ZIERIKZEESCHEHNIEUWSBOÖE Oorlog tussen Israël en buurt- staten niet onvermijdelijk w - Ernstigstewatersnood in Hongarije sinds mensenheugenis ZATERDAG 17 MAART 1856 No. 17917 - 112e jaargang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijj per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. Verschijn) Dinsdag, Don derdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mrn.) f 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman 6 Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Lloyd: „Wij hebben nog stoere bondgenoten" De Britse mnister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd is per vliegtuig te Londen teruggekeerd van een veertiendaagse reis naar het midden-oosten en zuid-Azië. Hij verklaarde tegenover ver slaggevers zeker nfet van mening te zijn dat een oorlog tussen Israël en zijn Arabische buurlanden on vermijdelijk is. Wij moeten wel op bepaalde wijze handelen, om de vrede te bewaren, voegde hij hier aan toe. Meer wilde de minister niet zeggen, daar hij eerst de resul taten van zijn reis met de regering moest bespreken. Volgens Selwyn Lloyd was Tur kije „Engelands zeer sterke bond genoot", waaraan hij toevoegde dat zijn bezoek aan Ankara had bijge dragen tot versteviging der Brits- Turkse vriendschap. In antwoord op een vraag om commentaar op de verbanning van aartsbisschop Makarios zeide de minister dat de Turkse leiders hem duidelijk hadden gemaakt dat Groot-Brittannië h.i. bij de onder handelingen met Cyprische leiders tot de grens van het uiterst moge lijke was gegaan en deze zelfs had overschreden. „Mijn reis heeft mij een duidelijk beeld doen krijgen van de politiek, die Engeland moet volgen. Wij zul len onze vrienden bijstaan, en wij hebben in het midden-oosten nog EDEN: Gemeenschappelijke politiek inzake ontwapening De Britse premier, sir Anthony Eden, heeft in het Lagerhuis ver klaard samen met premier Mollet van Frankrijk de hoop te koesteren dat de westelijke grote drie een ge meenschappelijke politiek inzake de ontwapening zullen volgen. Hij zei dat tijdens de Frans-Britse bespre kingen over deze kwestie van af gelopen zondag is gebleken dat de Franse en Britse standpunten „zeer dicht bij elkaar staan". Sir Anthony zei dat hij met pre mier Mollet eveneens tot overeen stemming is gekomen over de brede lijnen van economische activiteit ten aanzien van minder ontwikkel de gebieden. De westelijke afgevaardigden naar de ontwapeningsconferentie, die volgende week in Londen wordt gehouden, hebben donderdag hun pogingen voortgezet om de me ningsverschillen op dit punt glad te strijken voordat maandag de be sprekingen met de Sowjet-Unie be ginnen. Japanse oorlogsverliezen bekend gemaakt De Japanse minister van Sociale Zaken, Enzo Kobayashi, heeft be kend gemaakt, dat in de oorlog in China en de Stille oceaan 2 330.000 militairen en leden van het burger lijk personeel van de Japanse strijd krachten zijn gesneuveld of door ziekte zijn omgekomen. Bovendien worden 63.000 leden der strijd krachten vermist of bevinden zich nog in China, de Sowjet-Unie of in zuid-oost-Azië. Van hen zijn waar schijnlijk nog 45.000 in leven. Het is de eerste maal, aldus A.F.P., dat een dergelijke mededeling officieel is gedaan. stoere bondgenoten, wier vriend schap van waarde is", verklaarde de minister. Selwyn Lloyd heeft gedurende zijn verblijf te Cairo, met de Egyp tische premier, luitenant-kolonel Nasser gesproken over het aan de Britse generaal John Glubb ver leende ontslag als bevelhebber van het „Arabische legioen" (het Jor daanse leger), aldus