ZIERIIZEESCHE DE ZIERIKZEESCHE COURANT Verenigde Staten zullen zich verzetten tegen agressie in Midden-Oosten Hart stond stil Bedrijfsleven krijgt meer armslag bij de loonvorming DINSDAG 10 APRIL 1956 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zlerikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Egypte erkent bestaan van zelfmoord-commando's' Naar de woordvoerder van het State Department, Lincoln White, maandagavond meedeelde, heeft de Amerikaanse regering haar ambas sadeurs in Cairo en Tel Aviv con tact laten opnemen met Egyptische en Israëlische leiders ten einde de pogingen van generaal Burns om een staken van het vuren tot stand te brengen, te steunen. De Amerikaanse ambassadeur in Israël, Edward Lawson, gaat over ongeveer een week naar Washing ton voor overleg over de betrekkin gen tussen beide landen, de toe stand in het midden-oosten en het vraagstuk van de wapenleveranties aan Israël. De Verenigde Staten „zullen bin nen de mogelijkheden van de grondwet hun verplichtingen om zich tegen elke agressie in het mid den-oosten te verzetten, in acht ne men", zo wordt gezegd in een ver klaring, die maandagavond te Augusta, het vacantie-oord van president Eisenhower werd uitge geven. Hammarskjoeld sprak met de Paus De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammars kjoeld, is maandagmorgen door paus Pius XII in audiëntie ontvan gen. Naar wordt vernomen is op de audiëntie gesproken over de alge mene vooruitzichten voor de vrede en over het ontwapeningsprobleem. Aangenomen wordt dat de paus ook de hoop tot uitdrukking heeft ge bracht dat een einde zal worden gemaakt aan ernstige spanningen tussen Israël en de Arabische lan den. Nederlands emigrantje voor zware operatie naar Stockholm Marieke van Dijk, het negenjari ge dochtertje van een Nederlandse emigrantenfamilie in Australië; zal binnenkort voor een hersenoperatie naar Stockholm kunnen worden overgebracht dank zij het feit dat de burgerij van Melbourne vrijwil lig het reisgeld heeft bijeengebracht In het hulpfonds voor Marieke werd ook 2400 gulden gestort van uit Nederland. De totale reiskosten voor Marie ke, haar moeder en haar 4% jaar oud broertje bedragen bijna 16 000 gulden. Al dit geld is nog niet bij een doch de organisatoren van de hulpaktie zijn van mening dat ge noeg geld is ontvangen om de reis te rechtvaardigen. Marieke en haar begeleiders vertrekken op 19 april uit Melbourne. De Sowjet-Unie heeft maan dag tijdens de conferentie van de subcommissie der V.N. voor ontwa pening, die te Londen gehouden wordt, een Frans voorstel van de hand gewezen, dat enige belang rijke punten in de verschillende westelijke en de Sowjet-Russische ontwapeningsplannen zullen wor den gecombineerd om overeenstem ming mogelijk te maken. Dit is in conferentiekringen meegedeeld. Nadat radio-Cairo haar uitzen dingen enige malen had onderbro ken om „een belangrijk bericht" aan te kondigen, werd tenslotte meegedeeld, dat een groot aantal ..zelfmoordcommando's" op Isra ëlisch gebied opereren. Het was de eerste maal, dat Egypte het bestaan van dergelijke groepen officieel er kende. Veel wapentuig in inrichting Jongens gewond In de bossen bij de stichting Hoenderlo is zondagavond een mor tiergranaat ontploft, toen drie kin deren uit deze stichting er mee aan het experimenteren waren. De jongens hadden de granaat tij dens een gezamenlijke wandeling gevonden. Zij smokkelden het vaarlijke voorwerp naar binnen en begonnen er na het eten mee te ex perimenteren. Eén van de jongens, die het projectiel blijkbaar niet ver trouwde, had zich languit op de grond geworpen, want toen het ont plofte, vlogen