Uitbreiding van Kerkwerve wordt gedacht aan de noord-oost-zijde van gemeente Mijlpalen Vergadering ringen C.J.M.V. meisjesafdelingen C.J.V.F. en Het K.N.M.I. verwacht DE KUNST VAN BETALEN STRIJD OM KLEUTERSCHOLEN N cutve brandspuit wordt aangeschaft De raad der gemeente Kerkwer ve kwam zaterdagochtend onder voorzitterschap van burgemeester S. Francke in openbare vergadering bijeen. Van het college van Gedeputeer de Staten van Zeeland was bericht ontvangen dat de besluiten van 24 maart jl. tot het aangaan van een kasgeldlening tot een bedrag van 200.000 en van een vaste lening tot een bedrag van f 100 000 waren goedgekeurd. Als vertegenwoordiger der ge meente bij de vergaderingen van de N.V. Waterleidingmaatschappij „Schouwen-Duiveland" werd aan gewezen de heer J. der Weduwen, met als plaatsvervangers de heren M. de Jonge en D. v. d. Wekken. Op verzoek van de Natu (Neder landse Amateurtoneelunie) om een subsidie van f 25 per toneelvereni ging in de gemeente ter bestrijding van de kosten van het aanstellen van een toneeladviseur, wordt af wijzend beschikt, aangezien in Kerkwerve geen toneelverenigingen zijn. Bouw woningwetwoningen Vervolgens stellen b. en w. de raad voor om nog een aantal wo ningwetwoningen te bouwen, en daartoe een architect aan te wijzen. Men mag woningen bouwen voor het aantal gezinnen, dat nog is ge- evacueerd en voor hen die een wo ning in Kerkwerve hebben aange vraagd. Om aan de aanvragen van thans te kunnen voldoen, zouden nog 9 woningen moeten worden ge bouwd. De heer A. Kloet merkt op, dat hij de huidige gang van zaken niet erg kan bewonderen. Na be spreking besluit de raad tot het bouwen van negen woningwetwo ningen, welk aantal met nog 2 te verwachten aanvragen kan worden uitgebreid tot elf Een aantal van deze woningen zal bestemd zijn voor grotere gezinnen. Als architect wijst de raad aan het architecten bureau Rothuizen en 't Hooft te Middelburg. Vervolgens besluit de raad, om dat men in de toekomst ruimte in het wederopbouwplan tekort zal komen, over te gaan tot het vast- Hoewel ook door de wederop bouw in allerlei vormen, wordt het „nieuwe gezicht" van Schouwen- Duiveland vooral bepaald door het diepingrijpend proces van de her verkaveling. Deze herverkaveling wist in grove lijnen het vroegere landschapsbeeld uit, al dient na tuurlijk altijd vooraf vermeld, dat de ramp dit reeds in hoofdzaak had gedaan. Behalve veel spitterij blijkt herverkaveling ook vooral een papieren aangelegenheid te zijn en het is daarom belangrijk, dat thans een mijlpaal op administra tief herverkavelingsgebied is ge passeerd. De lijst van rechthebben den, het register van de uitkom sten der schattingen en de kaart waarop de klassegrenzen staan aan gegeven kwamen gereed en hieraan ging een respektafdwingend brok administratief werk vooraf. Het Bureau Uitvoering wil nu uiteraard eerst worden geïnformeerd over de wensen van de belanghebbenden en daarom zijn bedoelde stukken ter visie gelegd. Natuurlijk komen niet alle belanghebbenden opdagen (dan zou het bureau zeker veel te klein zijn), maar er zal stellig bv op som mige schattingen kritiek worden geleverd. In ieder geval krijgen be trokkenen een kans hun opmerkin gen kenbaar te maken en met het oog op de definitieve toedeling t.z.t. is dit uiteraard van veel belang. Het woord definitief bewijst al, dat dan de zaak verkeken is. Wie dan nog ontevreden is, zal geen mo gelijkheid tot beroep meer hebben. Het passeren van de administratie ve mijlpaal, herinnert er intussen aan dat ook het grote herverkave lingsproces - zo goed als de weder opbouw - het belangrijkste uitvoe ringsstadium reeds is doorgekomen en het is thans mogelijk een voor stelling te maken van het nieuwe Schouwen-Duiveland, dat sneller tot stand komt dan zelfs optimisten in 1953 zouden hebben durven voor spellen. De ramp gaf een