De strijd in Noord-Afrika Helicopter stortte neer op de Veluwe Er is hoop voor de ontwapenings conferentie te Londen Sowjet-Unie wil inter-Europese samenwerking Het K.N.M.I, verwacht VRIJDAG 30 MAART 1956 Z1ERIKZEES€HEÉNIEUWSB0D£ No. 17924 - 112» jaargang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent. Los*e nummers 10 ct. Verschijnt Dinsdag, Don derdag, Vrij lag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. - S icces, as (ma*. 15 mm.) f 1,per stuk. easek WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraal 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraaf 6, Zierikzee - Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Hoe staat de N.A.V.O. er voor? Van verkorting van de diensttijd kan nog geen sprake zijn Geen verklaring voor 400 Russische onderzeeërs Generaal Grflnther, opperbevel hebber van de NAVO-strUdkrach- ten In Europa, heeft woensdag te gen correspondenten gezegd dat het uit militair oogpunt bezien, niet mogelijk is de diensttijd te verkor ten. HU zei dat er geen Sowjet- satelletstaat is, waar de diensttyd minder dan twee jaar bedraagt en dat in de meeste gevallen de re- crutcn zelfs drie jaar in dienst moeten blUven. Wat de luchtmachten betreft, legde hij er de nadruk op dat de Sowjet-Unie en haar satellieten ja gers bezitten, die van grasbanen op kunnen stijgen, „terwijl wij in het westen gebonden zijn aan ver harde banen". Hij noemde het een revolutie in de NAVO-denkwijze, dat thans de luchtverdediging voor Europese zones vanuit Parijs wordt gecoördineerd. „De luchtverdediging is thans ons grootste probleem", zei hij. „Wat wij nodig hebben is: 1- betere ra dar; 2. meer geleide projectielen; 3. geïntegreerde onderschepping van vijandelijke vliegtuigen door jagers en geleide projectielen." De generaal zei dat men verder Commando's van de Franse ma rine en legionairs hebben dinsdag avond een landing uitgevoerd op de Algerijnse kust. Zij zijn woens dag de beboste uitlopers van het Conde-Smendou gebergte ingetrok ken op zoek naar rebellen en wa penopslagplaatsen. Op deze eerste dag reeds zijn 14 opstandelingen gesneuveld. De opstandelingen beheersen ver schillende afgelegen streken in het Algerijnse kustgebied. Men ver wacht dat er meer landingsopera ties zullen volgen. In totaal zijn dinsdag en woens dag in Algerije 59 opstandelingen gesneuveld. De emigratiedrang houdt aan 30.000 landgenoten per jaar naar den vreemde „Ondanks de hoogconjunctuur in ons land en de daarmee sterk ver minderde economische noodzaak voor emigratie, trekken er de laat ste jaren nog circa 30.000 Neder landers naar den vreemde om daar een nieuw bestaan te veroveren. Gezien de aanvragen in de eerste maanden van dit jaar is er zelfs een zekere stijging te constateren. Voor vele Nederlanders geldt thans nog altijd als motief voor emigra tie het ruimtegebrek in eigen land en de beperkte mogelijkheden tot ontplooiing, de hunkering naar het pionieren en naar het avontuur, waarvoor vroeger Indonesië moge lijkheden bood. Deze mensen zullen in het nieuwe land zeker slagen. Maar van het merendeel der emi granten is het juiste motief tot emi gratie niet bekend. Er wordt thans (nog op beperkte schaal) een socio logisch onderzoek ingesteld met het doel de motieven van de emigratie op te sporen." De „New York Times" meldt dat met ingang van deze zomer alle Amerikanen die een paspoort wil len hebben, moeten zweren dat zij nooit tot de communistische partij hebben behoord. niet uit het oog moet verliezen, dat de Sowjet-Unie 400 onderzeeërs heeft. „Voor zijn vele divisies en zijn sterke luchtmacht kan de Sow jet-Unie een verklaring geven, maar een onderzeeër is een aan