Nieuwe groep Duitsers wordt vrijgelaten uit Sowjet-Unie H.K.H. 'prinses Beatrix deed openbare belijdenis des geloofs Hel K.N.M.I. verwacht DINSDAG 27 MAART 1956 No. 17922 - 112« jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent. Los'e nummers 10 ct. Verschijnt Dinsdag, Don derdag, Vrij lag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. - S iccesi os (ma*. 15 mm.) 11,— per stuk. WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman 6. Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Er bevindt zich nog een groep van 84000 personen liet Sowjetrusslsche Rode Kruis heeft zch bereid verklaard maat regelen te treffen voor de repa triëring van een nieuwe groep van 9.100 Duitsers, die in de Sowjet- Unle worden vastgehouden, aldus Is vrijdag te Arnsbcrg in west- Duitsland bekend gemaakt. Dr. Kurt Wagner, het hoofd van de opsporingsdienst van het Duitse Rode Kruis, heeft op een vergade ring medegedeeld, dat 2.100 Duitse burgers die in gevangenissen of ge vangenkampen worden vastgehou den, en 7.000 burgers die als „ge dwongen kolonisten" in Rusland wonen, wier namen het Rode Kruis bekend zijn, zullen terugkeren. Het Duitse Rode Kruis had goede hoop dat ook een regeling zal worden getroffen t.a.v. een groep van 84.000 Duitsers en volksduitsers, die zich vermoedelijk nog in de Sow jet-Unie bevinden. De laatste maanden was de sa- Paiestina en de Veiligheidsraad Uit de omgeving van Sir Pierson Dixon, voorzitter van de Veilig heidsraad wordt vernomen dat de bijeenkomst van de Veiligheidsraad over de Palestijnse kwestie maan dag normaal doorgaat. Syrië en Li banon hebben om uitstel gevraagd. Zij zeiden meer tijd nodig te heb ben om hun zaak voor te bereiden. Deze landen zullen nu verzoeken om door de raad te worden gehoord. Daardoor is maandag niet kunnen worden gestemd over het Ameri kaanse voorstel om Dag Ham- marskjoeld, de secretaris-generaal van de Ver. Naties, te vragen een onderzoek in Palestina in te stellen. Waarschijnlijk zal Israël ook ge hoord willen worden. De ontwapenings besprekingen in Londen De Amerikaanse voorlichtings dienst in Londen heeft zondag be kend gemaakt, dat de Verenigde Staten aan de Sowjet-Unie de in' stelling, bij wijze van proef, van zones voor wederzijdse inspectie in de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten hebben voorgesteld. Dit voorstel was een onderdeel van een ontwerp van drie punten dat de Amerikaanse afgevaardigde op de ontwapeningsbesprekingen in Londen vorige week heeft inge diend, aldus deze bekendmaking. menwerking tussen het west-Duit se en Sowjetrussische Rode Kruis voortdurend beter geworden. De Russen, aldus dr. Wagner, waren begonnen met de registratie van de 84.000 genoemde Duitsers. De Rus sische ambassade in Bonn had zeer veel medewerking verleend. Een miljoen bromfietsen in 1960? Een studiegroep van het Ned. Verkeersinstituut heeft uitgerekend dat het aantal bromfietsen in 1960 tussen de 900.000 en 1.1 miljoen zal liggen. Men komt tot deze verdub beling van het huidige aantal via de te verwachten vermeerdering van inkomens in de steden en op het platteland. Op grond daarvan heeft men het aantal potentiële af nemers berekend. Volgens deze studie zullen in 1960 77 tot 94 brom fietsen per 1000 inwoners onze stra ten en wegen bevolken, ofwel 30 tot 37 percent der gezinnen zal over een bromfiets beschikken. CYPRUS: STRATEGISCH BOLWERK VAN HET WESTEN^^-TLjiTvS. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's In de Italiaanse Alpen zijn twee jonge alpinisten waargeno men die reeds acht dagen, door een touw verbonden, hangen aan een rots boven een diepe afgrond, Door zware sneeuwstormen heeft men de mannen nog niet kunnen bereiken. Men neemt aan, dat zij van ont bering zijn omgekomen. Plechtigheid in Nederlands Hervormde kapel te Amsterdam H.K.H. prinses Beatrix heeft zon dagmorgen in de Nieuwe Zijds ka pel to Amsterdam, tezamen met een veertigtal catechisanten, openbare belijdenis des geloofs afgelegd, waarna zjj bevestigd is tot lidmate van de Nederlandse Hervormde Kerk. Ds. H. J. Kater, Ned. Herv. pre dikant in de hoofdstad, bij wie de prinses op de belijdeniscatechisatie is geweest, leidde de dienst in deze kapel. Hij preekte naar aanleiding van Richteren 6 14: „Ga heen in deze uwe kracht". De predikant hield zijn catechisanten voor, geen christen te zijn voor de kerk alleen. „Wees christen voor de wereld", zo luidde zijn woord aan de nieuwe lidmaten, waarbij hij hen wees op de strijd die de christen in de we reld heeft te voeren. „Beatrix, Wilhelmina, Armgard, ik verklaar u in gemeenschap met de kerk van Christus tot belijdend lid van de Nederlands Hervormde Kerk", zo luidden de woorden die ds. Kater over het gebogen hoofd van de geknielde prinses uitsprak. De persoonlijke tekst bij de beves tiging was gekozen uit de Romei nenbrief: „Wij weten nu dat God alle dingen doet medewerken ten goede voor hen die God liefheb ben". (Romeinen 8 28a). Na prinses Beatrix, die als een- en-twintigste in de rij van de veer tig catechisanten voor in de kerk neerknielde, werd Renee Roëll, dochter van de in de oorlog gefu silleerde intendant van het paleis Soestdijk, jhr. Roëll, en een per soonlijke vriendin van de kroon prinses, als lidmate bevestigd. Ver schillende van de nieuwe lidmaten ontvingen vóór hun bevestiging de Heilige Doop. De dienst werd bijgewoond door H.M. koningin Juliana, Z.K.H. prins Bernhard, H.K.H. prinses Wilhel mina en de prinsessen Irene en Margriet. Het kleine luchtschip „Blimp" dat in kisten ver pakt uit de Verenigde Sta ten naar de Duitse stad Stuttgart is getransporteerd heeft kortgeleden voor het eerst zijn stompe neus in de Duitse voorjaarshemel geboord, nadat het in een hangar op het vliegveld Stuttgart-Echterdingen in elkaar was gezet. Daar heeft men ook de veertig man be dienend personeel met de behandeling vertrouwd ge maakt van dit eerste Duitse luchtschip na de oorlog. - De foto toont de „Blimp' die met een reeds met zand zakken verzwaard net door personeel van het vliegveld op de grond wordt gehou den, terwijl technici de gon del er onder vast maken De met de dag feller wordende strijd op en om Cyprus wordt gevoerd tegen de achtergrond van een Russische-Arabische stormloop tegen de laatste bolwerken van westerse invloed in het nabije oosten. De kaart toont het strategisch belang van het omstreden eiland in het westelijk defensie-systeem. Tevens geeft zij een beeld van de internationale groeperingen - pacten, blokken en militaire allianties - die hun druk uitoefenen op een gebied, dat 's werelds rijkste oliebron is. Duidelijk laat de kaart zien, hoe smal feitelijk de westelijke verdedigingsgordel tussen de Sowjet-Unie en de militante, anti-westerse Arabische alli antie is. Voor langdurige zieken (Ingezonden). De kollekte, die deze week wordt gehouden komt ten bate van het werk van de vereniging „Het Zon nehuis". Deze vereniging beoogt christelijke verpleging van lijders aan chronische of langdurige ziekte. De zorg voor langdurig zieken is tot nu toe geen overheidszorg in die zin, dat de overheid het tot haar taak rekent daarvoor verpleegin richtingen te stichten. Dit werk is aan het partikulier initiatief over gelaten, zij het dat de overheid met grote waardering en belangstelling volgt, wat op dit gebied wordt ver richt. De verleende toestemming tot het houden van deze kollekte is daarvM mede het bewijs. Het Aantal chronische lijders in ons land bedraagt volgens gegevens waarover de Volksgezondheid be schikt ongeveer 20.000. Duizenden van hen verkeren in zeer ongunsti ge