Russische volk wordt vertrouwd gemaakt met ontluistering van Staiin DINSDAG 20 MAART 1956 No. 17918 - 112e jaargang: ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. Verschijnt Dinsdag, Don derdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesje* (ma*. 15 mm.) t 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Washington in het onzekere over de achtergronden De aanval van dc eerste secre taris van de communistische party van de Sowjet-Unie, Chroesjtsjef, op de nagedachtenis van Jossip Stalin, wordt in de gehele Sowjet- Unie vryelyk besproken, ze seint Reuter's correspondent uit Moskou. De 26 miljoen partylcden en leden van dc jeugdorganisatie van de party zijn op de hoogte gebracht van dc juiste inhoud van de toe spraak van Chroesjtsjef, doch ook in veel bredere lagen van de bevol king dringt in de inhoud door. Zelfs taxichauffeurs spreken er over met buitenlanders. In Tiflis alleen, de hoofdstad van het geboorteland van Stalin, Geor gië, zijn meer dan 15.000 „agitato ren" - partijfunctionarissen, die tot taak hebben de officiële besluiten wereldkundig te maken en te ver klaren - doende, om uitleg te ge ven aan de recente „ontluistering Inzinking in Brifse auto- produktie breidt zich uit De inzinking in de Britse auto- produktie heeft zich ook uitgebreid tot de produktie van vrachtauto's. De Morrisgroep heeft medegedeeld dat zij met ingang van deze week een aantal arbeiders moest ont slaan en moest overgaan tot een korterë werkweek in haar bedrijf voor de vervaardiging van vracht auto's in Birmingham. De laatste weken moest als ge volg van de kredietbeperking in het binnenland en de scherpe con currentie op de exportmarkt in het gebied Birmingham-Coventry voor meer dan 15.000 arbeiders worden overgegaan tot verkorting van de werkweek. Is Zuidpoolgebied een vasteland? De ontdekkingen die dit jaar in het Zuidpoolgebied zijn gedaan, be vestigen de theorie, dat dit gebied een vasteland is, aldus heeft de Amerikaanse marine bekend ge maakt in een verslag over de eerste faze van de operatie „Deep Freeze" De Amerikaanse vliegers hebben een gebied van 2.070.000 vierkante km. verkend, aldus het verslag. De schepen van de eerste expeditie zijn uit het Zuidpoolgebied vertrokken. Zij hebben er circa 90 officieren en manschappen achtergelaten die het onderzoek voor het internationale geofysische jaar zullen voorberei den. Er zijn twee permanente bases ingericht. In de volgende Zuidpool- zomer zal in Marie Byrd land een derde basis worden gebouwd. van Stalin's naam". Deze functio narissen gaan van fabriek tot fa briek en van bureau tot bureau en geven uitleg van de verwerping van de persoonsverheerlijking. Ook verklaren zij het vijf-jarenplan, dat een „historisch besluit" van het twintigste partijcongres wordt ge noemd. Het aantal in Tiflis werkende „agitators" wordt door waarnemers groot geacht. In Moskou immers bevinden zich ongeveer 37.000 van deze partijfunctionarissen. Onzekere achtergronden In Washington toont men zich verrast over de felheid, waarmee het Stalinisme veroordeeld wordt. Men vraagt zich hier af, welke de werkelijke redenen van de Sow- jetleiders zijn voor het wereldkun dig doen worden van de aanval van Chroesjtsjef. Men vraagt zich af of het wellicht een manoeuvre is, om de niet-communistische landen te paaien en te doen geloven, dat de revolutie van het Kremlin vol tooid is. Men wijst er verder op, dat door de jongste ontwikkeling grotere kracht wordt bijgezet aan de nieuwe Sowjet-politiek. Door de breuk met de Stalinistische politiek in het daglicht te stellen poogt men wel licht grotere klem te leggen op de huidige „vredespolitiek". Als de bekendmakingen over Stalin eerlijk gemeend zijn, zo vraagt men zich af, waarom heeft men er dan twee jaar mee wacht? Een en ander, zo meent men in Washington - steeds volgens A.F.P. - leidt tot de volgende conclusies: 1. De leiders in het Kremlin voe len zich sterk genoeg, om het idool van hun vi-oegere politiek aan te vallen. 