AMSTLEVEN levensverzekering Dat vind ik zo gek" Officiële publikatie DE ONVERBREEKBARE BAND Z1ERJKZEESCHE NIEUWSBODE ZATERDAG 31 MAART 1956 No. 17925 Beurtschippersvaartuig „Zeelandia" onderging grondige vernieuwing Tonnage werd opgevoerd tot 130 ton Na een drietal maanden het mik punt te zijn geweest van mokerha mers en snijbranders, dreunde don derdagmiddag trots als een pauw het vernieuwde m.s. ^Zeelandia" van schipper J. L. van Duivendijk de lange haven uit van Zierïkzee op weg naar Lochem in Gelderland, met aan boord een lading graan. Do „Zeelandia" heeft een ware metamorfose ondergaan. Het schip is zes meter verlengd en is toege rust met een 80 p.k. „Kromhout" dieselmotor. Als men in aanmer king neemt dat de „Zeelandia" eerst werd voortgestuwd door een 45 p.k. motor is het een duidelijke zaak dat er nu met een veel hogere snel heid gevaren kan worden. Bedroeg de tonnage van de boot voorheen 97 ton, deze is door de verlenging opgevoerd kunnen worden tot om streeks 130 ton. De juiste tonnage is nog niet vastgesteld kunnen wor den, daar er nog geen preciese me ting heeft plaats gehad. Een ander t'acet van vernieuwing welke di- rekt in het oog valt, is de geheel nieuwe stuurhut, veel ruimer en praktischer dan de oude en comfor tabel gemaakt door een gemakke lijke zitbank. Het resultaat van de proefvaart welke schipper van Dui vendijk en zijn zoon woensdagmid dag maakten van Bruinisse naar Zierikzee, stemde hen tot volle te vredenheid. De nieuwe motor is geplaatst door de firma L. Padmos te Bruinisse, de andere voorzieningen zijn ge troffen door de firma de Klerk te Kruispolder. Mede in verband met de vorstperiode hebben de herstel lingen een drietal maanden gevergd De „Zeelandia" is nu echter weer aan zijn element toevertrouwd, tot grote voldoening van de eigenaar Het ls een trots schip geworden. De moedermelkcentrale van het Rode Kruis De moedermelkcentrale van het Nederlandse Rode Kruis heeft in het jaar 1955 in totaal 4823,300 kg. moedermelk ontvangen. Hiervan was 3265.940 kg. goed. Daarentegen was 1557,360 of 32,5 pet. zuur. Dit percentage wordt veel te hoog geacht en daarom zijn er maatre gelen genomen dit te verminderen. Wanneer het percentage zure melk niet hoger ligt dan 20 wordt de in zameling goed genoemd. Toch is deze zure melk niet verloren, daar zij nog heel goed bruikbaar is voor een experimenteel onderzoek be treffende de functionering van het eiwit in de melk. Kopje koffie aan de Noordkaap AUTOWEG NAAR DE NOORDKAAP EUROPi Noorwegen begint meer en meer een toeristenland te worden. Zowel des zomers als des winters stijgt het aantal vreemdelingen, die daar rust, ontspanning en sport zoeken. De Noorse overheid begrijpt, dat dit van groot belang is voor de wel vaart en heeft vooral na de oorlog de handen duchtig uit de mouwen gestoken om de „vreemdelingen- industrie" op hoger toerental te brengen. De aanleg van goede, bruikbare wegen vond bijvoorbeeld veel aandacht bij de autoriteiten. Eén der mooiste ritten, die men in Noorwegen kan maken is die langs de „Poolweg". Deze grote weg loopt over een afstand van bijna 2000 km. van Oslo naar Kistrand. Het is echter niet de noordelijk ste punt van Noorwegen. Daarom besloot men enige tijd geleden om Kistrand vla Honnigsvag te verbin den met de Noordkaap, de aller- noordelijkste punt des lands. De nieuwe weg over het eiland waarop de Noordkaap ligt is 35 km. lang en thans bijna gereed. In het goede seizoen zal er een veerdienst van Kistrand naar Honnigsvag zijn, zodat iedere toerist