Belangrijke opgravingen op het terrein van „Brabers" onder Burgh Kalm doch zeer goed jaar voor coöperatieve boerenleenbank DE ONVERBREEKBARE BAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 27 MAART 1956 No. 17922 „Stad en Lande van Schouwen-Duiveland" Komende zomervergadering zal te Veere worden gehouden Vele trouwe^ezoekers lieten vrij dagavond verstek gaan op de ver gadering van „Stad en Lande", die in „Mondragon" werd gehouden, onder presidium van dr. J. J. Wes tendorp Boerma, welke in zijn openingswoord op dit feit wees, maar dit weet aan de talrijke ver gaderingen die deze dagen worden gehouden. Een speciaal woord van welkom richtte de voorzitter tot de heer D. Hack te Renesse, die een serie kleurenfoto's zou vertonen van Schouwen's duinstreek. Het uitgebreid jaarverslag van de se- kretaris, de heer P. van Beveren, was aan de leden toegezonden. Uit dit verslag blijkt, dat de ver eniging het afgelopen jaar niet heeft stilgezeten. De sekretaris heeft bovendien gemeend zijn op merkingen in een algemener licht te plaatsen bij de toestand van overgang waarin we op ons eiland verkeren. Veel verdwijnt van het oude dat slecht is, maar helaas ook wat nog goed is. Nu is het de taak der vereniging op te letten als er gevaar dreigt dat er iets markants verloren dreigt te gaan, bij de be voegde instanties te apelleren. De voorzitter wees in dit verband op het feit dat er wellicht plannen zijn de straten van Zierikzee een ander idee te geven wat de richting betreft, hetgeen spr. betreuren zou, want het stratenplan van de stad is bijna nog hetzelfde als ten tijde dat Jacob van Deventer de stads straten in kaart bracht en dat was in de Middeleeuwen. Gaat men eventueel de richting der straten veranderen, dan zal het spoor van het verleden worden uitgewist. Verder maakte de voorzitter ge wag van de opgravingen op het terrein van „Brabers" onder Burgh onder leiding van dr. Braat. De re sultaten zijn bijzonder belangwek kend. Men heeft veel Romeinse scherven gevonden en ook sporen van woningen uit de eerste eeuwen onzer jaartelling. De resten van de vliedberg aan de Oude weg onder Zierikzee, zullen bij de herverka- velingswerken worden opgeruimd. Het Tudorboogje van een der wo ningen aan het eind van de Meel- straat zal worden gerestaureerd, terwijl pogingen zullen worden aangewend het St. Rochushof je, be reikbaar door de Manhuisstraat, te bemachtigen, teneinde het enige hofje dat Zierikzee rijk is voor stadgenoot en vreemdeling te be houden. De rekening van de pen ningmeester, de heer J. Viergever, werd onder dankzegging goedge keurd. Een tweetal bijdragen van dr. J. J. Westendorp Boerma be treffende Zierikzee en Brouwers haven, zullen te zijner tijd in het archief van het Zeeuws Genoot schap der Wetenschappen verschij nen. Overdrukken van dit artikel zullen worden aangeschaft en gratis aan de leden worden toegezonden. De aftredende bestuursleden de he ren A. A. van Eeten, Joh. Vijver berg en P. van Beveren werden bij akklamatie verkozen verklaard. De zomervergadering zal dit jaar in Veere worden gehouden op een nader te bepalen dag. Wanneer de kerkrestauratie te Noordgouwe is voltooid zal deze gemeente worden uitgekozen voor een volgende alge mene vergadering. Na de pauze werd aan de heer D. Hack het woord gegeven om bij de kleurenfoto's van het duingebied nadere explicatie te geven. Met het scherpe oog van de camera gewa pend heeft de heer Hack de duin streek doorvorst en unieke plaatjes geschoten, vooral van de uitzon derlijke flora die men in de duin streek kan aantreffen. Met grote aandacht en bewondering voor de fraaie opnamen hebben de aanwe zigen de serie foto's gevolgd. De dank aan het einde der vergadering door de voorzitter