Pfisdgshag! Het gaat om de geestelijke vernieuwing van het technisch onderwijs Plaatselijke afdeling A.N.A.B. hield geslaagde feestavond Winkelruimte Levensmiddelenbedrijf L Uijl geheel gemoderniseerd Opening Technische School Zierikzee Leerlingen hadden feestelijke middag „Het is mgn overtuiging dat de materiële vernieuwing aan deze school alleen, niet voldoende is, het gaat om een geestelijke vernieu wing, die in het nijverheidsonderwijs reeds tot ontwikkeling is ge komen." Dit stelde de inspecteur bjj het technisch onderwijs, de heer R. Heunequin, voorop in zijn toespraak gehouden bij gelegenheid van de officiële opening van het vernieuwde en uitgebreide schoolgebouw, vrijdagmiddag door de staatssecretaris van het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, mej. dr. A. de Waal. Spreker ging wat dieper in op dit vernieuwingsproces, dat hij mede heeft helpen bevorderen in zijn funktie van voorzitter ener werk groep die zich speciaal met de be studering van dit vraagstuk heeft belast. Wij kunnen er niet meer mee volstaan dat de leerling in technisch opzicht zijn vak verstaat. Hij - zo goed als allen in de tech niek - moet begrip krijgen van de noodzakelijk door eendrachtige samenwerking de taak uit te voeren op een wijze als de Schep per van hem verwacht. In het mo derne bedrijfsleven gaat het even zeer er niet meer alleen om de vak man, maar om de mens die daarin naar voren komt. Zodoende is het onderwijs gericht op het ontwikke len van evenwichtige en wilskrach tige persoonlijkheden, die in staat zijn te komen tot een onzelfzuch tige samenwerking. Spr. consta teerde dat deze gedachten volop leven in het corps leraren dei- technische school te Zierikzee en was er van overtuigd, dat onder hun leiding de leerlingen aan het gestelde doel zullen beantwoorden. De heer J. Romeyn sprak namens de gemeenten op Schouwen-Duive- land. Spreker kenschetste de dag als een bijzondere voor het eiland. „Is er al eens sprake van stroef heid in de inter-gemeentelijke sa menwerking", aldus spreker, „daar kan dit niet gezegd worden van de regeling inzake de technische school". De sfeer op de ambachts school is altijd bijzonder goed ge weest, aldus de heer Romeijn, die daarna een enkel woord wijdde aan de trek van de jeugd uit de landbouw naar de school. Namens de gemeenten feliciteerde spr. het bestuur met deze fraaie streek school en hoopte dat zij dienstbaar zijn zal aan een verhoging van de welvaart van het geliefde Schou- wen-Duiveland. Meer belangstelling nodig De directeur der school, de heer W. Hack, meende dat nog maar al te weinig bekend is wat binnen de muren van de technische school te koop is. Feitelijk zou er van de zijde der ouders meer belangstel ling voor dit onderwijs moeten be staan. Vooral de gedachtenwisse- ling met de leraren kan nuttig zijn. Spreker herinnerde aan de vakop leiding van honderd jaar geleden, die geschiedde via de patroon, on der leiding van een meesterknecht. De theoretische kennis werd ver kregen op de burgeravondschool. In de praktijk waren de moeilijk heden niet gering, zodat tenslotte de ambachtsscholen werden gebo ren, dank zij partikulier initiatief, met subsidie van Rijk en gemeente. Na een uiteenzetting over de orga nisatie van het technisch onder wijs, duidde spreker op de nood zakelijke vernieuwingen in verband met de ontwikkeling van de indu strie. Feitelijk is deze vernieuwing nog maar in het beginstadium, maar het is reeds zo dat de scholen steeds meer op