deelde hij in antwoord op een vraag nog mede. Frankrijk koopt oorlogs- materieel voor strijd in Algerije De commissie voor technische plannen van de Franse strijdkrach ten heeft besloten onmiddellijk meer cian honderd zware en lichte hefschroefvliegtuigen te kopen voor gebruik tegen de opstandelingen in Algerije. Zij besloot tevens „een bepaald aantal" vliegtuigen voor waarne ming en ondersteuning van land strijdkrachten te kopen. De minister van Defensie, Mau rice Bourges-Maunoury, presideer de de vergadering, die werd bijge woond door de staatssecretarissen voor het leger, de marine en de luchtmacht. De commissie besloot voorts kust vaartuigen voor patrouillediensten, landingsvaartuigen en een „grote hoeveelheid" lichte pantser- en transportvoertuigen te kopen. Ver der zal in Frankrijk een fabriek worden gebouwd voor het maken van militaire hefschroefvliegtuigen en de produktie van alle typen vliegtuigen zal worden versneld. *11 ?g3'-r*i r y <mi si :;:*;.a:»5 aTryn rij vaaagSggSsS nmmmum Basaal»:- H.M. de Koningin bezocht donderdagmorgen de tentoonstelling „Vijftig jaar Amerikaanse kunst", welke gehouden wordt in het Haagse Ge meente Museum. H.M. de Koningin bekijkt hier een maquette van het gebouw van de Verenigde Naties in New York, als voorbeeld van de moderne Amerikaanse bouwkunst, samen met de burgemeester van Den Haag en mevr. Schokking. Geheel rechts staat de Amerikaanse am bassadeur H. Freeman Matthews. Amerikaanse troepen zijn op een afstand van circa 1200 km van de Noordpool een oefening, „Pool nacht" genaamd, begonnen. De oefening begon donderdag met het neerlaten van 700 parachutisten op het ijs, bij een temperatuur van 40 graden Fahrenheit onder nul. De mannen waren afkomstig van do Amerikaanse basis Thule op Groen land. Gevaar in Zuid-Slavië afgenomen Volgens in Wenen ontvangen be richten zgn 80.000 man Hongaarse troepen en de gehele burgerbevol king in de door overstroming ge teisterde gebieden van het stroom gebied van de Donau aan het werk om het hoofd te bieden aan de erg ste watersnood, die het land sinds mensenheugenis heeft getroffen. Het Hongaarse persbureau M.T.I. meldt, dat de plaats Fajsz is geëva cueerd, evenals de 10.000 inwoners van het volkomen ondergelopen eiland Mohacs. De Hongaarse regering heeft een bedrag van 25 miljoen forint (on geveer acht miljoen gulden) voor eerstè hulp aan de slachtoffers van de watersnood ter beschikking ge steld. Militaire vliegtuigen hebben rubberboten en reddingsmaterieel aangevoerd voor mensen, die zich niet wilden laten evacueren en ge noodzaakt waren naar daken te vluchten, aldus M.T.I. Naar het eiland Mohacs was een groot aantal Russische amphibie- voertuigen gezonden. Russische ge nietroepen stonden Hongaarse red dingsploegen bij. Alle pogingen van Hongaarse le gervliegtuigen om een ijsdam, die Het Russische bezoek aan Engeland Oud-premier Malenkof en zijn gezel schap in Londen aangekomen Luidruchtige volgauto Oud-premier Georgl Malenkof, die thans minister voor de elek trische centralen is, is als leider van een uit veertien leden be staande Sowjet-delegatie, voor een bezoek van drie weken in Engeland aangekomen. Malenkof en zijn gezelschap wer den begroet door de Britse minis ter voor brandstof en energie, Aubry Jones, en andere officiële figuren, onder wie de Sowjet-am- bassadeur Jacob Malik. De Russische minister legde in het Russisch een verklaring af, waarin hij dank zegde voor de ont vangst en sprak over „het belang dat de Sowjet-Unie hecht aan het uitbreiden van handels- en cultu rele betrekkingen