met zijn auto de Noordkaap kan bereiken. In de loop van dit voorjaar zullen weg en veer in gebruik worden ge nomen. Dan kan men van mei tot juli genieten van een vakantie met dag en nacht zonneschijn. Geen wonder, dat de Noren re kenen op een grote toeloop van vreemdelingen. Natuurlijk kunnen ook ondernemende fietsers en heel erg ondernemende wandelaars wel dra de Noordkaap langs een goede weg bereiken. Hoe men er ook heen gaat, in ieder geval is het een sensatie om aan de Noordkaap te genieten van een kopje koffie. TONEEL EN FILM N.V. DE CONCERTZAAL Zierikzee De Engelse komiek Norman Wis dom is de centrale (en dwaze) fi guur in de film „Warenhuis op stel ten" („Trouble in store"), die de N.V. Concertzaal brengt. Norman is een verlegen en eerzuchtige be diende in een groot warenhuis, die het denkt tot etaleur te brengen. Hij doet het allemaal echter erg dwaas en onhandig, zodat hij de di rectie er nog al eens toe brengt hem te ontslaan. Maar Norman's capri olen maken zo'n indruk op de toe schouwers, dat het warenhuis ge makkelijk „over de tong" gaat en dat maakt de directie dan weer soepel. Norman komt terug en waagt zich ook op het pad van de liefde met dezelfde onhandigheid. Eind goed al goed echter als de komiek een stelletje oplichters ont maskert, die het op het warenhuis hadden voorzien. Een tweede film met Anthony Steel en Sheila Sim is ..Ten wes ten van Zanzibar" („West of Zan zibar"), handelend over een in heemse stam in Kenya, die getrof fen wordt door een natuurramp. De stam slaat goede raad in de wind en gaat naar de kust, naar de stad Mombassa en die omgeving heeft geen goede invloed op de leden. De Galanas (de naam van de stam) worden betrokken bij de ivoor smokkel en dat geeft aanleiding tot spannende verwikkelingen, temeer omdat Payton alles doet om de lei ders van de smokkelhandel op te sporen. De film geeft een beklem mende indruk van de Afrikaanse natuur en ligt in hetzelfde vlak als „Ivoorjagers". Op de culturele filmavond wordt uitgebracht de veelbesproken film „Tramlijn Begeerte". Bioscoop hotel Bom brengt De borah Kerr en Stewart Granger in de film „De mijnen van koning Sa lomo". De handelingen van deze rolprent spelen in de donkere oer wouden van Afrika, waar het ge vaar in de vorm van wilde roofdie ren en krijgszuchtige primitieve in landse stammen, ieder ogenblik een einde kunnen maken aan een men senleven. Voor liefhebbers van lief de en avontuur biedt deze film een summum van spanning. In een grootse natuur ziet men de woeste krijgsdansen van primitieve neger stammen, terwijl men duizenden wilde dieren in hun natuurlijke staat verfilmd ziet. In de mijnen van koning Salomo zelf loert het gevaar in de vele duistere grotten. Afrika-kenners zijn het er over eens, dat „De mijnen van koning Salomo" een film is, welke Afrika en de daar levende dieren en negers in hun natuurlijke staat laat zien. Stad en Provincie ZIERIKZEE Buitenlands bezoek ten stadhuize Woensdagavond jl. was een bui tenlands gezelschap, het betrof hier een tiental afgevaardigden van het internationale werkkamp te Nieu- werkerk, te gast op het stadhuis. Als gastheren traden op de stads archivaris, de heer P. van Beveren, de gemeentesekretaris de heer E. H. Mulder en de heer van de Ham van de Nederlandse Heide Maat schappij. De gasten waren ten zeerste ge ïnteresseerd in de geschiedenis van Zierikzee in het algemeen, en in de historie van het stadhuis in het bij zonder. Zeer speciaal trokken de zg. „Witjes" de belangstelling. Enige uren hebben