elsje", zei hij, toen ze sa men aan een tafeltje zaten. „En gun me dan dit genoegen". „Goed, op voorwaarde, dat we het hierbij laten en dat je straks bij me thuis nog een kopje koffie drinkt". „Afgesproken". 20. Het diner verliep gezellig en on gedwongen. Elsje fleurde weer he le maal op en deed de maaltijd alle eer aan. Toen hij na afloop voor stelde om nog wat te drinken, schudde ze energiek haar hoofd. „Het is zo welletjes, Jaap. Een kop koffie kunnen we bij mij thuis ook drinken en dan kost het veel minder". Hij lachte. „Zoals mijn tafeldame beveelt. Ik zal even afrekenen en dan zullen we zien, of we onderweg nog wat op de kop kunnen tikken voor de koffie. Zeg, heb je melk in huis?" „Nee. Maar dat kan ik wel lenen van mevrouw Dirks". Een half uur later opende Elsje de deur van haar zitkamer en Jaap volgde haar. Nadat hij zijn overjas Lcc-j UTRECHT. Ook dit jaar zal aan het gehele spoorwegpersoneel, voor zover de dienst zulks toelaat, op 30 april a.s. vrijaf worden gegeven, zonder dat hiervoor korting op het reglementair verlof wordt toege past. Op 5 mei zal normaal dienst worden gedaan. had uitgetrokken ging hij in een hoek bij het raam zitten en keek naar buiten in de vallende scheme ring. „Het mag dan een volksbuurt zijn", zei hij, „maar je hebt toch maar een gezellige kamer". Ze had haar mantel en zijn over jas in de slaapkamer weggeborgen en stond nu voor de spiegel, heur haar bij te kammen. „Och, ik ben hier nu eenmaal ge wend. Vroeger was het hier een nette buurt. Maar geleidelijk aan is het veranderd. Nu wonen er uit sluitend arbeiders, waarmee ik na tuurlijk niets ten nadele van deze mensen wil zeggen. Het is een beet je rommeliger, i-umoeriger gewor den". Een poosje later had ze koffie gezet en Jaap pakte de doos met gebak uit, die hij onderweg nog had gekocht. „Zo", zei hij voldaan. „Nu zullen we samen eens je beterschap vie ren, jongedame". Elsje keek in de gebakdoos en lachte. „Heerlijk, roomsoezen, zeg". „Dan is je smaak als de mijne. Misschien is het een beetje gek voor een man, maar ik ben er ook dol op" Ze zette de koffie voor hem neer en ging tegenover hem zitten Even later smulden ze van het gebak en terwijl hij van z'n koffie dronk, zei hij: „Jij kunt het, Elsje. Je koffie is voortreffelijk". „Dank je, Jaap. Zo, en nu eens kijken of er een leuke mop mu ziek is". Ze liep naar het radiotoe stel en zette het aan. Terwijl ze wachtte, tot er geluid uit kwam, keek ze naar haar bezoeker. „Moet je nog terug, vanavond?" Hij knikte. „En of. Ik zou best willen blijven, maar de zaken, hé?" (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5