de scherven over hem heen. De 13-jarige W. J. echter, werd door verscheidene scherven getrof fen. Hij werd ernstig, doch niet le vensgevaarlijk gewond in het Juli- ana-ziekenhuis te Apeldoorn opge nomen. De 14-jarige B. P. kreeg een scherf in de rug ,doch behoefde niet te worden opgenomen. Naar aanlei ding hiervan werd in de gebouwen van de stichting een onderzoek in gesteld, waarbij een grote hoeveel heid explosieven, waaronder een handgranaat, werd gevonden. Korte berichten uit het binnenland ARNHEM. Koningin Juliana heeft het voornemen op 3 mei een werkbezoek te brengen aan het Gelderse rivierengebied, ten einde zich op de hoogte te stellen van de toestand en het werk in de kom- gronden. VUGHT. In de Frederik Hendrik kazerne te Vught is het museum van het garderegiment fuseliers Prinses Irene geopend. Hierin zijn de herinneringen samengebracht van de Koninklijke Nederlandse brigade Prinses Irene, die in de oorlog in Engeland werd opgericht, de Irene-Indië-bataljons en het la tere garderegiment. LISSE. H K.H. Prinses Wilhel- mina heeft maandagmorgen incog nito een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „De Keukenhof". AMSTERDAM. Door het fonds van de Witte Anjer zal ten behoeve van financiële steun aan het Prins Bernhard Fonds en de Anjerfond sen in de maand augustus een grote nationale collecte worden georga niseerd. AMSTERDAM. Woensdagavond 11 april wordt een bijeenkomst ge houden ter herdenking van de be vrijding van het kamp Buchen- wald (11 jaar geleden) in de aula van de Amsterdamse universiteit. Ds. J. J. Buskes Jr., Jan Haken, dr. O. Noordenbos, Nico Rost en Jhr. Sandberg zullen kort de verschil lende aspecten van het verzet be lichten. Enkele letterkundigen le zen verzetspoëzie; een kwartet geeft muzikale medewerking. 's-GRAVENHAGE. In het woon wagenkamp aan de Loozerlaan te Den Haag ontstond wegens onbe kende oorzaak een ruzie. De 42- jarige koopman D. N. trok een mes en stak dit zijn tegenstander, de 27-jarige T. B. in de borst. B is naar de Zuidwal overgebracht. Zijn long is geraakt. N. is opgesloten. Strijd in Nementcha-gebergte geëindigd Lacoste wil gemeenteraadsverkiezingen in gepacificeerde gebieden Opstandelingen verloren 120 man Volgens een officieel communi qué is de strijd bij Djeurf in het Nementcha-gebergte geëindigd. Van de Franse troepen waren twintig man gesneuveld en dertig gewond. Bij de opstandelingen waren naar schatting 120 man gesneuveld. Ver der wordt in het communiqué me degedeeld, dat vele wapens en be langrijke documenten zijn buitge maakt. Premier Guy Mollet van Frank rijk heeft maandag met de voor naamste leden van zijn kabinet de slechter wordende toestand in Al- gerië besproken. Volgens een woordvoerder van de regering zijn geen besluiten gevallen. Op de vraag of de radicale leider Pierre Mendes France, minister van staat, of enige andere ministers met aftreden hadden gedreigd in ver band met de regeringspolitiek t.a v. Algerië, antwoordde de woordvoer der ontkennend. Hij voegde er evenwel aan toe, dat sommige mi nisters voorbehoud maken t.a.v. het Algerijnse beleid en het oproe pen van reservisten. De woordvoer der was echter van mening, dat woensdag overeenstemming zal worden bereikt. De Franse minister in Algiers, Lacoste, heeft het kabinet verslag uitgebracht over de militaire situ atie in Algerië en de ministers me degedeeld, dat hij zeer spoedig ge meenteraadsverkiezingen wil laten houden in de gepacificeerde gebie den. De regeringswoordvoerder zei, dat Lacoste een reeks sociale en economische hervormingen in Al gerië tijdens de ministerraad van woensdag zal voorstellen. Het Westen vreest