de buitenlandse gas ten ten stadhuize doorgebracht. H.K.H. prinses Marijke zal haar Paasvakantie evenals verle den jaar doorbrengen in het kin derhuis „Le Genise" te Arveyes- Villars in Zwitserland. n Moeder had appelbeignets gebak ken en ze smulden er allemaal ter dege van. Toen het festijn bijna af gelopen was viel moeder plots iets in: „Lieve help, ik had er een paar beloofd aan mevrouw hiernaast!" „D'r zijn er nog", wees zus met volle mond. Moeder telde haastig „drie, vijf, zeven, ja dat kan nog wel". Ze deed het overschot in een klein schaaltje en strooide er dik suiker overheen, waarna het geheel in een servet werd geknoopt. „Hier Janneman, ga jij dat eens gauw brengen en dan zeg je erbij: „Wei nig maar uit een goed hart". Jan stond op en ging zijn bood schap doen. Even later was hij weer terug. „Heeft mevrouw het zelf aange nomen?", vroeg moeder. Jan knik te. „Ja, mevrouw was zelf aan de deur". „En heb je gezegd: weinig maar uit een goed hart?" Jan kreeg een kleur. Neen, dat had hij niet gezegd. „Maar dat had ik je toch opgedragen, waarom heb je het niet gedaan?" wilde moeder weten. Jan trok een schouder op. „Ik vind het zo gek, dat zeg ik niet", meesmuilde hij. Kinderen, die zich generen Een paar dagen later moest Jan van moeder een kopje melk gaan lenen bij de overbuurvrouw. Hij kwam terug met een halve fles. Toen moeder de dag daarop een halve fles melk terugbracht, bleek de buurvrouw van niets te weten. Moeder begreep er niets van. Waar kwam die fles dan vandaan? Jan werd ondervraagd en toen bleek, dat hij de fles had genomen van de kar van de melkboer, die toevallig voor de deur stond. „Heb je betaald?", vroeg moeder. Neen, Jan had niets betaald. Het bleek dat Jan had gedacht, dat de melkman, die ergens bin nenshuis aan het afrekenen was, de hunne was en zo vaak had hij ho ren zeggen: haal even een fles melk! „Maar je zou toch alleen maar een kopje mplk halen bij me vrouw van de overkant?", vroeg moeder en toen kwam weer dat zelfde antwoord: „dat doe ik niet, dat vind ik zo gek!" Moeder dacht even na. „Waarom vond je dat zo gek?" vroeg ze toen rustig. Jan wendde het hoofd af. net of we arme mensen zijn", mompelde hij. Er viel moeder een pak van het hart. Dit was veel min der ernstig dan het aanvankelijk had geschenen. Averechtse interpretaties Als kinderen weigeren een gege ven opdracht uit te voeren, dan is daar meestal wel een bepaalde re den voor en wij ouders zullen ver standig doen die reden op te sporen. Meetal is het zo, dat een ave rechtse interpretatie van de zijde van het kind betreffende sommige onweegbare waarden hieraan ten grondslag ligt. Het kind verbeeldt zich, dat de een of andere hande ling of uiting hem door de ouders opgedragen hem in de ogen van derden belachelijk zal doen lijken Nu is er weinig waaraan kinderen zo'n grondige hekel hebben als aan uitgelachen te worden. Een kind dat vreest dat hij of zijn ouders door een bepaalde hem opgedragen handeling in een on gunstig daglicht zullen komen te staan, zal van alles proberen om er onderuit te komen en de handeling niet te hoeven verrichten. Hij zal vergeetachtigheid voorwenden of tijdgebrek of wat anders en heime lijk zal hij zich opgelucht voelen omdat het gevreesde niet is ge beurd. De ouders zullen zich erge ren aan nalatigheid, onwil of on nauwkeurigheid, maar veelal zal de ware oorzaak voor hen verborgen blijven. Laat het er niet bij zitten! Bij het hedendaagse jachtende tempo van leven zullen vele ouders alleen maar kregel zijn omdat een gegeven