ORCAM DOUWE EGBERTS HET LEGER EN DE ZONDAGSHEIUGING oRcaM1 sh*g 1 i de pittige zware shagJ DE ONVERBREEKBARE BAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 9 APRIL 1956 No. 17930 Goddelijk gebod dat zondagsrust eist. geldt ook voor overheid" De minister van Oorlog, ir. C. Staf, heeft een delegatie van ker kelijke groeperingen en van de Ned. Christen onderofficieren ver eniging ontvangen om over de on derwerpen: „reizen op zondag, oefeningen op zondag In interna tionaal verband en het cafetaria- systeem in de kazernes" te spreken. Deze audiëntie was aangevraagd op grond van een in eind 1954 ver schenen memorandum van de N.C. O.O.V. inzake de christelijke le vensstijl in de militaire dienst no pens genoemde onderwerpen. De delegatie heeft'blj de minister - aldus mededeling van enige le den - sterk aangedrongen om aan bestaande bezwaren tgemoet te ko men, temeer waar deze bezwaren ook leven In het leger. De delegatie betoogde, dat haars inziens het goddelijk gebod, zondagsheiliging en zondagsrust eist, welk gebod ook geldt voor de overheid, die als die naresse Gods dit gebod heeft voor Gevolg partij- kongres te Moskou Hoge Poolse officieren en oud vice-prcmler In ere hersteld Radio-Warschau heeft vrijdag avond bekend gemaakt, dat de voormalige eerste secretaris van de Poolse communistische partij en vice-premier Wadyslaw Gomulka, gerehabiliteerd is en in vrijheid ge steld. Ook een aantal anderen, on der wie hoge officieren, die tegelijk met hem veroordeeld zijn in 1951, zijn vrijgelaten. Deze vrijlatingen, zo wordt me degedeeld, zijn het gevolg van het besluit van het partijcongres in Moskou om alle slachtoffers van het regiem van Beria in ere te her stellen. Gomulka is 50 jaar. Hij werd bij zijn arrestatie de Tito van Polen genoemd. Een proces is nooit tegen hem gevoerd. In een ingezonden stuk in een Pools blad is onlangs gerechtigheid gevraagd voor Gomulka en andere vroegere politieke en militaire lei ders. Sowjet-generaal ontslagen De admiraal van de vloot van de Sowjet-Unie, Nicolai Kuznetsof, zou volgens gewoonlijk betrouwbare bronnen ontslagen zijn en vervan gen door zijn plaatsvervanger, ad miraal Gorsjkof. Admiraal Kuznetsof, die een zeer snelle carrière maakte, was reeds vóór de eerste wereldoorlog op 37-jarige leeftijd admiraal van de Russische vloot. Tijdens het jongste partijcongres werd hij echter uit het centrale co mité van de communistische partij gestoten. Gandhi's zoon Manilal, die reeds enige tijd ziek was, is in zijn woning te Phoenix, aan de noord kust van Natal, nabij Durban, in Zuid-Afrika, overleden. te staan, naleving ervan bevorde ren moet en het voorbeeld heeft te geven. Ook ten aanzien van het cafe taria-systeem werden bezwaren ge uit, omdat door dit systeem met ge paste eerbied en stilte voor en de maaltijd bidden en danken niet mogelijk is. Eveneens zijn bezwa ren geuit tegen oefeningen op zon dagen in internationaal verband. De delegatie trad mede namens de Gereformeerde Bond in de Ned. Hervormde Kerk op. Koningin bezoekt Oostelijk Flevoland Het ligt in het voornemen van H.M. Koningin Juliana op 26 april een werkbezoek te brengen aan de in uitvoering zijnde polder Ooste lijk Flevoland. Overheidspersoneel geen vrije dag op 5 mei Aan de centrale commissie voor georganiseerd overleg heeft de re gering haar besluit meegedeeld, op 5 mei a.s. de bevrijdingsdag, aan het rijkspersoneel geen vrijaf te geven. (Men zal zich herinneren, dat de Stichting van de Arbeid des tijds heeft geadviseerd de 30e april, de verjaardag van Koningin Juli ana, als nationale feestdag te be stempelen omdat de vijfde mei niet voldoende aansloeg Verleden jaar heeft het overheidspersoneel ech ter wel vrij gehad in verband met de 10-jarige herdenking onzer be vrijding. De dertigste april is, zo lang Koningin Juliana regeert, steeds voor het overheidspersoneel een vrije dag geweest). Stad en Provincie ZIERIKZEE Afdeling Schouwen Platlelandsvrouwenbond Dinsdagmiddag 10 april a.s. zal een vergadering worden gehouden van de afdeling Schouwen van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen. Jaarverslagen van