DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ondanks guur weer waren drukke Paasdagen het DINSDAG 3 APRIL 1956 No. 17926 - 112* jsiargaug ZIEMKZEESCHEWNIEUWSBOBE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Priis per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent. Los je nummers 10 cl. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Adverten,'*P'lj[S 15 cent per mm. - Succesjes (max, 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lanoe Nobelslra&t 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Te'*'00?, nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V.rü voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 30V. Koning Paul van Griekenland ,Griekse nationale kerk volhardt in eisen inzake Cyprus" Gegriefd door het Engelse optreden Koning Paul van Griekenland heeft maandag de nieuwe volksver tegenwoordiging toegesproken. In de troonrede zei hv onder andere: „De Griekse nationale kerk zal vastberaden volharden in haar eisen inzake Cyprus". Hij beschreef aartsbisschop Ma- karios als „een schitterende verte genwoordiger van de Griekse tra ditie van vrijheid en democratie". Verder verklaarde hij, blijkbaar doelend op de Grieks-Britse betrek kingen: „Griekenland is diep ge griefd door de gebeurtenissen die een verstoring teweeg gebracht hebben in de vriendschappelijke gevoelens, die het land voelt voor de regering van een volk waarmede Griekenland altijd verbonden is ge weest door banden van traditionele vriendschap". Over betrekkingen tot Grieken- land's buurlanden zei de koning dat met Zuid-Slavië nauwe vriend schappelijke betrekkingen aange knoopt worden, maar dat met een ander buurland helaas de banden losser werden, hierbij waarschijn lijk doelend op Turkije. Over de troonrede zal geen debat gevoerd worden. In dc komende v(jf jaar... 25000 Nederlanders naar Australië De Nederlandse en de Austra lische regering zijn van plan, in de komende vijf jaar 25.000 Nederlan ders zich te laten vestigen in Au stralië, zo is te Canberra meege deeld. Tussen de Nederlandse com missaris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Haveman, en het Austra lische departement voor immigra tie is overeenstemming bereikt over een ontwerp-plan, dat nog door de twee regeringen moet wor den goedgekeurd. Op een persconferentie verklaarde de heer Haveman dat het akkoord in grote lijnen zal aansluiten op een bestaande regeling, waarbij tenminste 5.000 personen per jaar worden overgebracht. De Nederlandse slappen in Amerika Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft gezegd, dat de aanbieding van het Nederlandse commentaar donderdag op de ver klaringen van Foster Dulles in In donesië, geen protest was. De woordvoerder, Lincoln White, zei op zijn dagelijkse persconferen tie in antwoord op vragen, dat dr. J. H. van Royen, donderdag een be zoek had gebracht aan het depar tement om een overzicht te over handigen van hetgeen in het Ne derlandse parlement over de ver klaringen van Dulles was verklaard T reinhater gedood door trein De 84-jarige Italiaan Antonio Pappano heeft zijn leven lang een felle haat gekoesterd tegen treinen, zozeer, dat hij liever de duizend ki lometer van Avellino waar hij woont, naar Turijn liep om zijn dochter en kleinkinderen te bezoe ken dan de reis met de trein te maken. Merkwaardig dat een trein een einde aan zijn leven heeft gemaakt. Hij wandelde bij het huis van zijn dochter in Turijn en werd, toen hij een spoorbaan overstak, door een trein aangereden en gedood. De herziening der onderwijzers-salarissen In het jaarverslag over 1955 van de Algemene Nederlandse Onder wijzers Federatie wordt ondermeer melding gemaakt van de aangele genheden die in de bijzondere com missie voor georganiseerd overleg aan de orde zijn geweest. Over een aantal punten kon, aldus het ver slag, vrij gemakkelijk overeenstem ming met de regeringsdelegatie be reikt worden, doch ten aanzien van één punt lagen de standpunten van de federatie en de regeringsdelega tie zo ver uiteen, dat geen overeen stemming kon worden bereikt. Het voornaamste punt, de salarisherzie ning kwam meermalen aan de or de. Uitvoerig is over dit vraagstuk van gedachten gewisseld, zonder dat evenwel van werkelijk overleg kon worden gesproken. De bespre kingen over een kleine verbetering de salarisregelingen voor het u.l.o.