aan het adres van de heer Hack was volkomen verdiend. Dit is het nieuwe observatorium in Dwingeloo, dat over enige weken door H. M. de Koningin in gebruik zal worden gesteld. Het meest op vallend is wel de enorme metalen spiegel, met een doorsnee van 25 meter, die op iedere plaats in de hemel gericht kan worden. Deze telescoop is thans de grootste ter wereld en van groot belang voor de astronomische wetenschap. Ingezonden mededeling Stad en Provincie ZIERIKZEE Gekombineerd jaarfeest J.V. en M.V. op G.G. (Van een medewerker) In een goed bezette bovenzaal van het „Huis van Nassau" werd vrijdagavond het gekombineerde jaarfeest van de meisjes en jonge lingsvereniging op gereformeerde grondslag alhier gehouden. De ope ningsliturgie werd verzorgd door de presidente van de m.v. mej. C. Bienefelt en de voorzitter van de j.v. de heer J. Joppe. O.m. werd gemeenschappelijk gezongen gez. 27 1. „Weten we wat en hoe we zingen?" was het thema van een tweetal inleidingen, verzorgd door mej. K. Potappel en de heer W. den Boer. Tot uitdrukking werd ge bracht dat het zingen van wezen lijke betekenis kan en moet zijn in ons leven, inzonderheid in de sfeer HAAMSTEDE Geanimeerde jaarvergadering Uitbreiding kantoor noodzakelijk Onder leiding van de voorzitter, de heer P. L. Vis, werd donderdag avond in hotel Bom de jaarverga dering van de Coöperatieve Boe renleenbank gehouden, welke uit stekend bezocht was. De voorzit ter verwelkomde in het bijzonder drs. J. Dijkgraaf, sekretaris van het landbouw coöperatief centrum voor zuid-westelijk Nederland, die deze avond enkele films zou vertonen. Uit de uitvoerige openingsrede van de voorzitter nemen wij een en ander over. Het jaar 1955 was voor de Boerenleenbank en in het alge meen zeer gunstig, ook voor de plaatselijke bank, die voor de re kening een vermeerdering van f 851.754 en voor de balans een ver meerdering van f 500.083 aanwees. De winst van de bank bedroeg f 4.799. De spaargelden zijn bij alle spaarinstellingen in Nederland weer sterk gestegen, evenals het kredietsaldo in de lopende rekening Zo zijn voor het gehele land de spaargelden in 1955 met f 107 mil joen gestegen tot f 1.476 miljoen en voor de rekening-courant met 39 miljoen. Het blijft evenwel moeilijk deze grote bedragen rendabel te beleggen mede omdat de centrale bank voor de bij haar aangesloten banken een grote kasreserve dient aan te houden. Het saldo van de plaatselijke banken bij de centrale steeg tot een bedrag van f 37 mil joen. In de kredietbehoefte van de leden der banken w.o. ook de land bouworganisaties gerekend dienen te worden, kon ruimschoots worden voorzien. Het bedrag aan voorschot leningen en debetsaldi in rekening courant steeg van f 347 miljoen tot f 399 miljoen, terwijl aan hypo theken een bedrag van f 306 mil joen werd verstrekt tegenover f 206 miljoen in het vorig jaar. Uit bo venstaande bedragen kan gekon- stateerd worden van welke bete kenis de boerenleenbanken voor het platteland zijn. Bij het overzicht van het leden tal herdacht de voorzitter de over- Nederlanders hebben enorme reislust voor komende zomer Nog veel vraag naar lage reissommen Zeer groot is ook dit jaar weer de reislust voor de zomervakanties. De Ned. Reisvereniging heeft daar mee rekening gehouden en bijna 1800 reizen uitgeschreven voor on geveer 50.000 reislustigen. Dat moest ook wel, want het aanal nieuwe leden in het nog niet afge sloten kwartaal overtreft reeds met een kwart het aantal, dat in de overeenkomstige periode van 1955 werd ingeschreven. Zoals de talrijke inschrijvingen nu reeds bewijzen, zijn voorshands Frankrijk, Duitsland, Zwitserland en Oostenrijk de voornaamste reis doelen. Na enige teruggang zijn België en Luxemburg weer