DONDERDAG 5 APRIL 1956 No. 17928 - 112e Jaargang ZIERIKZEE SCHE®NIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lang» Nobolslraat 6, Zierikiee, Postbus nr. 1, T»l»foon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukken, voorh. Lakenman Ochtman - Lang» Nobelslraal 6, Zierikzee - Redakleur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Eisenhower ziet geen wijziging in de Russische politiek N.A.V.O. niet uitsluitend militair orgaan „Ondank* de ontluistering van I schrijven van de Britse premier Stalin's nagedachtenis valt cr geen Eden ie hebben ontvangen, waarin ftmrbznrantele verapderlns in bet fff ÏÏSST' streven der communisten te be speuren. Hun doeleinden z(jn nog steeds: wereldverovering en de zg. „dictatuur van het proletariaat", aldus de Amerikaanse president. De preseident gaf geen recht streeks antwoord op de vraag, of hij het eens was met Foster Dulles' uitlating op diens persconferentie van dinsdag jl„ waarin de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken had gezegd dat er enige hoop bestond dat binnen- en buitenland se druk de Sowjet-Russische lei ders mogelijk zou dwingen een minder strakke politiek te voeren. Hij bepaalde zich er toe te zeggen dat Foster Dulles en hij het er over eens waren, dat de uiteindelijke doelen van de Sowjet-Russische politiek dezelfde waren gebleven en dat de communistische leiders bleven geloven in de dingen, waar zij altijd in geloofd hadden. President Eisenhower heeft op zijn wekelijkse persconferentie in antwoord op vragen van verschei dene journalisten verklaard géén Boelganin wil Engelands „gewone man" ontmoeten Naar vernomen wordt, heeft pre mier Boelganin de Britse ambassa deur in Moskou gevraagd of het programma voor het bezoek van hem en Chroesjstsjef aan Engeland niet zodanig gewijzigd kan worden, dat men wat meer van de Britse industrie te zien krijgt en ook „de gewone man" ontmoet. Men is nu overeengekomen, dat bij alle officiële gelegenheden ver tegenwoordigers van de vakbewe ging en andere arbeidersverenigin gen zullen worden uitgenodigd. Russische militaire en politieke hulp aan. Arabische landen In gewoonlijk betrouwbare krin gen te Damascus is vernomen dat de Sowjet-Unie militaire hulp aan Israëls Arabische buurlanden zal geven in geval van eventuele wes terse militaire inmenging, die zou kunnen geschieden „onder het mom een Arabisch-Israëiische oorlog te willen vermijden". „Indien een dergelijke inmenging buiten de V.N. om gaat, zou dit een schending van het handvest der V.N. betekenen, en de Arabische landen zouden dan kunnen rekenen op de nodige militaire, politieke en economische hulp van Russische zijde", zo voegde men er aan toe. 49 slachtoffers door wervelstormen in de Verenigde Staten Een serie wervelstormen, die tien midden-Amerikaanse staten heeft geteisterd, heeft tot dusverre 49 slachtoffers geëist. Tenminste 325 personen hebben verwondingen op gelopen en de schade door storm en regen bedraagt miljoenen dollars. Het gebied van Grand Rapids in de staat Michigan is het zwaarst geteisterd. Twaalf wervelstormen hebben in dit gebied 22 slachtoffers geëist. Bijna 200 personen liepen hier verwondingen op en 2.000 per sonen zijn dakloos geworden. In alle geteisterde gebieden zijn hulpposten opgericht; waar nodig wordt voedsel en kleding uitge deeld. De (gevaarlijke) uitspraak van Grünther Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede, dat het aan ge neraal Grünther toegeschreven in terview, gepubliceerd in de „Neue Rhein Zeitung", blijkens inlichtin gen van het hoofdkwartier van de generaal, niet bleek te berusten op een persgesprek. Het relaas van de „Neue Rhein Zeitung" is een een zijdige en een onjuiste interpretatie van een uiteenzetting die generaal Grünther aan groepen bezoekers van zijn hoofdkwartier pleegt te geven. Uit de tekst van deze uit eenzetting. die is vastgelegd, blijkt duidelijk, dat generaal Grünther over een verdediging van Europa uit west- en zuid-Frankrijk en over latere bevrijding van de Duitse Bondsrepubliek in het geheel niet heeft gesproken. Aldus de verklaring van het Ne derlandse ministerie van Buiten landse Zaken. een gemeenschappelijke Brits- Amerikaanse politiek t.a.v, het mid den-oosten. Over de Navo verklaarde de pre sident dat de waarde van deze or ganisatie niet afhankelijk is van atoomwapens.