opdracht niet werd uitge voerd, maar zij hebben tijd noch lust dieper in te gaan op het hoe en waarom. Vaak dringt het helemaal niet tot hen door dat het hier een opzette lijke en welbewuste weigering be treft om iets te doen, dat ln de ogen van het kind stuitend is. Wordt bij een dergelijk voorval de oorzaak niet opgespoord en wordt het kind niet geholpen om zijn foutieve waardebepaling te herzien, dan zijn er twee onheilen geschied: het kind zal - niet geremd in zijn averecht se interpretatie - al naar gelang van zijn aard uitgroeien tot een zwaartillend of een bekrompen of een schrikachtig individu, dat de onwaarachtigheid niet schuwt. Im mers: wanneer nimmer wordt ge peild naar iemands ware drijfve ren, wanneer het iemand gemakke lijk wordt gemaakt zich bij voort during te verschuilen achter motie ven, die niet zijn ware beweegre denen zijn - dan zal dit onherroe pelijk tot hypocrisie leiden - ook OP ander terrein. Daarom zullen wij er verstandig aan doen schijnbaar ongemotiveer de afkeer of weigerachtigheid van onze kinderen niet zonder meer schouderophalend te accepteren of uit gemakzucht slechts oppervlak kig te beoordelen. Zoekt de oorzaak van de onwil, van de weigering, rustig en be heerst zonder straf of dreiging, maar: laat het er niet bij zitten! Amy Groskamp ten Have. (Nadruk verboden). Een eeuw geleden legde de stichter van Nederland-Kattenburg met zijn tien zoons de grondslag voor één van Nederlands belangrijkste takken van nijverheid, die thans bijna een tiende van onze totale export voor haar rekening neemt. SPORT De seriewedstryden der k.v. „Unitas" te Zierikzee Zoals gemeld beloven de op maan dag 2 april (2e Paasdag) te houden seriewedstrijden van de k.v. „Uni tas" te Zierikzee een groot succes te worden, want 26 twaalftallen schreven hiervoor in. Gespeeld wordt in 4 afdelingen op 4 velden. De indeling is als volgt: Afdeling I A: DSS I, Die Gouwe I, Renesse I, Brouwershaven I, Unitas I, Burgh I, Zeemeeuwen I, Olympia I. Afdeling I B: SVOWK I, DES I, Velocitas I, Zwaluwen I, DOSKO I, Animo I, Vitesse I. .Afdeling II A: DSS II, Burgh II, Brouwershaven II, MEVO I, Scher- penisse I, Burgh II. Afdeling II B: Die Gouwe II, WIK I, Unitas II, Zeemeeuwen II, Animo II. Begonnen wordt om half tien des morgens, waarna de wedstrijden om 5 uur n m. geëindigd zullen zijn. De speeltijd is 2 x 10 minuten. Ge speeld wordt volgens het halve competitie-systeem en bij gelijke eindstand zullen 3 verschillende spelers of speelsters der betrokken twaalftallen strafworpen moeten nemen. Voor de afdelingen I A en I B zijn eik 4 prijzen beschikbaar gesteld. Voor de afdelingen II A' en II B elk 3 prijzen. De prijsuitreiking vindt direct na afloop plaats op het terrein. Bij gunstig weer mag een mooie sportdag tegemoet worden gezien, die zeker veel belangstel ling zal trekken. SPORT/ATHLETIEK Olympische film voor athletiekvereniging „Delta-Sport" Laten wij voorop stellen, dat het bestuur van de jonge atletiekver eniging „Delta-Sport", welke spijtig genoeg tot op heden nog te weinig bekendheid geniet, onmogelijk een betere keus had kunnen doen om de athletiek te propageren, dan de film van de in 1936 te Berlijn houden Olympische Spelen. De propaganda-avond van „Del ta-Sport", woensdag gehouden in het „Huis van Nassau", is nl. één grootse filmische manifestatie ge worden van menselijk kunnen, doorzettingsvermogen, moed en be hendigheid. Een deskundig spreker had onmogelijk een grotere indruk kunnen maken dan dit suggestieve kamerawerk. Ongetwijfeld