OXO Plaatselijke afdeling N.C.L.B. hield geslaagd jaarfeest Boeiende lezing over de .grote trek' in Amerika OPENBARE KENNISGEVING^ ZIER1KZEE Stoffeerderij J. M. Tuinman heropende gemoderniseerde zaak Lichte sfeer in nieuwe winkelruimte je" van Margot Vos, Erika Lugt, uitkomende in de groep „oudere meisjes" kwam met „Lichte ven sters" van J. C. Bloem voor het voetlicht en Herman Zevering ten slotte won zijn prijs met „De ge heime zee" van A. Roland Holst. Er waren in totaal tachtig jeug dige deelnemers en deelneemsters, zodat wel gesproken mag worden van een groot succes voor ons ste delijk lyceum. De jury, bestaande uit mej. dr. H. C. M. Ghijsen, mevr. van den Broecke-de Man en de heer A. D. Constandse, deelde mede, dat uit de negen eerste prijswinnaars een viertal zal worden gekozen dat zal mogen voordragen op de eerstvol gende Zeeuwse culturele dag. Over het peil der voordrachten heeft de jury zich dit jaar zeer prijzend uit gelaten. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hoge Zwaluwe (toez.): vikaris J. B. Duk, Velsen-noord. Ger. Kerken Beroepen te Knijpe: kand. J. Rin- zema, Groningen. Bedankt voor Driebergen: H. Heule, Deventer. SCHARENDIJKE. Heden (vrij dagavond 7 uur ds. Kamper. Ger. Gemeenten Beroepen te Rotterdam-west en te Rotterdam-zuid: W. C. Lamain, Grand Rapids (Michigan. U.S.A.). Aangenomen naar Yerseke: P. Honkoop, Rijssen. Soldaten bouwden een kerk Soldaten van het eerste bataljon van het Koninklijke Australische regiment, die Korea gingen verla ten, hebben voor de bevolking van een door de oorlog geteisterd dorp aan de 38ste breedtegraad als af scheidsgeschenk een nieuwe kerk gebouwd. Zij brachten een vierdui zend gulden bijeen voor de aan schaffing van materiaal en voerden het werk met eigen handen uit on danks de vrieskoude. Bij de plech tige overdracht van het gereedge komen gebouw aan de bevolking zei .lt. kolonel Jackson, de comman dant van het bataljon, te hopen dat de kerk de 'Koreanen zou helpen om in vrede en rechtvaardigheid te leven. MARKTBERICHTEN Coöp. Tuinbouwveiling der Z.H.E. Afdeling Zierikzee Veiling van 28 maart Kroten f 2,50-5,50, prei f 10-31, rode kool f 22, grote peen f 10-12, sjalotten f 16, aardappelen f 16, witlof f 54-55, spinazie f 49-60. Jonathan f 46-55, Golden Dpi. f 38-52, kroetappelen f 6-18. Alles per 100 kg. SCHARENDIJKE Oproep tot aktiviteit binnen raam van de Bond Z. V. u. Voor een (helaas) niet al te grote groep Z.V.U.-leden heeft de beken de schrijfster mevr. A. Rutgers van der Loeff-Basenau, in de foyer van de Concertzaal, woensdagavond een boeiende causerie gehouden over het onderwerp: „De grote trek naar het westen in historisch verband" en daarmede een brokstuk geschie denis van de Verenigde Staten voor een aandachtig gehoor doen herle ven. Spreekster heeft met een boei end proza een indruk gegeven van de ontwikkeling van Amerika, die juist door de „grote trek" een machtige impuls kreeg. In kort be stek is mevr. Rutgers er in geslaagd het leven der pioniers vol primiti viteit en harde ontbering te schet sen, in de tijd dat zij vervuld van een geluksdroom, het al wat over vol geraakte land aan de oostkust verlieten en in grote karavanen het onbekende westen tegemoet gingen. Taal en koppig hebben de groot ouders van de huidige generatie Amerikanen, het „niemandsland" betreden en zijn