Puistjes «DDD GEANIMEERDE OUDERAVOND Nutskleuterschool heeft moeilijkheden ondervangen door roeleringssysteem De konsekwenties van de wet op het kleuteronderwijs Nu de vroegere burgerbewaar school overgegaan is in handen van de maatschappij tot ,Jfut van 't Al gemeen" en aldus een Nutskleuter school is geworden, valt zij bin nen het raam van de door het Rijk en het Nut omtrent het kleuteron derwijs voorgeschreven regels en moet zij aan bepaalde reglementaire eisen voldoen. Aldus sprak de heer D. C. A. Lugt woensdag jl. in een uiteenzetting betreffende de huidi ge gang van zaken op de Nuts-kleu- t er school op een ouderavond, ge houden in hotel van Oppen. Dit heeft verschillende gevolgen gehad, o.m. dat de school bij voort- duur kan rekenen op de steun van het Rijk en het Nut, terwijl voor de leidsters een betere financiële basis gelegd is, wat bovendien de studie voor leidster .flink kan stimuleren. In het kort releveerde de heer Lugt de historie van de burgerbe waarschool - die geen stichting of vereniging was - tot zij door het toenmalige bestuur werd overge dragen aan het Nutsdepartement en zij deze dus min of meer ln de schoot viel. De school krijgt nu re gelmatig voorlichting van de spe ciale afdeling voor het kleuteron derwijs van de maatschappij. Naar de voorgeschreven regels werd er een huishoudelijk reglement vast gesteld. De reeds goede financiële positie wordt nog meer gewaar borgd door de steun van het Rijk en de maatschappij. Spr. herinner de aan het moeilijke werk van het bestuur van de burgerlijke bewaar school. De konsekwentie van de nieuwe wet op het kleuteronder wijs is o.a. dat alleen bevoegde krachten voor de klas mogen staan, zodat men genoodzaakt is geweest - bij voorlopig ontbreken hiervan - een aantal kinderen naar huis te zenden, althans tot deze een be paalde leeftijd hebben bereikt. Bepaalde uitzonderingen In bepaalde uitzonderingen op deze regel voorziet artikel 131 lid 5 van de nieuwe wet voor het kleu teronderwijs, waarvan het eerste gedeelte luidt als volgt: Ingezonden mededeling Hij is de snelste Met chronometers gewapend heeft de jury uitgemaakt, dat hij onbe twistbaar de snelste is en nu met de lauwerkrans omhangen zijn ererondje rijden mag. Als U de kwaliteit van soep wilt bepalen dan komt er geen chro nometer aan te pas. Uw smaak Is dan de belangrijke factor even onfeilbaar als de tijdmeter van het jurylid. Bij de eerste lepel, die U van Uw OXO soep neemt, proeft U dat OXO wat smaak, geur en kwali teit betreft, vèruit aan de kop ligt. Tracteer Uw huisgenoten morgen eens op OXO soep (U kunt uit vele soorten kiezen) en wij zijn overtuigd, dat zij na het eerste bord reikhalzend naar een extra ereronde zullen uitzien oxo soep is de beste! „Chicken"-kippensoep, Toma tensoep, Juliennesoep. Cham pignonsoep, Vermlcellisoep, Aspergesoep, Bruinebonensoep Zij die op 1 januari 1955 bij het kleuteronderwijs als hoofdleidster of leidster werkzaam was, zonder in het bezit te zijn van een getuig schrift als bedoeld ln lid 4 van ar tikel 131 en op die datum de leef tijd van 18 jaar had bereikt be houdt na inwerkingtreden dezer wet de bevoegdheid als zodanig bij het openbaar of van rijkswege ge subsidieerde bijzonder kleuteron derwijs werkzaam te zijn, met dien verstande, dat voor haar die op 31 december 1955 minder dan 5 jaren bij het kleuteronderwijs werkzaam is geweest of op die datum nog niet de leeftijd van 35 jaar heeft be reikt, die