Zwitsaletten Vijf punten zijn belangrijk voor èen goede huidverzorging DE ONVERBREEKBARE BAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 12 APRIL 1956 No. 17932 Veel geheimzinnigheid rond de figuur van teruggekeerde dr John Is hij een verrader? Dr. Otto John, de gewezen chef van de inlichtingendienst van de Bondsrepubliek, is nog steeds een uari de 500 gevangenen in de ge vangenis van Mannheim. Het mysterie van zijn vlucht naar Oostduitsland en van zijn opzien barende terugkeer, zet zich voort in de behandeling van zijn „geval". Op 20 juli 1954 week John uit naar Oostduitsland. Er werden vele gissingen gemaakt naar aanleiding van zijn verdwijnen, totdat hij acht dagen later in een radio-uitzending zelf verklaarde dat „hij de stem van zijn geweten gevolgd had". Hij verklaarde er van overtuigd te zijn dat Adenauer's politiek lei den moest tot een herleving van het nationaal-socialisme en zelfs tot een nieuwe wereldoorlog. In een persconferentie, enige we ken later, sprak hij in dezelfde trant: hij zou vanuit Oostduitsland de nazi's willen bestrijden „die met hulp van de V.S. in Westduitsland weer aan de macht beginnen te ko men". De Bondsregering noemde hem na zijn verdwijning een verrader, doch gaf verder weinig commen taar. Het was echter bekend dat zijn overlopen vooral ongerustheid verwekte, omdat John, door zijn functie bij de inlichtingendienst, in het bezit was van uiterst waarde volle gegevens. Vermoedelijk heeft het geval achter de schermen vele geesten koortsachtig bezig gehouden, doch Jongemannen pleegden overval op taxichauffeur Een vijftal jongemannen in de leeftijd van 18 tot 24 jaar, die zo als later is gebleken, ontsnapt wa ren uit een inrichting te Wapen veld, heeft een aanslag gepleegd op de Zwolse taxichauffeur G. Land. De mannen riepen bij het station de chauffeur aan en deel den mede, dat zij naar Nunspeet gebracht wilden worden. Toen zij in Oldebroek gekomen waren ver zocht één van hen de chauffeur even te stoppen .Toen de chauffeur aan dit verzoek voldaan had werd hij in de wurggreep genomen en vervolgens zolang met een hard voorwerp op het hoofd geslagen, dat hij zijn verzet opgaf. De chauf feur werden hierna de handen op de rug gebonden, waarna men hem met het gezicht in de kussens duw de, terwijl een mes op zijn keel ge zet werd. Eén der jonge mannen nam het stuur over en reed de wagen via Apeldoorn naar het „Veluwse eiland" in de nabijheid van de Woeste Hoeve aan de weg Apel- doorn-Arnhem. Daar werd L. uit de wagen gesleept en nadat men zijn benen had vastgebonden met een leren riem en een zakdoek in zijn mond had gestopt, onder enige dennenbosjes achtergelaten. De mannen zijn hierna weggereden in de richting Arnhem. L. slaagde er in zich te bevrijden en begaf zich naar het Veluwse eiland, waar hij de politie telefonisch op de hoogte stelde. Hij moest in het Juliana- ziekenhuis te Apeldoorn worden verbonden. Inmiddels was bij de politie het bericht binnengekomen, dat uit de inrichting „De Dreef" te Wapen veld vijf jongemannen waren ont snapt. In de loop van de nacht kon één van de daders worden aange houden Het was de 18-jarige A. B. uit Amsterdam. het grote publiek werd eerst weer aan John herinnerd toen hij op 13 december van het vorig jaar plot seling in de Bondsrepubliek ver- cheen, om zich bij de politie te melden. Zijn eigen verklaring is dat hij in 1954 door zijn vriend, Wolfgang Wohlgemuth, ontvoerd was. Sinds zijn terugkeer is hij echter om ringd door een waas van geheim zinnigheid. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE „Een heitje voor een karweitje" De actie „Een heitje voor een karweitje", gevoerd door de leden van de 3 padvindersorganisaties te Zierikzee, het N.P.V., N.P.G. en R.K. Gidsen heeft In totaal f 391,77 opgebracht. Vrachtauto ramde volkswagen Dinsdag heeft zich op de provin ciale weg Zierikzee-Renesse een botsing voorgedaan tussen twee auto's, waarbij het rechterspatbord van een luxe auto werd beschadigd De heer M. Q. alhier reed in de morgenuren over genoemde weg met een vrachtauto en wilde even voorbij het aanjaagstation van de waterleiding links afslaan naar het zg. Sasje. Op dat moment echter werd hij ingehaald door een Volks wagen, bestuurd door de heer J. C. v. d L. te 's-Gravenhage. De voor bumper van de vrachtauto raakte het achterspatbord van de Volks wagen. De vrachtauto liep geen schade op. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De politie maakte proces-verbaal op. NIECWERKERK Filmavond V.I.R.O. Vrijdag. 13 april aanstaande be legt de V.I.R.O. een bijeenkomst in het gebouw van de Ger. kerk aan de Stationsstraat. Uit de aard der zaak zal het UNA-kamp aanwezig zijn, terwijl alle Nieuwerkerkers van 16 jaar en ouder uitgenodigd worden om deze avond mee te ma ken. Onder meer zullen enkele ge luidsfilms worden vertoond. Financiën en Economie Russisch Industrieel materieel op krediet Nogmaals uiting gevende aan de wens van de Sowjet-Unie haar han del met west-Europa uit te brei den, deelde de minister voor de Buitenlandse Handel der Sowjet- Unie, I. G. Kabanof, op de gehou den bijeenkomst van de economi sche commissie voor Europa der Verenigde Naties, mede, dat de Sowjet-Unie industrieel materieel tot een waarde van 21 miljard roe bel op krediet aan oost-Europese landen heeft verkocht en dat soort gelijke kredietregelingen ter be schikking van west-Europese lan den kunnen worden gesteld. Minister Kabanof legde de na druk op de grote expansie, die de Russische economie onder het hui dige vijfjarenplan zal doormaken. Hij deelde mede, dat de Sowjet- Unie in 1960 jaarlijks 135 miljoen ton olie en 600 miljoen ton kolen zal produceren. MUZIEK Partituur van C. F. E. Bach ontdekt De verzameling muziekpartituren die zich in de Silezische bibliotheek van Bytom bevindt, is verrijkt met een in de archieven van die stad ontdekte partituur van een orato rium van C. F. E. Bach, zoon van Johan Sebastiaan. Dit oratorium, getiteld „De Is raëlieten in de woestijn", werd in 1775 in Hamburg gepubliceerd. Regering overweegt wettelijke bepalingen tegen rijden onder invloed Het wordt vooral automobilist zwaar aangerekend De regering beraadt zich over nadere wettelijke maatregelen te gen de deelnemers aan het weg verkeer, die blijk geven over on voldoende verantwoordelijkheids besef door het gebruiken van al cohol, waardoor hun rijvaardigheid nadelig wordt beïnvloed. De gedachten van de regering gaan uit naar een stelsel van straf bepalingen, waarin niet alleen de bekende „zodanige invloed" een criterium voor strafbaarheid op- lvert, maar waarin daarnaast de aanwezigheid van een zeker pro millage alcohol in het bloed op zich zelf onder bepaalde omstandighe den ook reeds tot strafbaarheid leidt. De Koninklijke Nederlandse Mij. ter Bevordering der Geneeskunde is bij dit overleg betrokken. Dit heeft de secretaris-generaal van het ministerie van Justitie, mr. J. C. Tenkink, te Utrecht meege deeld bij de opening van het con gres der Vereniging voor alcohol- bestrijding bij snelverkeér. Sinds 1951 is het rijden onder drankinvloed een misdrijf en de wetgever wenst dit feit niet meer als een overtreding, maar als een misdrijf gestraft te zien, zo zei mr. Tenkink. Over de jaren 1952, 1953 en 1954 is aan ongeveer 58 van veroor deelde automobilisten, die onder invloed van alcohol hebben gere den, een onvoorwaardelijke gevan genisstraf opgelegd, terwijl 42 °/o er met een geldboete is afgekomen Deze percentages bedragen bij de wielrijders ongeveer 14 en 86. Mr. Tenkink zeide, dat uit deze cijfers mag worden geconcludeerd, dat door de rechter het rijden on der drankinvloed, gezien ook de dikwijls zeer ernstige gevolgen, de automobilist veel ernstiger wordt aangerekend dan de wielrijder. Hand over hand nemen de acties van de Franse troepen tegen de rebellen in Algerije in hevigheid toe en worden de opstandige elementen in dit woelige gebied verder in het nauw gedreven. Vooral sinds de eenheden van het Franse leger de beschikking hebben over helikopters en lichte vliegtuigen hebben de opstandelingen hei bijzonder zwaar te verduren. Deze