ernstige Russische ekonomische concurrentie Engelse industriële productie „Onbehaaglijk klein" De Russische industriële produk- tie neemt zo snel toe, dat zij ver moedelijk tegen 1965 ruim drie kwart van de Amerikaanse zal be dragen, zo wordt medegedeeld in een artikel in Lloyds Bank Review. De schrijver, A. Nove, is een auto riteit op het gebied van de Sowjet- Russische economie. Hij wijst er op, dat het gehele Russische systeem er op gericht is de economische ontwikkeling te vergroten. Ook mag men volgens schrijver niet aanne men, dat slechte kwaliteit der pro- duktie karakteristiek is. Een be zoeker, die ontdekt, dat de deur knoppen in de hotels loslaten, mag hieruit niet de gevolgtrekking ma ken, dat de Russische industrie ook slechte spoorweglocomotieven of machinewerktuigen zou produceren. De produktie van deurknoppen heeft geen voorrang in de Sowjet- Unie. In 1960 zal de Engelse industri ële produktie, wanneer een groei van 9 procent per jaar zal hebben plaats gevonden, in vergelijking met de Russische onbehaaglijk klein lijken, zo wordt in het artikel opgemerkt. De Sowjet-Unie zal echter nog een zeer lange weg moe ten afleggen om de Ver. Staten in te halen. Bij een borstoperatie in München bleef het hart van de patiënt stilstaan. De chi rurg begon dadelijk te mas seren, tot het na zeventig minuten weer begon te wer ken. De patiënt, die een voorspoedig herstel door maakt, zegt zich niets te her inneren van zijn unieke er varing. De betaling van salaris aan ex-K.N.I.L -militairen De vier organisaties van oud- KNIL-militairen, de .Ned -Ind. of ficiersvereniging, de vex-enigingen „Bendor", „Ons Belang" en „Mad- joe", hebben, tezamen met de Stich ting Rechtsherstel Indische ambte naren (C.V.V.), aan de Eerste Ka mer verzocht om het wetsontwerp tot wijziging van de garantiewet- militairen KNIL te willen verwer pen, althans dit wetsontwerp bui ten behandeling te laten totdat in hoogste ressort zal zijn beslist over de plicht van de staat der Neder landen tot betaling der salarissen aan de oud-KNIL-militalren en hun nagelaten betrekkingen over de tijd der Japanse krijgsgevangenschap. Radio west-Berlijn meldde maandag dat de Sowjet-Unie aan het oost-Duitse volksleger wapens zal leveren ter waarde van 129 miljoen oost-Duitse marken. De wapens zullen afkomstig zijn van het Russische leger in oost-Duits- land. Over deze transactie is ver leden maand tussen beide regerin gen een overeenkomst getekend. In het Rolandcircus te Berlijn moest de 27-jarige dompteur Charly Baumann het plotseling zonder drie leeuwen stellen daar zij ziek waren geworden. In korte tijd had de dompteur echter een nieuwe leeuw die na enkele dagen reeds in de piste verscheen. - Op de foto's ziet men hoe de leeuw een elegante sprong door een ring maakt. NIEUWE 37a PROCENT STAATSLENING Te beginnen op 1 Mei 1957 zal de lening in 30 termijnen worden afgelost Groot 400 miljoen - Koers 99 procent - Looptijd 30 jaar Blijkens mededeling van het mi nisterie van Financiën is de minis ter voornemens over te gaan tot uitgifte van een ZVz pet. 30-jarige staatslening groot f 400 miljoen, waarvan reeds bij rijksfondsen zal zijn geplaatst f 100 miljoen. De le ning zal worden uitgegeven tegen een koers van 99 pet. Onder voorbehoud van versterk te of algemene delging zal de le ning, te beginnen op 1 mei 1957, worden afgelost in 30 jaarlijkse termijnen en wel afwisselend 3 pet., 4 pet. en 3 pet. per jaar, zodat tel kens in drie opeenvolgende jaren 10 pet. der lening wordt gedelgd. De rente gaat in op 1 mei 1956. De coupons zullen verschijnen half jaarlijks op 1 mei en 1 november. De storting op de