Albert Heijn Burgemeestersvakature Financieel krachtige ,Coöperatie' belooft goede vruchten ?rr%Urbm2°^ 55 Krsdba„ttWrbUSl2slUks SS Onderwijsvernieuwing is zaak van allerlei samenwerking Kwestie verbonden met sociologische vraagstukken Aan het einde van de in Utrecht gehouden jaarvergadering van de Schoolraad heeft prof. dr. G. Wie- lenga uit Amsterdam een rede ge houden over de onderwijsvernieu wing In onze scholen en de ont wikkeling daarvan. Hij begon met een overzicht te geven van de tweede onderwijsnota van minister Cals. Hij noemde de in deze nota vervatte gedachte ge zond, doch hij zeide de praktische waarde daarvan niet hoog aan te slaan. In zijn verdere betoog legde de referent de nadruk, behalve op de richting, de uitrusting en de ruimte, op de roeping bij het chris telijk onderwijs. Voor het resultaat van de vernieuwing zal naar zijn mening veel afhangen van de on derlinge samenwerking in de klas, Stad en Provincie ZIERIKZEE De radio-zendamateurs Wij vernemen dat in een uitzen ding van Mignon voor de radio vol gende week aandacht zal worden besteed aan de aktiviteit van de ra dio-zendamateurs, die destijds be langrijk werk hebben gedaan met het zoeken van contact en het on derhouden van de radioverbinding tussen het verdronken Schouwen- Duiveland en de rest van Neder land. De werkmethode en het be reikte resultaat zullen aan een be schouwing worden onderworpen. Volgens enige tijd geleden gepubli ceerde berichten („Algemeen Dag blad") bestaan er ook plannen de radiozendamateurs te eren met een in te metselen gevelsteen te Zie- rikzee. Tot dusverre zijn al onze navragingen vruchteloos gebleven evenwel. Te Zierikzee schijnt nog niemand van deze plannen op de hoogte te zijn, hetgeen overigens niet behoeft in te houden, dat zij niet zullen worden uitgevoerd. BRUINISSE Kabouters zorgden voor zieken Zorgde de muziekvereniging „Nu met Hope" te Bruinisse door de aanbieding van een doos met fruit in de week voor Pasen, voor een vroege Paasverrassing voor chro nische zieken, zulks uit de baten van de enige weken geleden gehou den uitvoering, niet minder groot was de verrassing van de kabou ters (padvindsters) die zaterdag voor Pasen aan de zieken een doosje met Paaseieren offreerden. Een sympathieke geste die zeer op prijs werd gesteld. Reeds maanden lang wacht Zie rikzee in spanning op de benoeming van een nieuwe burgemeester. Het „nog geen nieuwe burgemeester" is bijna spreekwoordelijk geworden de laatste tijd. Na het verscheiden van Jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije heb ben wij al eens vernomen, dat het in de bedoeling lag spoedig te voor zien in deze vakature. Dit leek lo gisch, want Zierikzee is een ge meente, die nog vol na-rampse pro blemen zit en voor een goede gang van zaken is het uiteraard gewenst, dat een „eerste burger" niet te lang op zich laat wachten. Intussen zij opgemerkt dat het college van B. en W. alles in het werk heeft gesteld en nog stelt, om deze vakature zo goed mogelijk te overbruggen. Er is de laatste tijd weinig „openbaar rumoer" te Zie rikzee, hetgeen wij wel zouden willen aanmerken als een bewijs, dat met veel voorzichtigheid en wijs beleid de gemeentelijke zaken worden behartigd. Het is echter duidelijk, dat men sommige zaken niet zo uitputtend zal willen be handelen, dan in het geval het col lege een definitieve samenstelling heeft. Overigens is op verschillende raadsvergaderingen reeds (vruch teloos) geïnformeerd „of de nieuwe burgemeester nog niet komt", maar de voorzitter kon slechts medede len hierover geen enkele informa tie te hebben. Het parool blijft dus: afwachten. Overigens verdient het aanbeve ling in de tot dusver verstreken termijn ook weer niets abnormaals te zien. Er zijn plaatsen in ons land, die langer op een nieuwe bur gemeester hebben moeten wachten. Allerlei faktoren kunnen hiervan oorzaak zijn. Er kunnen kandidaten afvallen, die zich in eerste instan tie hadden aangemeld. De kring waaruit de keus moet worden ge maakt kan (al te) beperkt zijn. Er worden zelfs wel mensen bena derd voor het burgemeesterschap. Het complex van overwegingen en het zoeken naar de juist geachte man, vergen vanzelfsprekend tijd en daarom is het maar