- Het is verkeerd, zo zei de president, over de Navo op het ogenblik uitsluitend in militaire termen te denken. De Navo is waardevol op het gebied van soci ale, economische en culturele uit wisseling. De ontwapenings besprekingen te Londen Op de ontwapeningsbesprekingen te Londen is woensdag een alge meen debat gehouden over de ver schillende voorgelegde projecten. De Britse afgevaardigde, Anthony Nutting, stelde enkele vragen över het Russische plan aan de Russi sche gedelegeerde, Andrie Gromy- Ico, doch verkreeg geen bevredi gende antwoorden. Gromyko stelde op zijn beurt enige vragen aan de Amerikaanse gedelegeerde, Harold Stassen; over de nieuwe Amerikaanse voorstellen die zijn ingediend. Anthony Nutting heeït de Russi sche gedelegeerde, Andreï Gromy- lijk zijn bezwaren te formuleren tegen het Frans-Britse voorstel. Amerika's grootste atoomcentrale Zestien maal grotere capaciteit De Amerikanen overwegen de bouw van een atoomcentrale met een capaciteit, die 16 maal groter is dan de grootste, welke thans in werking is. De grootste is die van de univer siteit van Californië met 6.000 mil joen electron volt. De Sowjet-Unie bouwt er thans een van 10.000 000.000 electron volt, zo is op de jaarvergadering van de universiteit van Rochester medege deeld. Korte berichten uit het binnenland 's-GRAVENHAGE. De 65-jarige wielrijder M. M uit de Burgemees ter v. d Werfstraat te 's-Graven- hage, is door de aanhangwagen van een vrachtauto overreden en aan de gevolgen daarvan onmiddellijk overleden. APELDOORN. Bij de Woudbrug te Beekbergen hebben twee grote loslopende herdershonden een lam en een schaap van de bejaarde schaapherder Koestapel doodgebe ten. De honden vielen het lam aan en toen het moederschaap het jong poogde te verdedigen viel het als slachtoffer van haar moederliefde. BERGEN OP ZOOM. Zaterdag 21 april zal in de Hollandse Tuin te Eergen op Zoom een regionale bij eenkomst worden gehouden van de Kon. Ned. Academie van Weten schappen, speciaal van medewer kers aan de dialectologie. Deze me dewerkers zijn allen geïnteresseerd bij het tot stand komen van de atlas der dialecten in Nederland. 's-GRAVENHAGE. HM. de Ko ningin en Z.K.H. de Prins der Ne derlanden zullen zich ter gelegen heid van het huwelijk van Zijne Doorluchtige Hoogheid de prins van Monaco met mej. Grace Kelly laten vertegenwoordigen door Jhr. mr. W. E. van Panhuys, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, directeur van het Protocol en chef van het kabinet van de minister van Buitenlandse Zaken. WILLEMSTAD. De 15-jarige schippersleerling, J. Ackerman, af komstig uit Ocholt (Duitsland) is ter hoogte van Willemstad over boord geslagen. Het slachtoffer was werkzaam als schippersleerling op het Duitse motorschip „Barbara". Het rijkspolitievaartuig „R.P. 2" dregt naar het lijk, doch tot nu toe zonder resultaat. De Franse regering heeft be sloten zes helicopters S-55, die tot dusver door de Sabena werden ge ëxploiteerd, aan te kopen. De Bel gische maatschappij zal in de loop van de zomer haar vloot uitbreiden met de zwaardere S-58 helicopters welke zij verleden jaar bestelde en voornamelijk in de dienst op Parijs zal gaan gebruiken. Strijd in Algerije woedt verder en versterkingen komen aan Vele opstandelingen sneuvelen In het noorden en westen van het Algerijnse departement Constantlne zijn woensdag acht opstandelingen gesneuveld en twee gevangen ge nomen. Aan Franse zjjde was één gewonde. In het oosten van Con stantlne werden b(j verschillende acties 24 verzetslieden gedood