impuls tot talrijke vernieuwingen en staande achter de dingen, conkludeert men als vanzelf, dat het sneller is ge gaan en nog gaan zal, dan men voor mogelijk zou hebben gehouden. Na het verstrijken van het eerste kwartaal van 1956, wordt het dui delijk dat dit jaar de meest volledig makende stoot aan de wederopbouw in de ruimste zin des woords wordt gegeven Op allerlei wederopbouw- terreinen passeert het eiland de be slissende fases. Figuurlijk gespro ken worden iedere dag nieuwe te kens hiervan opgericht en worden rampsporen uitgewist. Zo ontwik kelt Schouwen-Duiveland zich naar de status, die bestaande achterstan den opheft en zelfs het eiland in sommige opzichten een voorsprong geven zal, ook al liggen nog moei lijke jaren voor de boeg. stellen van een uitbreidingsplan. De raad kan zich ermede verenigen dat opdracht zal worden gegeven aan een stedebouwkundige voor het uitwerken van een plan. Gedacht wordt aan een uitbreiding van de bebouwde kom aan de n.o.-zijde van Kerkwerve. Vervolgens gaat de raad akkoord met 2 aanvullingen van de alge mene politieverordening. Ten eer ste het instellen van een verbod tot het rijden met auto's op het trot toir, het maken van specie of beton op de weg of het trottoir, alsmede tot het verrichten van opgravingen in de weg of het trottoir, behoudens vergunning van b. en w. Een an dere aanvulling heeft betrekkingop verlenging van het sluitingsuur voor café's van 10-11 uur. De raad gaat akkoord met de ver koop van enkele percelen bouw grond. De raad stelt een krediet beschik baar op aan te kopen brandblusma- teriaal - nieuwe brandspuit met toebehoren en een aantal slangen - van f 6.000. De gemeenterekening 1954 en de gemeentebegroting 1956 worden aangeboden. De rondvraag In verband met een vraag van de heer A. Kloet naar de afvoerputjes bij de woningwetwoningen, deelt de voorzitter mede, dat op de begroting 1956 voor het uitvoeren van de werkzaamheden een post zal wor den uitgetrokken. N.a.v. een vraag van de heer M. de Jonge deelt de voorzitter mede, dat bij de Centrale Dienst een plan in bewerking is voor de bouw van een nieuwe to ren. De heer J. der Weduwen brengt de te stichten kleuterschool ter sprake. Spr. heeft vernomen dat de vereniging „Samuël" pogingen in het werk stelt een christelijke kleu terschool te stichten. Spr. infor meert in dit verband naar de be stemming van de schenking van Bordeaux (Fr.). Verder zou spr. graag inlichtingen hebben over de gang van zaken bij de aanbesteding van de kleuterschool. De voorzitter deelt mede, dat inderdaad door een deel der bevolking christelijk kleu teronderwijs wordt verlangd. Inge volge de kleuteronderwijswet, kun nen deze een beroep doen om gel den beschikbaar te stellen voor de bouw van een kleuterschool. Hier- toen dient echter een lijst te wor den overgelegd van ouders die chr onderwijs wensen. De heer der We duwen betreurt het, dat er nu po gingen worden aangewend om twee kleuterscholen te stichten, beide met een klein aantal leerlingen. De heer M. de Jonge merkt op, dat het geld uit Bordeaux toch voor de ge hele gemeente is gegeven. De voor zitter merkt op, dat het recht om een christelijke kleuterschool te bouwen, wettelijk niet kan worden ontzegd. "De heren J. der Weduwen, M. M. Hanse. M de Jonge en A, G. Kloet betreuren deze gang van za ken. Zij menen dat een gemeentelij ke kleuterschool in de behoefte op het dorp kan voorzien en zien de noodzakelijkheid om daarnaast een christelijke kleuterschool te stich ten niet in. Zij zouden een kommis sie willen benoemen die deze aan gelegenheid met het chr. schoolbe stuur gaat bespreken om eventuele moeilijkheden uit de weg te ruimen. Nader overleg dat het schoolbestuur niet met deze kommissie zal willen onderhande len, waarbij de voorzitter zich aan sluit. Na ampele diskussie stelt de voorzitter voor dat wethouder