WIJZIGING DEPOSITO-RENTE SCHELDEBANK N,V, Kerkwerve groeit uit de jas BRUIN1SSE Mosselkivekersaerenigivg Algemeen Vissersbelang" Vergadering is tegen het toelaten van nieuwe kwekers tot het bedrijf De huidige moeilijkheden zijn daarvoor te groot In de zaterdagavond te Bruinisse in het „Veerhuis" gehouden verga dering van de mosselkwekersver- eniging „Algemeen Vlssersbelang", deelde de voorzitter, de heer D. de Koning mede, dat in een bestuurs vergadering de heer L. de Waal tot secretaris is benoemd. Deze verga dering is de eerste die hij presideert en hij spreekt de hoop uit dat na een periode van 10 jaar als secreta ris, een vruchtbare periode als voorzitter mag volgen. De ijsgang heeft op de Wadden zee op verscnillende plaatsen nogal schade aangericht. Vooral van de mosselbanken die er vorig najaar nog waren, hoort men weinig goeds vertellen: er zouden verschillende plaatsen zijn waar in november nog wel en nu niets geen zaad meer te vinden is. Door de adviescommissie is be sloten dat een visser uit Wieringen op het Friese Wad onderzoek zal doen op de verschillende plaatsen waar zaadval verwacht kan wor den. Zijn bevindingen zullen in kaart gebracht worden, zodat bij de openstelling van het Friese Wad op 2 mei aanstaande ieder zijn voor deel met deze onderzoekingen kan doen. Uitvoerig wordt daarna gespro ken over het -voornemen van het Bedrijfschap voor Visserijproduk- ten om nieuwe mosselvissers tot het bedrijf toe te laten. Enerzijds wordt splitsing van bedrijven tegengegaan door de bepaling dat bij splitsing van een standaardcapaciteitscijfer, wanneer het na splitsing verkregen cijfer beneden de 1000 tonnen is ge daald dit vervalt aan het Bedrijf schap. Wanneer echter iemand eni ge jaren achtereen in het mossel- kwekersbedrijf werkzaam is ge weest en daardoor als het ware in de praktijk zijn vakexamen heeft afgelegd, moet men hem aannemen als mosselkweker. Het mosselkwe- kersbedrijf is geen gesloten bedrijf. En dat terwijl op de Waddenzee wordt gespeurd en gezocht naar nieuwe mosselpercelen. Terwijl het voorkomt dat bonafide mosselkwe kers geen leveringsmogelijkheden hebben omdat zij niet beschikken over goede kweekgrond, terwijl jaarlijks duizenden tonnen verloren gaan, omdat de grond waarop de mosselen waren uitgezaaid niet ge schikt was voor mosselen Al deze argumenten worden aangevoerd omdat men, evenals trouwens de adviescommissie liefst geen enkele nieuwe kweker tot het bedrijf zag toetreden. Het Deltaplan Want ook het Deltaplan speelt hierin een rol. Voor de mosselkwe kers die in de Zandkreek hun per celen kwijt raakten, in verband met het Drie Eilandenplan, moesten op de Waddenzee 60 nieuwe percelen worden gezocht en gevonden. In de KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Emmen: R. G. v. d. Voet, voorg. Ned. Protestantenbond, Emmen. Aangenomen de benoeming tot vikaris te Poederoyen: Ph. J. Leen- mans, kandidaat aldaar. Bedankt voor Papendrecht: C. Treure, Ederveen. Ger. Kerken Beroepen te Lemmer: C. Brilman, Ooster Nijkerk. Aangenomen naar Vrouwepolder: kand. Jac. v. d. Wal, 's Hertogen bosch; naar Rotterdam-zuid: Joh. Heule, Edam; naar Tiel: W. Kats, Lexmond. Bedankt voor Alhpen: W. Baas. Urk; voor Leiden (studentenpred.) K. A. Schippers, Ermelo; voor Schoonhoven-Willige Langerak: R. J. Beukema, Berkum; voor Mole naarsgraaf-Brandwijk: kand. Jac. v. d. Wal, 's Hertogenbosch; voor Heerlen (evangelisatiepred.) en Ha- zerswoude: Joh. Heule, Edam; voor Zwolle: L. J. Boeijinga, 's Graven- zande. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Bedankt voor 's Gravenhage- zuidwest: W. Borgdorff, Gorinchem; voor Vlaardingen: J. J. Arnold. IJmuiden. Chr. Ger. Kerk Tweetal te Smithville (Ontario, Canada, Old. Ref. Church): B. Bij- leveld. Noordeloos en Joh. de Waal, Bunschoten. Beroepen te Delft: B. Bijleveld, Noordeloos. Oud Ger. Gemeente Beroepen te Sint Philipsland: L. Gebraad, oefenaar Capelle aaa de IJssel. Vrij Evangelische Kerk Beroepen als pred. in alg. dienst: D. W. Veldkamp, Hilversum; te Veendam: J. I. van Wijck, Gouda. Ger. Gemeenten in Nederland Bedankt voor Ede: F. Mallan, Bruinisse. loop der jaren zal zich dit telkens herhalen, net zo lang tot de tijd aanbreekt, dat evenals thans met de Zuiderzeevissers het bedrijf zal moeten worden gesaneerd, door gedwongen opheffing van bedrijven Burgemeester Michaëlis vindt dit laatste een goed argument om in de Commissie van Dertien te bespre ken. Door gedwongen verplaatsing tengevolge van de Deltawerken van het mosselkwekersbedrijf uit Zee land naar het noorden, moet wor den gestreefd naar inperking in plaats van naar uitbreiding van het bedrijf. Maar er schijnt weinig aan ie doen te zijn en een nieuwe kwe ker krijgt in eerste aanleg 400 ton nen als standaardcapaciteittscijfer. Aangedrongen wordt de moge lijkheid om mosselzaad van het Groninger Wad naar Zeeland te brengen, zo ruim mogelijk te doen zijn omdat men Zeeland als mossel- leverancier nog niet kan missen. En verruiming van de zaadaan- voer zou kunnen worden bereikt door het gehele Groninger Wad voor zaadvisserij open te stellen. De voorzitter deelt mede dat op ziener de Vlieger op 26 april de Dienst der Visserijen zal verlaten. De waardering voor de heer de Vlieger (oud Zierikzeeënaar) blijkt algemeen. Hij blijkt een ambtenaar te zijn geweest, die uit het goede hout gesneden was, behulpzaam voor de vissers en gezien bij zijn superieuren. De heer M. Jumelet Az. wordt met algemene stemmen aangewezen als vertegenwoordiger van de Vis serijvereniging in het afdelingsbe stuur van het Rode Kruis (samen gesteld uit verschillende bevol kingsgroepen). Nadat nog gesproken was over df standaardcapaciteitscijfers, die n: door het gebrek aan mosselen nie meer van zo eminent belang zijn al bij overproduktie, werd de verga dering gesloten. Ingezonden mededeling STAD EN PROVINCIE SIRJANSLAND De dijkverzwaring De werkzaamheden aan de dijk vorderen gestadig. Men is reeds be zig de betonnen muur die op de oude dijk stond te verwijderen en de nieuwe dijk op hoogte te bren gen. Een zware kleilaag wordt te gelijk aangebracht. Het is een prachtig object dat, wanneer het voltooid is, de veiligheid aanmer kelijk zal vergroten. BRUINISSE Dragline beschadigde kabel Draglines en kabels zijn gezwo ren vijanden. Vrijdagavond bescha digde een dragline, gebruikt bij de verbetering van de Molenweg, de elektriciteitskabel van de P.Z. EM., waardoor enige omwonende landbouwers die avond zonder licht kwamen te zitten. „Een heitje voor een karweitje" De populaire Padvindsters actie „Een heitje voor een karweitje" was ook op Bruinisse een groot succes. De kabouters verdienden nl. f 88,71 en de padvindsters f 13,50. De helft van dit bedrag komt ten bate van de vluchtelingenaktie- Vissersvaartuig' werd woonschip De laatste jaren werden op de werf van de firma van Duivendijk al heel wat schepen verbouwd, en ijzer is daarbij dan troef, want eni ge jaren geleden werd noodgedwon gen ook door deze scheepswerf overgeschakeld van hout op ijzer. Dat men ook in hout nog wel wat weet te presteren bleek uit de me tamorphose, die het oude vissers vaartuig „Ouddorp 19" onderging, nu het voor de heer van Stekelen,- burg uit Nieuwersluis door genoem de firma werd omgebouwd tot een woonschip, dat straks onder de naam „Hydra" ligplaats zal vinden in de Vecht in de buurt van Loenen aan de Vecht, c.q. Nieuwersluis, waar het met andere dito vaartui gen zal wedijveren in degelijkheid en smaakvolle inrichting Het woonschip bevat een woonkamer, een slaapkamer, een keuken met gootsteen en een kantoortje, als mede een w.c. De heer van Steke lenburg had een 20-tal jaren gele den eveneens een belangrijke op dracht voor de fa. van Duivendijk. Met het bouwen van zijn nieuwe woonschip heeft hij getoond op nieuw vertrouwen te stellen in het vakmanschap van deze firma, een vertrouwen dat gezien de resultaten zeker niet is beschaamd. Met ingang van 1 Mei 195Ó wordt de rente-vergoeding op jaar-deposito's Q 's jaars gevoerd. Zonder tvyijfel zal men op deze avond gelegenheid krijgen na der kennis te maken met het be langrijke padvindsterswerk en een goede publieke belangstelling zal niet alleen nuttig zijn. maar door de padvindsters en hun leidsters bijzonder worden gewaardeerd. Vuoroeeiden van nieuwbouw te Kerkwerve. Een straat achter de kerk met rechts en links gloednieuwe huizen. (Eigen foto). Het is nog maar kort geleden - in ieder geval kort genoeg om het zich goed te herinneren - dat de weg van Zierikzee naar Kerkwerve leidde door een baaierd van modder en water. Toen het dorp aan de vloed ontsteeg, was de algemene roep: „Wat moet er van terecht komen!" We leven nu bijna twee en een half jaar na de drooglegging en de raad van het (herbouwde) Kerkwerve neemt het besluit de gemeente een uit breiding te geven aan de noord-oostzijde van het dorp. Kerkwerve barst uit de jas en er moet een naad bijkomen. Zo gaat het met een gemeente in het voormalige rampgebied anno 1956. Oost-Duitse agent moest iemand 'doden In Westduitsland wordt de 30-jarige Oostduitser Wolfgang Wildprett gevangen gehouden, die verteld heeft dat hij eind vorig jaar naar Frankfort is gestuurd door de Oost- duitse veiligheidsdienst om daar het hoofd van de N.T.S. (een Russi sche anti-communistische organi satie), dr. Wladimir Poremsky (47), dood te schieten. Op de dag voordat de moord zou moeten gebeuren (30 december) stelde Wildprett zich echter met de N.T.S. in verbinding. Deze organi satie haalde hem later over zich bij de Westduitse autoriteiten te mel den. Het verhaal van Wildprett wordt nu gecontroleerd. Ernstige overbevolking van Japan Twee miljoen abortusgevallen per jaar Jean Sasaki, directeur van het Japanse emigratiewerk, die een reis van ruim anderhalf jaar door Amerika en Canada heeft gemaakt, heeft de Vaticaanse congregatie van het consistorie rapport uitgebracht over zijn bezoeken aan Japanse ko lonies in Amerikaanse landen. Vol gens hem zouden minstens vijftien miljoen van de huidige negentig miljoen inwoners van Japan moe ten emigreren. Sedert het einde van de oorlog hebben echter in feite slechts tienduizend Japanners kun nen emigreren. Men schat, dat jaar lijks een twee miljoen gevallen van abortus voorkomen. Van rooms- katholieke zijde wordt volgens Sa saki niet effektief gewerkt ten aan zien van het Japanse bevolkings probleem. Sasaki is door de paus in audiëntie ontvangen. Het typische kerkgebouwtje van de chr. gereformeerde kerk verhuisde van Noordgouwe naar Kerkwerve. Het werd geplaatst naast het nieuwe verenigingsgebouw. Het kerkje past in het beeld van het nieuwe Kerk werve. (Eigen foto). Maandagavond is het 9-jarig zoontje van de familie de Raaf toen hij