DE ZIERIKZEESCHE COURANT „Wij kunnen voorkomen dat NAVO-gebied onder de voet wordt gelopen" De toestand in Algiers Capaciteiten en financiële mogelijkheden ook faktoren voor toewijzing VRIJDAG 6 AfRIL 1956 No. 17929 - 112» jaargang ZIER1KZEESCHEWN1EÜWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesje» (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Grünther over de N.A.V.O. Eerste doelHondhaven van de vrede De opperbevelhebber van do NAVO in Europa, generaal Alfred Grflnthcr, heeft tegenover een groep journalisten verklaard van mening te zjjn, dat de NAVO in drie of vier jaar de garantie kan geven, dat een grootscheepse aanval op het gebied van de NAVO verhinderd wordt. Op het ogenblik kunnen de militaire autoriteiten deze verzeke ring nog niet geven, zo vervolgde hjj en daarom is het hoofdkwartier van de NAVO voorstander van een Duitse bijdrage tot de NAVO- strydkrachten en van bepaalde andere maatregelen ter versterking dezer strijdkrachten. De generaal, die voor een groep radio-journalisten sprak, voegde er aan toe, dat de NAVO de superio- telt bezit waar het de defensieve kracht op de lange afstand in de lucht betreft, omdat zij beschikt over de Amerikaanse straalbom- menwerpers B-47 en de V-bom- menwerper, die thans in Engeland wordt gemaakt. Het hoofdkwartier acht dit af schrikmiddel echter geen voldoende antwoord op de beveiligingsvraag stukken en daarom wordt aange drongen op een Duitse bijdrage en op andere maatregelen ter vergro ting van de kracht van de NAVO, „opdat wij met stelligheid kunnen Vaandrig stal hoeveelheden wapens Ongeveer 10 km buiten Algiers is een Franse vaandrig er in geslaagd een hoeveelheid wapens van 132 machinepistolen, 140 pistolen en enkele kisten ammunitie te stelen. De vaandrig had het bevel over een konvooi en de wapens bevon den zich in een van de auto's. Hij dwong de chauffeur uit de colonne te rijden en dekking te zoeken in een bosje. Daar werd de chauffeur neergeslagen en geboeid en de wa pens werden weggevoerd. Men neemt aan, dat zij bestemd zijn voor de opstandelingen. De vaandrig zou de leider van een communistische cel zijn. De alarm toestand is afgekondigd. Bejaarde Amerikaan^ wil de Koningin spreken Onder de passagiers van de „Nieuw Amsterdam", die donder dagochtend in Rotterdam aankwam bevond zich de heer C. van Buren. Dit bleek een 86-jarige heer te zijn, naar hij vertelde, op 23-jarige leef tijd als tuinman uit Groede in Zeeuwsch-Vlaanderen naar Ame rika was vertrokken. Sinds 1900 is hij Amerikaans staatsburger. Hij bezoekt thans voor de zesde maal zijn geboorteland. Het laatst is hij hier in 1949 en 1951 geweest. „Ik ga heel Nederland door en wil alles bezoeken. Bij mijn laatste bezoek ben ik naar paleis Soestdijk gegaan en heb aan de schildwach ten de Koningin te spreken ge vraagd. Hare Majesteit was toen in Engeland, zo zei men mij, maar ik heb het plan het nu nog eens te proberen", zei de 85-jarige, die tot zijn 78ste jaar heeft gewerkt, het laatst als nachtwaker bij een bank. Amerikaans „werkplan" voor ontwapening Vermindering van de atoom dreiging en bewapeningslasten Harold Stassen, de Amerikaanse afgevaardigde op de ontwapenings conferentie te Londen, heeft don derdag het Amerikaanse „werk plan" voor ontwapening, dat dins dag jl. werd ingediend en waarvan reeds in grote lijnen melding is ge maakt, op een persconferentie toe gelicht. Volgens dit plan, dat voor ziet in waarborgen voor elk stadi um, zouden de strijdkrachten van de grote vijf tot een bepaalde om vang worden teruggebracht en een datum worden vastgesteld waarna splijtingsmateriaal nog slechts voor vreedzame doeleinden