bevoegdheid op 1 januari 1963 vervalt. De voorzitter deelde nog mede dat de trots van het bestuur tot uiting zal komen in de fraaie let ters die binnenkort op de westgevel van de school zullen worden aan gebracht. Spreker eindigde meteen dankwoord te richten tot mevrouw Catshoek, die als helpster vele ja ren bij de kleuterschool werkzaam is geweest. Vervolgens besprak de hoofdleid ster van de kleuterschool mevrouw N. Brouwer-Steur, de praktische moeilijkheden waar men is voor komen te staan. Voorlopig zal men deze zoveel mogelijk omzeilen d. m.v. een opgesteld rouleringssys- teem totdat men in juni weer de beschikking heeft over de hulp van bevoegde leidsters, wat in hoge mate waarschijnlijk Is. Het nieuwe lesprogramma zal aan de ouders worden toegezonden. Volgens het ontworpen programma zijn altijd 80 kinderen op de school; meer is niet mogelijk. Het schoolgeld voor deze periode is teruggebracht op f 1,30 per maand. Het bestuur staat open voor de moeilijkheden welke het rouleringssysteem voor de ouders met zich brengt, doch er kon geen andere oplossing worden vonden. Volgens het nieuwe sys teem krijgen de leerlingen over de gehele week verspreid 3 volle da gen les. De rijkssubsidie van f 8,50 per leerling zal echtex ook nu op hetzelfde bedrag gehandhaafd blij ven. Van de gelegenheid tot het stel- leb van vragen werd geanimeerd gebruik gemaakt. De voorzitter bracht mevrouw Brouwer dank voor haar duidelijke uiteenzetting en deelde nog mede dat het ln de bedoeling ligt voortaan op geregel de tijden ouderavonden te organi seren en voorts dat er plannen ln de maak zijn een film van de leer lingen op te nemen. In Suissen (Zwitserland) zijn in de periode van 4 tot 10 maart 9.693 griepgevallen geconstateerd, waarvan 43 met dodelijke afloop. Ingezonden mededeling Wéér dat schroeiend, brandend maagzuur. Tijd voor 'n pur Bennies Wéér een avond bedorven waarvan ze zich zoveel hadden voorgesteld. Bij de eerste hap eten al viel 't verkeerd. Zuurbranden voor en na. En niet te stillenTotdat een paar Rennies redding brachten. On middellijk! 'n Wonder die Rennies. U gebruikt ze toch ook? In iedere apotheek en drogisterij verkoopt men U Rennies graag. Slordige stad In Arnhem zijn het vorige jaar 8500 gevonden voorwer pen bij de politie aangege ven. Nog geen vijfde gedeelte is door de rechtmatige eige naars terug gehaaldZo nu en dan plegen er zg. kijk dagen te worden gehouden, waarop dus voor belangheb benden te bezichtigen valt wat er „ingezameld" is. Op één van deze kijkdagen ston den er zo om en nabij vijftig fietsen uitgestald, plus een aantal autopeds, driewielers enzovoort, benevens een paar kinderwagens, die blijk baar ook al verloren kunnen worden. Zegge en schrijve één kinderstep raakte de po litie van deze toch waarlijk overvloedige keuze aan de rechtmatige eigenaar kwijt. „Met de rest bleven we in onze maag zitten", aldus de hoofdcommissaris. Stad en Provincie Auto's botsten Donderdagmiddag omstreeks half één reed de heer J. M. O. alhier met zijn bestelwagen over de pro vinciale straatweg komende vanuit de richting Zijpe, naar Zierikzee. Bij het passeren van de melkfabriek kwam zijn wagen in botsing met een wagen van de V.Z. welke juist het fabrieksterrein, wilde verlaten. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. Beide wagens wer den licht beschadigd. Door de po litie wordt een onderzoek ingesteld. Dronken achter het stuur Woensdagavond reed op een op vallend slingerende wijze een ver tegenwoordiger van een borstelfa^- briek uit Vlaardingen door de No belst raat alhier, richting St. AA- thoniesdam. Bij het passeren vah het gebouw van de drukkerij v.jt Lakenman en Ochtman werd door de bestuurder een voor het gebouw geparkeerd staande motorfiets orr^- ver gereden, zodat deze licht be schadigd werd. Door de politie werd de auto voor een plaatselijk hotel aangetroffen terwijl de be stuurder in kennelijke staat van dronkenschap in het hotel werd aangetroffen. Na ontnuchtering van de vertegenwoordiger werd proces verbaal tegen hem opgemaakt. Hij heeft bekend richting St. Antho- niesdam te zijn gereden, doch kan niesdam te zijn gereden, doch kon niet herinneren. Zijn rijbewijs werd direkt ingenomen. OOSTERLAND Onze vroegere dorpsgenote mej. Heieen Brouwer J.J.Gd., slaag de dezer dagen bij de gehouden examens te Bergen (N.H.) voor de akte N IX (lerares landbouwhuis- houdschool). Zij ontving haar op leiding aan de Christine Hermine- school te Zetten (Geld.). TONEEL EN FILM Eerste Nederlandse christelijke speelfilm op stapel Onder leiding van het Christelijk Cultureel Centrum zal begin april een begin gemaakt worden met de vervaardiging van de eerste Ne derlandse christelijke speelfilm. Dit deelde de heer J. van Garderen de perschef van het culturele cen trum op een persconferentie mede. Bijzonderheden over deze film zul len binnenkort worden bekend ge maakt. Het christelijk culturele centrum dat voornamelijk in de provincie film-, toneel- en muziek programma's uitvoert, heeft thans de film „De weg naar Damascus", die de bekering van de apostel Paulus schildert, in omloop ge bracht in Nederland. Het christelijk cultureel centrum heeft de alleen- vertoningsrechten voor een uitge breid filmprogramma aangekocht en verwacht hierdoor zonder verplich tingen, die een bedreiging voor de christelijke overtuiging kunnen worden, zo verklaarde de heer van Garderen, voortaan zijn films te kunnen vertonen. Het C.C.C. draagt een interkerkelijk karakter met dien verstande dat het zich ken merkt door een positief-orthodox protestants-christelijke gerichtheid. OOSTERLAND Veel belangstelling voor ouderavond van de Christelijke school Lezing over „Het zwakzinnige kind" Met gezamenlijk zingen van Ps.. 77 8 en gebed werd dinsdagavond ji. de ouderavond van de christe lijke school geopend door ds. Hage uit Nunspeet. Ds. Hage sprak een welkomstwoord tot de aanwezigen die de Conferentiekamer tot de laatste plaats bezetten - en in het bijzonder tot burgemeester en me vrouw Laurense. Vervolgens las ds. Hage Ps. 78 en hield een toe passelijke toespraak naar aanlei ding van de verzen 4 tot 8. In dit verband wees spr. op het gelukkige feit dat er nog steeds scholen gevonden worden waar de jeugd onderwezen wordt in de leer die naar de godzaligheid is. Niet alleen door de school echter, maar ook de ouders zelf moeten hun kin deren vertellen van de loffelijkhe den des Heren. Hierop werd gezon gen Ps. 105.5. In een kort verslag herinnerde het hoofd der school, de heer van Dijk, aan de operatie van de on derwijzer de heer Quist die goed herstellende is. Zijn plaats wordt waargenomen door een kwekeling van de school te Gouda. Vervolgens sprak de onderwijze res, mej. van Nieuwenhuijzen over het onderwerp „Het zwakzinnige kind". In dit verband werd het gro te nut van de b.l.o.