DE ZIERIKZEESCHE COURANT Verscherpte defensiemaatregelen aan de grenzen van de Arabische landen Eigenaren „Muropadau" eisen schadevergoeding van ruim f 14.000 MAANDAG 9 APRIL 1956 No. 17930 - 112e jaargang ZIERIKZEESCHEHNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman 6 Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. EGYPTE AGRESSOR? Onderhoud van generaal Burns met Ben Goerlon Van de zijde van het Arabische Legioen wordt meegedeeld, dat bij een treffen met een Israëlische pa trouille, die tot 15 km. in Jordaans gebied doordrong, twee Israëlische soldaten en twee leden van de Jor daanse burgerwacht zijn gedood. De Israëliërs hadden ook een Jordaans dorp beschoten zonder dat er slachtoffers gevallen waren. Over beide incidenten heeft Jor danië geklaagd bij de gemengde be standscommissie. Waarnemers van de V.N. zijn naar de plaats van het eerste in cident, bij Maan, gegaan voor een onderzoek en he overbrengen van de twee Israëlische gesneuvelden naar Israël. Na afloop van een onderhoud, dat generaal Burns, het hoofd van de organisatie der V.N. voor het bestand in Palestina, zondag met de Israëlische premier, Ben Goe- rion, heeft gehad, is in een commu niqué van de organisatie der V.N. medegedeeld, dat generaal Burns met premier Ben Goerion de mid delen besproken heeft om een ver ergering van de toestand langs de demarcatielijn om de kuststrook van Gaza te voorkomen en midde len om de veiligheid in het gebied te herstellen. Volgens ivelingelichte kringen te Jeruzalem heeft Burns Ben Goe rion medegedeeld, dat als het be wijs geleverd is, dat de jongste in cidenten bij Gaza op last van de Egyptische regering zijn uitgelokt, Egypte zich in de positie van agres sor zal plaatsen. Noodmaatregelen Israëlische regering Het Israëlische kabinet heeft zon dag een aantal noodmaatregelen getroffen. Zo heeft het ministerie van Defensie machtiging gekregen om materiaal te vorderen ten be hoeve van de nationale veiligheid. Ook werd besloten het parlement in speciale vergadering bijeen te roepen voor het goedkeuren van een aanvullende begroting" van vijf tig miljoen pond voor het aanko pen van wapens. Dajakkers schoten in de lucht en stalen 10.000 rupiah Slaags met stamleden op ander gebied 250 leden van de Iban Dajak stam die in Serawak wonen, hebben de Indonesisch-Britse grens in noord- Borneo overgestoken en een aanval gedaan op leden van dezelfde stam, die op Indonesisch grondgebied le ven. Volgens in Djakarta ontvangen berichten gebruikten de aanvallers geweren, echter blijkbaar alleen om hun slachtoffers angst aan te jagen, want zij schoten alleen in de lucht. Met de bedreiging, dat zij met dui zenden zouden terugkomen lieten zij hun stamgenoten achter, na hen van 10.000 rupiah's te hebben be roofd. De aanval was voorafgegaan door een schermutseling tussen le den van de stam, die aan beide zij den van de grens wonen. Gevreesd wordt, dat de Indone sische Dajaks een tegenaanval zul len inzetten, indien de regering niet onmiddellijk maatregelen neemt. Gromyko over de ontwapeningsconferentie „Een stap achteruit" De Sowjet-onderminister van Buitenlandse Zaken Gromyko heeft zaterdag in een voordracht voor Deense studenten te Kopenhagen gezegd, dat op het gebied van ont wapening de Sowjet-Unie en het westen het minder eens zijn dan op sommige ogenblikken in het verle den. Hij zeide: „Het begint duidelijk te worden dat de westelijke mo gendheden in de praktijk zijn tegen een overeenkomst die ten doel heeft het gebruik van atoomwapens ie verbieden". Volgens Gromyko is de mening van het westen, dat de af schaffing van atoomwapens tot een latere datum kan wachten, en dus geen deel behoeft uit te maken van een ontwapeningsprogramma, een stap achteruit. In afwachting van de afloop van het onderzoek, dat is ingesteld om de verantwoordelijkheid voor de incidenten vast te stellen, had ge neraal Burns de hoop uitgesproken, dat Israël geen enkele offensieve actie zou ondernemen. Premier Ben Goerion had in zijn hoedanigheid van minister v. Defensie verklaadr dat Israël zich