DE ZIERIKZEESCHE COURANT De rundertuberculose bedwongen DINSDAG IT APRIL \Ö56 No. 17935 - 112* jppr^ftng ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN IEUWSBOm II i er i;' REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: nvcnr' 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. Ié'ISIÖÓTT" nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. „Als in de dagen van Ezra en Nehemia" Israël voelt zich in de steek gelaten door de grote mogendheden Het gevaar is ginds grofer geworden In een redevoering bij gelegen heid van Israëls achtste onafhan kelijkheidsdag heeft president Ben- Zwi de huidige positie van Israël vergeleken met die van 2500 jaar geleden. Ook toen, in de dagen van Erza en Nehemia, moest de jonge staat zich verdedigen terwijl hij nog be zig was met de opbouw. De presi dent haalde uit het boek Nehemia de volgende woorden aan: „En het geschiedde dat de helft van mijn jongens doende waren aan het werk en dat de helft van hen hielden spiesen, schilden en bogen". Na een terugblik op de vorderin gen die in de acht jaren van Is raëls bestaan gemaakt zijn, en enige woorden gewijd te hebben aan de nagedachtenis van hen die voor Is raël vielen, sprak de president ook over de huidige dreiging waaraan Israël bloot staat. Hij zei dat de laatste maanden het gevaar groter geworden is, en hij sprak met enige bitterheid over hen die zich de vrienden van Israël noemen, doch die met elkaar wed ijveren om de vriendschap van de Arabische landen, en die hen van wapens voorzien die bedoeld zijn om tegen Israël gebruikt te worden. „Wij zijn getuige van de bescha mende negatie van alle verheven verklaringen over de rechten van de kleine naties, die zo plechtig uitgesproken zijn op de dag dat de Verenigde Naties opgericht werden. De verplichtingen ten aanzien van Israël zijn niet nagekomen, en het begint duidelijk te worden dat de leiders van sommige grote landen bereid zijn Israël aan de Arabische heersers, wier leerstellingen dezelf de zijn als die van de nazi's uit te leveren", aldus de president Ben- Zwi. Hij riep het buitenland op alles te doen om Israël te helpen want „vrede in Israël zal ook de wereld vrede versterken", zo zei hij. Israël acht jaar onafhankelijk Acht jaar geleden verwierf Israël onafhankelijkheid. De viering van dit feit is ingeluid met kanonscho ten en het ontsteken van fakkels op de berg Herzl, Israëls nationale heiligdom. Duizenden leden van jeugdbataljons marcheerden door de straten van Jeruzalem in een fakkeloptocht. Honderdduizenden mensen bevolkten de straten om een groots vuurwerk te aanschou wen of om te dansen op de muziek, die door honderden luidsprekers ten gehore werd gebracht. Er werden ook volksdansen uitgevoerd. Sovjetduikboten voor Egypte De Amerikaanse democratische afgevaardigde Emanuël Celier heeft verklaard, dat zes Sowjet-duikbo- ten thans onder Egyptische vlag varen Desondanks, aldus Celier, weigert president Eisenhower Israël toe te staan, duikboot-jagers te ko pen - een zuiver defensief wapen. Celier, die voorzitter is van de ju ridische commissie van het Huis van Afgevaardigden, zei een en an der op een conferentie te Trenton van het „Verenigd Joodse Appèl", „Het Amerikaanse eigenbelang", al dus de afgevaardigde, „eiste vast beradenheid". Wilde Stalin Joden deporteren De „Times" meldt uit de Oost- europese communistische staten vernomen te hebben dat Stalin, en kele dagen voor zijn dood, voorbe reidingen aan het treffen was om de Joden in de Sowjet-Unie naar een der noordelijke gebieden over te brengen. Dit zou door eerste se cretaris Chroesjtstjef zijn medege deeld in een toespraak, die hij hield in een besloten bijeenkomst van de Sowjet-Russische communistische partij te Moskou, onmiddellijk na de mededeling, die hij op het jong ste partijcongres over Stalin's op treden had gedaan. Volgens Chroesjtsjef was Stalin- na de „samenzwering der Joods© artsen", waarvan in 1953 melding is gemaakt, steeds verbitterder je gens de Joden