toegewezen schuldbewijzen zal moeten geschie den op 1 mei 1956. Schuldbewijzen in de nieuwe le ning zullen worden afgegeven in stukken van f 1.000 terwijl deelne ming in de lening in de vorm van schuldregisterlnschrij vingen zal kunnen geschieden tot bedragen van ten minste f 100.000. De „Piet Heiii" te Karachi Verrast door zware storm Hr. Ms. torpedobootjager „Piet Hein" heeft, zoals gemeld, van 4 tot 7 april een bezoek gebracht aan Karachi, waar de zich thans snel uitbreidende Pakistaanse marine het schip een gastvrije ontvangst bereidde. In de nacht voor de dag van ver trek werd het schip verrast door een plotseling opkomende zeer zware storm, waardoor de gehele bemanning een uur lang in de weer was om schade zoveel mogelijk te gen te gaan en de zonnetenten en dergelijke te redden. Enige zonne tenten sneuvelden en veel woestijn zand woel aan boord, doch overi gens werd geen schade geleden. Een zware regenbui met hagel spoelde het schip de volgende och tend weer enigszins schoon. Ook in de stad was schade aangericht. Vijf militairen omge komen bij strafmars Van een groep van 75 Ameri kaanse mariniers, die bij een „straf mars" door een moei-as nabij hun kamp in het kustgebied van Zuid- Carolina werden gevoerd, zijn er vijf om het leven gekomen. Eén marinier wordt nog vermist. De sergeant, die de strafmars had geleid, is, hangende het onderzoek, in hechtenis genomen. De opperbe velhebber van het korps mariniers, generaal Randoph Pate, is naar Zuid-Carolina vertrokken om per soonlijk de kwestie te onderzoe ken. Te Parijs is maandag onder auspiciën van de UNESCO een in ternationale bijeenkomst van des kundigen uit 22 landen - waaronder Nederland - begonnen, waarop be raadslaagd wordt over de opleiding tot journalist. Het ligt in de bedoeling de in schrijving open te stellen op don derdag 19 april 1956 van 9 tot 16 uur, bij het agentschap van het mi nisterie van Financiën te Amster dam. De opneming van deze lening in de notering ter beurze van Amster dam zal worden bevorderd. Het prospectus van deze lening zal binnenkort, vermoedelijk op 13 april a.s. verschijnen. Het bezoek van de Russische leiders aan Engeland Ook contakt met Britse volk Een woordvoerder van het Fo reign Office heeft verklaard dat het „pertinent onwaar is te beweren dat de Britse regering nauwer con tact tussen de Russische leiders en het Britse volk bij het komende be zoek wil verhinderen." Volgens deze woordvoerder zijn op de tweede conferentie van Ge- nève belangrijke verschillen in op vatting gebleken op het gebied van de internationale politiek. De Britse regering heeft daarom op 18 febr. jl. voorgesteld om het bezoek van de Russische leiders te wijden aan „ernstige besprekingen". Dit voor stel zou door de Sowjet-regering met warmte begroet zijn. „Het programma dat daarna is opgesteld, voorziet in een zo groot mogelijk aantal bezoeken en gele genheden tot contact met het Britse volk, waarbij echter rekening is ge houden met het feit dat het nodig is zeer veel tijd te besteden aan be langrijke politieke besprekingen. Dit programiria is op 4 april door de Sowjet-regering goedgekeurd", aldus de woordvoerder. Een vaardigheid aanleren als men jong is, kost minder tra- nen dan het missen er van op later leeftijd. Aanvallen op Israëlisch gebied TEL AVIV (dinsdagmoi-gen). De aanvallen van Egyptische com mando's op Israëlisch gebied -blij ven voortduren. Dinsdagochtend hebben Egyptenai'en sabotage ge pleegd aan pompstations en water leidingen van vier Israëlische ne- dei-zettingen in de Negeb, aldus heeft een Israëlsiche woordvoerder in Tel Aviv bekend gemaakt. De