ZIERIKZEESCHE WMEUWSBODE Hoe wérkt nu de Quderdomsverzekering DE ZIERIKZEESCHE COURANT Malenkof bezocht kerk De terreur op Cyprus WOENSDAG 4 APRIL 1956 No. 17927 - 112e Jaargang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN AOMINISTRATIE: Lange Nobelslra.l 6, Zierikiee, Poslbu, nr. I, TeUl*»,, 32, Girorekening nr. ,37677 - Urlgave: N.V.Drekke,g voorh. Lakenman 6. Ochlman - Lange Nobel,piraat 6, Zierikiee - Redakleur: M. 1. BIJ DE VAATE - Tel. 309. HET MIDDEN-OOSTEN V.N.-secretaris-generaal zou naar het Midden-Oosten gaan Voor onderzoek naar gespannen verhoudingen Dag Hammarskjoeld, de secreta ris-generaal van de V.N., Is van plan vrijdag naar het Midden-Oos ten te vliegen om een onderzoek ln te stellen naar de gespannen ver houding tussen Israël en de Ara bische landen, als de Veiligheids raad het desbetreffende Ameri kaanse voorstel goedkeurt. Het Westen hoopt dat de Sowjet- Unie haar amendementen op het voorstel, die naar westelijke me ning in het voordeel van de Ara bieren zijn, niet zal doorzetten. De Rus Sobolef heeft het Westen er van beschuldigd dat het van plan is gewapenderhand in te grij pen in het Midden-Oosten. Israël en alle vier de betrokken Arabische staten - Egypte, Syrië, Jordanië en Libanon - hebben ver klaard dat Hammarskjoeld welkom is. Verwacht wordt dat de Sowjet- Unie het Amerikaanse voorstel niet door een veto zal blokkeren, ook al zouden de Russische amendemen ten worden verworpen. Oud-premier Malenkof heeft zon dag de kathedraal van Canterbury bezocht tijdens de avonddienst, die werd geleid door aartsbisschop dr. Fisher. Toen Malenkof, o.m. vergezeld door de „rode deken van Canter bury", dr. Johnson, de kathedraal binnenkwam, dromden de gelovi gen om hem samen. Opgewonden vrouwen sloegen hem op de schou der, mannen klommen op de ban ken om de Russische staatsman te fotograferen en van alle kanten be stormde men hem met verzoeken om handtekeningen. Toen dr. Fisher, na de dienst, de kathedraal verliet, liep hij rake lings langs de Russische bezoekers. Dr. Johnson maakte glimlachend 'n gebaar alsof hij de Russen aan dr. Fisher wilde voorstellen, doch de aartsbisschop liep onbewogen door. De E.O.K.A., de ondergronds werkende Cyprische organisatie, die vereniging van het eiland met Grie kenland wil, bestond zondag een jaar. In het jaar van haar optre den zijn 71 personen een geweld dadige dood gestorven, terwijl er ruim vierhonderd werden gewond. De 71 doden waren: 22 Britse mi litairen. een Engelse politie-serge- ant, acht Cyprische politiemannen en veertig Cyprische burgers. Er werden 418 personen gewond, waar onder 203 Britten - 181 militairen en 22 burgers - en enkele vrouwen en kinderen. Eisenhower over bewapening President Eisenhower heeft er dinsdag bij het Amerikaanse volk op aangedrongen geen vertrouwen te hebben in het argument aange voerd door onwetende en slecht op de hoogte zijnde personen dat al leen in bewapening een oplossing kan worden gevonden voor de bui tenlandse problemen van de V.S. De president zei dit in een korte informele toespraak op een bijeen komst van ongeveer 250 leden van de adverteerraad, een organisatie die de regering van advies dient bij het bevorderen van programma's voor een beter begrip van de Ame rikaanse levensgewoonten. De ontwapenings besprekingen De Verenigde Staten hebben dins dag op de ontwapeningsbesprekin gen te Londen enkele voorstellen ingediend om de kloof tussen de Russische en westelijke plannen voor ontwapening te verkleinen. De Amerikaanse vertegenwoordi ger, Harold Stassen, heeft volgens gezaghebbende kringen voorgesteld dat als overeenstemming kan wor den bereikt inzake controle op bewapening, de strijdkrachten van Rusland, communistisch China en de Verenigde Staten zouden worden teruggebracht tot twee en een