zijn vrijheid van handelen voorbehoudt totdat Egyp te ondubbelzinnig en onvoorwaar delijk de verzekering zou hebben gegeven, dat het, overeenkomstig de wapenstilstandsovereenkomst, geen enkele vijandige daad zal be gaan. Bij het onderhoud, dat door ge neraal Burns was aangevraagd, was de Israëlische minister van Buiten landse Zaken, Mosje Sjaret, aan wezig. Volgens de berichten zijn sinds woensdag bij de incidenten aan de Arabisch-Israëlische grenzen tot dusver 10 Israëliërs en 63 Arabie ren om het leven gekomen. Bij Ga za is het zondag rustig geweest. Berichten uit Beiroet, Damascus en Amman, die in Cairo zijn ont vangen, gewagen van verscherpte defensiemaatregelen aan de gren zen van de Arabische landen met Israël. Egyptische commando's deden 7 aanvallen op Israëlische dorpen Verscheidene doden en gewonden Een Egyptische militaire woord voerder heeft zaterdagavond in Cairo bekend gemaakt, dat Israë lische troepen zaterdagmiddag drie kwartier lang hebben geschoten op Israëlische stellingen in het gebied van Gaza. Een Israëlische militaire woord voerder in Jeruzalem heeft bekend gemaakt, dat commando's van het Egyptische leger tenminste zeven aanvallen hebben gedaan op Israë lische nederzettingen ten noorden en noordoosten van het gebied van Gaza. Voor zover bekend is één persoon om het leven gekomen en zijn verscheidene mensen gewond. De Egyptische commando's hebben verscheidene mensen gewond en hebben wegverkeer aangevallen en waterinstallaties vernield, aldus de woordvoerder. Vele doden en gewonden bij zware gevechten in Noord-Afrika Bij zware gevechten hebben vrij dag en zaterdag zowel de Franse troepen als de opstandelingen zware verliézen geleden. In het Nements- jagebergte zijn zaterdag, naar men gelooft, twee Franse officieren en 22 manschappen gesneuveld bij een overval van circa 200 rebellen op een patrouilje van het leger. Vrij dag sneuvelden 50 rebellen en vijf Franse militairen bij een treffen nabij Nedromah in west-Algerië. Bij andere gevechten zijn vrijdag 39 opstandelingen gesneuveld. Volgens latere berichten zijn vrij dagavond en zaterdagochtend bij Nedromah 64 opstandelingen ge sneuveld en 40 gewond. Aan Franse zijde vielen 7 doden en 5 gewonden. Malenkof opgetogen terug uit Engeland De Sowjetrussische minister voor de elektriciteitsvoorziening, Malen kof, die een bezoek van drie weken aan Groot-Brittannië heeft ge bracht, is zaterdagmiddag met een Sowjet-straalpassagiersvliegtuig te Moskou teruggekeerd. De zeer goed geluimde Malenkof ontving verslaggevers in zijn vlieg tuig en verhaalde hun het een en ander over zijn ervaringen in En geland. Hij verklaarde buitenge woon ingenomen te zijn over zijn reis. „Het Engelse volk is wonder baarlijk. De warmte, waarmede ik werd verwelkomd, vormt de pret tigste herinnering aan mijn be zoek", verklaarde hij. Malenkof zei voorts gedurende zijn reis vele technische zaken te hebben gezien, doch voor hem was zijn contact met het Britse volk het voornaamste geweest. Hij was er zeker van dat ook Boelganin en Chroesjtsjef in Groot- Brittannië op zeer aangename wijze zouden worden ontvangen. Mijnwerker wist van aanpakken De heer Matijssen, chef seinwe- zen van het spoorweg- en epxe- ditiebedrijf van de staatsmijnen, heeft door snel ingrijpen een kind van enkele jaren van een waar schijnlijke verdrinkingsdood gered. De heer Matijssen was op weg naar het seinhuis in Spaubeek, togn hij daar in de buurt een kind hoorde schreeuwen en een meisje naar buiten zag hollen om een dok ter te waarschuwen. Zonder aarzelen trad de heer Matijssen de woning binnen en trof daar een kind aan dat geen adem meer kon krijgen. Door de kleine ondersteboven te houden slaagde hij er in het levensgevaar te doen wijken. Toen even later een dokter kwam, bleek het knaapje een man chetknoop te hebben ingeslikt. Hammarskjoeld maandag avond naar Beiroet De secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammarskjoeld, die za terdagavond in Rome is aangeko men op weg naar het Midden-Oos ten, heeft generaal Burns, die toe zicht houdt