valswapen bij uitstek", zei hij. Over de Franse acties in Algerije verklaarde generaal Grtinther dat deze in het belang zijn van de vei ligheid van de vrije wereld. Ondanks alles, aldus Grünther, zouden de Sowjet-Russen op dit ogenblik een oorlog verliezen. Drie slachtoffers Aan de Harskamperweg, de weg die het station Stroe met het dorp Harskamp op de Veluwe verbindt, ongeveer bij de kruising van de Essenerweg, is woensdagmiddag een militaire helikopter van de vliegbasis Deelen neergestort. Het toestel werd geheel ver nield. De staart was gebroken; de propeller lag enkele tientallen me ters van de plaats waar de heli kopter was neergekomen. De verongelukte helikopter was een Hiller H 23 van de Koninklijke Luchtmacht, bemand door perso neel van de Koninklijke Lucht macht. De inzittenden, die bij het neerstorten zijn omgekomen, zijn: de 45-jarige gehuwde majoor J. G. van Steenbrugge uit den Haag; de 49-jarige ongehuwde majoor M. Al- beda uit den Haag en de 49-jarige gehuwde adjudant onderofficier J. Roos uit Amsterdam. De Wereldgezondheidsdag die op 7 april gehouden wordt, zal staan in het teken van „het insect, medeplichtige aan de ziekte". Deze dag, die georganiseerd wordt door de Wereldgezondheidsorganisatie, heeft tot doel de aandacht te ves tigen op sanitaire campagnes, zon der welke men ziekten die door in secten overgebracht worden, niet bestrijden kan. Korte berichten uit het binnenland MAASTRICHT. Een personen auto werd gevonden aan de linker kant van de weg bij de melkfabriek te Reijmerstock-Gulpen. De auto was blijkbaar in volle vaart tegen een boom gereden. In de wagen vond men het stoffelijk overschot van de 36-jarige taxichauffeur J. Erkens uit Maastricht. De man was gehuwd en vader van 3 kinderen. HAARLEM. De zesjarige jongen E. Janssen uit de Eksterstraat te Haarlem is bij het oversteken van die straat in botsing gekomen met een passerende personenauto, die met een snelheid van ten hoogste 25 km. reed. De jongen is met een bekkenfractuur en andere verwon dingen naar het Sint Joannes de Deo-ziekenhuis vervoerd, waar hij is overleden. ROTTERDAM. De 14-jarige jon gen C. v. d. G. uit de Witte van Haemstedestraat te Rotterdam is tengevolge van een verkeersongeval om het leven gekomen. Hij werd in de 2e Middellandstraat aangereden door een bestelauto en kreeg een schedelbasisfractuur. Bij aankomst in het ziekenhuis Coolsingel bleek dat hij was overleden. VOORTHUIZEN. In het westelijk deel van de Veluwe ls de konijnen ziekte myxomatose uitgebroken. Op het landgoed Groot Bijlaert on der Terschuur zijn reeds vele slachtoffers aangetroffen. DORDRECHT. In Dordrecht is donderdagochtend een drieling ge boren. Mevr. W. Leydekkers, geb. Kwikkers, wonende Adolf van Nas- saustraat 32, heeft het leven ge schonken aan drie dochters, van wie er één vijf en twee zes pond wegen en die genoemd worden Yvonne, Annelies en Willy. De fa milie Leydekkers, waarvan de man van beroep tuinman is had al vijf kinderen, vier zonen en een doch ter. De oudste zonen zijn tweelin gen. Over enkele weken is de elfde herdenking van de bevrijding van het kamp Buchenwald. Onze ge dachten zullen die dag nog dichter dan anders toeven bij de doden van het verzet, die daar en elders voor onze nationale zaak het leven lieten Russen wijzigden hun standpunt Toen Gromyko op de Londense ontwapeningsconferentie een nieuw plan voor „conventionele" ontwa pening indiende, zeide hij, zo wordt uit conferentiekringen vernomen, dat het Frans-Britse plan de im passe waarschijnlijk niet zou door breken. Van Amerikaanse zijde wordt vernomen, dat het Russische plan de mogelijkheid van aanvaarding van president Eisenhower's