meer in trek, dan in het vorige seizoen. voordelige spoorwegtarieven aan de top, voor wat de azuren kust en Parijs betreft. Maar ook de drie andere landen hebben door voorde lige spoorwegtarieven weer de vol le belangstelling. Joegoslavië zal het dit jaar moeilijk hebben. On danks de 33,3 procent toeslag op buitenlandse valuta's voor toeristen heeft dit land het nadeel, dat de hotelprijzen, behalve in Slovenië, aanzienlijk verhoogd zijn. De N.R.V. slaagde er in enige oude, goed kopere hotelcontrakten te verlen gen. Frankrijk staat, wellicht mede door Het bestuur van de Ned. Reis vereniging heeft gekonstateerd, dat de vraag naar lage reissommen, on danks de stijging van de welvaart, zeer sterk is gebleven. Daarom is een groot aantal reizen voordelig gehouden. leden leden en in het bijzonder het bestuurslid de heer M. Blom, die ongeveer 10 jaar lid van het be stuur was en in die tijd veel voor de bank gedaan heeft. Vervolgens werden de rekening en balans met de opgegeven cijfers vastgesteld en goedgekeurd met respektievelijk f 9.668.363 en met f 2.826.364. Uit het verslag van de kassier, dat deze vervolgens uit bracht, nemen- wij over, dat het voor de bank een kalm doch een zeer goed jaar is geweest, waarbij het aantal overschrijvingen weer toenam en het aantal contante za ken in dezelfde verhouding afnam. De spaarbanken Het aantal rekeningen bij de spaarbank steeg van 1405 tot 1433, die in totaal f 1.897.532 ingelegd hebben, wat neerkomt op f 1325 per boekje. Er werd in 1955 bij de spaarbank f 850.000 ingelegd en f 620.0000 uitbetaald, zodat er een toename is van f 230.000. Het aan tal schoolspaarders nam toe tot 270, die f 2.726 spaarden. Het aan tal voorschotten daalde met 3 tot 79, terwijl het uitgeleende bedrag steeg tot f 357.271. Het aantal re keninghouders nam toe van 16 tot 278. De omzetcijfers bij de centrale bank geven zowel in debet als cre dit ontvangsten met f 250.000 en uitgaven met f 630.000, terwijl daar tegenover de omzet bij de poet- rekening met f 100.000 daalde. De omzet over de veiling „Zuid-Hol landse Eilanden" bedroeg f 286.000 of f 81.000 meer dan vorig jaar. Door toevoeging van de winst over 1955 steeg de reserve van de bank tot f 80.543. De rentepercentages over 1956 zullen weer dezelfde zijn als over het voorgaande jaar. Uitbreiding kantoorgebouw Na dit zeer goed gedokumenteer- de verslag zei de voorzitter de kas sier dank, niet alleen voor dit ver slag, doch ook voor de wijze waar op hij de leden van de bank dient, in welk dankwoord hij ook de hulp kassierster, mej. Blom, betrok. Hij deelde in dit verband nog mee, dat het enige jaren geleden gebouwde kantoor al weer te klein is gewor den en dat in een kort geleden ge houden gekombineerde vergadering van bestuur en Raad van Toezicht besloten is het gebouw wat uit te breiden en een derde kracht aan te stellen, welke plannen hopelijk in 1956 gerealiseerd zullen worden. Tot bestuurslid werd gekozen in de vakature-M. Blom, de heer J. A. van Waveren, terwijl als lid van de Raad van Toezicht de heer M. A. Beije en tot waarnemende be stuursleden de heren M. A. Beije en W. Gilijamse werden herkozen. Aan het bestuur werd door de ver gadering machtiging verleend een tweetal leden te royeren wegens vertrek. Na de pauze werden door drs. Dijkgraaf twee films vertoond, na dat hij deze kort had ingeleid. De eerste film „Met elkander voor El kaar", gaf een zeer instruktief beeld van het Boerenleenbankwerk. De tweede film was getiteld „Bloemenavontuur in Holland", een dokumentaire over de bloemen- van de godsdienst. Vooral ook het vaderlandse lied mag niet op het repertoire ontbreken, terwijl niet al te uitsluitend het populaire lied mag worden beoefend. Voor een muzikale