DE ZIERIKZEESCHE COURANT KWESTIE NEDERLANDS NIEUW-GUINEA VOOR VERENIGDE NATIES Hammarskjoeld startte met besprekingen Zware gevechten in Noord-Afrika 1 gg: J "•v DE TOESTAND AAN ISRAELS GRENZEN De garantiewet militairen K.N.I.L. Grace Kelly vandaag te Monte Carlo Na-inlevering oude zilveren guldens Egypfenaren vuurden op in gebed verzonken leerlingen van landbouwschool DONDERDAG 12 APRIL 195Ö No. 17932 - 112e jaargang MRIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTtE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochfman - Lange NobeJslraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. De mogelijkheid bestaat, dat In donesië er naar streven zal het ge schil met Nederland over westelijk Nieuw-Gulnea dit jaar voor de Al gemene Vergadering van de Ver enigde Naties te brengen, aldus po litieke waarnemers in Djakarta. De kwestie is in 1955 en in 1954 op de agenda van de Algemene Vergadering geweest. Gevraagd naar de mogelijkheid verwees een woordvoerder van de Indonesische regering naar de re geringsverklaring van maandag jl., waarin wordt gezegd dat de „anti- koloniaie machten moeten worden gemobiliseerd voor de strijd van Indonesië ten aanzien van west- Irian. Dit principe zal verder met de Aziatische en Afrikaanse lan den, die de conferentie te Bandung hebben bijgewoond, worden uitge werkt en zeker ook in de Verenigde Naties, aldus de woordvoerder. Zuiveringen in Het leger heeft in zuid-Celebes honderden dorpelingen, die werden gevangen gehouden door de Darul Islam, bevrijd. Dit is woensdag door het legercommando van oost-Indo- nesië medegedeeld. Gedurende zuiveringsacties, die eind maart in de districten Maros en Pangkadjene zijn gehouden, heeft het leger een kamp van de opstandelingen vernietigd en de ge vangenen, in totaal meer dan 100, bevrijd. Negen opstandelingen wer den gedood, twee gaven zich over. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammar skjoeld, is woensdag in Cairo zijn besprekingen ter vermindering van de Arabisch-Israëlische spanning begonnen met de Egyptische pre mier, kolonel Nasser. Hammarskjoeld, die zich onder een sterk veiligheidsescorte naar Nasser begaf, was vergezeld van generaal Burns, de chef van de V.N.-bestandscommissie. Ook de Egyptische minister van Buiten landse Zaken, Fawz, woonde de be sprekingen bij. Franse troepen raakten in door rebellen gelegde hinderlaag In het gebied van Nedromah na bij de Marokkaanse grens zijn zwa re gevechten gaande tussen Fran se ordetroepen en Algerijnse op standelingen, nadat Franse troepen in een hinderlaag waren geraakt die was gelegd door een grote ben de rebellen. Voor zover bekend zijn 9 Fransen en 45 opstandelingen gesneuveld. In Kabylië hebben opstandelingen postzakken waarvan er één ver scheidene miljoenen franken be vatte, gestolen uit een postauto. In het gebied van Tizi-Ouzou en Dellys - 20 km. ten oosten van Al giers - en te Oued El Alleug in het gebied van Blida is voor de duur van de Mohammedaanse vasten de avondklok ingesteld. In de Kasjba van Algiers zijn drie Mohammedanen aangehouden die verdacht worden van organisatie van verzetsdaden. Maatregelen tegen be ruchte Londense „smog" Het Britse Lagerhuis heeft een wet aangenomen tegen luchtver ontreiniging in Londen en andere grote centra. Met bepaalde uitzon deringen mag geen donkere indus trierook vrijgelaten worden en moet er tegen gewaakt worden, dat roet vrijkomt. De bepalingen zullen zo spoedig mogelijk uitgevoerd wor den Zij hebben ten doel de kansen op „smog", de beruchte