Zwitsaletten iiiinr «mui Plechtigheid zal geschieden door directeur centraal bureau H. D. Louwes Gevoel voor het vak Mosselzaadvisserij gesloten op 31 maart a.s, KOORTSIG, RILLERIG Veel belangstelling voor zomer- show van Rotterdamse firma O UWER KERK Opening graansilo C.A.V. „Schouwen-Duiveland" Jaarvergadering „Aller Belang" G.A. Dezer dagen kwam de Coöpera tieve Landbouwvereniging „Aller Belang" G.A. alhier voor een jaar vergadering bijeen in café Slager. Na opening door de voorzitter, de heer J. v. d. Stolpe, volgde aan bieding van de rekening 1955, welke aangeeft aan inkomsten f 91.936,22 en uitgaven f 91.536,36, aldus een goed slot van f 399,86. Door de le den van het C.S.V.-werd o.m. afge nomen voor f 87.548,45. Het lid der commissie-tot-nazien, de heer M. J. van Damme, adviseerde tot goed keuring, waartoe werd besloten. Uit het jaarverslag bleek dat het boekjaar 1955 niet ongunstig is ge weest; het ledental bedroeg 51. Tot administrateur werd benoemd de heer P. W. v. d. Bos. Van de C.A.V. te Zierikzee wer den vele artikelen betrokken, als: kunstmest, zaaigranen, krachtvoer, peulvruchten, brandstoffen, poot- aardappelen en klinknagels in di verse hoeveelheden. Als bestuursleden werden - we gens periodieke aftreding - herko zen de heren A. J. Dalebout en M. C. Kuyper. Mede aanbevolen wa ren resp. de heren M. K. Romeyn, M. J. v. Damme, P. H. Kuyper en C. v. d. Hamer. Als stemgerechtigde afgevaar digde naar de vergaderingen van de Coöp. Aankoopver. „Schouwen- Duiveland" G.A. te Zierikzee werd aangewezen de heer P. H. Kuyper, terwijl in de commissie van toe zicht werd benoemd de heer A. de Later. Vervolgens kwam ter sprake een tweetal vraagpunten van de Z.L.M., waarvan de antwoorden - voorge lezen door het commissielid de heer A. J. Dalebout - aan de Z.L.M. zul len worden gezonden. Oplevering poterbewaarplaats De voorzitter memoreert de ge beurtenissen van het afgelopen jaar. Lang niet alles is bezaaid kunnen worden en de resultaten zijn nog erg schraal. De hoofdschotel was nog gerst. Gips is afgeleverd voor 90 De voortschrijdende weder opbouw brengt nog vele moeilijk heden mee. De aanvoer van vee is te Ouwerkerk nog niet van veel belang, hoewel de kwaliteit voldeed aan de gestelde verwachtingen (fok- veedag). De bouw van de poterbe waarplaats is geëindigd en zal bin nenkort opgeleverd kunnen wor den. De cursus motorkennis mag goed geslaagd heten. De Coöp. Aankoopver. heeft een heel goed jaar gemaakt, wat in hoofdzaak te danken is aan het gips. De gebouwde silo heeft ruim 2.500 ton opslagcapaciteit. De ope- De wateronttrekking aan de bodem Verschenen is het jaarverslag over 1955 van de commissie inzake wateronttrekking aan de bodem. Het verslag herinnert er aan, dat op 1 maart de grondwaterwet wa terleidingbedrijven in werking is getreden. Dit had ten gevolge, dat sedert die datum alle aanvragen voor het totstandbrengen of uit breiden van een inrichting tot open bare drinkwatervoorziening aan het werkterrein van de commissie in zake wateronttrekking aan de bo dem (Cowabo) zijn onttrokken en zijn overgegaan naar de commissie grondwaterwet waterleidingbedrij ven (Cogrowa), welker tsusenkomst voor deze gevallen niet meer fa cultatief is. Een tweede gevolg was, dat de Cowabo, die uit dezelfde leden be staat al de onder het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezond heid ressorterende Cogrowa, met ingang van 1 maart 1955 van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening eveneens werd overgebracht naar eerstge noemd departement. Boze geesten aan boord De gezagvoerder van de „Blitar", kapitein H. G. van Broekhulsen, kwam ongeveer een week geleden met zijn schip in