bijdrage zorgde het be kende ensemble „De Roza's", die ook ditmaal gemakkelijk de aan dacht gespannen hield. Niet zon der virtuositeit speelde de heer H. d. Doel enkele soli op de vleugel. Na de pauze werd opgevoerd het mysteriespel in drie bedrijven „Vo gel Ra", een charmant detektive- spel, waarin de foute manipulaties van een baron worden ontmaskerd door een „detektive", die in feite de verloofde is van de dochter van het aristokratische echtpaar, baron Benedict Coronet van Steijlhuisen en baronesse Eleonore. Het dappere ploegje heeft van dit spel van W. van Heerde een kostelijke vertol king gegeven. Mej. Gré Bom en de heer J. Zwiers excelleerden als ba rones en baron. Mej. Betty v. d. Berg was de charmante dochter, terwijl de heer J. v. d. Berg als de tektive overtuigde. Ook de bijrollen - mej. J. Potappel zorgde voor een levensechte dienstbode - waren goed verzorgd. Na afloop bood de voorzitter de regisseur van het stuk, de heer M. J. Bij de Vaate, een boekwerk aan als blijk van waarde ring. De heer C. Uijl zorgde voor een uitstekende grime. Na een tweede optreden van „De Roza' sloot ds. Y. J. Tiemersma de g slaagde avond op de gebruikelijke wijze. Ingezonden mededeling Stramheid is een waarschuwing: Sheumatiek ligt op de loer. Wees er tijdig bijNeem ïrBsrten! Stramheid is een eerste aanwij zing dat Rheumatiek U bedreigt. Met het stijgen der jaren verslap pen de bloedzuiverende organen. Onzuiverheden in het bloed wor den niet meer regelmatig afge voerd; ze hopen zich op; zetten zich geleidelijk vast in de gewrichten. En op 'n kwade dag kunt U niet meer op of neer van de pijn. Met Kruschen smoort U het kwaad in de kiem. De zes minerale zouten brengen Uw bloedzuiverende orga nen weer op „volle toeren". Met verjongde kracht zuiveren zij dan Uw bloed en stimuleren de bloeds omloop. teelt in ons land en de betekenis hiervan voor de export. Aan het einde dankte de voor zitter de heer Dijkgraaf voor de vertoning van de mooie films, de leden voor de prettige wijze van vergaderen en besloot deze zeer ge slaagde vergadering. ANNA JACOBAPOLDER Jaarvergadering afdeling N.C.L B. De afdeling van de N.C.L.B. hield de jaarvergadering in café Quist. Door afwezigheid van de voorzitter de heer Iz. Quist, werd de leiding overgenomen door de secretaris, de heer L. Quist Az. Op zijn verzoek opende de heer van Wensen deze bijeenkomst met gebed. Uit het jaarverslag van de pen ningmeester bleek er op 31 decem ber nog f 145,15 in kas te zijn. In zijn jaarverslag wees de secretaris op de vorderingen in het afgelopen jaar, waaronder de installatie van het landbouwschap en de vorming van het district St. Philipsland en Anna Jacobapolder, welk bestuur wordt gevormd door de heren: Jan Verwijs, voorzitter; M. Steijn, sec retaris en L. Quist Az., penning meester. Tenslotte deelde hij nog mede dat de plaatselijke afdeling 83 leden telt. Uit de gehouden rede van de heer van Wensen namen we het volgen de over: Er is iets ten goede ver anderd in ons leven, er is een ze kere tendenz die leidt tot een beter levenspeil, die leidt tot een verschil ten goede als we 40 jaar terugzien. Maar, we zijn er nog niet. Welis waar zijn en worden er fouten ge maakt, maar men tracht te berei ken het ideaal tot het verbeteren van de positie van de werknemer. Dit brengt verantwoordelijkheid mee. We moeten meestrijden tot eer van Gods Naam. De christelijk so ciale strijd is van betekenis voor een goede maatschappij. We zitten nu volop in de loonbespreking. Ge schoolde werkkrachten hebben recht op f 2,50 waarderingspremie, dit is geen afwijking van de C.A.O. En dit is geen vodje papier. De vak bekwaamheid van de arbeider ligt hoger, omdat zijn werkzaamheden op een breder vlak