DE ZIERIKZEESCHE COURANT Waarde geschatte perceelen op Schouwen- Duiveland bedraagt f 52 miljoen Trotse nieuwe polder in wording waar eens hef zeewater golfde TT-gj VRIJDAG 13 APRIL 1956. No. 17933 - 112e jaarg»ng \Y« /ii iu kzee sciii: m nie uws bode ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbelaling f 3,50, per week 27 cenl. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. I 1ITU^ ufiirlir ïnwei "lifle 1 Israël en Egypte zullen zich houden aan bestands-akkoord Eisenhower verzond boodschappen De secretaris-generaal der V.N. Dag Hammarskjoeld, heeft de le den van de Veiligheidsraad laten weten, dat Israël en Egypte dezer dagen ermee hebben ingestemd, zich „onvoorwaardelijk" te houden aan de bepalingen van het be- standsaccoord en zich bijgevolg te onthouden van oorlogshandelingen jegens elkaar. De landen behouden zich echter het recht van zelfver dediging voor. De secretaris-generaal, die een vredesmissie vervult, bevindt zich op het ogenblik in Cairo, waar hij zaterdagochtend weer besprekin gen zal voeren op het ministerie van buitenlandse zaken. Men ver wacht dat hij zaterdagmiddag naar Beiroet, de hoofdstad van Libanon, reist. Aangezien maandag in Israël de dag van de onafhankelijkheid wordt gevierd, zal Hammarskjoeld zich pas dinsdagmiddag naar dit land begeven. President Eisenhower heeft de Egyptische en Israëlische leiders persoonlijke boodschappen gezon den, zo is bekend gemaakt door president Eisenhowers secretaris Hagerty. Hij voegde er aan toe, dat ook afschriften waren gezon den van de verklaringen van de Doodgewaande nog in leven Groot-hertogin Olga van Rusland zou ontkomen zgn Nicolaas II, de laatste Tsaar van Rusland, zou de akte van troonsaf stand niet ondertekend hebben en het bloedbad van Jekaterinenburg zou plaats gevonden hebben tegen de orders van het centrale revolu tionaire comité in Moskou. Dit wordt gezegd in een artikel dat donderdag gepubliceerd is in het Italiaanse geïllustreerde week blad „Epoca". De schrijfster van het artikel zegt groothertoging Olga van Rus land te zijn Toen in 1918 de fami lie Romanof in Jekaterinenburg (het tegenwoordige Swerlov) uitge moord werd, zou de groothertogin met ernstige schouderwonden ont komen zijn, en zij zou eerst nu haar identiteit bloot gegeven hebben. Stakingen in Spanje De stakingsbeweging in Spanje wint veld in het gebied van San Sebastian, waar het personeel van vijf grote fabrieken het werk zou hebben neergelegd. In Tolosa is de staking zo goed als totaal Het publiek in Madrid wordt slecht ingelicht over de gebeurte nissen in de vier Baskische provin cies. Pers en radio hebben nog geen melding gemaakt van de algemene staking in Pamplona, waar woens dag 15.000 arbeiders in staking zijn gegaan. Schilderijendiefstal „in 's lands belang" Een waardevol schilderij van de Staten Gallery te Londen wordt vermist. Het betreft „Jour d'Eté" van de Franse impressionistische schilderes Berthe Morisot. Het schilderij werd kort na de opening van de gallery vermist, compleet met lijst. Ierse studenten hebben donder dagavond te Londen een verklaring gepubliceerd, waarin zij toegeven verantwoordelijk te zijn voor een gedurfde diefstal op klaarlichte dag van een schilderij uit de Londense State Gallery, 't Schilderij verte genwoordigt en waarde van 100.000 gulden. Het werd donderdagoch tend vermist. Leden van de Ierse nationale studentenraad verklaarden, dat zij het schilderij, dat naar hun mening aan Ierland toebehoort, hadden „verwijderd in het Ierse nationale belang". De fakkel, waarmee bij de •winterspelen in Cortina d'Ampezzo het Olympische vuur werd ontsto ken. is door het Italiaanse Olym pische comité tijdens een plechtig heid in Oslo aangeboden aan de Noorse gemeente Morgedal. Het plaatsje Morgedal wordt beschouwd als de bakermat van de moderne skisport en het was de geboorte plaats van de eerste winnaar der traditioneel geworden Holmen-Kol- len-wedstrijden. president, dat de Verenigde Staten voornemens zijn elk slachtoffer van agressie in het middenoosten met .grondwettelijke middelen" te steunen. De boodschappen waren gericht tot premier Ben Goerion van Israël en premier Nasser van Egypte. De inhoud ervan heeft Hagerty niet orithuld. Hoger salaris voor U.L.O.