de industrie worden ingesteld. In de ontwikkeling van de ambachtsscholen zag spreker een drietal perioden, nl. die van 't handvaardigheidsonderwijs (met aanvullende theoretische kennis), het nijverheidsonderwijs en de me chanisering. Spreker wees op de belangrijke taak die de leerlingen straks wacht, geroepen als zij zijn de taak van de schouders der oude ren over te nemen. Namens het architektenbureau sprak ir. Rothuizen, die gewaagde van een zesjarige periode van goede samenwerking bij de totstandko ming van de nieuwe school. Spreker meende dat door de rampvertra ging toch nog een voordeel is ont staan, daar nadien de gebouwen hebben gedeeld in de grotere va derlandse welvaart. Spreker dankte inzonderheid het Adviesbureau van de Rijksgebouwendienst. Namens het rayon Zeeland van de Vereniging van leraren bij het technisch onderwijs, sprak de heer C. J. Buurman te Goes, die wees op de grote veranderingen die zich in de loop der jaren heeft voltrok ken in de verhouding tot het de partement. Thans kan men komen tot een gesprek en worden initia tieven zelfs gestimuleerd door het departement. Op de scholen is de methode doortrokken van de in zichten der moderne bedrijfspsy chologie. Spreker bracht inzonder heid hulde aan de heer W. Hack. Verder voerde nog het woord de directeur van de technische school te Enschedé, die herinnerde aan de Ger. Gemeenten in Nederland RENESSE. Donderdag 29 maart, half acht, dr. F. Mallan uit Brui- nisse (in het evangelisatiegebouw). moeilijke evakuatieperiode, toen op zijn school 35 jongens uit Zierikzee - zij het met moeite - een onderdak kregen. De heer R. van Velthoven, spre kende namens de hoofd- en onder aannemers, sprak de wens uit dat op de school nog eens een metsel- klas zal kunnen worden ingesteld. De voorzitter, mr. C. J. B. du Croo, dankte alle sprekers voor hun goede woorden. Het zaterdagprogramma Zaterdag jl. was de grote dag voor de leerlingen der technische school, die een onvergetelijk feest beleefden in verband met de ope ning van de vernieuwde school. In de middaguren werd een film gedraaid in de Concertzaal, waarna allen zich verzamelden in de „Nieuwe Graanbeurs", waar een gezellige koffietafel werd geser veerd. Nadien volgde een pittig feestprogramma dat voor een deel door eigen krachten werd uitge voerd. Het programma stond onder leiding van de leraren Rameijs en Veling, die ook in de feestelijke sfeer uitstekend met de jongelui overweg bleken te kunnen. De presentatie van de leerlingen was origineel. Van elke afdeling vier stuks, traden zij naar voren met een op hun vak speciaal ge maakt lied. Voor de muzikale noot zorgde een mondharmonikaclubje o.l.v. de heer Hoekstra. Veel stof tot lachen (en spanning) gaven de spelen hersengymnastiek en „Trek aan de bel". Bij het eerstgenoemde spel bleken de „metaalmannen" het knapst. Leuke prijsjes in de vorm van ballpointpennen, asbakjes en zakmessen werden uitgereikt. Alléén konden de leerlingen - mede in verband met de korte voorbereidingstijd - het ook weer niet af, zodat als gasten optraden de Niberco-brothers, twee gooche laars die verbluffende staaltjes „bedrog in smoking" weggaven. Dit programmadeel was zó goed, dat het enthousiasme met sprongen omhoog liep. Niet minder werd genoten van het door leden van het M.C.D.