seci-etai-is-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammar skjoeld, is dinsdagochtend vroeg op het vliegveld van Beiroet aange komen. H.M. de Koningin bezoekt „Porgy and Bess" H.M. de Koningin en H.K.H. prin ses Irene hebben maandagavond in gezelschap van Z.K.H. prins Chula Chakrabongse van Thailand en diens gemalin de opvoering van „Ox Porgy en Bes" in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage bijgewoond. Prinses Irene kwam met een van haar vriendinnen en mej Broers, de verzorgster der prinsessen eerder bij het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen dan de Koningin. Hare Majesteit en Haar gasten ar riveerden teg enacht uur; zij wer den verwelkomd door de directeur van de N.V. Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen de heer M. L. Deinum. P.T.T. P.T.T. keert onregelmatig heidstoeslag uit Het P.T.T.-bedrijf is de eerste der rijksdiensten, die een toeslag voor onregelmatige diensten aan het personeel zal verstrekken. Nadat in een vergadering van het informeel overleg der P.T.T. over eenstemming werd bereikt, besloot de centrale commissie voor georga niseerd overleg zich bij dit advies aan te sluiten. Verwacht mag worden, dat bin nenkort de uitbetaling zal worden gedaan van de in een werkrooster voorkomende uren op werkdagen tussen 6 en 8 uur, maandag tot en met vrijdag tussen 18 en 22 uur, za terdag tussen 13 en 22 uur en zon dag en erkende feestdagen. De toeslag bedraagt voor de werkdagen 20 procent en voor zon en feestdagen 40 procent. Voor de nachturen werd een aparte regeling getroffen, omdat de huidige regeling bij de P.T.T. reeds een extra tijd vergoeding kent. Naar het Sowjet-Russische nieuwsbureau Tass omtrent toege zegde economische hulpverlening door de Sowjet-Unie aan commu nistisch China meldt, zal de waar de van deze hulp 2.5 miljard roe bel bedragen. De Sowjet-Unie zal voor de grondstoffen, machines, in genieurs en technici zorgen, voor de vestiging Van 55 nieuwe indus triële ondernemingen. HET LOONBELEID Ook wens in brede politieke kringen De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft verschil lende paragrafen gewijd aan het loonbeleid, in zijn Memorie van Antwoord over de ontwerp-begro- ting 1956 van zijn departement. In een aantal beschouwingen over het loonbeleid, aldus de M.v.A. In het voorlopig verslag wordt uit drukking gegeven aan een zekere bezorgdheid ten aanzien van een gewijzigd loonbeleid Deze bezorgd heid betVeft de volgende vragen: kan de aan het bedrijfsleven op te leggen grotere verantwoordelijk heid door de organisaties inder daad worden gedragen; kan een grotere loondifferentiatie zodanig worden gecoördineerd, dat noodlot tige dispariteiten tussen de ver schillende bedrijfstakken woi"den vermeden, zodat tevens wordt voor komen, dat werkkrachten uit be paalde voor de nationale economie belangrijke bedrijfstakken weg vloeien naar bedrijven, die in het bijzonder van de hoogconjunctuur profiteren, doch die voor de natio nale welvaart van geringere bete kenis zijn. Deze met elkaar samenhangende vraagstukken hebben ook bij het beraad in het kabinet zwaar gewo gen. Mede op grond van de om standigheid, dat een vrijere loon vorming door het gehele georgani seerde bedrijfsleven, alsook in bre de politieke kringen wordt voorge staan, heeft het kabinet zich bereid verklaard, het college van rijksbe middelaars te machtigen, aan het bedrijfsleven bij de loonvorming meer aimslag te geven, echter on der het uitdrukkelijk voorbehoud, dat de koers opnieuw zal worden bepaald, indien de ontwikkeling in een verkeerde richting zou dreigen te gaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1