-onderwijzers In het Staatsblad is afgekondigd het K.B. tot wijziging van de sala risregeling voor de onderwijzers, werkzaam bij het uitgebreid lager onderwijs. Met terugwerkende kracht tot 1 september 1955 is de beloning voor de eerste en tweede lagere Ulo-bevoegdheid en die voor een middelbare Ulo-bevoegdheid op twee en een half maal het voor dien geldende bedrag gesteld. De beloning voor een lagere Ulo-be voegdheid in een eerste klas ge meente bedragende f 27 f 29 per maand, is dientengevolge verhoogd tot f 67.50 h i 72,50, die voor twee lagei'e Ulo-bevoegdheden of van een middelbare Ulo-bevoegdheid, bedragende f 54 f 58 is verhoogd tot f 135 k f 145 per maand. Studenten protesteren tegen minister Donderdagavond heeft een groot aantal studenten, naar schatting 700 800, in Delft geprotesteerd tegen de voorgestelde nieuwe ho- ger-onderwijswet. Verscheidene fi guren uit het studentenleven ver tolkten van het balkon van de so ciëteit .Phoenix" hun gevoelens. Betoogd wevd onder raeer dat som mige van de door de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen voorgestelde maatregelen fnuikend zullen zijn voor het stu dentenleven. Zij zullen, naar de studenten vrezen, de vrije ontplooi ing van de academicus ernstig schaden. De regering schijnt meer aandacht te hebben voor de kwan titeit dan voor de kwaliteit der af gestudeerde ingenieurs. Bollenstreek begint te kleuren Het komende week-end zullen in de bollenstreek vele narcissenvel- den in bloei staan, zo deelt de pro vinciale V.V.V. Zuid-Holand mede. Hier en daar is een veldje tulipa's. Ook Keukenhof krijgt allengs een kleuriger aanzien. Men vindt daar fhans narcissen en verscheidene soorten „bijgoed" in bloei. De eerste hyacinthen gaan reeds kleuren. Korte berichten BUSSUM. Het bestuur van de Nederl. Handel-vereniging heeft besloten in nauw overleg met de ..federatieve raad van het voorma lig verzet" in het bijzonder met mens secretaris, de heer M. A. Janssen te Hilversum, een groot aantal nabestaanden van Neder landse verzetshelden uit te nodigen tot bijwoning van de uitvoering van de Judas Macabeus op 5 mei aanstaande. 's-GRAVENHAGE. Een der poli tieke partijen heeft twee helikop ters gecharterd, die in Brabant, Limburg en Twente in de verkie- zingskampagne zullen worden ge bruikt. Met deze heilkopters zal een aantal landingen worden uitge voerd. 's-GRAVENHAGE. Op uitnodi ging van de Italiaanse regering zal de minister van oorlog en marine, ir. C. Staf, op 19 april voor een be zoek naar Italië vertrekken. De minister zal o.m. in Rome verschil lende regeringsautoriteiten en de chefs van staven ontmoeten en een krans leggen op het graf van de onbekende soldaat. •s-GRAVENHAGE. De Neder landse walvisvaarder „Willem Ba- rendsz" keert in de vroege uren van zaterdag terug van zijn eerste reis naar de zyidelijke ijszee. De „Willem Barendzs", het tweede schip van deze naam, zal de haven van Vlaardingen binnenlopen na een reis, die vorig jaar oktober be gon. Het schip heeft ruim zeventien en een half duizend ton traan en spermólie aan boord. DE HERVERKAVELING Het betreft 29.342 h.a. verdeeld over 22000 percelen Boven Woudenberg is woensdagmiddag een Nederlandse Meteor-straal- jager verongelukt. De piloot wist zich met behulp van de schietstoel te redden. Het toestel vloog uit elkaar. Drie huizen vlogen door het ongeval in brand, doch er deden zich