DE ZIERIKZEESCHE COURANT Generaal Glubb over communistische invloed in Midden-Oosten Nederland heeft een hyper moderne melkbar op wielen Israël wellicht voor zwaardere vuurproef dan acht jaar geleden MAANDAG 16 APRIL 1950 No. 17934 - 112e jaargang Z1ERIKZEE SCHE®NIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Veel communisten in Jordanië Generaal John Glubb, die de vo-1 veroorzaakt door communistische rigc maand ontslagen werd als bc- studenten en scholieren, die in som- velhebber van het Jordaanse Ara- mige gevallen geleid werden door bische legioen, heeft in een artikel in het Amerikaanse weekblad „Life" verklaard, dat de Russen ge bruik trachten te maken van de oude familievete tussen de Saoeds van Saoedi-Arabië en de Hasjemi- tischc regeringen van Irak, een der oprichters van het pact van Bag dad en Jordanië, tot voor kort het meest westers-gezinde Arabische land. Met Amerikaanse steun tracht Saoedi-Arabië de door de Britten gesteunde koningen van Jordanië en Irak te onttronen, doch alleen de communisten varen wel bij het bondgenootschap van Egypte, Sa oedi-Arabië en de Sowjet-Unie, al dus Glubb. Vier jaar geleden waren er geen communisten in Jordanië, zo ver klaarde hij, en nu vormen zij een van de machtigste factoren in het politieke leven van dat land, hoe wel de communistische partij offi- ciëel nog steeds verboden is. De communisten hebben vooral veel aanhang onder onderwijzers, die de leerlingen openlijk het communis me onderwijzen. De onlusten van december en januari j.l. werden Generaal Grünther gaat heen President Eisenhower heeft vrij dag bekend gemaakt dat generaal Alfred Grünther zal worden ver vangen als opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa De Amerikaanse president heeft generaal Lauris Norstad als zijn opvolger aangewezen. Volgens A. F.P. zal generaal Grünther zijn functie aan het einde van dit jaar overdragen. Jodenvervolging in Rusland Het te New York verschijnende communistische blad „Daily Wor ker" zegt, dat de Sowjet-Unie on der valse beschuldigingen tegen het einde van 1940 een groot aantal Joodse schrijvers terechtgesteld heeft en de Joodse cultuur in feite geëlimineerd heeft. Het blad geeft Stalin hiervan de schuld doch geeft uiting aan „grote ontevredenheid over het uitblijven van een uiteen zetting door de Sowjet-leiders van wat er gebeurd is". Het blad zegt „een diep gevoel van verontwaar diging, ergernis en smart" te heb ben en er van overtuigd te zijn, dat de Sowjet-leiders de nodige maat regelen ten aanzien van deze ern stige kwestie zullen treffen. Fles door ruit van Egyptisch consulaat Donderdagnacht is een lege whis ky-fles door de ruit geworpen van het Egyptische consulaat-generaal aan de Herman Heijermansweg in Amsterdam. Deze vernieling zou, volgens de politie, verband kun nen houden met de spanningen in het nabije oosten en zou dus als een politiek protest moeten wor den beschouwd. Om op alle even tualiteiten te zijn voorbereid, zal voorlopig dag en nacht een politie post bij het pand worden geplaatst. Vijf-honderd-duizend arbeiders moeten naar Siberië De Sowjet-Russische partijsecre taris Chroesjtsjef heeft in een re de tot het congres van jonge con structie-arbeiders verklaard, dat er 300.000 tot 500.000 vrijwilligers no dig zullen zijn om de plannen voor de minder-ontwikkelde gebieden ten uitvoer te leggen. Hij hoopte dat deze mensen uit de 18.5 miljoen le den van de „Komsomol", de Sow- jet-jeugdbeweging, zullen voortko men. Spreker waarschuwde de jonge ren voor de