Singapore aan, waar gelost zou worden juist op de dag van het Chinese nieuwjaar. De Chinese bootwerkers wilden wel op deze voor hun zo bijzondere dag werken, zo rapporteerde de kapi tein aan zijn rederij, de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd, maar eerst moest dan bij elk luik een vuurtje worden aangestoken en vuurwerk worden afgeschoten. Dit om de boze geesten te verdrijven en onge lukken te voorkomen. De gezag voerder heeft daarop de Chinese voorman er op attent gemaakt, dat de „Blitar" 145 ton zwaar explosie ve lading aan boord had en dat het wel eens zou kunnen gebeuren, dat alle boze geesten met de Chinese bootwerkers in de lucht zouden kunnen vliegen. Dit argument sloeg in en in hel verdrijven van de boze geesten werd beperkt tot het maken van een klein voorzichtig vuurtje en het afschieten van één vuurpijl per luik, aldus de kapitein, die ten slotte opmerkte, dat er gelost is, zonder ongelukken. ning van dit gebouw zal geschieden door de heer H. D. Louwes, voor zitter van het Centraal Bureau. De werkzaamheden bü de C.A.V. ne men voortdurend in hoeveelheid toe. De eindafrekening van de poel gerst zal eind april plaats vinden. Tot slot besprak de voorzitter een eventueel bezoek aan het proefbe drijf „Scheldemonden" en/of Aan koopvereniging en het grote nut van het Peulvruchtcentrum te Mid delburg. Op een desbetreffende vraag van de heer M. K. Romeijn werd mede gedeeld dat het in de bedoeling ligt de haven te Viane voor de bieten aflevering aan te merken. Op een andere vraag van de heer Romeijn werd medegedeeld, dat de super verstrekking niet door zal gaan extra fosfortoewijzing is noodzake lijk. De heer C. W. Romeijn drong aan op een spoedige afrekening 1955 en informeerde naar de mo gelijkheid tot het verkrijgen van voorschot. De heer Vijverberg deelde mede dat de veekeuring vermoedelijk ook alhier plaats zal vinden. Ter sprake kwam nog een te houden excursie naar de N.O.- polder of naar Domburg. Op een desbetreffende vraag van de heer M. J. van Damme werd nog mede gedeeld dat er nog niets bekend is over de eventuele verhoging van de normen van 1955. Een jonge Portugees maakt een goede kans zijn specta culaire medische carrière in de gevangenis te beëindigen. Hierbij dient wel vermeld te worden dat hij niet het min ste recht had op de dokters- titel waarvan hij zich_ be diende. Als knappe, welspre kende jongeman was het hem gelukt de dochter van een vooraanstaand fabrikant te trouwen. Op een goede dag verklaarde hij zijn laatste examen met succes afgelegd te hebben, waarop hij door een brandweercorps als arts werd aangesteld, en later ook door een voetbalclub. Met zulke cliënten verspreidde zijn roem zich snel, zodat hij het waagde een kliniek op te richten. Ook wist hij diverse ziekenhuizen binnen te drin gen. Zelfs verrichtte hij lijk schouwingen. Noch de doden, noch de zieken, noch zelfs de werkelijke dokters protes teerden, en het was uitein delijk zijn schoonvader die hem ontmaskerde. „Ja", gaf de ondernemende jongeman toe, „ik ben wel geen arts, maar ik heb gevoel voor het vak'. Gevaarlijke reis Twee Amerikanen naar de Auca's Twee Amerikaanse ontdekkings reizigers, Armand Landry en Ally Hechscher, maken voorbereidin gen om te vertrekken naar de Auca-Indianen in Ecuador, waar kortgeleden vijf zendelingen om het leven gebracht zijn. De twee Amerikanen verklaar den zich ervoor te zullen hoeden om in het gebied van de Auca's met een vliegtuig te landen, zoals de vermoorde zendelingen hadden gedaan, aangezien de Auca's een vliegtuig waarschijnlijk als een „vogel des doods" beschouwen. Stalin en het Sowjet-volkslied De Sowjetrussische radio heeft de uitzending