en 19 gevangen genomen. Belangrijke hoeveelheden wapens werden buit gemaakt. In een dorp b(J Bougie werden 17 opstandelingen gedood; een wapendepot en documenten vielen in handen der Franse troe pen. Woensdagochtend heeft een brand de „vlooienmarkt" van Oran ver woest. Twee verbrande lijken van marktkooplieden, die in hun slaap verrast werden, zijn geborgen. In de Mohammedaanse wijken van Casablanca heeft de politie uit gebreide razzia's uitgevoerd en een twintigtal arrestaties verricht. Wa pens, vrachtwagens en grote hoe veelheden gestolen goederen wer den in beslag genomen. Naar verluidt zijn 25 Marokka nen uit de gevangenis van Casa blanca ontsnapt. De Oostduiste politie heeft langs de grens met west-Dultsland vlak langs de grond draden gespan nen om te verhinderen dat vluch telingen 's nachts naar het westen uitwijken. Als deze draden aange raakt worden, gaan lichtfakkels branden als waarschuwing voor de politie. „Tass" meldt, in een bericht uit Leningrad, dat in de Noorde lijke IJszee automatisch werkende Sowjet-Russische weerstations drij ven. De door de Sowjet-stichting voor onderzoek van het Noordpool gebied vervaardigde stations kun nen een jaar achtereen in functie blijven. Hun instrumenten regis- treren automatisch temperaturen, luchtdruk en windrichtingen en -kracht. De stations kunnen gege vens uitzenden en ontvangen, waarbij van speciale seinen gebruik wordt gemaakt. Intussen blijven versterkingen Algerije binnenstromen. Woensdag zijn 981 jonge Franse dienstplich tigen met het schip „Ville d'Oran" in Algiers aangekomen. Robert Lacoste, de in Algiers re siderende Franse minister, vertrekt eerstdaags naar Parijs om met pre mier Mollet de kwestie van nog meer troepen voor Algerije te be spreken. Prinses Margaret zal in sep tember en oktober van dit jaar be zoeken brengen aan Mauritius, Zanzibar, Tanganyika en Kenia, al dus is woensdag te Londen be kend gemaakt. In Britse hofkrin gen wordt aangenomen dat de prin ses per vliegtuig uit Engeland zal vertrekken en zich op de Indische Oceaan zal inschepen op het ko ninklijk jacht „Brittannia". Zij zou dan vanuit Kenia per vliegtuig naar Engeland terugkeren. De reis zal vijf zes weken duren. Een groep van Britse socialis tische medici heeft aan de Britse regering verzocht een plan op te stellen om 's winters de mensen voor wie de „smog" een gevaar is te kunnen evacueren. Deze vuile mist heeft in januari over een pe riode van drie dagen ongeveer dui zend doden veroorzaakt. Volgens de laatste berichten zijn bij recente stormen in Amerika minstens 44 personen om het leven gekomen en 273 gewond. Van de dertien staten in het midden en zuidwesten werd Michigan het he vigst getroffen. De plaats Hudson- ville met 1100 inwoners werd met de grond gelijk gemaakt. Nadat een Oostenrijkse boer gemeld had dat zijn vrouw en vier kinderen verdwenen waren, vond de politie de lijken van de vijf ver misten onder een berg aardappels in de kelder. Zijn broer, die aan vankelijk eveneens verdwenen was, bekende hen vermoord te hebben. De dader zou aan geestesziekte lij den. „EEN HEITJE VOOR EEN KARWEITJE...." (Vandaag begon deze nationale actie weer). Twee gevangenen ontsnapt Twee gedetineerden zijn uit het huis van bewaring te Haarlem ont snapt* Het zijn een 24-jarige schil der uit de Zaanstreek en een 26-ja- i-ige timmerman uit de omgeving van Haarlem. Beiden genoten een zekere vrijheid omdat zij in 't ge bouw te werk waren gesteld. Naar waarschijnlijk is hebben zij kans gezien uit een gereedschapskist van elektriciens, die in het huis van be waring een nieuwe leiding aanleg den, een ijzerzaag weg 'te nemen. Daarmee hebben zij een tralie uit het dak van de luchtplaats doorge zaagd, waarna zij via het dak en een muur konden ontvluchten. Een van de ontsnapten bevond zich in voorlopige hechtenis, de ander wachtte op zijn ter beschikking stelling van de regering. Ooievaars worden schaars in Nederland Het