geworden. De Britten zullen na de atoom proefnemingen, die volgende maand op de Monte Bello-eilanden, nabij Australië, zullen worden gehouden later in dit jaar nieuwe proefont- ploffingen teweeg brengen te Ma- ralinga, in de Australische woes tijn. Deze zullen ook door Canadese atoomgeleerden worden bijgewoond aldus heeft de-Canadese minister van Bevoorrading, Howard Beale, medegedeeld. Nieuwe banKbiljetten van f 20, De directie van de Nederlandse Bank N.V. heeft bekend gemaakt dat zij binnenkort naast de thans circulerende bankbiljetten van f 20 bankbiljetten van dezelfde coupure van een nieuw model in het verkeer zal brengen. De biljetten zijn gedateerd: Am sterdam 8 november 1955. Zij zijn alleen aan de achterzijde genum merd en vertonen bij doorzicht als watermerk de beeltenis van Hip pocrates en profil (in het witte cir kelvormige veld), benevens enige malen het getal 20. Op de voorzijde is als tekst op genomen: De- Nederlandse Bank - Twintig Gulden - De Jong, secre taris - M. W. Holtrop, president. Amsterdam 8 november 1955. De voorzijde, waarvan de voor naamste kleuren zijn paars, bruin en groen, vertoont rechts een por tret van Boerhaave uitgevoerd in paarse kleur, en in het midden een rozet in de kleuren groen en paars, welke rozet de achtergrond vormt voor de woorden: „Twintig Gulden" en voorts voor een aesculaapstaf en een bladertak, symbolen respec tievelijk van de geneeskunde en van de botanie. Korte berichten uit het binnenland 's-GRAVENHAGE. In een flat aan de Wassenaarseweg is ingebro ken. Ontvreemd werden een radio toestel, een filmcamera, 2 flessen wiskey, een zilveren cassette, een taartenschep en een kaasschaaf van zilver, sieraden ter waarde van f 6000 en een enveloppe met een inhoud van f 1100. De totale schade bedraagt ruim f 10.000. 's-GRAVENHAGE. Zondag zijn te Londen zeven schepen met Ne derlandse aardappelen aangekomen De aardappelen zijn in grote haast aangekocht wegens het tekort dat in Engeland door de vorst van fe bruari is ontstaan. Men verwacht, dat dit tekort nog ongeveer 7 we ken zal duren. In totaal zijn in Ne derland 150 000 ton aardappelen be steld. AMSTERDAM. Schuchter lachend bij het weerzien van twee oma's, een opa, tantes en ooms en knip perend tegen de flitslampen van de vele persfotografen is Marieke van Dijk, het achtjarige Nederlandse meisje, dat van Australië naar Stockholm reist om daar aan een hersentumor te worden geopereerd, op Schiphol aangekomen. MIDDELBURG. Voor de derde maal zal miniatuur Walcheren in de komende zomer haar poorten wijd open stellen voor de bezoekers uit binnenland en buitenland. Dit eiland in het klein, voor het aller grootste gedeelte tot stand gebracht door enthousiaste inwoners van de Walcherse steden en dorpen uit al le lagen der bevolking, zal op vrij dag 27 april a.s. officieel worden geopend door de president-direc teur der Ned Spoorwegen, dr. ir. F. Q. den Hollander. De tornado die de Amerikaan se staat Alabama zondag heeft ge teisterd - de hevigste van de laat ste elf jaar - heeft 21 slachtoffers geëist. Hierdoor is het aantal doden als gevolg van stormen in de V S. deze maand gestegen tot tenminste 62. Meer dan 200 personen hebben door de tornado in Alabama ver wondingen opgelopen en 400 perso nen zijn dakloos geworden. Westelijke „Grote Drie" gaan praten over toestand in Midden-Oosten Eerst wordt resultaot van Hammarskjoeld afgewacht De westelijke „Grote Drie" - de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk - zullen op de komende bijeen komst van de NAVO-raad, die op 4 en 5 mei te Parijs wordt gehouden, van gedachten wisselen over de crisis in het Midden-Oosten, zo heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken bekend gemaakt. Hij voegde hieraan toe, dat een Frans voorstel om nog vóór de NAVO-bijeenkomst deze kwestie te bespreken „niet practisch" was ge bleken. Volgens doorgaans welingelichte kringen in de Britse hoofdstad wil len Amerika en Engeland eerst af wachten wat het resultaat van