foto laat zien hoe de Franse militairen, beschermd door één van de nieuive helikopters, waarvan er inmiddels alweer een paar door geweervuur tot landen zijn gedwongen, een Algerijns dorp omsingelen. i Voor de vrouw j Schoonheid is zichtbare gezondheid Het is mij opgevallen dal er zo veel vrouwen en jonge meisjes zijn met een slecht verzorgde gelaats huid. En dat is jammer! Want huid verzorging is voor iedere vrouw een zeer belangrijke taak en niet in het minst voor haar die, midden in het maatschappelijke leven staande, de plicht en de noodzake lijkheid gevoelt zich niet alleen goed te kleden en haar huis tot een centrum van gezelligheid te ma ken, maar ook haar uiterlijk zo fraai en aantrekkelijk mogelijk te houden. Slechts op deze wijze zal zij zich op de plaats, die zij zich in de maatschappij veroverd heeft, ten allen tijde kunnen handhaven. Wanneer ik de woorden: „slecht verzorgde gelaatshuid" neerschrijf, wil ik daarmede niet zeggen dat zij deze huid in het gehéél niet ver zorgd hebben. Integendeel! Zeer dikwijls ziet men dat pogingen zijn aangewend en daarzij zelfs grote kosten zijn gemaakt, om tot een goed resultaat te komen, maar deze pogingen verkeerd zijn geweest. En bij navraag bleek dit weer zeer dikwijls te berusten op de ver keerde adviezen van anderen. Hoe veel jonge meisjes bv., die lijdende waren aan acnépuistjes in het ge laat. heb ik haar teint niet grondig zien bederven door zich geregeld met zwavelzeep of zelfs met scheer zeep te wassen. Daarom zou ik gaarne onder bovengenoemde titel .schoonheidsverzorging" in een reeks van ongeveer zes artikelen het hoe, het waarom en het wan neer van verzorging van een nor male gelaatshuid met u willen be handelen. Wanneer men over huidverzor ging spreekt behoort men dit alleen te doen op wetenschappelijke, me disch gefundeerde wijze. Het eerste en voomaamste streven moet er op gericht zijn de huid volmaakt ge zond te maken. Want schoonheid is voor een zeer groot deel niet an ders dan zichtbare gezondheid. Een vrouw, die lichamelijk en geeste lijk gezond is, kan nooit lelijk zijn. Alle cosmetische middelen moeten er dus in de eerste plaats op ge richt zijn de gezondheid van de ge laatshuid en van de onderliggende weefsels te bevorderen. Pas wan neer men de grenzen van het mo gelijke op dit gebied bereikt heeft, mag men tot verdere verfraaiings middelen zijn toevlucht nemen, waarbij het dan een tweede eis is dat deze middelen nooit zullen mo gen schaden of een reeds bereikt gedeeltelijk succes afremmen en weer te niet doen. Het is typerend dat iedere vrouw zich uitermate gestreeld voelt wan neer men haar een compliment maakt over de huid. Het maakt meer indruk dan de meest vleiende opmerking over haar toilet, omdat 3en goed verzorgde huid een veel jeugdiger uiterlijk toont en tevens Ingezonden mededeling Zeiiinvriist. Zwaarmoedige gedachten, tobberij en angstgevoel verdrijft U door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken hel zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. omdat deze goede verzorging van de vrouw zelf is uitgegaan, terwijl bij een toilet de smaak en het kunstgevoel van degene die het ge maakt heeft, ook een deel van de lof voor zich opeisen. Bij een goede verzorging komen vijf belangrijke punten ter sprake, te weten: 1. Het reinigen van het huidopper vlak, niet alleen van de resten van de make-up (poeder, rouge, lippenstift), maar vooral ook van het tijdens de dagtaak aan gewaaide stof en vuil. 2. Het reinigen van de huidporiën door middel van „Laits", welke een grotere dieptewerking heb ben. 3. Het voeden van de huid. 4. Het adstringeren en stimuleren van de huid. 5. Het beschermen van de huid door middel van de make-up. Bij de bespreking van bovenge noemde punten zullen natuurlijk ook een aantal preparaten, die als hulpmiddel voor de huidverzorging noodzakelijk zijn, zoals bepaalde crèmes, bepaalde laits en lotions, ieder met hun voor een bepaald doel gewenst en volgens medisch advies aangegeven samenstelling, genoemd worden. En menige