van de gezongen tekst van het Sowjetrussische volkslied bij het begin van de dag vervangen door militaire muziek. In westelijke kringen te Moskou veronderstelt men, dat dit verband houdt met mogelijke wijziging van de tekst van het volkslied, waarin in het tweede couplet sprake is van „Stalin heeft ons verheven en de trouw aan het volk, aan de arbeid en aan verheven daden bezield". Dit lied is met nieuwjaar 1944 voor het eerst in de Sowjet-Unie uitgevoerd ter vervanging van de Internationale, dat het lied van de partij is gebleven. President Eisenhower der V.S. heeft zijn Israëlische ambtgenoot Ben Zvi ter gelegenheid .van het Joodse paasfeest een persoonlijke boodschap gezonden, waarin hij Is raël verzekert dat de Ver. Staten ernstige pogingen in het werk stel len om tot een vreedzame oplossing van de Israëlisch-Arabische vraag stukken te komen. Hij ried Israël onder meer aan geduld te be- trachten. HAAMSTEDE Vergadering gemeenteraad Op donderdag 29 maart a.s. zal een vergadering worden gehouden van de gemeenteraad. De agenda telt een 16-tal punten. Hiervan noe men wij de volgende: Voorstel her ziening verordening reinigings rechten, naar aanleiding van op merkingen van ged. staten van Zee land. Verzoek Stichting Rusthuizen Westelijk Schouwen door de ge meente te doen garanderen van een door haar aan te gane kasgeldle ning groot f 100.000. Machtiging aankoop grond voor woningbouw en partikuliere bouw. Verzoek sportvereniging „Zeemeeuwen" bij drage huur tijdelijk sportterrein. Ingebruikgeving raadszaal gedu rende enkele middagen per maand voor instructie rijkspolitie. Verzoek samenwerkende Stichtingen Maat schappelijk Werk om subsidie over 1956 (f 0,27 per inwoner). Vaststel ling rekening van inkomsten en uitgaven van de Burgerlijke instel ling van weldadigheid 1953 en 1954. Verzoek tegemoetkoming aanloop kosten emigranten. Toegangskaarten Domaniale Duinen Nu de voorjaarsdagen de mensen weer uitlokken een wandeling iri de duinen te gaan maken, willen wij er nog even op wijzen dat er voor dit jaar weer toegangskaar ten verkrijgbaar zijn. Tot voor kort lieten de betreffende instantie's oogluikend toe dat men op de oude of zelfs een enkele keer zonder- kaart in de duinen kon wandelen, Nu er weer nieuwe kaarten zijn zal er echter streng worden toegezien. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de volgende adressen: C. v. d. Kloos ter, Westenschouwen, Pompstation van de waterleiding. Gemeentehuis Burgh (wanneer dit gesloten is bij café Bakker, Burgh), garage Dijk man, Haamstede, Foto „Berge", Haamstede, J. Borgmeijer, Renesse en busstation R.T.M., Zierikzee. Wij willen er hierbij nog eens op wijzen, dat deze adressen de kaar ten belangeloos verkopen, wat in houdt dat het publiek daarmee enigszins rekening dient te houden bij eventuele aankoop van een kaart en dus geen onnodige last moet veroorzaken. OUWERKERK Oudste man werd 92 jaar Onze oudste mannelijke ingeze tene, dhr. A; C. Boogerd, vierde zijn 92ste verjaardag. Hij ontving tal rijke mondelinge en schriftelijke felicitaties. De heer Boogerd leest nog geregeld de krant en ook ieders week een boek. 5 BRUINISSE De prijs der bejaarden woningen Naar wij vernemen had de minis ter van Wederopbouw en Volks huisvesting de eis gesteld, dat de bejaardenwoningen voor rekening van de hervormde diaconie te Brui- nisse, die zullen wórden gebouwd aan de Prinses Wilhelminalaan tei Bruinisse (24 stuks) in combinatie' met woningen van hetzelfde type te Ouwerkerk en Nieuwerkerk moesten worden teruggebracht tot f 7500 per stuk, terwijl de laagste in schrijver, de firma Raats te Wouw als laagste inschrijver uit de bus was gekomen met een prijs van