Londense mist, tot een minimum te reduce ren. Tengevolge van de smog - het woord is een samentrekking van de Engelse woorden voor rook en mist. smoke en fog - overlijden jaarlijks vele mensen. In een bomvrije kelder in het verwoeste getto van de Poolse stad Czestochowa zijn de lijken van 300 Joden gevonden Men gelooft, dat het verzetslieden zijn geweest die daar in 1943 door de nazi's zijn te rechtgesteld. V uurgevechten op Cyprus Terroristen en veiligheidsstrijd krachten hebben dinsdagnacht bij het dorp Kalopsida, 50 km ten oos ten van Nicosia, de hoofdstad van Cyprus, een vuurgevecht geleverd. Bij het gevecht werd een Brits mi litair gedood. In berichten uit Kalopsida wordt gezegd dat verscheidene Britse le gervoertuigen op de hoofdwegen van Nicosia naar Famagusta, in het centrum van Kalopsida, in een hin derlaag zijn gelopen. Bij een scherpe bocht in de weg werden de voer tuigen van verschillende kanten plotseling onder vuur genomen. De aanvallers maakten gebruik van automatische wapens en geweren. A.N.A.B. wenst geen kontrakten meer of te sluiten Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap heeft zich conform het advies van de sociale hoofdaf deling van het Landbouwschap in meerderheid uitgesproken voor een loonsverhoging in de akkerbouw- en veehouderijsector van drie pro cent.. Als voorwaarde werd gesteld, dat deze verhoging in de prijzen mag worden doorberekend. Men meent, dat het niet juist is voor deze land bouwsectoren een aanbeveling uit te sturen voor een uitkering ineens over 1955. De Algemene Nederlandse Agra rische Bedrijfsbond is het met deze meerderheid niet eens en heeft be sloten met ingang van 1 mei geen contracten meer af te sluiten in de akkerbouw- en veehouderijsector. Men wenst zich naar aanleiding hiervan alle vrijheid van handelen voor te behouden. Een Bretonse familie die een maaltje mosselen aan het verorbe ren was, vond daarin 63 parels, waarvan zes in een schelp. Zij zul len er een parelsnoer van maken. In de St. Domus straat is een geheel nieuw pand verre zen, waarin de tex tielzaak wordt on dergebracht van de firma Joh. den Boer. Het monumentale pand met de royale voorpui en de stren ge daklijst, valt sterk op in deze omgeving. Morgen, vrijdag, zal de nieuwe zuak offi cieel in gebruik ge steld worden. Behal ve voor de firmant, betekent het nieuwe pand een belangrijke aanwinst voor Zie rikzee. (Eigen foto) Aktivitcit van Egyptische kommand»'» dooft langzaam uit Aan de grenzen van Israël met Libanon, Jordanië en Egypte heb ben zich dinsdagavond enige inci denten voorgedaan, waarbij gescho ten werd op Israëlische nederzet tingen. Er is niet bekend of er slachtoffers zijn, aldus is in Jeru zalem bekend gemaakt. Plaatselijke waarnemers geloven dat de activiteit van Egyptische commando's op Israëlisch gebied langzaam uitdooft en dat de meeste commando's teruggetrokken z(jn naar het gebied van Gaza of naar Jordaans gebied. Verschenen is het voorlopig ver slag van de commissie van rappor teurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging van de garantiewet militairen K.N.I.L. De tekst hiervan luidt als volgt: „Bij de overweging van dit wets ontwerp in de afdelingen der Ka mer bleek vrijwel algemeen ernstig bezwaar te bestaan tegen behande ling ervan, zolang over een ont werp, hetwelk een wezenlijk deel ervan uitmaakt, een proces aan hangig is". De minister van Buitenlandse Zaken van Thailand, prins Wan, heeft in Bangkok meegedeeld dat zijn land voornemens is een legatie voor de Beneluxlanden