op het bestand in Pa lestina, geadviseerd voorlopig in Jeruzalem te blijven. Het lag aan vankelijk in de bedoeling dat hij naar Rome zou komen voor een be spreking met Hammarskjoeld. Later werd officieel meegedeeld, dat de secretaris-generaal Rome maandagavond al zal verlaten. H(j gaat per vliegtuig naar Beiroet, de hoofdstad van Libanon. In de och tend heeft de Paus hem in audiën tie ontvangen. De graaf en de gravin van Pa rijs hebben zondag te Dreux hun 25-jarig huwelijksfeest gevierd. Een mis, die door de bisschop van Rodez, mgr. Menard, in de door ko ning Louis-Philippe gestichte ka pel werd opgedragen, werd bijge woond door talrijke vorstelijke per sonen, onder wie ex-koning Umber- to van Italië, prins Axel van Dene marken en de hertogin van Bra- ganza. Een van de zeven technische wonderen van Amerika Het Panama-kanaal, gegraven door de smalle landengte van Panama, brengt de verbinding tot stand tussen de Atlantische Oceaan en de Stille Zuidzee. Voorbereidingen en aanleg van het kanaal vergden tien jaar tijds. Uitgegraven werd een hoeveel heid van ruim 200 miljoen kubieke meter aarde en rots, terwijl een hoeveelheid van 3.5 miljoen kubieke meter beton werd ge stort. Door de aanleg van de Gatun Dam ontstond een meer in de bedding van de Chagres Rivier, dat het water levert voor de enorme sluizen. Er zijn zes sluizen, elk met een sluiskamer van 300 meter lengte, waardoor het mogelijk is gelijktijdig schepen in beide richtingen te schutten. Nog veel dwangarbeid in de wereld Een uit drie leden bestaande in ternationale commissie, die vorig jaar door de Internationale Ar beidsorganisatie (I.L.O.) werd ge vormd om een onderzoek in te stel len naar het bestaan van dwang arbeid, is tot de slotsom gekomen dat er in enige landen, waar dwdngarbeid bestaat, een verbete ring ir. ingetreden als een gevolg van amnestie en verbeterde toe standen in arbeidskampen. Dit kon echter niet beschouwd worden als een grote vooruitgang. In het rapport van de commissie worden voor het merendeel de be vindingen bevestigd van een vorige commissie, die in 1953 tot de con clusie kwam dat er in enige com munistische landen dwangarbeid bestond. West-Duitsland gaat na het succes met de „volkswagen" ook „volksvliegtuigen" bouwen. De fa briek van Alfons Pützer te'Bonn is al met de produktie begonnen en men hoopt tegen het eind van het jaar vijf toestellen gereed te heb ben. Gemeenteraad Bruinisse Uitvoerige diskussie over woonruimteverdeling In de vrijdagavond gehouden ver gadering van de gemeenteraad, on der voorzitterschap van burgemeesr ter Michaëlis, was de heer de Koning (vrijh.) wegens werkzaam heden afwezig. Ingekomen is een schrijven van de advocaat, die voor de gemeente optreedt, over de rechtszitting te Middelburg, waar de schadevergoe- dingseis is besproken, die de eige naren van het schip „Muropadau" tegen de gemeente instelden, is be sproken. Geëist wordt een schade vergoeding van ruim f 14.000, daar het schip in oktober 1953 in de ha ven van Bruinisse is gebroken. Eisers stellen dat dit lag aan een rug van hoogovenslakken, die op de ligplaats van het schip aanwezig was en waardoor het schip ongelijk kwam te zitten. Van de zijde van de gemeente wordt dit betwist ter wijl er op wordt gewezen dat het schip meer dan 60 jaar oud was, waardoor het ijzer waarvan het was gebouwd, niet meer voldoende sterk en elastisch was. De uitspraak van de rechtbank was, dat de eige naars van de „Muropadau" zullen moeten bewijzen, dat hetgeen de gemeente aanvoert niet juist is. De overeenkomst over de ver koop van grond met de heer J. D. de Korte wordt door Ged. Staten goedgekeurd, de prijs van de grond die verkocht is aan de heer C. M. van der Maas in de Kerkstraat zal f 4,12Vfe per m2. moeten bedragen. Geen lichtpunt bij vluchthaven De kosten van het plaatsen van een lichtmast bij het trapje van de vluchthaven, destijds gevraagd door de heer de Koning, zullen f 1200 bedragen. De raad besluit vanwege de kosten dit lichtpunt niet te plaatsen. De aanbesteding van de riole- rings- en bestratingswerken