omstandigheden of worden ver pleegd op ontoelaatbare wijze. De vereniging „Het Zonnehuis" wil deze mensen niet alleen een goede verpleging verschaffen, maar wil hen daarenboven plaatsen in een omgeving, die hen opheft uit een sfeer, die zo gemakkelijk leidt tot een algehele depressie. Zij wil christelijke verpleging - ongeacht de kerkelijke gezindte der patiën ten - in ziekenhuizen van een spe ciaal type: „Zonnehuizen". Er zijn reeds drie van zulke te huizen, namelijk „Het Zonnehuis- Beekbergen", het oudste en grootste tehuis^der vereniging, „Het Zonne- huis-Zuid-Holland" te Schiedam en .Het Zonnehuis-Doorn". In totaal kunnen hierin ruim 229 patiënten worden verpleegd. Het is duidelijk dat dit aantal bij lange na niet vol doende is om in de grote behoefte te voorzien. Het ideaal der vereni ging: In elke provincie minstens één „Zonnehuis", is stellig niet te hoog gegrepen. Maar voor de ver werkelijking daarvan is heel veel geld nodig. Bovendien is er een enorme achterstand in te halen, vanwege het feit, dat deze zieken al te lang vergeten werden. Niet ten onrechte wordt over hen gesproken als van „de vergeten groep". Het toenemend aantal „Zonnehuis'" koliekten overal in het land is een bewijs van groeiende belangstelling voor de langdurig zieken en het werk dat de vereniging „Het Zon nehuis" in hun belang verricht. Griekenland heeft de commis sie der V.N. voor de rechten van de mens verzocht de kwestie-Cyp- rus op haar agenda te nemen, daar de rechten van de mens bij de jongste gebeurtenissen op 't eiland geschonden zouden zijn. Grieken land noemt de verbanning van aartsbisschop Makarios en de „ge seling" van kinderen. De vorst heeft naar thans ver nomen wordt vier miljoen kg. Zwitserse tuinbouwprodukten ver nietigd. De schade voor de tuin bouwers wordt geraamd op onge veer 3 miljoen Zwitserse frank. Groenten zijn op het ogenblik op de Zwitserse markt schaars en de prijzen er van stijgen. 4 Vergeet nooit, dat elke han deling verplichtingen mee- 4 brengt. f tot dinsdagavond: Rustig weer Na koudere nacht en plaatselijk mist, overdag wisselende bewolking en droog weer; weinig wind en on geveer dezelfde middagtemperatu- ren als maandag. 28 maart. Zon op 6.26, onder 19.09. Maan op 22.02, onder 6.45. 29 maart. Zon op 6.24, onder 19.11. Maan op 23.12, onder 7.13. Laatste kwartier: 3 april te 9.06. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 28 maart 29 maart 4.29 v.m. 5.06 v.m. 16.59 n.m. 17.34 n.m. BROUWERSHAVEN: 28 maart 3.59 v.m. 16.16 n.m. 29 maart 4.36 v.m. 16.54 n.m. Springtij: 28 maart. Perioden van zonneschijn Gedurende het weekeidne namen de luchtdrukverschillen in onze omgeving geleidelijk af als gevolg van het minder diep worden van een depressie, waarvan het cen trum dicht bij de Ierse kust is ge legen. Een oceaanfront, dat zater dagavond met veel bewolking, maar vrijwel zonder regen uit het zuidwesten naderde, kwam daar door boven ons land tot stilstand. De tropische lucht, waarin zater dag nog op vele plaatsen maxi mumtemperaturen van 20 graden werden gemeten - het vliegveld Twenthe rapporteerde zelfs 21 gr. - werd vervangen door tamelijk vochtige oceaanlucht. In deze lucht ontstond in de nacht van zondag op maandag op enkele plaatsen mist bij temperaturen van slechts 2 tot 4 graden. De depressie bij Ierland vult geheel op terwijl de lucht druk ook in Frankrijk, België en ons land nog stijgt. Het weer blijft daardoor gunstig, met weinig wind en temperaturen die enkele graden boven normaal zijn. Voor dinsdag zijn zonnige perioden te verwach ten. De kans op regen blijft de eerstkomende paar dagen geving. H.M. de Koningin ontving eerste kievits-ei Twee jongens uit Zeldam (bij Goor) hebben koningin Juliana het eerste kievitsei aangeboden. De jongelui, Gerard en Frans Exter- kate, die het ei vrijdag hadden ge vonden, zijn daarmee zaterdag, vergezeld door de burgemeester van Zeldam, naar Soestdijk ge reisd. „CALAMITEIT GASFABRIEK" De B.B. hield gekombineerde realistische oefening te Zierikzee Puinhopen ideale achtergrond voor de oefening In Zierikzee werd zaterdagmid dag alarm geblazen ter gelegenheid van de eerste grote oefening van de B.B. De eerste (lange) stoot diende ter waarschuwing van de bevolking en de twee korte stoten ter oproe ping van alle B.B.