te vestigen in Den Haag. Woensdagochtend is een Israë lische militair gewond toen een vrachtauto op een Egyptische land mijn reed nabij Nirim, ten oosten van de grens bij Gaza. De „Constitution", met Grace Kelly aan boord, wordt vandaag (donderdag) op de rede van Monte- Carlo verwacht. Het is de bedoeling dat prins Rainier haar met zijn jacht, de „Deo Juvante", van boord aal halen. Snavel-prothese In een dierentuin in Miami had een ooievaar zijn sna vel gebroken, zodat hij dreig de te verhongeren. De direc teur van de dierentuin maakte zelf een prothese van aluminium voor het dier, dat nu zelf zijn vis weer vangen kan. De na-inlevering van oude zilve ren guldens sluit binnenkort. Uiter lijk maandag, 16 april a s. bestaat nog gelegenheid tot omwisseling bij alle postkantoren en poststations en bij de kantoren en agentschap pen van de Nederlandse Bank N.V. P. v. d. A.-meeting te Zierikzee Buiten- en binnenlandse politiek werden diepgaand besproken Minister Mansholt „P. v. d. A. wil geen staatssocialisme" Niet minder dan vier prominente sprekers voerden het woord op een dinsdagavond gehcuden vergadering van de P.v.d.A. in een geheel ge vulde „Nieuwe Graanbeurs" te Zierikzee, t.w.: mr. N. Bolkestein, bur gemeester van Middelburg, mr. J. A. W. Burger, fraktievoorzitter in de Tweede Kamer, de heer S. L. Mansholt, minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en drs. Th. J. Westerhout, lid van de raad van Middelburg. Dag Hammarskjoeld, de algemeen secretaris van de V.N., die inmiddels in Cairo zijn besprekingen met kolonel Nasser is begonnen, heeft na zijn aankomst in het midden-oosten allereerst een bezoek gebracht aan Tel Aviv, waar hij met de Israëlische leiders besprekingen voerde n.a.v. de incidenten aan de grens tussen Israël en Egypte bij Gaza. Op deze foto, gemaakt na de aankomst van de secretaris-generaal op het vlieg veld van Tel Aviv, ziet men v.l.n.r. in gesprek generaal Burns, hoofd van de wapenstilstandscommissie van de V.N. in het midden-oosten; Hammarskjoeld, een onbekend Israëlisch functionaris en Raphael Gideon de adviseur voor de V.N. van het Israëlische ministerie van Bui tenlandse Zaken, die Hammarskjoeld op het vliegveld verwelkomde. vIn een notedop gaf mr. Bolke stein éen overzicht van de buiten landse politieke verhoudingen, die nog altijd in sterke mate worden beheerst door de oost-west-tegen- stelling. Met name Frankrijk en Italië zijn thans nog landen met veel communistische kiezers, die een gevaar vormen, evenals de fascisten dit bleken te zijn tijdens de tweede wereldoorlog. De Azia tische 'en Afrikaanse landen zijn rijp voor radikalisering. Er Is daar een verhevigd nationalisme, waar op het communisme graag aan sluit, dat er dan ook een zekere in vloed heeft. Spr. behandelde de verhoudingen in het Midden-Oos ten, waar de westerse mogendheden moeilijk drastisch kunnen ingrijpen met het oog op de belangen der vrije wereld in de Arabische lan den. Spr. liet zich sceptisch uit over de on-Staliniseringspolitiek van de huidige bewindhebbers en achtte bij de voortduur een streven nodig naar een verenigd Europa, dat geen specifiek „stokpaardje van de ka tholieken" is. De P.v.d.A.-politiek mag niet leiden in anti-papistische richting, aldus mr. Bolkestein, die verder wees op de noodzaak dat Nederland „intellekt exporteert" voor de hulp aan minder ontwik kelde gebieden. Resultaten van P.v.d.A.-ministers Mr. Burger stond in zijn rede stil bij de resultaten geboekt door de P.v.d.A.