voor stel tot wederzijdse luchtverken- ning niet uitsluit. De Russen ma ken echter veel voorbehoud. De Amerikaanse vertegenwoordigers zijn nog steeds optimistisch over de vooruitzichten van de conferentie. De Sowjet-afgevaardigde, Gro myko, ontweek woensdag vragen van de westelijke afgevaardigden, toen deze wilde weten waarom het Sowjet-plan zwijgt over maatre gelen om atoomwapens uit te ban nen aldus is uit westelijke bron vernomen. Binnen kader der V.N. De Sowjet-Unie heeft bekend ge maakt, dat z(J van plan Is de voor bereiding van een geheel Europa omvattende overeenkomst voor economische samcncwrklng binnen het kader van de economische com missie der Verenigde Naties voor Europa (E.C.E.) voor te stellen. De permanente afvaardiging van de Sowjet-Unie naar de Verenigde Naties te Geneve heeft het secre tariaat der E.C.E. verzocht dit punt te plaatsen op de voorlopige agen da van de jaarlijkse plenaire ver gadering der E.C.E., die op 7 april a.s. begint. De Russische delegatie, hande lende volgens telefonische instruc ties uit Moskou, verzocht voorts nog twee punten op de agenda te plaatsen, te weten de uitwerking binnen de E.C.E. van ontworpen maatregelen voor de ontwikkeling van handelscontracten tussen oost- Europese en west-Europese landen en de oprichting van organen der E.C.E. voor kwesties, die betrek king hebben op het vreedzame ge bruik van atoomenergie. In de aanhef van het Sowjet-plan wordt slechts de hoop uitgesproken dat overeenstemming over gewone bewapening en vermindering van de strijdkrachten een overeenkomst inzake atoomwapens nader tot een oplossing brengen zal. Gromyko gaf ook geen bevredi gende antwoorden op westelijke vragen om opheldering over de re denen van de plotselinge, aanzien lijke wijziging van de manier waar op de Sowjet-Unie het ontwape- ningsvraagstuk benaderen wil. Jansen - Jansen Jansen Het ziet er veelbelovend uit voor de eerste nationale naamdag, die op zaterdag 16 juni in het fraaie openluchttheater te Hertme, ge meente Borne, wordt gehouden. Want de Jans(s)ens, die als eerste grote groep aan de beurt zijn, heb ben enthousiast gereageerd op de oproep. Het laatste nieuws is dat van alle kanten geschenken binnen stromen. Zij zijn afkomstig van fa brikanten, die de naam Jansen dra gen, dat zijn er ruim duizend. Ter wijl diverse leveranciers ze heten allen Jansen - alvast lange lijsten maken om hun naamgenoten op die feestdag in het leven te houden, schrijft conferencier Wim Jansen de tekst, waarmede hij de Jansen- famllie zal begroeten. Andere Jan- sens werken plannen uit om al die geschenken te verdelen. Stellig zul len voor een prijs in aanmerking komen de heer J. Jansen te Kerk- driel, die met vrouw en twaalf Jan- sens wil verschijnen en de heer G. J. Jansen uit Eerbeek, die op 16 juni verjaart en ditmaal nu eens alleen naamgenoten om zich heen wil hebben. AAN DE ABONNE'S Na maandenlange voorbereiding zijn wij er in geslaagd een wijziging in de verschijning van de Zierlkzeesche Nieuwsbode aan te brengen, zowel wat betreft de data als het tijdstip van verschijnen, die tot groot gerief van onze lezers zal strekken. Tot nu toe wordt de krant gedrukt in de avond en komt deze des morgens bij onze abonné's, waardoor tussen drukken en ont vangst een betrekkelijk lange tijd ligt. Door Interne verande ringen kunnen we ingaande april ln de middag drukken, waar door de krant, met praktisch dezelfde inhoud, niet meer de volgende ochtend, doch nog DEZELFDE AVOND bij onze abonné's komt. Het is duidelijk dat hierdoor, tot aan de grens van het mogelijke, het te weinig recent zijn van een deel der berichten wordt ondervangen. Voor de abonné's op het eiland, die geen tweede P.T.T.