vrouw zal beginnen met de verzuchting te slaken: hoeveel zal me dat kos ten! Laat ik direct beginnen met haar gerust te stellen! Er wordt momenteel door het publiek meer geld uitgegeven voor nutteloze en zelfs onjuiste schoonheidsmiddelen, dan nodig ls voor die relatief wei nige preparaten, waarmede men bij een goede huidverzorging kan vol staan. Maar die dan ook onont beerlijk zijn. Dr. P. H. VAN DER HOOG. huidarts. Land- en Tuinbouw Gunstige perspektieven voor pootaardappelteelt Het ziet er naar uit dat het sedert 1946 door particuliere en ambtelij ke instanties verrichte uitgebreide proefveld-onderzoek over de moge lijkheid van pootaardappelteelt in het najaar zeer wijde perspectieven opent voor de praktijk. Speciaal op zandgrond en de lich tere zwavelgronden kunnen goede resultaten worden verkregen. Naar mate de gevoeligheid voor aardap pelziekte (phytophthora) geringer is, worden de voordelen van de na jaarteelt groter. De late rassen ge ven dan ook beste resultaten. De omstandigheid dat na de eer ste week van augustus slechts zeer weinig bladluizen, de verspreiders van het gevreesde bladrolvirus, voorkomen, is een waarborg voor een zeer gezonde nateelt. Onder goede weersomstandigheden kun nen opbrengsten worden verkregen van meer dan 20 ton per ha., waar bij het aantal knollen dat in de po- termaat valt groot is. De Verenigde Staten zullen aan Libië militaire uitrustingstuk ken leveren teneinde dat land in staat te stellen zijn strijdkrachten met duizend man uit te breiden, aldus is te Washington bekendge maakt. KERKNIEUWS Hermann Zalss naar Nederland De fabrikant-evangelist Hermann Zaiss uit Solingen Ohligs (Wupper- tal) komt weer naar ons land. Op 24 en 25 mei treedt hij op in de Bloembollenbeurs te Haarlem; 26 en 27 mei te Rotterdam in de grote Schouwburg resp. Paviljoen Roterdam, voorts zondagmiddag (27 (27 mei) in Lommerrijk; 28 mei te Alphen a.d. Rijn in de Ned. Herv. kerk. Ned. Herv. Kerk Jubilerende predikanten Heden (donderdag 12 april) her denken ds. A. Kentie te Tzum en ds. E. E. de Looze te Hilversum de dag, waarop zij 25 jaren geleden het predikambt aanvaardden. Ds. Kentie werd op 6 februari 1898 te Woudrichem geboren. Hij was eerst werkzaam in enige administratieve betrekkingen en studeerde vervol gens te Utrecht. Op 12 april 1931 werd hij predikant te Haamstede, vanwaar hij in 1937 naar Sneek vertrok. Sinds 8 juni 1947 is hij pre dikant te Tzum (Fr Ds. de Looze werd op 8 augustus 1903 als zoon van ds. P. de Looze in de hervormde pastorie te Oud Vossemeer geboren. Op 12 april 1931 bevestigde zijn vader hem als predikant te Renswoude. Verdër diende hij de gemeenten van Den Ham (1934-1938) en Gouda (1938- 1941), om op 22 juni 1941 zijn intre de te doen te Hilversum. Ingezonden mededeling Bestrijd UW PIJNEN met: INGEZONDEN STUKKEN Garage staat vreemd Mijnheer de Redacteur. Gaarne wil ik uw aandacht eens vestigen op de bijzonder ongunsti ge situering van een nieuw te bou wen garage aan het kruispunt Jan- newekken-'t Vrije. Het lijkt er veel op, of men hierdoor een deel van de daar zo noodzakelijke verbreding teniet gaat doen en het verkeer toch weer voor een moeilijkheid wordt geplaatst. Aan nauwe door gangetjes te Zierikzee is toch waar lijk geen gebrek. Het komt mij vreemd voor, dat voor de plaatsing van deze garage op de onderhavige wijze, toestemming werd verkregen. Zierikzee. J. (Na ingesteld onderzoek is ons gebleken, dat wij - voorzover het de moeilijkheid van het verkeer aangaat - 't niet met schrijver eens kunnen zijn Naast de garage is-een voetpad geprojekteerd van 2 meter breedte, eveneens aan de andere zijde van de rijweg, die zelf aan de voorgeschreven breedte van vier meter voldoet. Ongetwijfeld is dus aan de wettelijke voorschriften vol daan. Of echter ook is tegemoet ge komen aan eisen van bouwkundig schoon is een tweede. Ongetwijfeld vormt de garage aan het eind van 't Vrije een lelijke, pakhuisachtig aandoende noot in het komende nieuwe stadsgedeelte. Bovendien moet de automobilist, komende uit 't Vrije die naar