-ministers, die welspreken der zijn dan lange wenslijsten voor de toekomst. Inzonderheid Is de geldsanering van grote invloed ge weest. Aan de juiste verhouding stad-platteland wordt stelselmatig gewerkt. Spr. herinnerde aan de door minister Suurhoff bereikte oudedags voorziening. Zonder de P.v.d.A. was de wet er z.i. nimmer gekomen, ook al moet gezegd wor den dat andere partijen in de Ka mer hun medewerking gaven. De P.v.d.A. staat afschaffing van alle schoolgelden voor. Vaak moet de partij genoegen nemen met een compromis, zoals t.a.v. de prijsbe- heersing van landbouwgronden. De heer Burger constateerde ln Neder land meer solidariteitsgevoel en achtte de vrijheidsbeperking door het bisschoppelijk mandement niet in overeenstemming met de grond slagen van de K.V.P., waarin deze partij als „progressief" wordt aan gemerkt. Bij de komende verkiezingen gaat het, volgen spr., gele^ op de ver houdingen in het parlement, om Romme of Drees. De heer Burger bestreed tenslotte dat de volksin vloed bij een K.V.P.-bewind even groot zou zijn als bij een P.v.d.A.- bewind. Moeilijker samenwerking Minister Mansholt was van me ning, dat het thans moeilijker is gezamenlijk iets tot stand te brep- gen. dan kort na de oorlog. De har telijke samenwerking tussen de po litieke partijen is z.i. verdwenen Uitvoerig stond de minister stil bij de zgn. spreiding van welvaart, die uiteraard niet vanzelf tot stand komt Spr. ontkende heftig dat het optreden van zijn partij zou leiden tot staatssocialisme. De persoon lijke vrijheid dient zo weinig mo gelijk beknot te worden, maar vooral op economisch gebied mag geen ongebondenheid heersen. Wat de loonpolitiek betreft, mag er wel een zekere vrijheid zijn. maar achtergebleven groepen mo gen er niet meer zijn. Spr. achtte zijn collega Zijlstra al te zeer ge bonden aan een te eng partij-pro gramma, hetgeen bv. blijkt uit diens houding t.a.v. het kartel wezen. Het landbouwbeleid is er op ge richt de individuele bedrijfsvoering zo weinig mogelijk te hinderen. Bij loonsverhoging in de landbouw kan - dank zij een socialistische motie - de regering de verhoging compen seren door doorberekening in de richtprijzen der produkten. Minis ter Mansholt laakte verder de mis lukte plannen tot onderwijsvernieu wing en schetste de P.v.d.A als ty pische doorbraakpartij, ter wille van de eenheid des volks. Drs. Westerhout tenslotte wees de vergadering op de grote problemen die het Deltaplan met zich mee brengt. Gelet op het Zeeuwse be volkingsverloop is het nodig dat er iets gedaan wordt. Spr. achtte een progressief welvaartsbeleid nood zakelijk voor deze provincie. De heer M. C. Verheyen leidde de sprekers in met een enkel woord en dankte hen na afloop. Tussen tijds zong een koortje van de Vrou wenbond van de P.v.d.A. onder leiding van mevr. v. d. Broek, ver schillende liederen. OH nummer bestaat uit 10 pagina's Elke generatie lacht om de oude mode, maar volgt nauw- i gezet de nieuwe. Schadeloosstelling voor beroepsmilitairen? Blijkens een uitgegeven land machtorder wordt overwogen een /egeling te treffen inzake de toe kenning van schadeloosstellingen lan beroepsmilitairen, die zich tij dens de bezetting hebben onttrok ken aan de krijgsgevangenschap. De in overweging zijnde bepalingen houden in, dat aanspraak zal wor- len verleend op een bedrag, gelijk »an de volle militaire bezoldiging, waarop zij tijdens verblijf in krijgs gevangenschap aanspraak zou heb ben bestaan, onder aftrek van even- ueel genoten nonactiviteitsbezoldi- ;ing, wachtgeld, pensioen, burger- nkomsten