half miljoen man elk, en die van Enge land en Frankrijk tot 750.000 man, Senator Estes Kefauver, gega digde als democratisch kandidaat voor het presidentschap, heeft kri tiek geleverd op het buitenlandse beleid van de regering-Eisenhower. De betrekkingen met een aantal Navo-landen zei hij, zijn slechter geworden en de moeilijkheden in de verhouding tot India en andere Aziatische landen waren groter ge worden. Vergissing van Luftwaffe in vorige oorlog eiste 57 doden „Schanddaad van de vijand" Het Duitse „Institut für Zeitge- schichte" heeft een rapport uitge geven waarin verklaard wordt dat het bombardement van Freiburg een vergissing van de Luftwaffe geweest is. Dit bombardement had op 10 mei 1940 plaats en eiste 57 doden. Hit- Ier voerde het aan als reden voor zijn „vergeldingsbombardementen" op Engeland. De Duitse propaganda noemde het een „schanddaad van de vijand". De Duitse bommenwerpers die de „aanval" uitvoerden, hadden op dracht Dyon in Frankrijk te bom barderen, maar door het slechte weer. verdwaalde de formatie en liet 69 bommen los op Freiburg. (Waarvan er 24 niet ontploften). Toen Göring van de vergissing op de hoogte gesteld werd, zou hij gezegd hebben: „Dat is wel een prachtig begin van onze veldtocht De Luftwaffe en ik staan voor gek Hoe moeten we dit aan het Duitse volk verklaren?" Het Amerikaanse rassenvraagstuk De mogelijkheid bestaat dat pre sident Eisenhower speciale confe renties zal beleggen over rassen scheiding en burgerrechten in de Verenigde Staten, als het Congres geen maatregelen neemt. De president heeft dit verklaard in een brief aan de gouverneur var Florida, Collina, in antwoord op een telegram van de gouverneur waarin deze een conferentie var gouverneurs en procureurs-gene raal van zuidelijke staten voor stelde om de huidige vraagstukker op het gehele gebied van de be trekkingen tussen de verschillende rassen te bespreken. In zijn boodschap over de „toe stand van de unie" in januari j.l deelde de president mede, dat hi." de oprichting van een studiecom missie van democraten en republi keinen zou aanbevelen, die een on derzoek zou moeten instellen naar klachten over schending van df burgerrechten. De regering heef' het Congres nog niet haar aanbe velingen op het gebied van de bur gerrechten toegezonden. Functio narissen van het ministerie van Justitie zouden bezig zijn met her ziening van onderdelen van het re geringsprogram. Tirools muzikaal gezin in Nederland Ook in Nederland kan men than.' kennis maken met het welhaasf unieke muzikale gezin uit Tirol drie meisjes met lange blonde vlechten, haar drie broers en de Benjamin, die Paull heet en 6 jaar is, spelen onder leiding van hun vader huis- en volksmuziek op een twintigtal zeer uiteenlopende in strumenten, zowel historische, als nieuwe en inheemse. Zeer veel Amsterdammers heb ben in gebouw Bellevue dinsdag avond het optreden in ons land van de vader, die muziekleraar is, van Hans (20 jaar), Max (18 jaar), Llesl (16), Resl (15), Fritz (13), Rosl (12) en de kleine Pauli, bijgewoond. Het internationale Rode Kruis heeft een tentoonstelling georgani seerd van kindertekeningen uit alle delen van de wereld, met het doel het onderling begrip en de vriend schappelijke betrekkingen tussen de kinderen uit verschillende lan den te bevorderen. De tentoonstel ling zal na New York, waar ze thans wordt gehouden, hierna nog in diverse andere steden worden gehouden. Zij omvat het werk van kinderen uit verscheidene Europese landen, Afrika, Azië, Canada en de Verenigde Staten. Korte berichten uit het binnenland AMSTERDAM. Het regerings schip s.s. „Zuiderkruis" is dins dagmorgen met circa 550 repatri anten uit Indonesië in Amsterdam aangekomen. Over tien dagen zal het schip weer vertrekken voor een reis naar Las Palmas, Walvisbaai