-school duidelijk belicht. De groep van zwakzinnige kinderen is in 3 groepen te delen en het grootste percentage kan ge rekend worden tot de debielen. Het slechts kleine percentage - de idi oten - is voor de maatschappij een zeer moeilijk probleem, de imbe cielen en debielen echter kunnen door bijzondere opleiding nog een eenvoudig werk leren. Na deze inleiding werd door de leerlingen van de hoogste klassen tweestemmig ten gehore gebracht de psalmen 66 en 84 alsmede een tweetal liederen uit Valerius' Ge- denck Clanck met orgelbegelei ding door de heer van Dijk. Het hoofd der school hield ver Datheen, die een grote rol heeft ge speeld in de reformatie van de kerk wordt weinig meer besproken, in tegenstelling met vele andere grote figuren als bijv. Luther. Van oor sprong was Datheen een zoon van de roomse kerk, hij is nog enige tijd kloosterling geweest. Hij ging echter over tot de nieuwe leer en kwam als tijdgenoot van de Vader des Vaderlands dikwijls met deze in kontakt. Datheen is hofprediker geworden bij de keurvorst van de Paltz en dat is hij gebleven tot de dood van deze godvruchtige vorst. Enige geestelijke liederen en de be kende oude psalmberijming zijn van de hand van Datheen. Hij is over leden op 17 maart 1588. De avond werd op de gebruike lijke wijze gesloten door de voor zitter van de christelijke schoolver eniging de heer Jac .Stouten. De leerlingen kregen allen een verras sing mee naar huis. volgens een referaat over een ver geten prediker, Petrus Dathenus. Ingezonden mededeling Ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. Do Jeuk be daart, de ziektekie men worden gedood en de huid geneest. VLOEISTOF - BALSEM - ZEEP Aanbestedingen Twee woningwetwoningen te Zonnemaire Namens het gemeentebestuur van Zonnemaire is donderdagmorgén aldaar aanbesteed de bouw van 2 woningwetwoningen aan de Oost- weg. Inschrijvers waren: C. en A. van Velthoven, Zierikzee f 28.150 f 1900 voor aantrekking vreem de arbeiders); J. M. Padmos, Drei- schor f 25.020 f 2500 idem); Fa. H. Stouten, Brouwershaven-Zie- rikzee f 25.800 f 2800 idem); A. Groene weg, Zonnemaire f 24.295 f 2800 idem); Fa. Schutte en Ooi horst, Ambt Delden f 23.595 f 3000 idem). De gunning is aange houden. Financiën en Economie De Amerikaanse steun aan het buitenland Naar van gezaghebbende zijde wordt vernomen zal het verzoek van president Eisenhower aan het Amerikaanse Congres betreffende de Amerikaanse steunverlening aan het buitenland, welk verzoek aan vankelijk donderdag bij het Con gres zou worden ingediend, tot maandag a.s. worden uitgesteld. Het betreffende programma voor ziet in een bedrag van bijna 5 mil jard dollar voor het fiscale jaar aanvangende 1 juli a.s. LAND- EN TUINBOUW Het Landbouwschap Men deelt ons mede van de zijde van het Landbouwschap, dat ge troffenen uit de provincie Zeeland, die ernstige moeilijkheden hebben, zich kunnen wenden tot het Ad viesorgaan voor Oorlogs- en Ramp- schade, via het sekretariaat van de Gewestelijke Raad van het Land bouwschap in hun provincie. Zeeuwse dag voor de bouwnijverheid vastgesteld op 29 maart Verschillende deskundigen zullen spreken Het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland, mede op tredend als secretariaat van de Zeeuwse Contactcommissie voor de Produktiviteit en de afdeling Zee land van het Nederlands Instituut voor Efficiency, heeft van deze or ganisaties en van de Zeeuwse Ka mers van Koophandel opdracht ontvangen tot het organiseren van een Zeeuwse dag voor de bouwnij verheid op 29 maart a.s. te