2. Zij handelen uit eigen belang door de versnelling van de uitvoe ring van hun op het jongste partij congres bepaalde politiek te recht vaardigen. 3. Zij bewijzen, dat zij hun nieuwe politiek met vasthoudendheid zul len volgen en bereid zijn al het oude achter zich te verbranden. 4. Met het terugkeer van het Le ninisme dient men niet te vergeten dat zijn basis het denkbeeld van het wereldcommunisme is. In een bioscoop te Kafr Sakr, een dorpje in het nood-oosten van de Nijldelta, is tijdens een voorstel ling het balkon ingestort. 42 men sen zijn om het leven gekomen en 53 ernstig gewond. Uit een onder zoek is gebleken, dat het balkon in zeer slechte staat verkeerde en te veel mensen bevatte. Dit is een van de eerste foto's die in het koninklijk paleis te Amman zijn gemaakt van het nu alweer een maand oude Jordaanse prinsesje Alyha, dat op 13 februari werd geboren, met haar ouders, koningin Dina 'en koning Hoessein van Jordanië. De geboorte van het prinsesje was nogal een teleurstelling voor het volk van Jordanië, dat hoopte op een zoon die t.z.t. koning Hoessein in alle rechten had kunnen opvolgen. Prinses Beatrix zou Lemmer-aak wensen Comité bereidt geschenk voor Zoals gemeld is aan H.K.H. prin ses Beatrix tijdens de viering van haar 18e verjaardag op 31 januari jl. medegedeeld, dat een daartoe opgericht comité „Varend Neder land" het voornemen koesterde haar ter gelegenheid van deze in gevolge de grondwet gewichtige gebeurtenis een zeilvaartuig te ha- rer keuze aan te bieden, waarmede zij alle binnenwateren tussen de Dollart en de Schelde zal kunnen bevaren. Deze toezegging is door de prin ses, die een groot liefhebster van de zeilsport is, geestdriftig aan vaard. Bij een onderhoud dat enige vertegenwoordigers van het comité ten paleize Soestdijk met Hare Ko ninklijke Hoogheid mochten heb ben, heeft zij te kennen gegeven dat haar verlangen uitgaat naar een Lemmer-aak, een rond vaar tuig van het nationale type. Alles voor de eer Een zeventienjarige jonge man uit Stratford-on-Avon, die van „dankbare dorpe lingen" een gouden horloge had gekregen omdat hij een meisje uit handen van een aanrander had gered, is 'thans voor drie jaar onder politietoezicht geplaatst. Ge bleken is, dat de jongeman, Brian Spires, een vriend had overreed het meisje op een donkere laan aan te vallen De jonge held viel door de mand, toen hij vier maanden later de afspraak maakte, dat zijn vriend nu hemzelf zou aanvallen. De politie kreeg argwaan en Spires bekende. Sprires' vriend heeft veertig gulden boete gekregen Uitwisseling Belgische en Nederlandse jeugd Voor Nederlandse jongens en meisjes in de leeftijd van 13 tot en met 18 jaar bestaat de mogélijkheid hun vakantie op prettige en weinig kostbare wijze in België door te brengen. De ouders kunnen zich hiertoe voor 1 mei a.s. rechtstreeks wenden tot de stichting „De Belgi sche jeugd in het buitenland" (Eg- montstraat 11 te Brussel) met de mededeling dat hun zoon of dochter a. in aanmerking wenst te komen voor uitwisseling met een Frans- of Vlaams sprekende Belg of Bel gische, of wel b.dat zij deze ge plaatst willen zien als betalend lo gee in een Belgisch gezin, of wel c- dat zij bereid zijn een Belgische jongen of Belgisch meisje als beta lend logee op te nemen. Het eerste