secreta resse en penningmeesteresse zullen worden uitgebracht. Een bespre king zal worden gehouden over de agenda van de algemene voorjaars vergadering op 2 mei a.s. Voor deze vergadering zullen afgevaardigden worden gekozen. Verkiezing zal plaats hebben van een provinciaal bestuurslid. Bovendien komt het zomerprogramma in bespreking. Op de vergadering zal het woord wor den gevoerd door de heer v. d. Stoep te Rotterdam, die zal spreken over „Diepvries". DREISCHOR Burgerlijke stand en loop der bevolking over maart. Geboren: 28. Cornelia Jacoba, d. van J. Blaas en C. A. van der Have. Gehuwd: 28. Jacob van Ast, 26 j. (te Zonnemaire) en Pieternella Adriaantje Brouwer, 25 j. Vertrokken: 1. Hendrik Lobbezoo en gezin naar Oost en West Sou burg; 28. Pieternella A. van Ast- Brouwer naar Zonnemaire. Een van de grootste zegeningen, die reeds in de eerstvolgende jaren voor de mensheid zijn weggelegd, is een methode van verduurzaming van levensmiddelen, waarbij het niet nodig is het voedsel te koken of af te koelen. Hier boven zien wij de resultaten van enkele proeven, die door Amerikaanse geleerden die deze methode verder uitwerken, zijn genomen. Alle rechts op de foto voorkomende levensmiddelen werden aan atomische straling onderworpen; dezelfde links daarvan afgebeelde levens middelen werden niet behandeld. Alle monsters werden bij kamertemperatuur bewaard. Hieruit blijkt dat: 1. atomisch bestraald vlees wekenlang kan worden bewaard zonder te be derven; 2. en 3. atomisch bestraald brood en kaas maandenlang in hun oorspronkelijke staat kunnen worden bewaard en 4. erwten en bonen, in gesloten cellofaan zakjes bestraald, onbe perkt goed gehouden kunnen worden. Ingezonden mededeling EGBERTS J fe:,.. Over de maand maart wer den ter gemeentesecretarie ter keu ring aangegeven acht varkens en drie runderen. OOSTERLAND Burg. stand en loop der bevol king over maart 1956. Gehuwd: Leunis Daniël van Klin ken, 30 jj., te Ouwerkerk en Jaco- mina Goudzwaard, 22 j., te Oos- terland Overleden: Jan AdriaanBeije, 70 j., echtg. van Janna Otte. Ingekomen: Jannetje van Zuid- land uit Apeldoorn; Willem Boe lens en echtgenote uit Sleen; Kees Jongman en echtgenote uit Sint- Annaland; Jan van den Berg en ge zin uit Loplk. Vertrokken: Johannes C. Molle- man en gezin naar Stavenisse; Ja- comina Goudzwaard naar Ouwer kerk. KERKNIEUWS Tien jaar „Youth for Christ" Nederland (Ingezonden) Onder de naam Youth for Christ belegden een jong Amerikaans per- dikant en twee musici tien jaar ge leden grote jeugd evangelisatie sa menkomsten in ons land, waar dui zenden jongeren kwamen. De spre ker, Spencer de Jong en zijn mede werkers Don Devos en Doug Fisher vertegenwoordigden een internatio nale interkerkelijke beweging, die in het laatste oorlogsjaar in Noord Amerika een snelle opgang had ge maakt. Na hun samenkomsten werd ook in Nederland een comité opgericht, dat naar Nederlandse vormen, we gen en methoden zou zoeken om het werk verder voort te zetten Omdat de Engelse naam reeds zo bekend was geworden, werd zij gehand haafd en in de afgelopen tien jaar heeft dit werk zich een plaats ver overd in het geestelijk leven van ons land. Hoewel de kerken aanvankelijk huiverig tegenover deze nieuwe aanpak stonden, is hun vertrouwen steeds meer gewonnen, en de angst dat er alweer een nieuw kerkje bij zou komen is ongegrond gebleken. Youth for Christ is een beweging van jonge mensen uit de bestaande kerken en gemeenschappen, die ge zamenlijk op verantwoorde wijze het Evangelie wil verkondigen aan de jeugd door middel van samen komsten (rallies), zomerkampen, tentcampagnes, openluchtsamen komsten en week-end conferenties. In de bijeenkomsten wordt veel ge zongen, musici verlenen hun mede werking en er wordt, op de man af, een korte boodschap gebracht Het maandblad „Jeugd in Actie" heeft de laatste jaren snelle opgang gemaakt. In de loop van de tien jaar zijn in ongeveer 35 plaatsen vaste comité's gevormd, terwijl in veel meer plaatsen regelmatig of van tijd tot tijd samenkomsten be legd worden. Internationaal werkt Youth for Christ in ongeveer 80 verschillende landen. De bekende