liggen, dan die van de industrlearbelder. Aftredend waren de heren: C. Quist, J. Moerland en A. M. Ver- hage. De eerste werden herkozen. In de plaats van de heer A. M. Ver- hage werd gekozen de heer C. Overbeeke. De plaats van de heer W. Verhage, als lid van de controle commissie, wordt voortaan bezet door de heer M. Moerland. In de rondvraag bleek dat ver schillende leden reeds 25 jaar lid waren, zodat zij recht hebben op een gouden bondsembleem. Jaarvergadering „Hel Ned. Trekpaard" Naast vermindering invoer nam de uitvoer van paarden zeer toe De strijd rond het coupeerverbod In z\jn jaarlijkse toespraak tot de algemene ledenvergadering van de Kon. Ver. „Het Nederlandse Trek paard" zei de voorzitter, de heer J. A. Stols uit Sint Philipsland, dat de werkzaamheden van de vereni ging bevredigend verlopen. Het keuringswerk heeft goede deelname en grote belangstelling. Hy deed een beroep op het „Centrum Paar- debelangen" om spoedig en met voortvarendheid een onderzoek naar veulensterfte, vruchtbaarheid en juiste voeding in te stellen, aan gezien zulks van groot belang is voor de rentabiliteit van de paar denfokkerij. De beoordeling op ex terieur, vruchtbaarheid, fokpresta- ties en gebruikswaarde van fok- merries blijkt In een lang gevoelde behoefte te voorzien. De heer Stols noemde het ver heugend, dat de uitvoer van paar den zeer is toegenomen, waarnaast de invoer verminderde. De prijzen stegen, hetgeen van belang is voor de rentabiliteit zowel als voor het behoud van de fokkerij. Het aantal dekkingen daalde in 1955 met 12 hetgeen een waar schuwing voor fokkerij en overheid moet zijn, aldus de heer Stols. Zelfs het verhoogde rijkssubsidie staat niet in verhouding tot de gesteger» kosten. Willen we in Benelux-ver- band op het gebied van de paar denfokkerij mee kunnen, dan zal dit subsidie verveelvoudigd moe ten worden. De paardenfokkerij met 220.000 paarden, waarvan 186.000 werk paarden, is nog altijd een belang rijke factor in het bedrijf. De voor lichting beweegt zich in de goede richting, al dient deze op het ge bied van de mechanisatie van paar- denwerktuigen te worden aange vat. In de verhouding tussen de paardenstamboeken is begrip en toenadering groeiende. De heer Stols hoopte dat deze tot een juiste samenwerking zullen uitgroeien. Spr. releveerde de strijd rond het coupeerverbod en de pogingen om dat uit een ontwerp van wet die renbescherming te laten schrappen. Gelukkig bestaat veel begrip voor deze kwestie, hoewel de strijd nog niet is uitgestreden. Met vertrou wen en spanning wordt op de memorie van antwoord van de re gering gewacht. De vereniging hoopt erkend te zien, dat couperen niet als dierenmishandeling wordt aangemerkt, doch als een onschul dige ingreep om de bruikbaarheid te verhogen, de waarde te vergro ten en het uiterlijk te verfraaien, aldus de heer Stols. Vijfduizend jongens en meisjes van 163 scholen in alle delen van Groot Brittannië zullen tijdens de Paasvakantie het vasteland bezoe ken. Ongeveer duizend meisjes en vijfhonderd jongens gaan naar Pa rijs. Zwitserland en Italië zijn ook bijzonder in trek. Ook gaan er groe pen schoolkinderen naar centra in Frankrijk, Nederland, België, Duits land, Spanje, Oostenrijk, Noorwe gen. Denemarken en de Dalmati- sche kust in Joegoslavië. FEUILLETON. 