gelukkig geen persoonlijke ongevallen voor. Op de foto zien we een van de verwoeste villa's. HILVERSUM. Tijdens de repor tage die de Vara donderdagavond per televisie heeft gegeven van de voorjaarskermis op de Grote Markt te Bergen op Zoom hebben kijkers kunnen zien, hoe, kort nadat de eerste beelden van de kermis op het elevisiescherm verschenen, bo- Zoals gemeld heeft de herverka veling op Schouwen-Duiveland op administratief gebied een mijlpaal bereikt. De schatting van de percelen die bij de herverkaveling zijn betrok ken, kwam gereed en het schat tingsrapport ligt voor iedere be langhebbende tér inzage van 16 april tot 23 mei. Iedere belangheb bende wordt uitbetaald of krijgt grond terug naar wat hij op basis van de waarde van zijn grond voor 1 februari 1953 heeft ingeleverd. De gezamenlijke waarde van de jeschatte percelen bedraagt 52 miljoen. (29.342 ha. verdeeld in on geveer 22.000 percelen). Door vertrek naar de N.O.P. of door aankoop om andere reden kwam 11.329 ha. eigen grond en 703 ha. pachtgrond ter beschikking van de Stichting Beheer Landbouw gronden, die voor een groot deel zullen worden aangewend voor de ven de hoofden van het samenge drongen publiek op de Grote Markt borden, spandoeken en paraplu's werden opgestoken waarop een verkiezingsleuze stond voor de lijsttrekker van de K.V.P. „stemt K.V.P. Romme lijst 1". Vonnis in zaak Jungschlager Rechter Maengkom heeft mede gedeeld, dat hü in de zaak-Jung- schlager 27 april vonnis zal wtfzen. sanering van kleine landbouwbe drijven Deze saneringsbedrijven zullen 9 tot 12 ha. groot worden. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's 1 Haast is de moeder der on- i volmaaktheid. De telefoon automatisering op Schouwen-Duiveland Op dinsdag 1 mei a.s. te 13 uur, zal het telefoonnet Bruinisse lo kaal worden geautomatiseerd. Deze automatisering geldt dus voors hands slechts voor het plaatselijke (lokale) telefoonverkeer. De abon nees van het net Bruinisse kunnen elkaar telefonisch bereiken zonder tussenkomst van een telefoniste. Interlokale gesprekken moeten zij echter aanvragen; zij draaien daar toe het cijfer 9, dat verbinding geeft met het telefoonkantoor Zie rikzee. Aldaar worden de gespreks- aanvragen van en voor de abonnees te Bruinisse verder behandeld. ONDER SCHOUWEN'S HEMELKOEPEL Nijver herstel van het haarvatenstelsel (Van onze redacteur). De wüde hemelkoepel spreidde zich over een nieuw land in wor ding Schouwen. Byna op iedere kavel in de wijde polder dreunde een traktor, met daarachter een eg die de harde kluiten versplinterde. Het land lag er dan ook „aange harkt" by. Een handvol meeuwen stak blank af tegen de helder blauwe hemel. Het was een eigen en vertrouwd voorjaarsbeeld, maar een wonder vior wie zich realiseert dat drie jaar geleden hier het water golfde en feiteltfk ieder diep in zich de twijfel had of het nog wel ooit wat worden zou met de polder. Want er is meer van Schouwen te vertellen, dan alleen maar de harde arbeid op de akker en het ronken van trekkers. Overal ver spreid liggen de nieuwe boerenhoe ven en de huizen, met - hoe kan het anders - kraakheldere gordijnen en een opgeknapt voortuintje. Een en kel doorgeblazen huis staat er nog, als een trieste herinnering aan de februariramp. Maar in alle hoeken van de polder lichten de stenen op van de nieuwbouw. De huizen en hoeven zijn trotse symbolen van het wedergeboren land, dat straks nog slecht wacht op de bomen, die een groen accentje zullen zetten op het geheel. De Schouwse idylle van kronkel weggetjes, van zompige landstuk- ken en grillig gevormde kaveltjes is verdwenen, maar er voor in de plaats komt alweer een stoer nieuw land, dat reeds een eigen kenmerk heeft en ondanks verlies, toch pas- Overal in de polder dreunen de tractoren. Een nieuw land is in wording. De