geproduceerd zou worden. Stassen zei, dat dit plan niet stug, maar voor bespre king vatbaar was. Het voorziet in een eerste phase van wereldontwa pening, omvattend: vermindering van de atoomdreiging en bewape ningslasten, voorbereiding tegen een verrassingsaanval, vergroting van de economische ontwikkeling, vermindering der spanningen, ver hindering van nieuwe bewape ningswedloop zowel op het gebied der traditionele bewapening als van de kernwapens, voorbereiding van nieuwe ontwapeningsstappen en verbetering van de vredesvooruit- zichten. verklaren, dat wij kunnen voorko men, dat NAVO-gebieden onder de voet worden gelopen." Dit betekent niet, dat w(j voor uitgeschoven gebieden in het geval van een oorlog zouden prijsgeven. De NAVO-strijdkrachten zullen in ieder gebied van de NAVO, dat door agressie bedreigd wordt, dap per strijden. Een verklaring, volgens welke het opperbevel een verdediging in zuidwest-Frankrijk overweegt, is natuurlijk volledige onzin. Wij heb ben zulke plannen niet, aldus ge neraal Grünther. Geen winnaar In derde wereldoorlog In dit stadium van technische ontwikkeling heeft de aanval een zeer grote voorsprong op de ver dediging. Eerder genoemde vlieg tuigtypen vliegen zo hoog en snel, dat er geen doeltreffende verdedi ging tegen is. Dit betekent dat, zelfs als bepaalde delen van Euro pa onder de voet gelopen worden, onze vergeldingsaanval voor een nederlaag van de Sowjet-Unie zal zorgen. „Ik zeg niet, dat wij de oor log zouden winnen, omdat ik er van overtuigd ben, dat er geen winnaar in een derde wereldoorlog kan zijn. Maar de Sowjets zouden verslagen worden en ik ben er ze ker van, dat deze realiteit van over wegende invloed is op de gedachten van de oorlogsorganisatoren van de Sowjet-Unie." Grünther zei met klem optimis tisch over de toekomst te zijn. „Ik ben er van overtuigd dat, als onze leden hun eenheid handhaven en als zij in staat zijn de militaire sterkte op te brengen en te hand haven, waartoe zij zich verbonden hebben, een derde wereldoorlog niet zal plaats hebben." „Onze NAVO heeft als eerste doel het handhaven van de vrede. Ik ben er van overtuigd, dat, als de 450.000.000 inwoners van de NAVO- groep het vraagstuk begrijpen, geen macht, hoe dreigend ook, de over hand op ons kan hebben." Het nut van de lichamelijke oefening Op de 94e algemene openbare vergadering van de vereniging van leraren en onderwijzers in de li chamelijke opvoeding in Nederland die te Vlissingen werd gehouden, sprak o.m. dr. E. A. A. Vermeer, pedagogisch-psychologe te Utrecht, over beweging en opvoeding. Men kan de lichamelijke opvoeding al leen beperken tot oefening en trai ning van het lichaam, zo merkte zij op, maar dit onderwijs moet volgens spr. gezien worden als een belangrijk hulpmiddel om het kind ook lichaipelijk een bestaan in de wereld te doen vinden. Dr. Ver meer was van mening, dat ondanks de spontaneïteit van de beweging bij sport, bijvoorbeeld bij ritmische gymnastiek, er toch een bewustzijn moet blijven van de lichamelijke mogelijkheden. Sneller en sneller Toekomstige versies van de Rolls Royce Dart motor zal de Viscount 810, die in 1958 in dienst zal worden genomen, een kruissnelheid van 365 mijl per uur geven; een jaar later zal de Viscount 840 een kruissnel heid van 400 mijl per uur (ong. kilometer) krijgen. De kruissnelheid van de Vanguard zal ook 400 kilo meter of meer bedragen. Agenten van de Franse contra spionage hebben donderdag te Pa rijs de kantoren doorzocht van het anarchistische weekblad „La Liber taire" en een drukkerij. Zij namen documenten in beslag doch ver richtten geen arrestaties. De razzia geschiedde op grond van