en Kaapstad. UTRECHT. Omtrent de vondst van twee beenderen langs de Lek bij Culemborg, waarvan de geolo gische dienst van de Rijksuniversi teit te Utrecht na onderzoek aan nam dat ze afkomstig moesten zijn van een mammoeth, wordt van de zijde van deze dienst meegedeeld dat de aanvankelijke veronderstel ling niet juist is gebleken. Met ze kerheid kan nu wel worden aan genomen dat de beenderen aan een ongeveer 20.000 jaar geleden ge leefd hebbende neushoorn hebben toebehoord. MAASTRICHT. De staatsmijnen hebben thans reeds 38 kunstvoor werpen aangekocht van Limburgse kunstenaars. Hiermede was een be drag van f 10.000 gemoeid. IJMUIDEN. Aan de treilersta- king, die begin januari IJmuiden's vloot lamlegde, is thans een defi nitief einde gekomen. De schepen gaan alle weer naar zee op de zgn. krijger-voorwaarden. Dit zijn voor waarden waarbij de vaste gage ge handhaafd blijft. MIDDELBURG. Eén van Mid delburgs oudste kerken en zeker de kleinste en intiemste - er zijn slechts 145 zitplaatsen - is zondag officieel weer in gebruik genomen na een ingrijpende restauratie, die de herfst van 1954 begon en waarbij tal van in de loop der eeuwen aangebrachte veranderin gen, welke meestal geen verbete ringen waren, weer ongedaan zijn gemaakt. - De Russische minister van Cultuur, Nikolai Michailof, zal pre mier Boelganin en partijsecretaris Chroesjtsjef vergezellen bij hun bezoek aan Engeland, zo heeft ra dio-Moskou bekend gemaakt. De minister heeft in februari al een bezoek aan Engeland gebracht om te spreken over een uitbreiding van de culturele betrekkingen tus sen beide landen. De Australische onderzeeboot jager H.M.A.S. „Arunta" heeft een drie daags operationeel bezoek aan Hollandia gebracht. - Op deze fotocom binatie zien we boven het schip in de haven van Hollandia; onder gou verneur dr. J. van Baal, die de erewacht groet bij het beireden van de bodem voor een officieel bezoek. Hr. Ms. „Piet Hein" te Bombay Op thuisreis naar Nederland heeft Hr. Ms. torpedobootjager „Piet Hein", commandant luitenant ter zee der eerste klasse A. van der Moer, gedurende de paasdagen een bezoek gebracht aan Bombay, waar het schip meerde tegenover de kruiser „Dihri", het vlaggeschip van de Indische marine, waarmede zowel officieel als persoonlijk al spoedig hartelijke betrekkingen werden aangeknoopt. Ondanks de vrije dagen ter ge legenheid van Pasen werd alle mo gelijke hulp en medewerking on dervonden van de Indische marine autoriteiten. Verzameling der belangrijkste bepalingen De ouderdomsverzekering is de Tweede Kamer gepasseerd en we kunnen vaststellen, dat er in vele ïuiskamers voldoening heerst, hoe wel wij er ook van overtuigd zijn, lat veie pensioentrekkers niet ge- ïeel instemmen met de voorgestel de regeling. Het vastleggen van het voor en tegen hoort echter thuis in xen andere rubriek; wij willen in dit artikel thans eens vastleggen noe de vork in de steel zit. Zo be landen wij dan bij de eerste vraag: wie profiteren van deze wet? In het kort komt het hierop neer, dat iedereen die 65 jaar is (met in gang van 1 januari 1957) in aan merking komt voor het bodempen sioen. In de wet worden thans genoemd 3ls uitkeringsbedragen: f 1338 voor gehuwden en f 804 voor ongehuw- den. Een groot voordeel voor werken den op genoemde leeftijd is het feit dat geen aftrek van eigen inkomen meer zal plaats hebben, ook wordt er geen verschil meer gemaakt in gemeenteklassen. Moest er bij „Noodwet Ouder domsvoorziening" worden onder handeld over eventuele verhoging van de uitkeringsbedragen, thans zullen de uitkeringen stijgen als de lonen met gemiddeld 3 pet. zijn ge stegen. Leeftijd geeft de doorslag In dit verband kunnen wij hier aan al direct toevoegen, dat bij de inwerkingtreding der wet, hoogst waarschijnlijk hogere uitkeringen gegeven