grondhopen van de herverkaveling markeren nog de akker, maar daarachter staat de nieuwe boerderij. Schouwen is in opmars. (Eigen foto). sen zal in het mozaielt van Zeeland, zoals het eenmaal woi'den zal of liever worden moet, opgenomen als het is" in de vaart van de nieuwe tijd, die nu eenmaal andere eisen stelt en ook stellen mag. Als een imponerend wederop- bouwsymbool ligt aan de Slikweg de „Frieslandhoeve". Op het land rondom de gloednieuwe boerderij is boer Boot bezig het land te be werken. Zijn 1 p.k. doet het nog goed, want de „Frieslandhoeve" heeft een paard op stal, omdat het nog niet altijd zeker is dat mecha nische trekkracht het meest ren dabel is. De tijd zal het leren. Zo goed trouwens hoe het op dit „voorbeeldbedrijf" in het algemeen zal gaan. Een geheide Schouwse boer had vroeger voor de gronden in de buurt van de Slikweg niet veel goede woorden over. Met op zet echter is de boerderij in deze omgeving neergezet, omdat het be- Als een trots wederopbouwsymbool ligt aan de Slikweg de „Friesland hoeve", het geschenk van de Friese boeren aan getroffen Schouwen- Duiveland. (Eigen foto). heer van dit bedrijf als het ware testimonium moet worden voor het agrarisch leven in de polder. Lukt het hier, dan lukt het ook elders, of liever zeker. gaan daar straks de grond in, maar eer ze goed en wel in hun turf- molmbedje liggen, moet er heel wat gebeuren Een sensatie vormt de machinale drainage, waarbij een grote machine te pas komt, die er nu echter niet was. In die hoek werd handdrainage toegepast. Het belangrijkste onderdeel van het werk is vanzelfsprekend het graven van de sleuven, waarbij gebruik wordt gemaakt van een zg. hand boor. Een sleuvengraver brengt de sleuf op een bepaalde diepte, maar hij wordt op de voet gevolgd door een tweede, die de sleuf graaft op de diepte, zoals aangegeven in het bestek. Het „hele eiereten" is in tussen om de sleuven goed recht te krijgen. Dit geschiedt door middel van langs piketten gespannen tou wen. Bij het graven stuit men soms op stenen en veenlagen, die worden verwijderd. Is de sleuf eenmaal op diepte, dan wordt er turfmolm in gestrooid en met behulp van een haak worden de buizen ingebracht, met kraag of kraagloos. De laatste buis, die uitmondt in een sloot is van cement en zo'n eindstuk is dus solider. Op de betreffende kavel werden de drains met een tussen- ï-uimte van 10 meter gelegd. De mannen werken doorgaans in ak koordtoon en worden uitbetaald per meter. Het vak lijkt gemakkelijk, maar er komt een grote „feeling" bij te pas. Het nieuwe land vergt nu een maal een perfekte afwatering en daarom al die moeite, want een Zij werken aan het „haarvatenstelsel", die twee sleuvenspitters aan de Zwaardweg. Met grondboor en touiv komen de sleuven tot stand, waarin de draineerbuizen passen. Schouwen weet dat het slechts van een goede ontwatering heil kan verwachten. (Eigen foto). Grondherstel Intussen is nog niet alle grond op volle produktiecapaciteit. Om dit te bereiken, gaat het draineren voortdurend door. Met draineren spreekt men „ein grosses Wort, ge lassen aus", want daar zit nog wel wat aan vast. Aan de Zwaardweg- hoek Taaiersweg, hebben wij een door de Grontmij. uitbesteed drai nagewerk bezocht, waar een groep van 39 mensen ijverig met de schop in de weer was. Duizenden buizen goede waterafvoer begint met een gezond „haarvatenstelsel". Zonder dat zullen brede waterlopen en nieuwe gemalen niet veel helpen. Die noeste arbeid wordt al merk baar ,want er komt al heel wat meer water uit Schouwen. De weg naar een betere grondkwaliteit is ingeslagen, ook al is alles nog niet voor elkaar. Het nijvere Schouwen ziende op een zonnige voorjaars dag, is het echter moeilijk althans op dit punt voor de toekomst pes simistisch te zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1