plm. f 9000 per woning. In overleg met de architect zijn toen diverse bezuinigingen aange bracht, waardoor de prijs kon wor den teruggebracht tot plm. f 8000 per woning. Er is nu met het be doelde ministerie overeenstemming bereikt en vergunning is verleend om met de bouw tegen een prijs van f 8000 per woning te beginnen. Verkeers-examen voor de schooljeugd Nadat zij voor het schriftelijk gedeelte waren geslaagd legden te Bruinisse vrijdag 53 kinderen van de chr. en openbare lagere school (leerlingen der hoogste klassen) practisch verkeersexamen af. Vijf tig van hen slaagden, nl. van de chr. school: Bram Abrahamse, Lena v. d. Berge, Cor v. d. Berge, Tonny Deurloo, Maatje van Dommelen, Mieke Hanse, Marie de Jonge, Piet Kik, Wim Kik, Kees Kik, Leen Knop, Leo de Lange, Cora Lemsom, Adrie Mol, Jacob de Ronde, Hans de Ronde, Rina Schikker, Stoffel Schikker, Hanna Stouten, Leo v. d, Spek, Laura bij de Vaate, Willy de Waal, Steven de Waal, Nel v. d. Werf, Piet Willeboordse en Leuntje v. d. Woestijne. Van de openbare lagere school: Jan Albers, Lies Bal, Kobus Bal, Neeltje v. d. Bos, Jacob Bolijn, Rina Dijke, Rietje Griep, Lenie van Gilst, Willy Hoek, Hen- drina Hoogerwerf, St. Jumelet, Kla- zina Kleppe, Rianne de Koning, Hanneke de Koning, Dingeman de Koning, Corry de Masier, Johanna Otte, Laura van Popering, Nelly Reinhoud, Dies de Ronde, Eva Schout, Ol. van Zuidland en Nellie van Zuidland. Geschenk voor Gorssel In het nieuwe (verbouwde) ge meentehuis van de Gelderse ge meente Gorssel zal straks een schil derij als geschenk van Bruinisse de herinnering levendig houden aan de banden die tussen de beide gemeen ten in de rampdagen zijn ontstaan. Wetenschap en Techniek Nieuwe keramische techniek gevonden? Willem Westbroek en Louis van Roode - de laatste bekend om zijn Erasmusmozaiek aan de gevel van het Holbeinhuis te Rotterdam en zijn mozaiek op de Vlissingse bou levard - menen een nieuwe wijze van vervaardigen en decoreren van keramische schalen gevonden te hebben. De ontdekking werd ge daan bij het vervaardigen van ma teriaal voor een pïateelmozaiek. Volgens Westbroek en van Roode is het volkomen anders, dan het geen men op dit gebied kent en reeds vele eeuwen is toegepast. Bij de nieuwe vinding wordt de decora tie niet op het plateel aangebracht door schildering of door niello (in krassing), noch door schrafito, maar zij zouden het keramische intarsio willen noemen. Beiden zijn van oordeel, dat deze methode ongeken de mogelijkheden biedt. VISSERIJBERICHTEN Kreeften hadder) te lijden van vorst De mosselzaadvisserij in de Zeeuwse stromen wordt, wat be treft de vergunning om te vissen op de mosselzaadbanken, gesloten óp 31 maart aanstaande. De tijd dat tientallen kleine vaar tuigjes uit Zeeuws Vlaanderen, de zg. „hengstmannen" in het najaar en in de winter op deze mosselzaad- banken een karig stuk brood bij een scharrelde, door mosselzaad op te vissen of in manden aan boord te dragen, ligt reeds in het verre verleden, van plm. 35 jaar of lan ger, geleden, eenvoudig omdat mos- selzaadval op de Zeeuwse mossel zaadbanken zo goed als niet meer voorkomt. Komt er ergens mossel zaad voor, dan is het binnen veer tien dagen weggevist, door de schepen van tegenwoordig, zodat deze sluiting alleen maar een for maliteit betreft. Per 1 april wordt de visserij op kreeften op de Zeeuwse stromen al weer geopend, een visserij die door enkele firma's in Zeeland wordt uitgeoefend, met de bekende „kreef- tenkorven". Sommige jaren levert zij goede verdiensten op, om in an dere jaren weer zeer povere resul taten te geven. Dit seizoen zijn de verwachtingen niet hoog gespan nen, de winter is daarvoor te streng geweest en de slikken en stenen waar de kreeften huizen met ijs be dekt. Ook waren de ebstanden van het water tijdens de vorstperiode verschillende dagen zeer laag. Insi ders beweren bij hun inspectietoch ten over deze slikken en stenen veel doodgevroren kreeften te hebben gezien. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Eikerzee (toe zegging): vikaris A. van der Ban, Schiedam. Ds. II. W. v. d. Brink te Bruinisse naar Amerika Ds. H. W. v. d. Brink, Ned. Herv. predikant te Bruinisse, is voor de tijd van een jaar benoemd aan de Union Theological Seminary te New York, om deel uit te maken van een internationale studiegroep van 25 theologen uit alle delen van de wereld. Deze benoeming vond plaats op voordracht van de in zen ding en oecumene samenwerkende Nederlandse kerken. Ds. van den Brink, die als predikant aan de ge meente van Bruinisse verbonden blijft, zal begin september naar Amerika vertrekken. Eerste I.K.O.R.-televisiekerkdienst De eerste televisiekerkdienst van het I.K.O.R. zal op zondag 22 april a.s. worden uitgezonden uit de dorpskerk van Overschie; hij zal worden geleid door ds. P. v. d. Vloed, Herv. predikant te Vlaar- dingen. R.k. Kerk Inlandse bisschop wijdt blanke Zondag 25 maart heeft mgr. Louis Birgirumwani, inlands apostolisch vikaris van Nyundo, aan de uit Zwitserland afkomstige André Per- raudin, die tot apostolisch vikaris van Kabgayi (Roeanda) benoemd is, oe bisschopswijding toegediend. De „Osservatore Romano", dit meldend, wijst er op dat het de eerste maal is, dat een blanke door een negerbisschop gewijd is. Het blad voegt er aan toe: „De apos tolische macht, erfdeel van de apostelen, is niet het voorrecht van een enkel ras en zij is nu juist door tussenkomst van een echte Afri kaan, wiens ouders een vijftig jaar geleden werden gedoopt, aan een zoon van het oude katholieke Eu- opa overgedragen." Bekendmaking Burgemeester en wethouders dei- gemeente Zierikzee maken bekend, dat op vrijdag 30 maart en zater dag 31 maai't 1956 de gemeente secretarie voor het publiek gesloten zal zijn. Voor de zaken betreffende de burgerlijke stand zal de secretarie geopend zijn op vrijdag 30 maart en zaterdag 31 maart 1956 des voor middags van 11-12 uur. Zierikzee, 22 maart 1956. Burgemeester en wethouders voornoemd, A. M. DEN BOER, Io.-burgemeester MULDER, secretaris. Aanbestedingen BRUINISSE. Alhier werd vrij dagmiddag aanbesteed de bouw van 8 woningen voor bejaarden, te we ten 4 voor rekening van de Dienst voor Sociale Zorg en 4 voor de Stichting boedel Joh. Bal, volgens ontwerp van ir. A. Langelaan te Den Dolder. Ingeschreven werd als volgt: Schutte en Ooihorst te Aambt Delden f 125.580; Van den Berg's Metselbedrijf, Rotterdam f 122.080; Fa. H. Raats, Wouw f 119.680; Fa. I. en J. Deurloo, Bruinisse f 119.000; Jac. den Herder, Bruinisse f 119.950; Wed. H. L. Schilperoort, Bruinisse f 118.787; S. C. de Graaff, Bruinisse f 92.000. De bouw is gegund aan de laagste inschrijver. Ingezonden mededeling verjaag dat lome griepgevoel met: MODE Zestal mannequins toonde vlotte en stijlvolle modellen Voor een groot aantal dames, die zowel vrijdagmiddag als -avond de zaal van „Concordia" geheel vulde, heeft de firma Esders te Rotterdam in hoog tempo zijn kollektie man tels en japonnen voor het a.s. zo merseizoen gepresenteerd. Een zestal mannequins toonde de vele vlotte en dikwijls zeer stijl volle produkten uit de middelklas se en betere kwaliteit, zowel in het specifieke bakvisgenre als in de grote maten boven maat 46. Vlotte zomerrokjes in allerlei stoffen, als wol, katoen, corduroy en linnen kunnen met bijpassende blouses in popelin, linnen enz. tot feestelijke zomercombinaties wor den