-ploegen. Ge- ensceneerd was een luchtaanval vjaardoor het operatieterrein (gas fabriek) door een paar brisant bommen en een aantal brandbom men getroffen was. De op het terrein van de gasfa briek heersende ravage leende zich uitstekend voor een dergelijke oefe ning; de door afbraak ontstane puinhopen en muurresten vormden een realistische achtergrond waar de denkbeeldige branden bestreden en de gewonden (deskundig van grime voorzien) gezocht en gehol pen moesten worden. Aan de oefening werd deelgeno men door de blokploegen Zierikzee II en Noordgouwe, het mobiel ge neeskundig team, de mobiele op ruim- en reddingsploeg. Voorts na men aan de oefening deel de ge meentelijke brandweer en de ge meentepolitie. Als plaatselijk be velhebber trad op loco-burgemees ter A. M. den Boer (op de plaats des onheils aanwezig), de algehele leiding der oefening was in handen van de heer M. Haverhoek, kring- hoofd Bescherming Bevolking Schouwen-Duiveland. Als hulplei ders traden op de heren L. van de Vate voor de brandweer, dr. A. J. Schilstra voor de medische dienst, J. F. den Dekker voor de opruim en reddingsploeg, M. Goettsch voor de blokploegen en K. Feijen voor de verbindingsdienst. De situatie op het rampterrein werd verkend en terwijl de opruim en reddingsploeg nog even in re serve werden gehouden gaf het kringhoofd B.B. order aan brand weer en medische dienst uit te ruk ken naar de plaats des onheils. In opdracht van de burgemeester zette de gemeentepolitie het terrein af en werd het verkeer naar en van het terrein geregeld. De „gewonden" Vele gewonden en verschillende grote en kleine branden werden ge meld. De gewonden moesten dik wijls van moeilijk te bereiken plaatsen gehaald worden; een hun ner werd zelfs aangetroffen boven op de gashouder zodat hij met be hulp van ladders naar beneden ge transporteerd moest worden. ZIJ werden eerst naar het zg. gewon den-nest vervoerd en vervolgens naar een noodhospitaal. Door de brandweer werd onmiddellijk de bestrijding van een tweetal grote „branden" ter hand genomen Op zijn commandopost in 't P.T.T.-kan toor kreeg de heer Haverhoek re gelmatig melding van de vorderin gen en op zijn bevel rukten de op ruim- en reddingsploeg uit. Ver schillende Rode Kruis-helpers en •helpsters assisteerden bij het ge- wondenvervoer, waarvan velen een shock hadden en ernstige blessures aan hoofd, armen of benen. Om streeks 15.10 uur kon de brand weercommandant van de Vate aan het inmiddels op het operatieterrein gearriveerde kringhoofd melden: .Branden geblust, nablussing aan gevangen!" Door de verschillende commandanten werd „Einde aktle" gemeld en het sein tot inrukken werd gegeven. Zes zwaar en vier licht gewonden waren het resultaat van de „Calamiteit gasfabriek". Aan het einde van de oefening (omstreeks vier uur) werden de ploegen ontbonden en vond in „Concordia" een nabespreking plaats. Over deze eerste in groot verband gehouden oefening B.B. kon kringhoofd M. Haverhoek In grote lijnen zijn tevredenheid be tuigen. Wellicht zijn er verschillen de taktische fouten gemaakt, zoals het*te veel in groepen bij elkaar blijven en het wat langzaam rea geren, doch in zijn geheel genomen heeft deze operatie „Gasfabriek" zijn praktische waarde gehad.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1