evangelist Billy Graham is vice-president van -het internationale werk. Het tienjarig bestaan wordt her dacht tijdens de Europese conferen tie die van 11 tot 15 april wordt ge houden in Hotel Dreijeroord te Oos terbeek. Uit alle landen van west- Europa komen afgevaardigden en de conferentie zal worden geleid door de president van het interna tionale werk, dr. Bob Cook, die daarvoor uit Amerika overkomt. Op 14 april belegt de beweging een massasamenkomst in de Ahoy- hallen te Rotterdam, waaraan men sen uit verschillende landen hun medewerking verlenen en waar dr. Cook zal spreken. Het kinderkoor van de Ge reformeerde Gemeente van Den Ham is voor een vriendschapsbe- zoek in Osnabrück aangekomen. Vorig jaar juni is een autobus met kinderen van het koor op een va kantiereis in Osnabrück in brand gevlogen. Daarbij kwamen drie kin deren om het leven en werden er 21 gewond. Het koor heeft nu in Osnabrück een concert gegeven als dank voor het medeleven dat de in woners van de stad met het onge luk hebben betoond. Op 21 April a.s. is het mosselseizoen 1955-1956 afgelopen Opbrengsten over het algemeen nog meegevallen Het Bedrijfschap voor Visserij producten heeft aan de mosselkwe kers medegedeeld, dat het na 7 april 1956 niet meer mogelijk zal zijn mosselen aan de handelaren af te leveren. De handelaren krij gen tot 21 april gelegenheid hun voorraden op te ruimen en daar mee zal dan het mosselseizoen 1955- 1956 weer zijn afgesloten. Een mosselseizoen dat begonnen werd met de overtuiging dat er geen voldoende mosselen aanwezig waren om aan de toenemende vraag te kunnen voldoen. De handelaren hebben dan ook hun toevlucht ge nomen tot het importeren van Duitse en Deense mosselen, om hun voorraden aan te vullen. Of men door dit toe te staan niet het paard van Troje heeft binnengehaald, zal in de toekomst blijken. Thans heeft het aan de verkoop van de Hol landse mosselen geen schade ge daan, maar of dit ook in jaren van ovei'vloedige oogst het geval zal zijn, is moeilijk te zeggen. Nu ligt in elk geval.de kostprijs van die vreemde mosselen nog belangrijk, hoger dan van het Zeeuwse en Waddenzee produkt. En ofschoon individuele tegen vallers natuurlijk niet uitbleven, viel over het algemeen genomen de Zaterdagochtend om 6 uur is te Madrid een Spaans-Marokkaanse verklaring ondertekend, op grond waarvan het Spaanse protectoraat over Marokko, dat 44 jaar heeft ge duurd, wordt afgeschaft en geheel Marokko onafhankelijk wordt. Op 2 maart heeft de sultan van Ma rokko, Sidi Mohammed Ben Joessef, al een dergelijke overeenkomst met Frankrijk gesloten. De Russische onderminister van Buitenlandse Zaken Gromyko heeft zaterdag in Kopenhagen voor de vereniging van Deense studen ten een voordracht gehouden over „De plaats van Scandinavië in de politiek der grote mogendheden". opbrengst van de percelen nog mee, al blijven er nog een aantal kwe kers beneden de 100 °/o van hun standaardcapaciteitscijfer. Vooral de opbrengst van de Zeeuwse per celen stemde ook dit jaar weer tot tevredenheid. De eind januari in vallende vorst maakte aan de vis serij echter een abrupt einde. Slechts enkelen hebben de laatste weken nog kans gezien een of meer vrachten af te leveren. SPORT Een zege met noodlottige gevolgen De overwinning van „Flamengo" op „America", in een wedstrijd die beslissend was voor de eerste plaats in de kampoenscompetitie, heeft het leven gekost aan twee supporters van eerstgenoemde club. De heer Leopoldino Sampaio, raads man van de Braziliaanse sportfede ratie kreeg een hartverlamming op het moment dat „Flamengo" zijn derde doelpunt scoorde. Een ande re, 69-jarige, supporter, die naar het radioverslag luisterde, viel dood neer toen het einde van de wedstrijd werd aangekondigd. Het Olympische dorp in Melbourne neemt reeds vaste vorm aan: deze fotocombinatie toont een tweetal woonhuizen: een „heel" huis en een blok flats, die een onderdeel vormen van het dorp, dat ongeveer 12 km. van het hoofdstation is gelegen. De huizen zijn uitgevoerd in baksteen en beton en modern gemeubileerd. In het dorp is ook een winkelcentrum terwijl er een 20-tal tijdelijke