ZIERIKZEESCHEHNIEUWSBOM Indonesië wijst Nederlands protest van de hand Algem. ouderdomsverzekering en ondernemings pensioen geen gelijksoortige uitkeringen DONDERDAG 22 MAART 1956 No. 17919 - 112e jaargang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. Verschijnt Dinsdag, Don derdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesje» (max. 15 mm.) f 1,— per stuk. WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman 6> Ochtman - Lange Nobelstraat 6# Zierikzee Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. DE VERBREKING VAN DE UNIE „De Indonesische regering kan tot haar leedwezen de mening van de Nederlandse regering niet aan vaarden, dat de eenzijdige verbre king van de tijdens de R.T.C. in 1949 aangegane overeenkomsten in strijd is met het volkenrecht". Dit wordt verklaard in een nota die de Indonesische zaakgelastigde, de heer Kwee Djie Hoo, in den Haag op het ministerie van Buiten landse Zaken heeft overhandigd. Deze nota is een antwoord op de Nederlandse nota van 3 maart jl. ov.er het Indonesische besluit uit de Nederlands-Indonesische Unie te treden. In de door de heer Kwee Djie Hoo overhandigde nota herinnert de Indonesische regering er aan dat alle R.T.C.-overeenkomsten en in het bijzonder het Uniebesluit De koerswijziging in Rusland Het leger zou er de hand ln gehad hebben Leiders van het Sowjet-leger heb ben een belangrijke rol achter de schermen gespeeld bij de koersver andering in de Sowjet-Unie ten aanzien van de verering van Sta lin's nagedachtenis, zo schrijft Har rison Salisbury, expert op het ge bied van Sowjet-zaken van de New York Times. Hij haalt hierbij „be voegde Amerikaanse kringen" aan. Salisbury is correspondent in Mos kou geweest. Amerikaanse deskundigen bestu deren thans gegevens," die zouden bewijzen, dat maarschalk Georgi Zjoekof en andere Sowjet-bevel- hebhers geëist hebben, dat „de eer van het Sowjet-leger" hersteld wordt. Dit zou de prijs zijn geweest voor de steun van het leger bij de eliminering van Lavrenti Beria in 1953. Bovenstaande stelling wordt ge> steund door de aard van de kritiek van Chroesjtsjef op Stalin. Hij heeft immers Stalin in het bijzon der aangevallen, waar het militaire aangelegenheden betrof, aldus Sa lisbury. Stalin in laatste jaren door angst bezeten Volgens de „New York Times" leed Stalin in zijn laatste jaren aan angsttoestanden en wist hij niet helemaal wat hij deed, omdat hij bevreesd was voor verraad door zijn kameraden. Het desbetreffende artikel is van Harrison Salisbury, een vroegere correspondent van het blad in Mos kou, die „diplomatieke berichten" aanhaalt. Partijsecretaris Chroesjt sjef zou op het recente partijcon gres een toespraak in besloten ver gadering hebben gehouden, waarin hij een uiteenzetting gaf over de ontluistering van de naam Stalin. Chroesjtsjef had een opzienbarend beeld geschilderd van de gebeurte nissen in de laatste periode van Stalins regering. Stalin was ten ge volge van zijn carrière het slacht offer geworden van angsttoestan den en Moskou was een stad van komplotten en intriges geworden, waar niemand wist wie het volgen de slachtoffer zou worden. Denemarken in ijzeren stakingsban Arbeiders uit twaalf vakken heb ben zich woensdag aangesloten bij de staking in Denemarken. Alle bouwaktiyiteit is daardoor stil ko men te staan en de conservenfa- brieken zullen hun produktie moe ten beperken. Er worden levens middelen gehamsterd en de eerste zwarte-handelaren zijn al opgedo ken in Kopenhagen, waar benzine en olie voor tien kronen (ongeveer vijf gulden) per liter worden ver kocht. De bedrijven die op het toe risme zijn aangewezen vrezen een verlies van vier miljoen kronen als de staking lang aanhoudt. Maatregelen worden overwogen om een beperking van de veerver- binding over de Grote Belt te voor komen. In Bristol begon een gepar keerde vrachtauto te rijden, door dat de dieselmotor in werking kwam ten gevolge van een .brand