met alle landen." Op zijn tocht naar Londen, waar hij zijn intrek neemt in de Russi sche ambassade, werd de Russische gast begeleid door een rood en grijs geschilderde vrachtauto van een anti-Russische organisatie. Via een luidspreker trachtten de inzitten den Malenkof duidelijk te maken, dat premier Boelganin en partij secretaris Cchroesjtsjef, die volgen de maand in Engeland worden ver wacht, daar niet welkom zijn. Op de vrachtauto met luidspre ker waren borden geplaatst met op schriften als „Houd de rode bees ten buiten" en via de luidspreker werden leuzen omgeroepen als „Wij wensen hier geen moordenaars". op sommige plaatsen acht meter dik was, op te ruimen, waren tot dusver mislukt. Van Zuidslavische zijde is ge meld dat het gevaar voor over stroming in Zuid-Slavië is afgeno men door dijkdoorbraken in Hon garije, waardoor het water van de Donau gebieden in het zuiden van Hongarije heeft overstroomd. Korte berichten uit het binnenland 's-GRAVENHAGE. De kustmij- nenveger „Eist", een van de serie van 32 kustmijnenvegers die in aan bouw is voor de marine, zal op 21 maart om 12 uur bij de scheeps- bouwwerf Gebr. Pot te Bolnes te water worden gelaten. De doop plechtigheid geschiedt door de echtgenote van de burgemeester van Eist. ROTTERDAM. Precies op de 91e verjaardag van de heer Willem Ruys - een van de „Willemen", waarnaar het vlaggeschip van de Kon. Rotterdamsche Lloyd is ge noemd - is het m.s. „Willem Ruys" donderdagmiddag zijn 50e reis aan gevangen. Tot Southampton maakt, ter gelegenheid van deze jubileum reis, een gezelschap van 24 Engelse relaties van de Lloyd de reis mee. MAASTRICHT. Ongeveer veer tig schepen met geladen vracht voor Nederland kunnen op de Sam- bre, ter hoogte van de Frans-Bel gische grens, niet verder. Een ex peditiekantoor te St. Pieter-Maas- tricht, bij de Belgische grens, wacht nu al zes weken op de aankomst van deze schepen, die tijdens de vorstperiode in Frankrijk of Bel gië kwamen vast te liggen. 's-GRAVENHAGE. Van 20 tot 26 maart zal de Amerikaanse onder zeeboot „Grenadier", commandant lieutenant-commander (luitenant- ter-zee eerste klasse) R. L. Clock, een niet officieel bezoek brengen aan Rotterdam. Aan boord bevindt zich voorts de commandant van de Amerikaanse „Submarine division 81", commander (kapitein-luite nant-ter-zee) F. L. Taeush. Een hevige storm heeft dezer dagen grote verwoestingen aange richt in de stad Gemena, in de Evenaarsprovincie (Belgische Con go). Zes inheemsen zouden hierbij zijn omgekomen. Staking om sterke drank In Rio de Janeiro is in het begin van deze week een whisky-staking uitgebroken, welke zeven dagen zal duren en waaraan voornamelijk in tellectuelen, schilders, toneelspelers en andere artiesten deelnemen. Verontwaardigd over de „schande- lijké" prijzen en „schamele" hoe veelheden die worden geschonken, boycotten zij de bars, Wachtposten van stakers staan voor de drukst bezochte etablissementen, waardoor ook degenen, die iets anders dan whisky willen drinken, verhinderd worden binnen te gaan. De stakers zeggen, dat hun inko men hun in staat stelt twee slecht gevulde glaasjes whisky te drinken. Proteststaking in Grieken land tegen Makarios' deportatie Huiszoekingen in Nicosia Britse parachutisten hebben in de nacht van donderdag op vrijdag huiszoekingen verricht in de Griek se wijk van Nicosia, de hoofdstad van Cyprus. Volgens een bekend making die vrijdagmorgen werd uitgegeven werd een hoeveelheid wapens en munitie in beslag geno men, onder andere mortieren, sten- guns en geweren. De bewoners van