van der Wekken deze aangelegenheid in het bestuur zal bespreken en ver slag uit te brengen in de raad De voorzitter doet mededeling dat de aanbesteding erg ongunstig is uitgevallen, na wijzigingen heef de architekt van de aannemer J den Herder een aannemelijke prij? gekregen. Door de architekt is ver ruimd kontakt op te nemen met de laagste inschrijver, hier staat de ge meente buiten. Op een desbetreffende vraag van de heer J. der Weduwen deelt de voorzitter mede dat hij heeft ge meend een dansvergunning voor in het verenigingsgebouw niet later te kunnen afgeven dan tot één uur. Een bepaald volksdeel van Kerk werve is nl. tegen het dansen. Door de betreffende vereniging werd hiervan toen geen gebruik gemaakt. Er is toen een dansvergunning af gegeven voor een plaatselijk café, alhoewel de alg politieverordening het dansen in het geheel verbiedt. De heer der Weduwen is van oor deel dat men hierin moet worden vrijgelaten en kan zich niet met de gang van zaken verenigen. Wat de alg. politieverordening aangaat no digt hij b. en w. uit om in een vol gende vergadering met een voorstel te komen de betreffende verorde ning op dit punt te wijzigen. FINANCIEEL NIEUWS Hoger dividend Koninklyke Petroleum De raad van commissarissen en de directeuren van de N.V. Konink lijke Nederlandse Petroleum Maat schappij hebben besloten aan de op 30 mei 1956 te houden algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1955 een dividend van in totaal 20 procent in contanten (vorig jaar 16 procent) uit te betalen. LAND- EN TUINBOUW Veto van Eisenhower over landbouwwet President Eisenhower heeft zijn veto uitgesproken over de land bouwwet, welke de vorige week door het Amerikaanse Congres werd goedgekeurd. In een boodschap aan het Con gres deelde de president mee, dat hij zijn veto over de wet had uitge sproken, omdat enkele van de be palingen der wet er toe zouden lei den, dat zich nog meer overschot- landbouwprodukten zouden gaan ophopen. Tevens deelde de president aan het Congres mede, dat hij onmiddel lijk regeringsmaatregelen zal ne men om het inkomen van de boeren te verbeteren. KERKNIEUWS Ds. W. M. Le Cointre naar Zuid-Afrika Ger. Kerken Ds. W. M. Lecointre, predikant in algemene dienst voor de geestelijke verzorging van land-, zee- en lucht macht vanwege de gereformeerde kerken is met de „Zuiderkruis" als De heer A. G. Kloet is van mening geestelijk verzorger van emigran- OOSTEELAND Israël in centrum der belangstelling De gezamenlijke ringen van het C J.M.V. op Schouwen-Duiveland en de meisjesafdelingen van de C. J.V.F. hielden eind vorige week een ringvergadering te Oosterland in het verenigingsgebouw. De leiding berustte bij de presidente van de ring van de C J.V.F. mej. Huison te Bruinisse, die een Schriftgedeel te las, voorging in gebed en de ruim 70 aanwezigen welkom heette, doch in het bijzonder ds. J. H. Grolle, ned. herv. predikant in al gemene dienst te Utrecht. Ds Grolle die werkzaam is voor de sectie Kerk en Israël, is een kenner van de geschiedenis van het Joodse volk bij uitnemendheid, terwijl hij meermalen een bézoek bracht aan de jonge staat Israël, waardoor hij als geen ander op de hoogte is van wat zich in het midden-oosten af speelt, daar hij alles persoonlijk zag en hij persoonlijk sprak met de pro minente figuren, die thans in deze jonge staat de regering uitmaken, maar ook met de meer eenvoudige mensen en hun enthousiasme voor hun land en staat niet alleen in woorden belijden, maar ook ver wezenlijken in daden die aan het ongelofelijke grenzen. Zo achtte hij Israël nu het van alle kanten door zijn buren bedreigd wordt, wel in gevaar, maar de wil om wat ver worven werd te verdedigen is zo groot, dat een gewapende Israëliër zijn tegenstanders in alle opzichten vele malen overtreft. En tenslotte zal het volgens spreker gaan, of Israël in