in deze auto. De vrachtauto reed achteruit om een parkeerplaats, be schadigde enkele andere voertuigen en kwam toen in een botsing tot stilstand. Door de hitte werden de eieren in een andere vrachtauto gekookt zijn aangegaan op een basis van vrijwilligheid, gelijkheid en volle dige onafhankelijkheid der par tijen. Ook bevatten deze overeen komsten - aldus de nota - geen be palingen over de geldigheidsduur, terwijl zij ook geen regeling inhou den over de wijze van uittreding van een der partijen uit de Unie en de wijze van opzegging van deze overeenkomsten De toestand in Algerije Franse commandotroepen, ver voerd met hefschroefvliegtuigen, zijn dinsdag in aktie gekomen te gen opstandelingen nadat een groep legionairs, die in een hinderlaag gelopen was, radiografisch om hulp had gevraagd. Bij de hierop vol gende gezamenlijke aktie van de Franse troepen werden zes van de ongeveer 60 opstandelingen gedood. Aan Franse zijde werd één officier het slachtoffer. Volgens Franse autoriteiten ir Algiers hebben veiligheidsstrijd krachten dinsdag nabij Seddoux de lijken gevonden van 15 opstande lingen. Men neemt aan dat zij het slachtoffer zijn geworden van een andere bende. Duitse krijgsgevangenen in de Sowjet-Unie De west-Duitse ambassadeur in de Sowjet-Unie, dr. Wilhelm Haas, heeft dinsdag de Russische rege ring een lijst overhandigd met na men van ongeveer duizend Duitse krijgsgevangenen, van wie wordt aangenomen dat zij zich nog in de Sowjet-Unie bevinden. In september van het vorige jaar bij het fcezoek van bondskanselier Adenauer aan Moskou, beloofden de Russen elke lijst van Duitsers te zullen bestuderen, die zich nog in de Sowjet-Unie zouden bevinden na de repatriëring van de bijna 10.000 gevangenen, waarover men het toen eens was geworden. Van de Duitsers die op de nieuwe lijst voorkomen, zijn in de laatste jaren brieven uit Rusland ontvan gen. Drankmisbruik in Neder land breidt zich uit „Het drankvraagstuk kan slechts worden bestreden, indien men be seft dat het drankmisbruik in Ne derland zich op gevaarlijke wijze uitbreidt en dat - door de betere internationale verbindingen en het contact daardoor met landen met een nijpend drankvraagstuk - dit probleem een Europees vraagstuk is geworden, dat veel meer aan dacht verdient dan het publiek schijnt te beseffen." Dit wordt opgemerkt in het jaar verslag over 1955 van de Volksbond tegen drankmisbruik. Teneinde de drankgewoonte te elimineren heeft de Volksbond thans 114 cantines in exploitatie en daarin zijn in 1955 alleen reeds 11 miljoen kopjes kof fie verstrekt tegen een minimale prijs, zonder winstbeoging. Hoogspringers Twee officieren van de Ame rikaanse luchtmacht zijn van plan in de komende herfst op 27 km. hoogte vanuit een ballon parachutesprongen te maken. Dat is tweemaal zo hoog als het huidige record. Met de proeven wil men nieuwe reddingsmiddelen voor vliegers van snelle vliegtuigen op grote hoogte beproeven. De twee officie ren, kapitein Edward Sverry en luitenant Henry Nielsen, zijn houders van het huidige hoogterecord parachute sprongen. Zij vestigden dit in 1954 door boven de Golf van Mexico op 13.776 meter hoogte uit een bommenwer per te springen. De nieuwe sprongen zullen boven de woestijn van Nieuw-Mexico worden uitgevoerd. De zaak-Schokking Mr. Ter Laan heeft thans van mej. Pino volmacht gekregen om namens haar die maatregelen te treffen, die nog openstaan om de zaak van haar overleden broer en familie tot een voor de nabestaan den bevredigend einde te brengen. Dit houdt in, dat als eerste maat regel een beklag, als bedoeld in artikel 12 wetboek van strafvor dering, zal worden gedaan bij de Hoge Raad der Nederlanden. Onafhankelijkheidsprotocol van Tunesië te Parijs ondertekend Samenwerking op bepaalde gebieden blijft Frankrijk heeft plechtig de on afhankelijkheid van Tunesië erkend in een gemeenschappelijk protocol dat dinsdag in Parijs is onderte kend door de