het beste rustig af te wachten, ook al spre ken wij hier de wens uit dat het geduld van Zierikzee niet al te lang meer op de proef zal worden ge steld, ondanks het feit dat het bur gemeesterschap op een wijze wordt waargenomen, waarover terecht met respekt wordt gesproken. in de school, tussen bestuur en school, tussen verschillende typen van scholen en vooral ook van de samenwerking met instanties bui ten het christelijk onderwijs. Vele vraagstukken met een so ciologische inslag houden verband met de onderwijsvernieuwing. Deze zullen moeten worden bestudeerd, voor we weten in welke richting de onderwijsvernieuwing zal moeten gaan, aldus prof. Wielenga. Hij acht samenwerking van wetenschappe lijke instituten en pedagogische centra dan ook van groot belang, zodat er behoefte bestaat aan we tenschappelijke instituten die zich hieraan zullen wijden. LEKKERKERK. Donderdagmor gen om kwart voor zeven is in de Lek bij Lekkerkerk de sleepboot „Merwede 5" na een aanvaring met de 358 ton metende olietanker „Ollevos 1" gekapseisd. Op de sleepboot, die aan een rederij uit Dordrecht toebehoort, bevonden zich twee opvarenden die zich bei den in veiligheid hebben kunnen stellen. Eén van de mannen zag het ongeluk aankomen en sprong bij tijds overboord. De andere, die zich in de stuurhut bevond, moest wach ten tot de stuurhut geheel vol met water gelopen was om weg te kun nen komen. BERGEN OP ZOOM. In Bergen op Zoom zijn de eerste asperges ge stoken. De eerstelingen deden ruim f 6 per kilo. Wanneer de tempe ratuur niet spoedig verbetert, zal nog geen regelmatige „steek" ver wacht kunnen worden. 40 jarig jubileum ..Coöperatie" Gestage opgang na de „kinderziekten" De „Nieuwe Graanbcurs" was woensdagavond geheel bezet. Ter gelegenheid van het 40-jarig be staan van de Coöp. Verbruiksvcr- eniglng „De Dageraad" te Zierik zee, werd aan de jaarvergadering een feestelijk tintje gegeven. De agenda bevatte een zevental pun ten welke in vlot tempo afgewerkt werden. De vergadering stond onder voor zitterschap van de heer C. Jonker. Hij sprak een welkomstwoord na mens het bestuur en richtte zich in het bijzonder tot de vertegenwoor diger van de Verbruikscoöperatie, de heer Akkersdijk, en de heer de Roos van de filmdienst. In zijn ope ningswoord gaf spr. uiting aan de trots die leeft in het bestuur nu er een zo belangrijke mijlpaal is be reikt. De vereniging wordt steeds groter. Spr. wees nadrukkelijk op het verschil tussen een gewone ver eniging, welke een verbruikshuis- houding is, en een coöperatieve, welke een inkomsten vormende huishouding is. Door de vele werk zaamheden werd in het afgelopen jaar het bestuur met een tweetal leden uitgebreid. Enig leergeld werd betaald, doch de resultaten staan nu op hoog peil. De Coöpe ratie is financieel zeer krachtig, volop in bloei en belooft goede vruchten. Spr. besloot zijn ope ningswoord met te wijzen op de goede toekomst welke voor de Coöperatie, gezien het uitermate gunstige beeld van exploitatie, is weggelegd. De heer A. v. d. Doe gaf een be knopt overzicht van het afgelopen jaar en las het jaarverslag. In het voorjaar van 1916 leefde reeds bij enkele personen hier ter stede de gedachte te komen tot een coöpe ratieve verbruiksvereniging. Het waren mensen, welke de heer v. d. Doe schetste als vervuld met een mystiek geloof in de drieëenheid: partij, vakvereniging en coöperatie. 26 februari 1916 Op 26 februari 1916 kwam men tot de oprichting van de „Coöpe ratie", waarvan nu de mooie ver nieuwde winkel het resultaat is, na dat veel pionierswerk werd ver richt. Gezien het vrij goed te noe men ledental bleek de verbruiks vereniging in het eerste jaar van zijn bestaan reeds in een behoefte te voorzien. „Onervarenheid" bleek echter vooral in de begintijd een handicap. Dacht men reeds in het eerste jaar een batig resultaat te hebben behaald, later bleek dat het gedachte overschot een verliespost was. Ook „De Dageraad" heeft te kampen gehad met „kinderziekten" waarvan bewogen vergaderingen het gevolg waren. De heer van dei- Doe riiemoreerde de verschillende vroegere bestuursleden welke de coöperatie hebben groot gemaakt. Spreker eindigde met zijn grote dank té brengen aan het zittende bestuur