moeilijkheden, die hun te wachten staan in gebieden, zo als Siberië en de centraal-Aziati- sche republieken. Anderzijds ver klaarde hij, dat deze streken veel natuurschoon hebben en rijk zijn aan grondstoffen. „In de tijd van de tsaren diende Siberië als dwang- arbeidskamp, als deportatie-oord, vroeger maakte men de mensen bang met Siberië en men heeft het ware beeld van dit land op grove wijze vertekend", aldus Chroesjt sjef, die Siberië nu een „opmerke lijk en uiterst rijk gebied" noemde. hun onderwijzers. Volgens sir John wordt de com munistische ondermijning in het Midden-oosten voornamelijk ge leid door de Sowjet-ambassades in Libanon, Syrië en Egypte. De kwestie van de Duitse eenheid De Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken von Brentano, heeft de westerse mogendheden vrijdag op een persconferentie te Bonn gewaarschuwd tegen het slui ten van een ontwapeningsovereen komst met de Sowjet-Unie, die ge grondvest zou zijn op de verdeling van Duitsland. Ik zeg niet. dat wij een derge lijke overeenkomst zouden verbie den, want daar missen wij het recht toe, doch ik waarschuw wel tegen het sluiten van een ontwa peningsovereenkomst, die het zaad van nieuwe moeilijkheden in zich zou bergen", verklaarde hij. De minister wees er op, dat het niet mogelijk was uitsluitend over ontwapening te spreken, en daarbij het tweeling-vraagstuk van Euro pese veiligheid en Duitse hereni ging buiten beschouwing te laten. „Deze problemen moesten althans gelijktijdig worden aangesneden' verklaarde hij. Val van derde verdieping Het zesjarige jongetje An- thonius van Wattingen is uit het dakraam van de derde verdieping van een woning in de Langestraat te Amster dam gevallen. Anthonius stond in het kozijn een klein raampje te lappen - in deze. tijd van de grote schoon maak is iedere hulp welkom - toen hij bij dat werkje uit gleed en omlaag stortte. Hij kwam op een glazen dak raam van de benedenverdie ping terecht. Door de val brak het glas en de jongen belandde uiteindelijk op de begane vloer. Met een bloe dende wond aan zijn hoofd is hij naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd en, na be handeld te zijn, naar huis gebracht. Feitelijk is het kind nagenoeg ongedeerd. „Ned. Vereniging van kamerbewoners en inwonenden" opgericht Te 's-Gravenhage is opgericht de „Nederlandse Vereniging van Ka merbewoners en Inwonenden". De initiatiefnemers zijn van mening, dat bij reeds eerder gevoerde ac ties is gebleken, dat bij de kamer- verhuur misstanden voorkomen en er grote behoefte bestaat, aan een vereniging, die opkomt voor de be langen van kamerbewoners en in wonenden. De vereniging stelt zich derhalve ten doel het behartigen van de specifieke belangen van de ze groepen. Onder meer zal men streven naar maatregelen tegen het door verhuurders stellen van on redelijke voorwaarden. Zuiverings-akties in Midden-Java Het hoofdkwartier van het leger in Djakarta heeft zaterdag bekend gemaakt, dat vijf militairen, een dorpswacht en 19 burgers zijn ge dood tijdens zuiveringsakties, die de vorige week zijn gehouden in het noordelijke deel van midden- Java. De verliezen aan de zijde van de opstandelingen waren 66 gesneu velden en drie gewonden. Voorts zijn 13 bendeleden gearresteerd. 