verschillende huizen waarin wa pens werden aangetroffen zijn aan gehouden voor nadere ondervra ging. In de stad Limassol is vrijdag morgen een volledig uitgaansverbod uitgevaardigd. Kort na het aanbre ken van de dag werd in deze stad met intensieve huiszoekingen be gonnen Ook in het dorp Kato Zodhia, 37 km. ter* westen van Nicosia, is als gevolg van enkele incidenten tij dens de afgelopen dagen een uit gaansverbod uitgevaardigd. De staking op Cyprus duurt nog steeds voort. Slechts enkelen meld den zich vrijdagmorgen bij hun werkgevers. Intussen is in geheel Griekenland vrijdagmorgen een staking van vier uur gehouden als protest tegen de deportatie van aartsbisschop Ma karios. In het gehele land werd de stakingsproclamatie van de alge mene vakverenigingsfederatie door alle arbeiders opgevolgd. Fabrie ken en winkels bleven gesloten en het bus- en spoorwegverkeer kwam volkomen tot stilstand. Dit jaar is minder aandacht besteed aan de herdenking van het overlijden van de eerste commu nistische president van Tsjecho- Slowakije, Klement Gottwald, dan in de twee voorafgaande jaren. Er zouden geen openbare plechtighe den worden gehouden. Volgens berichten van de grens tussen India en Pakistan in Pun jab is het woensdag tot een schiet partij gekomen tussen patrouilles van Pakistan en India. Het vuren zou enige uren aangehouden heb ben. Officieren van beide partijen zouden zich naar de plaats van het treffen begeven hebben ter rege ling van het geschil. Stad en Provincie ZIERIKZEE Chr. Plattelandsvrouwen vergaderen Het ligt in de bedoeling dat de christelijke Plattelandsvrouwen bond dinsdagmiddag 20 maart zal vergaderen in het Ned. Herv. ver enigingsgebouw alhier. Daar mevr. Zegers uit Oostkapelle wegens ziekte verhinderd is aanwezig te zijn, hoopt nu ds. Spelt, Ned. Herv. predikant te Dinteloord, voor de pauze een lezing te houden over „Emigratie naar. Zuid-Afrika". Na de pauze worden verschil lende huishoudelijke zaken behan deld. 66ste jaarfeest C.J.M.V.-C.J.V.F. Donderdag 22 maart a.s. hopen de C.J.M.V. en C.J.V.F. alhier ge zamenlijk hun 66ste jaarfeest te vieren in het Ned. Herv. vereni gingsgebouw. Hoofdschotel van het afwisselende programma vormt de opvoering van het toneelspel in drie bedrijven „Christien". OUVVERKERK Een 92-jarige Op dinsdag 20 maart hoopt onze oudste mannelijke inwoner, de heer A. C. Boogerd, zijn 92ste verjaar dag te vieren. Demonstratie-bijeenkomst kruideniers-kombinatie Op uitnodiging van de VéGé- kruidenier, de heer J. Boot, vond een geslaagde bijeenkomst plaats in de zaal-Vijverberg. De bekende conferencier, de heer Romeijn, ver leende hieraan zijn medewerking. Hij hield met zijn geheel nieuwe programma het publiek aangenaam bezig. In de pauzes werden door de hierna volgende fabrikanten gra tis consumpties aangeboden en voorlichting gegeven van hun arti kelen. Dit waren: Woldring en Ide- ma, wijnen te Groningen; Phoenix Brouwerij te Amersfoort; N.V. W. A. Scholten te Foxhol met „Brinta" en Maggi's Producten Mij. N.V. te Amsterdam. D.m.v. folders kregen de dames een goed idee van het geen er op verschillend gebied te Dit nummer bestaat uit 6 pagina's. Vergeet uw moeder nooit: zij i vergat zo menigmaal zichzelf 1 voor U! i Het K.N.M.I. verwacht tot zaterdagavond: Weinig verandering Veranderlijke bewolking en plaat selijk mist; geen neerslag van be tekenis; zwakke, later matige, wind tussen oost en zuidoost; weinig ver andering in temperatuur. 18 maart. Zon op 6.50, onder 18.52. Maan op 9.29, onder 1.15. 19 maart. Zon op 6.47, onder 18.53. Maan op 10.27, onder 2.17. 