- revuegezelschap gebodene. De heer A. Leijdekkers zong Franse chan sons, terwijl „M.C.D." met een praatje en een liedje in technische schoolsfeer het programma aan vulde. „The musical guys" (een zanggroepje van 't Lyceum) zorgde voor het vokale element in het pro gramma. De avond werd met een kort woord ingeleid door mr. C. J. B. du Croo, die ook de leerlingen geluk wenste met de prachtige nieuwe school. Stad en Provincie ZIERIKZEE Coaster bracht graan uit Engeland Voor het eerst sinds vele jaren is een met graan uit Engeland gela den coaster - de „Cobri" - afge meerd voor de gebouwen van de Coöperatieve Aankoopvereniging alhier. De „Cobri" had brouwgerst aan boord, dat in de nieuwe silo van de C.A.V. zal worden bewerkt voor de export. Hiermede is een traditie hersteld, die in het verle den bestond. Dank zij de nieuwe silo kan een dergelijke graantrans- port voor de transitohandel weer worden ingenomen. RENESSE Uitvoeringen S.V. .Renesse' Deze week geeft de s.v. „Renesse" op donderdag- en zaterdagavond in hotel „De Waereld" weer haar jaar lijkse uitvoeringen. Evenals verle den jaar werd ook nu weer de no dige aandacht besteed aan het op te voeren toneelspel. Opgevoerd zal worden het toneelspel in drie be drijven „Zonsopgang" van Joh. van Eekelen. OOSTERLAND Slotbijeenkomst Culturele Vereniging Woensdag a.s. zal de slotbijeen komst in dit seizoen worden gehou den van de Culturele Vereniging. Als spreker zal optreden de ook hier bekende Afrikakenner de heer Junius Ingerman, die het onder werp: „Het negervraagstuk" zal in leiden. Vooral gelet op de aktuali- teit van het onderwerp, belooft het een mooie avond te worden, waar voor wij gaarne de belangstelling van de leden vragen. De lezing zou reeds gehouden worden in februari maar werd in verband met de toen heersende koude, uitgesteld. Vlot spel in „De klomp en de goudvis" Zaterdag organiseerde de afde ling Zierikzee van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrljfs- bond een propaganda-feestavond in Concordia Na opening door de voorzitter de heer S. Menheere, welke in het bij zonder verwelkomde de distrikts- bestuurder van de A.N.A.B. de heer J. Hokke uit Breda, sprak deze een kort propagandistisch woord. De heer Hokke kon zich aanslui ten bij de nu gevolgde loonpolitiek, nadat vooral de landbouw 12 maan den in het moeras had gezeten. Spreker bracht de recente loons verhogingen van 5 cent per uur voor de vaste en 3% cent per uur voor de losse arbeiders ter sprake. Eveneens bracht spreker naar vo ren de verhoging van de vakantie bon, met 30 cent per week. In dit verband wees spr. er echter op dat de vakantiebonnen voor de bouw vakarbeiders haast zijn verdubbeld. De heer Hokke meende dat er in 1956 nog wel iets uit de bus zal ko men voor de landarbeiders. Men zal krachtig de verruiming van de zg. secundaire arbeidsvoorwaarden en ver hoging van het aantal vakantie dagen van 12 tot 15 propageren. Het is een vraag voor de heer Hokke waar de losse arbeiders hun 3 pet. vandaan moeten halen, daar er velen zijn die verschillende werkgevers hebben gehad. Spreker ging dieper in op de verwachte ver betering bij uitkeringen zieken- en ongevallengeld en op het bedrijfs pensioenfonds voor de landbouw. Ook de Algemene Ouderdoms voorziening per 1 jan. 1957 bracht Ingezonden mededeling De échte Virginia-liefhebber D-E - Douwe Egberts! Deze naam alleen al garandeert U, dat U met elk pakje D-E Zilver-Shag iets bijzonders hebt: rookt DOUWE EGBERTS Zilver-Shag! een perfecte melange van de allerbeste Virginia-tabakken! Als U houdt van goud-gele kleur, milde smaak en fijne geur, dan verdient D.E. Zilver-Shag driewerf Uw voorkeur! Het wordt een