22 gaven zich over. Negentien doden bij scheepsongeiuk Bij Tavoy in zuid-Birma is don derdag een motorsloep met tachtig passagiers gekapseisd, toen de pas sagiers in paniek raakten door een beschieting van opstandelingen vanaf de oever van de rivier. Ne gentien mensen, van wie veertien vrouwen en kinderen, zijn verdron ken. De andere opvarenden konden door een ander schip worden ge red. De werkvoorziening in Nederland In maart is het aantal werkloze mannen van 55.210 tot 29.196 ge daald, terwijl de bezetting van de aanvullende werken daalde van 19.106 tot 17.877, zodat de totale ge- registreerde arbeidsreserve van 74.316 met 27.243 daalde tot 47.073 De daling van de werkloosheid na afloop van de vorst werd nog versterkt, omdat veel extra perso neel werd aangenomen om de ach terstand weg te werken. Bovendien speelde hier een rol de vrees straks geen personeel meer te kunnen krijgen. De opleving kwam vooral in de bouwnijverheid en de land bouw tot uiting. Registratie van namen van politieke groeperingen De Kiesraad heeft in zijn verga dering van 10 april 1956 ingevolge de daartoe strekkende verzoeken der desbetreffende politieke groe peringen besloten de navolgende namen dezer groeperingen, c.q. met de aanduidingen daarvan, het register in te schrijven: 1. Volkspartij voor Vrijheid en De mocratie; aanduiding: V.V.D. 2. Partij van de Arbeid; aandui ding: P.v.d.A. 3. Communistische Partij Neder land; aanduiding: C.P.N. 4. Anti-Revolutionaire Partijaan duiding: A.R. 5. Socialistische Unie. 6. Christelijk-Historische Unie aanduiding: C.-H.U. 7. Katholieke Volkspartij; aandui ding: K.V.P. 8. Nederlandse Oppositie Unie. 9. Staatkundig Gereformeerde Par tij; aanduiding: S.G.P. 10. Nationale Unie op Algemeen Christelijke Grondslag; aandui ding: Nationale Unie (Algemeen Christelijk). Volgens opgave van het Ne derlands Eiercontrole Bureau wer den in het eerste kwartaal van dit jaar 499.564.340 verse kippe-eieren voor uitvoer goedgekeurd, waarvan ruim 368 miljoen voor Westduits- land. Voorts werden nog voor uit voer goedgekeurd 6.918.330 verse eende-eieren, 3.567.350 broed-eieren en 1.666.380 kippe-eieren tweede soort. Canada zeer ingenomen met komst van Nederlandse emigranten Vooral de kinderen zullen het daar beter hebben De Canadese minister voor Im migratie, J. W. Pickersgill, heeft op een bijeenkomst van Nederlandse immigranten in Chatham, Ontario, de hoop uitgesproken dat nog vele Nederlandrs naar Canada zullen emigreren. De minister zeide op de bijeen komst, die ook werd bijgewoond door de Nederlandse ambassadeur in Canada, mr. Lovink, dat de ijver van, en de vorderingen die worden gemaakt door, de Nederlandse im migranten diepe indruk hebben ge maakt op het Canadese volk. Hij verklaarde dat hem in geheel Canada geregeld wordt gevraagd waarom er niet meer Nederlandse immigranten zijn. „Wij hopen dat u uw vrienden en kennissen zult aan moedigen naar Canada te komen om ons te helpen dit land dat nu ook uw land is, op te bouwen", De minister zei dat de emigratie van Nederlanders naar Canada niet alleen wordt aangemoedigd omdat Canada meer mensen nodig heeft, maar ook „omdat wij van mening zijn dat zij het beter zullen krijgen en dat in het bijzonder hun kinde ren het in dit nieuwe land beter zullen hebben". Hij voegde er aan toe dat Canada in zijn immigranten echter meer wenst te zien dan arbeiders en pro ducenten. „Wij wensen mensen die zich hier thuis zullen voelen, die „settlers" zullen zijn in iedere be tekenis van het woord, wier groot ste trots zal worden dat zij Cana dese staatsburgers zijn". H.M. de Koningin heeft vorige week het zangspel „De drie raadsels" waarvan in de Utrechtse stadsschouwburg een galavoorstelling werd gegeven, bijgewoond. Bij haar aankomst overhandigde de zesjarige Machteld Wagenvoort aan H.M. de Koningin