zij met hun witte huifkarren de moeizame tocht vol ellende en ontberingen begonnen over wilde rivieren, door droge vlakten van het midden en over de toppen van het Rotsgebergte naar de kuststrook in het westen. Wilde Indianen, de volstrekte wildernis, ziekte en angst waren de vijanden op deze tochten, die ook tienduizen den emigranten uit het arme Euro pa hebben gemaakt, om zodoende Amerika in bezit te nemen. Spr. stond uitvoerig stil bij de ontwik keling van de Amerikaanse geschie denis, de vrijmaking van Engelse en Franse overheersing en later de bittere burgeroorlog tussen noord en zuid, waaraan een psychologisch verklaarbare verwijdering tussen beide bevolkingsgroepen was voor af gegaan. De allereerste pioniers in de wil dernis waren de zg. trappers en de handelslieden van de Hudson Bay Co., wien het om de pelzen was te doen. Vooral uit de langzamerhand gegroeide haat tussen beide groe pen, waarin Indianen werden be trokken, is het verklaarbaar, dat de tegenstelling tussen blanken en de autochtone bevolking zo meedogen loos is geworden. Spr. stond uitvoerig stil bij de fi guren van George Washington en Jefferson, krachtige presidenten, die de grondslag legden voor het Amerika van nu. Na de pauze gaf zij een indringende beschrijving van een trek, met al de voor ons moderne mensen onvoorstelbare ge varen en ontberingen, die velen het leven hebben gekost. Die velen lig gen naamloos begraven langs de grote heirbanen en onder de steden van het nieuwe Amerika. De voorzitter van de werkgroep dr. J. J. Westendorp Boerma merkte in een dankwoord terecht op, dat de causerie van mevr. Rutgers niet weinig er toe heeft bijgedragen de mentaliteit van vrijheid en onaf hankelijkheid, zoais de Amerikaan die bezit, beter te begrijpen. PUBLICATIE Oorlogsgetroffenen in Zeeland, opgelet I Wij vestigen er hierbij de aan dacht op, dat oorlogsgetroffenen, die een herstelbaar beschadigd of een verwoest pand in Zeeland nog niet hersteld hebben, niet dienen te vergeten, dat de minister van Financiën bij de totstandkoming van de Wet op de Materiële Oor logsschaden gemachtigd is om een termijn te stellen, waarbinnen men - wil men in aanmerking komen voor een crediet, uitgestelde of aan vullende bijdrage - een daartoe strekkend verzoek moet hebben in gediend. In een uitvoeringsbeschikking heeft de minister van Financiën bekend gemaakt dat een dergelijke termijn gesteld is voor die gevallen in Zeeland, waarin men een bij drage op grond van artikel 8, dan wel een financiële tegemoetkoming op grond van een der artikelen 71 en 72 van voornoemde wet wil ver krijgen. Die termijn verstrijkt na melijk op 31 mei a.s. Volgens publicaties van het mi nisterie van Wederopbouw en Volkshuisvesting houdt het voor schrift tot die aanvraag in, dat zij dient plaats te vinden door indie ning van een F.F.-formulier met bestek en tekening omtrent nog uit te voeren herstel- en/of herbouw- werkzaamheden. Ofschoon wij van oordeel zijn dat zoveel mogelijk spoed betracht dient te worden om tot herstel of herbouw te komen, kunnen wij ons zeer wel voorstellen, dat er bij zondere gevallen zijn, waarin het F.F.