artikel 76 van het wetboek van strafrecht, dat is gericht tegen handelingen, die het moreel van het leger kunnen schaden. Volgens de politie zijn ge heime vlugschriften in genoemde drukkerij vervaardigd. Russische voorstellen inzake Europese ekono- mische samenwerking De delegatie der Sowjet-Unie naar de Economische commissie der Verenigde Naties voor Europa, die donderdag haar elfde bijeen komst is begonnen, heeft de andere delegaties nadere bijzonderheden medegedeeld van het einde maart aangekondigde Russische voorstel inzake een geheel Europa omvat tende overeenkomst voor econo mische samenwerking. De Sowjet-Unie stelt onder meer voor een orgaan van de Economi sche commissie voor Europa te vor men voor de vreedzame toepassing van atoomenergie. Zij wenst, dat de E.C.E. het ont werp voor een overeenkomst op stelt, ervan uitgaande dat het aan beveling verdient verdere maatre gelen uit te werken voor het be vorderen van de economische ont wikkeling der Europese staten en hun samenwerking. Thans wordt gewerkt aan een telexmachine, die in staat is bijna 1500 verschülende Japanse karak ters over te seinen Sinds het einde van de oorlog heeft men gepoogd om het aantal karakters te beper ken en zodoende het overseinen mogelijk te maken. Met het nieu we ontwerp zou men echter zonder deze beperking kunnen seinen. De Russische minister voor elektriciteitsvoorziening, Malenkof, heeft donderdag op een persconfe rentie verklaard, dat hoewel Rus land de betrekkingen met Enge land wenst te verbeteren, het dit niet tracht te doen ten koste van de Brits-Amerikaanse betrekkin gen. „Degenen, die dat geloven heb ben het mis", zo zei hij. Deze foto toont het wrak van het vliegtuig van de Trans World Air Lines, dat op een paar kilometer afstand van het in 1953 in gebruik genomen vliegveld van Groot-Pittsburgh, waar het was opgestegen, tegen een heuvelrug te pletter sloeg. Bij de ramp kwamen 22 personen om het leven en werden de 14 overlevenden zwaar gewond. De meeste passagiers vonden de dood in het staartstuk van de machine, waarin zij door de vlammen werden opgesloten. Enige overlevenden danken hun leven aan het feit, dat het toestel bij het neerstorten openbarstte, waardoor zij een uitweg uit de verwrongen resten kregen. De saneringsbecfrijven op Schouwen-Duiveland Bedrijven bij Nieuwerkerk en Ouwerkerk dicht bij elkaar Ook te Bruinisse hield de heer J. A. van Nieuwenhuize z(jn cau serie over de veranderingen in het landbouwbedrijf als gevolg van de herverkaveling en wel woensdag avond in hotel Storm. Deze door de landbouwverenl- ging uitgeschreven vergadering stond onder leiding van burge meester Michaëlis, als lid van de agrarische subcommissie voor de herverkaveling. Van de zijde van de Dienst Schouwen-Duiveland der Herverkaveling was verder mede aanwezig de heer van der Post. Burgemeester Michaëlis opende de vergadering, waarna de heer van Nieuwenhuijze mede deelde, dat door de Z.L.M. een commissie in het leven was geroepen om door gezamenlijke voorlichting en geza menlijk overleg de gevolgen van de herverkaveling onder ogen te zien en te venverken. Na de causerie van de heer van Nieuwenhuize (reeds vroeger in ons blad afgedrukt), was het woord aan het publiek om daarop te rea geren. De heer P. L. Krepel zou gaarne zien dat aan iedere land bouwer uit het herverkavelingsge- bied door Dienst Herverkaveling straks een situatiekaart zou wor den verstrekt met de nieuwe Inde ling van zijn perceel of percelen, de drainreeksen en verdere gege vens die van belang zijn voor een goede bedrijfsvoering. Het veld- of bouwboek dat Iedere landbouwer heeft of had, is na de herverkave