kievits-ei bleek een koelhuisprodukt Het eerste kievitsei van dit jaar, dat 13 dagen eerder dan vorig jaar gevonden zou zijn in de buurt schap Meddo, in de gemeente Win terswijk, door de landbouwers knecht H Kloppenburg, en dat in handen werd gesteld van de echt genote van de burgemeester, mevr. Vlam, bleek bij nader onderzoek door een deskundige op het. gebied van vogeleieren, wel een kievitsei te zijn maar niet een die dit jaar door een kievit is gelegd. Het ei is vermoedelijk een pro- dukt van het vorige jaar, gekookt en op de een of andere wijze be waard.... Er zou dus beter kun nen worden gesproken van een eerste koelhuis-kievitsei. Mevrouw Vlam, de echtgenote van de burgemeester van Winters wijk, was teleurgesteld toen haar het resultaat van het onderzoek werd gemeld. Zuid-Llbanon door aardbeving geteisterd De aardbeving, die vrijdagnacht het zuiden van Libanon heeft ge teisterd, heeft aan ten minste 132 personen het leven gekost. 30.000 mensen zijn dakloos en de schade wordt op 30 miljoen gulden ge schat. De staatshoofden van Egypte, Irak, Jordanië en Syrië hebben hun medeleven betuigd. Egypte en Sy rië hebben medische hulp verleend. Twee Amerikaanse transportvlieg tuigen met medicamenten en le vensmiddelen werden verwacht. Engeland heeft aangeboden met schepen van de marine hulp te verlenen. Een Frans militair vliegtuig is zaterdag bij Dakar (Frans west- Afrika) bij het opstijgen veronge lukt. Alle acht inzittenden verloren het leven. ZOMERZEGEL.S 1956: Rembrandtzegcls SüzL OONKER GROEN BRUIN-ROOD Van 23 april t.-m. 22 juni 1956 zullen bijzondere postzegels (zomer- postzegels) worden uitgegeven in de frankeerwaarden 2, 5, 7, 10 en 25 ct., welke met een toeslag boven de frankeerwaarde van res pectievelijk 3, 3, 5, 5 en 8 ct. zullen worden verkrijgbaar gesteld. De netto-opbrengst boven de frankeerwaarde is bestemd voor steun aan Nederlandse verenigingen, instellingen of organisaties, die een cultureel belang dienen, op het terrein der volksgezondheid werkzaam zijn of het maatschappelijk werk bevorderen. Gevariëerd programma van gezonde ontspanning op N.C.R.V.-feestavond Zang, muziek en gezelschapsspelen Ongetwijfeld is de jl. vrijdag in de Concertzaal gehouden „ster- avond" van de N.C.R.V. een aan eenschakeling geworden van ge zonde en gezellige ontspanning. Onder leiding van Joop van der Dor«; werd een zeer gevarieerd programma geboden van gezel schapsspelen, muziek, zang en film. De avond werd geopend door de heer H. Bakker, hulpprediker bij de Ned. Herv. gemeente alhier, met het zingen van psalm 75 1 en ge bed. De talrijke aanwezigen - de zaal was tot de laatste plaats bezet. - werd vervolgens door „Vrij en Blij" onder aanvoering van Wessel Dekker een reeks van zonnige zang en blijde liedjes voorgeschoteld. Henk Dorel ging aan de spits in de bekende liedjes en het publiek maakte met hem als kapitein een muzikale reis langs de Rijn. De heer Smits bleek 'n muzikale klown in optima forma, welke zo wel „klarifoon", „saxenet" als viool speelde. Zijn optreden viel zeer in de smaak. Hij beschikte dan ook over een dosis overtuigende humor wat vooral bleek uit zijn „Circus Renz", waarbij hij handen tekort kwam om de hoge en lage tonen aan zijn „limonadefoon" te ontlok ken. In de gezelschapsspelen werd door het publiek aktief deelgeno men. Door een vijftal personen werd een spannend kwartetspel ge speeld, waarvan de heer D. Vier gever te Renesse de winnaar werd, welke een eerste keus mocht ma ken uit de beschikbaar gestelde prijzen. „Vier tegen vier" was een spel van schrijven en denken, wat toch veel plezier ontlokt heeft. Van de beginletters van