deze nog vertrouwt op de God zijner vaderen, die toch heeft beloofd wat in beginsel door ves tiging van de staat Israël in ver vulling ging. Een serie prachtige lantaarn plaatjes van verschillende plaatsen, ons uit de bijbel, zowel het Oude als het Nieuwe Testament bekend, als mede opnamen van wat de laatste jaren door het samenwerken op verschillende terreinen, maar voor al door ontginningen en in de land bouw werd tot stand gebracht, ver duidelijkte de zeer boeiende en uitermate interessante causerie, uitgesproken door Iemand die de zaak die hij dient met warmte voor draagt en verdedigt. Nadat gezon gen was Gezang 112, sloot ds. Grolle met dankgebed. Ds. Grolle vulde de gehele avond zodat het stellen van vragen om des tijds wille achterwege moest blij ven. Op de zitting van 12 april in het proces tegen de heer Jungschlager te Djakarta overhandigde de verdedigster mevrouw M. Bouman een aan tal documenten aan rechter Maengkom (links) zoals de foto laat zien. De documenten werden echter niet erkend als bewijsmateriaal doch werden door de rechter als informatie geaccepteerd. ten naar Zuid-Afrika vertrokken. Hij zal daar ook besprekingen voe ren voor de deputaten voor de emi gratie dezer kerken. 18 aug. hoopt hij in het vaderland terug te zijn. Tienjarig bestaan Oecumenische Raad van Kerken in Nederland Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland zal op 12 en 13 mei te Utrecht een confe rentie worden gehouden De Oecu menische Raad heeft hiervoor, te zamen met de theologische facul teit van de rijksuniversiteit te Utrecht uitnodigingen rondgezon den. De conferentie wordt op za terdagmiddag geopend door de voorzitter van de Oecumenische Raad prof. dr. W. F. Dankbaar. Daarna zal de secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken een rede uitspreken over „Brengt de oecumenische beweging de kerken in beweging?" Des zondags is er een oecumeni sche dienst in de Domkerk, waarin voorgaan prof. S. F. H. J Berkel- bach v. d. Sprenkel, prof. dr. P. Boendermaker en prof. P. J. Jans. In de middag van de dag spreken nog: prof. dr. J. C. Hoekendijk over „Uitgesteld Jubeljaar" en dr. H J. Heering over „Lustrum betekent reiniging". Orkest kreeg stier Om de aktie welke in Fries land was ontketend om het eigen orkest een deugdelijke financiële basis te geven, zag ook een erecomité „Orkest- bolle" (stier) het licht. Deze commissie nu heeft van de veehouders Sj. Brandsma te Lekkum en Th. Oostenburg te Lieve Vrouwen Parochie aangekocht de op 3 mei 1954 geboren stier „Blitsard Jet Adema" en het dier bij monde van de heer W. Zwart aan het bestuur van het or kest aangeboden. Op zijn beurt heeft het bestuur de stier weer in andere handen doen overgaan door verkoop aan de K.I.-vereniging „De Toekomst" te Giekerk. tot woensdagavond: Aanhoudend koud Overdrijvende wolkenvelden en overwegend droog weer; matige noordelijke wind; hier en daar nachtvorst; weinig verandering in temperatuur. 18 april. Zon op 5.39. onder 19.45. Maan op 12.02, onder 2.27. 19 april. Zon op 5.37, onder 19.46. Maan op 13.22, onder 2.56. Eerste kwartier: 18 april te 0.28. HOOGW ATERSTANDEN /IERIKZEE: 18 april 8.37 v.m. 21.06 n.m. 19 april 9.53 v.m. 22.30 n.m. BROUWERSHAVEN: 18 april 8.10 v.m. 20.48 n.m. 19 april 9.27 v.m. 22.15 n.m. Springtij: 27 april. Doodtij: 20 april Voorlopig nog koud In de luchtdruk verdeling boven west-Europa komen slechts lang zaam enkele kleine wijzigingen voor. Een depressie, die maandag het Alpengebied vanuit het zuiden naderde, was dinsdagmorgen tot Tsjecho-Slowakije gevorderd en trekt verder in de richting van de randstaten. In Scandinavië, op de Noordzee en de Britse eilanden stijgt de luchtdruk. Onder deze om standigheden blijft de wind In de noordhoek en houdt de aanvoer van koude lucht uit Scandinavië, waar het 's nachts matig vriest, aan. Het front