Tunesische premier Ben Ammar, en de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Christian Pineau. Het protocol heft het protecto- raatsveidrag van 1881. het verdrag van Bardo, op en erkent het recht van Tunesië op een eigen nationaal leger en eigen verantwoordelijk heid op het gebied der buitenlandse betrekkingen. Frankrijk en Tunesië zijn over eengekomen een onderlinge afhan kelijkheid te definiëren met sa menwerking op gebieden van we derzijds belang, zoals defensie en buitenlandse aangelegenheden. Vorig jaar zomer werd een over eenkomst gesloten die aan Tunesië onafhankelijkheid op binnenlands gebied toekende. In het nieuwe pro tocol wordt verklaard, dat bepa- Zware reis van „Queen Mary" 6000 stuks serviesgoed gebroken Bijna 100 passagiers en beman ningsleden van het 81.237 ton me tende Britse passagiersschip „Queen Mary" hebben verwondingen opge lopen tijdens een zware storm die het schip passeerde op zijn jongste reis van Amerika naar Europa. Toen de „Queen Mary" maan dagavond in Southampton aan- kawm, werden onmiddellijk vier passagiers en twee bemanningsle den naar een ziekenhuis overge bracht. In Cherbourg waren eer der op de dag twee gewonde vrou welijke passagiers aan wal ge bracht. Bemanningsleden hebben ver klaard, dat circa 6.000 stuks ser viesgoed op deze reis gebroken zijn. lingen van dit verdrag die in strijd zijn met de nieuwe status van Tu nesië als onafhankelijke staat, aan gepast zullen worden of opgeheven. Frankrijk zal aan Tunesië hulp ver lenen bij de vorming van een Tu- nesisch leger. Deze hulp zal nader geregeld worden. Op 16 april zullen besprekingen beginnen om zo spoedig mogelijk tot toepassing van de in het proto col vastgelegde beginselen te ko men. De Franse regering zal het parlement vragen de overeenkom sten die uit het protocol zullen voortvloeien, te bekrachtigen. Deze maand nog zullen in Tune sië verkiezingen gehouden worden voor een grondwetgevende verga dering. Termieten in Italië vallen aan In verschillende plaatsen in Ita lië worden eeuwenoude architec tuur- en kunstschatten door de ter mieten (witte mieren) bedreigd, al dus meldt de „Times". In Rome zijn de termietenscha- ren reeds in vele oude gebouwen, musea en archieven gesignaleerd en evenzo in gebouwen van Vati caanstad. Een grootscheepse aan val tegen de opdringende insecten heeft men moeten lanceren in hel Certosa-klooster van de Kartuizers, dat in 1347 ten zuiden van Florence is gesticht. De termieten zijn ook in Florence zelf doorgedrongen tot in gebou wen als de nationale biblotheek en het Stibbert-museum. In Napels richtten de mieren hun aanval op de staatsarchieven in een voorma lig Benedictijner-klooster. Verder komen alarmerende be richten over termieten-offensieven uit Perugia en Assisi, Spoleto en Spello, Palermo, Catania, Messina, Cagliari en elders. Als gevolg van een ongelukkige manoeuvre kwam vorige week het uit Straatsburg afkomstige motorschip „Bourgueil" vast te zitten op een zandbank onder Ouwerkerk. De foto toont hoe „hoog en droog" het schip op het zand zat. (Foto Feijter). Het pensioenvraagstuk in verband met de komende A.O.V. Belangwekkende causerie van mr M. Fruitema Dinsdagavond jl. Is door mr. M. Fruitema, onder auspiciën van het Bureau voor Groepsverzekering in „De Korenbeurs" te Goes een lezing gehouden over „Het pensioenvraag stuk in verband met de komende Algemene Ouderdomsverzekering". Van de zijde der Nat. Levensverze- keringsbank N.V. was aanwezig de heer dr. M. Niemeijer. Inleider was de heer F. G. Steinmetz, adj.