-bestelling hebben, verandert echter niets. Voor hen hebben wij nog geen kans gezien verbetering te bren gen, zodat zij de krant in de morgenbestelling blijven ontvangen. De abonné's buiten het eiland zijn er nu echter in ieder geval zeker van, dat zij de krant in de eerste bestelling ontvangen. Als nieuwe verschijndagen zijn gekozen: MAANDAG, DINS DAG, DONDERDAG en VRIJDAG, waarmede tevens aan de wens van vele adverteerders wordt voldaan hun annonce vóór de Zaterdag te plaatsen. Onverminderd blijft het redaktionele streven, de „Zierlk zeesche Nieuwsbode" steeds meer te doen zijn dè krant van Schouwen-Duiveland, waarvan het doel blijft: „een snufje van binnen- en buitenland", maar alles van Schouwen-Duiveland". Wij hopen tenslotte dat de abonné's dit streven steeds meer op prijs zullen weten te stellen. DIRECTIE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Mededeling voor onze adverteerders In verband met bovenstaande wijziging in de verschijning van ons blad, delen wij U mede, dat wij gaarne Uw gewaardeerde advertenties voor de hieronder genoemde sluitingsuren in ons bezit zouden willen zien. Maandagcourant - advertenties vóór zaterdag 10 uur Dinsdagcourant - advertenties vóór maandag 11.30 uur Donderdagcourant - advertenties vóór woensdag 11.30 uur Vrjjdagcourant - advertenties vóór donderdag 11.30 uur DIRECTIE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ,-^Av- '9' De twee jonge mensen op deze foto, gemaakt op het Londense vliegveld, London Airport, hadden alle reden om gelukkig te glimlachen toen deze opname werd gemaakt, zij waren nl. juist aan een ernstige luchtramp ontkomen. De vliegenier is nl. gezagvoerder Fred Jenkinson, de man, die door een weergaloze duikvlucht met zijn tweemotorig passagiers vliegtuig van de BEA boven Daventry op centimeters na een botsing voorkwam met een in razende vaart uit de mist opdoemende „Vampire" straaljager. De jonge vrouw is miss Betty Dillon Trenchard, de stewar- desse, die het angstige avontuur meemaakte. Toen het toestel van cap tain Jenkinson, een Elizabethan, zijn plotselinge duik maakte werden de meer dan veertig inzittenden van de machine allemaal licht gewond, maar daarbij bleef het gelukkig. Wat de gevolgen van een botsing zou den zijn geweest laat zich gemakkelijk raden Verloving in operettestijl Een verloving in operettestijl wordt gemeld uit Sankt Wolfgang „am Wolfgangsee". De 36-jarige Josef Christoforetti, eigenaar van een reisbureau, leer de zijn aanstaande bruid ongeveer twee jaar geleden kennen. Sinds dien hebben zijn twee prachtige herdershonden Juno en Jetto haar iedere dag een mandje rozen ge bracht. Ook de afkomst van de bruid is in overeenstemming met het operette-thema: zij ls een ras echte prinses, Stephanie Windisch- Grötz, achterkleindochter van kei zer Franz Josef. De salarissen van onderwijzers De deskundigen, belast met de toetsing van de juistheid van de plaats, die onderwijzers in het Be zoldigingsbesluit Burgerlijke Rijks ambtenaren innemen, hebben in hun vergadering de besprekingen daarover afgesloten. Een rapport zal in de week na Pasen aan de regering worden aan geboden. Verwacht kan worden, dat de be sprekingen over de onderwijzers- salarissen in de bijzondere commis sie van georganiseerd overleg voor het lager onderwijs kort nadien worden hervat. ONDERWIJS Algemene vergadering Schoolraad scholen met de BUbel De drie en zestigste algemene vergadering van de schoolraad van de scholen met de bijbel zal op 4 april in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht wor den gehouden onder voorzitterschap van dr. G. P. van Itterzon, ned. herv. predikant te 's-Gravenhage. Nadat de huishoudelijke zaken zullen zijn afgehandeld, zal prof. dr. G. Wielenga uit Amsterdam spreken over „De huidige stand van de onderwijsvernieuwing in onze scholen en de verdere ontwikke ling daarvan in verband met de ge dachten, vervat in de tweede nota van minister Cals". Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Het teken van het huis ver toont, wat voor man daar bin- r nen woont. tot vrijdagavond: Minder schraal Veranderlijke bewolking met slechts hier en daar een bui; vrij krachtige tot matige wind tussen oost en zuid; iets zachter. 31 maart. Zon op 6.20, onder 19.14. Maan op 0.15, onder 8.27. Laatste kwartier: 3 april te 9.06. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 31 maart 6.17 v.m. 18.43 n.m. BROUWERSHAVEN: 31 maart 5.48 v.m. 18.08 n.m. Doodtij: 5 en 20 april. Springtij: 13 en 27 april. Iets zachter weer Boven Zuidscandlnavië handhaaf de zich de afgelopen 24 uur een hogedrukgebied, dat de algemene luchtcirculatie ln een groot deel van Europa beheerst. Langs de noordzijde van het hogedrukgebied trekken storingen van het zeege bied bij Jan Mayen via Scandina vië naar Rusland, waar zij sneeuw brengen, er komt daar ook nog op vrij uitgebreide schaal vor?t voor. Zelfs in zuid-Rusland ls de lente nog niet gearriveerd. Een depressie die woensdag boven Spanje lag, trok langzaam naar de Golf van Biskaye. Tussen deze depressie en het eerder genoemde hogedrukge bied handhaafde zich over onze omgeving een vrij krachtige ooste lijke luchtstroming. Een zwakke storing die met de depressie boven Biskaye samenhangt trok donder dagmorgen over Frankrijk naar het noorden, vergezeld van veel bewol king en een smalle regenzone. Wolkenvelden er van dreven met zuidelijke bovenwinden ons land al binnen. Ook vandaag zullen sto ringsinvloeden uit het zuiden tot bewolking aanleiding geven, waar uit hier en daar een bui kan vallen. De wind zal echter afnemen en om dat bovendien de vochtigheidsgraad van de lucht groter zal worden, wordt het weer minder schraal. Stad en Provincie ZIERIKZEE Filmavond Vereniging Vrijz. Hervormden De belangstelling voor de derd* gemeente-avond van de Ver. van Vrijz. Hervormden op woensdag avond in het verenigingsgebouw in het Vrije was groot, toen de voorzit ter, ds. C. J. van Royen de bijeen komst opende met het verzoek sa men te zingen van Gez. 288 1-4, waarna hij zijn vreugde uitsprak over de grote opkomst, waaruit wel bleek dat met verlangen naar de aangekondigde film: „Het is mid dernacht dr. Schweitzer", was uit gezien. De figuur van dr. Schweit zer is wereldvermaard geworden door zijn verdienstelijk werk onder de inlandse bevolking van oost- Afrika en wel speciaal Lambarene, waar hij pioniersarbeid verrichtte op medisch gebied en tevens het licht van het evangelie bracht on der de inboorlingen. De film werd vertoond door wika Klaassen en de gemeentezang begeleid door mevr. Paauwe op het orgel. Waar men in deze tijd perfekte films kan gaan zien, was deze maar matig wat de beelden betreft, wat wel jammer is, want men had zich op iets heel an ders gespitst, maar bepaalde frag menten spraken van de grootheid en het lichtend vborbeeld van de man, die prachtposities opgaf om de lijdende mensheid te dienen. De boodschap die hij uitdroeg kwam wel duidelijk naar voren, hoewel het verhaal en sommige beelden onduidelijk waren. Met het zingen van Gez. 120 1 en 3 werd dez® gemeente-avond besloten. Rykslandbouwwintcrschool Goes Aan de Rijkslandbouwwinterschool te Goes werden bevorderd van de le naar de 2e klasse: J. v. d. Sluis te Zierikzee en W. P. de Vrieze t® Haamstede.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1