van deze koude lucht lag dinsdagmorgen bij de Alpen. Het ging vergezeld van een neerslagge- bied, dat ln Duitsland uitgebreide sneeuwval veroorzaakt heeft. FONDS VOOR VLUCHTELINGEN In een officieel communique van het comité van ministers van de Raad van Europa is medegedeeld, dat het ministerscomité besloten beeft een fonds van tien miljoen dollar te stichten voor hervestiging van vluchtelingen. De aangesloten landen gaan alle daarmee akkoord. Een aantal landen beeft a] bijdra gen toegezegd. Van nota en lat „Wie zijn schuld betaalt, verarmt niet, maar raakt zijn centen kwijt", is een bekend gezegde in ons land. Rond dat drama van de betaling speelt zich vooral in detailhandels kringen in Nederland heel wat af. De goede gewoonte, dat bij elke koop een betaling contant hoort, blijken velen nogal eens met een korreltje zout te nemen. Wie zijn oor te luisteren legt bij de winkeldrijvende middenstand kan daar heel wat over horen. Een groot aantal kleine zakenmensen heeft een al te uitgebreide adminis tratie, alleen omdat een groot deel van de klantenkring niet op tijd betaalt. De kwestie van de kredietverle ning aan de consumenten kan van verschillende zijden worden bezien Richten wij onze aandacht eerst eens op de consument. Deze is in 't algemeen geneigd kleine aanko pen terstond te betalen. Stapt men bij de kapper binnen om zich te laten knippen of scheren, dan zul len er weinigen bij hun vertrek zeg gen, dat ze later wel „even zullen afrekenen". De sigarenwinkeliers schijnen ook voor het grootste deel wel direct aan hun trek te komen. In de groente- en frultzaken tast men net zo gemakkelijk in de beurs. Stuur de rekening maar Daarnaast zijn er branches waar de kredietverlening bijna zeker is. Denken wij eens aan de schilder- bedrijven, die bijna nooit contant werken. En niemand zal de lood gieter na een reparatie direct vra gen hoe hoog de rekening Is. Een aannemer van reparaties aan hui zen en de bouwers moeten ook steeds eerst een rekening aanbie den, waarna de betaling na kortere of langere tijd volgt. In de motor en rijwielzaken, garage-bedrijven en meubelwinkels vindt men even eens een lawine van nota's. De klanten betalen op maand- of kwar taal-facturen en voor de rest op een moment, dat hun dit gelegen komt. Tussen de twee uiterste reeksen van bedrijven ligt nog een derde groep, waar de betaling ge deeltelijk contant geschiedt en voor een ander deel op rekening. Hieronder vallen de kruideniersza ken, bakkers, slagers, bloemenhan delaren, zaken in huishoudelijke artikelen en textielbedrijven. Uit het bovenstaande blijkt reeds dat de consumenten er bepaalde betalingsgebruiken op na houden, die naar branche verschillen. Niet echter de aard van het gekochte goed speelt alleen een rol in het betalingsdrama. De plaats of de stad waar men woont, Is mede van invloed. Nog -steeds zijn er kleine plaatsen te vinden, waar het een publiek schandaal zou zijn wanneer men bij de bakker of de kruidenier in de schuld stond. Vrouwen, die bij deze leveranciers „op de pof" kochten .zouden spoedig met de vinger worden nagewezen. Kwestie van opvoeding Een dergelijke dorpsmentaliteit oefent op de consumenten een heil zame betalingsdrang uit, welke niet bepaald ongezond kan worden ge noemd En hier ligt de kern van het probleem aan de verbruikerszijde. Is men steeds gewend geweest di rect te betalen, dan hecht men daar voor de rest van zijn leven ook grote waarde aan. Het is voor een groot deel een kwestie van opvoe ding. Wie zich terstond went aan contante betaling, vindt er meestal baat bij. Men weet wat men heeft en niet heeft en men komt niet voor onverwachte onaangename beta lingsplichten te staan. Verschillende omstandigheden hebben de gewoonte van contante betaling ondermijnd. Wij noemen de devaluatie van het verantwoor delijkheidsgevoel. Men verscherpt