-onderwijs ziju^ok nog niet afgelopen. TWEEDE KAMER Regeling op afbetalings overeenkomsten Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp tijdelijke regeling betref fende afbetalingsovereenkomsten ingediend. De bij dit ontwerp be- horende Memorie van Toelichting is ondertekend door de minister en de staatssekretaris van Economi sche Zaken, alsmede door de minis ters van Justitie en Financiën. Nu de verkoop op afbetaling hier te lande na de tweede wereldoor log zulk een snelle ontwikkeling te zien heeft gegeven en deze verkoop meer dan voorheen een rol zal gaan spelen bij de ontwikkeling van het conjunctuurverloop, is de regering van mening, dat zij over bevoegd heden moet beschikken tot het tref fen van beperkende maatregelen op dit gebied. Gift voor Kon. Noord- en Zuid-Hollandse Reddings- Maatschappij De Koninklijke Noord- en Zuid- Hollandse Redding Maatschappij heeft van de Zweedse rederij „Nord Stjernan" te Stockholm een gift van 5000 gulden ontvangen „als een klein bewijs van de waardering die wij hebben voor het moedige en mooie werk dat de K.N.Z.H R.M. doet ten bate van schipbreukelin gen van iedere nationaliteit, die in nood verkeren", aldus een zinsnede uit een brief, die de reddingmaat schappij van deze rederij ontving. Een woordvoerder van de Ne derlandse ambassade in Canberra heeft vrijdag meegedeeld dat het plan van de Nederlandse regering om financiële garanties te geven aan Nederlandse emigranten in Australië die daar een zaak willen beginnen of een huis willen bouwen waarschijnlijk nog dit jaar zal in gaan. Veel buitenlanders in ons land Ondanks guur weer: verrassend drukke Paasdagen. Dat is de con clusie, die men na het verzamelen van globale gegevens over vreem deling enbezoek en besetting van hotels krijgt. Het aantal Duitse bezoekers aan ons land is enorm groot geweest. Zeer veel Fransen hebben thans ook gehoor gegeven aan de roep stem van de A.N.V.V. en zijn vaak in gesloten autocolonnes naar ons land, voornamelijk naar het strand en het bollengebied getrokken. Het aantal dagbezoeken van Belgen was niet veel groter dan op andere len te-zondagen, dus toch nog zeer aan zienlijk. Voorts kwamen vrij veel Denen, Zweden en zelfs Italianen naar Nederland. Ook onze Britse overburen en in Europa verblijven de Amerikanen lieten zich niet on betuigd. Scheveningen kon zelfs bo gen op gasten uit Peru, Brazilië, Zwitserland, Cuba, Panama en Iran. De Nederlanders zelve hebben in zeer vele gevallen de Veluwe, Twente, het hart van Brabant en Zuid-Limburg opgezocht. De hotels in deze streken waren behoorlijk tot goed bezet. In Limburg over heersten de Belgische en Duitse gasten. Aangezien het gure weer nu niet bepaald tot fietstochtjes lokte, was het autotoerisme verre in de meer derheid. Op het Parijse vliegveld Orly is door een sjouwer een staaf goud van een kilo gevonden, die onbe heerd op een overigens lege vracht auto lag. De staaf was in een stuk verkreukeld bruin papier gewik keld. De politie wilde alsnog niets over haar onderzoek meedelen. De acties van het Franse leger tegen de opstandelingen in Algerije gaan niet alleen voortdurend voort, maar zijn de laatste weken zelfs aanzien lijk in hevigheid toegenomen. - Deze foto toont manschappen van het 110de regiment Franse bergtroepen in actie bij Oued Masser in Noord- Algerije. tZSfè Vorige week opende loco-burgemeester A. M. den Boer van Zierikzee de fraai gemoderniseerde krui denierszaak van de heer L. Uijl aan de Nieuwe Ha ven alhier. Door een druk op de knop zette hij enkele machines in werking en ontstak de verlichting, daar- De tweede foto brengt een hoekje van de nieuwe zaak in beeld. Ned. ambassadeur sprak met Dulles De Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Royen, heeft maandag een onderhoud ge had met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles. Het onderhoud, dat plaats vond op verzoek van de Amerikaan se minister, duurde bijna een uur. Na afloop verklaarde dr. v. Royen ..Ik heb de heer Dulles gezegd, dat mijn regering onaangenaam ver rast is over het feit dat hij slechts bemoedigende woorden over Indo nesië gesproken heeft, en dat hij geen enkele toespeling gemaakt heeft op de eenzijdige opzegging van de ronde-tafelovereenkomst en de dreigende rechtsweigering in de zaak Jungschlager." Stalin doodde zijn tweede vrouw Volgens geruchten heeft het cen trale comité van de Sowjet-com- munistische partij in een rond schrijven aan de partij-afdelingen medegedeeld, dat Stalin in novem ber 1932 zijn tweede vrouw, Nadia, heeft doodgeschoten. Tot op heden werd aangenomen, dat zij zelf moord pleegde of na een ziekt# was overleden. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zaterdag bekend gemaakt, dat het ministerie berichten over deze geruchten uit Moskou ontvangen heeft. Stalin huwde zijn tweede vrouw, haar volledige naam was Nadezhde Alliloejeva, tijdens de burgeroorlog die op de revolutie van 1917 volgde. Zij was toen 19 jaar en hij 40. Vol gens berichten overleed zij kort na een twist met haar man over de Sowjet-politiek. Vier Duitse oorlogs misdadigers vrijgelaten Uit de strafgevangenis te Breda zijn vier Duitse oorlogsmisdadigers vrijgelaten. Zij hebben tweederde van hun straftijd uitgezeten en zijn derhalve, zoals regel is, voorwaar delijk in vrijheid gesteld. Het zijn: Jurgen Hinrichsen, Emil Rühl, Bernhard Siebens en Fritz Viebahn. De vier vrijgelatenen zijn naar de Nederlands-Duitse grens gebracht en bij Vaals aan de Duitse autori teiten overgedragen. Na deze vrijlating bevinden zich in de gevangenis te Breda nog 35 Duitse oorlogsmisdadigers. Te sterke centralisatie de B.B.? De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft aan de minister van Buitenlandse Zaken enige be zwaren kenbaar gemaakt tegen de regelingen en voorschriften, wélke zijn vastgesteld ten aanzien van de Bescherming Bevolking. Deze be zwaren zijn gegrond op de ervaring welke thans Is opgedaan. De adres sante meent, dat ze zijn terug te voeren tot één grondnoemer, nl. dat zij symptomen zijn van een te sterke centralisatie bij de B.B. De centrale leiding zou zich meer die nen te bepalen tot het aangeven van hoofdlijnen en wel zodanig, dat aanpassing van de plaatselijke toe stand voldoende mogelijk is. bij De Wereld Federatie ter Be scherming van Dieren heeft naar aanleiding van verschillende klach ten, die bij het secretariaat zijn binnen gekomen over het uitmoor den van zangvogels in Portugal, een protest gezonden aan de Portugese regering. Het betreft hier klachten over het vangen van trekvogels, af komstig uit Rusland, Polen er Duitsland, die bij duizenden in net ten worden gevangen en worden gedood ten behoeve van de toeris ten, die deze vogels als een lekker nij verorberen. Opstandelingen op Malakka willen onderhandelen De leider van de communistische partij in Malakka, Tsjin Peng, heeft een brief gezonden aan de eerste minister van Malakka, Toenke Ab- doel Rahman, waarin hij zich be reid verklaart tot onderhandelin gen met het doel een einde te ma ken aan de strijd in Malakka, aldus is van officiële zijde te Singapore medegedeeld. Aan de andere kant schrijft Tsjin Peng, dat de communisten zich niet willen overgeven en de strijd slechts zullen staken als zij politiek met andere partijen op één lijn gesteld worden en er geen vergeldings maatregelen tegen hen worden ge nomen. Een eeuw getrouwd Het boerenechtpaar Adamof in de Kaukasus, Rusland, heeft onlangs zijn 100-jarig huwelijksfeest gevierd. De man, Achmed Adamof, is 121 jaar oud en werkt nog steeds. Paasboodschap van de Paus Beroep op staatslieden bewapening te beperken In een radiorede tot de wereld heeft paus Pius XII op eerste Paas dag een beroep gedaan op de staats lieden, een einde te maken aan „de wedloop naar de afgrond" door af schaffing en beperking van kern wapens. De tachtigjarige paus sprak van af een balkon van de Sint Pieter. Ongeveer 200 000 mensen luister den op het plein naar de woorden van de paus. De paus waarschuwde, dat de we reld „bijna de hoop verliest om de zelfvernietigende dwéasheid van een wedloop met kernwapens tot staan te brengen".Om deze ver schrikking nog te vergroten, aldus de paus, waren er thans bestuur bare projectielen bijgekomen, die reusachtige afstanden konden af leggen en door middel van een atoomlading de totale vernietiging van mensen