38 door MAARTJE ZELDENRIJK „Ziezo, dat is dat", vervolgde Jaap, nadat de jongen weer ver trokken was. „Kom nu eens een klein beetje overeind zitten, dan zal ik het kussen in je rug duwen. En dan begin je eens smakelijk een tros druiven te eten. Dat had Je no dig, jongedame: vitaminen". Toen ze overeind zat en aan de druiven begon, zei ze zuchtend: „O, Jaap, je komt als een reddende engel. Ik was werkelijk ten einde raad. Ikik ben bijna door mijn spaargeld heen. Al die tijd geen cent verdiend, aldoor maar ziek". „Maar lieve kind, heb je dan he lemaal geen familie of kennissen?" Ze schudde ontkennend haar hoofd. „Geen oom, geen tante, niets. Ook geen kennissen. Je weet niet, hoe eenzaam ik ben, Jaap". „Meisje, meisje, waarom heb je mij dan niet gewaarschuwd? Ik ben toch een goede kennis van je?" „Ik wilde je niet lastig vallen, Jaap. Je woont zo ver, helemaal in Groningen". „Arme stakker". Hij streek haar liefkozend over haar smalle, uitge- eerde wangen. „Al die maanden al teerde wangen. „Al die maanden al- dat ik er nu ben. Nou, W£ zullen je eens lekker opknappen," meisje, daar kun je van op aan". Een poosje later was de dokter er. Discreet verwijderde Jaap zich en bleef op de gang staan wachen. Het duurde geruime tijd voordat de arts de kamer uit kwam. „En dokter, wat is er aan de hand met juffrouw Voortman? Ik ben een goede kennis van haar". De arts haalde zijn schouders op. „Geheel verzwakt en weinig weer standsvermogen. Het is begonnen met griep en daarna waarschijnlijk longontsteking. Ze heeft zich, on danks mijn waarschuwingen, niet voldoende ln acht genomen. En mij natuurlijk veel te laat laten roepen. Ze was al weken ziek voor Ik er bericht van kreeg. Momenteel heeft ze maar steeds koorts en dat staat me niet aan". „Is het soms t.b., dokter?" De arts schudde energiek het hoofd. Nee, dat is het niet. Hoewel, het zou op de duur daarop uit kun nen lopen". „Als ze naar een rusthuis ging, waar ze een uitstekende verzorging kreeg, zou ze dan opknappen?" „Ongetwijfeld. Maar dat Is een kwestie van minstens een week of zes". „O, als het anders niet is. Dan doen we dat. Kunt U mij een ge schikt rusthuis noemen? Ergens in het Gooi, ln de bossen bijvoor beeld?" De arts dacht na. „Er zijn er na tuurlijk verscheidene. Maar of er momenteel plaats Is, is een andere vraag". „Dokter, de kosten, die U er voor moet maken, zijn voor mijn reke ning. Hier hebt U mijn kaartje - hij viste een kartonnetje uit zijn portefeuille - maar doet U me een plezier en probeert U ergens een plaatsje voor haar te krijgen, dan laat ik er haar vanavond nog heen brengen". „Financiert U dat ook?" „Alles is geheel voor mijn reke ning, dokter". „Goed, dan zal ik U met een uur tje wel een berichtje sturen. Ik moet natuurlijk eerst telefonisch In formeren". „Mooi, mag ik dan over een uur tje iemand naar U toezenden". „Uitstekend. Doet U dat. Dan heb ik wel ergens een gaatje gevonden" „Dokter, hartelijk dank voor Uw moeite". „Geen dank, meneer- hij keek op het kaartje - Bosgraaf. Juffrouw Voortman Is tenslotte mijn patient en haar welzijn is voor mij natuurlijk eveneens van be lang". 14 Deze avond bewees Jaap Bos graaf. dat hij organiseren kon. De buurjongen kwam om half acht te rug met een briefje van dokter Daniëls, waarop een adres van een rusthuis in Baarn was geschreven. Daar was plaats en daar kon ze desnoods nog diezelfde avond heen gebracht worden. Jaap ging naar een telefooncel en belde het rust huis op. Hij deelde de direktrice mede, dat hij nog dezelfde avond de patient zou brengen. Daarna ging hij terug naar de wagen, scha kelde de verwarming ln en sloot toen de portieren weer af. Met be hulp van de buurvrouw kleedde Elsje zich zo goed en zo kwaad als het ging aan en gewikkeld in een wollen deken, droeg Jaap de lichte last de trap af ln zijn auto. Wat een geluk, dacht hij, dat ik net een nieuwe wagen gekocht heb; daarin is voldoende ruimte, zodat ze half kan liggen. Hij ging nog een keer naar boven, nam de fruitmand mee en sloot toen alles af. Enkele ogenblikken later reed de wagen ln de richting van de Berlagebrug. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5