die in Fqjpruari was mislukt, zal opnieuw plaats hebben ongeveer half mei. De 5 bestekken zijn tot één bestek samengevoegd en er zijn diverse vereenvoudigingen aangebracht. De bouw van de muziektent is aan de fa. Deurloo opgedragen nu bleek dat in de te hoge aannemings som een belangrijk bedrag voor aantrekking vreemde arbeiders was opgenomen. Trekt men deze er af, dan komt men tot een aannemelijk bedrag. Van de Dienst Wederopbouw en Volkshuisvesting te Middelburg was toestemming ontvangen aan de 16 woningen door Panagro te bouwen nog een woning toe te voegen als deze firma bereid zou zijn voor deze woning dezelfde kubieke meter- prijs te berekenen als voor de an dere woningen. Verdeling woonruimte De heer van den Berg (arb.) vraagt over deze woningen die ge bouwd worden door de Chr. Wo ningstichting voor Schouwen-Dui- veland, nadere inlichtingen. Hij heeft gehoord dat deze woningen al onder de leden dezer woningver eniging zijn verdeeld. Als voorzit ter van de Woonruimtecommissie krijgt hij eveneens aanvragen voor deze woningen. Hij vraagt welk standpunt hij hierbij heeft in te nemen. De voorzitter zegt dat ook hier B en W. en de Woonruimte commissie aangewezen zijn om de vrij komende woonruimte te ver delen. De heer van Gilst (s.g.p.) zegt dat officieel ook nog niets van deze woningen verdeeld is. De voorzitter voelt er niets voor reeds nu de zaak op de spits te drijven. De beste oplossing zou volgens hem zijn, dat de Woonruimtecommissie 16 urgentiegevallen naar voren brengt en dat gezamenlijk over de verdeling van de woonruimte ge sproken wordt met B. en W., de Woonruimtecommissie en het be stuur van de woningstichting. De heer van Gilst wil de belangen van de bewoners van het nooddorp la ten prevaleren boven jong gehuw den. Deze laatsten wensen dikwijls een noodwoning niet te aanvaarden. Vergoeding schoolbezoek Een regeli,ng is ontworpen voor vergoeding wegens noodzakelijk schoolbezoek in een andere ge meente. Een uit drie personen be staand gezin zal eerst voor toeken ning van vergoeding in aanmerking komen wanneer het gezinsinkomen minder dan f 55 per week bedraagt. Met algemene stemmen wordt besloten tot toekenning van een 3 pet. uitkering over 1955 en verho ging van de vakantietoelage van 2 op 4 pet. en verhoging van het va kantieverlof op minimum 15 dagen. Daar Bruinisse geen amateurto- neelklub rijk is, heeft de toeken ning van het in principe verlenen van geldelijke steun aan de Neder landse Amateur Toneel Unie geen geldige gevolgen, doch de heer van Gilst wil geacht zijn te hebben te gen gestemd. Besloten wordt per 1 april 1956 een kasgeldlening met de Bank van Nederlandse Gemeenten ad f 50.000 aan te gaan en wanneer de wederopbouwwerken en riolerings plannen dit eisen op een tijdstip in de toekomst nogmaals een kasgeld lening ad f 250.000. Dc rondvraag Bij de rondvraag vraagt de heer van Gilst of huiseigenaren de ri oolbelasting en de straatbelasting aan de huurders mogen doorbere kenen. Dit is, aldus de voorzitter, absoluut verboden. De heer van Gilst weet een ge gadigde voor de houten schuurtjes behorende bij de houten noodwo ningen en burgemeester Michaëlis zegt dat deze inderdaad te koop zijn Verder dringt de heer van Gilst aan op het maken van de Dorpsweg waar deze tengevolge van de vorst is beschadigd en op begrinding van de Padjes. De heer v. d. Berg (arb.) wenst een voorziening in de bestrating bij de schuur van de gemeente, vroe ger eigendom van de familie van Meurs. Hij vraagt inlichtingen over de onderhoudstermijn van de Heide Mij. betreffende de nieuw aange brachte beplanting en zou het snoeien van de pas geplante boom pjes door deskundigen willen laten verrichten. De heer Hoogerheide vraagt voorzieningen bij de inrit Beatrix- slraat-Wilbelminalaan. Ook maakt de heer Hoogerheide bezwaar te gen de aanplant van een meidoorn haag als afscheiding langs de open bare weg, bij het perceel van de heer M. van de Velde aan de Dee- straat. De heer van Vessem vraagt om meer politietoezicht daar de jonge aanplant in de Beatrixstraat en de Julianastraat regelmatig door de jeugd wordt vernield. Hij dringt aan tijdig brandstoffen te bestel len nu een prijsverhoging in 1956 te wachten is en wijst evenals de heer van Gilst op de put in de be strating van de Dorpsweg. Hierna gaat de raad over in besloten zit ting. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Hoeveel dwalers willen de waarheid niet vinden uit vreze dat die ivaarheid hen zedelijk zal binden. Ruilverkaveling aan gevraagd voor Voorne, Putten en Rozenburg In een algemene vergadering van het waterschap „De Brielse Dijk ring", omvattende de eilanden Voorne, Putten en Rozenburg, is be sloten voor dit gebied bij Ged. Sta ten van Zuid-Holland een ruilver- kavelingsaanvrage in te dienen. Enige maanden geleden werden ini tiatieven in deze richting onderno men door zowel de besturen der standsorganisaties als de gezamen lijke polder-voorzitters uit deze streek, nadat in 1955 pogingen tot ruilverkaveling van enkele afzon derlijke polders waren doodgelopen. Getracht wordt thans door geza menlijk optreden het doel alsnog te bereiken. Korte berichten uit het binnenland AMSTERDAM. Een 59-jarige in woonster van Amsterdam, P. van L., is terwijl zij in haar woning aan de Weesperzijde een bad nam, over leden. Het straalkacheltje, waarvan zij bij het baden gebruik maakte, viel in de kuip en electrificeerde het badwater. De vrouw moet on middellijk dood zijn geweest. NIJMEGEN. Door de nachtvorst van vrijdag 1.1. is in de omgeving van Hees-Neerbosch ongeveer 80 °/o van de groenten en jonge planten op de koude grond bevroren. Ook de opkomende tulpen en hyacin then hebben van de vorst geleden. NTJMEGFN. Het Nederlandse oorlogsgravencomité heeft dezer dagen weer een aantal Engelse oor logspelgrims ontvangen. Donderdag kwam een vijftigtal Engelse oor logswezen naar Nijmegen waar de kinderen bij particulieren werden ondergebracht. Vrijdag bezochten zij met hun Engelse en Nederland se begeleiders de graven van hun bloedverwanten in Nijmegen (Jon- gerbosch), Bergen op Zoom, Borne, Nederweert, Overloon, Oosterbeek, Bergen (L.), Valkenswaard en an dere plaatsen. Overal legden de jongens en de meisjes klaproos kransjes op de graven. 's-GRAVENHAGE. Prins Chula Chakrabongse van Thailand heeft met zijn echtgenote - Engelse van geboorte - het weekend op paleis Soestdijk doorgebracht als gast van H.M. de koningin en Z.K.H. de prins. 's-GRAVENHAGE. De ministers van Buitenlandse Zaken en zonder portefeuille hebben zowel aan de Eerste als aan de Tweede Kamer een brief doen toekomen inzake het statuut van de scheidsrechterlijke commissie voor goederen, rechten en belangen in de Bondsrepubliek Duitsland, behorende bij het op 26 mei 1952 te Bonn gesloten verdrag inzake de regeling van aangelegen heden voortspruitende uit de oor log en de bezetting. 's-GRAVENHAGE. De zo plotse ling overleden buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister van Oostenrijk bij het Nederlandse hof, de heer Karl Wildmann, is onder militair eerbetoon ten grave gedra gen. Het was voor de tweede maal in korte tijd dat het hoofd van een. buitenlandse diplomatieke missie met staatseer in den Haag werd begraven. De Sowjet-luchtmacht doel proeven met een nieuw straal vliegtuig, dat volgens het orgaan van het rode leger, „Rode Ster", 1.200 km per uur vliegt. Zondagmiddag omstreeks 12 uur is op de Zutphense straat te Apeldoorn een Duitse personen auto met volle snelheid tegen een boom gereden. Omtrent de oorzaak van het ongeluk tast men nog in het duister. Er was namelijk verder geen verkeer op de weg. Men ver moedt, dat de bestuurster van de wagen, de 56-jarige mevr. E. A. Gescher uit Freiburg, even van de rijbaan is afgeraakt en daardoor de macht over het stuur verloor. Bij de botsing werd een der inzittenden op slag gedood, terwijl de vier an dere inzittenden werden gewond. Nederlandse bloemenkwekers zijn uitgenodigd, deel te nemen aan een grote bloemententoonstelling, die eind april te Moskou wordt ge opend, aldus radio-Moskou.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1