heeft deze boeiende rolprent, van kom- mentaar voorzien door de bekende radioreporter Aad van Leeuwen, grote indruk gemaakt. Zeer spijtig was het dan ook dat zo velen deze avond gemist hebben. De voorzitter van „Delta-Sport", de heer L. J. Korstanje, kon slechts een gering aantal aanwezigen wel kom heten. Spreker betuigde hier over zijn spijt en gaf een korte in leiding op de film. Als projektor trad ook deze avond weer op de heer J. M. Berrevoets van de N.V. Koninklijke „Zeelandia". Vele takken van sport, zwem men, paardrijden, watersporten, hardlopen, vèr- en hoogspringen en vele andere, werden door figuren van wereldformaat tot adembene mende prestaties. Overtuigende be wijzen van wilskracht en doorzet tingsvermogen werden geleverd in de historisch geworden „Marathon loop". „Deze film is het waard geweest dat men ze van twintig jaar oud spinrag heeft ontdaan", aldus de heer Korstanje, en hier valt niets aan toe te voegen. De rolprent is een grootse demonstratie van spor tieve prestaties. De resultaten van een zich alles ontzeggen vergende training waren verbluffend en voorbeeldig. Toelatingsexamen opleiding vroedvrouwen Op 26 april a.s. wordt te 's-Gra- venhage het schriftelijke gedeelte afgenomen van het toelatingsexa men voor de kweekscholen voor vroedvrouwen te Amsterdam en Rotterdam. De nieuwe cursus vangt begin september a.s. aan. Duur der oplei ding 3 jaar. Minimum leeftijd voor toelating: 19 jaar. Als tegemoetkoming in de kosten van onderwijs, voeding, bewassing en verpleging betalen inwonende leerlingen een schoolgeld van f 200 's jaars. Kandidaten dienen zich vóór 15 april a.s. aan te melden bij de voor zitter der examencommissie, dr. C. Banning, geneeskundig hoofdin specteur van de Volksgezondheid, Parkweg 10 te Scheveningen, tel. 01700-514301, door wie ook nadere inlichtingen worden verstrejjt. INGEZONDEN STUKKEN Simavi-collecte In de week van 9-14 april wordt te Zierikzee en Brouwershaven de jaarlijkse SIMAVI-inzameling ge houden. "Wij allen, die hier in de koudere luchtstreken wonen en, wat gezondheidszorg betreft, in zo'n bevoorrecht land, kunnen ons moei lijk een denkbeeld vormen van het leed en lijden der tropenbewoners. SIMAVI wordt echter bijna dage lijks door berichten van doktoren en verpleegsters, met dit schrijnen de leed geconfronteerd. Nederland se artsen trekken er nog steeds op uit om de medische nood te helpen lenigen. Zij zetten, in de geest van prof. Albert Schweitzer, hun gehele persoon voor de lijdende mensheid in. Laten wij, mèt SIMAVI, al onze krachten Inspannen om deze wel doeners der mensheid, die in vaak zo moeilijke omstandigheden arbei den, het barmhartigheidswerk mo gelijk te maken. Dit jaar luidt SI MAVI o.a. de klok voor een me laatseninrichting op Nieuw-Guinea waar lijders aan deze gevreesde ziekte liefderijk worden opgenomen Geeft naar uw vermogen b# de komende SIMAVI-collecte! Namens het SIMAVI-comité, Mevr. Schllstra. Ingezonden mededeling FEUILLETON. door MAARTJE ZELDENRIJK „Apropos, heb je de laatste tijd nog wat van Kees gehoord?" Ze knikte. „Hij is juist gistermid dag even geweest, en heeft honderd gulden afgelost". Vol verbazing zette hij zijn kopje neer. „Honderd gulden afgelost?" herhaalde hij. Ze knikte min of meer triomfan- kelijk. „Ja, beste jongen: honderd gulden. De zaak, die hij enige maan den geleden van mijn geld in Delf zijl heeft gekocht, loopt goed. Hij heeft gezegd, dat hij zo eens in de twee of drie maanden zo'n bedrag hoopt af te lossen. Nu zie je, Jaap, hoe je