worden, omdat het loonpeil als gevolg van de pas getroffen maatregelen zeer zeker hoger zal komen te liggen. De leeftijd van de man is ook nu nog bepalend, d.w.z. als de man 65 jaar is en de vrouw niet, krijgt de man de uitkering voor gehuwden. Een belangrijke bepaling is verder, dat nu ook de vrouw die 65 jaar is en gehuwd is met een man die nog geen 65 jaar is, maar wiens kost- winster zij is, het bedrag voor ge huwden zal ontvangen. Kreeg tot dusverre de echtgenote van een overleden „Drees"-trekker nog gedurende 5 maanden het ge huwdenpensioen, volgens de nieu we wet zal zij dit bedrag nog ge durende 12 maanden blijven ont vangen. De premie Het spreekt vanzelf dat er pre mie zal moeten worden betaald. Zoals de zaak er nu voorstaat, zal deze premie komen te liggen op on geveer 7 pet. Deze premie zal moe ten worden betaald over maximaal f 6.000 inkomen, maar als de uitke ringen omhoog gaan, zal ook deze grens stijgen. Premieplichtig zijn personen van 15 tot 65 jaar. Degene die geen inkomen heeft, betaalt ook geen premie, maar kan wel aanspraak maken op pensioen. Blijft iemand moedwillig nalatig premie te betalen, dan krijgt hij voor elk jaar verzuim 2 pet. min der, d.w.z. dat iemand die nim mer premie betaalt gedurende een tijdvak van 50 jaar, geen enkel recht kan doen gelden. Het is zo goed als zeker, dat de premie van de loontrekkers zal ge compenseerd worden door een loonsverhoging. De zelfstandigen krijgen er (wéér) een last bij Ten opzichte van de premiebeta ling door zelfstandigen is bepaald, dat hij die minder dan f 1500 per jaar verdient indien ongehuwd (en f 2.100 indien gehuwd) geen premie zal behoeven te betalen. Ongehuw de zelfstandigen betalen tussen een inkomen van f 1500 en f 2.500 een oplopend percentage; gehuwden tussen een inkomen van f 2.100 en f 3.100. Ter compensatie van deze cate gorie is verder bepaald, dat de zelfstandige de door hem te betalen premie zal mogen doorberekenen in de prijzen. Mede zullen deze zelf standigen het inkomen, waarover premie wordt betaald, mogen ver minderen met het bedrag van de kinderbijslag, dat zij als loontrek kers zouden ontvangen. De naam Boelhouwer is toegestaan Het op 17 februari jl. geboren zoontje van de 37-jarige douanier W. Otte uit Hansweert zal de voor naam Boelhouwer mogen dragen. De Middelburgse rechtbank heeft nl. bevolen tot aanvulling der regis ters van de burgerlijke stand der gemeente Kruiningen (waartoe Hansweert behoort) en heeft pre cies voorgeschreven, met welke be woordingen de ambtenaar van de burgerlijke stand aldaar de desbe treffende akte zal moeten inschrij ven. Toen de heer Otte destijds de ge boorte van de kleine op tijd lcwarn aangeven, maakte de ambtenaar van de burgerlijke stand bezwaar tegen de voornaam Boel houwer en weigerde de akte van geboorte op te maken De vader nam daarmee geen genoegen en schakelde een advocaat in, nl. mr. J. G. van der Burgt te Goes, waarna vorige week deze zaak in raadkamer door de rechtbank werd behandeld in aan wezigheid van de betrokken amb tenaar. Tot wie zich te wenden? De belastingdienst is ingescha keld om de premie te innen. De Rijksverzekeringsbank, die voort aan „Sociale Verzekeringsbank" zal heten, en die zal worden bijgestaan door de Raden van Arbeid, zal wor den belast met de uitvoering der wet, zodat mag worden aangeno men, dat men voor het aanvragen in eerste instantie zich zal moeten wenden tot de Raden van Arbeid, Teneinde te voorkomen, dat de lasten der loonsverhogingen aan de werknemers te zwaar zal worden gevoeld door de werkgevers, zal met ingang van 1 januari (datum in voering wet) de 4 pet. verevenings heffing vervallen, zodat nog een uitweg gezocht en gevonden zal moeten worden voor het verschil; de regering verwacht echter dat het verwerken van het offer in