spelend bij de Hippolytus-hoeve te Wieringen onverwacht de beton weg overstak gegrepen door een autobus van de Naco. Het knaapje was onmiddellijk dood. Boesman steeg op in land van Don Camillo De Nederlandse ballonvaarder Jan Boesman heeft met zijn vrouw Nini Boesman een ballonopstijging gemaakt in het land van Don Ca millo, de landstreek Emilia. Bur gemeester Peppone was volgens de heer Boesman persoonlijk aanwe zig. De opstijging, waarbij de bur gervader de ballonvaarder een hennep landingskabel overhandig de, is zonder moeilijkheden verlo pen. Na een voorspoedige vaart maakte het echtpaar Boesman een geslaagde landing in de hennepvel- den van de Po-vlakte bij Ferrara. Padvindsters organiseren propaganda feestavond Zaterdag a.s. zal een propagan- da-feestavond worden gehouden, die wordt georganiseerd door de „Hézojéka"-groep alhier van het N.P.G. De bijeenkomst wordt ge houden in het ned. herv. vereni gingsgebouw. Enkele films zullen worden vertoond, terwijl een ver loting zal worden gehouden, waar voor aardige prijzen zijn beschik baar gesteld. Uiteraard nemen pad vindsters en kabouters een deel van het programma voor hun rekening. Behalve de gebruikelijke ceremo niën, zullen schetsjes worden op- Commissie gedenkplaat „De Ruyterschool" (Ingezonden). Op 4 mei a s. te 15.30 uur zal een kranslegging plaats hebben bij de gedenkplaat voor alle gevallen col lega's in oorlogstijd, welke is aan gebracht in de hal van de „De Ruy- terschool" te Vlissingen en waarbij ook diverse autoriteiten aanwezig zullen zijn. Deze kranslegging ge schiedt door de Commissie Gedenk plaat „De Ruyterschool". Tevens zal deze commissie trachten een fonds te stichten, waaruit de krans legging jaarlijks zal worden be kostigd. Daar de kranslegging elk jaar is vastgesteld op 4 mei (15.30 uur) zul len hierover geen convocaties meer worden verzonden. Nabestaande familieleden en an dere belangstellenden zullen hierbij altijd welkom zijn en in de gele genheid worden gesteld bloemen te leggen. In tegenstelling met de onthul ling in 1953 zullen thans alle aan wezigen beneden in de hal kunnen zitten, waardoor zij het volle ge zicht zullen hebben op de krans legging. Van deze gelegenheid maken wij gebruik er nogmaals op te wijzen, dat bezichtiging van de gedenk plaat ook op andere dagen door de directeur der „De Ruyterschool" gaarne zal worden toegestaan. De Commissie, J. C. Anker, voorzitter. M. J. Louws, vice-voorzitter. W. L. C. v. d. Plank, secretaris. L. Brasser, penningmeester. Singel 174, Vlissingen, giro 375410 MARKTBFR CHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 16 april. Aanvoer totaal 2033 stuks, t.w. 1279 stuks vette koeien en ossen en 754 var kens. Prijzen per kg: vette koeien en ossen f 3.00-3.24, f 2 80-3.00, f 2,60- varkens (levend gew.) f 1,69- 1,67-1.64. Vette koelen en ossen: aanvoer iets ruimer, handel kalm, vooral niet hoger in prijs, prima's boven notering. Varkens: aanvoer even minder, handel aanvankelijk willig, afloop stroef, prijzen als vorige week, enkele exemplaren boven notering. Aardappelen ROTTERDAM, 16 april. K 1 e i- aardappelen, 35 mm.opw,: Eigen heimers f 20-22, Bintjes f 23-24, Be velanders f 18-19, Furore f 23-25, Eigenheimers (afwijkende kwali teit) f 13-17, Bintjes (afwijkende kwaliteit) f 18-22, Bevelanders (af wijkende kwaliteit) f 14-16; z a nd - aardappelen, 35 mm opw.: Noorde ling f 12-13, Libertas f 12-13. We gens de onzekerheid van de export geen notering voor exportaardap pelen; V o e r aardappelen f 2,75-3. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastge steld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 16 april. Binnen landse granen (officieuze noterin gen per 100 kg franco Rotterdam). Tarwe: rode op vochtconditie tot f 28,60, voor voederdoeleinden ca. f 28,75, witte f 29,50, soms iets meer. Voedergranen: zomergerst kalm, naar kwaliteit f 27-28,25, prima f 28,75; haver bij ruim aanbod met minder attentie, naar kleur en droogte f 27-27,50, extra blanke ca. f 28; rogge niet getoond. Peulvruchten: groene erwten goed prijshoudend ca. f 40; schok kers goed prijshoudend ca. f 42,50; bruine bonen met weinig handel ca. f 47,50. Coöp. Tuinbouwveiling der Z.H.E. Afdeling Zierikzee Veiling van 16 april. Spinazie I f 62-68, spinazie II f 49-55, sla A f 20-25, sla B f 16- 18, witlof f 60-65, stoofsla f 36-40, radijs f 17-18, aardappelen Koop- man's Blauwe (drielingen) f 12. Alles per 100 kg en bos. SPORT KORFBAL S.DK.B. DES I-WIK I 7-2 Zaterdagavond speelde DES I haar eerste wedstrijd in de competitie van dit seizoen tegen WIK I van Kerkwerve. Het koude weer was zonder twijfel oorzaak dat er zo weinig publiek aanwezig was. Door de regen van de laatste dagen was het terrein in geen beste conditie. Direct na afworp bleek het dat DES in de meerderheid was en het er voor WIK niet naar uitzag om deze wedstrijd te winnen. Willy Quist zorgde voor twee doelpunten vóór de rust (2-0) terwijl WIK, dat zich kranig weerde, haar moeite beloond zag door de stand voor de rust op 2-1 te brengen. Na de rust kwam DES nog meer opzetten en had WIK maar weinig in te brengen. Het waren achter eenvolgens Corrie Klink, Janny Zandijk, Henny Dalebout, Piet Zan- dijk en Willy Quist die het doel wisten te vinden (7-1). Ten slotte had WIK nog succes toen zij een kans wist te benutten (7-2). Mede als gevolg van de slechte toestand van het terrein was het een wed strijd met weinig spanning en voor al ook een wedstrijd die heel wat vergde van spelers en speelsters. Het programma voor deze week luidt: Dinsdag 17 april: 3e klasse B: DSS II-MEVO I (half 7). Zaterdag 21 april: le klasse: Brouwershaven I-Die Gouwe I; Velocitas I-DSS I; Renesse I-Burgh I; Zeemeeuwen I-Unitas I (6 uur). 2e klasse: NO AD I-DOSKO I; SVOWK I-WIK I; Stormvogels I- DES I; Burgh li-Zwaluwen I (6 uur). DE BROEDERSCHAP VAN DE BRONZEN DRAAK 49. Zonder e«n geluid te geven zakt Balthazar ineen onder een tweede vuistslag van zijn broeder. Languit rolt de prins over de plavuizen en blijft dan bewusteloos liggen. Met een grimmig lachje wrijft Angelo zijn hand, die rood en pijnlijk is van de toegebrachte slagen. „Het spijt mij, waarde broeder", mompelt hij spottend, ter wijl hij op de levenloze gestalte aan zijn voeten neerblikt, „maar ik moet hier zo spoedig mogelijk vandaan. Aram mocht me eens mis sen en zich opnieuw gaan afvragen wie van ons beiden nu de stoute jongen is." Na een laatste blik op de bewusteloze Balthazar verlaat hij haastig de torenkamer en sluit de deur stevig af. De wenteltrap ligt verlaten en behoedzaam begint Angelo de treden af te dalen. Hij slaagt erin ongezien in de hoofdgang te komen. Met snelle passen loopt hij dan naar zijn kamer en trekt da voorhang opzij. „Heer Aram", roept prins Angelo verbaasd, als hij de jonge ridder in het midden van zijn kamer ziet staan, „had ge mij willen spre ken? Ik meende dat ge u te rusten begeven had." - „Ik dacht van u hetzelfde", antwoordt Ar am langzaam, terwijl hij de prins onder zoekend opneemt, „kunt ge mij ook zeggen, waar ge vandaan komt? Ik heb u overal gezocht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 3