een opgekregen woord moesten 'behoorlijke zinnen gevormd worden, wat somtijds de vreemdste resultaten opleverde. Noodgedwongen kwam men tot zinnen als „Karei loopt in mei op pantoffels", welke de nodige hila riteit in de zaal veroox-zaakte. De twee tegen elkaar kampende groe pen ontliepen elkaar niet veel. Met een verschil van slechts één punt kwamen ze uit de bus. De raadselfilm „Ziet u er wat in?" bleek niet gemakkelijk. Om in de sterk vergrote beelden de juiste proporties te zien en ze als dage lijkse voorwerpen te herkennen, bleek een zware opgave, wat „hoor baar denken" in de zaal teweeg bracht. In een korte inleiding op de film „De radio kreeg een gezicht" wees de heer van der Does er op dat de N.C.R.V. van meet af aan de tele visie heeft aangepakt. Men is er van doordrongen dat het een uit stekend medium is om het Evan gelie te verkondigen. Het beeld IJs in Donau kapot Het gevaar voor verdere over stromingen in Hongarije is gewe ken, aldus een bericht van radio- Boedapest. Tengevolge van bom bardementen door de Hongaarse luchtmacht is het ijsveld, dat de rivier de Donau over een lengte van 70 km bedekte, doorbroken. Het peil van de rivier daalt. komt niet alleen in de huiskamer doch ook in de kroeg en dancing, waarvan het grote nut niet genoeg kan worden ingezien. De studiofilm hierna vertoond, gaf een dokumentair kijkje in de keuken van de televisie. Hoe pre cies een hoorspel tot stand komt en de vele trukjes die hierbij te pas komen, reportages en de avond, sluiting zoals deze regelmatig door de N.C'R.V. worden uitgezonden, kreeg men van achter de schermen te zien. De avond werd na een dank woord aan de heer van der Does en zijn medewerkers, besloten door de heer Bakker met dankgebed, na het gezamenlijk zingen van gezang 135 1. De begeleidende muziek werd op de vleugel gespeeld door de heer H. van den Doel. Deze avond en middag - het zelfde programma was ook in de middag ten uitvoer gebracht - is mede mogelijk geworden door de voorbereidingen van de fam. Potap- pel alhier, waarvoor de heer van der Does hen namens de N.C.R.V. hartelijk dank zegde. Dat ook het publiek dit heeft weten te waar- deren bleek uit 't spontane applaus dat de familie Potappel in ont vangst mocht nemen. De algemene staking in Fin land is ten einde. Dinsdagmorgen zou het werk worden hervat. Werk gevers en werknemers kwamen maandagmorgen vroeg tot een ver gelijk over een arbitragevoorstel van de x-egering. De staking heeft achttien dagen geduurd. Een 57-jarige oost-Duitser, die onlangs in de oost-Duitse staats loterij, de hoofdprijs van 680.000 gulden won, is platzak naar west- Bei'lijn uitgeweken. Hij heeft ver klaard, dat de prijs niet aan hem uitbetaald is, omdat hij politiek on betrouwbaar wordt geacht. Men had druk op hem uitgeoefend om te bekennen dat het loterijbriefje vals was of het geld te schenken aan de oost-Duitse marra-organi- satie het „Nationale fx-ont". Hij liep gevaar geax-resteerd te worden, om dat hij zijn prijs bleef opeisen, al dus zijn verklaring. Mevrouw Irene Joliot-Curie, dochter van het beroemde echtpaar Pierre en Marie Curie, is te Parijs overleden. Mevrouw Irene Joliot- Curie, die 58 jaar is geworden, was natuux-kundige en Nobelprijswin nares. Volgens onofficiële kx-ingen in Vaticaanstad zullen prins Rainier en Gx-ace Kelly op 25 april, een week na hun huwelijk, door Paus Pius XII in audiëntie worden ont vangen. Audiënties worden op het Vaticaan nooit eerder bekend ge maakt dan één of twee dagen voor dat zij plaats vinden. Volgens 't persbux'eau „Nieuw China" zijn 250 Chinese protestan ten van zeventig verschillende be lijdenissen te Peking bijeengekomen om een program van actie op te stellen, met het oog op de instelling van een onafhankelijke instantie der Chinese px-otestantse kei'ken. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Men kan nooit over anderen oordelen wanneer men zich niet eerst in dezelfde omstan digheden bevonden heeft. Hel K.N.M.I. verwachl tot dinsdagavond: Veranderlijke bewolking Veranderlijke bewolking; geen regen van betekenis; in het noor den van het land iets wax-mer, ove rigens weinig verandering in tem peratuur; matige tot krachtige wind tussen oost en zuidoost. 21 maart. Zon op 6.43, onder 18.57. Maan op 12.53, onder 3.52. 22 maax-t. Zon op 6.40, onder 18.59. Maan op 14.14, onder 4.25. Volle maan: 26 maart te 14.11. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 21 maart 10.01 v.m. 22.49 n.m. 22 maart 11.41 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN: 21 maart 9.40 v.m. 22,33 n.m. 22 maart 11.15 v.m. n.m. Doodtij: 21 maart. Springtij: 28 maart. Het blijft zacht Uit een hogedrukgebied boven Rusland sti'oomt nog voortdurend koude lucht via Duitsland en het Oostzeegebied naar Scandinavië. Tijdens het weekeinde werd het weer ook in het xioorden van Ne derland door deze koude luchtstro ming beïnvloed. Op Terschelling steeg het kwik zondag niet hoger dan ZVz graden. In Friesland en Groningen bedroeg de maximum temperatuur ongeveer 6 graden. Daarentegen werden in het zuiden van het land bij zonnig weer tem peraturen gemeten van omstreeks 14 graden. Deze hogere temperatu ren hingen samen met het geleide lijk doordringen van warmere lucht uit zuidelijker streken. Op de oceaan komt een gema tigde depressie-aktiviteit voor. De storingen trekken met gx'ote snel heid van de omgeving van New Foundland in de richting van Ier land en splitsen zich dan in twee gedeelten. Eén deel buigt om in de richting van IJsland, het andere deel koerst via de Golf van Biscaje naar het zuiden van Frankrijk. Een storing, die maandagmorgen boven zuid-Frankrijk was gelegen, ver oox-zaakte in ons land wat bewol king in de hogex'e luchtlagen. Van daag zal er nog wat meer bewol king voorkomen. Regen van bete kenis wordt er niet verwacht. De muziekgezelschappen op Schouwen-Duiveland Er komen drie muziekmiddagen Zatex-dag jl. vergaderden de mu ziekgezelschappen van Schouwen- Duiveland, alle aangesloten bij de Kon. Ned. Federatie voor Harmonie en Fanfaregezelschappen. Op deze eerste bijeenkomst na de ramp wa ren alle verenigirxgen, behalve die te Nieuwerkerk, vertegenwoordigd. Deze vei'gadering was o.a. be legd om weer tot samenwerking te geraken, nu alle kox-psen weer ak tief zijn. Resultaat was dat men niet voelde voor een konkoux-s, doch zoveel mogelijk medewex-king werd toegezegd voor drie te organiseren muziekmiddagen gedux-ende de a.s. zomer. Deze worden georganiseerd door de vex-enigingen te Dreischor, ter gelegenheid van het 55-jarig bestaan (eind mei-begin juni); te Bruinisse, bij de in gebruik neming van de nieuwe muziektent (begin juli) en te Noox-dgouwe in vex-band met het 45-jarig bestaan (op een nader te bepalen datum). Voor deze muzikale evenementen worden za terdagmiddagen gereserveex-d. Benoemd werd een kontaktcom- missie die de taak overneemt van het bestuur van de vroegex-e „Schouwse Bond", welke bestaat uit de heren J. van de Velde te Zie rikzee, I. J. van Nieuwenhuyze te Zonnemaire en P. H. J. Everwijn te Brouwershaven. In Nairobie maakt een met een mes bewapende Afrikaanse vx-ouw amok. Zij stak acht landge noten neex-, waarvan er vijf zijn overleden. De vrouw is in een zie kenhuis opgenomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1