rechts af wil slaan, richting nieuwe dam over de gracht, een zeer scherpe bocht ne men en is hem het uitzicht volko men weggenomen. Met een enigs zins zonderlinge knik heeft men de garage een straatwaartse bocht ge geven. Of het verkeer vanuit het Vrije daar nu mee gediend is, valt inderdaad te bezien. Red.). FEUILLETON 48 door MAARTJE ZELDENRIJK Boven gekomen, ontsloot ze haar kamerdeur en trad binnen. Net nog vroeg genoeg om te constateren, Jat iemand halsoverkop de kamer verliet via de tussendeur. Op de drempel bleven Jaap en Els staan, terwijl het meisje, enigszins ge schrokken hem aankeek. „Wat was dat, Jaap? Er was iemand in mijn kamer". Hij duwde haar naar binnen en trok de deur achter zich dicht. „Dat zal Flipje wel zijn, die zoon van mevrouw Dirks. Toen ik hier laatst was, zat meneer hier aan tafel met een serie studieboeken en schriften. Hij kon hier rustig leren, zei hij. Ik heb hem weggebonsjoerd, maar het blijkt, dat dit heerschap hardleers is. Of had je hem er toestemming voor gegeven?" „Ik? Welnee". „Dan zullen we andere maatrege len nemen. Heb je geen sleutel van die tussendeur?" „Nee, er zit geen slot op. Zij heb ben aan de binnenkant een knip". ,Dan zullen wij aan deze kant er ook een slot op maken. Wacht maar even. Ik ben met een kwartiertje terug" Elsje zag door het raam hem in de wagen stappen en wegrijden Toen keek ze haar kamer rond en het eerste wat ze deed, was een raam openschuiven Het rook hier benauwd. Dat jong van Dirks had natuurlijk hier zitten roken. Toen nam ze een doek en ging alles af stoffen. Een poosje later kwam Jaap te rug met een schuifslot en onmid dellijk begon hij het slot op de tus sendeur te schroeven. Toen hij na een poosje er mee gereed was, de monstreerde hij het door de schuif heen en weer te halen. „Ziezo, jon gedame, van nu af aan hoef je geen ongewenste indringers meer in je kamer toe te laten Of heeft die mevrouw Dirks soms nog een sleu tel?" „Nee, nu niet meer. Toen Ik ziek werd, heeft ze de sleutel terugge geven". Hij keek de kamer rond en ging zitten. Toen zag hij een theepot staan op een lichtje. „Wat nou? Heb je thee gezet?" Ze lachte. Ik wil graag een kopje thee met je drinken, hier. Jij hebt me zo vaak getracteerd. Laat ik het jou nu eens doen. Goed?" „Uitstekend, meid. Natuurlijk, een kop thee smaakt altijd". „Ik heb geen melk natuurlijk, en ook geen koek". „O, goeie, dat is waar ookDie heb ik...." Hij viste uit zijn col bertjas een min of meer verfom faaide papieren zak. „Ik had ze ge kocht voor onderweg: een paar roomsoezen. Als ze nog maar heel zijn" Lachend maèkte Els het zakje open en vier roomsoezen kwamen er als een kluitje room en deeg uit. Teleurgesteld keek hij naar het kleffige geval. „Goeie, dat is ook jammer, zeg „Ben je mal, dat eten we lekker op, hoor. Het kan er toch niet heel in". Zij nam een mes en verdeelde het gebak zo goed en zo kwaad als het ging in tweeën. „Zo bij een kopje thee zal dat best smaken". Ze ging tegenover hem zitten en keek hem lachend aan. „Ziezo, nu ben ik eens de gastvrouw, heer Bosgraaf". Hij boog. „Het is mij een onuit sprekelijk genoegen, juffrouw Voortman, dat U in uw eigen ka mer weer een gast naar behoren kunt ontvangen. En die rommel smaakt nog lekker ook", liet hij er nuchter op volgen. „Jammer, dat ik nu weer weg moet, Jaap", zei ze, terwijl de lach op haar gezicht bestierf. „Kun je dat pension niet afzeggen?" Hij greep over de tafel heen haar hand. „Meisje, wees nu eens ver standig en neem aan, dat het voor je eigen bestwil is. Je denkt nu, dat je al een hele Plet bent. Maar dat ben je pas, als je nog een maandje nakuurt aan zee. En dan kun je je weer volop in je werk storten. Afgesproken?" Ze zuchtte. „Het moet dan maar. Ikik ben zo gehecht aan dit huis „Natuurlijk, dat begrijp ik. Zeg", zei hij rondkijkend, „je hebt het verdraaid gezellig hier". „O, het is maar een oud boeltje. Een mengelmoes. Het oude is nog van vader en moeder; het nieuwe heb ik geleidelijk aan bijgekocht". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 9