de vredesmissie van de secretaris-ge neraal der V.N., Hammarskjoeld, in het Midden-Oosten zal zijn en wat het bezoek van premier Boelganin Terroristen op Cyprus trachtten olietanks op te blazen Terroristen hebben heden( dins dagochtend) vroeg een poging ge daan om te Xeros, 52 km ten wes ten van de hoofdstad van Cyprus, twee olietanks op te blazen die toe behoren aan de Amerikaanse mijn- bouwmaatschappij „Cyprus Mines Corporation". Volgens de eerste berichten de den zich drie ontploffingen voor doch er werd slechts lichte schade aangericht. Het gebied werd on middellijk door troepen afgezet. Deskundigen stellen een onderzoek in naar de oorzaak der ontplof fingen. De Nederlandse Televisiestich ting zal woensdagmiddag van 15.05 tot 15.30 uur een rechtstreekse re portage uitzenden van de aan komst van de Russische regerings vertegenwoordigers Boelganin en Chroestsjef op het Victoriastation in Londen. Deze televisie-reportage wordt gelijktijdig in Engeland, Bel gië, Frankrijk en Nederland uitge zonden. en partijsecretaris Chroesjtsjef aan Engeland, waarbij eerste-minister Eden en zijn minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd, de Is- raëlisch-Arabische betrekkingen aan de orde zullen stellen, oplevert. Israël heeft inmiddels aan de se cretaris-generaal van de V.N. ver zocht met Egypte de kwestie van het blokkeren van de doortocht door het Suezkanaal voor schepen op weg naar Israël, te willen op nemen, aldus is op het hoofdkwar tier van de V.N. te New York ver nomen. Militairen moeten ingeënt Tegen vlektyfus en gele koorts De minister van Oorlog en Marine heeft besloten aan de militairen van de zeemacht de verplichting op te leggen zich te onderwerpen aan in enting en herinenting tegen vlek tyfus en aan de militairen van de Koninklijke Landmacht en de Ko ninklijke Luchtmacht de verplich ting op te leggen zich te onderwer pen aan inenting en herinenting te gen gele koorts en vlektyfus. Honderdste kustvaarder te Colijnsplaat Maandagmiddag is te Colijns- plaat de honderdste kustvaarder sedert februari 1955 binnengelo pen. Werd in 1955 in deze haven een begin gemaakt met het verla den van consumptie-aardappelen voor export, thans neemt deze ver lading steeds groter omvang aan en worden dagelijks honderden ton nen verladen. Het was het 231 brt. metende motorschip „Oranje" dat als hon derdste deze Noordbevelandse ha ven aandeed om Zeeuwse Bintjes te laden met bestemming Boston (Engeland). Sedert februari van vorig jaar zijn er ruim 20.000 ton aardappelen van Colijnsplaat naar verscheidene delen van Europa verzonden, in hoofdzaak naar Engeland en Zwe den. Maandag is in Monaco de „generale repetitie" gehouden van het huwe lijk tussen prins Rainier en Grace Kelly. Terwijl de bruidsjonkers ge duldig staan te wachten, bespreken de prins en zijn a.s. echtgenote de gang van zaken met de chef van het protocol, graaf d'Allières Nices in de kerk. Om groter veiligheid DUK BIJ BORRENDAMME WORDT AANZIENLIJK VERSTERKT EN VERZWAARD De zwemmerij wordt ook daar niet gemakkelijker Reeds eerder schreven wjj over het ingrijpende werk van de dijk verzwaringen aan de zuidkant van Schouwen, die worden uitgevoerd in opdracht van het Waterschap „Schouwen". Het betrof toen de dgk aan het einde van de „Levensstrjjddijk". Ook bjj Borrendamme wordt hard gewerkt om de djjk te versterken. Voor de veiligheid is dit van uiterst gewicht, maar helaas zyn de aanwijzingen minder gunstig voor de zwemmers, die zich - zoals bekend - hier in de zomermaanden in g.