en dingen met zich meebrachten. In twee voorafgaande paasbood- schappen in zijn jongste kerstrede heeft de paus eveneens gewaar schuwd tegen de verschrikkelijke gevaren van een atoomoorlog. De kerk in Sowjet- Rusland Dr. Eugene Carson Blake, presi dent van de Amerikaanse nationale raad van kerken die zo Juist van een bezoek aan Rusland is terugge keerd, heeft zondag verklaard, dat de Russische regering nog steeds uit is op de vernietiging van de kerk. Hij zei dat Sowjet-Russische regeringsautoriteiten trachten de kerk zulke beperkingen op te leg gen dat zij op de lange duur aan het langste eind zal trekken. Dr. Blake vervolgde: „De enige hoop op duurzame vrede in deze wereld ligt in een Interne wijziging van het communisme. Ik voorzie op het ogenblik geen grote verande ringen maar één van de machten die zulk een wijziging zouden kun nen veroorzaken is de christelijke kerk in de Sowjet-Unie". Het Duitse Rode Kruis heeft sinds het einde van de oorlog 100 duizend kinderen, die tijdens de oorlog van hun ouders werden ge scheiden, opnieuw met hun ouders of andere familieleden samenge bracht. Het 100.000ste kind werd na een scheiding van 11 jaar met zijn moeder verenigd. Malenkof werd „bedreigd" Ten de Sowjet-minister voor de elektriciteitsvoorziening, Malenkof, zaterdag zijn hotel in de zuid-En gelse badplaas Brighton wilde bin nengaan, werden er plotseling twee revolvers op hem gericht en hem werd toegeroepen zijn handen in de lucht te steken. De minister bleef echter onbewogen. Hij pakte de twee aanvallers - twee jonge tjes van zes en zeven jaar, in cow boy pakken - beet en draaide hen snel met het gezicht naar de muur. Vervolgens liet hij zich met de jon gens fotograferen. De kleine „oor logsophitsers" kregen evenwel niet een „vredesinsigne", zoals andere kinderen die Malenkof bij zijn rondreis door Engeland heeft ont moet. Bloedige gevechten in Algerijë De Franse strijdkrachten in Al gerije hebben eind vorige week de bloedigste gevechten geleverd se dert de opstand in november 1954 begon. 137 rebellen werden gedood en 76 gevangen genomen. Volgens de correspondent in Cairo van „Paris-Presse" heeft het „Al gerijnse bevrijdingscomité" bekend gemaakt, dat de totale oorlog tegen Frankrijk is uitgeroepen. Het „Al gerijnse bevrijdingscomité" zal de regels van de oorlog niet meer in acht nemen. In Parijs werden 3.000 Noordafri kanen aangehouden, die van plan zouden zijn geweest een betoging te houden voor het verlenen van on afhankelijkheid aan Algerije. Kankeronderzoek in Amerika Bij een onderzoek onder auspi ciën van een New Yorkse commis sie voor kankerbestrijding, zijn bij 25 van de 208 tot dusver onder zochte vooraanstaande vertegen woordigers uit het zakenleven en de vrije beroepen kankerverschijn selen geconstateerd. Een honderdtal personen ver toonde tekenen van hartkwalen of afwijkingen in het beendergestelsel of de spierweefsels. In totaal hebben zich 412 perso nen voor het onderzoek gemeld. De Finse zangeres Maijo Kuu- soja heeft bij haar terugkeer in Helsinki uit de Sowjet-Unie ver klaard, dat zij 6 maart in Tiflis was aangekomen, tezamen met de pia nist Tapani Valsta en diens broer de cellist Asko Valsta voor het ge ven van een concert. Op de zeven de (Stalin was reeds „afgedankt") verzamelde zich een grote menigte, die een optocht door de hoofdstra ten begon. Men voerde reusachtige versierde portretten van Stalin met zich mee en riep „Stalin, Sta lin". De uit onderdelen bestaande optocht bracht het verkeer tot staan terwijl de politie grinnikend toe keek. De demonstranten toondon zich goedaardig. Europa zal nog heel wat op het gebied van de kolenvoorzlening moeten doen of het komt in moei lijkheden, zo deelde de secretaris generaal van de Organisatie voor Europese Economische Samenwer king (O.E.E.S.), René Sergent, op een bijeenkomst van de Europees- Atlantische groep mede. Hij voegde hier *an toe, dat dit de vrij ern stige gevolgtrekking is van de com missie voor energie van de O.E.E.S., waarvan het rapport thans wordt opgesteld. In de maand maart hebben zich in west-Berlijn circa 15 000 vluchtelingen uit oost-Duitsland gemeld; 3.500 meer dan in februari.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1