-formulier (te verkrijgen ten gemeentehuize of bij de Provinciale directie voor de Wederopbouw en Volkshuisvesting) nog niet verge zeld kan gaan van bestek en teke ning. Getroffenen, welke met dit probleem te kampen hebben, kun nen dit aan de Gewestelijke Raad Zeeland van het Landbouwschap (Landbouwhuis, Goes) voorleggen. Zij, die niet tijdig een aanvraag indienen, verliezen daarmede het recht op een aanvullende tegemoet koming. Stichting voor de Landbouw, Adviesorgaan voor Oorlogs- en Rampschade. De burgemeester van Zierikzee brengt ter algemene kennis dat de Minister van Marine bij zijn be schikking van 19 maart 1956, no. Pa 22891/1, aan LEENDERT PIETER VAN DUIVENDIJK, wonende te Zierikzee, Nieuwe Haven 5, met in gang van 11 juni 1956 voor één jaar vrijstelling van de militaire dienst heeft verleend wegens persoonlijke onmisbaarheid. Tegen deze uitspraak kan iedere belanghebbende uiterlijk de tiende dag na de dag waarop de uitspraak ter algemene kennis is gebracht, in beroep komen. Het verzoekschrift, dat met rede nen omkleed moet zijn, wordt in gediend bij de burgemeester. Zierikzee, 29 maart 1956. De loco-burgemeester van Zierikzee, A. M. DEN BOER. Mixed-Handbal te Zierikzee Zaterdagmiddag a.s. om half drie zal er op het stedelijk sportterrein een vriendschappelijke handbal- SPORT VOETBAL School voetbal 1956 Gezien de principiële bezwaren die er blijken te bestaan tegen het spelen op Goede Vrijdag en Stille Zaterdag, zullen de schoolvoetbal- wedstrijden plaats vinden op dins dag 3 en woensdag 4 april a s. De wedstrijden worden gespeeld in het sportpark alhier. In de afdelingen A, B en C komen resp. uit: lagere scholen, 12 t.m. 14 jaar en 14 t.m. 16 jaar. VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I. Hel voorlopige programma voor maandag 2 april (2e Paasdag) luidt: 3e klasse C: Zierikzee-VES '34 (half 3); GUDOK-Virtus; HERO- Veerse Boys; DHV-BSC; De Schut- ters-WSC. 4e klasse G: Burgh-S.C. Gastel (half 3); Halsteren-Steenbergen; Grenswachters-RSVDEVO-NSV. Afdeling Zeeland. Geen wedstrijden vastgesteld voor le klasse C en 2e klasse C. Zaterdagmiddagcompetitie 31 maart. 2e klasse C: Goes IV-MEVO I; SVD I-Kats I; Wissekerke I-Ka pel le I. 2e klasse D: Brouwershaven II- Bruse Boys I (4 uur, scheidsr. A. de Looze); SINOTO I-MEVO III 4 u„ scheidsr. Th. Sies). Juniorencompetitie; MEVO B I- Zierlkzee B II (3 uur, scheidsr. J. v. d. Werf); Dreischor B I-Burgh B II (3 uur, scheidsr. P. C. W. v. d. Ende}; Renesse B I-Zierikzee B I (3 uur, scheidsr. N. Speelman). wedstrijd gespeeld worden tussen een mixed-team van het prof. Zee manlyceum en een mixedteam sa mengesteld uit oud-leerlingen. „Onderwijsverfrissing" - Spijkermeester Keetje en Taaie Zwemmer Idylle - GESPREKKEN VAN EILANDMAN Reed* enkele jaren na de inrich ting van de zaak heeft de eigenaar van stoffeerderij J. M. Tuinman aan de Mol alhier, kans gezien het win kelpand aan een grondige restau ratie te doen onderwerpen, die het geheel een moderne en efficiënte indruk heeft gegeven. Praktisch gesproken is alles bin nen de ruimte van de winkel ver nieuwd. Een plafond is aangebracht terwijl de muren met board zijn afgewerkt. Door het wegnemen van tussendeuren is de ruimte - reeds eerder hierdoor aanmerkelijk ver groot - thans tot een modern ge heel geworden, gehouden in een lichte en zonnige sfeer, die het „prettig winkelen" hier tot een rea liteit maakt. Stad en Provincie ZIERIKZEE Tweetal aanrijdingen Woensdagavond omstreeks 16.30 uur kwam een vrachtauto, bestuurd door de heer D. C. V. te Noordgou- we, in botsing met de personen auto van mevrouw wed. J. M. Mat- thijsse-van Sluis alhier. Laatstge noemde had haar wagen geparkeerd aan de Nieuwe Haven en werd tij dens het keren en achteruitrijden aangereden door de vrachtauto. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor; de schade beperkte zich tot een ingedeukt spatbord van de personenwagen. Anderhalf uur later werd de per sonenauto van de heer J. K. te Re- nesse van achteren aangereden door een G.M.C.-vrachtwagen, be stuurd door de heer H. H. te Zie rikzee. Rijdende over de Sint An- thoniesdam richting Korte Nobel- straat moest de heer J. K. zijn wa gen op het kruispunt van beide straten tot stilstand brengen om voorrang te verlenen aan een per sonenauto. De achter de wagen van de heer J. K. volgende G.M.C. schoot door en reed op de voor hem staande personenwagen in, hetgeen resulteerde in een ingedeukt deksel van de kofferberging. Ingezonden mededeling de sterkste De weegschaal heeft onomitote- lijk bewezen, dat hij als gewicht- heffer het zwaarste gewicht ge heven heeft. Voor ons Is hij dan ook onbetwist de sterkste. Bij verpakte soepen speelt het gewicht niet zo'n grote rol. Uw verlangen gaat dan wel uit naar een krachtige soep, maar belang rijker nog zijn de geur, de smaak en de kwaliteit. Als fabrikanten van de befaamde OXO soepen zeggen wij vanzelf sprekend, dal OXO aan de spits staat, maar het is toch aan U om te beoordelen of wij gelijk heb ben. Dat is heel eenvoudigl Trac- teer Uzelf en Uw hulsgenoten met Pasen eens op een heerlijke OXO soep (U kunt uit 7 soorten kiezen) en wij zijn overtuigd, dat U met ons zult zeggen: soep is de beste! ..Chicken"-kippensoep, Toma tensoep, Jullenneioep, Cham pignonsoep, Vermlcellisoep, Aspergesoep, Brulnebonensoep In de achter- en zijwand van de vernieuwde winkel zijn kasten in gebouwd voor de verschillende soorten woningtextiel, klein meu bilair e.d. Voor de achterwand is een klein model toonbank geplaatst. Een markant effekt aan de zaak geeft verder een antracietkleurige zuil die de ruimte „breekt". Stijl vol is de verlichting middels een T.L.-lichtbak en een uit Spanje ge- importeerde hanglamp, die een bij zonder warm effekt geeft. Achter de winkel is een kleine toonkamer ingericht, terwijl een andere ruimte dienst doet als werkplaats. Donderdag is de vernieuwde zaak onofficieel heropend. De eigenaar heeft o.i. met deze verbouw zijn zaak volledig aangepast aan de eisen die in de meubelbranche ge steld worden. JUIST NU U dat belangrijke artikel in de ZIERIKZEESCHE NIEUWS BODE wilt lezen, blijkt dat uw buren niet thuis zijn. Wees verstandig! NEEM EEN ABONNEMENT VOOR U ALLEEN Zeeuwse voordracht wedstrijd Goede successen van stedelijke lyceïsten Te Vlissingen vond woensdag jl. de jaarlijkse voordrachtwedstrijd plaats voor leerlingen van middel bare scholen in dit gewest. Niet minder dan vier van de negen eer ste prijzen werden verworven door leerlingen van het Professor Zee manlyceum te Zierikzee. Henk Boo- gert droeg voor „Davos" van An- thonie Donker, de jeugdige Frans Kik verwierf z'n prijs met „Sprook- De afdeling Scharendijke van de N.C.L.B. hield een jaarfeest in het gereformeerd jeugdgebouw alhier. De bijeenkomst werd geopend met gezamenlijk zingen van Ps. 75 vs. 1 en 2, waarna de voorzitter, de heer W. Verton, voorging in ge bed. Na