de gedachte aan zijn rechten, men vergeet of schuift zijn plichten op de achtergrond. Het feit dat in kleine dorpsgemeenschappen min der op krediet wordt gekocht dan in de stad wijst in dezelfde rich ting. In een dorp bestaat meer ge meenschapsgevoel, men voelt de plichten tegenover derden sterker Men weet dat de bakker, de krui denier ook hun leveranciers moe ten betalen en men wil zo'n man niet ln moeilijkheden brengen. Maar wie zal er zich in een stad druk om maken of „de kruidenier op de hoek" ln financiële zorgen zit? Terend op andersmans zak Het uitgavenpatroon in een stad is ook ruimer en gevarieerder dan in een dorp. Het geld spoelt je daar gewoon tussen de vingers door, zegt men wel eens. Het aantal mogelijk heden en reclames dat nodigt tot consumptie, is veel uitgebreider. En zo leeft men er gemakkelijk bo ven zijn stand. Dit laatste heeft dan tot gevolg dat men deels teert op de zak van de leverancier in de hoop nog wel eens uit de misère te geraken. Die hoop blijkt nogal eens ijdel In dit verband mag nog even het afbetallngsvraagstuk worden aan geroerd, dat een kredietkwestJe op zichzelf Is, maar dat ook de gewo ne kredietaankopen heeft gestimu leerd. In de eerste plaats wordt bij koop op afbetaling dikwijls gesug gereerd dat het kopen op krediet vanzelfsprekend is, zodat men deze 1 gedachte gaat uitbreiden tot het normale verbruikskrediet. Vervol gens moeten velen zoveel uitgeven aan termijnen voor afbetaling van bepaalde goederen, dat men geld tekort komt voor de normale da gelijkse betalingen. Dit is een der grootste gevaren van dit systeem, dat dus eigenlijk door middenstan ders zelf wordt gestimuleerd. Gevaarlijk dienstbetoon Hier zijn we genaderd tot de mid denstanders, die het krediet gebrui ken als „service" voor hun klanten, teneinde de afzet te stimuleren. Het is zo verleidelijk voor een huis vrouw om ja te zeggen wanneer de slager aanbiedt om een heerlijke biefstuk voor haar klaar te maken. Ze mag de volgende week betalen. Dit is een ongezonde vorm van ver koop. Het vormen van een lange lijst van dubieuze debiteuren heeft de winkelier in dit geval aan zich zelf te wijten. Een andere schuldoorzaak ligt ln het hanteren van krediet als con- currentiewapen. Het komt nogal eens voor dat grote bedrijven door de ervaring wijs geworden, zich niet meer laten verleiden tot het verkopen op krediet. Wanneer een in de buurt wonen de middenstander nu zijn grote con current met dit wapen gaat bestrij den, kan hij daar misschien veel klanten mee trekken, maar hij moet goed weten, dat h\j dan de bestede gelden moet voorschieten en dat de kosten van zijn administratie en van de dubieuze debiteuren van zijn winst afgaan. Hij zal derhalve de prijzen van zijn artikelen met een opslag daarvoor moeten verhogen. Zelden of nooit is met dit middel een concurrentiestrijd gewonnen. Integendeel Ziet uw klanten aan! Wij leven in een tijd van gunstige conjunctuur. Ieder doet zijn best de uitgaven te vergroten. Er ont staan wedstrijden in pronkzucht en luxe, helaas voor een groot deel op krediet. Men leeft dan boven zijn financiële draagkracht en dit kan nimmer lang duren. Beter is: con tant betalen. De middenstand kan zelf de kre dietverlening beperken Wie voor zichtig is en zijn klanten kritisch beoordeelt, die zal nooit teveel op krediet verkopen. Bovendien be staan er in alle branches thans or ganisaties en verenigingen met be hulp waarvan men de kredietver lening in toom kan houden. Juist in een tijd van welvaart als deze moeten winkelstand en pu bliek elkaar behulpzaam zijn in het weren van ongezonde kredieten, waartoe tenminste behoren kredie ten voor alle soorten van verbruiks- artlkelen, die dus na korte tijd te niet gaan. Men lere de kunst van op tijd betalen. Drs. HERMES. (Nadruk verboden).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2