-tte getale plegen op te houden. Wiebelend onder zijn zware last was de „Francina" van de firma van Oord bezig het bekende kin derstrandje aldaar van de vele scherpe brokstukken beton te zui veren, zodat tenminste daér deze zomer gelegenheid zal zijn een koe le duik te nemen. Voordat men echter te optimis tisch gestemd zal raken moet ons nog het een en ander van het hart. Men zal er niet op kunnen rekenen zich de spieren te kunnen ontspan nen op een heerlijk groene grasmat. Zonnebaden is uitgesloten, dat geldt trouwens ook voor het vol gende seizoen. Het jonge gras zal dan nog wel niet prijs gegeven worden voor zonnebaden van de bezoekers. Vrij van bewegen zal men deze zomer ook niet zijn: het werk is dan nog in volle gang. Eerst omstreeks oktober/november van dit jaar hoopt men het projelct Bor rendamme voltooid te hebben. Sprekend over het zg. „kinder strandje" werd ons een tip gegeven welke zeker nadere overweging waard is. Gezien de aanwezigheid van een grote zandzuiger in de di- rekte nabijheid van bedoeld strand je zou het nl. zeer goed mogelijk zijn om voor betrekkelijk weinig kosten het strandje vol te spuiten met zand en aldus een heerlijke bedding te maken voor de gevoe lige voeten van de zwemlustigen. Het lijkt ons zeker aanbevelens waardig dit punt nader onder de loupe te nemen Goedkoper dan nu zal men dit zeker nooit gedaan kun nen krijgen. Ongetwijfeld zal de zwemmer bij zijn eerste bad vreemde ervaringen opdoen. De grote en hypermoderne asphalt-meng-installatie beheerst het beeld als men zich vanuit Zie rikzee begeeft naar Borrendamme. Ononderboken vervult de aggregaat Op 1 mei a.s. eindigt het vijfja renplan, het sluitstuk van de be strijding der rundertuberculose in Nederland. Het uitroeien van deze veeziekte is van groot belang voor het gehele land. Daarom houdt het Landbouwschap op woensdag 9 mei een bijeenkomst, waar enige promi nente sprekers de betekenis van de ze gebeurtenis zullen uiteenzetten. Deze bijeenkomst zal staan onder leiding van de heer H. D. Louwes, voorzitter van het Landbouwschap. De minister van Landbouw, de heer S. L. Mansholt zal het woord voe ren. De directeur-generaal van de Volksgezondheid, prof. dr. P. Mun tendam, zal de aandacht vestigen op de betekenis der uitroeiing van de rundertuberculose voor de ge zondheid der mensen. de omgeving met zijn luide zoem toon. Spoorrails leiden van de in stallatie naar de dijken om het uit asfaltbitumen, zand steenslag en vulstof geproduceerde asfalt naar zijn bestemming te voeren. Het be kende weegje met zijn oprit naar de zwemplaats zal geheel verdwij nen. De dijk zal verzwaard worden tot op ongeveer anderhalve meter van de boerderij van de heer de Ruiter. A.an weerszijden van de hofstede zelfs zal de dijk nog meer verbreed worden. De nu nog bestaande weg verdwijnt dus geheel, hiervoor in de plaats komt een weg welke voor de boerderij langs zal lopen. De hoek tussen inlaagdijk - na bij het kinderstrandje - zal her schapen worden in een flink pla teau waar tevens een opslagplaats en dijkmagazijn zullen verrijzen. Ongeveer 15.000 m3. zand wordt wekelijks in de inlaag gespoten. Zo men ziet zajl men zich dus eerder wanen op een nijver bouwprojekt - wat het dan ook is - dan aan een heerlijk rustig strand waar het goed is te rusten en te genieten. Wat de zwemmerij betreft helaas, STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Opening nieuwe zaak In ons verslag van de opening nieuwe zaak van de firma Joh. den Boer, is als gevolg van een onmis- sie onvermeld gebleven dat het timmerbedrijf G. J. den Dekker Zoon alhier, zorg droeg voor de winkelinstallatie, als kasten toon banken en verdere betimmeringen. Zoals gemeld maakt deze installa tie een zeer verzorgde indruk en past volkomen in het interieur van het nieuwe pand. SIRJANSLAND Plein rond kelkgebouw Vorige week is men begonnen met het graafwerk voor de beton nen fundering voor het muurtje rondom de kerk. De bedoeling is dat het op ongeveer dezelfde wijze gebeurt, als vorig jaar te Ooster- land. Rondom de kerk komt nu zo wel vóór als achter de kerk een vrij groot terrein hetwelk beplant en aangelegd wordt. Dit zal onge twijfeld een grote verbetering zijn en de kerk des te beter doen uit komen, vooral wanneer de plannen die men met de kerk op het oog heeft, uitvoerbaar zullen blijken te zijn. Bij het graafwerk werden ge deeltelijke skeletten van mensen opgegraven. Het is wel opmerke lijk dat deze gevonden worden op slechts 50 60 cm diep in de grond. Het werk wordt uitgevoerd door de heer de Graaij. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Het wenen der erfgenamen is vaak een gemaskerd lachen. i H.M. de koningin opent radiosterrenwacht te Dwingelo Dinsdagmiddag (17 april) zal H.M. de koningin te Dwingelo door het indrukken van een knop, waar door de telescoop een 180 graden ronddraait, de radiosterrenwacht te Dwingelo officieel in gebruik stellen. Na deze handeling, die bui ten, vóór de radiotelescoop ge schiedt, zal de Landsvrouwe het in strument, alsmede het dienstge bouw, waar zij de thee gebruikt, bezichtigen. In dit dienstgebouw worden de Amsterdamse architec ten de heren F. W. de Vlaming en J. Verster, die het gebouw hebben ontworpen, aan H.M. voorgesteld, evenals de aannemer R. J. Vuur- boom. Het algemeen agrarisch verbond Het bestuur van het vrijdag 13 april jl. te Utrecht opgerichte alge meen agrarisch verbond heeft, naai zij n secretaris ir. A. de Bruin uit 's-Gravendeel ons mededeelt, een manifest gepubliceerd. Daarin zegt het bestuur o.m. dat het de Neder landse agrarische bevolking in de ruimste zin des woords vertegen woordigt. Het huidige landbouwbe leid en belastingstelsel moeten, naar het bestuur van het algemeen agra risch verbond meent, tot catastro fale gevolgen leiden. Daarom is het verbond opgericht, dat beoogt „een gezondere landbouwpolitiek te be vorderen. Met het oogmerk betere en waardiger vertegenwoordigers voor de agrarische sector in de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal te krijgen", heeft het bestuur „be sloten aan de verkiezingen deel te nemen door het stellen van eigen kandidaten". TONEEL EN FILM „Sneeuwwitje" in de Concertzaal Opgetogen en blijde kinderge zichten, het resultaat van Anneke Elro's „Sneeuwwitje". Is er mooier er sprekender resultaat denkbaar? De bekende sprookjesprinses heeft wederom met haar gezelschap de kleinen een onvergetelijke middag bezorgd, ditmaal met een opvoering van Sneeuwwitje, zeker boeiender en pakkender dan „Hans en Griet je", waarmede het gezelschap een tweetal weken geleden in Zierik zee optrad. „Sneeuwwitje", het overbekende ontroerende sprookje, werd een kleurrijk en sprekend geheel. Hier toe droegen de décors - ontwerper Adriaan van der Lely - zeker veel bij. Het is verheugend dat Schou- wen-Duiveland mee kan profiteren van serieus kindertoneel, dat nooit ontaardt in een gooi- of smijtpartij. Dikwijls ontroerend, spannend en vrolijk bood het alle goeds dat voor de kleintjes maar te denken valt. Sneeuwwitje, de personifiëring van alles wat maar goed en liefe lijk is, werd door Anneke Elro zelf prachtig verbeeld. Haar boze stief moeder, de koningin, zoals alle kwaad later gestraft, werd tot reali teit door een straffe uitbeelding van Willy Rotermund. Hans Bolland speelde een zeer knappe rol. Hij was de slappe, kruiperige kamer heer Frangois. De jager met het gouden hart en prins Engelbert was een doublure van J. Eldering Bij zonder vermakelijk en aanstekelijk waren de kabouters, waaronder een vijftal Zierikzeese figurantjes. De twee „echte" kabouters waren rol len van Baps de Winter en Willy Rijnvis. Ze veroverden de harten van honderden kinderen die zater dagmiddag de Concertzaal geheel vulden, dit overigens niet ten on rechte. Verheugend is wel dat Sneeuw witje toch niet de laatste voorstel ling van 't gezelschap in Z.zee zal zijn. Wij vernemen dat in het vol gend seizoen gerekend kan worden op regelmatige voorstellingen van dit gezelschap, dat zovele kinder harten voor zich gewonnen heeft. Ook in de kermisweek zal een 2- tal voorstellingen worden gegeven. De Ierse ambassadeur in Lon den, Boland, heeft maandagavond het schilderij „Zomerdag" van de Franse impressioniste Berthe Mo- risot, dat verleden week donderdag door Ierse studenten gestolen was uit de Londense „Tale Gallery", te rug gegeven aan dr. John Rothen- stein, de directeur van het museum.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1