gevormd. Opvallend is wel de zg. etagelijn, welke veelal hoogtij viert en de laag aangezette taille, welke ook een opvallende bijzon derheid was van de getoonde zo mer japonnen. Ook de popeline-rokken in prach tige tinten en met leuke zakken en ceintures en bijpassende blouses blijven in de belangstelling. Veel zomerrokken tonen een dessin van horizontale banden. Zomerjaponnen zagen wij in jer sey en in zijde, zomerjaponnen die op diverse manieren gedragen kun nen worden (ook strapless, speciaal voor bakvissen in vele kleuren en dessins), zijden shantung en nylon japonnen. Ook vele importmodellen werden getoond; Italiaanse stoffen, Deense modellen, Franse charme en een Weense kleurensymphonie. Mooie voorbeelden in de grote ma ten waren ook de diverse mantel- costuums en mantels. Mantels kraagloos Opvallend waren de vele model len zomermantels, veelal kraag loos. Het wijde model verdwijnt meer en meer van het toneel en het strak getailleerde model wint veel meer bijval. De nieuwste kleur eierschaal en een bepaald soort rood, geïnspireerd op de tomaat- kleur, vroegen de aandacht. Ook voor de bakvis is er keus te over in vele leuke modellen. Wij zagen bijv. een zuiver wollen flauche jas in een prachtige pasteltint, enkel geaccentueerd door de stiksels. Driekwart jasjes, bijv. in vilt met satijnzijde gevoerd, tweed-mantel- costuums met 4-knoopssluiting, sportief en streng getailleerd, wa terdichte wollen tweed-jassen, spor tieve popeline driekwart jasjes met capuchon, permanent-plissé-rokken en japonnen in prachtige dessins en zachte kleuren deed ons alles des te meer naar de hoogzomer verlan gen. Ook zagen we voor het eerst na twintig jaren weer een mantel- costuum terug van petita in kam- garen. Deux-pièces en trois-pièces, bijv. in wollen wavenit en afge werkt met rundleder, het laatste model mantel, kraagloos en met 4 zakken (etage-zak) en import-man- telcostuums met afstaande kraag- lijn kwamen na de korte pauze aan de beurt. Opvallend waren een zwart costuum in zijden ottomaan, een wollen jas met linnen-effekt, een zomer japon uit permanent plissé met fluweel geaccentueerd en een mantel in mohair met opvallen de kraag. Handgeborduurde man- telcostuums voor de gedistingeerde oudere dame, een zeer chique zo- mercostuum met driekwart mantel van Italiaanse stof en een wollen kamgaren brocaat weefsel dames- costuum met bijbehorende swagger waren wel de hoogtepunten in de duurdere prijsklassen. De cocktail- japonnetjes waren dromen van tulle, Zwitserse kant en taftzijde in prachtige oud-rose tinten, grijs blauw en zwart-wit. Deze vormden een waardig besluit van deze door lijn en kleurenpracht zo boeiende „zomerouverture". DE BROEDERSCHAP VAN DE BRONZEN DRAAK 37. Reeds spoedig na hun aankomst laten de ridders zich hun kamers wijzen, om iets van de verloren nachtrust in te halen. Maar nauwelijks heeft graaf Bizzi, prins Angelo in zijn slaapvertrek achtergelaten, of deze glipt behoedzaam naar het gordijn, dat zijn kamer van de gang scheidt. Voorzichtig schuift hij het opzij en kijkt spiedend de gang in. Aan het eind van de gang, voor zijn kamer, slaat Aram nog in gesprek met zijn gastheer. Onopgemerkt sluipt Angelo de gang af in de andere richting. Als knaap heeft hij eens enige weken in deze burcht doorgebracht en zijn scherpe geheugen stelt hem in staat snel zijn weg te vinden. Spoedig daalt hij zonder dat iemand hem gezien heeft, de donkere trap af die naar de gewelven voeren. En Aiglon, de roofridder, die in zijn cel op een stenen bank zit, grijnst, vergenoegd als hij het geluid van naderende voetstappen hoort doordringen in het stille gewelf.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 6