Vlls- slngen, in „Brlttannla". Men wil op deze dag de tijdens de Rotterdamse maand voor de bouwnijverheid verkregen inzich ten uitdragen in Zeeland. Uitgeno digd zijn het provinciaal bestuur, de gemeentebesturen, architecten, aannemers, vakbonden, industrië len, handelaren in bouwmaterialen, besturen van woningbouwvereni gingen en vertegenwoordigsters van de husivrouwen. Des morgens zullen spreken ir. J. van Ettinger over „De grondsla gen van het rationele bouwen", de heer H. van Eesteren over „De sa menwerking: architect en aanne mer", alsmede jhr. mr. W. C. S. Laman Trip over „Vakopleiding en beroepenvoorlichting". Des middags zal een forum worden gevormd, bestaande uit genoemde sprekers en andere deskundigen, teneinde vragen te beantwoorden. Land- en Tuinbouw Fruit uit de gascellen Volgende week zal in Kapelle be gonnen worden met het ruimen van appels van het ras Bramley Seed ling uit de gascellen van de velling. Hierin is het fruit gedurende het najaar en winter bewaard en de kwaliteit blijft hierin bijzonder goed. Om te beginnen zal dinsdag een kwantum van 15 ton worden verkocht. In Goes zijn dinsdag de laatste Bramley Seedling uit de gascellen reeds geveild. De prijs was vast want er werd tot 55 cent per kg. betaald. Deze appels wer den hoofdzakelijk gekocht voor de Belgische markt. De vorige week werd voor deze keukenappels 51 ct. per kg. betaald. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Delden: M. Blom, Hengelo. Aangenomen naar Farmsum: P. v. d. Veen, Oostwold (Westerkwar tier). Ger. Kerken Beroepen te Amsterdam-west en te Lelden (studentenpred.): K- A. Schippers, Ermelo. Chr. Gei-, Kerk Aangenomen naar Edmonton (Alberta, Canada): B. Nederlof, Houston (Canada) v.h.. te Dokkum. MARKTBERICHTEN Coöp Tuinbouwveiling der Z.H.E. afdeling Zierikzee Veiling van 14 maart Prei f 43-56, spruiten f 33-40, wit lof II f 70, kroten f 10, waspeen f 11, grote peen f 10, rode kool f 15. Goudreinetten f 24-54, Jonathan f 35-54, Golden Delicious f 41-59, zoete Ermgaard f 49-60, Lomb. Cal ville f 38, Landsberger Rem f 13, kroetappelen f 11-24, Comtesse II f 22. Alle noteringen per 100 kg. SPORT TAFELTENNIS Sch. Duiveland-Will van Zoelen Zaterdag 17 maart a.s. zullen 2 teams, samengesteld uit de sterkste spelers van Schouwen-Duiveland in „Concordia" te Zierikzee uitko men tegen 2 teams van de tafelten nisvereniging „Will van Zoelen" uit Middelburg. De eilandelij ke teams zijn als volgt samengesteld: 1. J. Bolkenbaas, P. v. d. Berge en H. L. Bosch. 2. B. Lupgens, J. Ver- meule en J. van den Ouden. Re serves: C. van Vessem, F. van den Ende en H. van Langeraad. Hoewel de gasten wel de sterk- sten zullen blijken mogen mooie spannende wedstrijden tegemoet worden gezien daar de Schouwen- Duivelandse spelers, die toch ook al een behoorlijk peil hebben be reikt, wel alles op alles zullen zet ten om een eervol resultaat te be reiken. Daar voor de vele tafel- tennisliefhebbers en -liefhebsters hier ook wel wat te leren zal zijn, mag op grote belangstelling worden gerekend. VOETBAL MEVO I-Kloeting e I Voor de thuiswedstrijd tegen Kloetinge I moot MEVO I met twee invallers uitkomen, daar v. 