ling waardeloos; de situatiekaart zou dit bouwboek moeten vervan gen. Vooral de drainreeksen zullen op verschillende plaatsen moeilijk zijn te vinden. Het archief van het Bureau Uitvoering Herverkaveling zal niet na enkele jaren ergens in een rommelhoek mogen verdwij nen, daar de gegevens daaruit nog veie jaren nodig zullen zijn. De heer van der Post meent dat het vooralsnog niet in de bedoeling ligt iedere landbouwer een kaart als door de heer Krepel gewenst, te verstrekken, maar dat, indien de behoefte daaraan inderdaad mocht blijken, de mogelijkheid dat dit zal gebeuren inderdaad aanwezig is. De heer Krepel uitte verder kri tiek op de verandering die tussen tijds is aangebracht in de voor waarden om in aanmerking te ko men voor een saneringsbedrijf. In de polder Vier Bannen zijn ver schillende landbouwers die 2 ha grond hadden gesaneerd tot 9 ha. Nu moet men echter 3 ha hebben en men krijgt dan 12 ha. Het ge volg is dat serieuse kandidaten met minder dan 3 ha gebruiksgrond thans niet voor sanering in aan merking kunnen komen. Saneringsperlkelen De heren van Nieuwenhuijze en van der Post menen dat men 9 ha te klein achtte om tot bevredigen de bedrijfsresultaten te komen, vandaar dat men toen 12 ha heeft toegewezen, maar ook de mogelijk heden heeft beperkt, terwijl de heer van der Post betoogt dat niet altijd de 3 ha. de doorslag geven, maar veel meer gelet wordt op ca paciteiten en financiële mogelijk heden van de aanvragers. De heer Krepel meent dat de animo om voor een saneringsbedrijf in aan merking te komen in Bruinisse niet groot zal zijn, maar zou als te genprestatie van de Herverkaveling gaarne zien, dat dan ook aanvra gers met minder dan 3 ha. cultuur grond als serieuze candidaten zul len worden getest Ook dringt de heer Krepel aan op een voldoende lange nazorg van de herverkaveling ook wanneer deze mocht zijn be ëindigd, omdat eerst veel later ge breken aan drainage tot uiting ko men. De heer Job Flohil vraagt of saneringsbedrijven bij elkaar wor den gebouwd, omdat het samen ge bruiken van paarden en landbouw machines, zoals de heer van Nieu wenhuize als noodzakelijk heeft betoogd anders zeker moeilijkhe den zal opleveren. In Nieuwerkerk en Ouwerkerk zijn de saneringsbe drijven inderdaad dicht bij elkaar ontworpen, de heer van Nieuwen huize betoogt nogmaals het be lang van samenwerking. Niet of men financieel bij mach te is een bepaalde machine aan te schaffen behoort de doorslag te ge- ook inderdaad in het bedrijf nodig heeft c.q. rendabel kan maken. Het feit dat in 1955 een enkele ven, maar of men deze machine firma op het eiland 49 combines afleverde geeft te denken. Koel huizen en andere bewaarplaatsen zullen in de toekomst coöperatief moeten worden gebouwd. De heer Jonker-v. d. Zande zegt. dat de lasten op Schouwen-Duive land voor de landbouw, wanneer de herverkavelingsrente moet be taald worden veel hoger zullen zijn, dan van de landbouwers in de Noordoostpolder. De heer v. Nieu wenhuize bestrijdt dit. De heer Eveleens (Zierikzee) informeert of in de kostprijzen die het LE.I. (Landbouw Economisch Instituut) berekent, ook rekening wordt ge houden met de ongunstige kost prijs verhogende factoren, die op Schouwen-Duiveland gelden. Dit blijkt niet het geval te zijn, maar de Z L.M. is bezig gegevens daar over te verzamelen en in rapporten vast te leggen. Naar aanleiding van vragen van de heer Eveleens wordt breedvoe rig gesproken over het begrip'„vei lige en „onveilige" pacht, d.w.z. in hoeverre de mogelijkheid in de toe komst bestaat, dat een landbouwer die aan de sanering heeft deelge nomen en daardoor grote lasten en risico's heeft aanvaard, in de toe komst met de mogelijkheid reke ning heeft te houden, dat zijn be drijf weer wordt verkleind, door het kwijt raken van gepachte per celen. Daar de herverkaveling een werk is dat vele millioenen kost zullen in de toekomst zeker wetten of voorschriften te wachten zijn, die deze mogelijkheid tot het mini male terug brengen, aldus de me ning van verschillende aanwezigen. Het onderwerp, dat het verkeerd is dat sommige percelen S.B.L.