staat er in ons land met de ooievaars niet erg rooskleurig voor. De stand van deze vogel loopt snel achteruit en als er niet spoedig in gegrepen wordt zal het niet lang meer duren of de ooievaar is in Ne derland geheel uitgestorven. Daar om is de Vogelbeschermlngswacht .uid-west Veluwe begonnen met iet plaatsen van ooievaarsnesten, eneinde de overvliegende uivers in le gelegenheid te stellen zich te xestelen en te broeden. Op het erf van de landbouwer T. /an Laar te Voorthuizen is het eer- te uiversnest dezer dagen geplaatst Iet is een oud wagenwiel dat op icn 12 meter hoge eikeboom is ge zet met behulp van de stalen lad der van de Edese brandweer. P.T.T. Gelegenheldsstcmpel eerste dag zomerpostzegel Ter gelegenhéid van de eerste lag van uitgifte -van de zomerpost- '.egels 1956 zullen bij de postzegel- handel zg. „eerste-dag-omslagen" verkrijgbaar zijn (tegen de prijs van f 0,15 per omslag). De op 23 april a.s aan het loket van een postinrichting afgegeven .eerste-dag-omslagen", uitsluitend Sefrankeerd met één of meer zo- •nerpostzegels 1956, zullen worden voorzien van een afdruk en een bij zonder stempel. De Veiligheidsraad heeft een stemmig besloten, om de secretaris generaal der Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld, naar het Midden- Oosten te zenden, teneinde zich al daar op de hoogte te stellen van de toestand aan de Arabisch-Israëii sche grenzen. Reeds ruim tweeduizend jaar geleden zouden er in noord-Duits- land potten als gebruiksvoorwerp gebruikt zijn. Dit is de conclusie die getrokken wordt uit de recente vondst van een tweeduizend Jaar oude pottenbakkerij, tussen Cux- haven en Bremerhaven. KANTONGERECHT ZIERIKZEE Met de kraaien stierven ook andere vogels door zwaar vergif Chauffeur reed dwars door rookwolk Toen de heer K. uit Noordgouwe tot de schrikwekkende ontdekking kwam dat enige tot zijn bezit be horende landerijen (de heer K. is landbouwer) bloot stonden aan een invasie van vreetgrage kraaien, welke er een overvloed van hon- gerstillende lekkernijen vonden, was het ogenblik om handelend op te treden aangebroken. De heer K. dacht niet lang na en resoluut trachtte hij de veelvraten uit te roeien, niet vermoedend hierbij ge bruik te maken van een ongeoor loofd jachtmiddel: zwaar vergif. Het is een begrijpelijke zaak dat er op de strafzitting van het kanton gerecht van 4 april een zeer veron gelijkte heer K. op het matje kwam en wel wegens overtreding van art. 22 van de jachtwet. „Ik heb de duiven toch niet geroepen", aldus verdedigde zich de berooide boer. Een ernstige bijkomstigheid van deze zaak was nl., dat er behalve een aantal -kraaien ook verschillen de partikuliere vogels het slacht offer geworden was van de ver giftigde tarwe, welke K. tussen de gezonde gewassen op zijn percelen aan de Leverdijk te Zierikzee en te Noordgouwe gestrooid had. Voor de ambtenaar van het O.M. was alles aanleiding om een zware geld boete te eisen, nl. wegens 4 ver schillende overtredingen van de jachtwet 2 X f 30 en 2 X f 7,50 of 2 X 6 en 2 X 2 dagen hechtenis en bovendien verbeurdverklaring van de in beslag genomen goederen (enige bussen en het vergif). De kantonrechter verzachtte dit von nis - na een degelijke reprimande - tot 2 X f 25 (subs. 2X5 dagen) en 2 X f 7,50 (subs. 2X2 dagen) eveneens met verbeurdverklaring van de in beslag genomen goederen. Met uitzondering van het geval van de strijdlustige boer, stond de zitting van het kantongerecht ge heel in het teken van verkeers overtredingen. Allereerst werd de zaak betref fende de heer A. J. v. O. te Duiven- dijke afgehandeld, dat deze op de vorige zitting aangehouden was voor nader advies. De ambtenaar van het O.M. achtte de feiten be wezen en eiste f 10 subs. 2 dagen en f 15 subs. 3 dagen voor de on deugdelijke richtingaanwijzers. De overtreding van de heer v. O. (art. 73 en 78 Wegenverkeersreglement) werd door de kantonrechter echter gevonnisd met 2 X f 10 of 2 2 