semi-zelfsbedieningszaak De winkel, waarin gevestigd het levensmiddelenbedrijf van de heer L. Uijl aan de Nieuwe Haven, heeft een ingrijpende restauratie' onder gaan, die zover is gevorderd, dat de heropening van de zaak morgen, woensdag, zal plaats hebben. De of ficiële heropening zal worden ver richt door de loco-burgemeester van Zierikzee, de heer A. M. den Boer. Van het oude winkelinterieur is vrijwel niets overgebleven. De ge hele ruimte is herschapen in een modern en efficiënt ingerichte zaak, waarin een lichte toets van blank eikenhout en witte boardbedekking van plafond en muren overheerst. Een nieuwigheid in deze zaak - slechts op enkele andere plaatsen in Nederland tot dusverre toege past - zijn de zg. gestrekte boorden, waarin een vaksgewijze indeling der verschillende produkten moge lijk is, maar met een variabele mo gelijkheid, hetgeen in de praktijk uiterst handig blijkt te zijn. Door deze indeling en andere voorzie ning, wordt de nieuwe zaak een semi-zelfbedieningswinkel, waartoe de clientèle handige licht metalen korfjes ter beschikking worden ge steld. Een verdere bijzonderheid in deze zaak is de zg. snoepgondola, waarin niet minder dan 72 soorten lekkernijen een plaatsje kunnen vinden. Ook deze artikelen vallen onder de zelfbediening, waartoe zij in afgepast gewicht in cellophaan worden verpakt. De eveneens in licht eikenhout uitgevoerde etala ges zijn wat kleiner gehouden, maar vervloeien als 't ware met het win kelinterieur, zodat men van buiten af een vrije inkijk heeft in de win kel, die 's avonds wordt verlicht met een stelsel van comptalux- en T.L.-lampen. De vloer is uitgevoerd in plastic-tegels. Een aparte vlees- warenkast, uitgevoerd met marme ren blad en tegelboard (met inge bouwde ijskast), alsmede een nieu we toonbank, completeren de in ventaris van deze gemoderniseerde zaak, die het zakelijk inzicht en de vooruitstrevendheid van de eige naar bewijst. KERKNIEUWS Congres leden Hervormde en Gereformeerde kerken Maandag 18 juni a.s. zal in het Zendingscentrum te Baarn een con gres worden gehouden van leden van de nederlands hervormde kerk en de gereformeerde kerken in Ne derland. Dit congres gaat uit van het gereformeerd studieverband voor oecumenische vragen. Het on derwerp is de toenadering tussen hervormden en gereformeerden in de praktijk. Sprekers zijn dr. H. Berkhof (ned. herv.) en prof. dr. W. F. de Gaay Fortman (geref.). SCHARENDIJKE Jeugd was aktief op ouderavond van de Chr. Nationale School Aantrekkelijk programma werd uitgevoerd De ouderavond der chr. nat. school, die vorige week donderdag in het jeugdgebouw werd gehouden, droeg een geheel ander karakter dan vo rige jaren. De avond stond onder leiding van het onderwijzend per soneel, mej. van Nes en de heren Nieuwboer (hoofd) en Dekker en werd vrijwel geheel gevuld door aktiviteiten van de leerlingen zelf. De heer Nieuwboer opende de bijeenkomst met gebed en het laten zingen van enkele verzen van Ps. 98. Vertoond werd een fraaie kleu- renstripfilm over bloemencultuur te Aalsmeer. Een bijzonder woord van waardering verdient het jeugd koor „Nieuw Leven", onder de energieke leiding van dhr. Dekker. Vooral de gezongen potpourri oogst te veel bijval. Verschillende vrolij ke taferelen werden uitgebeeld en liedjes werden gezongen. Zelfs de leerlingen der laagste klassen pres teerden het om - zonder planken koorts - enkele aardige tafereeltjes op te voeren. Enkele leerlingen tra den met een voordracht voor het voetlicht. Enkele malen werden de kinderen getrakteerd. Uit alles bleek dat de leerlingen hard gestu deerd hadden om zo goed mogelijk met hun repertoire tevoorschijn te komen. In zijn slotwoord deelde het hoofd der school nog mede, dat in de maand juni gelegenheid zal bestaan tot bezichtiging van het werk der leerlingen. De avond werd daarna door spr. gesloten met dankgebed. De voorzitter van het schoolbe stuur de heer J. Lemsom, dankte het onderwijzend personeel en de leerlingen voor de goed verzorgde avond. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 26 maart. Aange voerd 2185 dieren, t.w. 1219 stuks vette koeien en ossen en 966 var kens. Prijzen per kg: vette koeien en ossen f 2,92-3,18, f 2,70-2,88, f 2,54- 2,68, varkens (levend gew.) f 1,70- 1,67-1,64. Vette koeien en ossen: aanvoer groter, handel kalm, niet geheel prijshoudend, enige prima's boven notering. Varkens: aanvoer ruim, handel stroef, prijzen lager, afloop traag. Aardappelen ROTTERDAM, 26 maart. KI ei- aardappelen, 35 mm opw.: Eigen heimers f 14-18, Bintjes f 19-20, Bevelanders f 15-15,50, Koopman's Blauwe f 16-17, Meerlandei-s f 14- 15, Furore f 19-20; export klei- aardappelen, 35 mm opw.: Bintjes f 22-23, 40 mm opw.: Alpha's f 20, andere rassen f 18-20; zand aard appelen, 35 mm opw. f II; vo er- aardappelen f 3,50. Prijzen berekend per 100 kg op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen op wagon, schip of auto. Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 26 maart. Bin nenlandse granen (officieuze note ringen per 100 kg franco Rotter dam). Rode tarwe op vochtconditie aan de fabrieken f 27,40-27,80. Bij kleinere hoeveelheden voor voe derdoeleinden daarboven betaald. Witte tarwe circa f 28,75. Voedergranen: vast. Zomergerst naar kwaliteit f 25,25-26,50, prima f 27; haver naar kleur en droogte f 25-26, extra blanke f 27. Peulvruchten: groene erwten f 36,50, schokkers f 39, bruine bo nen, kalm f 46-46,50. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Benoemd tot predikant te Char- leville (église réformee de France): vikaris A. A. Spijkerboer, Duin kerken. Beroepen te Zoetermeer (loez.): J. P. v. Roon, Zierikzee; te Andel (N.Br.): H. v. Amstel, Ter Aa (Z.H.); te Dantumawoude: vikaris D. J. Klein Onstenk, Markclo; te Wilder- vank (toez.): M. J. de Jongh, Tol- bert; te Jorwerd (toez.): Dr. M. de Jonge, Wedde. Bedankt voor Opheusden: J. T. Doornenbal, Oene. Ger. Kerken Beroepen te Schoonhoven-Willige Langerak: R. J. Beukema, Berkum; te Sellingen: kand. J. Rinzema, Gro ningen: te Ingersoll (Ontario, Ca nada): W. v. d. Kolk, Beilen. Aangenomen naar Woerden: S. A. Boonstra, Houwerzijl. spr. ter sprake, welke geen weelde maar een recht is van iedere Ne derlander. Goed toneelspel Hierna werd door een groep, ge vormd uit leden van de A.N.A.B., op zeer vlotte wijze het spel in drie bedrijven „De klomp en de goud vis" ten tonele gebracht. Dit op „zeer vlotte wijze" behelst zeker geen overdrijving; we zouden zelfs kunnen zeggen dat men haast over een te veel aan energie beschikte en al te druk spel te zien gaf. Uit gezonderd een kleine strubbeling in het derde bedrijf, waren allen zon der uitzondering rolvast en vele ty peringen waren uitstekend. Het verhaal behelsde de geschiedenis van de jonge boer Hendrik Jan Veldhuis, door zijn oom Willem op straffe van onterving aangezet een gezin te vormen. Hendrik Jan en z'n knecht Geert idem, blijken zeer onervaren in de liefde en bovendien is Hendrik Jan verliefd op