- gronden ieder jaar door anderen worden beteeld, alsmede de goede zorgen die iedere landbouwer ver plicht is aan de grond te besteden, worden uitvoerig besproken, als mede de mogelijkheden van een verbod tot het verbouwen van sui kerbieten op grond die besmet is met het bietenaaltje. Meer con trole en het afgeven van certifica ten achtte men hier dringend nodig. Op een desbetreffende vraag deelde de heer van der Post nog mede, dat het geven van oogstde- preciatie (vergoeding voor onvol waardige oogst) dit jaar nog wel zal worden toegepast, doch waar schijnlijk alleen nog dit jaar en dan alleen in bepaalde polders, waar de grondstructuur nog slecht is. Nadat was aangekondigd dat in de toekomst nog lezingen zullen worden gehouden over „De veran deringen in het gezin" en „De toe komst van Schouwen-Duiveland na de herverkaveling", sloot burge meester Michaëlis deze druk be zochte vergadering. Vrijdagochtend opende Egypte het vuur op Israëlische stellingen Volgens een Egyptische woord voerder hebben de Egyptenaren vrijdagochtend het vuur geopend op Israëlische stellingen in het ge bied van Kissufim. Kissufim is een Israëlische neder zetting aan de grens van de door Egypte bezette strook van Gaza, waar donderdag reeds hevige bot singen plaats hadden. Dode en twee zwaar ge wonden bij auto-ongeluk In de nacht von donderdag op vrijdag omstreeks 1 uur is een auto met drie inzittenden in volle vaart tegen de hangers van de brug ovér de Noord bij Alblasserdam gebotst. De auto werd totaal vernield. Van de inzittenden is de heer K. van K. uit Ridderkerk, oud 49 jaar en ge huwd, overleden. De twee andere inzitenden, twee tuinders uit Rid derkerk, zijn ernstig gewond opge nomen in de Cornelis Vroegekliniek te Alblasserdam. Voor hun leven hun leven wordt gevreesd. IM1MIIIIIIIIIH VREUGDE-OLIE VOOR TREURIGHEID Jesaja 61 3 Ja, dat is de verandering, die de opgestane Christus brengt in ons leven, zo we in Zijn macht geloven. We vierden zojuist Pasen. Hoe was 't, nog die zondagmor gen bij Christus' jongeren? Wenen de harten; droevige gezichten; be zwaarde gewetens. Er was twijfel. Er was ongelovigheid. (Let maar op het ongeloofsrefrein in Markus 16 11,13). Maar het is anders geworden. Er kwam weer glans over het leven. God liet zeggen vanuit de hemel: Wat weent gij? Waarom ben je zo droevig? Vrees niet, indien ge toch Jezus zoekt! En des avonds was er gejuich: de Here is opgestaan, ja Hij is waar lijk opgestaan. Zo werden ze wedergeboren tot een levende hoop door de opstan ding van Jezus Christus (1 Petrus 1 vs 3). Toen gingen ze uit, en predikten overal. Tekenen volgden. Ongewoon krachtsbetoon! Zo maakt Christus 't nog in ons leven, als we in Zijn grote macht geloven. In Zijn overwinningskracht. Dan komt er voor twijfel, versla genheid en onmacht dat andere, die vernieuwing in de plaats. Dan maakt Hij, de Overwinnaar, ook ons leven, tot een overwin ningsleven. Nu is er nog zo vaak treurigheid. Maar dan: vreugde-olie, dat is: glans. Glans van genade over ons leven. Door Jezus Christus, onze Here. Dan zingen we: 't Steunen op Zijn mogendheen Dat is onze troost alleen! N. J. H. B.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1