je in anderen kunt vergis sen. Jij hebt altijd ln Kees een nietsnut gezien. Iemand, die ner gens voor deugde. Ik weet wel, dat je je altijd hebt ingehouden, omdat hij mijn broer is. Maar ik ken hem uiteraard van zijn prilste jeugd af. Hij is in de grond van zijn hart niet slecht. Dat zie je nu. Hij heeft ein delijk gevonden, wat hij zocht: een bi-anche die hem ligt: fietsen en bromfietsen. Hij is druk aan het studeren voor z'n vakdiploma en dat zal hij wel halen ook. Tot zo lang blijft de zaak op naam staan van z'n schoonvader. Nellie is een flinke vrouw, die de teugels strak houdt en Kees is dol op haar. Wat wil je nog meer". ,,Ik dacht dat hij werk op een werf had gekregen?" „Dat ging niet door. Hij kon de zaak van zijn schoonvader overne men en ik heb daar het geld voor gegeven". „Nou, dat doet me genoegen, dat hij eindelijk voor goed ergens zijn anker heeft uitgegooid. Ik moet eerlijk bekennen, Gré, dat ik er wel eens een zwaar hoofd in heb gezien. Want hoe was het in het verleden: twaalf ambachten, der tien ongelukken. En hoeveel geld heeft hij je de laatste jaren gekost?" Ze wuifde met haar hand. „Daar zouden we niet meer over praten. Je hebt zelf gezegd, dat ik met mijn geld mag doen, wat ik wil. Wel, ik maak mijn enige broer ermee ge lukkig. Jij een oude schoolvrien din. Zo hebben we allebei onze zin, nietwaar? Per slot van rekening krijg ik nu geleidelijk aan mijn geld weer terug". Dat is een steek onder water, dacht Jaap. Want ik zal van de ver- pleeggelden van Elsje wel nooit meer een cent terugzien. Maar dat hoeft ook niet. Laat ik een ander ook eens gelukkig maken. De volgende dag stortte Jaap zich weer geheel in zijn werk. Er waren tal van orders, en samen met de be drijfsleider, die de fabriek minstens even goed kende als de baas zelf, besprak hij de moeilijkheden en mogelijkheden. En ten slotte was men het er over eens, dat men nog een paar maanden moest roeien met de riemen, die men had. Als de nieuwe machine eenmaal inge draaid zou zijn, zou men een bere kening kunnen maken omtrent pro- duktieverhoging. Maart begon met schitterend mooi voorjaarsweer. Éénmaal in de week kreeg hij een briefje van Elsje die steeds meer optimistischer wer den. Na de derde week was ze voor het eerst een half uurtje op ge weest en de zuster, die haar ver zorgde, was zeer tevreden. Jaap had regelmatig teruggeschreven en verteld dat hij door overstelpende drukte geen kans zag voorlopig naar Baarn te komen. Doch toen de nieuwe machine op volle toeren draaide en de achterstand in de af leveringen geleidelijk aan werd in gelopen, besloot hij er een middag uit te breken. Hij had trouwens van de directrice alweer een nota gehad voor verdere verpleegkosten en die kon hij dan meteen contant voldoen. Op een woensdagmiddag tijdens het eten vertelde hij aan Gré, dat hij die middag een paar klanten ging bezoeken in Zwolle en dat hij daarom wellicht wat laat thuis zou zijn. „Blijf maar niet' op, als het laat wordt". Ze knikte. „Veel succes en doe voorzichtig". Om één uur reed hij reeds in volle vaart de stad uit. Met een beetje geluk was hij binnen het uur in Zwolle. Even aanwippen bij een paar vaste klanten en dan in hetzelfde snelle tempo naar Baarn. Van eventuele bezoekuren wist hij niets af, maar hij nam aan, dat in een particuliere inrichting niet zo krap gekeken zou worden. Het was precies vier uur, toen hij met zijn wagen de oprijlaan ln reed. Voor het bordes zette hij hem neer en stapte uit. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5