en allen die „De Dageraad" hebben groot gemaakt. In nog een kort aansluitend woord ging spreker dieper in op het wezen en doel van de coöpera tieve beweging. Spreker ziet naast de dividendgeneugten het nieuwe en hoge maatschappelijke beginsel, dat om verwezenlijking vraagt. Na afdoening van een aantal in terne aangelegenheden kwam de bestuursverkiezing aan de orde. De periodiek aftredende heren C. Jön- ker (voorzitter) en H. M. v. d. Doe, werden bij akklamatie herkozen. Het eveneens periodiek aftredende lid in de Raad van Commissarissen, de heer J. J. van den Berge (niet. aanwezig) werd ook bij akklamatie herkozen. Nadat de herkozen bestuursleden dank gebracht hadden voor het in hen gestelde vertrouwen kwam het laatste agendapunt, de rondvraag, aan de orde. Hierbij kwamen ver schillende zaken ter sprake, o.m. het verschil tussen lid en verbrui ker in de toekomst, opvoering vaste korting en de grote zaterdagdrukte. Namens de propaganda-kommis- sie bood mevrouw Catshoek een gesloten enveloppe aan, bevattende een opgaaf van het aantal nieuw gewonnen leden, nl. 66. Na de pauze werd de film „Gou den Edelweiss" vertoond. KERKNIEUWS Gereformeerden wensen nadere samen- spreking met andere kerken „Verzwegen argumenten" spelen te grote rol Wat een allerveiligst bezit voor uw allerliefste bezit. En wat een prettige manier om er dan te komen. Met boodschappen doen bij Albert Heijn... Albert Heijn, die nooit de gulle gever speelt op kosten van de klant: geen kwasi-cadeaus of z.g. kortingen, die u zelf eerst hebt betaald. Albert Heijn, waar kwaliteit het hoogste woord en prijs de laagste cijfers- heeft. U ziet precies wat u betaalt, maar óók wat u bespaart. En die besparing kunt u, helemaal vrij willig, beleggen in een AH-Klantenobligatie. Met hoge vaste rente en winstaandeel. (Dit jaar 7% 0 Kom óók naar de kruidenier waar voordeel inderdaad voordeel is. Kom deze week nog naar k 1. de beste kwaliteit I 2. de laagste prijzen 1 3. rente winstaandeel Drie redenen bij AH te kopen Albert Heijn Koffie prijzen nii nóg 25 ct lager ~K Wi iedere71 ™cnsdag II aprJI Mert r4-- boodschappen ,v o «n pak A.H. The!- «en pak Boffie Koffie Oranjemerk dessertkolJie va„ 214 voor 189 of Groenmerk to kwaliteit van 187 voor 162 of Bruinmerk pittige koffie van 155 voor 130 tractate bij Boffie koffie, de krachtigste, de geurigste: Zaanse koeken onze specialiteit Gemberkoek vol fijne gember Groninger koek een „reuze" koek. 250 gram Druk - U.K.U. - Maaltijd - Geen Eureka - Rijmsels en Diogenes GESPREKKEN VAN EILANDMAN Te Utrecht is de algemene ver gadering gehouden van de vereni ging van predikanten der gerefor meerde kerken in Nederland In zijn openingswoord stelde de voorzitter van de vereniging, ds. P. D. Kuiper, de vraag, welke resul taten de officiële samensprekingen tussen de kerken in Nederland ge had hebben. Volgens hem zijn deze resultaten niet bijzonder groot ge weest en beloven zij ook niet veel voor de toekomst. Ds. Kuiper meende, dat de reden hiervan niet alleen in de bekende controversen gezocht moet worden, maar ook in wat hij noemde „de verzwegen argumenten" zoals de uiteenlopende praktijk tegenover de cultuurverschijnselen, verschil in levensstijl, prediking, weten schapsbeoefening, traditie enz. Deze dingen komen in een offici ële samenspreking, volgens hem, als argument niet ter tafel. Het zijn volgens ds. Kuiper meer malen imponderabilia, maar zij oe.fenen niettemin grote invloed uit. Ds. Kuiper meende, dat het wen selijk zou zijn dat allereerst de ver vreemding tussen de kerken zou verdwijnen. Hij juichte de suggestie van de Nederlands Hervormde Sy node toe om samensprekingen op brede basis te organiseren en dan niet alleen tussen een aantal gezag hebbende figuren, maar ook met het kerkvolk zelf. Het zijn in de bestaande situatie vooral de leden der kerken die toe nadering moeten zoeken om zo doende een basis te leggen voor verdere stappen, zo zeide spr. Het zou volgens hem te overwe gen zijn of niet een soort federatief verband zou kunnen worden aan gegaan met de christelijk gerefor meerde kerken en met groepen uit de nederlands hervormde kerk. Prof. dr. H. N. Ridderbos refe reerde hierna over het „Heilshisto risch karakter van Paulus' predi king". j) Reeds dadelijk na het hekend worden is er op Eilandman een lichte druk uitgeoefend, om hem te bewegen slagzinnen en rijmsels te verzinnen voor de grote U.K.U.