eethallen worden gebouwd. In October zal het dorp geopend worden. FEUILLETON door MAARTJE ZELDENRIJK „Dat wilde ik juist zeggen, jon gedame Mevrouw Dirks was niet thuis". „En toen?" „En toen? Wel, ik wilde niet met lege handen terugkomen, en daar om heb ik het lijstje maar aan een juffrouw in zo'n winkel gegeven en haar alles laten uitzoeken". „Wist je dan mijn maat?" „O, die winkeljuf was ongeveer net zo groot als jij. Vertel jij me dan eens wat ik anders had kunnen doen? Had ik dan zelf in je kasten moeten gaan schuimen om het op te zoeken? Dat kan ik, als man, toch ook niet doen? Daarom vond ik dt de beste oplossing". Ze zuchtte. „Dat zal me weereen aardig centje kosten". „Jij hebt verstand van die spul len, als naaister, niet? Is de kwali teit goed?" Ze knikte, terwijl ze verschillen de kledingsstukken door haar han den liet glijden. „Prima. Zeker bij Prins in de Ferdinand Bolstraat ge kocht, hé?" „Weet ik veel hoe ze heten. Apro pos, wat je niet lijkt, moet je maar per post terugsturen. Dat kan. En als je beter bent, moet je er maar wat anders voor uitzoeken". Ze zuchtte opnieuw. „Ik geloof dat het maar beter is om je nooit meer om een boodschap te sturen". Hij keek kwasi beteuterd. „En ik dacht nog wel zo m'n best gedaan te hebben". Ze keek hem even lachend aan. „Al te best, Jaap. En wat kan ik tegenover dit alles stellen?" „Spoedig weer de oude Elsje Voortman worden, beste meid. An ders niet. Dan ben ik voor honderd procent beloond. Apropos, ik hoop, dat het naar je zin is en wat je niet lijkt, stuur je maar weer terug. En schrijf mevrouw Dirks een briefje met het verzoek op te sturen wat je nog meer nodig hebt. Dat is eigenlijk geen mannenwerk". „Nee, daar heb je gelijk in. Ik had het je niet mogen vragen Hij stond op. „Nou, dame, ik smeer 'm weer want ik moet van avond nog naar Groningen. En dat is altijd nog een goede twee uur rijden. Sterkte en tot ziens. Meteen paar weken kom ik nog wel eens aanwippen". Hij greep haar hand en drukte die voorzichtig. Maar zij trok zijn hoofd naar zich toe en drukte een lange, hartelijke kus op zijn lippen. „Dank je wel, Jaap, voor alles". 18. Toen Elsje zes weken in het rust huis had gelegen, kreeg hij een briefje van de directrice met het verzoek even aan te komen, als het mogelijk was. Reeds de volgende dag vertrok Jaap vroeg naar Hol land en was half twaalf in Baarn. In het kantoortje van de direc- trce vertelde deze, dat juffrouw Voortman vrijwel geheel was opge knapt. „Maarzo vervolgde de vrouw, „dat wil niet zeggen, dat ze nu al meteen voor honderd procent aan het werk kan. Ze heeft me ver teld, dat ze naaister is en met dit werk in haar onderhoud moet voor zien. En ze is, mijns inziens, nog niet sterk genoeg om nu weer hele da gen achter een naaimachine te zit ten. Aan de andere kant is het ook niet meer nodig, dat ze langer hier blijft. Ik weet natuurlijk niet, in hoeverre de financiën er beschik baar voor zijn „Die spelen geen rol, mevrouw", viel Jaap haar in de rede. „Welnu, dan adviseer ik: stuur juffrouw Voortman nog een maand naar zee. Dat klink misschien gek, want wie gaat er nu begin april naar zee. Doch wanneer zij in een of andere badplaats in een rustig pension kan gaan en 's daags een paar keer een strandwandeling maakt, zal de zeelucht verder vol tooien, wat wij hier aan haar opge bouwd hebben, ziet U? Na die maand zal ae wel in zoverre her steld zijn, dat ze met nieuwe moed en kracht aan de slag kan gaan". „De zeeHij dacht na. „U zult het natuurlijk beter weten dan ik, maar nu zij zo'n poos ziek ge weest is, bestaat dan niet het ge vaar, dat zij daar, aan zee bedoel ik, kou vat en opnieuw ziek wordt?" De directrice schudde haar hoofd. „Ze kah momenteel al tegen een stootje. Natuurlijk moet ze zich goed inpakken. Zeelucht zal haar goed doen, juist in deze tijd van het jaar. Zij kan er ten volle van pro fiteren, want er zijn nu practisch nog geen badgasten". „Wel, mevrouw, ik refereer me aan Uw oordeel. En als U nu nog ergens in een of andere badplaats een adres weet? Ongetwijfeld hebt U er ook Uw relaties". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5