een bouquet bloemen. Melkverbruik in ons land stijgt Een veertien meter lange, vrolijk geschilderde truck met gesloten trailer met het opschrift „Melkbar" zal in de naaste toekomst bij aller lei evenementen op sportgebied, zoals T.T., vierdaagse, Zandvoort- races, bloembollenfestijnen enz. aanwezig zijn. Het is de nieuwe rijdende melk bar van het Nederlandse Zuivelbu- reau, die mobiele propaganda gaat maken voor het verbruik van melk en melkprodukten in de vorm van voedingsdranken. Deze propaganda is. zoals men weet, tweeledig... Eensdeels zien voedingsdeskundigen het gebruik van melk en melkprodukten als zeer belangrijke voorwaarde voor de volksgezondheid, anderdeels is het stimuleren van de afzet van es sentieel belang voor de veehouders en de zuivelindustrie. Zowel aan het exterieur als aan het interieur van de wagen is grote zorg besteed. De nieuwste techni- Generaal Bacut gevangen genomen Generaal Bacut, de laatste bevel hebber van de opstandige Vietna mese sekte Hoa Hao, is vrijdag ochtend bjj Long Xuyen gevangen genomen door een burgerwacht. Hij is overgebracht naar het hoofdkwartier van generaal Duong Van Minh, de aanvoerder van de operaties der regeringstroepen ten westen van Long Xuyen, aldus is officieel in Saigon bekendgemaakt. Oost-Duitland laat ex-krijgsgevangenen vrij De Oostduitse autoriteiten heb ben vrijdag onverwachts het groob- ste deel van de Duitse krijgsgevan genen vrijgelaten, die op zeventien december door de Russen aan haar waren overgedragen en aan wie geen amnestie was verleend. Vol gens een mededeling van het Duit se Rode Kruis zijn 228 van de 267 voormalige krijgsgevangenen los gelaten. Van hen gaan er 79 naar Westduitsland en 29 naar west- Berlijn, terwijl er 120 in Costduits- land zullen blijven. De personen, die niet zijn vrij gelaten, bevinden zich in het Oost duitse strafkamp Bautzen. Vrijgelaten gevangenen die za terdag in het Westduitse kamp Friedland zijn aangekomen, hebben verklaard, dat Otto Günsche, Hit ler's S.S.-adjudant, zich onder de niet vrijgelaten oorlogsmisdadigers in Oostduitsland bevindt. sche snufjes en machines zijn er in verwerkt. De elektriciteit wordt geleverd door een 6 p.k. dieselgene rator. De heer P. Stienstra Sr., voorzit ter van de commissie consumptie- melk van het zuivelbureau wijdde de mobiele melkbar in. Hij wees op het sinds 1938 gestegen melkver bruik, dat van 114 liter per hoofd per jaar tot 188,7 liter in 1934 op liep. In dit zelfde jaar was het ver bruik in Engeland 147,3 liter, in De nemarken 127,3 liter, in Zweden 215,9 liter, in Westduitsland 118,6 liter en in Frankrijk 86,8 liter per jaar per hoofd van de bevolking. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Slechts woningen verstaan de kunst oud te zijn. Engelsen nodigen Sowjet- leiders in hun woningen Speciale correspondenten van het orgaan van de Sowjet-communis- tische partij „Prawda", berichten dat vele Engelsen per post en tele fonisch uitnodigingen zenden aan de Sowjet-ambassade in Londen voor de Russische leiders Boelga- nin en Chroesjtsef. „Jonge en oudere mannen en vrouwen, studenten, kantoorlieden, intellectuelen" hadden de ambas sade de wens te kennen gegeven om de Russische gasten in hun wo ningen te ontvangen. De „warme en vriendschappelijke groeten", die in hun brieven waren ingesloten, aldus de correspondenten, weer spiegelen de werkelijke gevoelens van het Engelse volk, dat hoopt, dat het bezoek vande Russische lei ders „een grote bijdrage zal leveren aan de zaak van het waarborgen van de