Tine en niet op de rijke Lies (goudvis), de liefste wens van oom Willem. Dit was een prachtige kans voor de marskramer de Klomp om Hendrik Jan en Geert bij de neus te nemen. Na veel verwikkelingen eindigde het spel met een driedubbele brui loft. De heer J. Westerbeke was een uitstekende oom Willem, Hendrik Jan werd tot een echte jonge boer door het spel van M. Hoogstraten en zijn knechts werden vlot ge speeld en zeer aannemelijk ten to nele gebracht door R. Berrevoets en mej. G. Berrevoets. Van de overi gen noemen wij nog de Klomp, goed gespeeld door D. Verwest, Sjaan, een goede rol door mevr. Verbeek- Stout jesdijk en Lies (de goudvis) en Tine, resp. goed vertolkt door mevr. Stoutjesdijk-Berrevoets en mej. B. Verwest. In de pauze werd een verloting gehouden ter versteviging van de kas en de avond werd besloten met een gezellig bal. SPORT Dreischor I-Renesse I 0-4 Ook in de voorlaatste wedstrijd is Renesse er in geslaagd zijn onge slagen rekord te handhaven. Re nesse verscheen in deze wedstrijd met 10 spelers binnen de lijnen, daar enige spelers niet beschikbaar waren en verder een drietal wegens blessures niet konden spelen. Ook Dreischor verscheen met enige in vallers. Ondanks de numerieke minderheid is de Renesse-overwin- ning geen ogenblik in gevaar ge weest. Technisch waren de Renes- se-spelers over het geheel genomen hun tegenstanders verre de baas. Bij Dreischor bleken enkele jonge spelers uit het tweede elftal wel over de nodige aanleg te beschik ken. Te veel was echter het spel op afbraak ingericht, waardoor de op bouwende faktor geheel werd ver waarloosd. Spoedig had Renesse het beste van het spel, maar bet duurde tot de 26e minuut eer W. Verseput met een mooi schot de score wist te openen (0-1). Even eerder was dezelfde speler er ook geslaagd het Dreischordoel te doorboren maar dit doelpunt werd wegens buitenspel afgekeurd. Een harde kopbal van Jac. Jonker be landde buiten bereik van de doel- verdediger tegen de lat. Bij een Dreisehor-aanval werkte midvoor de Bil de bal met de vuist in het doel. Hoewel scheidsrechter Speel man deze spelaffaire was ontgaan en naar het midden wees, werd op advies van de Renesse grensrechter en de Bil zelf dit doelpunt geannu leerd. In de 36ste minuut loste J. Dalebout van buiten het strafschop gebied een hard schot op het doel. dat via de binnenkant der paal doel trof (0-2). Tot aan de rust ging het spel .gelijk op met Renesse iets ge vaarlijker voor doel. Reeds in de 3e minuut na de rust nam Vasseureen naar voren gespeelde bal ineens op zijn schoen en onhoudbaar ver dween het leder in het net (0-3). Bij Renesse viel in de komende pe riode het uitstekende samenspel op van de rechterwing Kappers-Dale- bout-Verseput. In de 16e minuut was het weer Vasseur die het net wist te vinden (014). Doelman Krij ger kreeg hierna het eerste en enige harde schot, van midvoor de Bil te verwerken. Hoewel Renesse het beste van het spel bleef behouden kwam er in de stand verder geen verandering meer. Volgens mededelingen van emigranten uit de Sow jet-Unie naar Israël is een zeker aantal Jo den, die reeds jaren als „Trotzkist" in Siberische dwangarbeiderskam pen werden vastgehouden, onlangs in vrijheid gesteld. Chr. Ger. Keik Beroepen te Hengelo (O.): D. Hen stra, Oud Beijerland. Ger. Gemeenten Beroepen te Lemmer en te Mark nesse: G. A. Zijderveld, Artesia (U.S.A.); te Leiden: W. C. Lamain, Grand Rapids (Michigan. U.S.A.).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2