- bleekpoeder-wedstrijd, waarvoor sensationele prijzen in uitzicht ge steld werden, gelijk bekend. In zo'n situatie is het maar het beste wat vaag te knikken en iets heel onze ker te beloven, zich vleiend met de hoop, dat het wel zal overgaan. Die indruk werd in de loop van de volgende weken aanmerkelijk be vestigd, want over de prijsvraag v)erd niet meer gerept. Op het allerlaatste moment ech ter kwamen de zachte verwijten en dc dringende vermaningen, met als klap op de vuurpijl een stapel pak ken U.K.U.ivaar men wel het was goed van een regiment fuseliers mee schoon zou kunnen krijgen. Alles wees er op, dat er stevig ge- slagzind en gerijmeld zou moeten worden. Enkele dagen heeft Eilandman nog met de moed der wanhoop de U.K.U. veronachtzaamd, maar toen kon het niet langer meer. Het was een dag voor de inzending en U.K.U. was troef. Aanvankelijk kwamen er slechts wandrochtelijke rijmen uit de pen, waaraan vlijtig - met het oog op de tijd - werd geschaafd. Vleierige en leugenach tige zinnen werden geboren, tot aan het tijdstip van de maaltijd, die echter automatisch werd verscho ven. Het gonsde van U.K.U. en de familie ukude vrolijk mee. Vooral nicht bleek een gehei de propagandiste van U.K.U. en ze liep met een lange lijst rijmsels rond die nog aanmerkelijk werd aangevuld. Zo werd het naderhand een maal tijd met donkere aardappelen en gekilde groente, met naast (bijna) alle borden een U.K.U.-rijmpapicr. Het is niet gekomen tot een triom fantelijk „euréka", maar gezamen lijk werd genoegen genomen met enkele dragelijke zinnen, die uit het slijk van woorden wilden kris talliseren. Toen droop de familie af, naar de boot, die ieder ogenblik vertrek ken kon. Onderweg zouden de U.K.U.-formulieren wel worden in gevuld. Toen naar menselijke be rekening de boot reeds moest zijn vertrokken, vloog nicht weer bin nen met de doordringende kreet: „Mijn rijmsels, de boot wacht". Zelfs strenge vaarteden werden dus voor U.K.U. geweld aangedaan. Als bij intuïtie weet Eilandman dat al deze pogingen en al deze moeite nutteloos zijn. Maar er ligt nog een brokstuk psychologie te verteren, als men ziet hoevelen van het te gendeel overtuigd zijn. Daar zal U.K.U. het ook wel van moeten hebben. Mocht het toch op een auto uitdraaien, dan zal Eilandman er gewillig afstand van doen, want hij gelooft niet aan comfortabele vreugden na zoveel bleekpoederig leed. En bovendienis Diogenes ons niet als een waarschuwend voorbeeld gegeven? Of had die soms een auto of een huis? DE BROEDERSCHAP VAN DE BRONZEN DRAAK Haastig sluipt Angelo naar de hoofdgang en kijkt spiedend om de hoek. „Balthazar", sist hij tot zichzelf. Ondanks het half duister van de gang ziet h(j het voorwerp, dat zijn tweeling broeder in de hand geklemd houdt. „De baret", mompelt hij met ccn heimelijke verwensing. „Een van hen moet dat ding op het rotspad gevonden hebben. En nu gaat hij hen natuurlijk tonen, dat zijn baret nog op z'n kamer hangt. Verduivelde pech." Een ogen blik staat Angelo besluiteloos stil in het duister. Dan snelt hij haastig de gang in en beklimt een stenen trap, die spiraalgewijs omhoog voert. Als do deur aan het einde der trap luid krakend opendraait door de druk van zijn schouders, klinkt plotseling een bevelend „sla pal" en een schildwacht richt dc punt van zijn lans dreigend op Angelo's borst. „Rustig aan, vriend, het is de prins van Napels die voor je staat", grinnikt Angelo, terwijl zijn blikken haastig de omgeving opnemen. Hij bevindt zich blijkbaar op de weergang, die rondom de burcht over de zware buitenmuur loopt. „Waar is de kamer van mijn broeder, prins Balthazar?" vraagt hij de wachter, die onthutst zijn lans heeft laten zakken. „Daar, edele heer." En de soldaat wijst naar een zware hoektoren, die zijn pun tig dak hoog in de strakblauwe lucht verheft. „Het is de kamer onder de torenkamer. Maar ge kunt hem slechts langs de hoofd ingang bereiken, wont de deur van de omloop is van binnen ge grendeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2