20 maart. Zon op 6.45, onder 18.55. Maan op 11.36, onder 3.10. Eerste kwartier: 19 maart te 18.13. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 18 maart 6.50 v.m. 19.17 n.m. 19 maart 7.36 v.m. 20.05 n.m. 20 maart 8.35 v.m. 21.17 n.m. BROUWERSHAVEN: 18 maart 6.26 v.m. 18.51 n.m. 19 maart 7.13 v.m. 19.43 n.m. 20 maart 8.13 v.m. 20.59 n.m. Doodtij: 21 maart. Springtij: 28 maart. Nachtvorst houdt aan Het hogedrukgebied dat nu al bijna een week lang het weer in Europa beheerst, vertoont nog geen tekenen van verzwakking, integen deel, het nam nog in betekenis toe en verplaatste zich naar noord- Rusland. Vrijwel overal in Europa komt dan ook 's nachts nog vorst voor. In Duitsland vroor het in de nacht van donderdag op vrijdag omstreeks 15 graden. In ons land daalde het kwik tot 1 3 graden onder nul. In Ierland viel langdu rig regen onder invloed van een kleine depressie, die donderdag op de oceaan ontstond. Op het weste lijk deel van de oceaan kwam een zeer diepe depressie tot ontwikke ling, die van zware stormen verge zeld gaat. De depressie beweegt zich in oostelijke richting, maar zal weinig of geen invloed op het weer in ons land uitoefenen. Het blijft koud weer met in de nacht enkele graden vorst. Neerslag van bete kenis is niet te verwachten. Particulier secretaresse van prinses Beatrix benoemd De Staatscourant van vrijdag be vat het Koninklijk Besluit, waarbij mejuffr. mr. M. Meurs te 's-Gra- venhage met ingang van 1 april wordt benoemd tot partikulier se cretaresse van H.K.H. prinses Beatrix. In het gebied van Lafayette (departement Constantine - Ma rokko) zijn donderdag gevechten geleverd tussen rebellen en troe pen. De rebellen verloren een on geveer twintig doden, aan Franse zijde viel één dode. koop is. Aan de avond waren ver schillende verrassingen verbon den, o.a. een verloting van vele goede zaken. De heren D. C. Dorst en P. v. d. Hamer ontvingen na loting een gratis aanbod van een schriftelijk gedane bestelling. Zierikzeese bejaarden gaan het feest van opa Kip meevieren Versierde autobus vertrekt naar Dreischor De Zierikzeese bejaarden, zowel uit het rusthuis „Irene" als „Ons Huis", voorzover zij boven de 80 jaar zijn, worden maandag 19 maart in de gelegenheid gesteld het feest bij te wonen, dat te Dreischor zal worden gevierd, bp gelegenheid van de 105e verjaardag van Opa Kip. Daartoe vertrekt een fraai versier de bus vanaf „Concordia" maan dagmiddag op een zodanig tijdstip, dat de bejaarden van hier het feest ginds kunnen bijwonen. Een der Zierikzeese bejaarden, de heer P. B. Meyvaert, heeft zich be reid verklaard namens allen het woord te voeren in de woning van opa Kip. Hij zal de gelukwensen van de Zierikzeese bejaarden over brengen en bovendien een geschenk overhandigen, bestaande uit een mand met zuivelprodukten. Wij vernemen dat een luidsprekerin stallatie aanwezig zal zijn, zodat de buiten de woning wachtenden de toespraak - en eventueel andere toespraken - zullen kunnen volgen. De heer Meyvaert is te Dreischor geen onbekende, want gedurende vijftig jaar bezocht hij deze ge meente en opa Kip zal zich dat stellig nog wel kunnen herinneren. De heer Meyvaert deelde ons mede, dat hij goede herinneringen aan Dreischor bewaart en dat hij er met plezier heeft gewerkt. Na afloop van de plechtigheden zullen de Zie rikzeese bejaarden samenkomen in de zaal van de heer Overweel, waar een consumptie wordt aange boden. De autobus zal een groot schild dragen naar ontwerp van d® heer Mol alhier.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1