lezing van het bijbelgedeel te Jozua 1 1-9, verwelkomde spreker de aanwezigen, in het bij zonder de verschillende afgevaar digden. Vervolgens hield de heer Verton een inleiding over het gelezen bij belgedeelte. Na de2e inleiding ver kreeg de sekretaris gelegenheid voor het uitbrengen van het jaar verslag, waaraan wij het volgende ontlenen. Het ledental is afgelopen jaar toegenomen met 8 personen. Er werden 3 ledenvergaderingen en 5 bestuursvergaderingen gehouden. In het afgelopen jaar werd ook in diverse bestuursvakatures voor zien. De heer W. Verton hanteert thans de voorzittershamer. Aan het verslag van de penning meester ontlenen wij de volgende bedragen. Inkomsten f 8.461,51 en uitgaven f 8.448,52, alzo een batig saldo van f 12,99 per 1 januari 1956. De controle-commissie bracht gun stig verslag uit, de rekeningen wa ren in orde bevonden. „Smoutebollen mit de Kossemis- se" luidde de titel van het humoris tische stukje dat vervolgens door mevrouw P. de Jonge werd voor gedragen en dat zeer in de smaak viel. Namens het distriktsbestuur sprak vervolgens de heer Kloet. Hij wees op de grote veranderingen welke zich gedurende de laatste 25 jaren hebben voltrokken. Ook de eenvou dige landarbeider heeft nu een stem in het kapittel, hij kan nu ook meepraten over lonen enz. Spreker wees op het nut van de bond en hij hoopte dat ook de jongeren in zul len zien wat met een bond te be reiken is. Spreker eindigde met af deling Scharendijke geluk te wen sen met het jaarfeest cn de hoop uit te spreken dat ook hier gewerkt mag worden volgens God's gebod en met God's zegen. Namens het hoofdbestuur werd de afdeling geluk gewenst door de heer P. Slager. Spreker wees in het bij zonder op het belang van de leden vergaderingen. De leden moeten zelf aktief zijn en niet het bestuur alleen- aansprakelijk stellen voor een goede gang van zaken. De heer Slager bracht ook de vrijere loon vorming en de sekundaire arbeids voorwaarden ter sprake en hij wees er op dat de rapporten welke ver schijnen en van een materialistische instelling van de mensheid getui gen terdege bestudeerd moeten worden. Na een geanimeerde spraakwa terval, waaraan door 2 dames en 2 jeugdige heren werd deelgenomen volgde een pauze met verloting en traktatie. Het avondgedeelte na de pauze werd verder gevuld met een komisch toneelstuk in twee bedrij ven: „De zangvereniging van Pot- jesdam". Op vlotte wijze en in hét Zeeuwse dialekt werd dit spel tón tonele gevoerd. Een daverend ap plaus was de beloning voor de vroe de vaderen van Potjesdam. Tussen de bedrijven door werd door mevr. Folmer voorgedragen „Over het kruis naar huis". De avond werd op de gebruikelijke manier gesloten Er is de laatste tijd nogal wat gesproken over de onderwijsver nieuwing, een dankbaar onderwerp voor gelegenheidssprekers, zoals die bv. aan hun trek kwamen bij de opening van de technische school. Naar Eilandman vernomen heeft is het woord „onderwijsver nieuwing" feitelijk niet juist. Het gaat meer om „onderwijsverfris sing". Hoe dit zij, feit is dat by het horen over dit onderwerp de ge dachten uitgaan naar het onder- wijsverleden. Dat was een gezellige tijd. Voor zover Eilandman het zelf niet heeft beleefd, is hij iets te we ten gekomen volgens een gehelde Schouwse overlevering. Daar er gens in Schouwen was een meester in vroeger jaren, die