't Veer en Felius niet beschikbaar zijn. Deze worden vervangen resp. door Simmers en Heijboer, zodat de thuisklub uitkomt met: C. J. T. Simmers d.; C. Baart en J. Sies a.; A. de Bokx, G. Huurling (aanv.) en A. Heijboer m.; L. de Vries, C. No- let, I. J. Haverhoek, P. Guinée en K. de Oude v. Gezien het goede re sultaat van jl. zaterdag mag ook hier een overwinning voor MEVO worden verwacht, al zal de tegen stander niet onderschat mogen worden. Brouwershaven II-MEVO III MEVO III trekt naar Brouwers haven om Brouwershaven II te gaan bekampen. Haar elftal is als volgt samengesteld: Fr. v. d. Ende d.; J. Saman en L. Tolenaars (aan voerder) a.; H. v. d. Wekken, J. Bol kenbaas en J. Schouls Lz. m.; M. Berrevoets, A. Dekker, C. Kloet, L. Juffermans en J. Dekker v. Hier mag een spannende wedstrijd wor den verwacht, waarvan de uitslag waarschijnlijk niet ver van een ge lijk spel zal afliggen. VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zeeland. Het programma voor zondag 18 maart a.s. luidt: 2e klasse C: Brouwershaven II- Dreischor II (half 3, scheidsr. P. J. Rieteco); Renesse II-Zonnemaire I (half 3, scheidsr. P. C. W. v. d. En de). Zaterdagmiddagcompetitie 17 maart 2e klasse C: MEVO I-Kloetinge I (4 uur, scheidsr. J. de Wit). 2e klasse D: SInoto I-Bruse Boys I (4 uur, scheidsr. P. C. W. v. d. Ende); Brouwershaven II-MEVO III (4 uur, scheidsr, Th. Sies). J uniorencompetitie Zierikzee B I-Burgh B I (half 3, scheidsr. J. v. d. Werf); Zierikzee B II-Burgh B II (kwart voor 4, scheidsr. J. v. d. Werf); Renesse B I-MÉVO B I (3 uur, scheidsr. 'N. Speelman). Eddy Mac Ready draaide zater dagavond het licht aan in zijn juist te Mineapolis, in de Verenigde Sta ten, voltooide huis, dat 30.000 dol lar had gekost. Een ontploffing volgde, die van het huis een vol slagen puinhoop maakte. MacReady brak een arm, terwijl zijn vijftien jarige dochter een zenuwcrisis kreeg. Het is niet bekend, wat de oorzaak van de ontploffing is ge weest. President Soekarno heeft op een bijeenkomst met 80 Indo-Euro peanen er de nadruk op gelegd, dat er geen verschil bestaat tussen hen en andere Indonesische burgers. Hij zeide dat het zijn persoonlijke en nationale streven was, dat er geen discriminatie zou bestaan tus sen de in Indonesië geboren bur gers en tussen die van buitenlandse oorsprong. „Beseft, dat ik ook uw vaderlijke leider ben", aldus Soe karno. Uit door de regering gepubli ceerde cijfers blijkt, dat Engeland in het komende jaar een bedrag van 68.264.390 pond zal besteden aan zijn programma voor kernener gie. Ten opzichte van de uitgaven in het lopende begrotingsjaar, dat op 31 maart eindigt, is dit een toe neming van 14.136.990 pond. Israël heeft woensdag bij de veiligheidsraad der V.N. een klacht ingediend, waarin wordt gezegd, dat de toestand in de strook van Gaza snel slechter is geworden en dat de Egyptische strijdkrachten langs de grens met Israël tot een dreigende macht zijn opgebouwd. DE BROEDERSCHAP VAN DE BRONZEN DRAAK 31. Als de handlangers van Aiglon de gouden muntstukken over het rotspad zien rollen, laten zij onmiddellijk Aram en Presto los en beginnen begerig de goudstukken bijeen te rapen. Daarna springen zij, ondanks de verwensingen van de roofridder, snel in het zadel en geven de paarden de sporen. Met een gesmoorde ver wensing wendt Aiglon zijn paard. „Als ge mij hebben wilt, zult ge mij toch eerst moeten vangen, prins Angelo", schreeuwt hij woedend. En diep drukken zijn sporen in de flanken van zijn ros, dat steigerend het smalle bergpad afstuiftHem achterna, hij mag ons niet ontsnappen",, beveelt de jonge prins tot zijn ridders. En in wilde galop zetten zij de vluchtende roofridder na.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2