-direc- *ei;r van het Bureau voor Groeps verzekering. De heer Fruitema begon zijn In leiding met een kort historisch overzicht van de ontwikkeling van de pensioengedachte in ons land. Men is het pensioen gaan zien als een uitgesteld loon, van een gunst heeft het zich ontwikkeld tot een moreel recht. In de moderne pen sioenregeling gaat men uit van dit beginsel. Op basis van salaris en aantal dienstjaren wordt het pen sioen berekend. De uitkering krach tens de Wet op de Algemene Ouder domsverzekering, waarvan het wetsontwerp bij de Tweede Kamer in behandeling is, behelst echter iets geheel anders. Deze uitkering krijgt iedere ingezetene bij het be reiken van de 65-jarige leeftijd, of Korte berichten uit het binnenland ARNHEM. In Arnhem Is het on geveer anderhalf jaar oude zoontje van de familie H. in een rioolput terecht gekomen en gestikt. In de tuin achter het huis bevond zich de put, die was afgedekt met een hou ten plank en een ijzeren rooster. In een onbewaakt ogenblik heeft de kleine kans gezien om plank en rooster van de rioolput te verwij deren. Hij is er toen met het hoofd voorover ingevallen. BARNEVELD. De 37-jarige A. Reek uit Barneveld is omgekomen bij een auto-ongeluk op de autoweg Keulen-Frankfort in de buurt van Deesen. De vrachtauto, waarin hij als bijrijder zat, reed op een gepar keerde Duitse vrachtauto met aan hangwagen in. De chauffeur, de heer van Leeuwen, werd zwaar ge wond in het ziekenhuis te Dierdorf opgenomen. Beide voertuigen wer den zwaar beschadigd. De Neder landse auto was eigendom van een bedrijf te Barneveld. LEIDEN. Op de Rijnsburgerweg tussen Leiden en Oegstgeest zijn een autobus en een tram van de N.Z.H.V.M. met elkaar in botsing gekomen. De bestuurder van de autobus werd hierbij ernstig ge wond en is, na uitgezaagd te zijn, naar een ziekenhuis te Leiden over gebracht. Van de inzittenden van de autobus liepen 24 personen min of meer ernstige verwondingen op. ZWOLLE. De 22-jarige ongehuw de Th. Stuart te Amsterdam, werk zaam bij de Nederlandse Heide maatschappij, is om het leven geko men, toen hij met zijn auto op de Zuiderzeestraatweg onder Oosten dorp, gemeente Doornspijk, tegen een boom reed De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Het onge luk geschiedde omstreeks elf uur. De heer Stuart was op slag dood. De wagen werd ernstig beschadigd. hij werknemer is of zelfstandige, of hij eigen inkomsten heeft of niet. Ook hier ziet men de ontwikkeling van gunst tot aanspraak: De A.O.V is de opvolger van de Noodwet Drees, die op haar beurt weer is voortgekomen uit de vooroorlogse Armenzorg. Bij bijna alle besprekingen over de algemene ouderdomsverzekering in verband met een pensioenrege ling komt ten onrechte de neiging naar voren de algemene ouder domsverzekering en het ouder domspensioen als gelijksoortige uit keringen te beschouwen en deze uitkeringen bij elkaar op te tellen of van elkaar af te trekken. In deze geest is trouwens ook artikel 60 van het wetsontwerp geredigeerd. De zojuist verschenen Memorie van Antwoord kondigt intussen een wijziging van dit artikel aan. Ver moedelijk zullen verkregen rechten op pensioen niet eenzijdig aange tast kunnen worden. Wel zal het mogelijk zijn een ondernemingspen sioenregeling te wijzigen voor wat betreft rechten uit toekomstige dienstjaren. Bij het ontwerpen van een nieuwe pensioenregeling of het wijzigen van een bestaande pensioenregeling kan men deze wel op de uitkeringen krachtens de algemene ouderdoms verzekering afstemmen. Hoe dit in een bepaald geval moet gebeuren hangt af van de betreffende pen sioenregeling, waarbij het gewenst is het advies van een deskundige in te winnen. Na de lezing was er gelegenheid tot discussie. De heer F. G. Stein metz sprak een slotwoord. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Een blijmoedig hart legt de gehele weg af; een droevig hart is reeds na een mijl ver moeid. Het K.N.M.I. verwacht tot donderdagavond: zuidelijke wind Veranderlijke bewolking met nu en dan regen, maar ook enkele op klaringen; matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidoost; de zelfde temperaturen als woensdag of iets lagere. 23 maart. Zon op 6.38, onder 19.00. Maan op 15.35, onder 4.53. Volle maan: 26 maart te 14.11. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 23 maart 0.23 v.m. 13.04 n.m. BROUWERSHAVEN: 23 maart 0.05 v.m. 12.33 n.m. Springtij: 28 maart. Weinig neerslag In de algemene luchtdrukverde ling komt geen principiële veran dering. Boven Rusland handhaaft zich een krachtig hogedrukgebied, terwijl de luchtdruk op de Atlan tische oceaan ten westen van de Britse eilanden laag blijft. De de pressie in deze omgeving is nog iets in diepte toegenomen, en ver plaatst zich op het ogenblik in zuidoostelijke richting. Een rand- storing ervan is boven Spanje en de Golf van Biscaye tot ontwikke ling gekomen, en koerst in onge veer noordelijke richting In de ko mende 24 uur zal de zuidelijke tot zuidoostelijke luchtstroming over ons land zich handhaven, maar een verder stijgende temperatuur is niet waarschijnlijk, aangezien de lucht die nu naar ons land toege bracht wordt, van oorsprong iets minder zacht is. Naast opklaringen zullen echter enkele buien voorko men. Grote hoeveelheden neerslag worden evenwel niet verwacht. IJSSELSTEIN. Doordat een vier maanden geleden opgetrokken half- steensmuur omviel en in een twee en een halve meter diepe bouwput op een bouwwerk te IJsselstein te recht kwam, is de in die put werk zame 47-jarige ongehuwde arbeider R. uit Eek en Wiel, om het leven gekomen. HEERLEN. Familieleden hebben in een woning te Brunssum de 29- jarige lasser K. L. dood voor zijn bed aangetroffen. Men veronder stelt, dat L. in bed heeft liggen ro ken en dat de lakens aan het smeu len zijn gegaan. Door de ontwikkel de rook moet L. gestikt zijn. Vrijdag en zaterdag de grote dagen voor de Lagere Technische school Openbare les wordt in de school gegeven Zoals bekend is het vrijdag de grote dag voor de Lagere Tech nische school alhier. De school is door de ingrijpende verbouwing en uitbreiding geworden tot een der modernste, zo niet de modernste van het distrikt en dit gevoegd bij het hoge peil waarop het onderwijs is komen te staan, doet de school een unieke plaats innemen in de eilandgemeenschap. Vrijdagmiddag zal de school - zoals reeds gemeld - officieel Wor den geopend door mej. dr. A. de Waal, staatssecretaris van het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Een uitgelezen pu bliek zal hierbij tegenwoordig zijn. De plechtige openingsbijeenkomst wordt gehouden in het grote zgn. overblijflokaal van de school, een nieuwe ruimte, die ook als verga der- en filmlokaal kan worden ge bruikt. In de avonduren vindt voor het personeel der school een intiem diner plaats in een der stedelijke restaurants. Vanzelfsprekend willen directeur en leraren zo veel mogelijk inwo ners van het eiland in de gelegen heid stellen kennis te maken met de nieuwe school en hen enig in zicht geven in de groei van het technisch onderwijs. Daarom zal op zaterdag 24 maart a.s. in de school een openbare les worden gehouden. Voor deze openbare les zijn o.m. uitgenodigd de hoofden der lagere scholen op Schouwen-Duiveland en St. Philipsland. Een aparte com missie is ingesteld, die de openbare les zal verzorgen. Na de uiteenzet tingen zal er gelegenheid zijn de school te bezichtigen. Dit zelfde geldt trouwens voor ieder die be langstelling heeft voor het tech nisch onderwijs op deze vernieuwde school. De openbare les zal voor allen toegankelijk zijn, in de mor genuren van 10-12 en in de mid daguren van 13-15 uur. Het verdere dag staat in het te ken van de feestelijkheid in vre- band met de officiële opening. Voor de leerlingen van de school zal in de middaguren een film in de Con certzaal worden vertoond, gevolgd door een gezamenlijke broodmaal tijd in de „Nieuwe Graanbeurs". In de avonduren vindt in deze zaal een feest plaats voor en door de leerlingen. Aan de voorbereidingen tot dit feset zijn kosten noch moeite gespaard, fcodat ook de zaterdag voor de Technische school alle goeds belooft. Een deel van het programma zal worden verzorgd door leden van het M.C.D.-revue- gezelschap.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1