vrede en veiligheid". Oude ijzervreters Zestien Tilburgse oud-mili tairen met de gemiddelde leeftijd van 65 jaar, komen woensdag voor één dag voor herhaling „onder de wape nen". Dit geschiedt op aan dringen van de 16 veteranen zelf. Zij vinden, dat zij het nog best op kunnen nemen tegen de soldaten van 20 jaar. De oud-gedienden voelen zich mentaal en fysiek vol komen geschikt voor de dienst. Zij hebben een ver zoek gericht tot Prins Bem- hard om een maand voor herhaling te mogen opkomen. De staf van de Prins heeft een uitvoerige brief terug gestuurd, waarin wordt ge zegd, dat de geste zeer op prijs wordt gesteld, maar dat de mannen uiteraard geen maand onder de wapenen kunnen worden geroepen. Wel worden de zestien uit genodigd woensdag 25 april één dag de gast te zijn van het leger. De mannen moe ten opkomen bij het vierde bataljon zware tanks in het Boskamp te Amersfoort. De gevechten in Algerië Er zijn dit weekeinde in gevech ten met Franse troepen minstens 65 Algerijnse opstandelingen ge sneuveld, waarvan 27 in harde ge vechten van man tegen man in het Aurèsgebergte, zo wordt uit Algiers gemeld. In de Franse Staatscourant is zondag bekend gemaakt dat de mi litaire begroting voor 1956 met 110.000 miljoen frank vermeerderd is. Het grootste deel va ndit bedrag is. Het grootste deel van dit bedrag strijd in Algerië en voor de mobili satie van reservisten. Oostenrijkse brandweerlieden hebben vrijdag de gehele dag ge streden voor het behoud van enkele delen van het brandende historische Weense beursgebouw. De brand, die vrijdagmorgen vroeg uitbrak, heeft tot dusverre reeds voor on geveer 80 miljoen schilling schade aangericht. Het Britse genootschap voor heüiging van de zondag heeft zijn teleurstelling er over uitgesproken, dat koningin Elizabeth de Sowjet- leiders Boelganin en Chroestsjef tijdens hun komende bezoek aan Engeland op zondag zal ontvangen. Paus Pius XII heeft er bij automobilisten op aangedrongen beleefdheid in het verkeer te tonen en ook te denken aan andere be stuurders en aan voetgangers. Hij deed dit in een toespraak tijdens een bezoek van de directie van de automobielclub van Rome. Waarschuwing van Ben Goerion Vrede wordt ernstig bedreigd De premier van Israël. David Ben Goerion, heeft zondag in een radiorede zijn land gewaarschuwd dat het wellicht een zwaardere proef te doorstaan zal hebben dan die van de Arabisch-Isracllsche oorlog, acht jaar geleden. Hij opende deze rede, die gehou den werd naar aanleiding van het feit dat vandaag Israël acht jaar onafhankelijk is, met het verzoek aan het volk om de slachtoffers van de „guerilla die de Arabische lan den tegen Israël voeren" te willen herdenken Sprekend over Egypte, Jordanië en Syrië zei hij: „Voor iedere klap zullen wij er twee teruggeven". Over de bewapening van Egypte verklaarde hij, dat deze bewape ning niet alleen de vrede van Israël bedreigt, maar die van de gehele wereld en dat de landen die Egypte van wapens voorzien en Israël deze wapens weigeren een grote verant woordelijkheid in de geschiedenis op zich nemen. Ook zei Ben Goerion: „Het gewe ten van de grote mogendheden heeft gefaald toen de nazi-dictator zes miljoen Europese Joden naar de slachtbank leidde. Zal dat geweten weer falen nu de Egyptische dikta- tor en zijn bondgenoten dezelfde plannen hebben voor Israël zelf?" Verder verklaarde hij nog, dat hoewel Israël zich nu voornamelijk met zijn verdediging bezig moet houden, de immigratie doorgang moet vinden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1