dagen hechtenis. Werd de vorige zitting besloten met de dagvaarding van de heer R te Noordgouwe, zijn overtreding van artikel 427 Sr. kwam tijdens de jongste zitting al spoedig voor ver dere behandeling aan de orde. De heer R. was heden ter zitting ver schenen, zichtbaar gesterkt door de aanwezigheid van een getuige. De kwestie „sleuf in de rijbaan, of in de berm" leverde veel stof tot dis puut. Gedagvaarde wees er nog maals op dat het gebruikelijke bord „werk in uitvoering" geplaatst was, en verkondigde verder dat de verharding van het weggedeelte reeds eerder door derden was weg genomen. Getuige de J. verkondigde eveneens „er ls geen steen uit de weg gekomen". De ambtenaar van het O.M. wees echter op het gevaar welke een niet goed gedichte sleuf op kan leveren voor het verkeer en eiste 15 gulden boete of 3 dagen hechtenis. Gezien echter de goede reputatie van de heer R. verzachtte de kantonrechter het vonnis tot f 10 of 2 dagen hechtenis. J. A. v. W. te Zierikzee was ge dagvaard wegens overtreding van artikel 28 Wegenverkeersreglement. Komende uit de Noord-Havenpoort, richting Grachtweg, was v. W. op 0 februari jl. in botsing gekomen met de leswagen van de heer de L. welke had moeten stoppen voor een kind, dat de indruk wekte de straat te willen oversteken. De heer v. W. botste echter met zijn vracht wagentje tegen de achterzijde van de personenauto, welke hierdoor aanzienlijk beschadigd werd. Be halve wagenschade, werd de heer de L. ook getroffen door bedrijfs schade, hetgeen aanleiding voor hem was hiervoor een vordering in te stellen. Het O.M. achtte de heer v. W. schuldig aan een geringe overtreding en eiste f 5 of 1 dag hechtenis, echter met toewijzing van de vordering van de heer de L., groot f 85,35, tot welke eis de h«er v. W. veroordeeld werd. Wegens overtreding van artikel 25 Wegenverkeerswet stond terecht de heer W. de O. te Zierikzee, die 2 februari jl., omstreeks 8 uur met een bestelwagen reed over de Hee- reweg te Noordgouwe. Getuigend voor de optimistische aard van de heer de O. is wel dat hij zijn wa gen onvervaard stuurde in een plotseling voor hem opdoemende rookwolk, zonder zich af te vragen, wat er zich eventueel in of achter die rookwolk zou kunnen bevinden. Dat er zich wel degelijk iets in de wolk bevond, bleek toen de heer de O. met een vaart van 35 km. plotseling tegen een stilstaand mo torvoertuig botste. Het O.M. eiste f 15 of 3 dagen. Ondanks een dege lijke reprimande bleek de kanton rechter geneigd het vonnis te ver zachten, hetgeen resulteerde in f 10 of 2 dagen hechtenis. Als men 22 jaren op de weg ie, zonder ooit in overtreding te zijn geweest, kan men toch zeker wel van pech spreken als men een en kele keer niet rechts genoeg rijdt en er dan bovendien een botsing het gevolg van is. Dit overkwam de heer v. d. S. te Renesse, toen hij 24 februari jl. met een personenwagen rijdend door de Poststraat te Zie rikzee in botsing kwam met een bestelwagen van de R T.M., komen de uit de Manhuisstraat. Voor deze overtreding van art. 20 Wegenver keersreglement eiste het O.M. als waarschuwingsboete f 10 of 2 da gen, met welke uitspraak de kan- tonrecter zich verenigde. De heer den D. te Zierikzee nam de gelegenheid niet te baat. Hij was nl. gewaarschuwd dat hij voor de uitbreiding van zijn machinepark bepaalde vergunningen nodig had. Hiervoor was hem een week respijt gegeven. De dagen verliepen echter en al spoedig was de week om, zon der dat de heer den D. zich van zijn verplichtingen had gekweten en zo doende in botsing kwam met artikel 2 Hinderwet. Het O.M. noemde het geen ernstige overtreding, dit werd het echter wel daar er geen gebruik gemaakt was van de geboden gele genheid om de zaak in orde te ma- kon en eiste daarom 20 gulden of 4 dagen. De kantonrechter nam ech ter in aanmerking, dat de papieren nu in zee zijn en zijn vonnis luid de: 15 gulden of 3 dagen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1