de totale economische structuur (o.m, een geringe stijging van het loon- en prijspeil) min of meer „pijnloos" zal verlopen door de stijging van de p'roduktiviteit, waarop, juist wanneer het om de ontwikkeling op wat langere termijn gaat, gere kend mag worden. De tijd zal dit moeten uitwijzen. Do aanpassing van pensioenen Het grootste struikelblok ln de nieuwe wet betreft de aanpassing van particuliere pensioenen. In ver gelijking met de oorspronkelijke wet is hlex-ln wel enige „verzach ting" gekomen, zodat wij thans de ze materie kunnen splitsen in drie groepen. a. De aanpassing van particuliere pensioenen is mogelijk gemaakt in de gevallen waarin pensioenfond sen bestaan. De besturen van de fondsen, waarin evenveel werkge vers als wernemers zitten, en de deelnemersvergaderingen beslissen in hoeverre van de aanpassingsmo gelijkheid gebruik wordt gemaakt. Aanpassing is dus niet voorgeschre ven. b. Fondsen, di« de mogelijkheid Stad en Provincie ZIERIKZEE Zierikzeese IJsvereniging Op dinsdag 10 april a.s. zal een vergadering worden gehouden van de Zierikzeese IJsvereniging. Op deze belangrijke vergadering zal een definitief bestuur worden geko zen, dat zal bestaan uit voorzitter, secretaris, penningmeester en een viertal commissarissen. Bovendien komen de plannen ter tafel voor een vaste eigen ijsbaan, tot de rea lisering waarvan reeds enkele toe zeggingen van officiële zijde zijn gedaan. Kapsalon heropend De heer F. Bx-andenburg heeft dinsdag zijn nieuw ingerichte kap salon aan de Breestraat heropend. Voorheen had de eigenaar een kap salon, ondergebracht in de dames kapsalon van de heer A. D. Pher- nambucq. Daar evenwel aan de Breestraat na de ramp een pand (voorheen kapsalon Uil) is vrijge komen, kon de heer Brandenburg ,zich hier opnieuw installeren. De salon maakt een verzorgde indruk en heeft een algehele vernieuwing ondergaan. De muren zijn behan deld met plastiek materiaal, terwijl een nieuw plafond is ingebracht. Bovendien is een nieuwe vloer van marmoleum gelegd. De Amerikaan se scheerstoelen zijn meegekomen uit de andere salon. De vernieu wing van de zaak werd in twee maanden tijds uitgevoerd door de heer F. J. van Aken (metselwerk), Gebrs. Koster (schilderwex-k), J. Kosters (elektriciteit). Dhr. Bran denburg introduceert in deze nieu we zaak zijn methode van elektri sche haai-massage, ter bestxdjding van kaalworden en roos. Reeds heeft hij met deze methode goede resultaten geboekt. Gebruik wordt gemaakt van een speciale Engelse massagemachine. Bovendien is aan de nieuwe zaak een parfumerieën- afdeling verbonden. Ook het woon gedeelte van het pand is geheel vernieuwd. tot aanpassing reeds in hun regle menten hebben opgenomen, mogen maximaal 80 pet. van het bodem- pensioen op het uit te kei-en pen sioen in mindering brengen. Bij het eigen pensioen, berekend over een .volledig dienstverband, komt dus in elk geval 20 pet. van het bodem pensioen. c. Voor fondsen, die ln hun re glementen de mogelijkheid tot aan passing niet kennen, gelden ande- re bepalingen. Zij mogen voor elk dienstjaar, dat vóór de afkondiging van de ouderdomswet is verstre ken, hoogstens 1 pet. van het bo dempensioen korten. Rest nog te vermelden, dat de aanpassing van de overheidspensi- oenen in een aparte wet zullen ge regeld worden. Wij kunnen hierop thans niet nader ingaan, doch zul len t.z.t. onze lezers zo volledig mo gelijk inlichten. Allerwegen is men thans dx*uk be zig de voorbex-eidingen te treffen die nodig zijn om de voorgestelde wet per 1 januari 1957 in werking te doen treden. Afzonderlijke uit voeringsbesluiten zullen t.z.t. dus hiex-omtrent verschijnen en wij ho pen ook wat dit punt betreft onze lezers volledig te kunnen voorlich ten. (Nadruk verboden).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1