totaalcijfers uitdeelde en die met de toevoeging van de namen der leerlingen netjes op het bord schreef. De cijfers voor de verschillende vakken werden opgeteld en er kan dus gestaan heb ben op dat bord (in die vroegere tijd) „Mlentje 68", om maar een voorbeeld te noemen. Het was ech ter mogelijk dat het totaalcijfer nog wat omhoog werd gebracht, door dat - en nu komt het - de leerlin gen spijkers zochten en die bij del meester inleverden. Had Mientje dus 68 punten, dan kon ze er 73 krijgen, als zij vijf spijkers bij de meester inleverde. De jeugd was natuurlijk tuk op dit buitenkansje en daarom iverd er altijd ijverig naar meester, die de buit verdis- vaille van de smid, waar er wel eens lagen. In triomf ging het dan naa rmeester, die de buit verdis- konteerde in het totaalcijfer. Eilandman is erg gelukkig dit verhaal van de „spijkermeester" aan de vergetelheid te kunnen ontrukken. Verder wil hij volstaan met de mededeling, dat hij het zelf altijd zonder puntenopleverende spijkers heeft moeten stellen. Maar dankbaar voor onderwijsverfrissing •is hij wel. In de haven van Zierikzee lagen twee oorlogsbodems afgemeerd. Eigenlijk is het woord „bodem" wat zwaar, maar het waren ranke ma rineschepen, vol ranke matrozen naar tientallen jeugdige dames spoedig hadden ontdekt. Het is op vallend dat de marine, zonder pu bliciteit, in dit opzicht zo spoedig bekendheid krijgt. Eilandman pas seerde zo'n blauwe matroos - het baadje strak getrokken over de leest - met een meiske, dat nog maar wonderkort de lagere school banken had verlaten. Niet in het minst geschokt door deze maritie me idylle, wilde Eilandman groe ten, maar Keetje (welja, laten we nu eens zeggen dat het een Keetje was), boog het hoofd diep omlaag, en dat was nu niet direkt in de stijl van „Kom je ook bij de marine?" Maar soit! Intussen heeft Eilandman ont dekt dat men werkelijk niet alles weten kan, ook op Schouwen-Dui- veland niet. Dit heeft hij zich ge realiseerd toen hij oog in oog stond met een 87-jarige die vorig jaar nog de Nieuwe Haven heen cn terug heeft overgezwommen. „En als de zomer weer ivarm wordt hoop ik het dit jaar ook nog eens te doen", zei de man vol optimisme. 87 jaar en de haven overzwemmenmis schien wilt U het wel even in laten werken. Oef, waar blijven de man nen, die nog niet de helft in jaren tellen en rustig in het boord blij ven, zelfs als het warm is, om over de „kaai" maar niet te spreken. DE BROEDERSCHAP VAN DE BRONZEN DRAAK 39. Presto zit rechtop tegen het rolkussen van zijn groot hemel bed. Nieuwsgierig luistert hij naar do stemmen van zijn meester en de oude graaf Bizzi, die op gedempte toon op de gang een gesprek voeren. „Maar ik verzeker u, heer ridder, dat Balthazar een goed mens is", zegt de graaf met klem. „Hij zou een schurk als Aiglon nooit in zijn dienst nemen, die roofridder heeft u maar wat op dc mouw gespeld." - „Laat ik u dan vertellen, dal ik hem zelf gezien heb, op hel rotspad in de Apennijnen", kaatst Aram koel terug. „Zijt ge daai" wel zeker van?" vraagt de oude burchtheer. „Was hel misschien niet een ander, die zich als Balthazar vermomd heeft?" „Iemand die veel op hem lijkt?" En meteen kijkt hij Aram door dringend aan. „Ge.... ge doelt toch niet op zijn broeder, prins Angolo?" roept Aram verrast uit.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2