en reeds eerder toege kende schadeloosstellingen. Plannen voor een U T S. in Zeeland In het jaarverslag van de Ver eniging de Ambachtsschool te Mid- lelburg wordt medegedeeld, dat de ;evraagde goedkeuring tot de stich- ing van een uitgebreid technische school nog niet is verkregen. Niet tlleen Middelburg, maar ook Vlis- ingen, Goes en Terneuzen hebben io'n onderwijsinrichting gevraagd. Zeeland zal er maar één krijgen, roewel het inwonertal eigenlijk nog e klein is om er voor in aanmer king te komen. In het jaarverslag wordt tnedegedeeld, dat op verzoek zan de minister van Onderwijs een iparte stichting in het leven moest worden geroepen, omdat het minis terie er de voorkeur aan geeft - gezien het eigen karakter van het uitgebreid technisch onderwijs - dat een dergelijke school uitgaat van een afzonderlijke rechtsper soon. Voorzitter der stichting is ir. J. P. Berdenis van Berlekom. De verhoging van de landarbeidersionen Op 18 april zal het bestuur van het Landbouwschap zich, naar ver wacht wordt, openbaar beraden over eventuele verhoging van de landarbeidersionen. Het dagelijks bestuur heeft zich woensdag uit voerig beraden over voorstellen van de hoofdafdeling sociale zaken van het Landbouwschap. Naar ver luidt zou geen volledige overeen stemming zijn bereikt, waaruit re sulteerde, dat het voorstel van de hoofdafdeling door het dagelijks bestuur wordt overgenomen en in het bestuur wordt gebracht. De hoofdafdeling sociale zaken heeft voorgesteld een verhoging van hoogstens drie percent op de landarbeidersionen toe te passen. Dit in verband met de onmogelijk heid om een hoger percentage in de produktenprijzen tot uiting te brengen. Braambeplanting op Zuid-Beveland bevroren In de omgeving van Kapelle-Bie- zelinge, het Zeeuwse bramencen trum, zijn vele kwekers begonnen om hun bramenstruiken te rooien of de stengels af te knippen. Het blijkt namelijk dat het overgrote deel van de bramenbeplantingen is bevroren tijdens de strenge vorst van de afgelopen winter. Slechts enkele percelen die beschut lagen en goed waren afgedekt, vertonen een goed beeld. Over het algemeen echter zijn de stengels dood. Drie jonge Israëliërs en onderwijzer gedood Egyptische commandotroepen heb ben woensdag btf een aanval op een Israëlische school drie jongeren ge dood en vtff gewond, zo heeft een Israëlische woordvoerder bekend gemaakt. Dc Egyptenaren deden een overval op een schooi te Tzi- fr(Ja, naby Sjafrlr, en openden met automatische pistolen het vuur op dertig leerlingen die In gebed wa ren verzonken. Volgens ooggetuigen hadden enige leerlingen, die de Egyptenaren had den zien aankomen, nog gepoogd de deur te barricaderen. Twee Egyp tenaren forceerden echter de voor deur en de anderen drongen het ge bouw aan de achterkant binnen. De slachtoffers waren jongens van 14 tot 16 jaar. De school, waar landbouwonderwijs wordt gegeven, ligt op geen kilometer ten noord oosten van Sjafrir, waar dezelfde Egyptische commandotroep kort te voren een autobus had aangevallen waarbij zes personen werden ge wond. Ongeveer op dat tijdstip had ra dio-Cairo bekend gemaakt, dat alle commandotroepen - het zou gaan om driehonderd man - op hun ba ses waren teruggekeerd. Later overleed nog een jonge on derwijzer aan de opgelopen ver wondingen alsdus een Israëlische woordvoerder. In een dorp in de buurt werden drie personen, onder wie een jong meisje, gewond door een handgranaat die door een raam naar binnen "werd geworpen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1